De Wilde Olijf. Van bet westelijk BorlogsterrelB. FEUILLETON. Telegrammen van heden. Yaria. Nederland. de dieren en varkens kan gesteld worden op ongeveer 457 mulioen gulden. MINISTER EN KAMER. Blijkens bet voorloopig verslag naar aanleiding van de nieuwe overweging in de afdeelingen van bet wets ontwerp houdende machtiging tot het aangaan van verzeker mg s-oveieeükoüis teii tegen het gevaar van mo- iest in verhand met den tegenwoordigen oorlogstoe stand, was men algemeen van oordeel dat de wijze waarop de Minister in de Memorie van Antwoord de van de zijde der Kamer ingebrachte klacht over de on voldoende toelichting van het oorspronkelijk wetsont werp bespreekt, niet getuigt van een juist begrip der verhouding tusschen de regeering en de Kamer. Wordt in de Memorie van Antwoord thans tot op zekere hoogte toelichting verstrekt, verscheidene in het Voorloopig Verslag gedane vragen werden niet of niet op bevredigende wijze beantwoord. ALGEMEENE OEFENPLICHT. Aan de leden der Tweede Kamer van de Sta ten-Ge neraal is het volgende adres verzonden: Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den Staat eischen, dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredesonder handelingen, op elk gewild oogenblik over alle ge zonde krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den meesten ernst aan op onverwijlde wettehjke invoering van algemeenen oe fenplicht en aanvulling van den daarvoor mogelijk niet volkomen toereikenden voorraad wapenen en mu nitie, en zulks in afwachting, dat de dringend noodige Algemeene Dienstplicht, met „Oefenplicht", voor alle physiek geschikten zal zijn tot stand gekomen. C. J. K. van Aalst, President der Nederlandsche Handels-Maatschappij, Amsterdam. Ch. Boissevain, Naarden. Luit-Generaal G. C. E. van Daalen, Oud-Comman dant van het N.-I. Leger, Rijswijk. J. T. T. C. van Dam van Isselt, OudGeneraal Ma joor, 's-Gravenhage. Prof. Mr. D. P. D. Fabius, Amsterdam. Prof. Mr. J. A. van Hamel, Amsterdam. Luit.-Generaal J. B. van Heutsz, Oud-Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, Amsterdam. Prof. Dr. O. Kalff, Leiden. Prof. Dr. G. W Kernkamp, Utrecht. Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, neraal Maatschappij tot Expl. Ned, wegen, Utrecht. Prof. Mr. J. de Louter, Utrecht. Jhr. H Loudon, Directeur Kon. Ned. tot Expl. van Petroleumbronnen in 's-Gravenhage. I. Muijsken, Directeur Ned. Fabriek van Werktuigen HET GRAPTE VAN DF WFEK. etielt in de „Leeuw-Courant" het Directeur-Ge- Staatsspoor- Maatschappij Ned.Indie, en Spoorwegmaterieel, Amsterdram. Jhr. L. P. D. Op ten Noort, Oud-Directeur Stoom- vaart-Maastchappij „Nederland", Baam. Jhr. Ch. F van de Poll, Oud-Voorzitter Maatschap pij van Nijverheid, Haarlem. D. W. Stork, Industrieel, Hengelo. W. J. Cohen Stuart, Oud-Minister van Marine, Sche- venlngen. Luit.-Generaal R. P. Verspijck, Oud-Lid Hoog Mili tair Gerechtshof, Utrecht. Mr. G Vissering, President der Nederlandsche Bank, Amsterdam. Prof. Mr. C. van Vollenhoven, Leiden. Dr. F. G. Waller, President-Directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft Jhr. Mr. W. F. van der Wijck, Voorzitter Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij, Amsterdam. De Oud-Ministers van Oorlog H. Colijn, W. Cool en H. P. Staal verklaren zich met de strekking van bo venstaand adres geheel te kunnen vereenigen. Het Propaganda-Comité der Vereeniging „Volks weerbaarheid" voor „Algemeenen Oefenplicht" bestaat uit de heeren A. E. Dudok van Heel, Kapt. b. d. Vrijw. Land storm, Amsterdam, Voorzitter. J. H. Cohen Stuart, Vrijw. b. d. Landstorm, Voge lenzang, Secretaris. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., 2e Luit. b. c Vrijw. Landstorm, Haarlem. J. Fabius, le Luit. der Artillerie, Amsterdam. Mr. W. Nierstrasz, Redacteur „Allen Weerbaar" Naarden. G. Polvliet. Oud-Kapt. der Infanterie, Beverwijk. A. S. van Reesema, 's-Gravenhage. UIT HOORN. Zaterdagnacht is te Zwaag huis en inboedel van den bakker-winkelier V. d. Aarde geheel afgebrand. Roman naar het Engelsoh. 0) o Het gaf haar klaarblijkelijk een gevoel van verlich ting om over zichzelf te spreken. Hij vermoedde dat zi zelden in de gelegenheid was haar hart bij iemand uit te storten. Niet voor dien.morgen had hij haar in het volle daglicht gezien en, ofschoon nog niet tot een rijp oordeel in staat, hield hij het er voor, dat haar ge laat in gelukkiger omstandigheden die uitdrukking van trots en terughoudendheid misschien niet zou hebben gehad. Haar manier om haar donker haar dat in het midden gescheiden over haar wenkbrauwen golfde in een zeer eenvoudigen wrong te draaien, gaf haar iets bezadigds boven haar jaren. Maar wat hij in 't bijzonder bij haar opmerkte, dat waren haar oogen niet zoozeer omdat zij wild en donker waren met die eigenaardige, schichtige uitdrukking van opgeschrikt wild als wel van den smeekenden, verwijtenden blik, die in de oogen van wild komt als het in 't nauw wordt gebracht. Die vertoonde zich wanneer hij slechts voor enkele oogenblikken de pupillen zag schitteren met een glans als van git, wat hij het niet Arisch effect noemde, maar die gloed verdween telkens snel en liet iets achter van het vluchtig uitdagende, dat Hawthorne zag in de oogen van Beatrice Cenci. „Hij bood zijn zusters een groote som gelds aan", zei zij zuchtend, „maar zij wilden mij niet bij zich ne men." „O Dus hij had geld?" „Hij was een van de eerste Amerikanen die geld ver dienden in het noord-westen van Canada, maar dat was na mijn moeders dood. Zij stierf in de sneeuw op een reis zooals op de schets boven den schoor steenmantel. Men heeft mij verteld, dat hij daarna ge heel is veranderd. Hij was voor dien tijd wat men noemt wild geweest, maar hij was dat toen in 't geheel niet meer. Hij werd zeer ernstig en werkzaam Hij was een van de pioniers van dat land, een van de eer sten, die zag wat er uit te halen was. Op die manier heeft hij veel geld verdiend en bij zijn dood heeft hij mij dat nagelaten. Ik geloof, dat het nog al veel is „Vondt gij het niet akelig in het klooster?" vroeg hij plotseling, ,,'t Lijkt mij vreeselijk." Jan vcm de Munt w volgende grapje: We zijn nu toch ia den Dierentuin. Al ontbreken daar nu ook leeuw*® en tijgers, een apenkooi is er toch. Eenige knapen betreden deze met de sigaret in den mond. De oppasser maakt hen opmerkzaam op het verbod te rooken. „Dat is onzin. Ik zou wel eens willen weten, waar om we hier niet zouden rooken 1" roept een hunner. „Ja, ziet u", antwoordt de oppasser voorkomend', „we hebben dat zoo ingesteld omdat anders de andere apen ook zouden willen rooken." UIT BERGEN. Het Nederlandsche Cabaret- Ensemble, dat gister avond in de concertzaal van de Rustende Jager optrad, heeft Bergen een genotvollen avond verschaft, De zaal was, zeker niet het minst tot voldoening van deze beschaafde mobilisatieclub, goed bezet. Het orkest bestaande uit cello, piano en twee violen zorgde al dadelijk door het geven van populaire caba ret-nummers voor een goede stemming. De voordrachten van den heer Albert Maas sloegen in en waren recht die van een genteleman-komiek. Bijzonder genoot men van het cellospel van den solo cellist, de heer Adriaanse „TrSumerei" van Schumann en „Nocturne" van Chopin maakten veel indruk. De begeleiding op de keurige concertvleugel voldeed zeer. De tenorzanger de heer Jlos. Brinkhof had het meeste succes met het Italiaansche gebed. Met de Prolaag van Pallas was hij minder gelukkig. De moderne en1 excentrieke dansen van den heer Wil ly en Mej. Maud, in verschillende costuums gedanst, werden mede zeer bewonderd. Op keurige wijze werd ook een Venetiaansche dana uitgevoerd. Het tot weerziens had dan ook de volle instemming van de aanwezigen. UIT BERGEN AAN ZEE. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is een duinbrand uitgebroken in de Verbrande Pan, nabij het villatje van mej. Focker. De militairen, voornamelijk land weermannen, die juist voor het middagmaal aanwezig waren, werden gerequireerd, en met zand en water werd de brand spoedig bedwongen. De schade is niet groot en kon tot wat struiken en hei beperkt worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. UIT OUDKARSPEL. Alhier is gisteren na een korte doch ernstige onge steldheid overleden de heer G. Eecen Cz.., directeur der Oudkarspelsche Brandwaarborg-Maatschappij en directeur der pas opgerichte verzekering tegen storm schade. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen ontstond brand in het hoel „Leeu- wendaal" te Rijswijk. De eerste en tweede verdieping brandden uit, doch met behulp der Haagsche brand weer werd de brand hiertoe beperkt. De logeergasten konden zich tijdig in veiligheid stellen. J. E. de K. K., oud-burgemeester van Goes, wiens aanhouding inzake oplichting verzocht was wegens oplichting in verschillende plaatsen van ons land, is thans te Dordrecht in het Huis van Bewaring, Vrijdagavond is te Beverwijk een landweerman overboord van een bootje in het water gesprongen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Te Vlissingem is gistermiddag binnengesleept het wrak van de vischbom H 54, die Woensdag van daar uitvoer en vermoedelijk Vrijdag is omgeslagen. De be manning van 5 koppen is waarschijnlijk omgekomen. Te Zaandam moest de politie te hulp worden ge roepen om de orde te bewaren bij de uitreiking der broodkaarten, zoo groot was de toeloop. De kaarten zijn nu verkrijgbaar gesteld bij de bakkers. In Noord-Holland hebben zich 30 gemeenten bereid verklaard, tarwemeel van de regeering te be trekken, ter bereiding van regeeringsbrood h 12 ets. ped K.G. Zaterdagmiddag heeft te Haarlem een berucht persoon een loopknecht van een apotheker een mes steek toegebracht in re rechterlong. De toestand van den man, die naar het gasthuis werd overgebracht, is hopeloos. De dader werd gearresteerd en bekende volledig. De dader van den moord te Roozendaal, Johan nes Bogers, is Zaterdag door Duitsche militairen per auto tot de grens gpbracht en daar door onze mare- chaussée overgenomen. Tusschen Antwerpen en Es- schen wist hij nog uit de auto te springen, waarbij hij aan het been gekwetst werd. Stevig gebonden w^rd hij daarna vervoerd. De mailboot „Mecklenburg" is gisteren uit En geland te Vlissingen aangekoineu met onder de pas sagiers 30 Duitsche vrouwen, die jarenlang in Enge land woonden en nu vluchten. Drie ontvluchte Fransche krijgsgevangenen uit het gevangenlager te Munster (Duifschland), zijn Za terdag te Oldenzaal aangekomen. De burgemeester van den Helder, de heer A. J. J. van Steijn, is na een langdurige ongesteldheid, 63 jaar oud, Vrijdag te Velp overleden. Te Amsterdam heeft iemand aangifte gedaan dat hem door een „huisvriend" een bedrag van ruim f 1000 is ontstolen. De dader is aangehouden en heeft bekend. Hedenmorgen vroeg vloog bij Schiermonni koog een Duitsche hydroplane driemaal rondom een visschenden Ned. trawler. Bh' wijze van seinen werd met lichtkogels geworpen, riet in Oostelijke richting vliegtuig verdween HET FRANSCHE LEGERBERICHJ. PARIJS, 17 Mei. Het Communiqué van gister avond1 11 uur luidt: Vier Duitsche aanvallen in den namiddag op Steenstraete werden afgeslagen. Een communiqué deelde het schitterend succes me de diat de Engelschen behaald haddén. De Duit- schera hebben een emstigen nederlaag geleden. Een hevig gevecht werd geleverd van man tegen man. Ten gvolge van de Fransche aanvallen, die hun nieuw front versterken werden de Duit schers ten noorden van Atrecht verder achter waarts gedreven. De Duitschers lieten Zaterdag nacht te Ville-sur- Tourbes in Champagne achter de eerste Fransche linie een mijn springen, waarop 8 Duitsche compagniën een aanval deden. Zij wisten voet te krijgen dicht in twee tegenaanvallen met de bajonet en bommen werd de geheele stel ling heroverd en de Duitschers vernietigd. Er werden meer dan 1000 lijken in de loopgraven ge vonden en 377 man, waaronder 12 officieren krijgsvangen gemaakt. EEN LUCHTAANVAL OP DE ENGELSCHE KUST. LONDEN, 17 Mei. Hedennacht om 1 uur 30 vloog een Zeppelin boven Ramsgate en wierp 6 bommen. Eenige huizen werden door brand be schadigd. Een man werd gewond. DE MINISTERCRISIS IN PORTUGAL. 's-GRAVENHAGE, 17 Md. Het Portugee- sche gezantschap alhier ontving heden het volgen de telegram uit Lissabon: De nieuwe Regeering ontving algemeenen steun. In het geheele land heerscht rust. ITALIë EN DE OORLOG. BERLIJN, 17 Mei. Aan het Berliner Tageblatt I wordt uit Lugano gemeld: Na wild te hebben huisgehouden bij de vredesgezinde bladen, is een groote menigte naar het Engelsche gezantschaps gebouw getogen, waar zij juichkreten aanhief j voor de Engelschen, waarop de gezant en het ge- i heele ambassade-personeel op het balkon ver- j scheen en vriendelijk him dank betuigden. BERLIJN, 17 Mei. Naar uit Lugano aan het1 Berliner Tageblatt wordt gemeld, heeft de Koning een langdurig onderhoud gehad met den chef van den generalen staf. Deze heeft zich daarop naar den minister van oorlog begeven. DE „TRANSYLVANIA". LONDEN, 17 Mei. De Cunard-liner „Transyl-1 vania", die, evenals de „Lusitania", getorpedeerd j zou worden, is te Londen in de Clyde aangeko men. DE MINISTERRAAD. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Hedenochtend kwam de ministerraad in buitengewoonen zitting bijeen. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, is in het houden van een buitengewonen ministerraad hedenochtend geen enkele reden tot verontrusting gelegen. BOMMEN OP EEN NEDERLANDSCHEN TRAWLER. In het bericht van enkele avondbladen van Zaterdag j.^betreffende het bommenwerpen naar den stoomtrawler „'s-Orawihage" door een Duitsch vliegtuig, staat aangegeven dat zulks op Nederlandsen grondgebied plaats had. Aan de hand van officieele gegevens meldt men ons dat dit onjuist ia. Het gebeurde had plaats buiten de territoriale wateren op 53 graden 32 min. noor der breedte en 5 graden 42 min. oosterlengte zijn de 41 mijl benoorden de kust van Ameland. De „HEEMSKERCK." De „Heemskerck" blijkens een nader bij het de partement van marine ingekomen bericht zal het pantserschip „Heemskerck" dat aanvankelijk half Juni hier ten lande werd teruggewacht eerst pijn. 30 Juni terug kunnen zijn. ONZE REGEERING EN ANTWERPEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Het bekende hul de- en dankadres van den gemeenteraad van Ant werpen tot onze regeering is den 11 den dezer vol gender wijze beantwoord door minister Cort van dter Linden„Het is mij een behoefte uiting te ge ven aan de gevoelens, welke de Nederlandsche re geering bezielden bij den ontvangst uwer door vorm en inhoud treffende betuiging van erkente lijkheid. Met groote voldoening vernam zij dat hetgeen het Nederlandsche volk vermocht te doen voor de burgers van Antwerpen, bij dezen waar deering vond. De plicht der menschelijkheid, dien wij vervullen, is ons dierbaar omdat wij in staat zijn eenigermate de rampen te verzachten die het Belgische volk, waarmede wij door zoovele banden van geschiedenis en vriendschap verbon den zijn, moest ondergaan. Moge een vredevolle toekomst die banden versterken en moge uw stad een hernieuwden luister te gemoet gaan. HET REGEERINGSBROOD. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. De Haagsche coöperatieve bestuurdersbond heeft zich tot den mi mister van landbouw gewend om er tegen op te ko men dat voor ongebuild tarwemeel, waaruit Re geeringsbrood zal gebakken worden door coöpera ties, 1 per 10Ö K.G. meer zal moeten betaald worden dan door particuliere bakkers. De be stuurdersbond vraagt gelijke prijs voor allen, het zij 8.50, gelijk thans van de coöperaties ge vraagd wordt, dan wel 7.50 wat particuliere bakkers moeten betalen. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. BORCULO, 17 Mei. Tot secretaris van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is met 432 van de 751 stemmen benoemd de heer H. J. P. Bloe- mers, burgemeester van Borculo. NIEUWE STOOMVAARTLIJN. AMSTERDAM, 17 Mei. Naar wij vernemen zal door de Kon. Holl. Lloyd, wanneer de internatio nale toestanden dit toelaten, een geregelden dienst worden geopend naar de Oostzee. Deze dienst wordt o. a. in het leven geroepen om het landver- huizereverkeer van Rusland naar Zuid-Amerika te vergemakkelijken. PAARDENFOKKERIJ. AMSTERDAM, 17 Mei. De afdeeling N.-Hol- land van de Vereeniging tot bevordering der paar denfokkerij in Nederland heeft heden haar jaar vergadering in Krasnapolsky onder leiding van den heer D C. Rezelman. Medegedeeld werd dat de heer W. Teengs eer vol ontslag als secretaris had gekregen en dat het huishoudelijk reglement was goedgekeurd. De rekening en verantwoording sluitende met een batig saldo van 1119.48 werd goedgekeurd. De vooretellen voorkomende op den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering werden zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer A. W. Heidema, hoofd-inspecteur van het Paardenstamboek gaf eenige toelichting aan gaande begrooting voor 1915. Tot lid van het hoofdbestuur werd de heer W. Teengs herbenoemd. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer K. Kistemaker en tot zijn plaatsvervanger de heer D. Rezelman. STADNIEUWS. „Neen, niet bepaald. Ik was er niet ongelukkig. De zustere waren vriendelijk voor me. Pas na mijn va ders dood begon ik te beseffen wie ik was en toen werd ik rusteloos. Ik voelde dat ik nooit gelukkig zou worden vóórdat ik onder menschen van mijn eigen soort was." „En hoe kwam u daar?" Zij glimlachte flauw voordat zij antwoordde: „Ik kwam er nooit Er zijn geen menschen van mijn soort." Onthutst door den nadruk dien zij op die omstan digheid scheen te willen leggen, nam hij de eerste de beste gelegenheid te baat om haar af te leiden. „Dus u woont bij uw voogd in! Hoe bevalt u dat?" „Het zou mij heel goed bevallen als het hem ook maar beviel of liever zijn vrouw. Weet u", trachtte zij uit te leggen, „zij is heel lief en aardig en zoo, maar zij vereert alles wat welvoegelijk en in den vorm is en ik schijn voor haar de onwelvoegelijkheid in per soon te zijn. Ik weet dat het een beproeving voor haar is mij in huis te hebben en dus is het in zekeren zin ook een beproeving voor mij om bij haar te zijn." „Waarom blijft u dan?" „Wel, om de eenvoudige reden, dat ik er niets aan kan veranderen. Ik moet doen wat de wet mij voor schrijft." „Ah juist, weer de wet." „Ja, weer de wet. Maar er zijn bovendien nog ande re redenen." „En die zijn—?" „Wel, om iets te noemen, ik houd dol veel van hun dein meisje. Zij is het liefste schepseltje in dé wereld en het eenige wezen, behalve mijn hond, die van mij houdt." „Hoe heet zij Die vraag deed haar zich met meer attentie aan naar werk wijden. Ford volgde tot op zekere hoogte den loop harer gedachten toen hij zag dat haar wenk brauwen zich samentrokken en een kleinen rimpel vorm den en haar lippen zich vastberaden samenknepen, iet waren mooie lippen, bewegelijk en gevoelig lip pen die zeer licht een uitdrukking van verachting zou- een heid, „als u ze mij niet wil zeggen Met schilderen voortgaande liet zij het onderwerp gelegenheid voor een ge- t>ij te laten gaan. Niet waren, maar voor hem was de sprek te zeldzaam om die vooi alleen was bij hem de jeugdige aandrang om in een gezellig gesprek zijn gedachten te uiten zeer normaal, maar hij vond er onloochenbaar een genoegen In om met een dame een meisje te praten. Somtijds had r ij in zijn eenzame overpeinzingen bij zichzelf berede- dat ?nze courant die „in dagen van Tweede Kamer- HET TOPPUNT BEREIKT. De redactie van „Ons Blad" richt in haar Zaterdag- nummer „een ernstig woord tot de katholieke vereeni- gingen te Alkmaar". Zij releveert daarin, dat de Alkmaarsche Courant een verslag (leeseen bericht) heeft gehad van de offi cieele opening der Hanzebank, dat onze courant werd uitgenoodigd tot bijwoning der uitvoering der R.-K. Vereeniging voof den Volkszang en van het R.-K. Ge mengd Koor „St. Caecilia", en dat door ons geregeld een verslag wordt ontvangen van de Hanze-vergade- ringen had de redactie volledig willen zijn, dan had zij hieraan kunnen toevoegen, dat wij ook een verslag van de 22ste vergadering van den „Centralen Raad" der Hanze plaatsten, welk verslag om zijn uit gebreidheid en nauwkeurigheid in het bijzonder de aandacht van verschillende lezers van „Ons Blad" heeft getrokken. Het artikel is echter vooral gebaseerd op het feit, neerd, dat zit „niet zijn type van meisje" was; maar bet feit, dat bij bijna drie jaren vrouwelijk gezelschap had moeten missen, maakte hem vatbaar om op iedereen verliefd te worden. En als hij nu niet bepaald verliefd op het meisje was, kwam dat doordien de geheele toe stand alle sentiment verbood, ofschoon 't toch heerlijk was naast haar te zitten en haar onder het schilderen gade te slaan, haar zelfs met zijn vragen te kwellen, „Dus is het kleine meisje één redan dat u hier blijft? Welke is de ander?" 1 Zij verried haar eigen lust tot een gezellig gesprek door de bereidwilligheid waarmede zij hem antwoord de. „Ik weet niet Qf ik het u wel moest vertellen en toch kan ik het ook wel doen. De zaak is zoozij zijn niet welgesteld dus kan ik hen helpen. En dat vind ik natuurlijk prettig." U kan helpen door de rekeningen te betalen. Dat is alles heel mooi als u daar pleizier in vindt, maar iedereen zou er niet zoo over denken." „Dat zou men wel als men in mijn omstandigheden verkeerde," hield zij vol. „Als men op de een of andere manier kan helpen, geeft dat iemand een gevoel voor anderen van nut te zijn. Ik heb liever, dat de men schen mij noodig hebben, zelfs al zijn ze ook niet op mijn persoon gesteld, dan dat niemand mij noodig verkiezingen zoo warm de candidature-van Foreest aanbeveelt", ook een verslag (lees: bericht) voorkwam van de Centrale R. K. Kiesvereeniging voor het Twee de Kamer-district Alkmaar. Wel wetende, dat wij een algemeen dagblad willen zijn, zullen onze lezers zich geenszins hebben ver plaats in de wereld1 heeft dan is men maar al te blij als men er een krijgt, zelfs al moet men die koopen. Mijn voogd en zijn vrouw hebben mij misschien liever cc" uiumuKjung van veracnting zou-1 niet bij zich, maar het geeft een gevoel van voldoening aangenomen hebben, zoo niet de innerlijke geest er te weten dat zij er veel erger aan toe zouden zijn als ik liefelijke trilling aan gaf of beter gezegd er een er niet was." vriendelijk licht om tooverde. „Het is niet de moeite waard u dat te vertellen," zei zij na lang nadenken. „Het is eigenlijk wel zoo veilig voor u om geen enkele van onze namen te kennen." ten. „En toch als ik ontsnap zou ik ze gaarne we- „Als u ontsnapt zult u ze wel kunnen uitvinden." „Heel goed," zei hij met voorgewende onverschillig- „Evenals ik", zei hij lachend. „Wat ik doen moet als ik aan mijn lot word overgelaten en u niet meer heb, dat weet alleen de hemel. Het is eigenaardig welk een invloed gevangenschap op iemand heeft. Het ont neemt je je zelfvertrouwen, het geeft je een hulpbehoe vend gevoel. Je verlangt vrij te zijn en toch ben je bijna bang voor de buitenlucht." Hij voelde zich nu zoo op zijn gemak met haar, dat hij in achtelooze houding, schrijlings op zijn stoel zit tend, met zijn armen gevouwen op den rug daarvan, iets broederlijks in hun wederkeerige verhouding voel de. Zij boog zich dieper over werk en sprak zonder op te kijken. „O u zult uw weg wel vinden. U is van dat soort." „Dat is gemakkelijk gezegd." „En misschien voor u om té doen." Haar volgende woorden, die zij uitsprak onder het aanbrengen van stipjes verf in haar schets, deden hem van verbazing opspringen. „Ik zou naar Argentinië gaan." „Waarom zegt u niet naar maan?" „Om de eenvoudige reden dat die* onbereikbaar is." „Evenals Argentinië voor mij." „O neen, dat is het niet. Andere menschen hebben het ook bereikt." „Dat kan wel zijn, maar die verkeerden niet in mijn geval." „Sommigen van hen waren er waarschijnlijk slechter aan toe." Er volgde een pauze, waarin zij in haar werk ver diept scheen, terwijl Ford nadenkend binnensmonds zat te fluiten. „Hoe kwam u op die gedachte van Argentinië?" vroeg hij eindelijk. „Omdat ik er heel veel van afweet. Iedereen zegt, dat het een land is met nieuwe bronnen van bestaan. Ik ken menschen die daar wonen. Het kleine meisje waar ik zoo juist van sprak en zooveel van houd, is daar geboren. 'Haar vader is sedert gestorven en haar moeder is hertrouwd." Hij bleef in gedachten verzonken, terwijl hij onbe wust steeds het zelfde doffe geluid tusschen zijn tanden maakte. Wordt vervolgd. d*6U aat1frm1irwTi|0n liohlvm baa M:u ji?'i j eerd. dat zii ntef-z.iin tvrip van TnAiai»" nrQQ I verkiezincrpni rnn ïunrm Ao

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2