IS. Zondags tot lirgeopend hm* loiitli m w** Colbertcostuums. '•I I lil •»- Kindercostuums IS. UBL Zondagstotlunrgeopend tal. Voor KLEEDING OP MAAT een ruime keuze STOFFEN aan het Magazijn. lil Al Cés In lii Van liet westelijk oorlopterreln. LAAT 161. De Directeur J. BOSSERT. Goede kwaliteiten. - Groote sorteerimg. prijzen. - Nieuwe modellen. VERZEKERT uwe Spiegelruiten Alkmaar, Telef. 212. Alkmaar, Telef. 212. Waar zijn WONDEREN VAN DRESSUUR te zien In het Waar staat het Wereld- OUD-ALKMAAR Telegrammen van heden. Nederland. LAAT, hoek Boterstraat, itgen werkplaatsen a/h. magazijn. LAAT, hoek Botersfraat, ÜSgen werkplaatsen a/h. magazijn. der mededeeling, dat bet geschenk door de raadsleden op zeer hoogen prijs wordt gesteld. BOOMEN ALS REOISTREER-INRICHTINO. In Florida velde men een groot aantal boomen, en het viel op, dat zij allen aan denzelfden kant eigenaar dige barstjes vertoonden. Die barstjes schreef men toe aan een grooten druk. Men ging de jaarringen tellen, en thans bleek, dat die druk in 1898 moest heb ben plaats gehad. Inderdaad had in 1898 in dat deel van Florida een geweldige orkaan gewoed. ROODE KRUIS-HULP VOOR OOSTENRIJK-HONOARIJE. Naar de N. Rott. Crt. verneemt zal Donderdag a.s. dr. J. F. S. Esser, thans te Eindhoven, met vier Neder- landsche gediplomeerde verpleegsters naar Oostenrijk- Hqngarije vertrekken, om onder leiding van het minis terie van oorlog aldaar, in een der groote centra chi rurgische hulp aan verminkten te verleenen. VERGIFTIGD VEEVOEDER. Uit het chemisch onderzoek is gebleken, dat de vee koeken van de landbouwvereeniging „Samenwerking" te Giessen-Nieuwkerk, met ricinus vergiftigd waren Twee koeien zijn tengevolge van het eten van die koe ken gestorven; vele andere koeien, die ook ernstig ziek waren, beteren zeer langzaam. Vandaag zou de vereeniging een buitengewone ver gadering houden, teneinde te bespreken, hoe zij de schade zal vergoeden. Standplaats: Terrein OUD-ALKMAAR aan de Friesche brug. 6TADNIMTW& VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. Heden stond voor de Arrondissements Rechtbank alhier terecht Jac. B., procuratie-houder te Hoorn, van het Noord-Hol landsch Landbouwerediet alhier, verdacht van valschheid in geschrifte. Beklaagde, die in 1887 was geboren, had kennis ge kregen aan een zekeren heer Smits, die aan het kan toor veel geldelijke transacties afsloot. In 1911 deelde deze aan beklaagde mede, dat hij veel geld noodig had. Beklaagde dacht, dat dit gezegd werd om hierme de met de kas op te rekenen, later bleek het, dat de bedoeling was om den heer Smits aan onderpand te helpen. De heer Smits beloofde het met beklaagde wel te zullen maken en beklaagde was overtuigd, dat het wel in orde zou komen en aan het eind van het jaar konden de gefingeerde fondsen weer gestopt worden, waardoor de eindstaat van het agentschap Hoorn toch ip orde was. Op den eindstaat van 1912 gaf beklaagde gefingeerd aan, dat van Smits aanwezig waren 3000 „Koninklij ken" en 2000 „tabak". Deze staat ging "geteekend door beklaagde en den agent naar Alkmaar. Waar de speculaties van den heer Smits verkeerd liepen, daar werd de positie van beklaagde in 1913 al slechter en slechter en moest steeds meer gefingeerd als aanwezig vermeld worden, waaraan beklaagde aan het eind van het afgeloopen jaar trachtte te ontkomen, door zich in den staat van beleende onderpanden tot een bedrag van 147.000 te vergissen. Beklaagde had toen de waarde van het beleende onderpand te hoog opgeteld, waardoor het verstrekte crediet hiermede overeenkwam, maar waardoor die onderpanden niet overeenkwamen met de londsenwaarde. De beide rekeningen van den heer Smits bedroegen ongeveer 130.000 met een surplus van 21.000, in werkelijkheid kwam hierop 4000 te kórt en tenslotte bedroeg de geheele schade voor de vennootschap on geveer 80.000. Als eerste getuige werd Mr. W. C. Bosman, presi dent-commissaris van de vennootschap, gehoord. Getuige zette uiteen, dat commissarissen indertijd hadden besloten, dat de staten over de aanwezige fondsen aan het eind van het jaar geteekend moesten worden door den agent en den procuratiehouder, aan gezien het voor de directie in de practijk niet mogelijk is'aan het eind van het jaar overal aanwezig te zijn, terwijl zij toch moet weten welke fondsen aanwezig zijn. Op de vraag van den verdediger Mr. Huizinga, ver klaarde getuige, dat deze staat voor de vennootschap het bewijs is, dat de daarin vermelde fondsen bij het agentschap aanwezig zijn. Mr. M. Moens, directeur van de vennootschap, gaf over de usanties in het bedrijf uitvoerige inlichtingen Getuige zette uiteen waarom deze staat, in strijd met andere staten, door twee ter onderteekening bevoegde personen geteekend moest worden. Als derde getuige werd de heer J. v. d. Burg ge hoord, voorheen agent van de vennootschap te Hoorn. De president wees getuige op diens verantwoorde lijkheid door het onderteekenen van de staten, waar door hij civielrechterlijk aansprakelijk was. Getuige verklaarde nu en dan de onderpanden ver geleken te hebben met de boeken. Hij nam aan, dat de staat en de begeleidende brief het eerst door den pro curatiehouder geteekend waren en daarna door ge tuige, omdat hij beklaagde ten volle vertrouwde. Getuige controleerde wel den kladstaat met de boe ken en deze klopten. Beklaagde ontkende dit, waarop getuige een klad- staat toonde. v Gedurende de zitting werd van' het kantoor de co pie gehaald van het begeleidende schrijven, om te m- uerzoeken wie het eerst teekende; dit kon hierdoor echter niet uitgemaakt worden. De president voerde tegen de getuige aan dat deze wel zeer onregelmatig de fondsen opnam, anders had den de feiten in de drie jaren al lang aan het licht moe ten komen. Uitvoerig werden hierop over de kantoor-usances inlichtingen gegeven. De substituut-officier van Justitie Mr. Hiimans, hierna tot zijn requisitoir overgaande, oordeelde, dat volgens het strafwetboek alle elementen aanwezig wa ren om beklaagde voor valschheid in geschrifte te ver- oordeelen. Ten eerste diende het stuk als bewijs voor de directie dat de fondsen aanwezig waren. In de tweede plaats -was het stuk voor de directie het bewijs, dat deze fondsen waren nagekeken en in de derde plaats diende het als bewijs voor de credietwaardig- heid van den debiteur Smits. Z.Ed. Achtb. verheelde niet, dat er eenige moeilijk- beid zit in de samenstelling van het feit. Niet vast staat wie het eerst geteekend heeft, doch doet hier niets terzake. Beklaagde wist bij ondervinding dat die stukken zonder meer geteekend zouden worden. De valschheid in het stuk ligt in het opmaken door beklaagde en het van zijn handteekening voorzien. Als verzachtende omstandigheid moet tegenover be klaagde echter in aanmerking genomen worden, dat hij verleid is door Smits, dat hij jong is en gedacht heeft, „het zal wel weer in orde komen" en dat hij iemand is van geringe kennis. Waxen er geen verachtende omstandigheden dan zou Z. Ed. Achtb. stellig met het oog op de ernst van het feit. 2 jaar eischen, than» meende hij met 8 maan den te kunnen volstaan. Hierna kreeg de verdediger, Mr. A. A. Huizinga, te Hoorn, het woord, die in de eerste plaats wees op het feit, dat de wet een scherp onderscheid maakt tus schea controle-middelen en bewijsstukken. Hij geloof de, dat de rechtbank in dit geval geen verschil hiertus- schen heelt gemaakt, doch de strSwet geeft dit zeer duidelijk te kennen. Daartoe diende de vraag welke verdediger aan mr. Bosman stelde of de staat diende tot bewijsmiddel dan wel tot contróle-middel. Blijkens een vonnis, dat verdediger mededeelde, denkt de rechtbank te Groningen er ook zoo over. In plaats van de trommels met effecten, welke als bewijs stukken moesten dienen dat alles aanwezig is, dient de staat, waarop alle effecten genoteerd staan en die dan geteekend wordt door de beide agenten te Hoorn. Daar de eene echter afwezig was, is dit geteekend door get. v. d. Burg en door bekl. in zijn functie van procura tiehouder. Volgens een vonnis van de rechtbank te Alkmaar in 1909 over een soortgelijk geval, zal bekl. dus ten hoogste kunnen veroordeeld worden wegens het gebruik maken van een vervalscht stuk. Pleiter wees vervolgens op twee bekende artikelen van Mr. Simons, waaruit blijkt, dat voor valschheid in ge schrifte nog heel wat meer noodig is dan tegen bekl. wordt aangevoerd. De heer Smits was op het kantoor te Hoorn de „major domus", hij lag daar om zoo te zeggen thuis en hij speelde jij en jou tegen de minde ren. Hij oefende alzoo een groote pressie uit op bekl., die bang was door niet te voldoen aan diens wen- schen zijn betrekking te zullen verliezen. Mr. Huizinga wees er ook op, dat bekl. zoo goed als geen geldelijk voordeel heeft gehad, slechts ééns had hij een tientje aangenomen. Vroeger heeft hij, toen de agent voor eenigen tijd naar Rotterdam was, den sleu tel van de safe zelfs in zijn bezit gehad en alles klopte altijd volkomen. Bekl. zou uit eigen beweging nooit tot deze daad gekomen zijn. Bovendien staat bekl. te Hoorn zeer gunstig bekend en verdediger legde een verklaring daaromtrent over van verschillende ingeze tenen en predikanten te Hoorn. Om al deze redenen verzocht verdediger, zoo de rechtbank niet tot vrij spraak zou kunnen besluiten, ten minste de uiterste clementie te betrachten. Uitspraak over veertien dagen. (Ongtmrigeerd) ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken van heden. H. G., zwervend, gedetineerd, bedelarrij, 3 dagen hecht, en 1 jaar opzending. P. W., zwervend, gedetineerd, bedelarij, 3 dagen hecht, en 3 jaar opzending. G. V., werkvrouw, Helder, diefstal, 15 boete subs. 12 dagen hecht. A. de J., Amsterdam, diefstal, 15 boete subs. 12 dagen hecht. F. S., vrouw van L. K., Helder, mishandeling, 10 boete subs. 10 dagen hecht. C. V., schilder, en F. van R., arbeider, Hoorn, ge detineerd, poging tot inbraak, ieder 8 maanden gev. S. J. B schipper, Schiedam, overtreding verbod van uitvoer uit de stelling Amsterdam, 1 boete subs. 1 dag hecht. J. Z., schipper, Texel, alsvoren, 1 boete subs. 1 dag hecht. D. D., landman, Helder, mishandeling, 1 boete of 1 dag hecht. W. v. Kstoker, Rotterdam, beleediging en mishan deling, 25 boete subs. 10 dagen hecht. C. de B., visscher, Urk, beleediging, 5 boete subs. 2 dagen hecht. CIRCUS—CARRé. Men deelt ons mede, dat hei bekende Circus Carré (onder directie van den heer Albert Carré, de zoon van wijlen Oscar, die zijn vader opgevolgd is) hier de volgende week zal komen en verschillende voorstellin gen zal geven. ZIEKENFONDS „ZIEKENZORG". De eerste jaarvergadering van het Algemeen Alk- maarsch Ziekenfonds „Ziekenzorg", gisteravond ge houden in het „Gulden Vlies" alhier, was goed be zocht, o. a. ook door eenige vrouwen en het geheele Bestuur der Landelijke Federatie. Zij was niet voor de pers toegankelijk, maar de vol gende inlichtingen werden ons verstrekt: In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat op de agenda voorkwam het voorstel tot contri- butie-verhooging, maar dat na een conferentie met het Federatie-bestuur dit niet meer noodig bleek en der halve van de agenda werd afgevoerd, zeer ten ge- noege van de aanwezigen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de wereldoorlog ook veel invloed heeft gehad op den bloei der vereeniging en daardoor veel leden heeft verloren, dikwijls ten onrechte, maar het feit dient ge constateerd. Evenwel zal het velen nog niet gegunc zijn „Ziekenzorg]' te zien begraven. Daarvoor hebben wij te veel energie, daarvan hangt te veel af Hierna verkrijgt de Voorzitter der landelijke federa tie het woord die duidelijk deed uitkomen, dat juist met 't oog op de weldra in te dienen Ziektewet het van on schatbaar belang is, alle keus aan 't dek blijven, om te waken voor den bloei van hun fonds. Al de aanwezigen waren zeer voldaan, en er wap maar één leus, alle propagandisten te worden voor het eigen fonds. Het was een enthousiastische vergadering. Als bestuursleden waren gekozen de heeren Bek van 't Veer, Naberman, Al en H. Bruin. Als commissarissen de heeren Overeem, Hekket en J. Bruin. VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „KINHEIM". In de algemeene vergadering, den 17den ten kantore der maatschappij gehouden, werd verslag uitgebracht over het eerste boekjaar, waarin wordt medegedeeld: dat een premie-ontvangst is gemaakt van 36676,96, dat hiervan werd betaald aan schaden 10683,2554, dat is gesticht een premie-reserve groot 10664,98, dat kon worden besteed voor afschrijving 743,37, en geheel konden worden gedekt de onkosten en salaris sen 5972,44 J4. Besloten werd het winstsaldo, hoewel het een uit- keering van 2 pet. mogelijk maakte, op nieuwe reke ning over te brengen. In verband met de gunstige vooruitzichten voor 1915 werd vastgesteld, dat de aandeelen (met een storting van 100) verkrijgbaar zullen zijn voor nieuwe aandeelhouders voor 105 en onder conditie, dat op de nieuwe aandeelen over 1915 hoogstens 10 pet. dividend zal worden betaald. Deze beperking geldt niet voor de volgende jaren. Oude aandeelhouders kunnen hun deelname tot hoogstens 5 aandeelen aanvullen tegen 100 storting per aandeel. De aftredende commissaris Mr. Dirk Sluis werd als zoodanig herkozen. POSTDUIVEN VEREENIGINO ALCMARIA VICTRÏX. De Postduiven Ver. Alcmaria Victrix alhier, hield Zondag 16 Mei j.l. een wedvlucht van Dordrecht, af stand 90.6 K.M. De prijzen werden behaald als volgt. Ie prijs G, Swidde, 2e pr. J. Hulberis, 3e pr. S. Koster, 4e .pr. H. P. Ibink Melenbrink Pz., 5e pr. G. Waijboer, 6e pr. J. Schwitters, 7e pr. F. Feijen, 8e pr. L. van Vuure. 0,25 Pouleprijzen le pr. G. Swidde. 0,10 Pouleprijzen le pr. G. Swidde. VOOGDIJRAAD. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Benoemd tot Voorzitter van den voogdijraad te Alkmaar het lid de heer P. J. C. van Toomenburgh. Wegens enorme grootte op het terrein aan de Friesche brug. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 18 Mei. Het avond-communiqué meldde gisterenDe vijand die tengevolge van onze successen, bedreigd werd in België geheel te worden ingesloten heeft in den afgeloopen nacht de stellingen welke hij nog ten Westen van den Yser bezet hield ontruimd. Wij handhaafden alle terreinwinst aan den Oostelijken oever. De Engelschen, die Zondagnacht ten Noorden van La Bassée een hevigen tegenaanval hadden te doorstaan namen Maandag verscheiden loop graven en brachten den vijand zeer zware verlie zen toe. Een datachement Duitschers van 700 man kwam onder het vuur der Britsche mitrailleu ses. De Duitsche artillerie werd geheel tot zwijgen gebracht. 'De Engelschen namen 1000 man ge vangen en veroverden een aantal machinegeweren. Jen Noorden van Atrecht werden de operaties door een dichten mist belemmerd. Op de hellin gen bij Lorette duurt de strijd voort. Alle Duit sche tegenaanvallen werden afgeslagen. Heden morgen vroeg deden wij een aanval op het Ailly- bosch en namen verscheiden Duitsche stellingen, benevens 3 machinegeweren terwijl wij 50 man krijgsgevangen maakten. HET RUSSISCH LEGERBERICHT. PE1RÖGRAD, 18 Mei. Het wordt thans duide lijk, dat de aard en afmetingen van het debacle der Oostenrijkers in Boekowina zoodanig en zoo uitgebreid zijn, dat het hun vluchtig succes in West-Galicië tot nul maken. Volgens de laatste berichten is de geheele streek tusschen Dnjestr en Proeth in onze han den. In deze verovering is slechts het resultaat van onze schitterende overwinning, deels het uit vloeisel van de schrikkelijke nederlaag van het Oostenrijksche leger begrepen, dat totaal versla gen in wanorde op de vlucht sloeg, waarbij 2000 gevangenen in onze handen vielen, benevens een gewichtige stelling, ongeveer 150 K.M. lang en krachtig versterkt, waaraan de vijand ontzaggelijk veel geld en menschenlevens ten koste had gelegd, ten einde haar te kunnen verdedigen. Alles doet gelooven, dat als gevolg van deze overwinning Czemowitz reeds weder in ons bezit is en dat het overschot van het Oostenrijksche leger, dat naar de Proeth vlucht, zijn ondergang tegemoet gaat. De onweerstaanbare actie onzer cavallerie die bij geheele divisies op de vijand losstormde en hem naar alle richtingen uiteenjoeg dot zonder ophou den de hoeveelheid onzer oorlogsbuit toenemen. Op dit oogenblik is er slechts één spoorweg knooppunt in de Boekowina, hetwelk onze aan- dach bezighoudt, n.l. Kolomea en omstreken, waar de vijand versterkingen heeft ontvangen. Deze wanhopige krachtsinspanning is zeer be grijpelijk, want Kolomea is het eenige kruispunt van den spoorweg, die Boekowina met Transsyl- vonië verbindt. WETTELIJKE OEFENPLICHT. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. In de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot uitbreiding van den Landstorm deelde de Minis ter van oorlog mede, dat in bewerking ik een wets ontwerp in de richting van algemeenen oefenplicht ter versterking zooveel mogelijk der legerreserves. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. ALGEMEENE OEFENPLICHT. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" heeft in een adres aan de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal zijn volle ingenomenheid betuigd met het aan de Tweede Kamer door de heeren C. J. K. van Aalst c.s. ingezonden adres, waarbij aangedrongen werd op onverwijlde invoe ring van den wettelijke invoering van algemeenen oefenplicht. WOL-VORDERING. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. De Minister van Oorlog heeft alle commissarissen der Koningin verzocht de burgemeester der gemeenten, waar schapen gehouden worden, aan te schrijven, de scheerwol van alle schapen te vorderen ter voor ziening in de behoeften van het leger. Aanvankelijk zou dit alleen voor Noord-Hol land geschieden, thans is dit wolvorderen voor het geheele land uitgebreid. ITALIë EN DE OORLOO. BERLIJN. 18 Mei. (Part.) Uit Rome wordt geseind dat blijkens de uitlatingen van aanhan gers der oorlogspartij en van de toonaangevende pers de oorlog zeker is. Ook andere kringen zijn thans in een oorlogsstemming geraakt. De heer Oiolitti gedraagt zich geheel passief, zoodat ook het Parlement aan de zijde van de Regeering zal gaan staan. bl] de Onderlinge van f890 MARKTBEROïTEN. ZWAAG, 17 Mei. De prtyzen waren heden i Wortelen 6% a 7— seat per bos. rabarber f 1.— 1.70 per 100 bos, kropsla f 0,a 0.per 100, bloemkoolcent per stuk, spinazie 3i/a eentper pond, peulen 35 cent per pond. PURMEREND, 25 Mei. Aangevoerd 862 runderen, waaronder 268 vette 80 a 115 ei, 594 melke- en geldekoeien f 150 a (320, h. prijs vlug., 28 stiereH, 91 vette kalveren f 1.a 1.20, ving., 541 nuchtere f 16. - a 40.—, vlug., 31 paarden, 1702 schapen f 32 a 54 en 2505 lammeren f 11 a 20, h. pr. vlug., 255 vette varkens 86 a 92 ct. per kilo, mtg, 139 magere f 20 a 30, mtg., 295 biggen f 14 a 22, mtg. Kleine fabriekskaas f 52.50, kleine boerenkaas 52.—, middelbare f 50,—, commissie f Goud- sehe f 51, aangevoerd 126 stapels, handel vlug, 1599 kilo boter f 1,40 a 1.50, kipeieren f 4.75 a 5.25, eendeneieren f 4.65 a 0.kievitseieren ets. per stuk. T

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2