DAOR' AD VOOR ALKMAAR RN OMSTREKEN f 13 o O o r 1 o Van lat oostelijk oorlogstorrein. No» 114 Honderd en zeYenfT>nde Jaargang. 1915 DINSDAG 18 MEI van Circus Hermann Alttioff, Deze Courant wordt eïken avond, behalve op Zon- en Feestdagen,, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas f 0,80franco door het gdieele Rijk f L Afzonderlijke nummers 3 Cents. TölöiOesaammer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hmdetednikkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. INGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 18 Md. Wie een teveel aan vrijen tijd heeft, kan schoone en minder schoone dingen over Italië, over zijn regeering en zijn bevolking, lezen. Wie het evenwel druk heeft, kan dat alles gerust overslaan, zonder dat hij er iets bij zal verliezen. Wanneer men zegt, dat de Italiaan- sche Kamer Donderdag bijeenkomt, dat er dan van het ministerie mededeel ingen zijn te verwachten, welke de volksvertegenwoordiging voor een voldongen feit kunnen plaatsen, maar ook aan haar een onmiddellijke of zelfs latere beslissing kunnen overlaten, en daarbij den nadruk legt op de oyeraeerschende oorlogszuch tige stemming, dan heeft mm den etend van zaken kort maar tuigt samengevat. Op het westelijk corlogatooneel hebben eetage offensieve acties der verbondenen tot een gunstig re sultaat geleid. Ten noordwesten van Yperen werd een groot deel van hei April-verlics herwonnen. Slaagden de Duitschers er de vorige maand in bij het Sas over het kanaal van Yperen naar den IJser te komen, ze zijn thans gedwongen, de veroverde stellingen aan den westelijken oever weer prijs te geven en worden zelfs aan de overzijde door de Belgische en Fransche troe pen achtervolgd. Vergoelijkend wordt deze tegenslag in het Duitsche communiqué voorgesteld snaar de tegenslag zelf neemt hierdoor geen geringer afmetin gen aan! Verder naar het zuiden, beneden het veelgenoemde Nieuw-Kapdle, dus iaa noorden van La Bassée en ten westen van Rijsael hebben de Engelschen opnieuw vorderingen gemaakt en o. a. een terrein winst behaald van 1500 meter diepte over een front van 600 meter. L>e Eügelsche linie had hier een inspringenden hoek en dien doet Sir John French au verdwijnen door den tegenstander terrein ia den vorm van een maan-aikkel af te kapen Het Fransche middag-communiqué spreekt van een ernstige nederlaag der Duitschers. Het Duitsche communiqué zegt, dat de Engelschen ten zuiden van Nieuw Kapdle nog een gedeelte van de voorste Duitsche loopgraven bezet houden en dat het gevecht nog voortduurt in gewone taal betee- kent dit, dat er posities verloren zijn gegaan, maar dat men zijn uiterste best nog doet om ze te herwin nen. Tenslotte verzekeren de Franschen, dat ze ten noor den van Atrecht (dus nog weer zuidelijkerr) de Duit schers verjaagd hebben van verschillende punten, waar ze zich nog staande hielden, een verzekering welke door haar algemeenheid echter niets zegt en omtrent welker juistheid ook geen nadere aanwijzing wordt gevonden in het Duitsche communiqué. Het bovenstaande leert dus, dat de verbondenen op vtradjüteade gedeeiiea van het Lont niet onaanzien lijke, maar plaatedpe voordeden hebben behaald. Opcuo.'w. in groote* stijl rijn deze bewegingen niet, tsmt dctc kaanMis et nit voorkomen. Voorloopig moe ten de berichte; dan cok worden beschouwd als tijde lijk goed z'mm vcor ds verbondenen. waarop even zeer beter en grooter al» we»? ongunstiger nieuws volgen kan. Terwij! die Russische communiqué-schrijver sinds eenige dagen de pen heeft laten rusten, komt hij heden mei een laag relaas voor den dag, waarin hij nog eens vermeldt, dat de Russen genoodzaakt werden zich uit de Karpathen terug te trekken, maar bovendien mede deelt, dat de Oostenrijkera in Oost-Gaiicië over een front van 100 mijlen een zware nederlaag hebben ge leden, in wanorde terugtrekken en 20.000 gevangenen in vijf dagen tijd» afstaan moesten. Hoewei van Oosteorijksche zijde nog geenerlei be vestiging van deze nederlaag is ontvangen, is zij zeer waarschijnlijk. Da Oostenrijkera toch zetten hun opmarsch nog steeds voort. Zelfs de San-linie bleek voor de Russen al niet meer geheel te houden, op verschillende plaat sen trokken de Oostenrijkers over deze rivier, om Przemysl wordt gevochten en vandaar uit loopt het aaneensluitende front over Stryj en Stanislau naar de Proeth, een rivier, waar de Russen sinds eenige da gen aanvielen. De Russische achterwaartsche verbin dingen ten Oosten van Lemberg werden namelijk be dreigd en om dit gevaar te keeren, hebben de Russen hier een sterke troepenmacht ingezet, welke de Oos tenrijkers eerst met succes aanviel aan den Dnjestr en thans dus over de Proeth heeft verdreven. Dit succes komt hierop neer, dat de uiterste rechtervleugel van het geweldige Duitsche-Oostenrijksche front ter breed te van 100 h 200 kilometer over een afstand van 50 ki lometer achteruitgeslagen is. In hoeverre dit Russische succes zijn terugslag zal ondervinden op de tot heden voorspoedig volbrachte Duitsch-Oostenrijksche opera ties zal weldra blijken. „Vertrouw op de Russen" schreef de Times dezer dagen. En wanneer men let op de schommelingen, welke zich telkens tusschen het Oosten en het Westen van het Oostelijk oorlogstoo- aeel voordoen, dan is er werkelijk wel eenige reden, om de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat het „oprol len", hetwelk wij van het Westen naar het Oosten heb ben waargenomen, thans in tegenovergestelde richting zal geschieden, dat dus na de Oostenrijkers de Russen weer een gelukkige beurt krijgen. Wat verder de operaties op het Oostelijk oorlogs- terrein betreft, in het uiterste noorden ontwikkelen zich deze in het voordeel van de Russen, daarentegen in Polen, tusschen Piiitza en Boven-Weichsel in dat der Duitschers. Door het Londenache persbureau wordt melding ge maakt van een luchtgevecht tusschen een Duitsche Zeppelin en acht vliegers der verbondenen. Men ge looft, dat het luchtschip ernstig beschadigd is, terwijl de vliegers geen verliezen leden het is dus het ge wone verloop, zonder echter de bijzonderheden, welke het geval interessant zouden maken. In Aardenburg (Zeeuwsch-V laanderen) heeft men gistermorgen in de vroegte (omstreeks vijf uur) langs de Belgische grens-een Duitsch luchtschip waargeno men, achtervolgd door een Engelsche vliegmachine. Men kon zeer duidelijk het schieten der vliegmachine hooreu, docr niet opgemerkt werd dat het luchtschip terugvuurde. Aan de „Katwijk" worden we herinnerd door het bericht uit Londen, volgens hetwelk de lading ijzer erts (3350 ton) door het Engelsche Prijzenhof tot contrabande is verklaard, op grond dat deze bestemd zou zijn geweest voor de firma Krupp. De eisch van de recders tot vergoeding van de vracht werd ingewilligd, die tot betaling van liggeld voor het vasthouden van het schip, dat later, zooals men weet, door de Duitschers in den grond werd ge boord, afgewezen. Vergeet niet de aankomst van den grooten Woensdagmorgen 8 uur te gaan zien. Duizenden toeschouwers woonden deze aankomst in alle groote steden van Nederland bij. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. het Fransche legerbericht van gistermiddag luidt; Gistermiddag sloegen de Franschen mei volkomen succes bij Steenstraete een vierden tegenaanval tier Duitschers af. De Franschen behielden alle op 15 de zer veroverde posities en bevestigden hun winst, van welker beteekenis de hevige inspanning der Duit schers ter herovering van het verlorene getuigenis af legt la de buurt van liet Sas worden da Fransche vorde ringen voortgezet De Franschen vermeesterden op 16 Mei de» avond» ecu krachtig dcor de Duitschers ver steelt huk. Zij trokken over het kanaal naai' den ooste- lijken cever en bereikten de eerste linie der Duit schers, waarbij zij 145 gevangenen maakten en vier mitrailleurs buit braakten. Een Duitsche tegen&anvai mislukte volkomen. Meer naar het zuiden brachten de Britsche troepen 'den Duitschers een ernstig ecbec toe. Zij vermeester den ten zuidoosten ran Riehebourg-Lavorie 100 Meter loopgraven en terzelfder tijd ten noordoosten van Fest- ubert 1500 Meter loopgraven. Deze tweede aanval werd vervolgens doorgezet in de richting van le Qucnque Rue en bereikte over een front van 600 Meter een diepte van 1500 Meters, De Duitsche verliezen zijn zeer hoog. De vorderingen der Britsdie troepen duren voort De Fransdien wonnen 200 Meter op een uitlooper van het plateau Lorette in de richting van de suikerfa briek van Souchez. In de streek van Lorette werd een hevig artilleriegevecht geleverd. Een bloedig echec werd hier bereid aan vier Duitsche tegenaanvallen. De Franschen vermeesterden wederom verschillende hui zen in het noordelijk deel van Neuville en vernielden een. ballon cap tif van de Duitschers ten oosten van Vimyet. Door vliegtuigen1 werd het station van So- main gebombardeerd. Aan de Oise bij Bailly plaatsten de Duitschers om indruk te maken op de Fransche tirailleurs, voor de Fransche liniën het Turksche vaandel. De Afrikaan- sche troepen beantwoordden dit echter door het vaan del met geweerschoten omlaag te schieten. Een ti railleur zocht het daarna op en bracht het binnen de Fransche linies. Het rapport van den Engelschen opperbevelhebber French meldde gisteren: Heden heeft het eerste leger nieuwe successen behaald ten zuiden van Richebourg, Lavorie; alle loopgraven der Duitschers op een front van twee mijlen werden genomen. Hedenochtend gaven zich verscheiden Duitsche af- deelingen vrijwillig over aan onze troepen. Een der afdeel ingen kwam, terwijl zij zich wilde overgeven binnen het bereik van het Duitsche artillerievuur en werd zoo goed als vernietigd. Het juiste aantal gevan genen staat nog niet vast, maar er zijn er reeds 500 langs de verbindingslinies weggezonden. Van het ove rige gedeelte van het front valt niets te vermelden. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten noorden van Yperen, ten westen van het kanaal en bij Het Sas gaven wij onze vooruitgeschoven stellingen op en trokken we de daar staande zwakke krachten, om verliezen door het krachtige vijandelijke artillerievuur te verhinderen, terug in onze hoofdstellingen aan den oostelijken kanaaloever. Ten zuiden van Neuve Chapelle houden de Engel schen nog deelen van onze voorste loopgraven bezet, die sedert de gevechten van eergisteren in hun handen kwamen. De strijd duurt nog voort. Ten noorden van Atrecht bij Ablain en Neuville sloegen wij Fransche aanvallen af met zware verliezen voor den vijand. Bij Ailly en in het Bois le Prêtre ontwikkelden zich klei nere infanteriegevechten. Onze luchtschepen deden met goed gevolg aanvallen op de oorlogshavens Dover en Calais. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische legerbericht meldde gisteren: Sedert half April ontvingen we mededeelingen over een trans port op groote schaal van Duitsche troepen van het westelijk front en de concentratie hiervan in West-Gali- oië. De daardoor ontstane toestand noopte ons offen sief in de richting van Mezolabortsj en Oeszok te sta ken ten einde ons niet door te verspreide dislocatie te verzwakken en in staat te zijn de beschikbare reserves naar dén bedreigden sector van ons front te zenden. Intusschen bleken de strijdkrachten die de vijand op nieuw tegen ons front wilde wemen zoo belangrijk, dat ons derde leger er niet in slaagde hun opmarsch in den sector CenzkovitsjGorlice tegen te houden. Dank zij verwoede onafgebroken gevechten en felle tegenaan vallen, die den vijand beletten zijn plan om ons front te forceeren te volvoeren, werd de actie van den vijand bepaald tot een reeks frontaanvallen op de stellingen van het derde leger, welke dit achtervolgens innam. De flinke geest van onze troepen stelde hen in staat met behoud van volkomen orde de moeilijkheden te bo ven te komen die de strijd hun bracht en den vijand ont zaglijke verliezen toe te brengen. Den 14en ontplooide zich het derde leger langs de San; wij waren genoodzaakt tot een nieuwe groepee ring van de strijdkrachten over te gaan, hetgeen ook reeds bij de aangrenzende legers gesohiedt. Daartoe moesten wij in de Karpathen terugtrekken, maar tegelijk verkregen wij door een beslissend offen sief in Oost-Galicië zeer belangrijke resultaten op on zen linkervleugel, die den Oostenrijkers aan de Dnjes- ter een geduchte nederlaag toebrachten over een front van ruim 150 werst. In vijf dagen na 9 Mei maakten wij hier 20.000 krijgsgevangenen en d wongen den vijand tot een alge meens» en zseï wanordelijken terugtocht over de Proeth. Den I4en sloegen onze zware batterijen van Prze mysl een vijandelijke kclonne, die van het westen opruk te, uiteen waarbij de vijand zware verliezen leed. Van de andere San-sectoren en de oostelijke helling der Karpathen wordt geen gevecht gemeld. Het aan de Dnjester verslagen Oostenrijksche leger hield dén 14en aan dén linkeroever van de Proeth slechts stand bij Kolomea, met behulp van versterkin gen, per spoorweg aangevoerd. De Oostenrijkers zet ten de laatste reserves in, bestaande uit afaeelingen sappeurs en nog ongeregelde detachementen. Denzelfden dag veroverden onze troepen in een ver bitterden strijd Nadvoma. Den vorigen avond had onze cavalerie, de troepen, die het bruggéhoofd vorm den, overloop rijdende, Sniatyn genomen. Wij zetten de vervolging krachtig voort. In de omgeving van Shawli ontwikkelt de strijd zich in ons voordeel; wij sloegen verschillende aanvallen ten westen van Shawli af en vielen bij het dorp Gronz- di een sterke vijandelijke kolonne, die Shawli van het noorden trachtte te omsingelen, aan en wierpen haar terug. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenIn vergelijking met de hardnekkige gevechten van de twee laatste weken verliep de dag van gisteren aan het ge- heele front zonder gebeurtenissen van beteekenis. De legers hebben weder terrein gewonnen. De in de rich ting van de Boven-Dnjester opgerukte colonnes hebben nu ook Drohobycz (ten zuiden van Sambor) genomen en nog 5100 man gevangen genomen. Bovendien maakten zij acht machinegeweren buit. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan de Doebissa, in de streek van Eiragola, Szekizzki, en ten zuiden van de Njemen bij Mariampol en Ludwinof werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Onder de bij Schawli gemaakte gevangenen bevonden zich, naar is gebleken, recruten van de lichting 1916, die slechts een oefentijd van vier weken achter den rug hadden. Onze opmarsch tusschen de Piiitza en den Boven- Weichsel, evenals die op het front SamborStryjSta nislau wordt voortgezet. Bij Jaroslau en meer noordelijk gelukte het ons op verschillende plaatsen de San over te trekken. Om Przemysl wordt gestreden. DE LUCHTAANVAL OP DE KUST. Het Duitsche luchtschip, dat gisteren een aanval deed op de havenplaats Ramsgate, vloog eveneens over Margate, Broodstairs, Folkestone en verdween over Dover boven de zee, zonder bommen te laten vallen. Het Londensche persbureau meldt, dat het Duitsche luchtschip door de vliegtuigen die te Eastchurch -en Westgate zijn gestationneerd werd vervolgd tot nabij het lichtschip Westhinder. Ter hoogte van Nieuwpoort werd de Zeppelin aan gevallen door acht vliegtuigen uit Duinkerken, waar van een vlieger vier bommen liet vallen toen hij onge veer 120 meter boven het luchtschip was. Het steeg daarop 3300 meter en verdween. Men vermoedt, dat het zwaar beschadigd is. KORTE BERICHTEN. In Duitschland heeft men besloten de eieren van de meeuwen, die op het waddeneiland Langeroog broe den, te bestemmen voor het leger. Het Duitsche opperkommando heeft bekend ge maakt dat in Duitschland alle gummibanden en ande re gummiartikelen, bestemd voor motorvoertuigen van alle soort, in beslag zijn genomen, tenzij er een bizon- dere vergunning voor behoud wordt gegeven. De naam van het station Zabrze van de lijn Kandr- zin-Oswierim, is veranderd in Hindenburg. Het staat thans volgens het Berliner Tageblatt vast, dat gedurende den inval der Russen in Oost- Pruisen reeds in het district Pilkallen alleen 2672 ge bouwen zijn afgebrand. Negenhonderd personen zijn naar Rusland meegevoerd. De Japansche luit.-generaal Mitsuomi Kamio en de vice-admiraal Kato, die de krijgsverrichtingen tegen Kiau-'l sjau hadden geleid, hebben beiden het groot kruis der, Engelsche, orde van St. Michaël en St. Ge orge ontvangen. De zoon van generaal von Bissing, den Duitsch en gouverneur-generaal van België, is door de Franschen gevangen gemaakt. Hij verblijft op het oogenblik in een klein stadje van Bretagne. Het aan te Antwerpen uitgegeven broodkaarten bedraagt thans 240.000. AAN DE BELGISCHE GRENS. Men meldt uit Temeuzen aan de N. Rott. Crt.: Zaterdagnacht is in de wijk Posthoorn nabij Philip pine, onder de Belgische gemeente Bouchaute, bij ver gissing een Duitsch oöicier doodgeschoten door een schildwacht, aan wiens bevel om halt te maken hij niet voldeed. Den vorigen nacht wilde een gezelschap van 8 per sonen langs de Vrijstraat onder Sas van Gent over de grens sluipen. Dit werd door een Duitschen schild wacht opgemerkt, die een hunner, naar men zegt een rransch ingenieur, heeft gedood, terwijl 4 anderen ZÜD gevangen genomen. De overigen konden vluchten. WOLVEE-STERFTE. Uit het Noorden van de provincie Groningen meldt men aan de N. Rott. Crt.: Het koude weer van de laatste dagen heeft een slachting aangericht onder het wolvee van de land bouwers, die kwelders in hun bezit hebben. Bij som mige schapenhouders zijn tot 10 pet. en hooger van de dieren bezweken; in een enkele gemeente een 100 stuks. De schapen, welke kort vóór de kou geschoren zijn, hebben het niet kunnen volhouden. ZINKUITVOER. De Meierijsche Courant verneemt uit Budel, dat de koperslager A. v. H., wonende te Hamont, herkomstig van Helmond, door de Duitschers is gevangen geno men wegens frauduleus uitvoeren van 2000 K.G. zink. DE „KATWIJK." Het prijshof te Londen heeft tot contrabande ver klaard een lading van 3350 ton ijzererts van het stoom schip „Katwijk", welke aangegeven werd, bestemd te zijn voor Krupp, meldt Reuter aan de Maasb. Flet hof willigde den eisch der readers, wat betreft de vracht in, doch wees dien betreffende schade voor het stil liggen van de „Katwijk" af, daar deze sinds dien tot zinken is gebracht, door de Duitschers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. WIJLEN LUIT.KOLONEL THOMSON. De fotograaf C. J. L. Vermeulen heeft aan de leden van den gemeenteraad te 's-Gravenhage een groot por tret van wijlen den luit.-kolonel Thomson, oud-lid van den raad, in omlijsting, aangeboden. De leden be tuigden den heer Vermeulen schriftelijk hun dank on-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1