nes. m 1 DAGBLAD VOOR- ALKMAAR EN'OMSTREKEN, i. Van bet oostelijk oorlogsterreio, ik ril ri u Honderd en zeventiende jaargang. #.t (5Fv 1915 ZATERDAG 29 MEI €5 O O» 3T 1 O ST, DUITSCHLA2ÏD. §a mm bsiio Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en tefdsgem, altgegevm AboHnraeisfegyQi per 3 immdta toor Alkmaar f O>80$ fetieo door hot gsheale Rijk i I.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. r. Prijs der gewone Advertentiën: 'S Per regel f0,10« Bij groote contracten rabat, Groote letters naar plaatsruimte^ Brieven franco aan de N. V. Boek- en H TeSafo^Bummer 3. v^* HERMs. COSTER ZOON, Voordam C Sit numtnut. U*«teat u.'; 2 bladen. sr<«w lêm' r/V" e v' ;">l ALKMAAR, 29 Mei. Op het Oostelijk oorlogstooneel hebben de Duit- schers een plaatselijke nederlaag geleden in de buurt van Sieniawa, aan den San, ten noorden van Jaroslaw, waar volgens het Duitsche communiqué verschillende afdeelingen, die reeds aan den rechteroever stonden, op den linkeroever zijn teruggedrongen, waarbij „on geveer" 6 stukken geschut niet bijtijds in, veiligheid konden worden gebracht. Het Russische communiqué geeft nog eenige nadere bijzonderheden. Het derde Kaukasische legerkorps maakte hier ruim 7000 Dutt- scüers en Oostenrijkers gevangen, zes zware en drie lichte stukken geschut buit en veroverden in een storm aanval de stad Sieniawa. Met de beschieting van Przemysi, de sleutel tot de positie der Russen in öa- iicië, ia den 26stem een aanvang gemaakt, maar aan de oostzijde heeft men het spoorwegverkeer met Lemberg nog niet kunnen belemmeren. De inneming van de stad Stryj, ten Zuiden van Lemberg, is volgens een Duitsch communiqué elk oogenblik te wachten. Op het Westelijk oorlogstooneel hebben de weder- zijdsche linies geen verandering van1 beteekenis onder gaan. Van het Zuidelijk oorlogstooneel komen er uitvoe rige mededeeliagen over- grensgevechten, welke op zichzelf nog wei niet zoo belangrijk zullen zijn. Van beide zijden zijn de vliegers aan de grens ijverig in de weer geweest Volgens de Daily Express bevindt zich een groot aantal vliegers te Venetië, om de stad te be schermen, terwijl de kunstschatten en schilderijen zijn verwijderd. Een. telegram uit Genève meldt, dat groo- te bczendiugen vliegmateriaal uit Duitschland te Wee- nea zijn aangekomen en vandaar naar Pola en Triest doorgezonden zullen worden. Eransche vliegers hebben een kranigen tocht gemaakt naar Ludwigsiiafen (in Rijnpalts). Met z'n achttienen bebomden ze „de open stad", zegt het Duitsdie com muniqué. In den regel beteekent zulk een toevoeging dat de poging goed gelukt is. De Duitsche communi- qué-sclirijver had bovendien deze toevoeging gerust achterwege kunnen laten, omdat de Fransche vliegers een alleszins militair doel voor oogen hadden, n.l. de vernieling van kleurstoffabrieken, waar thans ontplof fingsmiddelen en vermoedelijk ook vergiftige gassen worden vervaardigd. De Fransche bladen verzekeren, dat alle bommen doel troffen en dat de vliegers enor me gele rookwolken zagen opstijgen, het Duitsche communiqué verklaart, dat. men het gepantserde vlieg tuig van den aanvoerder naar beneden geschoten en daardoor den commandant van de vliegtuig-escadrille van Nancy in handen gekregen heeft. Ter zee is de Zweedsche bark „Rosvall" in de lucht gevlogen, waarbij twee menschen omkwamen, van het Dstttódis schip „F.ly" slaat het vast, dat zij op een 'mijn is gestpotea Italië verspeelde den torpedojager „Turbine", ter wijl het Turksdie hoofdkwartier mededeelt, dat naar alle waarschijnlijkheid de „AgmamtsnnorF' (een mo dem Engelsch slagschip, groot 16500 toa, snel 18,5 knoop, naar zijn bewapen G e gerekend tot de Dread noughts) op denzelfdea dag als de JfMajestic" getor- pilleerd is. Ia den Duitsclien Rijksdag heeft da rijkskanselier, de hear bethmann Hollweg, een. redevoering gehou den, waarin hij uitvoerig de houding van Italië toe lichtte en natuurlijk scherp laakte, waarin hij betoog de, dat hoe grooter het gevaar, dreigend van de vijan den van alle kanten, des te dieper ook de liefde voor liet vaderland grijpt in het hart en waarin hij den Rijksdag, als vertegenwoordiger van het geheele volk, den warmen dank des Keizers bracht voor de edele ge zindheid, den grooten moed, de zelfverloochening en opofferingszucht die het geheele volk bezielt en voor de medewerking, die van de afgevaardigden werd on dervonden. i t.n in de vergadering van de begrootingscommissie uit den Rijksdag werd verklaard, dat een nieuwe win- terveldtocht Duitschland in elk opzicht voorbereid zal vinden, dat grondstoffen in voldoende mate voorhan den zijn en er geen vrees bestaat dat tengevolge van ge brek dé strijdbare kracht van het Duitsche leger ver minderd zal worden. In de Engelsche pers blijft men aandringen op po gingen, om nog meer mede-strijders te krijgen. De Daily News bijv. hoopt, dat Lord Lansdowne Sir Ed ward Orcy ertoe behulpzaam zal zijn, de Bankanstaten over te halen zich aan den kant van de bondgenooten te scharen. Het schijnt ,dat men druk bezig is ook Roemenië te bewerken. Roemenië moet echter aan Rusland verre gaande eischen hebben gesteld en wellicht wacht het ook de voorloopige resultaten van den ftaliaansch- Oostenrijkschen oorlog af. Volgens een Russisch blad heeft prins George van Griekenland aan de Fransche regeering een nota over handigd, welke de voorwaarden bevat, waarop Grie kenland aan de zijde der verbondenen aan den oorlog zou willen deelnemen. Is dit bericht juist men weet, dat Griekenland onlangs uitdrukkelijk zijn onzijdig heid heeft uitgesproken dan is ookGriekenland niet goedkoop met zijn hulp. Het wenscht garantie voor de onaantastbaarheid van zijn grondgebied en gedurende' 10 jaar bescherming tegen eiken aanval, het verlangt, dat de Macedonische grenzen van Griekenland door militaire maatregelen voor alle gebeurtenissen be schermd worden, en eischï bij de verdeeiing van Tur kije verschillende steden en in Klein-Aziëv bovendien grondgebied, tenslotte financieeien steun en levering van oorlogsmateriaal. Volgens dit bericht zouden de diplomaten der verbonden mogendheden de hoofdpun ten der nota verworpen hebben. Opvallend is het tenslotte, dat de Duitsche pers pleit mkg pleiten voor concessies aanServië, waarbij wordt te verstaan gegeven, dat de Adriatische Zee-politiek van Italië de oorzaak is geweest, die Oos tenrijk indertijd verhinderd heeft aan zekere wenschen van Servië tegemoet tè komen. We leven in een vreemde wereld tegenwoordig 1 RICHTING. LAATSTE BUSLICHTING AAN HET KANTOOR. AMSTERDAM en HAARLEM 7.00 m. 10.00 m. 12.30 a. 2.45 a. 4.40 a. 7.30 a. 9.10 a. en 12.00 a. DEN HELDER 6.00 tn. 10.00 ra. 1.45 a. 4.00 a. 9.10 a. HOORN 5.40 tn. 7.50 ra. 12.15a. 2.45 a. 4.40 a. 6.50 a. en 9.10 a. Tram PURMEREND 5.00 ra. 12.15 a. 4.00 a. 6.30 a. WARMENHUIZEN 6.00 sa. 5.15 a. BERGEN 7.00 ra. 11.20 ra. 4.40 a. 9.35 a. EGMOND ZEE 7.00 m. 1.45 a 4.40 a. Aanvang de? briefpostbestelling 7.00m. 9.30 m. 12.15 a. 3.30 a. 7.30 a. pakketpostbestelling 9.00m. 3.00 a. en 7.15 a. Openstelling van het kantoor 7.30 m. 9.00 a. h DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: In België langs het Yserkanaal duren die artilleriege vechten voort. In den sector ten noorden van Atrecht werd de dag van 27 dézer gekenmerkt door verschil lende zeer hevige gevechten, die voor de Franschen nieuwe successen waren. Bij Angre deden de Duitschers twee tegenaanvallen, die beide werden afgeslagen. Tegenaanvallen der Duitschers duurden in den nacht van 27/28 voort. De Franschen sloegen, ze af en bleven meester van de stellingen, die door hen waren veroverd. De verliezen der Duitschers waren zeer aanzienlijk. Meer zuidelijk ten oosten van Ablain namen de Fransche troepen die eerst het grootste deel van Ablain hadden veroverd, Duitsche loopgraven en het vóórterrein van het dorpskerkhof. Direct daarna maakten de Franschen zich meester van het kerkhof zelf, waarop de Duitschers zich sterk hadden ver schanst. Vervolgens kwamen de Franschen nog ver der het kerkhof voorbij. In het begin van den nacht namen de Franschen de geheele der gemeente en de pastorie, die de Duitschers zeer hadden versterkt en maakten zich daarop meester van de Duitsche loop graven aan den weg Ablain-Moulin-Malon. Zuitwes- telijk van Ablain vonden hevige tegenaanvallen plaats. Dm 27sien behielden de Franschetroepen al het ewoimcn terrein en brachten zij den vijand zware ver lezen toe. Bij het aanbreken van den dag namen zij in de richting Souches, naar het oosten toe, een groot.: Duitsefae verschansing genaamd: „bet fortje van de vier Bosch jes." De striid was zeer levendig. De Duitschers leden een geduchte nederlaag. Het aantal gevangenen in den avond van 27 dezer overtrof aanzienlijk de 4GO; daaronder waren zeven officieren Bovendien namen de Franschen een dozijn mitrailleurs. In dm ochtend van den 28sten, bij het nemen van bet fort je, vielen opnieuw gevangenen in handen der Franschen. waarvan het juiste aantal ech ter niet bektad ia Ooi maakten zij materieel buit. Op den 27ster> en in. den daarop volgenden nacht was er een zeer hevig' artilleriegevecht bij Ecurie—Roclin- court, maar' geen infanterieaanval. De Franschen déden den 27sien avonds aan den zoom van het Prêtrébosch een aanval en wonnen- ter rein, terwijl zij cm zestigtal gevangenen maakten waaronder verscheidene officieren. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Van het in het brandpunt van de vijandelijke poging tot doorbraak staande Fransche legerkorps ten noordoos ten van den Loretteheuvel, werden sedert 9 dezer 14 officieren en 1450 manschappen gevangen genomen, en zes mitrailleuses buit gemaakt. Ten zuidoosten van den Loretteheuvel vingen de Franschen gisteravond met nieuwe verspreide aanvallen aan, die echter afge slagen werden. Bij Albiain is een gevecht nog aan den gang. Ook in 't Le Prêtrébosch viel de vijand ons gister avond aan. Na een langdurige artillerievoorbereiding kwam het tot verbitterde nachtelijke gevechten, die ein digden met een zware nederlaag van de Franschen. In de Vogezen gelukte het den vijand zich vast te zetten in een klein stuk loopgraaf ten zuidwesten van Metzeral. Een aanval der Franschen op den Reichs- ackerkopf ten noorden van Mühlbach werd gemakke lijk afgeslagen. De open stad Ludwigshafen werd gisteravond: door 18 Fransche vliegers bestookt. Verscheiden burgers werden door bommen gedood of gekwetst. De mate- rieele schade was gering. Een gepantserd vliegtuig, dat als gids dienen moest, werd bij Neustadt aan de Haardt tot een landing gedwongen. Daarmee viel de majoor-commandant van het vliegerskorps van Nancy in onze handen. Onze vliegers brachten in een lucht gevecht bij Epinal een Fransch vliegtuig tot vallen en en staken kazernes bij Gerard-Mer in brand. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Aau de Doebissa hernamen onze troepen opnieuw het offensief. Een aanval aan weerszijden van den weg RossieuiEiragola, die succes had, leverde 3120 gevangenen in onze handen. Overigens werden op verschillende plaatsen nachtelijke aanvallen der Rus sen afgeslagen. Om het oprukken van de troepen der bondgenooten tot staan te brengen, beproefde de vijand met Versche troepen, die aangevoerd waren van andere oorlogstoo- neelen, aan den rechteroever van de San op velschil lende plaatsen over te gaan tot den aanval. Die pogin gen mislukten. Slechts bij Sieniawa werden zwakke afdeelingen op den linker San-oever teruggedrongen, waarbij ongeveer zes kanonnen in handen van den vij and vielen. Ten noordoosten van Przemysl en aan beide zijden van Wisznija hebben wij goede vorderingen gemaakt. Na 26 dezer namen wij nog ongeveer 9U00 man ge vangen en maakten wij nog 25 kanonnen benevens 20 mitrailleurs buit Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Van het noorden aangevoerde Russische versterkin gen beproefden gisteren op verschillende sectoren oos telijk van de San door heftige tegenaanvallen het voortdringen van de Duitsch-Oostenrijksche troepen tot staan te brengen. De aanvallen van den vijand, die ook 's nachts herhaald werden, mislukten. De verbon den troepen konden aan beide zijden van de Wisjnia terrein winnen. Bij Sieniawa moesten-zwakkere afdeelingen voor Russische overmacht op den westelijken Saii-oever te- jj rugwij ken, waarbij eenige kanonnen, op den oostelij- ken oever moesten achterblijven. De strijd bij Drohobycz en Stryj wordt met succes voortgezet. Niettegenstaande zeer hardnekkigen tegen stand werden opnieuw Russische stellingen veroverd. Aan de Proeth en in Russisch Polen niets bijzonders. Daar heerscht rust. DE RIJKSDAGZITTING. In de gisteren gehouden Rijksdagzitting verklaarde de rijkskanselier, de heer von Bethmann Hollweg, dat Italië, door de oorlogsverklaring aan Oostcnrijk-FIon- gaiije, zelf zijn trouwbreuk met.bloedige letters en on vergankelijk in het boek der wereldgeschiedenis had geschreven. De deelneming van Italië aan den oorlog was niet noodig, omdat het een lange lijst van conces- cies zonder bloedvergieten kon verkrijgen, terwijl Duitschland er borg voor stond, dat ze zouden wor den gehandhaafd, zoodat er geen reden tot wantrou wen was. Nog in het begin van Mei, verklaarde de rijkskanse lier, was het ineerendeel van het Italiaansche volk te gen den oorlog, maar het straatgepeupel, dat met het geld der Entente was omgekocht, dreigde met revolu tie wanneer men niet deelnam aan den oorlog. Over den loop der Oostenrijksche onderhandelingen en over de door Oostenrijk aangeboden concessies, werd het volk geheel onkundig gelaten. Duitschland deed alles om den afval van Italië van het Drievoudig Verbond te voorkomen. Van maand tot maand wordt de band met onze bondgenooten steeds krachtiger; Turkije wordt in de zen oorlog herboren. De groote doorbraak in het Westen zal den vijand niet gelukken door de groote dapperheid van onze hel den. Niet met haat in het hart zoo zei de rijkskanselier verder voeren wij dezen oorlog, maar met heiligen toorn. Hoe grooter het gevaar is, hoe meer onze lief de voor het vaderland spreekt. Tenslotte bracht spreker aan de vertegenwoordigers van het geheele volk den dank van den Keizer over voor de krachtige gezindheid, onverschrokken moed en grenzenlooze offervaardigheid. In het wederzijds vertrouwen, dat wij één zijn, zul len wij overwinnen, een wereld van vijanden ten spijt, zoo eindigde de rijkskanselier zijn stormachtig toege juichte redevoering. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Cadeby" fs gisteren ter hoogte van de Scilly-eilanaen door het kanonvuur van een onderzeeër in den grond geboord. Alle opva renden, onder wie vier passagiers, zijn gered. Het Deensche stoomschip „Ely" stootte bij Söder- arm in de Golf van Aaland op een mijn en zonk bin nen vijf minuten. De bemanning kon in de booten klimmen en landde des namiddags te Norntelje in Zweden. De Fransche paketboot „La Champagne" is voor St., Nazaire gestremd. Negenhonderd passagiers zijn van boord gebracht. De „La Champagne" is zwaar beschadigd. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Men seint uit Oldenzaal. De opheffing van het verbod tot uitvoer van aard appelen uit Holland heeft in Duitschland een groote daling der aardappelprijzen tengevolge gehad, bijzon der in Westfalen en Hannover, waar de prijzen zelfs een Mark per centiner daalden. ONS BELGISCH BELANG. De hoefijzer-correspondent van het Hbld. schrijft onder bovenstaand opschrift o. m., dat België's defini tieve lot ons niet onverschillig kan zijn, daar het her stel van zijn onafhankelijkheid van groot belang is voor Nederland. Men mag daarover nu, zoo schrijft hij, niet meer zwijgen; hoe duidelijker men dit in Duitschland te verstaan geeft, hoe beter. Een annexatie van België, vooral door Duitschland, ware het begin van 't einde voor Nederland. Elke ver zwakking van België als zelfstandige staat ware na- deelig voor ons, maar niet elke verzwakking zou een rechtstreeksche bedreiging voor ons eigen volksbe staan behoeven te beteekenen. „Dat Duitschland nu reeds, tijdens den oorlog, zou uitspreken, dat het België in status quo ante bellum zal herstellen, is niet te vergen", zoo vervolgt de schrijver. „Het zou daarmee een troef uit handen ge ven die het bij de vredesonderhandelingen op tafel öioet kunnen werpen. Het zwijgen van de Duitsche re geering in deze behoeft volstrekt niet te beteekenen, dat annexatie van België in elk geval in haar voorne men ligt. Integendeel. Wanneer dat voornemen reeds vaststond, zop niets meer aan de proclamatie in den weg staan die tot nu toe echter niet is verschenen. Voor een actief optreden van Nederland is derhalve thans geen voldoende reden; het ware behalve een roekelooze, ook een leelijke daad. De bravo die met zijn stiletto onverhoeds iemand in den rug steekt is gelukkig geen figuur uit de Nederlandsche geschiede nis en wij zijn er van overtuigd, dat zoo'n aanval, ook op een niet-bondgenoot, door een Hollandschen jon gen nog altijd wordt veracht als „een gemeene streek". Maar indien de annexatie werd geproclameerd, ja dan zouden wij ons eigen leven bedreigd moeten ach ten. Nu kan men, met „Het Volk", van oordeel zijn, dat wij dan toch maar zouden moeten wachten tot, te eeniger tijd, de bedreiging zou overgaan in een daad tegen ons en dat we eerst dan naar die wapens zouden moeten grijpen. Natuurlijk was het voorloopig de meest veilige weg. Maar het zou er tevens een wezen waarop we niet lang veilig zouden blijven. Wij zou den nog eenigen tijd blijven leven bij de gratie van Duitschland en van de politieke conjunctuur, tot deze voor genoemd rijk gunstig genoeg ware geworden om het zijn slag te doen slaan. Hetgeen wil zeggen, dat de conjunctuur dan voor ons vrijwel hopeloos zou zijn geworden nadat zij het, in dezen tijd, niet zou zijn geweest. Wij neigen dus tot de meening, dat proclameeren, door Duitschland, van een annexatie van België tij- yjWiV- Ufa Hill' TT: A «oor a

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1