I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. GD OOSt Vao hfit oostelijk oorlogsterreiD, Van lot westelijk oorlogsterrein, Vao bot zuidelijk oorlogstorrein. o No, 182 <e> O <o jr Honderd en zeventiende Jaar ge 1915 Utnintit J* 3 Mie» 1MB, ft. f. posi ft.—. MMMep% IC cl t. ral. «mh lettas war plaatsruimte. Brieyen ff. If. Back- en Hamleisdnikteii r.b. iiERBs. COSTERS ZOOS. Mm Cl Telelomn'. 1 WOENSDAG 9 JUNI ENGELAND. DUITSCHLAND. YAEIA. NEDERLAND. m-J0 ALKMAAR, 9 Juni. Het belangrijkste nieuws van heden is het aftreden van den minister van' buitenlandsche zaken in de Ver- eenigde Staten, den heer Bryan. En de belangrijkheid daarvan schuilt vooral in het motief. De heer Bryan, een bekend vredes-apostel en bevorderaar van arbitra ge, heeft n.l. gemeend zich niet met de nota van pre sident Wilson aan Duitsckland te kunnen vereeni gen, zonder zijn plicht tegenover zijn land te verzaken. De heer Wilson heeft dit ontslag aanvaard, maar tege lijkertijd doen uitkomen, dat er geen verschil van doel, enkel van methode bestaat. Vermoedelijk draagt de no ta eenigszins het karakter van een ultimatum en. acht de heer Bryan dit in strijd met de pacifistische begin selen, waarvan hij doordrongen is en waarvan hij de buitenlandsche politiek doordringen wil. Er wordt te verstaan gegeven, dat de nota met buitengewone zorg is opgesteld, omdat men meent, dat, zoo er geen over eenstemming bereikt wordt, de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Amerika en Duitschland waar schijnlijk voor onbepaalden tijd zullen worden afge broken. President Wilson heeft verklaard, dat Amerika vooral opkomt voor het beginsel, dat Amerikanen op ongewapende koopvaardijschepen, van welke nationa liteit ook, in veiligheid naar hun plaats van bestem ming moeten worden gebracht alvorens een prijsge- maakt schip wordt vernietigd. Intusschen is er een vice-admiraal van de Ameri- kaansche vloot benoemd (schout-bij-nacht Mayo) en zullen er weldra nog twee dergelijke benoemingen volgen. Broeit er wat aan gene zijde van den grooten vijver? Tegelijkertijd met de onrustbarende berichten ko men er berichten ove» een vredes-actie uit Amerika. De heer van Gheel Gildemeester een zoon van den be kenden Haagschen predikant heeft een vredes-pro- paganda op touw gezet In welke kwaliteit hij zulk3 doet, hebben wij nog niet vernomen. Alleen weten-we, dat hij uit Berlijn is gekomen, dat hij vandaar den in druk moet hebben medegenomen, dat een belangrijk deel van de Duitsche regeering en de bevolking geen sympathie hebben voor het uiterste miiitairisme en volstrekt niet afkeerig zijn van een spoedigen vrede, dat hij zelf bevreesd zou zijn, dat ons land in den oorlog zal worden betrokken, zoo deze nog lang duurt, maar hoopt, dat bemiddelingspogingen van neutralen zullen slagen. Men beweert, dat de heer van Gheel Gildemeester, die president Wilson tot dusverre nog niet, doch verschillende regeerings-ambtenaren wel gesproken heeft, heeft verklaard,'dat Duitschland vredesonderhandelingen wil aanknoopen op de vol gende voorwaardenVrijheid der zeeën voor den han del in oorlog en vrede; stichting van een onafhankelijk koninkrijk Polen; koloniale uitbreiding van Duitsch land in Afrika; teruggave der Duitsche koloniën, waarbij een uitzondering zou kunnen worden gemaakt voor Kiau-tsjau, dat dan aan China zou moeten wor den teruggegeven; ontruiming van België, Frankrijk en Rusland door Duitschland; teruggave van Elzas- Lotharingen aan Frankrijk, in ruil voor Luxemburg. Volgens de Momingpost beschouwt men te Wash ington de geheele zaak als een listige poging om, aan alle oorlogspraatjes een einde te maken en om Ameri ka te bewegen «en krachtiger houding aan' te nemen tegen Engeland inzake handelsaangelegenhedem Het is merkwaardig, dat de Daily Chronicle terzelf der tijd meldt, dat Duitschland bereid is een regeling met Amerika te treffen en v. jp deze grondslagen, dat het geen Amerikaansch vrachtschip zal aanvallen, hetzij het contrabande aan boord heeft of niet, dat het geen enkel passagiers-schip zal aanvallen mits Ameri ka verbiedt op deze schepen ammunitie te vervoeren, dat het geen passagiersschip zal aanvallen, zelfs in dien het geweren en kanonnen vervoert, doch zonder ontplofbare stoffen te vervoeren, dat het schadeloos stelling zal verstrekken voor gezonken Amerikaansche schepen, indien bewezen kan worden, dat het schip door een Duitschen onderzeeër in den grond is ge boord, en voor verloren gegane Amerikaansche levens, en dat het iedere mogelijke schadevergoeding zal ge ven voor ieder Amerikaansch burger die in de toe komst onverhoopt zijn leven zou kunnen verliezen door Duitschlands schuld. Wij herhalen wat wij hierboven schreven: Broeit er wat? Het lijkt er, volgens de berichten van Amerikaan sche en Engelsche bladen wel eenigszins op, dat Ame rika geen vredelievende plannen heeft en dat Duitsch land een komend onweer tracht af te weren. Maar po sitief valt dit nog niet te zeggen. Men moet uiterst voorzichtig zijn met Amerikaansche berichten. En daarom is het ook het beste nadere mededeelingen over de vredes-actie van den heer van Gheel Gilde meester af te wachten, alvorens daarover een oordeel te .vellen of daaromtrent in bijzonderheden te treden. De heer H. Colijn, onze oud-minister van oorlog, betoogt in zijn derde artikel over den volkeren-krijg (geschreven in de „Stemmen des Tijds", vóór de ge beurtenissen in Galicië en vóór Italië's deelneming), dat hij niet gelooft aan een beslissing op het Westelijk oorlogsterrein, ook al is daar thans het Fransriie le ger alleen reeds sterker in getal dan het Duitsche. Er is geen ruimte, zegt hij, om te manoeuvreeren. Elke aanval wordt een zuivere front-aanval en de offers, die een aanval '.raagt, rijn zoo geweldig, dat geen aanval lende troep deze kan doorstaan met behoud van zijn aanvallende kracht. Per K.M. front, dat men zou wil len doorbreken, heeft men onder de tegenwoordige omstandigheden een legerkorps noodig en dan is er weer te weinig ruimte. De concentratie van artillerie, die voor een doorbraakpoging noodig ware, kan het gevaar van een tegenslag voor den aanvaller op een ander frontgedeelte vergrooten En munitie bleek men reeds viermaal zooveel noodig te hebben in dezen oor log dan de 1000 projectielen per vuurmond, waarop was gerekend. Ook de Dardanellen zullen geen be slissing brengen. De nieuwe actie komt te laat. Men was er op voorbereid van Turksch-Duitsche zijde. En als er in de eerste maanden thans geen belangrijke wijziging komt, dan is die heelemaal niet meer te wachten. Frankrijk is aan het eind van zijn reserves. De Duitscbers kunnen uit de lichtingen 1915, 1916 en 1917 nog een miliioen halen. Dat Engeland daartegen over in Frankrijk een even groot aantal kan stellen, acht deze deskundige onwaarschijnlijk. Inderdaad is dit haast ook niet aan te nemen. Het kost moeite in Engeland 4? noodig geachte 300.000 vrijwilligers bij een te krijgen het groote expeditieleger is zoo lang zamerhand aanzienlijk ingeteerd. En van Engelsche zijde geeft men steeds duidelijker te verstaan, dat men door geld en munitie te leveren zijn plicht ruimschoots vervult Inmiddels blijft de toestand op het Westelijk* oor logstooneel vrijwel onveranderd. Al keu zij aangetee- kend, dat de Franschen nu niet alleen ten noorden van Atrecht, maar ook ten zuiden daarvan aanvallend op treden en eveneens tusschen Soissons en Reims. Ook van het Oostelijk oorlogstooneel vau niets te zeggen. De beoogde bedreiging van Lemberg nadert slechts heel langzaam haai; doel de strijd verkeert hier in het begin-stadium van ontwikkeling en het eischt veel voorbereiding en veel omzichtigheid om den tegenstand, dien de Russen hier ongetwijfeld met groote taaiheid zullen bieden, te overwinnen. Het heeft geen zin deze voornamelijk voorbereidende actie in bijzonderheden te volgen. De Engelsche koning heeft den onder-luitenant Warneford, den overwinnaar in het wolkengevecht van man tegen man bij Gent, die een Zeppelin vernielde, een telegram van gelukwensch gezonden en hem het Victoriakruis verleend. De dappere daad van dezen Engelschen vliegenier heeft in Engeland groote bevrediging gegeven. „Sindt de oorlog begon", zegt de Daily Chronicle, „is er geen mooier daad verricht dan thans door on der-luitenant Warneford. Zijn succes moet de grootste voldoening schenken aan menschen, die in een streek leven, waar Zeppelins de laatste dagen gerapporteerd zijn. Het bewijst, hetgeen menigeen reeds lang ge loofde, dat het beste wapen, waarmede een vijandelijk luchtschip moet worden bestreden, een vliegmachine is, bestuurd door een kalm, kundig vliegenier. Wame- ford's succes heeft getoond, dat een vliegenier, die moed en handigheid bezit, in staat is een Zeppelin zoo dicht te naderen, dat hij de ontploffing, welke hij ver oorzaakt, gevoelt, en toch veilig weg te vliegen. Bo vendien is thans bewezen, dat de berichten, volgens welke de Duitsche Zeppelins waren voorzien van on brandbaar gas, onjuist waren, althans, dat dit gas nu niet is gebruikt. Het beste is gebleken, de vijandelijke luchtschepen niet boven onze kust aan te vallen, maar boven hun eigen grondgebied. Indien wij ze daar ver nielen, kunnen ze ons nooit bereiken en bovendien zijn we aldus gevrijwaard voor de mogelijkheid van ern stige schade, welke zou worden aangericht indien een Zeppelin boven een Engelsche stad of gemeente naar beneden geschoten wordt Het aantal Zeppelins kan niet groot zijn, en indien wij rekening houden met verliezen, welke in vredestijd worden geleden, dan moet het ook verminderd zijn door rampen, die met den oorlog geen verband hou den. Indien dat zoo is, dan zal de vernieling van twee Zeppelins op één morgen (het blad meent ook, dat er een bij Brussel is vernield) door onze vliegeniers, het gevaar aanzienlijk hebben verkleind, dat wij in de on middellijke toekomst van een lucht-raid op groote schaal hebben te vreezen." Het Tageblatt-bericht over den dood van den koning van Griekenland is onjuist, misschien „wat voorbarig" gebleken. In elk geval koning Konstantijn leeft nog en het is gebleken, dat wij geenszins gisteren ten on rechte voorbehoud maakten. De Belgische stoomboot „Manaper", van Algiers naar Engeland met een lading ijzer, is door een Duit schen onderzeeër getorpillecrd. De kapitein, zijne vrouw, zijn dochter, de eerste bootsman en twaalf man verdronken. Tot dusverre werd slechts een Belgische trawler (de „Delta B" op 2 Juni) slachtoffer van een Duitschen onderzeeër. De bark „Superb", van Argentinië met een lading graan voor Engeland, werd tot zinken gebracht, nadat de bemanning het schip verlaten had. En ook het stoomschip „Glitterland", op weg van Zweden naar Engeland, met een lading hout, werd in den grond ge boord. Een Oostenrijksch marine-vliegtuig (L 48) heeft een Italiaansch luchtschip in brand geschoten en dus her haald wat de Engelsche onder-luitenant Warneford deed, terwijl Venetië door de L 47 werd bebomd. De Italianen hebben overigens een nieuw element in den strijd gebracht. Als. het waar is wat een hunner bladen beweert, dan hebben ze bij een aanval stieren gebezigd om de draadversperringen te verbreken. Men liet de stieren tegen de versperringen inrennen en deze deden dit volgens het Tribuna-bericht met hun kop pen omlaag met zoo'n kracht, dat het succes zeer groot was en de infanterie, die achter de stieren volg- de, het fort kon nemen. DE GEVECHTEN AAN DE GRENZEN. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenIh het kustgebied bereidt de vijand blijkbaar een alge- meenen aanval voor op onze Isonzostellingen. De en kele aanvallen, die hij" deed bij Görz en Sangrado, werden afgeslagen. In het Karinthische en Tiroolsche grensgebied duurt het artillerievuur voort, doch zonder succes. De afdee- ling Alpenjagers, die Monte Piano hadden bezet, zijn verdreven. De omgeving van Ala is door plunderende Garibaldianen afgeloopen. BOMMEN OP VENETIë. Een officieel bericht uit Rome meldde, dat gister ochtend,een vijandelijke aeroplane over Venetië vloog, die bommen neerwierp, waardoor eenige particuliere woningen beschadigd en een vrouw en een man licht gewond werden. Ook werden enikele bommen gewor pen meer het binnenland in, waardoor één persoon ge dood en eenige andere gewond werden. Volgens een officieele Oostenrijksche bekendma king heeft het Oostenrijksche marineluchtschip „L. 47" gisterochtend met succes bommen in Venetië geworpen en wei op de bailonhai Murano Campalto en twee vij andelijke torpedovemielers, waardoor eenige branden ontstonden. Ook werd het tentenkamp, met een machi negeweer beschoten. EEN ITALIAANSCH LUCHTSCHIP VERNIELD. Officieel werd gisteren te Weenen medegedeeld: Het vijandelijk luchtschip „Citta di Ferrara" werd heden ochtend te zes uur door het marine-vliegtuig „L 48" ten zuidwesten van Lussin in brand geschoten en ver nield. Twee officieren en vijf man werden gevangen genomen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ons offensief bij Schawli en ten oosten aan de Doe- bissa wordt voortgezet. Ten zuidwesten van Plock werd een Russische vliegmachine gedwongen te lan den en daarna buit gemaakt. Op het zuidelijke oorlogstooneel is de toestand ten oosten van Prezemysl onveranderd. Het aantal der door het leger van generaal Mackensen sindt 1 Juni gemaakte krijgsgevangenen is ruim 20.000. Op de hoogten bij Norvoszyn, noordoostelijk van Zoerawno, hebben de troepen van generaal von Linsingen den vijand opnieuw verslagen. Bij de vervolging kwam men' tot aan de lijn Bokaczofsjo zuidelijk van Hre- Jiorof zuidelijk van Molodynce zuidelijk van den DnjesterLifkasector en bereikte Myslof, Wojailof SereneKolodsjiejof. Er werden 4200 krijgsgevan genen gemaakt en vier kanonnen en twaalf mitrailleurs veroverd. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In het Proeth- en Dnjester-gebied zetten wij gisteren den aanval over Lauczyn, Nadvoma en Kulucz voort, drongen den vijand terug naai" Sianislau en Halicz en verspreidden onze troepen op den linker Dnjester- oever ten oosten en noorden van Zoerawno. Wij maak ten weer 6200 krijgsgevangenen. Overigens is de toe stand onveranderd DE STRIJD IN BELGIë EN NOORDFRANKRIJK. De Engelsche veldmaarschalk French berichtte giste ren: De toestand is dezelfde gebleven en er heerscht minder bedrijvigheid. Voor het boseh van Ploegstaart lieten wij met succes een mijn springen onder de Duitsche loopgraven, waardoor een borstwering over een lengte van 30 yaïds werd vernield. Twee Duitsche aeoplanes werden genoodzaakt te dalen; een tegenover onze rechterzijde door ons geschutvuur en een andere in de buurt van Yperen na een luchtgevecht met een onzer aeroplanes. Het Duitsche hoofdkwartier rapporteerde gisteren: Een vijandelijke aanval aan den oostelijken rand van de Lorette-hoogte mislukte totaal. Ook zuidelijk van Neuville werd door ons artillerievuur een vijandelijke aanval verhinderd. Ten zuidoosten van Hebuteme duurt de strijd nog voort. De aanval ten noordwesten van Soissons bij Moulin-sous-Toutvent is door een te genaanval van ons tot staan gebracht. Bij Ville-au- Bois ten noordwesten van Berry-au-Bac leed de vijand bij een vergeefsche poging om een in Mei verloren stelling te heroveren, zware verliezen. Bij Douai werd een vijandelijke vliegmachine naar beneden ge schoten. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier deelde gisteren mede: Aan het Dardanellenfront heeft heden geen actie van eenig belang plaats gehad. Onze artillerie vernielde gisterochtend bij Ariboernoe een vijandelijken waarne mingspost. Onze batterijen aan de Anatolische kust van de zeeëngte beschoten gisteren weder met succes de artillerie van den vijand, zijn kampen in den sector Sedul Bahr en zijn transportschepen. Aan boord van een transportschip, dat door onze granaten getroffen was, ontstond brand. Het helde over naar één zijde en zonk. De andere transportschepen verlieten met groote haast hunne ligplaatsen. Aan de andere fronten is niets van belang gebeurd. EEN ONDERSCHEIDING. De Koning heeft het volgende telegram gezonden aan den 2den luitenant-vlieger Warneford „Ik wensch u van harte geluk met uw prachtige verrichting, be staande in het zonder hulp vernietigen van een Zeppe lin. Het doet mij groot genoegen, u het Victoria kruis voor deze dappere daad te kunnen schenken." EEN BROODKAART VOOR EEN BEER. In de „National Zeitung" komt een verslag vooi van een eigenaardige rechtszitting. De beklaagde, thans te Elberfeld gevestigd, was eigenaar van een me nagerie en in het bezit van een prachtigen beer, die echter zoo kieschkeurig was, dat hij slechts brood ver koos te eten. De beklaagde had zijn brood-rantsoen met den beer gedeeld en werd daarom veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. In hooger beroep be toogde hij, dat hij hét dier niet kon missen, daar het zijn middel van bestaan was. De rechtbank hield reke- ning met het eigenaardige van het geval en veroor deelde den man tot 100 Mark boete, maar gaf hem te gelijkertijd den raad zich tot den regeeringspresident te wenden om de voedering van het dier toe te staan. Wanneer de regeeringspresident het verzoek inwilligt, zal de beer dus in het bezit komen van een broodkaart. DE KONING VAN GRIEKENLAND. Volgens een door het Grieksche gezantschap te Ber lijn ontvangen telegram van den hofmaarschalk te Athene van Maandagavond zou de temperatuur van den Koning toen gistemamiddag tot 38 gr. zijn ge daald. KORTE BERICHTEN. Naar Havas meldt, is in den nacht van 3 op 4 Juni de Fransché mijnenlegger „Casablanca in de Aegeïsche Zee op een mijn geloopen. De commandant een officier en 64 matrozen van de bemanning zijn door een Engelschen torpedojager opgenomen. Het Belgische stoomschip „Menapier" is Maan dagavond door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd Adat leden van de bemanning zijn te Margate aange bracht. De kapitein, zijn vrouw, zijn dochter, de eer ste stuurman, de loods en 12 man van de equipage worden vermist. Het schip zonk in een halve minuut. Een Duitsche onderzeeër heeft in de Iersche Zee de Noorsche stoomboot „Trudvang" in den grond ge boord. De Turksche kruiser „Aledjidié", die onlangs, na ■op een mijn te zijn gestooten, in de wateren van Odes- sa is gezonken, is naar boven gebracht en naar de ha ven gesleept. Hij zal in het droogdokgerepareerd worden, meldt het Petr. Tel. Ag. Een particulier te Wiesbaden, die in het gevan genenkamp Griesheim een Franschman een sigaar heeft toegestopt, werd tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Engelsche torpedojager Mohawk" is in de Noordzee op een mijn gestooten. Hij kon de haven nog bereiken, waar hij echter zonk. Het Noorsche stoomschip Glittestind is door een onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning is te South Shields geland. HOOIVERLOF. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in verband met het enorm groot aantal hooi-bouwverlo- ven bepaald, dat deze verloven moeten worden terug gebracht tot de helft van het reeds toegestane aantal dagen. Meer dan 18 procent mag nooit afwezig zijn. WOL. Het N. v. d. D. meldt, dat de regeering, die, zooals bekend is, tegen 30 Juni a.s. alle schapenwol opeischt, thans als prijs heeft bepaald voor de 1ste soort 1.70 en voor de 2de soort 1.60 per K.G. HET MIJNENGEVAAR. Men schrijft aan de Tel. uit IJmuiden: Wie 't op zijn gewetenslijst te boeken krijgt is nog niet uit te maken, maar zeker is, dat door een der oor logvoerende zeemogendheden, zonder voorafgaande waarschuwing, het visscherijgebied nabij de Doggers- bank is bestrooid met mijnen. Omtrent de mijn-explo sies bij 'de stoomtrawlers „Thor" en „Holland I" be richtten we reeds; de „Zaanstroom I" bracht een mijn aan; de trawler „Rijnland" gebleven en omtrent een drietal trawlers groote ongerustheid wegens te late binnenkomst. Van Duitschgezinde zijde wordt gezegd, dat natuur lijk de Engelschen die mijnen gestrooid hebben, om dat met leede oogen wordt gezien de vischvoorziening van Duitschland door ons land. Doch, afgescheiden van liet feit, dat Engeland het niet tot dit barbaarsche middel behoefde te laten komen, om de visscherij grooten deels te beletten, hoe zou 't te rijmen zijn met de mededeeling van binnenkomende trawlers, dat een 70-tal Engelsche trawlers onder bewaking de visscherij bij Doggersbank uitoefenen, waar zoogenaamde „ja gers" de gevangen visch vervoeren. Of zouden, vraagt men van anti-Duitsche zijde, ook de gerapporteerde, geïnterneerde Engelsche trawlers met Duitsche be- «ff Mgo

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1