Yu liet westelijk oerlopterrein. Van liet zuidelijk oorlogstooneel, Van liet oostelijk oorlogsterrele. Telegrammen van heden. Varia. Nederland. HET IN GEVAAR BRENGEN DER NEUTRALITEIT De Officier van Justitie te Rotterdam heeft de on middellijke gevangenneming gevraagd van den heer B. Canter, aldaar, redacteur van „Holland Express", welke de rechtbank evenwel heeft geweigerd. Tegen den heer C, is, gelijk'gemeld, rechtsingan verleend wegens artikelen, waardoor de onzijdigheid van Nederland in gevaar zou zijn gebracht. Als zijn verdediger zal optreden mr. Jos. Winkel te Rotterdam. BINNENLAND. Nieuws. TWEEDE KAMER. In de zitting van gistermiddag was aan de orde, de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp in zake wijziging van het invoerrecht op sinaasappelen mandarijnen, citroenen en oudheden. De heer Ter Laan (Soc. Dem.) juichte het ontwerp toe, waardoor de vruchten goedkooper kunnen worden. Echter meene spr. dat het niet goed was, thans ook het recht op de oudheden af te schaffen, en hij vroeg of de minister bereid was, het desbetreffende deel van zijn voorstel in te trekken. De heer Boissevain (V.-L.) meende, dat het ont werp het gebruik van vruchten zal doen toenemen. De heer Fock (U.-L.) wees op het belang, dat de kolonie Suriname kan hebben op een gemakkelijk afzet gebied voor haar sinaasappelen. Ook de heer de Stuers (R.-K.) verdedigde het ont werp. De Minister van Financiën, de heer Treub wees er op, dat de sinaasappelen zeer spoedig aan bederf on derhevig zijn en dat allerlei tijdroovende formaliteiten de kwaliteit van de vruchten beïnvloeden. Het ontwerp zal den aanvoer van de vruchten bevorderen en dus ook het gebruik. De regeering dient de energie van onze handelaren te steunen, wat in deze tijden van belang is, niet al leen voor Nederland, maar voor geheel Europa. Onze groote taak in de volgende jaren is de internationale verhouding te verbeteren en dat kan ook geschieden op het gebied van den handel. Ook inzake de oudheden kan door opheffing van het recht in ons land een belangrijke internationale markt worden gevestigd, die vele vreemdelingen zal trekken. Verwerping van het ontwerp zou spr. zeer bedenkelijk vinden. De heer van Deventer (V.-D.) verdedigde namens de commissie van rapporteurs een amendement, waar van de bedoeling is, ook de bananen vrij te stellen van invoerrechten, welk amendement door den minister werd overgenomen. In een volgende vergadering zal het ontwerp in stemming worden gebracht. Bij de regeling van werkzaamheden deelde de Voor zitter mede, dat de vergadering op Donderdag 3 Juni weder zal worden bijeen geroepen waarbij zal worden voorgesteld het in behandeling nemen van het wetont- werp in zake den Pauselijke gezant. talingen doen Tot groote ontsteltenis van beiden ont dekte de man, dat hij z'n étui met zilverbons, vertegen woordigende een bedrag van 200, verloren had, waardoor in plaat* van gelukkige wittebroodsweken voor het jonge naar al dadelijk zware zorgen kwamen. HULPTELEGRAFIST. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend I. dat in het laatst van Juli of begin Augustus e±. te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden van candidaten, dingende naar de betrekking van telegrafist of kantoorbediende. Dit examen strekt, om het n'oodige personeel van van dien rang op te leiden voor den dienst der poste rijen en telegrafie te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra venhage. Bij uitzondering kunnen ook enkele candidaten des- ge wenscht plaatsing vinden te Zaandam, Wormerveer, Medemblik en Krommenie. Van de 170 daarvan opengestelde plaatsen kunnen 30 door vrouwelijke candidaten worden ingenomen. Bij de verdeeling over de drie eerstgenoemde plaat sen van de candidaten, die slagen en voor plaatsing in aanmerking komen, zal, voor zoover de belangen van den dienst dit toelaten, met hunne desbetreffende wen- schen rekening worden gehouden. Het is echter te voorzien, dat te Amsterdam geen vrouwelijke candida ten zullen kunnen worden geplaatst. De mannelijke candidaten moeten op Augustus e.k. ten minste 17, de vrouwelijke ten minste 18 jaar oud zijn. Zij mogen alsdan hun 23ste levensjaar nog niet zijn ingetreden. Voor nadere bijzonderheden zie „Staatscourant" 'no 117. KORTE OERICHTEN. Tot dusver zijn er 15 lijken in het crematorium te Driehuizen verbrand. Een negentigtal nissen is reeds besteld. Tot aanbouw van een tweeden oven wordt overgegaan. Te Wormerveer bestaan plannen de kermis voor goed af te schaffen. Dit jaar alleen zou er nog een plaats hebben met het oog op de nog loopende con tracten. De Nederlandsche Overzee Trust-Maatschappij zal haar medewerking voorloopig niet meer verleenen voor den invoer van olie en vetten. Deze maatregel moet zijn genomen wegens den grooten voorraad van deze artikelen en het dreigende gebrek aan opslag ruimte in ons land. Op den stoomtrawler „Julie" uit IJmuiden is door de Scheepvaart- en Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam voor een bedrag van 1500 voor geleverde kolen in het vorig jaar aan bedoelden trawler beslag gelegd. De stoomtrawler ligt thans binnen de sluis aan de ketting. STADMMUWS. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rap porteurs benoemd over: het voorstel van wet van den heer Eland 1902 (StJbl. No. 92) tot regeling van de bevordering, het ontslag enz. der militaire officieren bij de landmacht; wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de bepalingen der Bevorderingswet voor de zee macht 1902, suppletoire Marinebegrooting 1915 (Wij ziging opleiding adspirant-machinisten) de heeren Van der Voort van zijp, Boissevain, Schim van der Loeff, Jansen (Den Haag) en Dolk, en over de wets ontwerpen resp. tot aanvulling en wijziging van de Be- smettelijke-Ziektewet en houdende verbod om sommige artikelen te laden in of te vervoeren met visschersvaar- tuigen de heer De Monté verLoren, Eland, Spiek man, Smeenge en Rutgers. In afwijking van het vroegere plan, om de Tweede Kamer na het Pinksterrecès niet opnieuw te doen bij eenkomen, hetgeen door den stand der werkzaamheden onmogelijk is geworden, bestaat thans het voornemen, na het Pinksterrecès de Kamer op 1 Juni hare werk zaamheden weer te doen hervatten en dan gedurende ongeveer drie weken zitting te houden, waarna het groote zomerrecès zal beginnen. ONTSLAG GEKREGEN. Aangezien mej. G. Sureveen te Eeserveen on danks herhaalde waarschuwingen is voortgegaan moedwillig te verzuimen de lagere school aldaar als onderwijzeres te bezoeken, heeft de gemeenteraad te Borger (Dr.) haar thans ongevraagd met ingang van 1 Juni uit hare betrekking ontslagen. Sedert 1 Januari 1915 was ze 68 dagen zonder ken nisgeving uit de school. In de geheele maand Febru ari was ze slechts 2 dagen present. BELGISCHE KUNSTENAARS. (Van een onzer Amaterdamsche waarnemers). Het aantal Belgische artisten, dat domicilie heeft gekozen in de Amstelstad, is legio. Waar zit men be ter op het oogenblik? Den Haag is een aardige stad, maar er is lastig „mazzel" te maken. In de Maasstal zit je niet voor je pleizier, en wat doet men daar bovendien aan kunst. Naar de provincies afzakken, gaat ook al niet, summa eummarum, Amsterdam schiet over, en als men eenmaal in de hoofdstad zit, komt men er niet zoo spoedig vandaan. De tooneelspelers lieten het eerst van zich hooren. De Belgische artisten traden op in verschillende troe pen, en zijn wij ingelicht dan hébben zij zelfs getracht, hier in Amsterdam een eigen Vlaamsen tooneel op te richten. Daarvan is evenwel niets gekomen. Toen kwamen de Belgische schilders op de proppen. Hier en daar probeerden ze te exposeeren, maar veel gaf dit niet. Wel schijnen ze succes hehad te hebben met hun bezoeken aan voorname ingezetenen, die hun schilderijen bewonderde, en die zich lieten overhalen, een doekje te koopen. De Belgische schilder is nu eenmaal beter koopman dan zijn Nederlandsche colle ga Thans is de tijd aangebroken van de Belgische musici. Hullebroeck effende reeds voor jaren voor hen den weg. Door hen werd het Vlaamsche lied hier populair. Welaan, daar kunnen de mindere muzikale goden uit België van profiteeren, onverschillig of zij Vlaamsch of Waalsch zijn. En zoo wordt hier iederen avond door de Belgische artisten muziek gemaakt en gezongen, dat het een lust is. Vooral in ae buitenbuurten zijn de café-houders er wel voor te vinden, met het een of ander troepje een accoord te maken. Het publiek voelt er veel voor, drinkt menig biertje extra vanwege de kunst, en als de avond besloten wordt met „It is a long way to Tippe- rary", galmt de heele vergadering mee, en is de lange weg afgelegd, voor men het weet. DE „JAN PIETERSZOON COEN". Gisteren is de „Jan Pieterszoon Coen", voor de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij, naar buiten gebracht. In de brug over de Dijksgracbt is het schip blijven steken, doch na anderhalf uur was het weer los. De brug was nogal beschadigd. De vraag was nu, of het schip de Oosterdoksluis zou kunnen passeeren, doch alle afmetingen waren juist van pas, en kalm en zonder de minste ongelukken is het gevaar te gisternacht door de sluis gevaren. Het schip is daarna naar het Julianadok gesleept. EEN TEGENVALLER. Een paartje was Woensdag te Delft in den echt ver bonden en wilde dezer dagen eenige noodzakelijke be- HET CIRCUS. Ook gisteren was het circus-Althoff weer van onde ren tot boven gevuld. De toejuichingen tijdens de voorstelling en de gesprekken daarna bewijzen, dat het programma algemeen buitengewoon mooi wordt geyondeu. Zooals men weet is er enkele dagen voordat de heer Alttioff hier kwam een kameeltje geboren Den eersten Pinksterdag zullen moeder en kind door de manége geleid Worden, zoodat men dan gelegenheid zal hebben voor het eerst waarschijnlijk om een klein kameeltje te bewonderen. Vanmiddag was het circus bijna geheel gevuld met kinderen, die natuurlijk volop pret hadden. Wij merk ten voorts op de Duitsche geïnterneerden uit Bergen. Vanavond zal het circus o. m. bezocht worden door het personeel der Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgiete rij, daartoe door zijn directie in staat gesteld. HARDDRAVERIJEN. Maandag, den Tweeden Pinksterdag, zullen op het sportterrein aan de Nieuwpoortslaan weer draverijen worden gehouden door de Kennemer Sportclub. Dit maal over langere afstanden en in drie klassen. Mooie ritten mogen worden verwacht en worden de draverijen door fraai Pinksterweer begunstigd, dan zal ook nu weer een talrijk publiek het veld vullen ONDERWIJS. Gisteren slaagde te Utrecht mej, A. H. Scalé voor het leerares-diploma in het lingerievak, hiervoor op geleid op de Alkmaarsche Huishoud- en Industrie- schpol. Het examen, ter verkrijging van dit diploma, wordt afgenomen door een commissie, benoemd door de Vereeniging van Hoofden van Industriescholen en de Bond van Leeraressen bij het Huishoudonderwijs. PREDIKBEURTEN. Ie PINKSTERDAG. Groote Kerk, 10 uur, Da. Verwaal, 's-Avonds 6 uur, Ds. Vinke. Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. 2e PINKSTEKDAO. Groote Kerk, 10 uur, Da. Kloosterman, Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. TOELATINGS-EXAMEN CADETTENSCHOOL. SCHOOL. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te be noemen in de commissie, door welke, in de maanden juli en Augustus e.k., het examen voor toelating van jongelieden ais cadet bij de Cadettenschool alhier zal worden afgenomen: lo tot lid en voorzitter: den gepensioneerden kolo nel der infanterie H. J. indewey, te Amersfoort; 2o. tot leden: den heer K. W. Walstra, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Alkmaar; den lieer dr. L. M. Klinkenberg, leeraar aan het gemeentelijk Gymnasium te Alkmaar; den ka pitein der infanterie W Kaas, van het legerdepót- bataljon B; den heer dr. J. M. Smit, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Warffum; den heer N. Kranenborg Jesse, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Alkmaar; den heer F H. Holzmüller, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn; den heer J. A. Verkuijl, leeraar aan de Cadet tenschool; den heer J. J. Becker Elzinga, onderwijzer aan een openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs le klasse te Amsterdam-; den heer G. M. van Krieken, 'leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Brielle; den heer B. van der Werff, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Meppel; 3o tot secretaris: den reserve-e-luit. J. A. Ladage, van het depöt-bataljon der Vde Infanteriebrigade. De onder lo. en 2o genoemde leden der commissie zullen, in de volgorde waarin zij aldaar zijn genoemd, respectievelijk examineeren in: handteekenen, reken kunde, stelkunde, meetkunde, natuurkunde, geschiede nis, aardrijkskunde, Nederlandsche taal, Fransche taal Engelsche taal, Hoogduitsche taal. Voorts zijn door genoemden Minister in bedoelde commissie benoemd: a. tot plaatsvervangend lid en voorzitter: de heer A. Buijtendijk, hoofd van onder wijs, waarnemend directeur der Cadettenschool, tevens examinator voor handteekenen; b. tot plaatsvervan gende leden: de le luit. T. H. Schol, van het depót- bataljqn der Vde infanteriebrigade, voor reken-, stel en meetkunde; de reserve-le-luit. J. A. Ladage van het depót-bataljon der Vde infanteriebrigade, voor na tuurkunde; de le-luitenant C H. F Thieme, van het depót-bataljon der VlIIste infanteriebrigade, voor ge schiedenis; de le-luitenant J. P. van Pelt, van het de- pótbataljou der IXde iufautetivkrigadc, iaij5*w;3ïiöat 4 STUKKEN. In een vroolijke serre moet zoo'n paneeltje wel frisch en mooi zijn, dunkt ons. Een voorliefde schelpen vinden we bij den echtgenoot van Zii: TENTOONSTELLING TE BERGEN—BINNEN. In den kunsthandel-Brouwer te Bergen, is, nu het gaat zomeren, het aardige oude huisje van den kunst handel weder geopend. Wij kondigen deze nieuwe tentoonstelling gaarne aaner is bij bekend werk, dat we er terugvinden, ook veel nieuws en belangrijks. Van mevrouw r. van den Hoef v. Rossen ten eerste een serie op perkament gebatikte decoratieve schilderingen, waarvan vooral de roode paddenstoelen en het dingetje met fijn gekleurde schelpen ons opvie len. Dit eigenaardige werk houdt een verfijnd gevoel van schakeering in zich; naast de ietwat schrale lelies is het latere werk voller en kleuriger geworden. aneeltje wel héél voor mevrouw van den Hoef terug. Zijn etsen 7 en 16 getuigen er van. Zij boeien door grilligheid, in No. 7 vooral. Hier is door de antasie van den kunstenaar de schelp her schapen tot iets, dat aandoet als een vampier, een ding met grijparmen en voelhorens. In de pastels zoekt den Hoef naar een zeker decoratief effekt, er is licht en zon in tevens. Zijn olieverf van het boer en- kindje is net zoo, op een afstand letten wij bijna niet op, dat hier een andere materie gebruikt is eigen aardigheid, die om den technischen kant enkele nauw lettende toeschouwers wellicht zal interesseeren. Van Graadt van Roggen zijn er reeds tentoonge stelde etsen naast veel nieuws, dat soms een verrassing is. Hoe goed en leerzaam is het, oude bekenden weer eens rustig te bekijken I De ets, die naast de deur van het tweede zaaltje hangt, met dien kalen boom is een uiterst fijn en gevoelig stuk werk, dat blijft boeien. Van een liefdevol geduld getuigt ook het eenvoudige stilleven tegenover den ingang. Nieuw zijn enkele pastels en verscheidene olieverf-schilderijen, waarvan wij bizonder „Langs de Zeeuwsche Kust" waardeeren. Dan zijn er gegevens uit de duinen en een boeren huisje. Tjipke Visser toont houtsneden en een paar beeldjes (zie den gehurkten jongen); van Veldheer vonden tot slechts een enkel stuk terug. Wij zullen ons voor het oogenblik van nadere be schrijving van deze tentoonstelling onthouden. Vol doende lijkt het ons, er op te wijzen dat vooral in deze moeilijke tijden belangstelling voor kunst van het pu bliek noodig is, en misschien meer nog dan anders, om zoo al niet materieele zorgen, dam toch zeker de moralisatie bij den kunstenaar te voorkomen. Hoe dikwijls klampt men hem niet aan, werk voor een of ander goed doel af te staan! Daartegenover heeft hij het recht, voor zichzelf belangstelling te vragen, die voor velen van hun gilde een levensbehoefte is. Het lijkt ons daarom, dat het de plicht is van het leeken- publiek nu een zékere gretigheid te toonen. Laten we er ons niet al fe onverschillig buiten houden maar meehelpen. Jo. Z. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 22 Mei. (Officieel). Het communi qué van gisteravond 11 uur luidt: Het weer is beter geworden; wij vielen aan ten zuiden van Notre Dame de Lorette, namen daar de laatste Duitsche positie op de vijf zuidelijke uitloopers van den heuvel, die nu geheel in ons bezit is. De Duitschers verdedigden den heuvel en de hellin gen zoo krachtig mogelijk gedurende 6 maanden met hun machinegeweren. De heden veroverde positie belemmerde onze actie op het platau en ten westen van Souchez Wij namen 250 Duitschers krijgsgevangen. De vijand beantwoordde ons succes met een hevige beschieting maar deed geen tegenaanval. Een aanvullingsrapport wijst op het belang der nederlaag van de Duitschers in den nacht van 20 op 21 Mei ten noorden van Yperen. Vijfhonderd lijken werden gevonden, 150 vijan den krijgsgevangen gemaakt en verscheidene loopgraafmortieren buit gemaakt. PARIJS, 22 Mei. Onze troepen hebben de Duitsche stelling La Branche Voe en 5 contra forten ten zuiden van den Loretten-heuve! geno men. Gedurende den nacht van 21—22 Mei hebben de Duitschers verscheiden malen tegen aanvallen gedaan, maar zij werden met zware verliezen teruggedreven. De Franschen hebben verder het deel van Ablaine-St. Navarre veroverd, dat ligt bij de stel ling de la Blanche Voie en het noordwestelijk ge deelte van het dorp, waar de Duitschers standhou den. In den loop der gevechten zijn 250 gevangenen gemaakt, onder wie vele officieren, terwijl en een kanon buitgemaakt werd. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 22 Mei. Tusschen de wegen Estair —La Bassée— Atrecht kwam het tot nieuwe ge vechten. Ten zuidwesten van Nieuw Kapel werden ver-r schillende Engelsche aanvallen afgeslagen. Het aantal gevangen genomen Engelsche kleurlingen nam toe. Verder zuidelijk, bij Sevenche, werd hevig ge streden. Fransche aanvallen, welke kisteravond op onze stellingen in de Lorette bij Alblaine en Neuville werden gedaan, mislukten door ons vuur. Een nachtelijke aanval tien noorden van Ablaine kwam tot onze loopgraven. De strijd is nog niet geëindigd. Op het Oostelijk gedeelte van het Westelijk front hebben artilleriegevechten plaats tusschen Maas en Moezel. Ten zuidoosten van Rijssel en in de Argognnen gebruikt de vijand mijnen met vergiftige gassen. Op het Oostelijk oorlogstooneel, ten westen van Windau, is een ruitergevecht geleverd, waar bij een regiment der Russische ruiterbrigade ge heel vernietigd werd. Bij Schaulen en aan de Dibitza werden enkele Russische aanvallen afgeslagen. Het geval der gevangenen steel ten Oosten van Podubis met 300. In het Zuid-Oosten is geen verandering. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. KONSTANTINOPEL, 22 Mei. Het Hoofd kwartier deelt mede: In den nacht van 20 Mei begon de vijand aan de Dardanelles te midder nacht een aanval tegen onze rechtervleugel, welke echter schipbreuk leed door onzen tegenaanval. Ook aanval len tegen ons centrum en onzen linker vleugel werden afgeslagen me» groote verliezen voor den vijand; deze liet !n zijn overijlde vlucht tachtig lijken achter in de loopgraven Gisteren had er geen gevecht plaats op dit ter rein, alleen wierp een vlieger bommen op den vij and^ waarvan er één viel op een grooten vracht- stoomer. Gistervoormiddag beproefden de gealli eerden bij Sedil Bahr, onder bescherming van het scheepsgeschut onzen linkervleugel te verrassen zij hadden echter geen succes, maar werden door een tegenaanval met de bajonet verdreven. Vijandelijke schepen dicht bij den ingang der zeeëngte trachtten tevergeefs een vijandelijken aan val op onzen linkervleugel door zwaar geschut vuur te steunen; onze vooruitgeschoven batterijen aan de zijde van Klein-Azië beschoten de vijande lijke schepen met succes, raakten twee dezer ver scheidene malen. Van de andere oorlogsterreinen valt niets te melden. HET RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 22 Mei. (Hbld.). Rapport van den generalen staf: Den 19en maakten onze troepen zich meester van een vijandelijke stelling bij het dorpje Koer- chany, waarbij zij eenige honderden Krijgsge vangenen maakten en mitrailleurs veroverden. Ten westen van Chawli trekt de vijand over een aanzienlijke frontbreedte terug. In de omgeving van Rossieny kreeg de vijand eenige versterking; een gedeelte van"zijn strijd macht ging over naar den linkeroever van de Doe- bissa. Op den linkeroever van de Weichsel bleven wij met succes den vijand van nabij bestoken in het fsbied ten zuiden van den spoorweg Radom— ielce; wij wierpen hem van Opatoff terug op het front SloepianovehLagoff. Op het Galicische front werd de strijd den 19en met groote verbittering voortgezet. Tusschen den Weichsel en Przemysl verspreid de de vijand zich een weinig op den rechteroever van de San met zijn centrum in de omgeving Se- niava; maar op beide flanken, aan de kant van den Weichsel tusschen TamobrzejOelanoff en aan dé zijde van Przemysl nabij Tytsj,enpy, be haalden wij belangrijke voordeden in een heftig gevecht aan den linkeroever van de San. Tusschen Przemysl en het groote DjeStermoe- ras bereikte dte heftigheid van de vijandelijke aan vallen het hoogtepunt. De vijand leed vooral zwaren verliezen bij zijn herhaalde pogingen om het front in den sector GoessahoeffKroekenitza te doorbreken. In de richting van Stryj werden den 19en en in den morgen van den 20en verbitterende gevechten geleverd, waarvan de uitslag nog onbekend is; ten noorden van Balekkoff nabij Bonia echter heroverden wij in een welgeslaagden tegenaanval verschillende den vorigen avond verloren loop graven. Nabij Kolomea blijft de vijand, na versterkin gen gekregen te hebben, zich handhaven. ITALIë EN DE OORLOG. AMSTERDAM, 22 Mei. Het Agence Stephani meldt uit Udine: De Oostenrijksche militaire au toriteiten wêigerden de Italiaansche postzakken aan te nemen. Ze lieten de rails opbreken en de telegraaf verbindingen verbreken. De Senaat nam met 262 tegen 2 stemmen het wetsontwerp tot verleening der buitengewone volmachten aan. BERLIJN, 22 Mei. Uit Zürich wordt gemeld, dat het Italiaansche consulaat aldaar bekend maakte, dat de regeering den oorlogstoestand in Italië heeft verklaard. KEULEN, 22 Mei. (Part.). Uit Zürich wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld: De „Avanti" bericht, dat de consuls van Oostenrijk en Duitsch- Jand Venetië hebben verlaten. Het blad meent verder, dat de Duitsche en Oos tenrijksche gezanten waarschijnlijk tot de oor logsverklaring van Italië in Rome zullen blijven, daar de Centrale mogendheden er prijs op stellen als de aangevallenen te poseeren. Waarschijnlijk bestaat het plan de operaties tegen Turkije te be ginnen door deelneming aan den aanval van de Entente-mogendheden op Klein-Azië en de Dar danelles TREINBOTSING. LONDEN, 22 Mei. Hedenmorgen om zes uur zijn drie treinen met elkaar in botsing gekomen bij Carlisle. Een der treinen vervoerde troepen, deze geraakte in brand. Het vuur woedt nog voort. Reeds zijn 31 lijken gevonden. Men vreest dat het aantal slachtoffers zeer groot is. MINISTER TREUB BLIJFT. DE VERWORPEN WIJZIGING DER WET OP DE VERMOGENSBELASTING WORDT IN ANDEREN VORM OPNIEUW INGEDIEND. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De Minister van Financiën machtigt ons tot de verklaring, dat hij mej het oog op de buitengewone omstandigheden in de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de vermo gensbelasting geen aanleiding had gevonden om, gelijk In gewone omstandigheden stellig zou zijn geschied, zijn portefeuille ter beschikking der Ko ningin te stellen, maar dat hij thans niets anders kon doen dan hetzelfde wetsontwerp, op de hoofd- punten ongewijzigd, opnieuw in te dienen, doch nu niet op zichzelf, maar als onderdeél van de aan zijn departement in bewerking zijnde belas tingwet. WOLVORDERING. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. Gemeld wordt, dat niet alleen de scheerwol, doch ook alle bloot wol over het geheele land door het legerbestuur is gevorderd. De gevorderde wol welke thans niet meer verhandeld mag worden is echter niet die, welke reeds bij de fabrikanten in voorraad is om in hun fabrieken te worden bewerkt. De wol zal, door de gemachtigden van het legerbestuur in ontvangst worden genomen en kan zoolang bij de eigenaars in opslag blijven. AARDAPPELUITVOER. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. Hedenavond zal de Staatscourant bevatten een mededeeling dat de Minister van Landbouw bepaald heeft, dat van heden af, alle Nederlandsche aardappelhandela ren vergunning kunnen bekomen tot den uitvoer van aardappelen in de soorten Eigenheimer, Bor ger en Industrie, alsmede van alle soorten wit vleezigen. VOÖf aard rijkskunde; de heer P. J. Rauwerda, hoofd eener open bare lagere school te 's-Gravenhage, voor Nederland sche taal; de heer J B, Tieirooy, leeraar aan de Ca dettenschool, voor Fransche taal, de heer L van Ros sen, leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus te Rotterdam, voor Hoog duitsche taal; de heer J. N. van Beek, leeraar aan de Cadettenschool, voor Engelsche taal; c. tot plaatsver vangend secretaris: de late luitenant T. H. Schol be- vengenoemd.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2