J DAGBLAD VOOR 'ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kot wBstalilk lorligstarrein. Van het oostelijk oorlogsterreln, Luxe Automobielen r. Adres JAC. MET, No. 118 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 ZATERDAG 22 MEI O 2* 1 O PP Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feer4 dagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,801 franco door het geheele Rp f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Tdefocsasimmor 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Haadefedrukkrrij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ITALIË. NEDERLAND. PW -mMmwriff §T<?tirTf bladen. s ia r,tmss^iimsEmsex: ALKMAAR, 22 Mei. Van Italië is er op het oogenblik, dat wij dit schrij ven niaar dit overzicht kan natuurlijk achterhaald worden door de telegrammen geen belangrijk nieuws. Alleen een Italiaansch bericht, meldende, dat üosienrijksche autoriteiten weigerden Italiaansciie pusuakken aan te nemen, raus lieten opbreken en tele- graaf-verbindingen verbreken dergelijke berichten zijn hoofdzakelijk voor binneulandsch gebruik, omdat ze allicht nog een beetje stemming maken. Te Berlijn had een klein incident plaats; een kwa jongen sloeg den Itaiiaansdien gezant den hoed af, kreeg daarvoor van een ooggetuige een pak slaag en weid toen aan de politie overgegeven. De Duitsche ij|kskauaelier bedt oaiiudddiijk zijn leedwezen laten betuigen en de naaister van buitealandsche zaken bood dadelijk schriftelijk rijn verontschuldigingen aan blijkbaar ziet men te Berlijn iiever niet, dat de slag van een kwajongen naar ern hoed het voorwend sel van Italië wordt, om deu oorlog te verklaren. Het schijnt dat Italië nog niet klaar is met zijn oorlogs verklaring en men moet afwachten, of deze aan oor logsdaden zal voorafgaan, terwijl het bovendien geens zins uitgesloten ia, dat Oostenrijk, zich schikkende in het nu onvermijdelijke, zal trachten den eersten klap toe te dienen, die immers een daalder waard heet te zijn. Naar verluidt, zou de Duitsche gezant, prins v. Bülow, eerst Dinsdagavond Rome veriaten, De dagbladen in de oorlogvoerende landen schrij ven druk en veel over de beslissing der Italiaansche volksvertegenwoordiging, waarvan de beuaat nu ook, en wel met 262 tegen 2 stemmen, het wetsontwerp tot verleenmg van buitengewone volmachten aan de re- getiing in geval van oorlog, heeft aangenomen. Zij bekijken deze kwestie van één kant en leveren dus uit sluitend éénzijdige beschouwingen, die ons niet veel verdei' brengen. Voor de neutrale ianden wordi het er natuurlijk niet aangenamer op, nu de machtigste van de tot dus verre onzijdig gebleven Eutopeesche staten gaat mee vechten en dus ook de rechten en de belangen der neu tralen voor de oorlogvoerende partijen geringer betee- kenis krijgen en allicht ook met steeds minder eer bied zullen worden behandeld. In het bijzonder gevaarlijk wordt de toestand voor het kleine Zwitserland, dat nu van alle kanten door vechtende groote mogendheden wordt omringd. Was ■s in de republiek voor een deel reeds gedemobili seerd, thans wordt het leger zoo spoedig mogelijk veer op volle sterkte gebracht. Ook Zwitserland is vastbesloten zijn neutraliteit te verdedigen en den oorlogvoerenden staat, die zijn grenzen schendt, als vijand te behandelen en zich bij diem* tegenstanders te voegen. En verder moeten we maar rustig blijven afwach ten. Zoomin ais men. bij een naderend onweer kan aankondigen, waar de felste bliksemstenen zullen In slaan, zoomin kan men thans nog voorspellen, waar Italië oorlog zal voeren. Wij teekeaeo dust enkel dat volgens berichten vele Duitsche officieren van Konstantinopel naar Triëst vertrokken zijn en dat de treinen dag en nacht Duitsche infanterie en cavalerie naar de Qostenrijksch- Italiaanscbe greas brengen. De Londensche bladen melden, dat de „American lo comotive 'Company" te Toronto een order van 780.000.000 gulden voor de levering van shrapnells van de Rritscke regeering heeft ontvangen sa dat Rus land' bij de „Westinghouse electric and manufacturing Company" dooi middel van de Britsdie regeering voor 330.000.000 gulden geweren besteld heeft. Op een korten duur van den oorlog wijzen zulke be stellingen niet precies! Inmiddels moeten er ook man schappen zijn om de kanonnen te bedienen en de gewe ren te gebruiken. De Britsche regeering plaatst advertenties van pa gina-grootte in de couranten, om vrijwilligers aan te sporen tot dienstneming, maar het gaat nog niet al te best. De oproep van lord Kitchener voor nog 300.000 re- cruten heeft, naar de Times meldt, in Londen al heel weinig succes gehad. In bijna alle Londensche recru- teeringscentra was sinds Donderdag, toen de oproe ping weid gedaan, het resultaat „erg dun" geweest. Trouwens dit geldt voor de geheele laatste week; en de mededeeling op Donderdag van lord Kitchener in het Hoogerhuis had daarin volstrekt geen wijziging gebracht. Men hoopt nu in Engeland maar dat het na Pinksteren beter zal gaan. De Daily Mail en de Times, tegenwoordig beide ge leid door lord Nortlicliffe, becritiseeren scherp lord Kitchener, op wiens militaire bekwaamheden men heel wat af te dingen heeft. Maar de Daily News her innert er aan, hoe lord Northcliffe in Augustus zelf het sein gaf om lord Kitchener minister van oorlog te maken en hem aan den minister-president opdrong. Het blad zegt, dat de Engelsche couranten-koning lord Kitchener, na hem eerst in het regeeringszadel te heb ben geholpen, er nu weer uitlichten wil, enkel en alleen terwille van een journalistiek relletje 1 Over het nieuwe ministerie is men het in Engeland ook lang niet eens. De Daily Chronicle bijv. verzet zich er tegen, dat er een unionist tot minister van fi nanciën zal worden benoemd en dat mr. Austen Chamberlain minister van koloniën zal worden, daar voor enkel aangewezen, zegt het blad, omdat hij de zoon van zijn vader isl Intusschen staat er nog niets anders vast, dan dat de heer Arthur Henderson, de voorzitter der parle mentaire arbeiderspartij, minister van binnenlandsche zaken zal worden. Het laatste Duitsche communiqué meldt, dat de Duitsche troepen sinds 1 Mei in Oalicië 104.000 Rus sen gevangen genomen hebben, het laatste Oostenrijk- sche, dat men gezamenlijk 194.000 Russen krijgsge vangen gemaakt heeft. Wij hechten aan deze cijfers niet zoo heel veel waarde. Maar zij kunnen ons versterken in de meening, dat het Duitsch-Oostenrijksche offensief niet meer zul ke bijster gunstige vruchten afwerpt. Wanneer men de voorafgaande communiqué's nog eens raadpleegt, dan blijkt, dat den 13den Mei het aantal gevangen geno men Russen werd opgegeven als 143.500, den 17den Mei als 174.000 en vergelijkt men daarmede 'het thans genoemde getal van 194.000, dan leert men huiruit, dat er niet zooveel schot meer in zit en dat het offen sief langzamerhand tot staan komt. De Oostenrijksch- Duitsche legers winnen ten noorden van Przemysl nog wel terrein, maar het tempo is vertraagd en de afme ting verminderd. De communiqué's gewagen van „Russische afdeelingen, die nog stand hielden," „op zich zelf staande aanvallen" en dergelijke uitdruk kingen, die er opwjjzen, dat er geen groot werk wordt geleverd. Vermoedelijk worden er op het oogenblik heel wat strijdkrachten gebezigd rondom Przemysl. Om de stad is thans een ring gevormd, welke in het Oosten ijiog niet aansluit. Daar de Oostenrijkers onlangs de forten onbruikbaar hebben gemaakt, zullen vermoede lijk de Russen buiten de stad ook een ring hebben ge vormd, welke geheel gesloten is. Przemysl heeft voor al beteekenis als steunpunt voor de San-linie en daar om is de uitslag van den hier gevoerden strijd van veel belang. Volgens het Oostenrijksch communiqué is het Rus- siiidie tegenoffensief in Oost-Oalicië bij de Proeth- linie tot staan gekomen en de Russische poging om bij Kolomea door te breken mislukt In het Russische communiqué wordt medegedeeld, dat de strijd op het Galicische front met groote verbit tering voortgezet wordt. Tusschen den Weichsel en Przemysl, zoo heet bet verder, „verspreidde de vij and zich een weinig op den rechteroever van de San", waarmede op eigenaardige wijze is gezegd, dat de Duitschers en OosteD.rii.kers over de San voortrukken. Maar hieraan wordt toegevoegd, dat op de beide flan ken belangrijke voordeden, werden behaald, tusschen Tamobrzej-Oelanoif (ten zuiden van Sandomir, het sterk bevestigde burggenhoofd aan de samenvloeiing van San en Weichsel) en bij Tylsjenpy, dat wij niet op de kaart kunnen vinden, doch dat aan den linkeroever van de San gelegen is. Ten Oosten van Przemysl be reikten de aanvallen der Duitschers en Oostenrijkers volgens dit communiqué het hoogtepunt er staat niet bij, dat ze afgeslagen werden en alleen wordt melding gemaakt van door den vijand geleden zware verliezen in één sector. En ook nog verder Zuid-Oos telijker, bij Stryj, wordt verbitterd gevochten. Mag men een Reuter-beriekt uit Petrograd dat overigens weinig geloofswaardigs bevat gelooven, dan toeft v. Hindenburg beurtelings op verschillende plaatsen aan het Oost-Pruisische front. Wij deelen dit mede, omdat Russische deskundigen verwachten, dat een algemeen offensief van de Russen aan dit front zal plaats hebben, en dat dit offensief een belangrij ken invloed zal krijgen op de gebeurtenissen in Ga- licië en den druk op het Russische front in Zuid-Polen zal verminderen. Blijkens het Duitsche communiqué zijn er in deze streek reeds gevechten, vermoedelijk tusschen de voorhoeden, geleverd. Werden op het Westelijk oorlogstooneel de opera ties de laatste dagen belemmerd door de ongunstige weersgesteldheid, het laatste Fransche communiqué deelt mede, dat het weder verbeterd is. Er is gevochten bij Yperen. De Franschen beweren, dat de Duitschers aanvielen, aanvankelijk vasten voet kregen in de Fransche loopgraven, doch daarna er we der uit geworpen werden en terrein moesten afstaan, vijfhonderd lijken achter en 150 gevangenen in handen van den vijand latend. De Duitschers echter zeggen, dat de Fransche koloniale troepen hier zijn aangeval len en dat het gevecht bij het opmaken van het com muniqué nog aan den gang was. Van meer belang is, dat de Franschen verklaren, op de zuidelijke hellingen van Notre Dame de Lorette, den bekenden berg bij Souchey, ten westen van de lijn Lens-Atrecht, de laatste stelling der Duitschers te heb ben genomen, zoodat de berg, waarop Duitsche ma chine-geweren geplaatst waren, die zes maanden lang de actie ten westen van Souchzy belemmerden, thans geheel in Fransch bezit is. Als de geschiedenis van den Hartmannsweilerkopf zich nu maar niet herhaalt! DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué, reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld luidde gisteren Ten noorden van Yperen en ten oosten van het IJserkanaal deden de Duitschers in den vóómacht van 20 op 21 Mei een aanval tegen de Fransche loop graven. Zij slaagden er eerst in vasten voet te krij gen, maar een onmiddellijk volgende tegenaanval wierp hen er geheel uit. Wij wonnen vervolgens ter rein tot voorbij de stellingen, welke de Franschen eerst bezet hielden. De Franschen maakten 120 krijgsge vangenen. Meer naar het zuiden behaalden de En- geische troepen eenig succes. Ten noorden van La Bassée en Notre Dame de Lo rette, op het front Souchez—Neuville—St. Vaast, was de artillerie den.gdneelen nacht van 20 op 21 Mei aan het woord. In Champagne bij Beauséjour werkten de Franschen zich door mijnarbeid vooruit tot aan de Duitsche loop graven, waar zij zich wisten te handhaven. In het Aillybosch veroverden de Franschen verschil lende' loopgraven en maakten krijgsgevangenen Zij behielden het veroverde terrein. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenTen noorden van Yperen vielen Afrikaansche troepen onze stellingen ten oosten van het kanaal aan. De strijd duurt nog voort. Een laat in den avond ingezette aanval van de En- gelschen ten zuiden van Neuve Chapelle nabij La Quinque Rue bloedde dood in ons vuur. Ten noordoosten van Atrecht schoten wij bij Fretnoy een vijandelijk vliegtuig naar beneden. Een nieuwe aanval van de Franschen gistemamid- dag in het Aillybosch, mislukte onder zware verliezen voor den vijand, die eenige gevangenen in onze han den liet. (Reeds in een deel onzer vorige opiaag vermeld.) De Eugelsche veldmaarschalk French berichtte gis teren De operaties werden belemmerd door het on gunstige weder; desniettegenstaande maakten de En- gelschen vrij belangrijke vorderingen ten oosten en ten zuiden van Quinque Rue. De operaties hestonden uit een groot aantal gevechten om sterke punten achter de oorspronkelijke linie van den vijand. Verschillende dezer punten werden genomen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: In de omgeving van Shawli hadden slechts kleinere gevech ten plaats. Aan de Doebissa deden wij ten oosten van Podoe een aanval, waarbij wij tot Betygola vooruitrukten. Wij maakten tevens 1500 gevangenen. Ook ten oosten van Milosjoisjie en Zemigola werden de Russen over de rivier teruggeworpenverder zuidelijk is het gevecht tot staan gekomen. De rest van de Zuidelijk van de Njemen verslagen Russische strijdkrachten zet de vlucht voort in de rich ting Kowno. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel is de toestand van dé Duitsche troepen onveranderd. Ten oosten van Jaroslau zijn gisteren gevangenen gemaakt, die niet met geweren, maar met eikenhouten knuppels waren bewapend. Door het leger van von Mackensen en de overige in verband de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen strij dende Duitsche strijdkrachten, werden sinas 1 Mei 104,000 gevangenen gemaakt, 72 kanonnen en 253 mitrailleurs veroverd. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De gevechten aan het front in Midden-Galicië duren voort. De nog aan de San-streek beneden Sieniawa staande Russische afdeelingen werden over de rivier teruggeslagen. Ten oosten van Jaroslau sloegen de troepen der bondgenooten op zich zelf staande aanvallen van ster ke, vijandelijke troepen bloedig af. Het aantal krijgsgevangenen neemt nog steeds toe. Mg»» Wegens hel Pinksterfeest zal de courant Maandagavond NIET verschijnen. De DIRECTIE. TE HUUR, tegen zeer billijk tarief. Telefoon 5372. In hevige nachtelijke gevechten namen onze troepen stormenderhand ten oosten van Drohohysz een Russi sche stelling en veroverden het plaatsje Neudorf. Daar bij werden 1800 krijgsgevangenen gemaakt. Het Russische tegen-offensief over de Dnjester in Oost-Galicië kwam aan de Proeth-linie tot staan. Po gingen van den vijand om bij Kolomea door te breken mislukten. Alle aanvallen op dit hruggehoofd werden met zware verliezen aan de zijde van den vijand afge slagen. In de gevechten in het bergland van Kielce, die hier en daar nog voortduren, werden tot dusverre 4000 man krijgsgevangen gemaakt. Sedert 16 Mei is het totale aan krijgsgevangenen nog met 20.000 vermeerderd; op 2 Mei bedroeg het reeds 194,000. ITALIë EN DE OORLOG De te Rome verschijnende „Messagero" deelde gis teren mede, dat de ministers na afloop van de zitting van den Senaat zullen bijeenkomen, vermoedelijk om een formule voor de oorlogsverklaring aan Oostenrijk op te stellen. Naar men te Londen uit Bari verneemt, werd of ficieel aangekondigd, dat alle scheepvaartdiensten in de Adriatische Zee zijn geschorst KORTE BERICHTEN. Op 60 mijl van Wick is die Eugelsche stoom trawler Cornelian gezonken. Ovex de bemanning Is niets bekend. De Engelsche stoomtrawler Crimond, van Aber deen, is op 50 mijl Z.Z.W. van het Fair Island door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. De be manning is gered. Volgens de Frankf. Ztg. zijn in Duitschland en Oostenrijk-Hongarije 1.007.000 'Russische krijgsge vangenen, in Duitschland ongeveer 254.000 Fransdie, 24.000 Engelsche en 40.000 Belgische. Het gezamen lijk aantal krijgsgevangenen bedraagt 1.386.000. Admiraal von Essen, bevelhebber van de Russi sche Oostzeevloot, is gisteren overleden aan longont steking. 4ari den commandant van den Engelschen on derzeeër, 14", die in de Zee van Marmora een Turksch transportschip in den grond boorde is het Victoria-kruis verleend. Ook andere leden van de be manning werden gedecoreerd. GEEN SPIONNAGE, MAAR TOCH STRAFBAAR De coiffeur A. van D., een Nederlander, werd te Düsseldorf, als verdacht van spionnage, gearresteerd, omdat hij sehriftelijké mcdedeelingen in zijn das ge naaid had en deze voor eene Nederlandsche firma naar Antwerpen wilde overbrengen. Het nader inge stelde onderzoek bracht intusschen aan het licht, dat net hier niet betrof spionnage, doch deze schrifturen I?1 °P den handel der bedoelde firma betrekking aadden. De man werd derhalve vervolgd wegens ver- voervan schrifturen op verboden wijze en handelen in stnjd met de voor de veiligheid des lands gegeven <oorsciiiften, en veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. GEEN BUITENLANDERS OP ONZE EILANDEN. De commandant der troepen op Vlieland, TerscheT ling, Ameland en Schiermonnikoog heeft met ingang van den len Juni a.s. den toegang tot de gemeenten Viieland, Terschelling, Ameland en Schiermonikoog aan alle niet-Nederlanders, onverschillig van welke nationaliteit, geslacht of leeftijd, op straffe van ten hoogste 3 maanden hechtenis, verboden. Van dit verbod zijn uitgezonderd, alle niet-Neder landers als bovenbedoeld, welke op heden reeds in genoemd gebied zijn gedomicilieerd en niet-Nederlan ders, aan wie op schriftelijke tot hem gerichte duide lijk gemotiveerde aanvrage, door hem eene bijzondere vergunning tot verblijf in een van bovengenoemde gemeenten is verleend, aan welke vergunning door hem bijzondere voorwaarden zullen verbonden wor den. WEER VALSCHE ZILVERBONS. De nieuwe zilverbonsTvan 2,50 blijken ook al weer vervalscht te kunnen worden. Bij een onzer groote geld-instituten te Amsterdam zijn gisteren twee valsche zilverbons ontvangen, meldt het Hbld. Wan- neer men de valsche niet vergelijkt .met de echte, dan valt het niet zoo gauw op, dat men nagemaakte zilver bons heeft. Zij hebben ook een watermerk in vet er in gewerkt. Vergelijkt men de valsche echter wel met de echte, dan blijkt dadelijk, dat de randversiering en de letters van lichter blauwe kleur zijn, dan op de echte Ook is de afdruk lang niet zoo scherp, doch zelfs eenigszins vlekkerig. V' K&s^fNiaMannam^^ dowsa

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1