5?At?BL4 /COT ALKMAAR üN OMSTREKEN, o r I o gy. Italië en fiostonriiMoiplie, Van lat eostslüK ssrlogsterrain, Van Iet-waste! oorlogstorroin. Van bat zuidalilk oorlogst». Handelsdagschool No. ISO Honderd ©n zeventiende J 1915 MAANDAG 7 JUNI k Deze Courant wordt ctken avond, behalve op Zon- en Peosidigcn.. '.«'tgegpven Ahofl^ementspHja per va@r Alkmaer f 0^5 franco door liet gaheele Rp f 1. Afzonderlijke nuazmer^ 3 Cents. TeH^summer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en v/h. HERMs. COSTER ZOON, .Vc^rdam C met 3-jarige cursus te Alkmaar. Aangifte van leerlingen. ALKMAAR, 7 Juni. De Duitsch-Oostenrtjksche troepen zijn thans in Galicië reeds bij Moskiska genaderd, 23 kilometer ten Oosten van Przemysl aan den spoorweg naar Lemberg en ten Zuiden van deze stad op een 50 K.M. afstand ongeveer pogen zij over de rivier de Dn jester te ko men, waarbij zij een bruggenhoofd veroverden en meerdere overgangen trachten te verkrijgen. De in Przemysl behaalde buit schijnt intusschen heel gering te wezen en gevangenen zijn er vermoede lijk niet in vermeldingswaard aantal gemaakt. Van Fransche zijde merkt men blijkbaar officieus op, dat het voortdurend aanvallen op het Westelijk oorlogstooneel den tegenstander niet heeft kunnen be letten troepen van het Westerfront te ontnemen en over te brengen naar het Oosterfront Ondanks dii troepen-verplaatsen, slagen de Duitschers over het ge heel er in stand te houden, lijden ze slechts geringe terrein-verliezen die ook nog wel eens weer worden herwonnen. Groepen huisjes, een alleenstaand café, een suikerfabriek, loopgraven in het Labyrinth, zij zijn tot dusverre de dikwijls nog zeer tijdelijke prijs voor het offensief der verbondenen op een front van 400 K.M. Aan de Dardanellen is weer een ajgemeene aanval ingezet, de forceering zou den brondgenooten uitne mend te stade komen, nu het den Russen slecht gaai en zij vooral gebrek aan munitie moeten hebben. Een belangrijke winst heeft die aanval tot heden nog niet opgeleverd de Engelschen kwamen iets vooruit, maar bij Turkache tegen-aanvallen ging het behaalde voordeel weer verloren. En wat het Italiaansch-Oostenrijksch oorlogstooneel betreft volstaan we met weer te geven, wat de militaire medewerker van de Italiaansche Secoio schrijft: Onze troepen zegt hij zijn tot nu toe op meer of min der sterke afdeelingen Oostenrijksche grensbewa kingstroepen gestooten. De Oostenrijksche hoofd krachten zullen vermoedelijk eerst over ten hoogste acht of tien dagen optreden. Dan pas kan men op een strijd van eenige beteekenis rekenen, waarvan de uit slag echter weer niet dan na verloop van twee of drie weken te wachten is. Tot zoolang moet men gedute oefenen. Ter zee hebben in de Golf van Riga (Oostzee) Rus sische en Duitsche schepen (van een aanzienlijk aantal) „schoten gewisseld", zooais een Russische mededee- ling het eigenaardig noemt. Een. nader Russisch be richt gewaagt van een Duitschen raid op Riga, welke mislukte, evenals de poging van Duitsche vliegers om den Russischen schepen schade toe te brengen. In de Oostzee werd voorts een Russisch transportschip, de „Jenissei", in den grond geboord. In'de Noordzee werden bij de Schotsche kust de Engelsdie schepen Persimon, Dulwich Head, Faze- hound en Curlew getorpilleerd, benevens een aantal trawlers, terwijl in Tilbury (aan de" Theems) de be manning en de passagiers van de Prinses Juliana van de Maatschappij Zeeland in angst hebben gezeten, omdat een Duitsch vlieger Cerumen wierp op een scheepje geladen met dynamiet, dat vlak bij de mail boot lag, in welker onmiddellijke nabijheid echter de bommen in hei water vielen. Schade kreeg de boot, welke 60 Duitsche vrouwen en kinderen aan boord had, gelukkig niet, zoodat het toeval heeft afgewend, dat er een nieuw ernstig incident is gerezen. Reizigers uit België maken melding van een lucht gevecht nabij Gent. waarbij een Zeppelin, door een Fransch en een Engelsch vliegtuig aangevallen, in brand geschoten en naar beneden gestort zou zijn, zoodat niet slechts de bemanning, maar ook twee re ligieuzen van het Begijnenklooster gedood zouden zijn. Daar president Wilson ongesteld is geworden, is de nota der Amerikaansche regeering aan de Duitsche inzake de „Lusitania" nog niet gereed. Zij zal vermoe delijk door minister Bryan voltooid, via Londen en den Haag naar Berlijn verzonden, en in genoemde plaatsen door de gezanten gecontroleerd worden. Bui tengewone voorzorgsmaatregelen worden genomen, om te verhinderen, dat de nota gepubliceerd wordt, voordat zij te Berlijn ontvangen is en de publicatie zal wel niet voor morgen, Woensdag of Donderdag geschieden. In Zwitserland is bij de volksstemming met 445.000 stemmen tegen 27.200 goedgekeurd het in April geno men Bondsbesluit om ter dekking van een gedeelte der mobilisatie-kosten een oorlogsbelasting te heffen van inkomens van meer dan 1250 gulden en vermogens van meer dan 5.000 guldens. Er is in de geschiedenis der Zwitsersche democratie geen tweede voorbeeld te vin den, dat een voorstel van regeering en parlement met zulk een groote meerderheid werd aangenomen. Aangeteekend zij nog, dat de Engelsche njinister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey, naar Italië gaat, hetgeen kan worden uitgelegd als in ver band staande met een nauwere vereeniging van Enge land, Frankrijk en Italië was het niet de heer Clé- menceau, die schreef, dat de quadruple entente (dus Rusland inbegrepen) den oorlog wel niet zou bele ven? DE GEVECHTEN AAN DE GRENS. Het Italiaansche legerbericht meldde: De omsingeling van Riva Mori en Rovereto door de Italianen kan slechts langzaam plaats hebben wegens de steilte der bergen en algemeene terrein-moeilijkhe den. Desondanks wordt het werk systematisch voort gezet. De Pazubio-berg, aan den rechteroever van de Lono-rivier en de Conizugna aan den linker, stelden de troepen in staat om, beschermd door de artillerie op deze hoogten, langs het dal voort te trekken en de dorpen Zendai, Druni, Enneghi, Camerlotti, Asta, Santana, Novo Zocchio, Matassone en Zand te bezet ten. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In het grensgebied van Tirol en Karinthië bepaalt de vijand zich tot een artillerie-beschieting, die echter zoo goed als geen uitwerking heeft, terwijl hij ver mijdt dichter bij onze stelling te komen. In het gebied van Lavarone-Folgaria hebben thans onze kanonnen het vuur geopend op de vijandelijke grerisforten. Aan het front aan de kust begint het artillerie-ge vecht in hevigheid toe te nemen. In de gevechten aan de Kern leden de Italianen zwa re verliezen. Aan de zuidelijke helling van den berg lagen 300 gesneuvelde vijanden. Een poging van den vijand om bij Sagrado over de Isonzo te trekken wera bloedig afgeslagen. VLOOT-ACTIE IN DE ADRIATISCHE ZEE. De Italiaansche admiraliteit' meldde gisteren In het midden en het zuidelijk gedeelte van de Adri- atische Zee beschoot onze vloot gisteren de vijandelij ken kust. Zij sneed den kabel van de Dalmatische ei landen door en vernielde alle vuurtorens en seinstati ons op die eilanden. De spoorweg CattaroRogusa werd ernstig beschadigd.' In het noordelijk gedeelte van de Adriatische Zei beschoten de Italiaansche torpedovernielers, ondanks de aanvallen van Oostenrijksche aëroplanes, Monfal- cone en boorden zij verschillende kleine geladen sche pen in den grond. Vijandelijke oorlogsschepen wer den niet gezien. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische generale staf meldde: Aan de beide oevers van de Njemen, aan het Naref- front en aan den linkeroever van de Weichsel heefi geen wijziging van beteekenis plaats gehad. Ons offen sief aan de Beneden-San ontwikkelde zich op 3 en 4 Juni met succes. Het 14de Oostenrijksche legercorps, dat in de laat ste dagen aan het front Warchol-Podvolina-Stroeza een nederlaag heeft geleden, trok terug op zijn ver sterkte positie tusschen de Leng en de San op het front van de dorpen Stang, Jata, het station Lentow- nia en Zarsina. Het gevecht om het bezit van die stel ling duurt nog voort- Den 4en Juni maakten wij in die streek meer dan 1000 krijgsgevangenen. Ten einde de Oostenrijkers die door ons opgedron gen worden te hulp te komen, hebben krachtige Duit sche reserves, die geconcentreerd zijn aan den linker oever van de Leng, in den nacht van 3 op 4 Juni he vige aanvallen gedaan op het front KrawceBoerdai. Deze werden echter afgeslagen. Aan den rechteroever van de San tusschen de rivie ren Loebaczewko en Sklo heeft onze infanterie zich op den 4den Juni meesier gemaakt van verschillende loopgraven der Duiischera in de streek van het dorp Komezica. Den 3den Juni gelukte het den vijand het dorp Star- zawa aan den linkeroever van de Wisnia te veroveren. Door onzen tegenaanval werd hij uit dat dorp verdre ven. Hij wist zich echter te handhaven op de naburige hoogten. De vijand deed in den nacht van 4 Juni een aanval op onze stellingen tusschen het dorp Kroekenica en de rivier Strevicz, maar werd met groote verliezen te ruggeslagen. De vijand zette zijn aanvallen op onze bruggehoof- den aan de Dnjester tusschen Tysmenica en den spoor weg StryjNikolajef voort. Uit onze stellingen bij Ugantsberg sloegen wij in den loop van den dag vier hevige aanvallen met ba jonetten en handgranaten af. Tegen den middag van den volgenden dag werd de vijand langs het geheele genoemde front teruggeslagen en begon hij zich langs een nieuw front te scharen buiten bereik van onze kanonnen. Onze troepen gin gen toen op hun beurt tot het offensief over en vielen den vijand bij Krinica aan. Het gevecht duurt voort Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De troepen der bondgenooten kwamen gisteren ten oosten van Przemysl tot dicht bij Mociska en maakten zich stormenderhand meester van Starzawa. i In Russisch-Polen is de toestand onveranderd. De troepen, die uit het gebied van Stryj de Russen in oostelijke richting vervolgden, veroverden het brug- gehoofd Zoerawna aan den Dnjester en versloegen den vijand weder ten noorden van Kalusz. Aan de Proeth wordt verder gestreden. Het Duitsche legerbericht meldde: Ons offensief in de streek van Sawaynikl waaraan zich ten Noorden en ten Zuiden staande troepen aan sloten, wint naar het Oosten weder terrein. Het getal der gevangenen steeg tot 3650. Verder ten Zuiden bij j Ugiany werd de aanval van een Russische divisie af- geslagen. Ten Zuiden van de Njemen dreven Duitsche troepen vijandelijke afdeelingen op de linie Sapieryski- Wilki terug. Duitsch-Oostenrtjksche Hongaarsche troepen hebben ten Oosten van Przemysl den vijand tot in 4e streek ten N.-W. en ten Z.-W. van Moskiska teruggeworpen. Het leger van generaal Von Linsingen heeft het vijan delijke bruggehoofd bij Zurawni bestormd en is bezig de overgang over de Dnjester bij deze plaats te be vechten. Ook verder ten Zuiden schrijdt de vervolging voorwaarts. Zij bracht tot nu toe 10.900 gevangenen, zes stukken geschut en 14 machinegeweren binnen. DE STRIJD IN BELGIS EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: In de streek ten noorden van Atrecht hebben de Fran schen op 5 Juni een belangrijke vordering gemaakt in Neuville. Zij hebben thans twee derden van de stad in' hun bezit en hebben bovendien nog 450 M. gewon nen in het.noordelijk gedeelte van het Labyrinth. In het centrum van deze versterking, waar de strijd nog voortduurt, hebben zij eenige geringere vorderingen gemaakt. Op het geheele front van den sector hebben artille rie-gevechten plaats, van welke die te Lorette, Neuvil le en in het Labyrinth vooral buitengewoon hevig wa ren. Op den 5den Juni en in den nacht van 5 op 6 Juni hebben de Duitschers een zeer krachtige poging ge daan om de posities te heroveren, die zij in de laatste dagen verloren hadden. De geheele sector van Ablain tot Neuville en speciaal de suikerraffinaderij te Sou- chez werden bijna voortdurend beschoten. De Fran sche artillerie beantwoordde deze beschieting met kracht. De Duitschers deden vijf tegenaanvallen op de hel lingen ten oosten van de kapel van Notre Dame en Lorette. Ook hadden voortdurend tegenaanvallen plaats op een punt ten oosten van den weg Aix-Nou- lette-Souchez. Het Duitsche offensief mislukte overal; de Fran- schen handhaafden zich overal in hunne stellingen en brachten den vijand zware verliezen toe. De Franschen maakten zich meester van verschillen de Duitsche loopgraven en.namen daar ongeveer 30 man gevangen. Het Duitsche legerbericht meldde: Aanvallen tegen onze posities tegen dé Oostelijke helling van den Loretfe-heuvel werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen, slechts om stuk ken loopgraaf, die een weinig vooruitspringen wordt nog gevochten. De overblijfselen van de suikerfabriek van Souchez zijn nog in het bezit der Franschen. In het dorp Neuville gingen twee huizengroepen verloren. Vijandelijke mijneenplosies in Champagne bleven zon der eenige uitwerking. Wij wierpen gisteren bommen op de vesting Calais en het vlieg&tation St. Clemance bij Lunéville. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: De geallieerden vielen langs het geheele front aan, met het doel belangrijke steunpunten te nemen. Het Engelsche centrum veroverde twee linies lopp- graven op een front van 400 M. De vloot der gealli eerden verleende krachtdadigen steun. De verliezen van den vijand waren zeer aanzienlijk. Wij namen 300 man gevangen, onder wie zes Duitsche zeelieden en 10 officieren. Twee tegenaanvallen werden zonder veel moeite afgeslagen. Het Engelsche „Persbureau" berichtte, dat er'Vrij dagochtend een algemeene aanval op de Turksche ver schansingen in het zuidelijk gedeelte van het schier eiland Galipoli heeft plaats gehad en Vrijdagnacht een tweede. De geallieerden kwamen 500 M. vooruit en veroverden twee linies Turksche loopgraven over een front van bijna drie mijlen. Ook werden 400 krijgsge vangenen gemaakt. De troepen der geallieerden zijn bezig hun nieuwe stellingen te versterken. Het Turksche hoofdkwartier meldde Zaterdag: Aan het Dardanellenfont in het gebied van Seddul Bahr doet de vijand, die in de laatste dagen verster kingen heeft gekregen, sedert gisteren hevige aanval len. Hij werd echter door onze tegenaanvallen terug geslagen. Tot dusverre hebben wij vijf machinegewe ren buitgemaakt. Het gevecht duurt voort. De dag van De bakkers van goedkoop ongebnild tarwebrood znllen de nieuwe broodkaarten voor hunne inge schreven klanten over het tijdvak, Ioopende van 9 tot en met 22 Juni a.s., tegen inwisseling vaH de oude, welke ter secretarie moeten worden afgegeven, in ontvangst kunnen nemen op morgen, 8 Juni, tus schen 12 en 5 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 7 Juni 1915. Jongens en meisjes, die het onderwijs wenschen te volgen aan de üandelsdagschool, worden ver zocht zich in persoon of schriftelijk vóór 20 Juni a.s. aan te melden bij den Directeur, den Heer A. VERSTEEGE aan het schoolgebouw (Doelenstraat, hoek Nieuwesloot) bij voorkeur op Maandagmiddag van U/a tot 2i/a uur en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. Als leerlingen worden toegelaten: a. Zij, die in het bezit zijn van een verklaring of getuigschrift, waaruit duidelijk blijkt, dat zij de zes of zeven klassen eener lagere school met uitgebreid leerplan met vrucht hebben doorloo- pen; b. Zij, die in het bezit zijn van een verklaring of getuigschrift, waaruit blijkt, dat zij de zevende klasse eener lagere school met vrucht hebben doorloopen en een voldoend examen in de Fran sche taal hebben afgelegd. c. Zij, die den leeftijd van 12 jaren hebbende be reikt, het toelatingsexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Het sub c bedoelde examen omvat: het lezen, het schrijven, het rekenen, de beginselen der Nederlandsche- en Fransche taal, der aardrijks kunde en der geschiedenis. Zij, die op grond van de bepaling sub a en b zonder examen wenschen te worden toegelaten of die in aanmerking wenschen te komen voor het bepaalde in artikel 10 alinea 2 der verordening op de Handelsdagschool, worden verzocht daarvan bij de aangifte kennis te geven. heden was eveneens zeer gunstig voor ons. Onze bat terijen op de Anatolische kust beschieten met succes, zoodra het oogenbiik daarvoor gunstig is, de aanvals- colonnes en de artillerie van den vijand, benevens zijn schepen, wanneer deze zich durven vertoonen. Bij Ariboemoe heeft geen belangrijke actie plaat In den nacht van den 30sten Mei werd een vijandelij schip, in de nabijheid van de Strato-eilanden ten zu. den van Lemnos, door een onderzeeër in den grond geboord. Er kon niet uitgemaakt worden van welk type het schip was. In den nacht van 3 op 4 Juni ging een Fransche mijnenzoeker voor Smyrna te gronde. De wrakstukken spoelden aan op de kust bij Smyrna. Aan de andere fronten geen gebeurtenissen van beteekenis. KORTE BERICHTEN. De Russische generale staf meldde, dat zich den 4den-Juni een aanzienlijke Duitsche vlootmacht ver toonde in de Oostzee. De Russische oorlogsschepen wisselden eenige schoten met de Duitsche in nabijheid van de Golf van Riga. Een Lloyds-bericht uit Peterhead meldt, dat de Engelsche trawler Persimon Zaterdag door een Duit sche onderzeeër beschoten en tot zinken gebracht is op ongeveer 50 mijlen ten Noord-Oostenten van Bucha- ness. Dp bemanning is te Grimsby geland. Zaterdagmorgen is te Schore een Duitsche bailon captif, naar beneden gedaald. Onder aan den ballon sleepte een staaldraad van ruim 200 meter lengte. Zij bleek doorzeefd te zijn van kogelgaten. Naar aanleiding van het Fransche bericht over het bombardement van het hoofdkwartier van den kroon prins door Fransche vliegers, verneemt het Wolf-bure- au van bevoegde zijde, dat eenige manschappen, door de bommen gedood zijn. Verder had de aanval geen gevolgen. Volgens een telegram uit Athene heeft dokter Eiselberg den koning van Griekenland met succes een deel van de tiende rib weggenomen. De patient voelde daarna eenige verlichting. Volgens een Havas-bericht uit Athene is op on geveer drie uur afstand van Triëst, bij Salvore, een Grieksch stoomschip op een mijn geloopen en gezon ken. De geheele bemanning verdronk, uitgezonderd twee personen, die zwaar gewond gered werden. Het stoomschip „Dulwich Head" van Leith is door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd en tot zin ken gebracht. Bij Fallanden (Zwitserl.) is een tweedekker van een hoogte van 2000 meter omlaag gestort. Het vlieg tuig werd vernietigd en de beide inzittenden, werdien onmiddellijk gedood. Zaterdag is een Taube over Calais gevlogen. Ver scheiden bommen werden geworpen. De schade is on beduidend. Er is een persoon gedood, meldt Reuter. Een Duitsche duikboot heeft een Russischen mijnen legger tot zinken gebracht. Twee Engelsche trawlers zijn in de Noordzee getorpilleerd. De bemanningen zijn gered.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1