De Wilde Olijf. FEUILLETON. YARIA. het initiatief heeft genomen tot de instelling eener commissie om de bedoelde belangen voor te staan. De commissie is zoo samengesteld, aai daarin de verschillende belangen bij de productie van wol, den handel daarin en de wol-industrie, zijn vertegenwoor digd. De taak der commissie zal in de eerste plaats be staan in het verstrekken van advies, zoowel aan het departement van Oorlog als aan dat van spreker, om trent alle aangelegenheden, die met de wolvordering in verband staan, alsook worden over alles, wat ge daan kan worden tot het behouden, het verkrijgen en het behoorlijk distribueeren van wol ten behoeve on zer inlandsche nijverheid. De taak der commissie zal echter geenszins uitslui tend adviseerend blijven. In tal van opzichten zal van de commissie gevraagd worden, werkdadig op te tre den en het initiatief te nemen in het bijzonder waar het betreft een billijke distributie te bewerken. Deze laatste taak zal niet gemakkelijk zijn. Aller eerst is het niet onwaarschijnlijk, dat de hoeveelheid wol, die voor de verschillende nijverheidstakken be schikbaar is en beschikbaar zal komen, beperkt zal zijn, in het bijzonder juist voor die soorten, welke ge woonlijk gebruikt worden. De eerste taak der commis sie zal dus zijn om na te gaan: eenerzijds welke hoe veelheden en welke soorten wol voor de industrie be schikbaar zullen zijn en anderzijds welke soorten en hoeveelheden gevrahgd worden. Uit den aard der zaak moeten hierbij onder de tegenwoordige omstandighe den de belangen van het leger op den voorgrond staan. Zou het niet mogelijk zijn om op grond van die gegevens een verdeelingsplan op te maken, dan zal wellicht overgegaan moeten worden tot het houden van veilingen, die op bepaalde tijden uitgeschreven en onder scherp omschreven voorwaarden een waar borg moeten geven, dat de inlandsche wol ook in de allereerste plaats aan onze eigen nijverheid en daar door ook aan onze eigen afnemers van wolproducten ten goede komt. Zooals in het algemeen in dezen tijd voor allen plicht is, zal ook bij de belanghebbenden en deskundi gen op het gebied van de wol getracht moeten worden van de bestaande toestanden te maken het beste wat er van te maken is, en dit kan alleen, wanneer men zelf tot opofferingen bereid is en een grootere geneigdheid heeft dan anders zich te stellen op het standpunt van hem die een andere meening heeft dan men zelf meent te moeten verdedigen. In het Vertrouwen dat de commissie, welker be voegdheid niemand in twijfel zal trekken, door toewij ding en arbeid, beleid en samenwerking, tot goede re sultaten zal leiden, installeerde Z.Exc. de commissie. Door den Minister werd als voorzitter der commis sie aangewezen de heer V. R. Y. Croesen, oud-secre taris van de Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeniging en directeur van de Risicobank te Amster dam, en tot secretaris de heer W. A. Leembrugge, lid der firma Clos en Leembrugge, sajetfabrikanten te Lei den. In de commissie heeft verder o. m. zitting als lid voor de Kon Ned. Landbouwvereeniging de heer Jac. Zuurbier, wolproducent te Alkmaar, en voor de wol- blooterijen de heer J. J. Bak, eveneens te Alkmaar. Als vertegenwoordiger van het departement van Oorlog is de majoor-intendant G. Kroeze lid van de commissie. De vergadering werd bijgewoond door mr. J. C. A. Everwijn, administrateur, chef der afdeeling Handel, van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en door de heeren prof. De Vooys, als presi dent en mr. P. Doyer, als secretaris van de Nijver heidscommissie uit het Koninklijk Nationaal Steunco mité. EN0ELSCH GEÏNTERNEERDE BIJNA ONTSNAPT. Te Edam is aangehouden een officier der Engel- sehe marine, geïnterneerd op Urk.'Met een Belg was de zuster van den officier van Amsterdam naar Urk vertrokken, zoo meldt het Hbld. De geïnterneerde luitenant zwom naar het bootje, werd opgenomen en naar Volendam gebracht. De groepscommandant te Edam liet de toegangswegen afzetten. Aan een patrouille gelukte het met behulp van gemeentepo litie de vluchtelingen aan te houden. REGEERINGSBROOD-OORLOG. De Haarlemsche berichtgever van de Tel. schrijft: Te Haarlem dreigt het merkwaardige geval zich voor te doen, dat een particuliere bakkerij voornemens is te gaan concurreeren tegen het regeeringsbrood. De directie der Haarlemsche brood- en meelfabriek heeft n.l. bekend gemaakt, dat zij zoolang van gemeen tewege het bruinbrood zal verstrekt worden voor zes cent per pond, zij ditzelfde brood ook tegen denzelf den prijs aan huis zal laten bezorgen De aanleiding tot deze dreigende broodoorlog is, dat het gemeentebestuur het brood zonder prijsverhoo- ging zal laten thuis bezorgen en het bakken van het brood bij wijze van proef wil opdragen aan slechts 8 bakkers. Roman naai het Engelseh 14) o Het rumoer van de handelsdrukte in de dokken, dat door de open ramen hoorbaar was, overheerschte alle geluiden, zoodat hij, druk aan het werk, niets hoorde en niet bemerkte dat iemand achter hem kwam staan. Toen hij zich toevallig, genoegelijk neuriënde, onder den arbeid omkeerde, bloosde hij onder zijn door de zon gebruind gelaat, bij het zien van den vreemden man. Hij richtte zich in zijn volle lengte op ate een soldaat, die in positie gaat staan. Hij had nooit het hoofd aer firma, bij wien hij in betrekking was, gezien, maar hem wel door een jongen Engelschman hooien beschrijven als „precies een houten man waar juist le ven in gekomen fs", zoodat hij in staat was hem nu te herkennen. Hij had wel iets van een houten man met zijn lang, mager gelaat, als van perkament, waarm enkele diepe, bijna loodrechte lijnen waren gegroeid en daardoor de uitdrukking had van een middel- eeuwsch Zwitsersch of Duitsch standbeeld van een hei lige of krijgsman van beschilderd eikenhout. Men kon zien, dat liet een gezicht was, dat zelden glimlachte, ofschoon er leven in overvloed was in de diep liggende grijs-blauwe oogen en een uitdrukking van voorzichti ge, misschien bedeesde sympathie. Van middelmatige grootte, met haar dat van peper en zoutkleurig tot grijs overging, in een vlekkeloos wit grof linnen pak en met een deftigen Panama op het hoofd, stond hij naar Strange te kijken, die, slank en krachtig m zijn vettige werkjas, zijn hoofd hoog hield in het trotsciie bewustzijn van zijn positie in de loods zooals Kapi taal zou kunnen zien naar Arbeid. Het leek een lan gen tijd voordat mr. Jarrott begon te sprekra de natuurlijke harde klank van zijn stem werd verzacht door de kalme manier waarop hij sprak. „Hebt gij het toezicht op deze ploeg?" „Ja, mijnheer." De Haarlemsche brood- en meelfabriek, die niet ten onrechte meent, dat zij voor dezen verkoop van ge meentewege benadeeld zal worden, gaat. nu leveren te gen denzeifden prijs, en zegt er desnoods een belang rijk bedrag voor over te hebben om de concurrentie vol te houden. Dat dit door de directie bij te passen bedrag wel belangrijk moet zijn, blijkt wel hieruit, dat de meel- prijs thans 18.60 is en te ^Jaarlem de prijs van het regeeringsmeel, bij den voorgestelden verkoopsprijs van 6 cent per pond brood, is vastgesteld op 7.60. 't Is voor de andere bakkers niet te hopen, dat deze broodoorlog zal uitbreken, want zij zouden er door geruïneerd worden, daar de Haarlemsche brood- en meelfabriek, die natuurlijk zoüder broodkaarten, broodbons enz. werkt, stellig duizenden klanten van de andere bakkers zou afnemen. Deze geheele strijd kan echter voorkomen worden, wanneer het gemeentebestuur afziet van de proefne ming en dadelijk aan alle bakkers het regeeringsmeel ter verbakking geeft, waardoor dan alle bakkers hun eigen klanten kunnen behouden. UITVOER VAN PEULVRUCHTEN. Naar men van betrouwbare zijde vernam, te er wei nig kans, dat binnenkort een regeling voor den uitvoer van bruine boonen enz. getroffen zal worden. Deze zal nog wel geruimen tijd op zich laten wachten. FRAUDE MET STROO. Een der oorrespondenten van de N. C. schrijft: Door een- landgenoot, die eenige dagen in Duitscliland ver toefd had, werd ons met verwondering medegedeeld, dat hij op zijn reis langs den Rijnkant in een der grootste plaatsen Nederlandsche wagens met stroo zag afladen. Toen bij, wetende dat de uitvoer van dit ar tikel verboden is, informeerde naar "deze levering uit Nederland in strijd met de verbodtan bepaling, veraam hij tot zijn nog grooter verbazing, dat door Zwitsers in ons land stroo wordt opgekocht. Dit stroo wordt met bestemming naar Zwitserland ingeladen, doch eenmaal in Duitschland zijnde, wordlt het op een of andter Duitsch station afgeladen. De ledige wagen wordt doorgestuurd naar Zwitserland en vandaar weer gebracht naar ons land. Van deze fraude wordt zoodoende niets ontdekt. DE VRIJMETSELAARS EN DE OORLOG. De Zaterdag te Berlijn vergaderd hebbende bond van groote loges maakte de volgende verklaring be kend: Wegens de houding van de Italiaansche vrijmetse laars, die, opgezet door de Fransche vrijmetselaars, zich in hun geheel in een politieken, tot den oorlog lei denden partijstrijd hebben gemengd tan daardoor op grove wijze inbreuk hebben gemaakt op een beginsel der vrijmetselaars, dat. een dergelijke handelwijze uit drukkelijk verbiedt, breekt de Duitsche bond van groote loges bij deze de betrekkingen met de Italiaansche en Fransche vrijmetselarij af. Ten aanzien van de vrij metselaars in de andere vijandelijke landen blijft hij bij het besluip volgens hetwelk alle ohderlinge betrek kingen van de groote loges sedert het begin van de vij andelijkheden zouden blijven rusten. De groot-loge van Hongarije heeft een verklaring afgekondigd, waarbij het alle verkeer met het Groot- Oosten van Italië verbreekt, en alle betrekkingen met de Italiaansche vrijmetselaars opzegt, daar dezen niet meer als vrijmetselaars kunnen worden beschouwd, wijl zij ertoe hebben meegewerkt het geloof aan de hei ligheid van een gegeven woord en een gesloten ver drag te schaden. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In afwijking met het aanvankelijk voornemen van den voorzitter om de Tweede Kamer hare werkzaam heden te doen hervatten op 3 Juni, is die datum thans nader bepaald op 8 Juni, des namiddags te half twee. TIJDELIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS.. Het Handelsblad meldt, van gewoonlijk goed inge lichte zijde te vernemen, dat voor tijdelijk bezant bij •het Vaticaan niet alleen jhr. Van Nispen, doch ook het lid der Eerste Kamer mr. Regout als een zeer ernstig cadidaat wordt beschouwd. Mr. DE MEESTER. In een der zalen van het Hotel Garni te 's-Graven- hage zat Vrijdag de L. U. Kamerclub aan den rijk met bloemen versierden feestdisch met haar twee gasten den jubilaris mr. Th. H. de Meester en mr. H. Goeman Borgesius, voorzitter van de Tweede Kamer. Onder de ingekomen gelukwenschen waren er ook vele van Kamerleden van de rechterzijde. Luitenant-generaal Eland memoreerde in een kern achtige rede de groote verdiensten van den voorzitter der Kamerclub van het begin van diens politieke loop baan af, en de heer Lieitinck petilleerde meer dan ooit in zijn speech op Borgesius, den „vader der Liberale Unie Met deze heildronken en het antwoord, daarop door de beide gasten gegeven, waren de officieele toos- Er was een benauwende pauze. Alsof hij niet wist wat l: ij verder zou zeggen, dwaalde mr. Jarrott's blik door de loods naar de plek waar de Italianen zich de oogen uitwreven, om weer aan het werk te gaan. „Ge zijt een Amerikaan, niet waar?" „Ja, mijnheer." „Hoe oud ben je?" „Nog niet heelemaal twintig." „Hoe heet je?" „Herbert Strange!"- „Ah? Een van de Strange's uit Virginia?" „Neen, mijnheer." Er ontstond weer een lange pauze, waarin dé oogen van den ouderen man weer door de loods dwaalden over de stapels wol, en weer naar Strange terugkeer den. „Ge moet wat Spaansch op zien te vangen." „Ik heb het geleerd. Hablo Espanol, pero no muy bien." Mr. Jarrott keek hem een oogenblik verbaasd aan. „Des te beter tanto mejor", zei hij na een korte pauze en ging heen. VIII. Hij dacht er weer over na hoe gemakkelijk toch alles was gegaan, toen hij meer dan drie jaren later op de rotsen van Rosario stond en de groote zakken met tar we langs de lange glijbaan zeventig voet lang in het ruim van de „Walmar Castle" zag glijden" De stevige kleine Italianen, die in een lange rij achter el kaar de zakken van uit het magazijn droegen, waren misschien wel dezelfden op wie hij, toen hij nog aan het begin van zijn loopbaan stond, toezicht in de wol- loods te Buenos Ayres had gehouden. Hij hield het oppertoezicht op degenen die op hen het toezicht hielden. Vermoeid van zijn langen dag op het kantoor was hij laat in den namiddag uitgegaan, niet alleen om de frissche lucht van Parana in te ademen, maar om te peinzen, zooals hij dikwijls deed, over 't vreem- he geval, dat de verwaarloosde, half vergeten Spaan- sche kolonie, na tweehonderd jaren gesluimerd te heb ben, ontwaakte tot het besef, dat het haar bestemming was een factor van gewicht in de moderne wereld te ten ten einde en van de vete met-officieel?, die volgden, vermelden wij slechts die op de aanwezige oud-minis ters, die deel hebben uitgemaakt van het Kabinet-De Meester en die op den heer Lieftinck, Tot half twaalf bleef men in zeer opgewekte stemming bijeen. GESCHORST RAADSLID. In de gemeenteraad te Purmerend zijn behandeld, rekeningen der gesubsidieerde instellingen van welda digheid. De commissie rapporteerde dat zij bij de re kening en verantwoordig van het Gast- en Proveniers huis heeft aangetroffen een quitantie, wegens geléverde goederen door de firma B. en W. Wiebols, van welke firma het raadslid, de heer B. W. H. Wiebols, mede vennoot is. Dien tengevolge werd, op voorstel van B. en W., de heer Wiebols als raadslid geschorst, waarover Ged. Staten nader zullen hebben te beslissen. Deze zaak is echter geheel ter goeder trouw ge schied. Terwijl bedoeld lid voor eenigen tijd uit zijn zaak afwezig was, kwam de bestelling, welke door zijn broeder, mede-vennoot, terstond is uitgevoerd. NEKKRAMP. Wederom is een geval van nekkramp in het in- terneeringskatop te Harderwijk geconstateerd. De reeds ingetrokken maatregelen zijn weer in werking gesteld. RIJWIELONGELUK. Een Arnhemmer, die Vrijdagmiddag met een kennis per tandem een rijwieltochtje maakte, is op den Schelmschen weg bij een gevaarlijke bocht, ter hoogte van het landgoed Mariëndaal, door het te kort nemen van den draai, tegen het hek van dat landgoed gere den. Beiden vieleneen van hen bekwam ernstige ver wondingen en hersenschudding. Hij werd per bran card naar zijn woning verroerd. Zijn metgezel bleef ongedeerd. KRANIGE )ÜDu HEER. Een 70-jarige te Hoogkaifpel (N.-H.) zag een zoon tje van dien heer K. aldaar in het water vallen; bet was dadelijk kopje onder. De bejaarde heer H. sprong te water en na een paar vergeefsche pogingen smaakte hij het genoegen, den jongen te redden. HET MUZIEKFEEST IN HET STADION. Wat al verhalen zullen er gisteravond ten beste zijn gegeven aan degenen die bij den grooten uittocht achtergebleven waren in de stille dorpjes rondom Amsterdam; verbalen waarbij men niet uitgepraat raakte over bet gladgeschoren grasveld, grooter dan de dorpswei, over de wapperende vlaggen, de duizen den menschen en niet het minst over het daverende ap- plauSj 't geweldig succes! Vroeg in den morgen reeds waren ze naar de stad getrokken, de menschen uit Assendelft en uit de Beem- ster, uit Limmen en Middelie, uit Winkel en Zaandijk, uit al die andere kleine plaatsen in den omtrek, waar een fanfarecorps bij feestelijke gelegenheden zich hoo- ren doet. En met de muzikanten mee kwamen de vrienden en magen, met glundere uitgaansgezichten. Uit alle deelen der provincie hadden zij zich aange meld en hoewel slechts één keer kon worden gerepe teerd, was de uitvoering zóó, dat niemand die den tocht naar het stadion heeft ondernomen, zich daar over zal hebben beklaagd. 't Weer werkte aanvankelijk niet mede; want 't was vrij guur en juist tegen het uur waarop de groote mu ziekuitvoering van de 64 muziekgezelschappen uit alle deelen van Noord-Holland een aanvang zou nemen, begonnen de regendroppelen te vallen, 't Bleef geluk kig bij dat ééne buitje. Den geheelen middag is 't droog gebleven en de kou hebben de toehoorders, als behoorende bij een openlucht-uitvoering, op een voor- jaarsachtigen Meidag, maar op den koop toe genomen. Een aardig gezicht leverde die groote troep van mu zikanten midden op het veld op, geflankeerd door de kleurige banieren, en zoo nu en dan beschenen door dé achter de wolken uittredende zon, die al dat koper glanzen en blinken deed. Daar werd het teeken tot den aanvang geven en krachtig en. vol schetterden de tonen van „Voor het Vaderland" de lucht in, een marsch, gecomponeerd door den heer S. Vlessing en opgedragen aan'den se cretaris van den bond, den heer W. G. Haye, die, on danks zijn hoogen leeftijd, de belangen der vereeni- ging op de meest voortreffelijke wijze behartigt. Geen wonder dan ook, zegt het N. v. d. Dag, dat de uitvoe renden, nadat het hun geldende applaus bedaard was, op hun beurt hèm een ovatie brachten, een ovatie, die herhaald werd toen de heer Haye de verheven diri gentplaats betrad, om van daar door een scheepsroe per zijn getrouwen dank te zeggen voor hun opkomst. En al de overige nummers van het programma, wel- ke beurtelings gedirigeerd werden door de heeren Martin Wolters en Joh. Schuitmaker, hadden een even verdiend succe£ 't Was een lust om te zien hoe allen zich weerden en hpe de beide dirigenten de groote massa daar voor zich 'vermochten te beheerschen en die onderscheiden instrumentale geluiden in den besten samenklank te houden. Het „Wilhelmus" hóórde bij deze groote mensehen- worden. De tarwe had Chicago en Winnipeg ais Adam uit de aarde gevormd; maar zij verjongde Rosario de Santa Fé ais Faust met haar gouden elixer. De man, die zich Herbert Strange noemde en directeur was van de groote tarwezaak van Stephens en Jarrott in dezen uithoek der groote tarwe-provincies sloeg met belang stelling de krachtige poging gade, waarmede Verval opstond en, zijn zwakheid afschuddend, Jeugd werd. Tot dusver was het proces nog niet verder dan de eer ste stadiën van verrassing. De koepel van den zeven- tiende-eeuwsche Renaissance kathedraal, die vijf of zes geslachten achtereen neergezien had op Spaansche wo ningen van één verdieping, omgeven door patios, bij na Moerscii in hun afgeslotenheid, scheen zich in ver wondering te verheffen boven magazijnen en meelfa brieken en zijn melodieuse oude klokken mengden zich met het gekras der kranen en het gegil van den stoom tot een koor der eeuwen, waarvan de tonen nooit kun nen samensmelten. Strange voelde zich zoo vereenzelvigd met die ver jonging, dat dat gemis aan overeenstemming zijn ze nuwen noch zijn schoonheidsgevoel onaangenaam aandeed. Al was hij op zijn tegenwoordige positie minder naïf trotsch dan op die van drie jaren geleden, zoo vervulde hem niettemin een innige voldoening over zijn aandeel, hoe nederig dan ook, in het dienst baar maken van 's werelds krachten. Het gaf hem een gevoel van eenheid met die groote oerkrachten met de rivier, die zich aan zijn voeten voortspoedde, twee honderd mijlen ver naar den Atlantischen Oceaan, met de tarwevelden, die zich achter hem uitstrekten tot de grenzen van Brazilië en de lage voorgebergten van den Andes het gevoel een bewegend element te zijn, dat deze slapende stad tot een nieuw leven wekte en nieuwe rijkdommen in de wachtende aarde zou vinden. Hij gevoelde ook een soort kameraadschap met de stoombooten, gemeerd aan de roode boeien in de ri vier, die hun beurt afwachtten om aan te leggen aan de kleine kaden, ten einde geladen te worden. Zij droe gen namen als „Devonshire", „Ben Nevis" en „Prin cess of Wales". Zij zouden terugkeeren naar de landen waar Engelseh werd gesproken, waar men dezelfde idealen had als hij. Zij zouden in de eerste plaats te ruggaan naar het Noorden, naar het Noorden, waar- massa en bij den imposahten klank van het orkest. Vóór het laatste nummer van het concert ging de eere-voorzitter van den Bond, de heer J. Veldkamp, op de estrade, ten einde allen, zoowel de uitvoerenden als de auioriteiten, het bestuur van net sportpark en het publiek voor het welslagen van het feest te danken. Naar verluidt is aan ontvanggelden ruim 2500 ontvangen. De opbrengst van de programmabussen, waarmede een aantal jonge meisjes collecteerden, kan eerst later worden medegedeeld. De opbrengst is bestemd voor het Kon. Nat. Steun comité. EEN ONRUSTIGE BROEDPLAATS. Men meldt aan de Maasbode uit Apeldoorn: Een paar kuifleeuwerikken, wier nestje, gebouwd in een kopstuk van een wissel op het stationsemplace ment, wreed was verstoord, heeft thans een andere even onrustige en even onveilige broedplaats uitge zocht. Zij hebben die gevonden in een zandig kuil tje, onder een rail met daarnaast gelegen contra-rail. Niet alleen is het nestje gereed gekomen, terwijl per sonen- en goederentreinen er overheen stoomen, maar er lag Vrijdagmiddag reeds één eitje in. OVERREDEN. 'Een kolenwerker en een doofstomme kleermaker, re den gisteren per fiets op den Dordtschen straatweg te Rotterdam. De stoomtram achter op. De kolenwerker stopte plotseling om de tram te laten voorbijrijden, doch dta doofstomme man, die de tram niet hoorde, reed door en kwam in botsing met den kolenwerker, die daardoor viel, onder den laaisten wagen van de stoomtram terecht kwam en onmiddellijk dood was. De doofstomme kleermaker, die eveneens viel, kreeg een paar lichte kwetsuren; zijn rijwiel is vernield. In de tram heeft men van het voorgevalle niets bespeurd. Zij reed door. UIT BERGEN. Het muziek-ensemble ten behoeve van Ziekenhui zen en Sanatoria (adres J. P. C. Meeuwse, Vlietstraat 48, Amsterdam), heeft een aanvang gemaakt met het bezoeken van de kampen voor geïnterneerde militai ren, en is Zaterdag 29 Mei j.l. voor dat doel opgetre den in het Intemeeringsdépöt voor Duitsche militai ren alhier. De bekende pianist, de heer J van Duinen te Am sterdam, die in verband met het doel zich ook welwil lend aan de club heeft verbonden, leidde het concert in met de „Grosser Heldenmarsch" van Schubert. De pro gramma's, uitgevoerd door deze club, bieden veel va riatie, dezen avond bood 't evenwel een bijzondere at tractie, doordat de heer F. H. Maschhaupt, violoncel list, uit Alkmaar, begeleid door mevr. G. Offers-Rink, eveneens aldaar, hunne medewerking aan dit concert verleenden. Het machtig applaus dat de cellist ontving met het voordragen van de „Andante" van G. Mann, „Ro mance No. 1" van Huber en een „Menuet" was ten volle verdiend. De Duitsche militairen schenen zeer ingenomen met het bezoek van dit ensemble; de liederen, gezongen door mejuffr. Anny Pricken, sopraan-angeres, en de nummers, voorgedragen door den heer A. L. Masch haupt, beiden uit Amsterdam, vielen zeer in den smaak. Aan het slot van den avond werd met orkest-bege leiding door alle. aanwezigen gezongen „die Wacht am Rhein", gevolgd door het „Wilhelmus". Vóór het vertrek werden de medewerkers door den heer waarnemend commandant en heeren Duitsche of ficieren hartelijk dank betuigd en een spoedig tot weer zien toegeroepen. UIT PURMEREND. Onze oud-Stadgenoot, de heer G. Westmijse, thans proponent te Lelden, komt voor op het twaalftal voor predikant der Ned. rlerv. Gemeente te Winschoten. HET KOUDE WEER. Men schrijft ons De belangrijke thermometrische daling veroorzaakt door den Noordelijken luchtstroom, viel niet alleen in ons land waar te nemen. In heel Europa werd het veel kouder, en de kans bestaat, dat dit Noordienwind- weer nog eenigen tijd zal aanhouden, al zal er dan af en toe eens onderbroken worden door wat zonnig en warm weer met Oostenwind. Men vraagt ons, of er al iets te bemerken is van den invloed of den vermeenden invloed, van den oorlog, speciaal van het kanongebuledr, op den weerstoestand. Ons antwoord hierop kan kort zijn. Neen. Het weer gedurende de 10 oorlogsmaanden is niet abnormaal geweest. Gelukkig; KOR,TE BERICHTEN. Op grond van een rede door den heer Wijnkoop 31 Maart te Beverwijk gehouden, waarin bij den tsaar voor bloed-tsaar en moordenaar zou hebben uit gemaakt, heeft, naar de Tribune meldlt, de officier van justitie te Haarlem een rechtsvervolging ingesteld. De zaak komt Maandag 7 Juni voor. E^n rijksveldwach ter is als getuige gedagvaard. Te Amsterdam heeft men bij graafwerk op het Rokin een aantal gouden en zilveren munten gevonden uit de 14e en 15e eeuw. naar hij reikhalsde met een verlangen, dat de tijd niet had verminderd, naar het Noorden, dat voor hem de zelfde beteekenis begon te krijgen als de hemel heeft voor een ziel, die geen uitzicht heeft op de verlossing. Slechts af en toe kwam dat gevoel met kracht bij hem boven. Gewoonlijk kon hij het wei onderdrukken. Ingespannen werk, gepaard met zijn aanleg om al zijn aandacht bij één doel te bepalen, weerhielden hem zijn zielsoogen naar het onbereikbare op te heffen. Boven dien had hij een oprechte geestdrift opgevat voor het land, dat hij als zijn eigen beschouwde. De ontzaglijke grootschheid, die het kenmerkte, zijn rivieren, vijftig a honderd Engelsche mijlen breed, zijn farms met hun honderdduizend morgen lands, zijn kudden schapen en vee die bij duizenden werden geteld, was wel ge schikt om op een vurige, krachtige natuur indruk te maken. Het gaf hem het verblijdende gevoel alsof hij een ontdekking deed, toen hij bij een der rijkste hulp bronnen der wereld kwam juist op het tijdstip, dat men er uit begon te putten. Buiten in het. kamp kreeg men een indruk van vruchtbaarheid van bodem en' dieren, die armoede en haar aanverwante ellende scheen te verbannen naar een verleden, dat nooit zou terugko men, terwijl beneden bij de haven de bloei der stad' zich ontwikkelde als een reusachtige ontluikende too- verbloem. Het was onmogelijk om niet tot zekere hoogte den trots van het pochende Argentinië te dee len. Ook was het moeilijk om niet van een land te hou den waarin hij zoo gemakkelijk vooruit was gekomen. Ofschoon hij wist, dat hij in zijn werk die eigenschap pen meebracht, welke door zakenmenschen zoo hoog op prijs worden gesteld, was hij toch verwonderd over de snelheid waarmede hij was opgeklommen. Mannen van veel ondervinding in het land waren meer dan eens gepasseerd, terwijl hij de betrekking kreeg, waar op zij tien en vijftien jaren hadden gewacht. Hij be wonderde de manier waarop de meesten hun teleur stelling verborgen, maar nu en dan gaf iemand daar aan toch lucht! „Hello grafter!" had een kleine man hem toege voegd op den dag waarop zijn tegenwoordige aanstel ling onder zijn collega's was bekend geworden. De spreker kwam die trappen ai van 't hoofdkantoor

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2