De Wilde Olyf. FEUILLETON. VARIA. ïn brand Men nmnf aan, dut tiet 61 getorpilleml is óf op een miin is gelooptn. Een laterlelegram zegt, dat sleepboofen van. Dover ter assistentie zijn vertrok ken. STEUN AAN MILITAIREN. Onder leiding van den generaal-majoor comman dant in de stelling van Amsterdam heeft zich aldiaar een commissie gevormd, die zich belast met het geven van geldelijke ondersteuning aan die gezinnen van militairen, welke in de verwachting verkeeren te wor den vermeerderd of kortelings vermeerd zijn en welke die ondersteuning noodzakelijk behoeven. De uitkee- ring geschiedt op verzoek der commissie door bemid deling van dè burgemeesters der gemeenten, waar be doelde gezinnen woonachtig zijn. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. HET TIJDELIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. afdeelingsversla. Naar bet Hbld. verneemt is het van Buitenlan sche Zaken (instelling van een tijcfelijk gezantschap hij den Paus) reeds vastgesteld en zal zeer spoedig verschijnen. De kerkeraad van de Ned-Hervormde gemeente te Heldier, heeft de volgende motie aan de Tweede Ka mer gezonden „De Ned.-Hervonmde kerkeraad te Helder, vertegen woordigende een gemeente van 18.000 zielen, kennis genomen hebbende van het wetsontwerp der regeering betreffende het tijdelijk gezantschap bij den Paus, neemt de vrijheid, zich met verschuldigden eerbied tot u te wenden met het dringend verzqek, niet te wil len medewerking, om dit ontwerp tot wet te verheffen. Hij meent: lo. dat een gezantschap bij den Paus in strfid is met de historie van ons volk en het Protestantsche ka rakter van Nederland; 2o. dat het tijdelijke gezantschap ten slotte een blij vend gezantschap worden zal 3o. dat door de aanneming van dit wetsontwerp een kern van verdeeldheid zal worden gelegd in ons volk." VICE-ADMIRAAL TYDEMAN. Bij kon. besl. is de vice-admiraal G. F. Tydeman eervol ontheven van die betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam; aan genoem den vice-adtairaal is, op zijn verzoek, wegens Tangdu- rigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor die vele goede en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. VEREENIGÏNG VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Door het bestuur is een commissie van advies be noemd in zake de vraag „op welke wijze bij voorkeur de dekking zal moeten geschieden van de door de ge meenten tengevolge der crisis gedane buitengwone uit gaven." i De commissie bestaat uit de faeeren jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, burgemeester van Veendam, Voor zitter; J. Simons, directeur der vereeniging; mr. A. Jonker, referendaris, chef van de afdeeling financiën ter gemeentesecretarie te 's-GravenhageA. R. Veen- stra, secretaris van Amersfoort; J. Kardiux, chef van de afdeeling financiën ter provinciale griffie van Friesland, te Leeuwarden, en mr. Ph. B. Libourel, werkzaam ter gemeente-secretarie te Leidien. EEN ONVERBETERLIJKE BACILLENDRAAGSTER. De beroemde „typhoid-Mary", die sedert 1907 een wereldberoemdheid bezit, doordat zij, als keukenmeid, 25 personen met typhus heeft besmet, en toen „ampart" is gezet, heeft zoo meldt het N. T. v. G. in 1910 de vrijheid herkregen tegen belofte, dat zij zich aiet meer als keukenmeid zou verhuren en en verder alle voorzorgsmaatregelen zou in acht nemen om haar bacillen in toom te houden. Maar besmet, en, door dit goede gevolg aangemoedigd, heef smet, en, döor dit goede gevolg aangemoedigd, heeft zij dienst genomen in een ziekenhuis, waar zij er in slaagde, 25 personen, meest artsen en verpleegsters, te besmetten. Nu is zij weer afgezonderd en zal zij niet licht weer worden losgelaten. (N. T. v. O.). EEN „ORAP", DIE GOED AFLIEP. Te Lochem heeft een drietal personen, waarschijn lijk jongelui, een bezoek gebracht aan een leegstaand gemeubileerd villatje, dat alleen in de zomermaanden bewoond wordt, meldt het Hbld. Ze hebben daar in braak gepleegd, alles uit de grap, thee gezet, een proef- •'e genomen van hetgeen de wijnkelder bevatte en bij et heengaan een breifje aan den eigenaar achtergela ten van den volgenden inhoud Roman naar het Engelseh. 15) o Ondanks het feit, dat de kleine Green het in zijn verhaal van hun korte ontmoeting op de trappen had voorgesteld alsof hem een kastijding toegediend was door „dien vervloekten parvenu, van wien niemand wist waar hij vandaan kwam", merkte Strange op, dat de klerken op het kantoor, van wie de meesten zijn superieuren waren geweest evenals Green, minder ge neigd waren hun nijd te toonen. Zij hadden respect voor hem, al kon hij zich dan ook niet populair ma ken en van populariteit was voor hem in elk geval van het begin af geen kwestie geweest. Niemand kan populair zijn die harder werkt daln ieder ander, alle kameraadschap vermijdt èn zijn ontspanning alleen zoekt. Hij had deze drie dingen moeten doen of schoon hij van te voren wist, dat het hem den naam zou bezorgen van een lompen vlegel te zijn, in krin gen waarin hij gaarne een goede gezindheid zou op gewekt hebben. Daar zijn gemis aan populariteit hem niet alleen be veiligde voor ongepaste nieuwsgierigheid, maar er ook voor behoedde zich onbedachtzaam te verraden, zag hij met eenige ongerustheid zijn kluizenaarsafzon- dering bedreigd naarmate hij hooger in zijn beroep steeg en dientengevolge ook een hoogere plaats in de maatschappij innam. In de Engelseh sprekende kolonie te Buenos Ayres bracht de eene bevordering de andere mee, vooral als het een jongen man met een goed uiterlijk betrof, die zeker eens van zich zou doen spreken en oogenschijn- üjk van goede afkomst was. Het eerste gevaar van dien aard kwam van de zijde van mr. Jarrott, die zijn mtel-- ligenten employé had uitgenoodigd met hem in een club te lunchen, ten einde te spreken over een opdracht waarmede Strange zou belast worden. Bij dié gele- K1 a g t eb o e k. i lei spijl ons te moeien eouslateereu, dat de brande wijn een beetje le scherp was. De pomp was afgeioo- pen, zoodat we die met water (uit oen kelder n.b.) aan de gang moesten maken om thee te kunnen zetten. Le peltjes waren nergens te vindenMelk, ho maar! Si garen? Kè-ie begrijpe! Tabak was dui: lya c. 1 ons. De wijnkelder (1 Va flesch) was door inundatie slechts te bereiken door middel van twee stoelen, die beurtelings naast elkaar werden gezet en zoo schui vende van de een op de ander. In ruil voor het geno tene, geven wij u den raad ook bovenstaand middel toe te passen, indien u de halve flesch wilt bereiken die nog aanwezig is. De beste kwaliteit wijn heeft veel goed gemaakt, zoodat wij met een dankend hart van hier gingen. Hopend een volgend maal evenmin een gastheer thuis te treffen, verblijven wij met op één na de meeste hoogachting Hlnderburg. Claudius Syphilis. Robinson Caruso. De eigenaar heeft gelukkig voor de onbezonnen jongelui de zaak maar als een grapje opgevat. UIT BERGEN. Gistermorgen ten 11 ure vergaderde de Raad in voltallige zitting. De voorzitter deelde inzake de abri aan de halte „Oostdorp" mede, de H IJ. S. M. in overweging te hebben gegeven, daarvoor een paar schuildeuren te la ten maken. Hierna wees de voorzitter er op, dat reeds in de vo rige vergadering de wenschelijkheid van een vijfde leerkracht was besproken, d.d. 10 Mei was van het hoofd der school, den heer v. Hoorn, een schrijven in gekomen, waarin deze er op wees, dat door de toena me van het aantal leerlingen, vooral in de lagere klas sen, het noodig zal zijn één h twee klassen te splitsen, waardoor minstens één leerkracht meer noodig zal zijn. Verzocht werd om een oproeping voor een vijfde leerkracht te doen, onder mededeeling, dat mej. Klomp thans reeds als tijdelijke leerkracht werkzaam, genegen is om tot het in functie treden van de te benoemen leerkracht werkzaam te blijven. Hierdoor zal een be tere toestand ontstaan, aangezien de tegenwoordige niet bevorderlijk is voor het onderwijs aan de school. De Districts-Schoolopziener had bericht ingezonden dat ook hij de aanstelling van een vijfde leerkracht dringend noodzakelijk oordeelde en hij was zelfs van meening, dat het benoemen van een éde leerkracht, waardoor elk onderwijzer en onderwijzeres voor een klas kwam te staan, zeer veel aanbeveling verdiende, aangezien in het leerplan Fransch opgenomen kon worden, waardoor de leerlingen klaar gemaakt kon den worden voor het toelatings-examen voor de R. H. B. S. en het Gymnasium. De voorzitter wees er op, dat B. en W. in het ver trouwen, dat de Raad hiermede accoord zou gaan, reeds een lokaal voor een vijfde leerkracht in orde hadden laten brengen, spreker stelde de vraag of iemand bezwaren had tegen het aanstellen van een vijfde leerkracht. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Me de werd met algemeene stemmen besloten om mej. Klomp tot de in functie treding van de te benoemen leerkracht, als tijdelijk onderwijzeres in functie te hou den. De voorzitter wees er hierna op, dat, hoewel het hoofd een onderwijzeres wenschte, hij meer gevoelde voor het oproepen van een onderwijzer. De heer Veenhuijsen oordeelde, dat het schoolhoofd wel het beste kan beoordeelen wat wenschelijk is, voorheen had men echter ook 3 onderwijzers en twee onderwijzeressen. De heer Maschmeijer achtte de onderwijzeressen geschikter voor de twee laagste klassen. De heer Baltus wilde In dezen geen besluit nemen alvorens de motieven van het hoofd te kennen, temeer waar de uitbreiding zich meer bepaalt tot de lagere klassen. De voorzitter veronderstelde, dat deze een onderwij zeres vroeg uit een oogpunt van zuinigheid. Het rijk vergoedt voor een overcomplete leerkracht maar 260. Spr. oordeelde, dat In deze de zuinigheid geen doorslag mocht geven. De heer Baltus was het hiermede eens, doch bleef aandringen op het hooren van het schoolhoofd. Nog informeerde spreker naar de herziening van het school geld. De voorzitter zegde toe, dat dit zoo spoedig moge lijk zal gebeuren, aangezien het schoolgeld beslist te laag is voor vele gevallen. Besloten werd den heer van Hoorn om inlichtingen te vragen. De suppletoire begrooting werd hierna vastgesteld op een bedrag van 14277.72. Wij stippen hieruit aan, dat liet vermoedelijk batig saldo van 1914 7907.72 zal bedragen. Hiervan staat 7500 in prolongatie, genheid had hij haperend een reden genoemd, waarom hij geen gevolg aan die invitatie kon geven, maar toen later mr. Skinner, de tweede firmant, een dergelijk voorstel deed, wist hij geen voorwendsel te vinden en moest dus in een voornaam restaurant in de Calle- Florida dineeren, waarbij hij zijn verlegenheid niet geheel kon verbergen. Zijn weigering bij de eene gele genheid en zijn aannemen bij de andere bracht, hoogst merkwaardig, zijn superieuren in het geloof, dat hij een zeer bescheiden jongmensch was, te bedeesd om een eerbewijs aan te nemen en verlegen, wanneer hij er niet aan kon ontkomen. Beide gevallen hadden Strange zulk een schrik aan gejaagd, dat hij dagelijks een verdedigende houding aannam uit vrees voor een dergelijken aanval van mr. Martin, het derde lid van de firma. Deze deed echter niets van dien aard, maar de bom werd geworpen door zijn vrouw, en wel in den vorm van een kaart waarop mr. Strange werd medegedeeld, dat op een ze keren avond, een paar weken later, mevrouw Martin ih haar woning te Hurlingham zou ontvangen. Er was met een paar woorden bijgevoegd, dat er dan zou gedanst worden en of hij zoo goed wilde wezen een antwoord te zenden. De mededeeling zelve was ge drukt, maar zijn naam met een ferme, fraaie hand ge schreven, door, naar hij veronderstelde, een der doch ters van de familie. Ofschoon hij zijn best deed kalm te blijven, bracht toch alles op dat kleine stuk karton hem in een opge wonden toestand. Niet alleen waren de deuren van de wereld, die Norrie Ford had gekend, opengeworpen voor Herbert Strange, maar de laatste voelde zich evenzeer aangetrokken tot het vrouwelijke als de eer ste. Dat gevoel werd tf sterker nu het verboden scheen -zooals een man op een verlaten eiland zou kunnen droomen van het genot van wijn. Hij had de dames Martin gadegeslagen, maar het was nooit bij hem opgekomen, dat zij eenige notitie van hem konden nemen. Hij had ze op publieke plaat sen gezien in haar loge in de opera, op de groote tribune van de Jockey-Club, in hun rijtuig te Palermo of in de Florida. Het waren mooie meisjes blond en vlug wier Nieuw-Yorksch air een aangenaam contrast vormde met een bevallige air een aangenaam welk bedrag door de mobilisatie geblokkeerd Is, waarde or gemeente verplicht is 5000 te leenen. waar de desbetreffende stukken obligation zijn, die geen gevaa<- voor een daling opleveren, daar zal de voorzitter pogingen aanwenden cm ae blokkeering met Juli opgeheven te krijgen Voor de voeding van de hérten en het onderhoud van de hertenkamp was 150 uitgetrokken. Nog deelde de voorzitter mede, dat het kohier van den hoofdelijken omslag was opgemaakt op een be drag van 10309.09, zijnde ruim 2000 meer dan de raming. De voorzitter stelde hierop een aanvulling van de verordening op het electrisch bedrijf voor, waarbij de eigenaars van woningen ook aansprakelijk worden ge steld voor het stroomgefcruik van hun huurders. Spr. was hiertoe gekomen, aangezien de heer de Boer in een gedocumenteerd schrijven er op wees hiertoe vol gens de verordening niet verplicht te zijn. De heer Baltus merkte op, dat het reglement dan niet deugde, aangezien spreker in de vaste overtuiging verkeerde, dat deze verplichting reeds bestond. De voorzitter las het desbetreffende schrijven van den heer de Boer voor en oordeelde, dat zijne opmer kingen juist waren. De heer Veenhuijsen vreesde, dat een dergelijke be paling van invloed op de uitbreiding van het aantal aansluitingen zou zijn. De heer Baltus geloofde, dat men dergelijke uitbrei dingen liever niet mocht hebben. De Raad had de be langen van de gemeente te behartigen, de eigenaars van woningen moesten het de hunne maar doen. De heer Maschmeijer oordeelde het wenschelijker om in dubieuse gevallen muntmeters te plaatsen. Spr. wees er op, dat men daarmede in Amsterdam zoowel met gas als met electriciteit met succes wérkt. Na verdere bespreking werd met algemeene stem men overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten. Hierna werd nog bepaald dat bij het stil staan van de electrische klok in woningen met dubbele meters, de stroomafnemer verplicht is om den gebruik ten stroom tegen het hoogste tarief te betalen. Een berekening had uitgemaakt, dat de Kilowatt-uur de gemeente in Januari 0.0612, in Februari 0.0715 in Maart 0.0773 en in April 0.082 had gekost. Meerdere stroomafname over dag zou hierin meer ten goede komen. Van de K. E. M. was een schrijven ingekomen, dat ze op het voorstel van de gemeente inzake de aange vraagde wijziging van het stroomleverings-contract, waartoe de gemeente genegen was, mils de K. E. M aan de gemeente ook de hoogspanningskabel naar Bergen aan Zee restitueerde, niet kon ingaan, zoolang de rendabiliteit van de stroomlevering aan zee niet vaststond. Met algemeene stemmen werd besloten een afwach tende houding aan te nemen. Inzake het regeeringsbrood deelde de voorzittei; mede, dat de bakkers aanvankelijk voor het meel meer wilden betalen. Het feit, dat de bakkers overal elders minder wenschten te betalen, deed de bakkers alhier ook op hun ingenomen standpunt terug komen. Zij wenschen thans voor de 100 K.G. meel 9.50 te beta len, waarbij 0.60 voor vracht komt en zijn alsdan ge neigd om het brood voor 12 ct. de K.G. te verkoopen, aangezien zij van 100 K.G. meel 140 K.G. brood bak ken. Voor de menschen die zelf willen bakken zal dit meel voor 13 ct. per K.G. verkrijgbaar worden ge steld De heer Swaan oordeelde het zelfbakken beter, men behoefde alsdan het water niet te betalen, bovendien kan ook dan niet tegengegaan worden dat het meel ge mengd wordt. Hier was alsdan z. i. bovendien niets tegen. Besloten werd om dé kruideniers ook in de gelegen heid te stellen dit meel te verkoopen. De voorzitter zegde toe van'een en ander spoedig \yerk te zullen maken, opdat velen hiervan kunnen profiteeren. Wat het varkensvleesch betrof, spreker wenschte eerst de resultaten met het beschikbaar stellen van het meel af te wachten. In rondvraag vestigde de heer Baltus d$ aandacht op het slechte stuk straat bij Bijman en v. Wonderen. Besloten werd om dit gedeelte te vernieuwen. De Bonefaas-schouw werd bepaald op 15 Juni. Nadat des middags de heer van Hoorn in gesloten zitting zijn motieven had ontvouwd ten voordeele van iet aanstellen eener onderwijzeres, werd met vier te gen drie stemmen tot het aanstellen van een onderwij zer besloten. De heeren Baltus, Maschmeijer en Leijen stemden voor een onderwijzeres. UIT WESTORAFTDtjK. Maandagmiddag geraakte een kind van A. v. d. B. al spelende in het Noordhollandsch Kanaal. Het was al zoover gedrevendaf het van den wal niet meer te bereiken was. Gelukkig kon men het met een in de nabijheid liggend schuitje nog redden. UIT HEER-HUOOWAARD. Zondagmiddag werd in de Harv. Kerk alhier een concert gegeven door Mevr. Pb. M. Rnijoh—Krens, sopraan; de heeren J. Hogervorst, tenor; K. vaH Vliet, basW. H. Slinger, orgel, allen te Alkmaar en met medewerking van den heer David Adriaanse, cello, te Leipzig. Zang en muziek beide klonken mooi, zoodat de aanwezigen, ongeveer 80 personen, hebben genoten. Zjj, die deze gelegenheid lieten voorbijgaan om wat schoons te hooreH, hadden on gelijk. UIT HEILOO. De stationchef alhier, de heer ter Buurkes, her dacht heden den dag waarop hij 25 jaar geleden bij de H. IJ. S.M. in dienst trad. Reeds 13 jaar is de jubilaris als chef alhier in functie. De maatschappij vereerde hem als blijk van waar deering een enveloppe met inhoud. Het station- en wegpersoneel dat een eerepoort voor de woning had opgericht en de kamer rijkelijk versierd schonk den chef een gemakkelijke stoel. De oude tuinbouwvereeniging vaardigde haar secre taris met een enveloppe met inhoud af, terwijl de buren mede van hun belangstelling blijk gaven. Van vele woningen in de omgeving wapperde de driekleur. Zeer zeker zal het feestelijk samenzijn dezen dag voor dien zeer geachten jubilaris en de zijnen tot een onvergetelijken maken. UIT ZUID-SGHARWOUDE. In aansluiting op ons bericht van gister in^alre de candidaatstelling voor den gemeenteraad kunnen wij thans medledeelen, dat de heer P. van Zoonen de can- didatuur van de afd. der S. D. A. P. aanvaard heeft. Genoemde afd. en de Vooruitstrevende Vrijzinnige Kiesvereeniging hebben in gecombineerde bestuursver gadering besloten beide candidaten te steunen, behou dens nadere goedkeuring der ledenvergadering van de V. V. K. Al heel spoedig na onze publicatie van gister ver voegde zich ten onzent de secretaris dier alfd van de S. D. A. P., die ons mededeelde, dat ook het besluit der afd. aan den verslaggever van de Nieuwe Langend. Crt. was medegedeeld, eveneens met verzoek de publi catie wat op te schorten. UIT WINKEL. Een der ingeschrevenen voor de militielichting 1916 heeft niet voldaan aan de oproeping om voor den Keu- ringsraad te verschijnen. KORTE BERICHTEN. Te Maastricht is een jongen door het ont doffen W. UIT HENSBROEK, zijn benoeming tot leeraar aan de rijks H. 3. School te Den Helder heeft de heer J. Stammes be dankt als directeur van de U. d. I. kalmte van de donkeroogige Argentijnsche dames, die te veel met ju woelen waren behangen en te nauwgezet naar de Parijsche mode gekleed. Strange zei van de dames Martin hetzelfde, wat hij van de Wilde Olijf had gezegd, dat zij niet „zijn type van meisje" waren. Maar het waren toch jonge mesjes Amerikaansche meisjes het waren vroolijke, levendige meisjes, die de poëzie en romantiek vertegenwoordigden van de wereld, die hem had uitgestooten. Het was een uitgemaakte zaak, dat hij voor de uit- noodiging zou bedanken; maar de reden waarom hij zoo handelde, dreef zijn gedachten in de richting, waarvan hij ze tot dusver had kunnen terughouden. Hij begon weer aan de vrouw te denken, er van te droomen, er naar te verlangen. Het was voor 't oogen- blik de vrouw in het abstracte zonder trekken of persoonlijkheid.. Voor zoover die een vorm aannam, bezat ze de verleidelijke lieftalligheid, die behoorde tot wat hij noemde zijn „type", een bekoorlijkheid, die niets gemeen had met de boschnimfachtige bevallig heid van de Wilde Olijf of de fermheid van de dames Martin. Nu en dan zag hij iets dat op zijn Ideaal geleek, maar dat was gewoonlijk buiten zijn bereik. Mocht het gebeuren, dat zachte oogen, van het fluweelachtg soort, dat zijn gemoed in beweging bracht, hem aan zagen door de omheining van de een of andere Spaan- sche woning of van uit de dagelijksche file van rijtui gen, die zich langzaam voortbewogen door de pal men laan te Palermo of in de Florida, dan gedroeg hij zich een dag of twee zeer dwaas. Hij stond dan in zijn vrijen tijd uren op het plaveisel van de Florida of on der een boom in het park als hij ten minste weg kon komen van het kantoor op het tijdstip van de fashionable promenade en wachtte op een bepaald rijtuig, dat telkens en telkens in het rond reed, terwijl hij den lieven blik beantwoordde, dien volgens lands gebruik een dame een onbekende mag schenken, zoo als een roos met haar schoonheid mag verkwikken. Dan ging hij heen en kwam tot het inzicht, dat hij1 zich belacheiijk had aangesteld. Eens kwam zijn droombeeld zoo dicht in levende lijve bij hem, dat hij haar had kunnen aanraken. De boom der kennis van goed en kwaad liet zijn vrucht tplc van een dynamiet-patroon ernstig gewond. rnif<»i<» vingers werden gedeeltelijk afgerukt. Te Zoeterwoude is iemand uit Delft betrapt op diefstal met inbraak. De bewoner van het huis waar de man was binnengedrongen raakte met hem aan 't worstelen en werd daarbij met een beitel in hoofd en hand gestoken. De inbreker die zich daarna had los gerukt, en de vlucht genomen, werd later door de poli tie achterhaald en in arrest gesteld. Door aanvaring is de Deventer schipbrug giste ren gedeeltelijk vernield. Het verkeer erover is geheel gestremd. De Haagsche gemeenteraad nam gisteren met 21 togen 18 stemmen aan het voorstel der commissie voor de strafverordeningen, om het bezoeken van bioscopen door kinderen beneden 16 jaar te verbieden. Het station- en trampersoneel der H.IJLS.M. heeft zoo meldt de Nieuwe Crt., instructies ontvangen, om te letten op personen op de stations of in de treinen, die zich schuldig zouden maken aan spionnage en in voorkomende gevallen alle medewerking te verleenen voor aanhouding. IMITATIE-OOGEN. Een beteren naam dan imitatie-oogen weten wij niet voor het kunsproduct, dat onlangs door een oogheel kundige op. de markt werd gebracht. Het artikel doet thans, nu talrijke jonge mannen op het slagveld het ge zicht verloren, opgeld. Ermee zien kan men natuur lijk niet. Het imitatieoog wil echter niet meer dan den eigenaar behoeden voor een mismaking van zijn uitei- schoon. Voor den oningewijde is het gemis der eigi lijk juist voor zijn oogen bengelen in de persoon van ma demoiselle Hortease, die in het café Floriau zong, ter wijl de gasten, waartoe hij somtijds behoorde, rookten en ververschingen gebruikten. Zij was juist het kleine, ronde, zachte, mollige, donsachtige, jonge persoontje, dat hij zoo dikwijls in zijn geest zag en zoo zeiden in werkelijkheid, en hij was op het punt om verliefd te worden op wie ook. De wederkeerige kennismaking werd heel natuurlijk gemaakt, na het goudstuk, dat hij in de tamboerijn wierp, waaruit zij, van tafel tot tafel gaande, de kunstwaardeering van haar toehoorders kon afmeten. Juist in die dagen was hij voor het eerst in staat zich goed te kleeden en had hij een weinig geld te verkwisten. Tien k veertien dagen lang wierp hij het bij vrij groote sommen weg, want hij was ver liefd geraakt, verkeerde ten minste in een toestand, die er veel op geleek. Hij respecteerde mademoiselle Hor- teiise en gevoelde sympathie voor haar in haar moei lijk bestaan. Zij was haar zwervend leven meer dan moe, evenals hij het kosthuis van mrs. Wilson. Zij was even verlangend om te trouwen en een rustig le ven te hebben als hij om een eigen thuis te bezitten. Dat onderwerp was niet bepaald tusschen hen te berde gebracht, maar zij spraken er toch omheen. Het beslis sende oogenblik kwam op den avond, toen haar troep naar Monte Video scheep zou gaan. Op de meest de licate wijze gaf zij hem te verstaan, dat zij zelfs nog ter elfder ure zou blijven als hij haar ten huwelijk vroeg. Al bevond zij zich op het dek of zelfs in haar hut, het zou nog niet te laat zijn. Hij verliet haar om negen uur en zij zou om elf uur vertrekken. In de twee daar tusschen liggende uren liep hij door de stad, ge slingerd tusschen hoop en vrees, verzoeking en mis moedigheid. Tot zijn eer dient gezegd, dat hij alleen aan haar gebroken hart dacht, niet aan het zijne. Voor hem was zij slechts een van vele kansen; voor haar was hij de kans van een leven. „Misschien", zei hij tot zichzelf, „valt zij nooit weer in handen van zoo'n fat soenlijken vent." Het was een felle strijd tusschen ge zond verstand en dwaasheid, zoo fel, dat het hem een gevoel van verlichting gaf, toen hij de klok elf hoorde slaan en wist dat zij uitgezeild moest zijn. Het gebeurde ontnuchterde hem, wijl het hem toon de, hoe gemakkelijk hij een zekeren vorm van krank zinnigheid zeer nabij kon komen. Na verloop van tijd en nadat hij harder had gewerkt dan ooit, kreeg hij zijn aanstelling te Rosario. Het was een groote promo tie, niet alleen wat positie en salaris betrof, maar ook in vooruitzichten. Mr. Martin was zelf directeur te Rosario geweest, voordat hij deelgenoot was gewor den wie kon dus zeggen wat er nog gebeurde? Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2