I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet oostet oorlogster™, m, i m 1915 10 JUNI Honderd en zeventiende Jsargang. ÉI - IlMiüÉIlg m 3 isfölu fIJi, k mi ft—8 IMëaMl «L mê, pftii tete ®iii p^tirnfefy, Bi» Ir, L M- an Hebdnkterij tA HERiSo COSTER MS, Voordans 09, Tslgfoonwo l J) O T DTil O A O Ter zee. ENGELAND. AIWERTKA. YARIA. Bnrgerscliool ©u Meisjesschool. NEDERLAND. P!i5 MiroGé®!? p binden 111 M l! fQ 1 s. ALKMAAR, 10 Juol. Men zal ziin belangstelling voor den tekst der Amerikaansche nota aan Duitschland nog even moeten bedwingen. Morgen zal die tekst openbaar gemaaid worden, fatusschen geven de berichten uit Washington eeni- ge bijzonderheden over het heengaan van minister Bryan, Dat hij gehuild heeft, toen hij ging, dat hij daarna voor het eerst sinds maanden den geheelen nacht geslapen had, is op zichzelf misschien interes sant, waar kan ons niet zooveel belang inboezemen als hetgeen over den aard van het geschil tusschen pre sident Wilson en minister Bryan wordt gemeld. Naar verluidt wenschte de heer Bryan in de eerste plaats een onderzoek van een internationale commissie naai de onderzeesche aanvallen, volgens de bepalingen van de arbitrage-tractaten waaromtrent de Unie al niet eer. dertigtal staten onderhandelde en ook ondanks het feit dat Duitschland1 tot die arbitrage-denkbeelden niet toe trad. En in de tweede plaats meende hij, dat de Ame rikanen geen recht hebben hun land in gevaar te bren gen door te reizen in de oorlogszdne, nadat de Duit sellers hiertegen waarschuwden. Het schijnt, dat de heer Bryan nu een campagne zal openen. Hij hoeft althans reeds te verstaan gegeven, dat hij als particulier nu vrij is zijn denkbeelden onder het publiek te brengen en te pogen de openbare mee ning daarvoor te winnen. President Wilson heeft zich over deze denkbeelden nog niet uitgelaten. Het geheele Kabinet is het overigens blijkbaar eens met opvatting van den President, dat arbitrage buitengesloten is, zoolang Duitschland niet eerst verklaart, dat het de vernietiging van handelsschepen zonder eenig onder scheid zal staken. Men weet, dat Duitschland hiertoe bereid is indien Engeland zijn uithongcrings-poli- tiek staakt. Wat den heer Bryan, betreft, zij nog even opgemerkt, dat hij geenszins Duitschgezind is. En het is daarom wei eigenaardig, dat in de Duitsche pers, die wel de ontslagaanvrage maar nog niet het motief vernam, de breuk tusschen president en minister wordt toegeschreven aan voorliefde voor Engeland. Waaruit al weer blijkt, dat men in dezen tijd voorzich tig mét zijn oordeel moet zijn en maar liever moe. zwijgen als mea iets niet zeker weet. Op hei Westelijk oorlogstooneel hebben de Fran- schen de Duitschers thans uit het geheele dorp Ncu- ville St. Vaast geworpen, waardoor het kronkelige front iu Noord-Frankrijk weer een bochtje minder telt Thans gaan de Franschen aan het Zuiden van Atrecht aan het „knabbelen" en de Duitschers hebben per au to's nieuwe strijdkrachten uit Armentières laten aan rukken. Blijkbaar zijn de Franschen hier de sterkste partij en maken zij eenige vorderingen, waaruit na vele weken vechten, evenals bij Neuviüe, een plaatse lijk voordeeltje groeien kan. Maar het is de vraag, hoeveel hierbij wordt geofferd Immers, wanneer de verliezen zeer groot zijn, dan kon de winst ten slotte nog wel eens te duur gekocht blijken. Voor het eerst sinds geruimen tijd ontvingen we he den een Belgisch communiqué uit Hhvre, dat echter geen belangrijk nieuw» bevat. ia het Engelsche Lagerhuis is officieel medegedeeld, dat de totale verliezen der Engelsehm (dooden, gé wouden of vermisten), inbegrepen de territoriale, In dische en koloniale troepen, in Frankrijk en aan de Da/daaeilea tot aan 31 Mei hebben bedragen 10.955 ohï.k-rea 247.114 manschappen (332? officieren gedood, 6498 gewond, lib-. .rmisi, 47.015 manschap pen gedood, 147,482 gewond, 52617 vermist). Een deel der Engelsche pers beeft het de laatste da gen voortdurend over de „heavy losses", de zware ver liezen, ten einde daardoor het gebrek aan munitie dui delijk uit te doen komen. De Daily Chronicle, die hier in een voortzetting van de campagne tegen lord Kit- stener ziet, komt togen de voorstelling op, alsof meer munitie zou doen winnen, zonder dat er veel bloed be hoefde te vloeien. Zeker, een aanval kan er door wor den voorbereid en een tegeu-aanval beter worden af geslagen, maar sterke stellingen, zooals in Frankrijk, Vlaanderen en Gallipoii, die dapper worden verde digd, zegt het blad, kunnen niet genomen worden zon der iange verliezen-lijsten en wij moeten wel het be lang var munitie voor oogen houden, maar ons niet door overdrijving aan verkeerde verwachtingen over geven. Opvallend hoog zijn ongetwijfeld de verliezen der officieren in vergelijking met dig van de manschappen. Een verhouding van 1 op de 23 in totaal en van 1 op de 1 i, wat de gedocden betreft is zeker buitengewoon. Zij doet zien, hoezeer vooral het kader geslonken is, hetgeen wil zeggen, dat de Britsche troepen verliezen hébben geleden, die moeielijk zijn aan te vullen in oorlogstijd. Op het Oostelijk oorlogstooneel slaagden de Düiisch-Oostcnrijkers er in Stanislau te nemen, het geen wil zeggen, dat ook de Russen, die in het gebied van Dujeslr eh Proetb staan, worden teruggedrongen - vermoedelijk zullen zij weldra dit heele gebied ont ruimen. Aan wat wij vroeger het zuidelijk oorlogstooneel noemden, worden wij heden eens weer herinnerd door schermutselingen, aan de Oosteffirijkseh-c*«wir-he grens. Meer dan schermutselingen beginnen thans de ge vechten te worden, welke op het tegenwoordige Zui delijke oorlogstooneel (aan de ltaliaansch-Oostenrijk- scfae grens) worden geleverd. Er wordt ten minste ge sproken van het inzetten van troepen van een infante- rie-divisie (ongeveer 22000 man) aan de beneden- Isonzo, die in de golf van Triest uitloopt. Het heet, dat de bevolking van Görz, welke stad 10 K.M. van de grens is gelegen, aangezegd is haar te ontruimen, terwijl noordelijker, bij Tolmino, gevochten wordt. De Oostenrijkers blijven een defensieve houding aan nemen, terwijl de Italianen zijn aangewezen op een of fensief onder zeer bezwarende omstandigheden. Dt Italianen hebben echter de eerste moeielijkheden over wonnen. Zij zijn op eenigè punten over de Isonzo ge trokken, hebben zich op den Oostelijken oever ingegra ven en zijn er voorts in geslaagd den 7000 voet hoo- geu Nero-berg te nemen. Dientengevolge kunnen zij geen gebeurtenisser; van Munttor? Tedsn pkat». Ten Zuiden van de Dnjestr bereikten de Oostenrijksche troepen, die dfe Russen met succes vervolgden, de linie Kerlacskowac-Korszorow, ten Noorden van Kolomea, en nam zij de hoogten van Ottynia in bezit. In den avond werden dé troepen verder voorwaarts gescho ven. Er werden weer 5570 gevangenen gemaakt. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Op dien Oostelijken oever van de Winda is Koebyli ten N.- O. van Koersjani genomen. Uit het Z.-W. naderen die aanvallende Duitsche troe pen Sjawli. Aan de Doebissa is de Noordelijke vleu gel der Russen door een omsingelenden aanval in Zuid-Oostelijke richting geworpen. De voorste linies der Duitschers bereikten den straatweg van Betigola naar Ilgiz. Ten Z.O. van de Njemen begonnen de Russen na hardnekkige 'gevechten bij Dembowa Ruda Koszliki te rug te trekken op Kowno. De Duitschers maakten daar 300 krijgsgevangenen en veroverden 2 machinegewe ren. Bij de verdere vervolging bereikten de Duit schers, die zich aan den kant van Kowno wisten te dek ken, den straatweg naar Kowno. 'Ten O. van Prze- mysl is de toestand onveranderd. Ten N.-O. van Zu- rawo brachten de troepen van generaal Linsingen den aanval der Russen tot staan. Meer naar het Zuiden wordt om dé heuvels ten W. Stanislaw is reeds tweeërlei druk op Tolmino uitoefenen. Van uit be S vanAen Jazupol gestreden. in Duitsche handen: de Duitschers maakten 4500 ge- N ooi den kunnen zij de vestingwerken der stad, wetk- j van genen en veroverden 13 mitrailleurs. 10 K.M. ten zuid-oosten liggen, van den Nero-berg be schieten eu van het Westen uit, bij den overgang dei Isonzo kunnen zij de Oostenrijksche verbindingen be dreigen. Uit hei vferloop der verdere operaties zal nu we! spoedig blijken of de Italianen inderdaad hun hoofdmacht het Oosten in, dus naar Triëst zullen zenden, dan wel of zij op het Westelijk oorlogstooneel hulp en bijstand zullen verleenen. üetorpilleerd werd de Londensche „Lady Salisbu ry", een stoomschip van 1446 ton, in 1890 gebouwd Verschelden leden, der bemanning moeten zijn omge komen. In het Britsche Lagerhuis deelde lord Balfoui mede, dat er eenige dagen geleden een Duitsdie on derzeeër in den grond geboord is. Zes officieren en een en twintig man van dt bemanning werden gevan gen genomen. De heer Balfour zeide verder, dat de behandeling van gevangenen der onderzeeërs precies dezelfde zal zijn als van andere krijgsgevangenen. D regeering bleef echter het optreden der onderzeeërs in lijnrechten strijd achten met de letter en den geest dei oorlogswetten en ook met de wetten der mcnschelijk- lieid; de algemeene kwestie en de persoonlijke verant woordelijkheid zullen, eerst na den oorlog worden b.e handeld. Zooals men weet heeft Duitschland, toen ei sprake was van afzonderlijke behandeling van gevan genen van Ehiitsche onderzeeërs in Engeland, onmid dellijk gezegd, dat het gevangen genomen Engelschen officieren een bijzondere behandeling deelachtig zov doen worden. De Duitsche regeering zal nu wel spoe dig te kennen geven, dat verdere représailles niet noo dig zijn en dat de genomen maatregelen zullen wor den ingetrokken. Volgens de berichten uit Berlijn is er een ver bete ring in den toestand van koning Konstantijn van Grie ken land ingetreden. Ten aanzien van de z.g.n. vredea-actie van den heer Van Oheéi Giidemeester kunnen wij inededeelen, da hij zich voor particuliere zaken in Amerika bevindt nalust ia een mm of meer onvoorzichtige uitlating var: 1 - - - - - heri DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. j Het Fransche middlagcommuniqué luidde gisteren I" Bij Notre Dama de Lorette verstrekte de Fransche in fanterie gisteren de veroverde stellingen en won op nieuw terrein. Te Neuville St. Vaast veroverden de Franschen het geheele westelijke deel van het dorp, benevens nog eenige huizen in de hoofdstraat (de noordelijke huizen groep). Aan den zoom van het Prêtrebosch veroverden de Franschen twee en op enkele punten drie rijen loopgraven. Zij maakten daarbij ongeveer vijftig ge vangenen. Uit 't Duitsche hoofdkw. werd gisteren gemeld: Aan den oostelijken rand van de Lorettehoogte zijn gister middag opdringende vijandelijke strijd&achten door ons vuur verdreven. Aan den zuid-oostelijfcen rand van dezelfde hoogte mislukte een vijandelijke aanval. De laatste huizengroepen van het reeds sedert 9 Mei grootendeels in het bezit der Franschen zijnde dorp Neuville zijn hedennacht den vijand overgelaten. Ten zuiden van Neuville sloegen wij herhaalde aanvallen onder zware verliezen voor de Franschen af. In de streek ten Zuiden-oosten van Hebuteme is het gevecht na een des morgens mislukten Franschen aanval we der aan dien gang. In.het Le Prêtrebosch is een vijandelijke aanval bloedig afgeslagen. Om een kleine plaats in onze voorste loopgraven wordt nog gevochten. EEN DUITSCHE ONDERZEEëR IN DEN GROND GEBOORD. Minister Balfour deelde gisteren in het Engelsche Lagerhuis mede, dat eenige dagen geleden een Duit sche onderzeeër in den grond is geboord en dat zes officier en 21 man van de equipagge krijgsgevangen zijn gemaakt. DE BEHANDELING DER GEVANGEN ONDERZEEëR-BEMANNINGEN. In het lagerhuis deelde minister Balfour gisteren het volgende meeEr is sedert eenige weken geen be langrijk verschil van behandeling gemaakt tusschen de krijgsgevangenen, herkomstig van onderzeeërs en an- worden dat d-. behandeling in. het vervolg geheel en al „a boom" gezien, een mpoie gelegenheid dus, om 1 dezelfde zal zijn, sensationeel nieuws te schrijven. En zoo is er een bal iet je aan het rcüeu gebracht, dat al rollend een bai werd. Maar eenige opdracht of volmacht heeft onze jeugdige landgenoot niet. DE GEVECHTEN AAN DE GRENS. Uit Weenen werd gisteren gemeld: Gistermiddag dleed die vijand voor het eerst een aanval met een groo- tere troepenmacht, ongeveer ter sterkte van een infante rie-divisie eu wei op het bruggenhoofd bij Görz. De Italianen werden met groote verliezen aan hun zijde afgeslagen. Zij geraakten bij den terugtocht in ons ar tillerie-vuur en moesten een groot aantal stukken in den steek laten. Even weinig succes hadden zij met aanvallen op -Gradisca en Monfalcone. De gevechten aan de grens van KarinthiS ten oosten van den Plöckenpas en het geschutvuur van beide zij den in het gebied van onze Karinthische en Tiroolsche sperversterkingen duren voort. HET VERNIELDE ITALIAANSCHE LUCHTSCHIP. Officieel werd gisteren uit Rome gemeld Gister morgen werd een van onze luchtschepen na een tocht over Fiume, waarbij eenige bommen werden geworpen op 'oogensdiijnlijk militaire gebouwen, door een pan ne gedwongen in zee te daten nabij het eiland Lussin. Het schip verbrandde. Volgens een bericht van den vij and schijnt de bemanning van het luchtschip gered en gevangen genomen te zijn. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In Russisch-Polen en het centrale gebied om Przemysl hadden met uitzondering van eenige schermutselingen, Dit sluit echter geen verandering van meening in omtrent den aard der handelingen, waarbij deze krijgs gevangenen betrokken waren. Wij zijn niet alleen overtuigd, dat deZe praktijken in flagranten strijd zijn met ietter en geest van het oorlogsrecht, maar tevens dat zij laag, lafhartig en onmenschelijk zijn. De aanvallen op onverdedigde schepen "zijn nog ge heel iets anders dan alleen een schending van de wet- waaraan de Duitschers zich en daarom zal de algemeene kwestie van de persoonlijke verantwoordelijkheid gere serveerd blijven tot aan het eindie van den oorlog. DE NOTA AAN DUITSCHLAND. ^Na een conferentie met president Wilson verklaarde de heer Lansing, adviseur van het departement van buitenlandsche zaken, dat de nota thans vastgesteld is, gistermiddag verzonden en morgenochtend gepubli ceerd zal mogen worden, meldt Reuter uit Washing ton. DE KONING VAN GRIEKENLAND. Blijkens een Dinsdagmiddag te Athene uitgegeven bulletin bedroeg de temperatuur van den koning van Griekenland 37.6. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Lady Salisbury" is gisteren bij Harwich getorpilleerd, zonder waarschuw ing. Eenige leden van de bemanning zijn verdronken. Het Engelsche stoomschip „Zweena" is gezonken in de Straat van Madoera. Vijf man van equipage en 11 passagiers zijn verdronken, de rest is gered door een Nederlandsche torpedoboot, meldt Reuter uit Bata via. Flet Grieksche stoomschip Virginia is bij Salvoro, 3 uren van Triest op een mijn gestooten. De geheele bemanning is, op twee personen na, verdronken. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister-pre- sideut Asquith mede, dat de iotale verliezen der Engel- BURGEMEESTER en WETHÜUDEKS van ALKMAAR brengep ter kennis van belanghebben den, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen ae Burgerschool of de Meisjesschool wenschen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vdór of op 15 Juli a.s. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvol gende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Burgerschool is aan het schoolgebouw in de Brillesteeg op Maandag en Donderdag van half een tot half twee uur en voor de Meisjesschool op Maan dag en Vrydag van 3 tot 4 uur, uitgezonderd Vrijdag 18 Juni, aan het gebouw der school aan de Oudegracht, waarbij de ouders worden üitgenoodigd die aangifte voor zooveel laatstge noemde school betreft, te doen vdór 1 Juli e.k. De ouders of verzorgers van z.g= buitenleer- llngen worden üitgenoodigd de aanvragen tot toe lating tót de betrokken gemeentebesturen te richten vddr 1 Juli a.s. Ten slotte noodigen Burgemeester en Wethou ders belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, Juni 1915. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoekschrift van K. DOOR- GEEST, aldaar, om verlof tot den verkoop van alco holhoudenden anderen dan sterken drank in het per ceel Breestraat A No. 30. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Alkmaar, den 9 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Een lap stof, een broche, twee lorgnetten, twe rozenkransen, een portemonniae met eenig geld, een bruin dekkleed, een konijntje, een vulpenhou der, een kinderschoentje, een zilveren armband, een damestaschje met inhoud, een damesparapluie, eenige sleutels, een duimstok, een zilveren kinderarmbandje, een postduif, eenig geld, een zakkammetje en eenige verslagen Tweede Kamer. Alkmaar, 10 Juni 1915. De fd. Commissaris van Politie, J. H. G. VAN DEN BERG. sch£ strijdmacht in Frankrijk en de Middellandsche Zee, de Indische koloniale contingenten inbegrepen, tot 31 Mei bedroegen aan gedoode, gewonde of ver miste officieren 10.955 en aan gedoode, gewonde of vermiste manschappen 247,114. Naar gemeld wordt, is dé chef van den Fran schen marinestaf vice-admiraal Aubert, Maandag in het ziekenhuis te Val de Gras gestorven. Tot zijn opvolger is benoemd vice-admiraal Fauque de Jonquières. Naar men verneemt zal door het Duitsche gou vernement in België binnenkort aan de inwoners van België, die onder de Belgische regeering een ouder domspensioen genoten, dit pensioen worden uitbetaald M aandag werd uit Rome geseind, dat de Etna weer werkt. Er zijn vlammen gezien en er stroomt den krater. Ook is er onderaardsch gerommel gehoord. Aan boord van den Engelschen trawler Arctic zijn door de granaten van een Duitsdien onderzeeër vier man gedood. De vijf overigen redden zich in de boot. Het officieele onderzoek naar de oorzaken van het zinken van de Lusiiania zal Dinsdag a.s. onder .voorzitterschap van lord Mersey, den Engelschen ,,sdiipbreukcoinmissaris", een aanvang nemen. VARKENS EN VARKENSVLEESCH. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht be treffende het Rijks Centraal Bureau tot regeling van dé afzet van varkens en varkensvleesch. Daarin worden mededeelingen gedaan betreffende de beschikbaarstelling van varkens voor binneniandsch verbruik, i De Minister deelt daarin voorts mede, dat de tot dusver gevolgde regeling, althans wat betreft de voor ziening der grootere plaatsen, bevredigend werkt en dat het zijn voornemen is in deze richting voort te gaan. UITVOER VAN KOPER. De Winterswijksche correspondent van de N. Crt. schrijft: Deze week zagen we op het station vier wagons met oud koper staan, bestemd voor het buitenland. Daar koper tot de voor uitvoer verboden artikelen be hoort, gingen we op onderzoek uit, waarbij ons bleek, dat een Nederlandsch handelaar in koperen artikelen, die een bestelling in Oostenrijk had gedaan, zijn order niet eerder uitgevoerd kon krijgen, of hij moest een ge lijke hoeveelheid oud koper in de plaats sturen. De minister verleende hem nu een buitengewone vergun ning tot uitvoer. WOL. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van gisteravond kunnen wij mededeelen, dat deze prijzen alléén golden voor de provincie Noord-Holland. De Cf i»

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1