DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i en Oost rile. Van hat oostelijk oorlogsterrein. Van let westelijk oorlogsterrein. Inmaakcursus O o r 1 o Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool. Uitkeering vergoedingen MILITIE en LANDWEER. No. 133 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 m t MAANDAG 14 JUNI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar !O?80; franco door het geheele Rp f L Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote ketters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BELGIE. YARIA. NEDERLAND. Hl ALKMAAR, 14 Juni. De bovenloop van den Dnjester is thans het tooneel van den hevigsten en belangrijksten strijd geworden. Men heeft er vermoedelijk niet veel aan, wanneer wij mededeelen, dat deze gevechten worden geleverd van Drohobycz tot Horodenko en daarom zullen wij der gelijke vreemdklinkende plaatsnamen verder maar zooveel mogelijk weglaten en enkel slechts opmerken, dat deze twee plaatsen in rechte lijn evenver van el kaar verwijderd zijn als Alkmaar en Middelburg. De gevechten op dit meer dan 200 kilometer lange front vormen te zamen een'slag, die wel als Dnjester-slag bekend zal worden en van zeer groote beteeken is is. Winnen de Duitschers en Oostenrijkers hem, dan is het waarschijnlijk, dat de Russen geheel Galicië moe ten ontruimen, winnen de Russen hem, dan is het mo gelijk, dat zij de tegenstanders weer achter de Karpa- th&ii i.ragdrijven. Daar gaat het dus om. Maar hoe staat het er nu mee? Het ligt voor de hand, dat de afzonderlijke gevechten niet allen hetzelfde resultaat opleveren, dat op de eenc plaats de eeae partij wint en op een andere de tegenpartij. De Russische en Duitsch-Oostenrijksche communiqué's geven blijkbaar een geheel verschillend beeld van den strijd, maar bij onderlinge vergelijking krijgt men een overzicht van den stand, waarbij men vooral rekening dient te houden met den strategischen invloed van successen, d.w.z. of deze zich ook op andere gedeelten van het front doen gelden, dan wel plaatselijk karakter dra gen. Zooals men weet gingen de Duitsch-Oostenrijksche troepen den 7en Juni bij Zurawno over den Dnjester, teneinde een aanval te doen op het Russische front aan de overzijde. Wel werd het doel bereikt, maar er kwa men nieuwe Russische strijdkrachten opzetten, die de tegenstanders weer over den Dnjester wierpen. Thans hebben de Duitsch-Oostenrijksche troepen echter Zu rawno weer veroverd. Teneinde den Russischen druk op dit gedeelte van het front te doen verminderen, zijn verder oostelijk Duitsch-Oostenrijksche troepen, die tusschen Proeth en Dnjester stonden, over deze laatste rivier getrok ken. Niet onwaarschijnlijk hebben deze troepen ook wel tot taak, de Russen zoover mogelijk van Roemenië af te houden zij hebben dan een strategisch en een politiek doel. Waar de Duitschers en Oostenrijkers weer het 9 Juni genomen Staüislau hebben te verdedi gen tegen aanvallen, blijkt, dat die druk van emstigen aard is. De laatste Russische communiqué's zeggen ons minder dan de Duitsche en Oostenrijksche, doch het zou dwaasheid zijn op groqd daarvan nu reeds het verloop van den Dnjester-slag te willen aangeven. Ook op andere punten wordt hevig gestreden. Zoo ten Oosten van Przemysl, waar de Duitsch-Oostenrijk sche troepen na de inneming dezer vesting in ander- halven dag 25 K.M. vooruitkwamen, maar toen tot .stilstand werden gedwongen en. ten Noorden van die stad bij Siniawa, welken overgang aan den San zij moesten prijsgeven, doch nu heroverd hebben. Ook in Noord-Polen heerseht meerdere actie. Ten Noorden van Prasnysz vallen de DuiiocLtrs aan, ten Noor den daarvan beschieten ze opnieuw de vesting Osso- wieisz met hun zwaar belegeringsgeschut en ten Zui den van Warschau zijn ze aan de Rawka door een stelling der Russen gebroken. In het Westen worden thans vooral artillerie-ge vechten geleverd, blijkbaar can, zooals de Times on langs ztide, de harde buitenkorst van dé verdedigings lijn te verbreken en dan de infanterie een storm-aanval te laten. doen. Misschien echter is er geen sprake van een inleiding van een nieuw Duitsch offensief en moe ten de zware kanonnen enkel beletten, dat de nieuwe stellingen der Franschen worden versterkt. Van de andere oorlogsterreinen valt niets te mel den. Alleen zij aangestipt, dat men den Serviërs we der een nieuw offensief toeschrijft de typhus zou zijn overwonnen, de cholera geen gevaar meer vormen en het leger zou in staat zijn opnieuw op te rukken. Ter zee werden een Engelsch kolenschip, de „Crownsfindia", en een Noorsch zeilschip, de „Belly- lade", getorpilleerd. Fransche bladen zetten hun onvriendelijkheden je gens ons land- wegens het uitoefenen van een volko men geoorloofden handel met Frankrijk's tegenpartij voort. De heer Clémenceau spreekt nu reeds van de Nederlandsche Overzee-Trust-Maatschappij als van een „truc" onlangs werd diezelfde maatschappij, welke enkel ten bate van den Nederlandschen handel is opgericht, door Duitsche bladen verdacht gemaakt. Veel wordt er verder geschreven over de Amerikaan- sche nota aan Duitschland. De heer Bryan heeft ver klaard, dat zij na zijn aftreden belangrijk is gewijzigd, maar dat de wijziging niet voldoende was, om de in trekking van zijn ontslag te rechtvaardigen Waarom dit ontslag genomen is, is intusschen altijd nog niet duidelijk. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat met het be antwoorden dezer nota spoed zal worden gemaakt, maar dat zelfs nog niet bij benadering kan worden vastgesteld, wanneer dit antwoord gereed zal zijn. DE GEVECHTEN AAN DE GRENS. Het,Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan den Isonzo, met name bij Pdava, werden in de laatste twee dagen, ernstige gevechten geleverd. De pogingen, Vrijdag docr de brigade van Ravenna be proefd om de hoogten, aan den oostelijken oever te ne men, eindigden met den terugtocht van dezen vijand. Gisteren in den vroegen ochtend, trokken de Italianen opnieuw de rivier over. Na heftige gevechten gelukte het onzen troepen den vijand, die voortdurend verster kingen ontving, terug te weiden en onze eigen posit- ties, waarvoor vierhonderd lijken van Italianen liggen, krachtig te handhaven. In het grensgebied van Ka- rinthië en Tirol duren de artillerie-gevechten voort. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: Ten noordwesten van Schawli maakten onze troepen goede vorderingen met hunne aanvallen. Kuze werd stormenderhand genomen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Wij namen officieren en 3350 man gevangen en maakten acht machinegeweren buit. Ten zuidoosten van den weg Marjampol-Kowno zijn op nieuw gevechten begonnen tegen de van het zuiden aangevoerde Russische versterkingen. Ten noorden van Prasnysz werden nog 150 krijgsgevangenen ge maakt Op onzen inval in de vijandelijke linies ten zuiden van Bolimof volgden 's nachts tegenaanvallen der Russen, die alle afgeslagen werden. De genomen stel lingen zijn thans voorgoed in onze handen. Wij maakten op dat punt 1660 man krijgsgevangen en veroverden acht kanonnen (waaronder twee zware) en negen machine-geweren. Het bruggehoofd van Sieniawa werd gisteren weder genomen. De vijand liet meer dan 5000 gevangenen in onze handen. Nachtelijke tegenaanvallen van den vij and mislukte. Ook ten oosten van Przemysl begint het gevecht weder. De troepen van generaal Linsingen hebben Mlvniska* genomen. Met den aanval op Zydec- zow gaat het vooruit. Te Weenen werd gisteren officieel bekend gemaakt: Op het Russische oorlogsterrein in zuid-oostelijk Oalicië winnen onze troepen, uitmakende het leger van generaal Pflanger, voortdurend zegepralend veld. Na hardnekkige gevechten werden gisteren Tysmlen- ce, Flumach en de hoogten in het noorden van Oles- zer genomen. In het zuiden van. Czemelicu wordt ge streden. Nieuwe aanvallen der Russen tegen Kalesze- zyki werden bloedig afgeslagen. Onze troepen wierpen, over de Rijksgrenzen voort- nikkend. ie de Boekowina de Russen terug uit de ster ke posities, die zij Langs de grenzen na lange voorbe reidingen hadden opgesteld. Bij de achtervolging wer den talrijke plaatsen in Bessarabië bezet, waarbij gis teren 1560 krijgsgevangenen in onze handen vielen. Aan de BovenrDnjester traden de Duitsch-Oosten rijksche troepen met succes op in de richting van Zy- daczof, waar nog sterke Russische krachten aan den zuidelijken oever der rivier stand houden. In centraal-Oalicië had de aanval der Oosfenrijk- Hongaarsche en Duitsche troepen, ten gevolge dat Sie niawa in bezit werd genomen en dat, na. het afslaan van krachtige tegenaanvallen van den vijand, tal van steunpunten ten noordoosten van de stad werden be stormd. Daarbij maakten wij 3500 Russen krijgsgevan gen. Voor het overige bleef de totestand onveranderd. DE STRIJD IN BELOIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gister middag: Te Lorette trachtten de Duitschers in den geheelen sector ten Oosten van Noulette-Ecurie door een voortdurende beschieting de versterking te beletten van de stellingen, die de Franschen veroverd hebben. In antwoord daarop schoot de Fransche artillerie op de Duitsche loopgraven en batterijen. De Franschen hebben zich meester gemaakt van het station Souchez. In het Zuidelijk gedeelte van het Labyrinth heeft een hevig gevecht met granaten plaats. Ondanks de hard nekkige aanvallen der Duitschers hebben de Franschen behouden hetgeen zij in de afgeloopen dagen hebben gewonnen. In de streek van de hoeve Toutvent ten zuidoosten van Hébuteme, deden de Duitschers hedenochtend een tegenaanval, die zonder moeite werd afgeslagen. an het overig gedeelte van het front valt niets te vermelden, behalve vrij hevige gevechten in den sector ten oosten van Reims en op het front Perthes-Beausé- jour. ACHT SPIONNEN TERECHTGESTELD. Naar het Wolff-bureau meldt, zijn te Luik acht spi onnen terechtgesteld. Sindt het begin van den oorlog hebben, zoo wordt verder gemeld, onze vijanden een groot aantal spionnen in dienst, die in Duitschland en in het door onze troepen bezette gebied berichten verzamelen en aan zekere centrale bureaux afleveren. Men heeft hier te doen met een wijdvertakte organisa tie, die in alle onderdeden buitengewoon goed werkt. Reeds langen tijd was het den Duitschen autoriteiten bekend, dat zich in verschillende plaatsen in Neder land spionnage-centralen bevonden, wier bezigheid het hoofdzakelijk was, in België onderzoekingen te doen. Kortgeleden is het nu gelukt de geheele organi satie, die haar zetel te Maastricht heeft, op het spoor te komen en onschadelijk te maken. Niet minder dan 17 spionnen werden gearresteerd en aan het gerecht overgeleverd. Er is geconstateerd, dat déze spionnen van uit België onafgebroken hun leiders te Maastricht berichten over troepenverplaatsingen op de Belgische spoorlijnen deden toekomen. Daarbij gingen zij zoo handig te werk, dat zij hun medtedeelingen op speciale lijsten schreven, die slechts door middel van een ge heimen sleutel te lezen waren. Het militair gerechtshof te Luik velde over deze spionnen, die een volledige bekentenis aflegden, reeds den 5en Juni vonnis. Elf beklaagden werden ter dood, de zes andere te zamen tot 77 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Den 7en Juni werden acht van de veroor deelden gefusilleerd. Betreffende de drie laatsten moet nog een beslissing vallen, in zake het verzoek om gra tie. Met dit onschadelijk maken van 17 agenten is de vijandelijke spionnage een gevoelige slag toegebracht. De even snelle als strenge rechtspraak van het Duit sche militaire hof zal het tot verraad overhellende deel van de bevolking, van België hopenlijk een heilzamen schrik ingeboezemd hebben. STUIVERTJE WISSELEN. De Maasbode vertelt het volgende grapje: Wanneer ten slotte het heele Duitsche leger in Rus land, en het heele Russische leger in Duitschland ge vangen is, dan zullen die twee legers elkaar opnieuw den oorlog verklaren, om langs denzelfden weg weer in hun eigen land terecht te komen. En dan is alles weer zooals het geweest is.s Op dezelfde manier zul len ook de overige oorlogvoerende naties te werk gaan. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip Leuctra is bij Alde- burgh (ten N. van Harwich) Zaterdag döor een Duit schen onderzeeër getorpilleerd. De bemanning van 28 koppen zou gered zijn. Ter hoogte van Kinsale, is een trawler van Lowe stoft In den grond geboord. De bemanning is 24 uren zonder voedsel in de sloepen geweest. Te Moskou hebben anti-Duitsche opstootjes plaats gehad, waarbij winkels en huizen vernield wer den. De ongeregeldheden zijn het gevolg van den haat opgewekt door de Duitsche wijze van oorlogvoeren, meer in het bijzonder het gebruik van vergiftige gas sen. Generaal de Wet hesii Vrijdag zijn bekentenis van schuld aan oproerigheid herroepen. Het hof te Bloemfontein, dat hem niet in een nadeelige positie wilde brengen, heeft deze herroeping aanvaard. De gerchtelijke vervolging tegen de Londensche Times wegens de 'bekende mededeeling over het oproe pen van alle reserves in Frankrijk is gestaakt De directie der Wurtembergsche Staatsspoorwe gen heeft aan haar personeel met een inkomen van minder dan ongeveer 800 per jaar een oorlogstoela ge verleend. Ongehuwden en gehuwden zonder kin deren zijn hiervan uitgesloten. Te Langenschwarz in Oostenrijk heeft een gewel dige brand gewoed waarbij 42 huizen in de asch wer den gelegd. Er zijn drie lijken gevonden. Terwijl werklieden bezig waren de bestrating van een straat in Londen te teren, viel een gloeiende kool uit het fornuis en veranderde de geheele straat in een vlammenzee. De brandweer kon het vuur slechts mees ter worden door massa's zand op het brandende teer te werpen. De Engelsche trawler ^ly mout ff' is gisteren door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning is gered. De Engelsche trawler „Waago", van Orimsby, is Zaterdag in de Noordzee in den grond geboord aoor een Duitsdien onderzeeër. De bemanning werd ge red. Tot nu toe zijn in het Fransche leger wegens be toonde dapperheid reeds 33000 oorlogskruisen toege kend. Twee Oostenrijksche vliegers hebben Zaterdag bommen geworpen op de Italiaansche steden Moladi- bari en Polignano, waar een vrouw gedood en een kind gewond werd, en op Monopoli, waar een vrouw licht gewond werd. De bevolking bleef kalm. Aan den rand van de Alb, vooral in de steden Ebingen en Balingen (Wurtemberg), werd gistermid dag te 3 uur 15 een vrij hevige aardstoot waargeno men, die echter, voor zoover bekend is, nergens belang rijke schade heeft aangericht. VRIJ VERVOER VOOR MILITAIREN. De Minister van Oorlog heeft nieuwe bepalingen gegeven voor het vrij vervoer van militairen en waar in de bepaling voorkomt dat hij die zondter wettige redenen te laat van verlof terugkeert, de kosten voor de terugreis moet vergoeden en hij die zijn bewijs ge- Bij genoegzame deelneming zal een gegeven worden van 6 lessen, 2 lessen per week. Prijs f 6, per cursus. Aangifte Dinsdag 15 en Vrijdag 18 Junivan 2—4 uur, in het Bur gerweeshuis. De Directrice J. F. BEÜMER. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uit betaling der vergoedingen, loopende over liet tijdvak van O Jnni tot en met 15 Jnni, zal plaats hebben ten Stadhnlze op Woensdag 16 Jnni a.s., voor zooveel de LMDWEEB aangaat van 10—11 en voor zooveel de M1XJ- TIE betreft van 11—12 uur. Alkmaar, 14 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van P. MEURS Pz., graan- en meelhandelaar te Schagen, om vergunning tot het uitbreiden van een graan- schoonderij, door het bijplaatsen van een electro-motor van 18 P.K., een poetsmachine en een spitsmachinc in het perceel Luttik Oudorp, Wijk C, No. 69. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worde ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondelin op Zaterdag 26 Juni e.k., 's voprmiddags te elf ui en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór geraelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 12 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Q. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van D. HAAS BROEK ZOON, loodgieters aldaar, om vergun ning tot het oprichten van een loodgieterswerkplaats in het perceel Luttik-Oudorp Fnidsen, wijk (3, No. 97/74. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag/28 Juni e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór geraelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 14 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. heel of gedeeltelijk zoek maakt of wijzigt, ongeacht den straf welke hem daarvoor wordt opgelegd, gedu rende den tijd van twee maanden het voorrecht van vervoer voor rijksrekening verliest. ART. 98. Gistermorgen is de hoofdredacteur van de Tel. door den rechter-comniissaris gehoord naar aanleiding van de publicatie van het ingezonden stuk, getiteld: „Duitsche spionnage", waarin een passage voorkwam die vermoedens deden rijzen als zou deze zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 98 Wetboek van Strafrecht. UITVOER VAN BOTER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan exporteurs van boter in blik naar overzeesche gewes ten dispensatie van het verbod van uitvoer kan wor den verleend en wel voor ten hoogste 50 pet. van de hoeveelheid boter in blik, welke gedurende het tijdvak van 1 Mei 1913 tot en met 30 April 1914 door hen is uitgevoerd. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, gelie ven zich te richten tot genleld Bureau, Nieuwe Uitleg 29a te 's-Gravenhage (St.-Ct.). CONTRABANDE AANGEHOUDEN. Rijksambtenaren, die aan het station Simpelveld, een COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1