Italië en Oostenrljl-Hongarlje. Van lie! ODstelIjlc oorloptarraln. Van bet westelijk oerlogsterreln. Van liet zuidelijk ooriogstooneel, mtmmsjm. Telegrammen van heden. Varia Nederland. bekende verantwoordelijk te zijn voor -de fouten in -de ingetrokken eerste circulaire, en de burgemeesters te hcoben gepasseerd, de moeilijkheden waren echter te breed uitgemeten. Het verstrekken van goedkoop wit brood zou zeer zware offers van de schatkist vorderen. Na repliek van den heer Van Landschot en dupliek van den Minister wordt het wetsontwerp zonder hoof delijke stemming aangenomen. De vergadering werd vervolgens geschorst tot Dins- dagnamidag twee uur. TWEEDE KAMER. Voortzetting van de interpellatie-Van Vuuren in ver band met de uitgifte van de Indische leening. De minister van koloniën, mr. Plevte, zette zijn rede voort. Hij legde uit, waarom de groep de bevoegd heid had, in het prospectus te zetten: op last van den minister van koloniën. De minister draagt voor dat prospectus de volle verantwoordelijkheid. Dat er een samenspanning zou zijn geweest om aan Kamer en volk d£n juisten kp op de zaak 'te onthou den, ontkende de minister. Van stonde aan stond vast, dat de regeering onder de contröle stond van de Re kenkamer en dat te zijner tijd alle stukken aan de Staten-Generaal zouden worden overgelegd. Verder verdedigde de minister zijn antwoord op een vraag van den heer Bogaardt, in de vergadering der Kamer van 2 Maart. Er was toen niets gewaarborgd; alles toch hing af van de in-w£rking-treding van de resolutoire condities. En de minister meende een be roep te mogen doen op allen, die kapitaalkracht had den; want was de zaak mislukt, dan zou Indië daar van de dupe zijn geworden, dan waren de inschrijvers daarvan de dupe geworden, en eveneens de emittanten. Door het laatste zouden groote oeconomisehe stoor nissen hebben gedreigd. De minister verklaarde ten slotte den heer van Vuu- sen dankbaar te zijn, dat deze hem in de gelegenheid heeft gesteld, over deze zaak het volle licht te doen op gaan. De heer Van Vuuren (R.-K., Zevenbergen) stelde vast, dat de minister de 1 Y> percent zelf heeft aange boden, evenals de optie. De motiveering van den eisch, dat de namen der in schrijvers op de biljetten zouden worden vermeld, acht te hij ontvoldoende, en bitter teleurgesteld was hij door 's ministers verklaring van zijn uitlating, dat Indiê als credietneemster geen zekerheid biedt. Voorts meende spreker, dat gebleken is, dat de re solutoire conditiën niet veel beteekenden, en dat er pre- ferentierecht is toegekend in strijd met de voorwaar den van uitgifte. De minister heeft niet tegengesproken, dat hij door zijn woorden het publiek op een dwaalspoor heeft ge leld en een verkeerden indriik heeft gevestigd. Tot sprekers groote verbaizng heeft de minister be toogd, aat de resolutoire voorwaarden eigenlijk een buitenkansje voor hem waren. Als de minister wilde verklaren, dat hij, indien de zelfde omstandigheden zich weer eens voordeden, niet opnieuw op dezelfde wijze zou handelen, zou spreker niet een motie van afkeuring indienen. Hij heeft mede lijden met den minister gekregen, die telkens op zoo ongelukkige momenten er op uitging om te trachten geld te krijgen. Indien er leden zijn, die 's ministers beleid wellicht nog zullen verdedigen en met een motie van goedkeuring komen, wilde spreker in geen geval zijn motie van afkeuring indienen. De heer Patijo (U.-L., Zierikzee) verklaarde de 1 pet. provisie niet te hoog te achten, daar aan de uitgif te van deze leening groote risico verbonden was, in ver band met den oorlogstijd en de uitgifte juist tevoren van de groote staateleening. Meer betwistbaar achtte spreker de optieclosule, maar men bedenke, dat in oor logstijd de toestand in één dag geheel kan veranderen. De resolutoire condities zijn bij een dergelijke overeen komst als de onderhavige niet ongewoon. Spr. betoogde verder, dat het niet gemakkelijk zou zijn geweest, de staatsleening te manupuleeren. 't Was echter beter geweest als de minister in de Kamer kla ren wijn had geschonkendan had 't publiek geen ver keerden indruk gekregen Overigens meende spr., dat deze geheele zaak mag geboekt worden in het credit van den minister. De heer Nierstrasz (V.-L., Amsterdam VI) verklaar de het in hoofdzaak met den heer Patijn eens te zijn en verdedigde het consortium tegen de insinuatie van den heer Van Vuren, als zou de koers der staatsleening opzettelijk beneden 98% gedrukt zijn kunnen worden. Hij duidde het den minister niet ten kwade dat hij het parlement niet aanstonds volledig inlichtte. Spreker verdedigde de overeenkomst in het algemeen als een goede daad. De heer Vliegen (S.D.A.P., Amsterdam IX) merkte op, dat de minister voor deze leening groot 62*4 milli- oen, slechts ruim 59 milloen in kas kreeg en dat nog al tegen 5 en meende dat het niet noodzakelijk was om tot een consortium te gaan. In Indië kreeg men den indruk, dat men hier het groote publiek niet in de leening wilde doen deelnemen. AANBOUW VAN TWEE KRÜISERS EN VIER ONDERZEEBOOTEN. Wetsontwerpen zijn ingediend tot verhooging van de Marine-begrooting voor 1915 en tot verhooging van het 1ste hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Nederlandsch-Indië voor 1915 voor den aanbouw van 2 kruisers en 4 onderzeebooten ten behoeve van de Koninklijke Marine. Gemengd Nieuws. BRAND IN EEN KERK. In den afgeloopen nacht, ongeveer 3 uur, brak een hevige brand uit in de Ned. Herv. kerk (pl. m. 500 jaar oud) te Driel, bij Arnhem. Het kerkgebouw is geheel uitgebrand en niets kan worden gered. De to ren bleef behouden. Oorzaak vermoedelijk het onweder van Dondagnamiddag. Verzekering dekt de schade. BRAND IN EEN HAARLEMMEROLIEFABRIEK. In de Haarlemmeroliefabriek van O. de Koning Til ly, Anthoniestraat te Haarlem, is Donderdag brand uitgebroken in de oliekokerij, welke geheel van de fa briek is afgesloten en geheel van steen opgetrokken. Twee ketels, inhoudende elk 80 liter terpentijnolie, vlogen bij het koken in brand, aldus de O. H. Crt., vermoedelijk doordat damp, afkomstig van de olie, in aanraking kwam met het brandend gas, waarmede de ketels gestookt werden. De brandweer heeft de ketels iaten uitbranden, daar geen brandgevaar voor belen dende perceelen aanwezig was. Een gedeelte muur van de kokerij is ontzet door den luchtdruk, ontstaan bij de uitbranding. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte proces-vernaai op tegen den eige naar wegens het hebben van een inrichting tot het be waren van terpentijn-olie, zonder de daartoe vereischte vergunning. DE VERMISTE IJMUIDER TRAWLERS. De berichtgever van het Handelsblad te IJmuieen meldt: De ongerustheid over de vermiste stoomtrawlers wordt steeds grooter. De stoomtrawlers „Rijnland „Texel I" en „Irene", zijn nu resp. 15, 14 en 13 dagen onderweg en niet met voldoende proviand en steenko len voorzien om zoolang te kunnen wegblijven. Geruchten liepen, dat de „Texel I" in het begin de zer week zou gezien zijn door een te IJmuiden binnen gekomen stoomtrawler, doch deze berusten slechts op gissingen; definitief kon dit niet bevestigd worden. Met de drie reeds genoemde schepen mede, is het aantal vaartuigen, waarover ongernsthend heersebt onder de TJtnufder bevolking, tot zes geklommen. Deze zijn dë „Rijnland", Texel I", „Irene", een traw ler waarvan de naam nog'onbekend is. die in de lucht moet zijn gevlogen volgens een rapport van een andere te IJmuiden gearriveerden stoomtrawler, en dan nog twee die zeer over tijd zijn. Waarschijnlijk hebben de schepen gevischt in water, wat pas in de laatste dagen door mijnen onveilig ge maakt was, daar volgens de bewering van een schip per, deze daar sedert maanden had gevischt zonder ooit een mijn gezien te hebben. Van de geheele IJmuider vloot is thans nog een 20- tal schepen op zee, medegerekend de vermiste en de drie trawlers die ter haringvangst uit zijn, benevens de booten die naar IJsland zijn. Sedert Maanden zijn slechts drie vaartuigen naar zee gegaan, die dicht onder de kust in het gezicht van IJmuiden visschen. NEDERLANDSCHE VEREENIOINO „ONS LEOER." Door het Bestuur van bovengenoemde vereeniging zijn in het licht gegeven een fraai propaganda-billet benevens prentbriefkaarten en sluitregels naar dit bil jet vervaardigd. Allen die, sympathiseerend met het doel der vereeniging, haar propaganda voor het Ne- derlandsehe Leger willen helpen bevorderen,kunnen dit doen door het aanschaffen van prentbriefkaarten en sluitregels en door deze te verspreiden op de wijze, die elk het meest doeltreffend voorkomt. KONINKLIJK NAT, STEUNCOMITé. Sedert de vorige opgave is ontvangen in de week van 23—29 Mti 5ö090,80 'A, totaal met de vorige opga ven 2243346.68. Uit Batavia is eene zending ontvangen van 3 kisten en uit Soerabaja 9 kisten gedragen kleedingstukken. HET ONWEER. Bij het onweder, dat Donderdagmiddag in deze streek woedde, sloeg de bliksem in een boerenwoning onder Ommeren. Het achterhuis met een hooiberg brandden af. Te Staphorst is een jongeling, in het veld, door den bliksem gedood. Te Lierop is een groote boerderij geheel afge brand door het inslaan van den bliksem. Een dienst bode werd bewusteloos. Te Zevenbergen zijn een paar runderen en een varken door den bliksem gedood. Bij een landbouwer sloeg de bliksem in een hooiberg welke gespleten werd. Daaronder bevonden zich eeni- ge arbeiders, die echter niet getroffen werden. Donderdagnamiddag werd een timmerman te Hengelo (O.) door den bliksem getroffen en gedood. Te Bladel is Dinsdag een man door den bliksem gedood. Te Escharen bij Grave is de bliksem geslagen in een groote boerderij. Het huis werd in de asch gelegd. Slechts weinig is gered. Alles was verzekerd. Bij het hevige onweer, dat Donderdag te Wijchen woedde, sloeg de bliksem op drie plaatsen in, met het gevolg, dat een arbeidsrwoning, een boerenwoning onder Woezik en een boerderij aan den Boschkant in de asch werden gelegd. Te Lierop werd een boerderij getroffen en in de asch gelegd Het vee werd gered. Assurantie dekt de schade. Te Maren sloeg de bliksem in een woonhuis an nex stalling. De helft van het huis is boven en bene den door het vuur vernield. Een gedeelte van het ach terhuis bleef staande. KORTE BERICHTEN. Te Hilvarenbeek viel verleden week een milicien- korporaal van zijn fiets en kwam daarbij met het oog terecht in een houtje. Na een verschrikkelijk lijden is hij gisteren in het militaire hospitaal te Tilburg be zweken. Gisternacht ontstond brand in een koffiehuis te Enkhuizen. Vóór de spuiten aanwezig konden zijn, was het perceel geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. 12-UURS RIT. De Koninklijk goedgekeurde wielrijdersvereeniging „Olvmpia" te Amsterdam houdt morgen een 12 uurs- rit, waai aan door meer dan 300 deelnemers, van wie een groot aantal dames, deelgenomen zal worden. Gereden wordt van Amsterdam over Purmerend naar Alkmaar, vandaar over Haarlem en Leiden naar Utrecht met Amsterdam weder als eindpunt. Dit groot aantal wielrijders wordt ongeveer te half negen bij de autogarage van de firma Stikkel, Olij en ten Zeldam verwacht, alwaar de heer Stikkel den tijd zal opnemen en de kaarten zal afstempelen. De deelnemers komen uit den Schermer in onze ge meente en gaan langs het Heiligland, de Friesche biug, de Heerenstraat, de Dijk, 1 iouttil, Langestraat, Koorstraat en Ritsevoort. Deze ongewoon groote club zal zeer zeker morgen wel belangstelling ondervinden. ALKMAARSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. Naar men ons mededeelt heeft de heer C. Trompet ter te NQordscharwoude bedankt als commissaris van de Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank. AAN KOMEN VLIEGEN. Bij den heer W. F. Koppeschaar, Emmastraat 35, alhier is aankomen vliegen een postduif, gemerkt 3 W s 31. RIJWIELDIEFSTAL. De commissaris van Politie, verzoekt, bij vermissing van een rijwiel, hiervan onmiddellijk aangifte te willen doen. ALKM. BAD- EN ZWEMINRïCHTINQ. Van 4 tot en met 11 Juni zijn aan bovengenoemde inndnmg genomen: 838 baden door heeren, 82 door dames, 154 door onvermogenden, totaal 1074 baden. De hoogste temperatuur van het water was 73 gr., de laagste temperatüur 64 gr. WEEKBLADEN. „Pak me mee" heeft deze keer ongeveer alleen foto's die op den Itahaansch-Oostenrijkscnen oorlog betrek king hebben een panorama van Venetië, bersaglier, landers, garde-kurassiers, infanterie, alpenjagers enz. Uit eigen land foto's van de opening van het koloniaal landibouwmiseum te Deventer, de officieele groep hee ren, die bij de opening tegenwoordig waren, de brug, opgesteld op het terrein van de N.-V. Pletterij v./h. L. I. Enthoven en Co te Delft, en bestemd voor de over brugging van de Serajoe-rivier, het bezoek van H. M. de Koning-Moeder aan de school van slecht hoorende kinderen te 's-Gravenhage, het Beetshuis te Utrecht, het bezoek der bisschoppen aan de Romeinsche kata- comhen te Valkenburg en tot slot de daling van Lui tenant Versteeg op het strand te Scheven ingen. Luitenant Oeneraal F. de Bas schrijft in „de Prins" een artikel „Quatre-Bras en Waterloo" verlucht met verschillende afbeeldingen uit dien tijd naar schilde rijen en teekeningen. Op de voorpagina zijn de ver schillende voorname figuren uit de beide vermaarde veldslagen afgebeeld als Prins Frederik, Blucher, Wel lington, Chassé, enz. De oorloge foto's voltooien met kieken uit het Beetshuis te Atrecht de serie. In de Groene Amsterdammer behandelt de redacteur prof. van Hamel onder den titel „Nederland let op uw zaak" een bloemlezing al-duitsche uitlatingen van 1844 tot 1913, welke hij het hardopdroomend Duitsch- land noemt, hetwelk Nederland inpalmen wil. Dr. A. PU te wijdt eer' warm woord van nagedachtenis aan wijten P P Mees R. Azn. De militaire medewerker schrijft interessant over artillerist en vlieger, mevrouw van Balen-Klaar juicht over de victorie in Denemar ken". mej. Emmy van Lokhorst behandelt in ten grf1 lustreerd artikel „De threchtschc Beets-feesten" De heer Braakensiek 'neemt een loopje rret de Nieuwe Rotterdammer en laat in de week-plaat tót groot ge noegen van Potgieter Jan Salie begraven. Minister Bosboom gaat den lijkstoet vooraf, gep. kapitein Pol- vliet roffelt, Boissevain slaat op de groote trom, Cort van der Linden stuurt de lijkkoets, dr. Kuyper en de heer Schaper zijn de slippendragers en een juichende bende houdt de vaandels hoog van allen die de uit breiding van den landstorm hebben bepleit beschei- denheidshalve blijkbaar gaat de Amsterdammer voor op en komen Handelsblad en Allen Weerbaar achter aan! HET ITALÏAANSCHE LEOERBERICHT. ROME, 12 Juni. (Officieel). De vijand heeft ge tracht in het gebied van de Monte Negro ons in den rug aan te vallen Zijn poging mislukte totaal door onzen weerstand' en het trnel verplaatsen der Alpenjagers. Tragratisca is nu eerst in ons bezit. HET RUSSISCHE LEOERBERICHT. PETROGRAD, 12 Juni. (Officieel). In den nacht van 10 op 11 Juni en den daarop volgenden morgen herhaalden de Duitschei» hun verwoede aanvallen ten W. van Schawli. Gedurende den nacht gelukte het den Duitschers herhaaldelijk tot onze draadversperringen door te dringen, doch werden telkens teruggedreven. Voor onze loop graven vonden wij hoopen lijken van Duitschers. In de Streek ten N. van Schawli rukten vijande lijke afdeelingen langzaam voorwaarts. Aan den linkeroever van de Doebissa gingen wij tot den aanval over, waarbij wij succes behaalden. In den loop van dien nacht maakten wij meer dan 550 ge vangenen, terwijl kanonnen, machinegeweren en ander oorlogsmateriaal in onze handen viel. Aan den rechter oever van den Dn jester bleven wij den 9den druk uitoefenen. Om den aftocht te dekken maakte de vijand ge bruik van een pantsertrein en 5 gepantserde auto's Deze werden door ons genoodzaakt terug te trek ken. Bij deze actie slaagde onze voorhoede erin de 5de compagnie van het 79ste Oostenrijksche re giment in haar geheel te omsingelen en gevangen te nemen. Op den linker-oever van den Dnjester ontstond een hardnekkig gevecht, dat eindigde met een vol komen nederlaag van den vijand, die over den Dnjester werd teruggeworpen. Bijzonder zwaar waren de verliezen van den vijand .bij Wyschnue, waar van het Pruisische garde-regiment 10 kanonnen, 18 machinegeweren en zeer veel gevangenen in onze handen vielen. Vijandelijke aanvallen op 8 Juni tegen het brug- gehoofd van Halicz werden afgeslagen. Aan den Etajesteiiinie, stroomopwaarts van Halicz maakte de ontplooiing onzer troepen een wijken noodzakelijk in het front van onze troe pen, die de Proethlinie bezetten. Bij deze bewe ging sloegen onze troepen, die Staaislak zonder strijd ontruimden, ten oosten van deze plaats bij Podlougi een! Duitsdien aanval af, terwijl zuide lijker bij onze tegenaan val! en in de richting van Otine den 9den 1100 gevangenen gemaakt werden. HET DUITSCHE LEOERBERICHT. BERLIJN, 12 Juni. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Westelijk ooriogstooneel. Vijandelijke aanvallen in de duinen ten noorden van Nieuwpoolt bij Mannekegere, op den oost- rand van den Loretteheuvel eo bij Sonchy werden afgeslagen. In de gevechten van man tegen man ten westen van Ecurie èn het Doolhof, zetten de Franschen gisteren twee maal versche strijdkrach ten toi den aanval ia. Het lukte ons den vijand in den namiddag volkomen uit zijn posities te wer- pen. Een 's avonds ingezette nieuwe Fransche aanval mislukte tegen óns artillerievuur. De vluchtende vijand leed zeer aanzienlijke verliezen. Bij Ferre, ten zuidoosten van Hebuterne, zijn wij vanuit onze terugwaartsche posities weder aan 't ourukken. Oostelijk ooriogstooneel. Aan de Doebissa in de streek van Zogenir en Betygold mislukten Russische aanvallen. Ten noorden van Prasnytz vielen onze troepen aan, bestormden de Russische posities en maakten 150 gevangenen, tevens ver meesterden wij een machinegeweer en mijnwer- pers. Aan de Rawka, halverwege Boiimow en Socha- zcw stormden wij de vijandelijke posities binnen. Totnogtoe maakten wij 500 Russen gevangen. Zuidoostelijk oorlogsterrein. Ten oosten van Przemysl is de toestand onveranderd. Het leger van generaal von Linsingen heeft de van het noor den uit tegen haar vleugel oprukkende vijandelijke troepen aangevallen. Zoerawno, dat voor den opmarsch der Russi sche strijdkrachten moest worden ontruimd, is weder genomen en de tegenstander bij het brug- gehoofd bij Mlyniaka ten noordwasten van Zoe rawno en Zydacaw teruggeworpen,. Vijandelijke aanvallen bij Halicz en tegen Jaroslaw werden afgeslagen. HET FRANSCHE LEOERBERICHT. PARIJS, 12 Juni. (Officieel). Het communi qué van gisteravond 11 uur luidt: De geheele buit te Neuville gemaaid nog niet geheel hekend Tot nu toe werden gevonden drie half vernielde veldkanonnen, drie loopgravenmortieren, 15 mi trailleurs, die begraven of beschadigd zijn, dui zenden granaten 1.800.000 patronen, duizend ge weren, vele gereedschappén voor branden te stich ten, geniewerktuigen en kisten met ontploffings middelen. Ten zuiden van Hebuterne hebben wij hedenmorgen ruim 130 man, waaronder oen ma joor, gevangen genomen. Behalve de gewonden in de ambulancen telden wij honderden Duitsche lij ken. Wij zijn in de Duitsche linies gedrongen over een front van twee K.M. breed en 1 K.M. diep. Wij sloegen hedenmorgen een krachtigen Duitschen tegenaanval af. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD,, 12 Juni. (Officieel). In de rich ting van de kust is het geweer- en kanonvuur weer begonnen. Wij hebben drukking uitgeoefend in de richting van Olty. in de streek van Arkius EEN GEVECHT IN DE ZWARTE ZEE. KONSTANTINOPEL, 12 Juni. Het hoofdkwar tier meldt: Gedurende de actie van onze vloot van kleinere schepen in de Zwarte Zee. greep de Midilli (wee groote Russische torpedojagers aan en boorde een daarvan in den grond, en in het dal van Sewrilsje op de Turken. In de streek van Wan hebben Koerden, die vroe ger onder Schlii Rev vochten, zich aan onze in ie pen overgegeven. HET LIJK VAN VANDERBILT NIET GEVONDEN. LONDEN, 12 Juni. (Part.). Volgens een tele gram uit Nieuw-York is geconstateerd, dat het onlangs gevonden lijk, hetwelk men. voor dat van Vanderbilt hield, niet het overschot van den be kenden Amerikaanschen milliouair kan zijn. Zooals men weet kwam de heer Vanderbilt bij de door een Duitsche onderzeeboot veroorzaakte ramp van de „Lusitaniia" om het leven. GEMOBILISEERDE KIEZERS. 's-GRAVENHAOE, 12 Juni. Het Kamerlid K. ter Laan, afgevaardigde voor 's-Gravenhage, heeft tot de Ministers van Oorlog en Marine de vraag gericht of zij bereid zijn hunne medewerking te verkenen dat, voor zoover dt dienst hei toelaat, de landweerplichtigen die het kiesrecht bezitten, bij eventueele stemming voor de leden van den gemeenteraad hun kiesrecht kunnen uitoefenen KANONGEBULDER. SCHIERMONNIKOOG, 12 juni. Gisteravond omstreeks 11 uur was hier zwaar kanongebulder te hooren, komende uit de richting van Borkum De vuurstralen waren zichtbaar. OPENSTELLINO INSCHRIJVING. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Naar we verne men zal Dinsdag 22 Juni voor het publiek de in schrijving worden opengesteld op het bedrag vaD 20 millioen aan schatkistpapier, waarvan dc storting zal moeten plaats hebber, op Maandag 28 Juni. De Staatscourant van hedenavond zal hier omtrent nadere bijzonderheden bevatten. VERSLAG STAATSCOMMISSIE AUTEURSWET. 's-GRAVENHAOE, 12 Juni. Thans is verschenen het verslag der Staatscommissie, ingesteld bij Konink lijk Besluit van 25 November 1914, No. 42 ter voor bereiding van de herziening van de overgangsbepa lingen der auteurswet 1912, welke staatscommissie bij K. B. van 28 Mei 1915 No. 10 onder betuiging van Hare Majesteit's bijzonderen dank en hooge tevreden heid is ontbonden. Aan dit verslag wordt liet vol gende ontleend: Bij het bovengenoemd Besluit worden in de Com missie benoemd: tot lid tevens Voorzitter: Mr. H. L. Drucker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhagetot lid tevens Secretaris: Mr. H. L. dé Beaufort, te Amsterdam, tot leden: Mr. P. J. M. Aalberse lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal te Leiden: Mr. A. E. Bles, Raadadviseur bij het Departement van Justitie; Mr. H. O. Hagen, Admini strateur bij het Departement van Koloniën, W. J. E. H. M. de Jong, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, F. H. de Monté ver Loren; lid van de Twee de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal, te Nijmegen, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van te Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Nijmegen, Mr. L. j. Plemp van Duiveland, te 's-Gravenhage, Mr. M. M. Schim van der Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Gouda en Mr. P. J. Troelstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Scheven ingen. Vervolgens geeft de commissie een ontwerp van wet tot wijziging van de Overgangsbepalingen der Auteurswet *912 met eene Memorie van Toelichting, waaraan o.m. wordt ontleend, dat de thans geldende overgangsbepaling grondige herziening behoeft. Ten aanzien van voordrachten, van tentoonstellin gen, van op- of uitvoeringen van Muziek- en Tooneel- werken, en dergelijke bestaat er geen behoefte, den overgangstermijn na 1 Nov. 1915 verder te verlengen. Over het algemeen genomen is de termijn van drie ja ren is dezen lang genoeg gebleken. De Commissie stelt dus voor (art. 50) wat dit ge deelte betreft op 1 Nov. 1915 de wet volledig in te voeren. Tot derelfde slotsom is de Commissie gekomen ten opzichte van den eigenlijken nadruk (onveranderd overdrukken) van boeken, muziekwerken, kaarten en andere werken. Voorgesteld wordt dus (art. 50a) de verdere ver spreiding van deze nadrukken na 1 Nov. 1915 te ver bieden. Dit verbod omvat intusschen niet de geheele of gedeeltelijke bewerking of nabootsing in gewijzig- den vorm, waarvan in art. 13 der Auteurswet sprake i3. Alleen schijnt een bijzondere bepaling noodig met het oog op bloemlezingen en andere werken, waarin bepaalde geestesvoortbrengselan van derden overge nomen zijn. De Commissie geeft in overweging deze bloemle zingen aan hei algemeen verbod van den nadruk te onttrekken en onder de straks te bespreken bepalingen van art. 50c en volgende te brengen. Met betrekking tot Graniofoonplaten en dergelijk wordt een regeling voorgesteld, die van geheel Sijzon- deren aard is Voor de werken niet begrepen in de tot dusver hier besproken artikelen zijn. vier nieuwe artikelen ontwor pen. Ze zullen ook gelden ten aanzien van veria- i ingen, muziekschikkingen, tooneelbewerkingen enz. De commissie kwam, nu de international - mi,-.) ons de vrijheid laten de zaak naar eigen inzicht, te re gelen, tot de slotsom, dat aan degenen die vóór 1 Sep tember 1912 niet in strijd met wet of tractaat, verveel voudigingen, niet genoemd in artt. 50a en 50b, hebben uitgegeven, de bevoegdheid moet worden toegekend, daarmede voort te gaan, en wel onder voorbehoud, dat op de straks te bespreken wijze met rechtmatige be langen der makers wordt rekening gehouden - op den ruimsten voet, zoowel wat betreft de wijze van verveel voudiging als den tijd waarover zich de bevoegdheid zal uitstrekken. Naast de belangen van de uitgevers moet men ook rekening houden met de rechtmatige aanspraken der auteurs. Den maker worden twee middelen toegekend, n.l.: 1°. De wet moet den maker in staat stellen, zich te beschermen tegen krenking zijner zedelijke belangen. 2°. Daarnaast opent art. 50e voor den maker de ge legenheid, onder omstandigheden eenig aandeel te er langen in de baten die de uitgaaf oplevert. De aanspraak op schadeloosstelling is in art. 50e be perkt tot nieuwe uitgaven, na 1 Mei 1915 tot stand gekomen. Tot voorlichting des rechters die in deze uitspraak hebben te doen wordt voorgesteld eene commissie van advies in het leven te roepen. De commissie heeft tenslotte een artikel ontworpen, waardoor het beroep op het beginsel, dat de buiten- landsche kunstenaar niet bij den Nederlander ten ach ter mag staan, niet meer kan leiden tot terzijdestelling van art. 13 lid 3, van het verdrag. Het tweede lid van dit artikel strekt om opzettelijk in de wet te vermlenden, en buiten twijfel te stellen, dat gramofoonplaten en dergelijke voorwerpen in een der Uniestaten vervaardigd krachtens eene daar gel dende wetsbepaling, ook hier te lande vrij zullen zijn van ieder ingrijpen van de zijde van den componist.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2