DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rlo Van liet oostei oorlofsterrein. Italië on Oostenri-Honfariie. Van liet wests! oorlogsterrein. ïi bat zQÉIllk oorlogsterrein, ring van No. 128 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Ilmiettspls ssr l mta fUI, pp 11.—. IdïertoÖepnii li et p. fêpl frwfe feHsi ï*t |h$M& idiïei ff If.. I BP- e» HwMnkliftii v.h. HERW*, CfiSTERHOOK, VePM Ci Tdefoomr. 3. 4 JUNI VRIJDAG Uitkeering vergoedingen MILITIE en LANDWEER. Waarschuwing aan Bakkers. lü ENGELAND. VARIA. NEDERLAND. li W; ALKMAAR, 4 Juni. In het Russische communiqué wordt op zeer voor zichtige wijze het verlies van Przemysl medegedeeld en overeenkomstig den waren stand van zaken wordt verklaard, dat de artillerie en de vernielde forten tot een zelfstandige verdediging niet meer in' staat stelden en dat het behoud der vesting nog slechts noodig was, zoolang het bezit van de werken in het noorden en westen van de stad den Russen van nut kon zijn bij de actie aan de San. Toen de Duitschers en Oostenrijkers zich hadden meester gemaakt van Jaroslaw en Radym- no en zich ontwikkelden op den rechteroever van die rivier, dwong het vasthouden van die werken de Rus sische troepen tot den strijd op een zeer moeilijk front, dat daardoor met 35 werst werd verlengd, terwijl de bezettingen van die stellingen blootgesteld waren aan het concentrische vuur van talrijke zware batterijen. Vandaar dat de Russen de vesting hebben prijsgegeven. Wat zij er echter lieten en wat dus door de tegenpartij gevangen genomen en buitgemaakt werd, is tot dus verre nog niet nader gebleken. De troepen, die Stryj veroverd hebben, zijn nu al weer op een succesvollen marsch naar het Noorden. Reuter meldt, dat de Russen er in geslaagd zijn de door de Duitschers bezette Russische stad Libau van Memel, dus van hun basis af te snijden en dat Libau ook van het Noorden uit bedreigd wordt. Het Rus sische communiqué zwijgt hierover geheel, zoodat het bericht niet waarschijnlijk klinkt Op Djnestr, San en Lemberg blijft nu voorloopig de aandacht gespannen. Zware gevechten zullen er in de ze streek ongetwijfeld nog geleverd worden. De Engelsche minister van munitie-aanmaak, de heer Lloyd George, heeft in een redevoering, gehou den op een vergadering van werkgevers in het machi nevak en vertegenwoordigers van de vakvereenigingen verklaard, dat de groote successen der Duitschers in Galicië alleen het gevolg zijn van hun overweldigen den overvloed van granaten. Zij hebben de zege be haald door hun uitstekende organisatie der werkplaat sen. „Hadden wij", zoo zeide de minister, „dezelfde hagelbuien van granaten kunnen werpen als de Duit schers in Rusland, dan zouden wij reeds in Duilsch- land zijn en zou het einde van den oorlog in het zicht zijn." Hij betoogde, dat de afloop van den oorlog thans afhangt van de werkplaatsen en deed derhalve een beroep op allen om te helpen, dat de legers van de noodige munitie worden voorzien. Wij hebben vandaag verder niets anders te schrij ven dan eenige aanteekeningen over het optreden van anderzeeërs. In de zee van Marmora slaagde een der onderzeeërs er in een groot Duitsch transport schip te torpilleeren. De Frankforter meldt, dat Duit- sche onderzeeërs een Britschen hulpkruiser tot zinken gebracht en een slagpantserkruiser getorpilleerd heeft. Bevestiging dient echter afgewacht. In het Britsche ka naal van Bristol (bij het Lundy Island) werd door een Duitschen onderzeeër de trawler „Hörold" getor pilleerd. De Deensche stoomboot „Cyrus" (groot 1700 ton, gebouwd in 1910, thuis hoorend te Kopenhagen), geladen met steenkolen van Engeland naar Denemar ken, trol vermoedelijk eenzelfde lot, de kapitein is hiervan althans overtuigd, schoon hij geen onderzeeër zag. Toen 18 Februari de „Belridge", een Noorsch schip, op zee averij kreeg, maar toch nog te Londen wist bin nen te komen, werd uit de siukken van de torpedo, uit den romp gehaald, afgeleid ent een Duitschen onder zeeër het schip getorpilleera had. De Duitsche regee ring heeft thans aan de Noorsche laten weten, dat de „Belridge" inderdaad „door een ongelukkig toeval" door een Duitschen onderzeeër is getorpilleerd. De Duitsche regeering drukt hierover haar leedwezen uit en verklaart zich bereid tot volledige schadevergoe ding. Zij stelt de benoeming van een Noorschen en een. Duitschen deskundige voor ter vaststelling van de aanspraken op schadevergoeding. De Noorsche regee ring heeft zich hiermee vereenigd. Den lsten Mei werd het Noorsche schip „Ameri can" getorpilleerd. Gemeld werd een maand geleden, dat dit was geschied door een Duitsch onderzeeër, die ook de Noorsche „Sterling" had nagezeten, maar deze weer had vrijgelaten, zoodat zij de bemanning der „American" aan land had kunnen brengen. De Duitsche regeering verklaart thans een grondig onderzoek te hebben ingesteld, maar blijkens de ver kregen uitkomst kan er geen sprake van zijn, dat een Duitsche onderzeeër in dezen de schuldige is. De Duitsche regeering verzoekt daarom voor het verdere onderzoek de resultaten van het onderzoek, dat de Noorsche regeering heeft ingesteld, te mogen verne men, benevens het bewijsmateriaal. Naar Reuter meldt heeft president Wilson zich gis teren den geheelen dag' bezig gehouden met de nieuwe nota aan Duitschland. De Italianen zetten de beschieting voort van onze versterkingen op verschillende punten van de Tirool- sche en Karinthische grens; waar vijandelijke afdeelin- gen in het vuur kwamen, vluchtten zij; zoo bijv. een Italiaansch infanterie-regiment op het Toljariaplateau, Bersaglieri-afdeelingen, die door een officiers-pa trouille van ons overvallen werden DE ACTIE E(ER ITALIAANSCHE VLOOT. Het communiqué van den Italiaanschen marinestaf meldt: Op 1 Juni kruiste de Italiaansdhe strijdmacht ter zee den geheelen dag nabij de Dalmatische eilanden, maar luidens de tot dusver ontvangen berichten, ver toonde de vijand zich niet. Intusschen werden door onze schepen de op het eiland Lissa reeds in Novem ber j.l. tot tweemaal toe door een bombardement der Fransche vloot vernielde en daarna weder herstelde sein- en draadlooze telegrafietoestellen opnieuw ver nield, evenals de belangrijke kustwachtpost in het noorden van het eiland Curzola. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: In het noorden en oosten is de toestand onveranderd. In Ga licië werd hedenmorgen vroeg de vesting Przemysl door ons veroverd, nadat in den nacht de nog in Rus- DE GEVECHTEN AAN DE GRENS. Een Oostenrijksch legerbericht meldde gisteren: siscbe handen zijnde forten op het zuidfront bestormd waren. De buit is nog niet te overzien. Een tegenaan val van de Russen tegen onze aanvalskolonnes en tegen onze stellingen ten oosten van Jaroslai misluk ten volkomen. Het leger van generaal von Linsingen rukt op in de richting van Tsjydaksjaf, ten noordoosten van Stryj en strijdt om het terrein ten westen van Mikolajof. In het geheel zijn bij Stryj 60 officieren en 12.175 man krijgsgevangenen gemaakt en 14 kanonnen, en 35 mitrailleurs veroverd. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De aanval der verbondien troepen in de vlakte ten noorden van Stryj wordt met succes voortgezet. DE VEROVERING VAN PRZEMYSL. Omtrent de verovering van de vesting Przemysl meldt een Oostenrijksch communiqué nog het volgen- dé: De Duitsche troepen bestormden 's nachts te laatste Russische stellingen op het noord-front vai Przemysl, en drongen om drie uur dertig minuten gi - termorgen van het noorden de stad binnen; uit b„t westen en zuiden drong ons tiende legerkorps binnen Zijn eerste afdeelingen bereikten spoedig na zes uur het voornaamste plein van de stad. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJ1K. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Ten noorden van Atrecht duurt de artilleriestrijd dag en nacht voort. Enkele zeer hevige infanteriege- vechten hadden plaats tén oosten van Notre Dame de Lorette, waardoor bij geen der partijen eenige veran deringen in den toestand is gekomen. Ten zuidoosten van Neuville—St. Vaast deden de Duitschers tegenaanvallen in het Labyrinth. De Fran schen sloegen deze af en wonnen vervolgens opnieuw terrein, waarbij zij gevangenen maakten. In het ge heel zijn in het Labyrinth sinds 31 Mei 800 krijgsge vangenen gemaakt, onder wie negen officieren en een vijftigtal onderofficieren. Ook veroverden de Fran sehen twee mitrailleurs. In Champagne beproefden de Duitschers een nachte lijken aanval bij Beauséjour, maar werden onmiddel lijk in hun loopgraven teruggeworpen. Aan den zoom van het Prétrebosch sloegen de Franschen twee krachtige aanvallen der Duitschers al. Het Duitsche legerbericht nog in een deel onzer vorige oplaag vermeld, luidde gisterenOm het door de Engeiseheu bezette en krachtig versterkte plaatsje Hooge, ongeveer drie K.M. oostelijk van Yperen, ont wikkelde zich eeu gevecht, dat een voor ons gunstigen loop neemt, Wij zagen ons genoodzaakt den toren van de St. Martinuskerk te Yperen, waarop een vijan delijke artilleriewaamemingspost werd ontdekt, te vernielen. Ten noorden van Atrecht wordt op het front Sou- chez-Neuville en zuidelijk daarvan weer hevig gevoch ten. De Franschen deden hier 's middags en 's nachts herhaaldelijk aanvallen welke op sommige plaatsen tot een verbitterden strijd van man tegen man leidden. Overal leden de Franschen zware verliezen zonder er gens eenig voordeel te behalen. Om het bezit van de suikerfabriek bij Souchez wordt nog voortdurend gestreden. Het vuur van de Fransche artillerie op achter onze stellingen gelegen dorpen maakte gisteren onder de Fransdie inwoners weder talrijke slachtoffers. Zoo werden bijv. in An,gres vijf mannen, vijftien vrouwen en tien kinderen en te Méricourt twee vrouwen gedood of gewond. ln het Prétrebosch wordt de strijd voortgezet. In de Vogezen wierpen onze vliegers bommen op Remire- mont, etappeplaats en spoorwegknooppunt, en op een vijandelijk kamp bij de Hohneck. Kleine plaatselijke gevechten werden hedennacht geleverd in het Fechtdal bij Metzeral. BOMMEN OP HET HOOFDKWARTIER VAN DEN DUITSCHEN KROONPRINS. Een Fransch legerbericht meldde gisteren: Negen en-twintig Fransche aeroplanes hebben hedenochtend tusschen vier en vijf uur, 178 bommen, en verscheidene duizenden pijlen geworpen in het hoofdkwartier van de kroonprins. Verschillende bommen troffen doel. De aëroplanes werden beschoten, maar keerden behou den terug. EEN LEGERORDER. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren het vol gende: In eigenaardig verband met de onlangs ge publiceerde bewering van den Engelschen „ooggetui ge", dat de Duitsche artillerie op de Duitsche infante rie had geschoten, staat de volgende legerorder, die onder de papieren van den commandant van de derde Canadeesche infanterie-brigade, kolonel Turner, is gevonden „Vierde Divisie. Ter kennis van den divisie-com mandant is gekomen, dat bij de jongste gevechten eenige manschappen van de divisie zich aan den vij and hebben overgegeven en wijders, dat zulks werd op gemerkt door officieren en manschappen van andere afdeelingen, die niet daartegen zijn opgetreden. De divisie-commandant gelast de aandacht van al le officieren en manschappen op dit feit te vestigen en den militairen van alle graden in te scherpen, dat het hun eerste en dringendste plicht is, ieder, wie het ook zij, neder te schieten, die pogingen doet om zich over te geven. Wanneer de afdeelibg zoo groot is, dat er kans is op succes, moet dadelijk artillerievuur op die streek worden gericht." DE ACTIE AAN DE DARDANELLES De Engelsche admiraliteit deelde gisteren mede, dat een der Britsche onderzeeërs in de .Zee van Marmora gistermorgen een Duitsch transportschip in de Tande- ra-baai heeft getorpilleerd. IN MESOPOTAMIë. Eqi officieel Engelsche bericht meldt: De Britsche troepen in Mesopotamië dreven op 31 Mei de Turken ten noorden van Koema terug en maakten 3 stukken geschut buit, 250 gevangenen vie len in hun handen. Zij zetten de vervolging op 1 Juni voort, namen nog drie stukken geschut en maakten nog 300 gevangenen. HET HOOGERHUIS. Minister Crewe verklaarde gisteren in het Hooger- huis naar aanleiding van de interventie van Italië, dat deze belangrijke gebeurtenis toont, dat een verbond, dat gebaseerd is op politieke eischen en niet het uit vloeisel is van nationale sympathieën of van het stre ven naar dezelfde idealen, tegen een crisis als de hui dige niet bestand is. Anderzijds berust het samengaan van Italië en Groot-Brittannië op veel hechter grondslag. De minis ter was van meening, dat de voorteekens gunstig zijn en dat de twee naties zijde aan zijde de groote eind overwinning zullen bevechten. HET LAGERHUIS. Bij de eerste bijeenkomst van het Lagerhuis met het coalitie-kabinet deed zich het eigenaardige geval voor, dat de nieuwe ministers hunne plaatsen niet konden innemen, zoolang de noodwet nog niet aangenomen is, waarbij tijdelijk de bepaling buiten werking wordt ge steld, dat de nieuwe ministers eerst moeten worden herkozen, meldt Reuter uit Londen. Sommigen der nieuwbenoemde unionistische leden van de regeering namen toch hunne plaatsen op de re- geeringsbank in en werden hartelijk begroet door hunne nieuwe collega's. EEN VOORBARIG BERICHT. Dezer dagen publiceerde de Parijsche „Matin" een bericht van de „Daily Mail" uit Konstantinopel, dat de heer Ballin, de hoofdredacteur van de „Hapag", plotseling krankzinnig geworden was en dat zijn toe stand ernstig was. De „Neue Hamburger Zeitung" zond deze bladen aan den heer Ballin en kreeg het volgende beleefde antwoord: „Ik dank u hartelijk voor de toezending der beide Fransche dagbladen; u weet toch wel, dat Mark Twain, toen de dagbladen hem dood verklaar den, ter rectificatie seinde: „Het bericht van mijn dood is op zijn minst voorbarig". Het past ook in mijn geval. Voorloopig moet ik het bericht, dat ik gek geworden ben als zulk één ken schetsen, dat minstgenomen de gebeurtenissen vooruit loopt." KORTE BERICHTEN. Engelsche assurantie-maatschappijen hebben nu al een 1.200.000 betaald voor 350 verzekerden die met dé Lusitania zijn aangekomen. Amerikaansche maatschappijen zullen ongeveer een 3.600.000 moe ten betalen. Aan zee-assurantie zal er 14,400.000 opgebracht moeten worden. Eén maatschappij van levensverzekering, verwacht men, zal 840.000 beta len. Volgens de Times hebben Engelsche maatschap pijen tot nog toe aan levensverzekeringen in verband met den oorlog uitbetaald ongeveer 33,600.000. Naar de Times uit Parijs verneemt, is de prijs van het vleesch in Frankrijk sterk gerezenin Mei met 30 pet. Schapevleesch kost nu 1.05 het pond, kalfs- vleesch ƒ1.het pond en een lendestuk soms 1.50 het pond. Men schrijft de stijging toe aan het enorme gebruik voor het leger. Volgens een bericht uit Hull is de Russische bark Montrosa in den nacht van Dinsdag op Woensdag op 25 mijl te O.N.O. van het Spum-lichtschip op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is Woensdag ochtend door het Noorsche stoomschip Brunla te Huil binnengebracht. Van een aantal Russische soldaten, die licht ge wond werden in de streek van Schawli en te Petrograd waren aangekomen, zijn er twee gestorven. Door een geneeskundig onderzoek is vastgesteld, dat de dood was teweeggebracht door wonden, door vergiftige ko gels veroorzaakt, meldt het Petr. Tel. Agentschap.' In een Fransch blad werd een geboorte op de volgende manier bekend gemaakt: Daar vader niet thuis is, omdat hij' in den oorlog is, ben ik genoodzaakt u zelf te zeggen, dat ik 27 Mei 1915 ter wereld gekomen ben. Moeder laat u groeten. Ik ook. Robert. (Tijdelijk adres bij grootvader en grootmoeder). AANHOUDING VAN VROUWELIJKE PASSAGIERS. Door de Nederlandsche regeering was aan de Brit sche regeering opheldering gevraagd ter zake het te Colombo aanhouden van een Duitsche en later van een De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uit betaling der vergoedingen, loopende over het tijdvak van 36 Mei tot en met 5 Juni, zal plaats hebben ten Stadhnize op Maandag 7 Juni a.s., voor zooveel de LANDWIIEB aangaat van 10—11 en voor zooveel de MILI TIE betreft van 11—13 uur. Alkmaar, 3 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de houders van Schapen in deze gemeente dat de ten behoeve van het Departement van Oorlog gevorderde Wol door hen in GOEDEN DBO° GEUT toestand moet worden atgeleverd bij de firma J. J. BAK en Co., aan de Noorderkade te Alkmaar, in het tijdvak van 7 tot en met 22 Juni a.s., uitgenomen de Zaterdagen. Alkmaar, 3 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen hierbij ter kennis van de bakkers van goedkoop on- gebuild tarwebrood, dat bij de gehouden controle is bevonden, dat bij enkele bakkers het brood niet het bij verordening (Gemeenteblad No. 468) bepaalde gewicht had dat hiertegen met nadrnk gewaarschnwci wordt, zullende bij het constateeren van een derge lijke overtreding in het vervolg aan den schuldige geen goedkoop meel meer kunnea worden verstrekt. Alkmaar, 4 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Oostenrijksche dame, die met een Nederlandsch schip reisden. In heide gevallen heeft dé Britsche regeering mede gedeeld, dat opdracht was gegeven, die gevangene in vrijheid te stellen. SCHENDING VAN MILITAIRE GEHEIMEN. Tegen den heer Lokker, die dezer dagen in de „Tel." een ingezonden stuk schreef, waarin militaire maatre gelen op het eiland Zuid-Beveland werden besproken, is rechtsingang verleend, op grond van het schenden van militaire geheimen meldt de Tel. Ook heeft men de heer Lokker, die zich als sergeant ijb den vrijwilligen landstorm verbonden had, uit den vrijw. landstorm verwijderd. .Alle pogingen om ophel dering, door den betrokkene in het werk gesteld, zijn tot heden mislukt. De territoriale bevelhebber verschool zich achter den inspecteur, deze op zijn beurt achter het dept. van oor log, hoofd der lie afd. en -deze achter den minister, die geen audiëntie verleent, zoolang de mobilisatie duurt. De heer Lokker heeft zich daarop tot dé Ko ningin gewend. BINNENLAND. ©emengd Nieuws. DE KOLENVOORRAAD. In een gisteren gehouden vergadering van de Nij verheidscommissie van het Kon. Nat. Steuncomité te Amsterdam is in beginsel besloten tot vorming van een kolenreserve in het belang onzer industrie, voor het geval eventueel de kolentoevoer mocht worden stopgezet. UIT AKERSLOOT. Woensdagmorgen vergaderde de Raad dezer ge meente in voltallige zitting. Ingekomen was een schrijven van den heer D. Keesom, dat hij zijn benoeming als Armvoogd aan neemt. Aan de orde was de pensioneering van de wed. Boschman. Met algemeene stemmen werd besloten het pensioen hetwelk de heer J. Boschman, oud-gemeente veldwachter, genoot, op de weduwe over te dragen. Vervolgens kwam aan de orde het nazien der reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1913. Door den secretaris, den heer Vermeulen, uitvoerig toege licht zijnde, bleek, dat de rekening in ontvangst sloot met een bedrag van 6040.88 M, in uitgaaf van 6089.54 Yi, alzoo een nadeelig saldo van 48.66. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn gehou den beheer en de rekening, aan den Raad gedaan. De post af- en overschrijving dienst 1914, alsmede de post onvoorziene uitgaven werd goedgekeurd. Besloten werd een geldleening aan te gaan van 250CI voor de kosten vallende op de uitvoering der werken voor het dempen van het Stet. Besloten werd, waar in enkele omliggende plaatsen de kermissen doorgaan, ook dit jaar alhier de kermis te doen plaats hebben, alsook in de Woude. Tegen stemden de heeren Helder en Dil. De heer Helder merkte bij de rondvraag op, dat het met het probeeren van den spuit in den Kogerpolder niet goed geregeld is. De spuitgasten zijn niet vol doende doordrongen van hun taak en hun werkkring die zij moeten vervullen, en ook achtte hij het aantal manschappen voor het pompen te gering. Na eenige bespreking werd besloten dat de burgemeester eens een conferentie zal houden met de commandeurs van dien spuit om de regeling zoo goed mogelijk te ma ken. Tot bode van den Klaas Hoorn en Kijf, Zwarh dijk Binnengeester en Hempolder, is benoemd, wegen. ffi-i SM

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1