DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van 1st oostelijk oorlogsterroin. Van liet westelijl oorlogsterrein. Van bat zuidelijk oorlogsterrain, inmaakcursus O o I o Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool. MEELKAARTEN. No. 135 WOENSDAG 16JDNI Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ftfcoBBfflneatspriis ja 3 mrtn (MD. (r. p. post ft— Statentisprüs 19 et p. regel, groots Was naar pbatsrmmte. Briew fr. II. V. Boek- en Handelsdrnkkerij jJl HESffls. COSTER SZOON, Voordam C9. Telefoonnr. 3. Ter sa©©. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 16 Juni. De laatste berichten uit Galicië geven den indruk, dat de Russen dit Oostenrijksch gebied weldra geheel zullen moeten ontruimen. Maar eiken dag kan de krijgskans weer keeren. De Russen worden weliswaar op verschillende plaatsen tot-wijken gedwongen, maar zij worden niet vernietigd en het is best mogelijk, dat zij er nog in slagen goede stellingen in te nemen, waarin zij, behoorlijk versterkt, zich korter of langer kunnen handhaven. Wij laten hier nog eens den belangrijken Galicischen driehoek volgen en zullen pogen met behulp daarvan de laatste Duitsch-Oostenrijksche vorderingen aan schouwelijk te maken. Sieniawa Jaroslaw Przemysl Lemberg Stryj Het dorp Tuchla, dat de troepen van den Duitschen generaal von Mackensen, die ook de doorbraak bij Tarnow en Gorlice, waarmede de successen een aan vang namen, heeft geleid, thans bezet hebben, is 23 ki lometer ten Oosten van Jarislau gelegen, zoodat deze troepen een aanmerkelijk eind in de richting van Lem berg (op 100 K.M. afstand van Przemysl gelegen) vooruitgeschoven zijn. En de druk, dien deze troepen uitoefenen is zoo groot, dat het den Russischen troe pen niet mogelijk bleek zich vast te zetten in de daar voor achterwaarts gereed gemaakte stellingen. De buit neemt toe, zegt het Berlijnsche communiqué maar dit schijnt ons tot nu toe het zwakke punt der overwinningen. Of het komt van het gemis aan cava lerie, dan wel of het meesterschap der Russen in het terugtrekken de oorzaak is, of wel dat beide omstan digheden zich doen gelden, valt niet uit te maken, maar zeker is, dat de buit nog steeds gering blijft. De troepen van generaal von Mackensen hebben getoond, dat zij goed kunnen marcheeren en ook goed kunnen opjagen, maar de verliezen), welke den tegenstander worden toegebracht zijn daarmede niet evenredig. Door de scherpe achtervolging zijn ook de Russische troepen ten zuiden van den spoorweg PrzemyslLem berg tot den terugtocht gedwongen. Het dorp Mos- cisca, waarom hevig gevochten werd en hetwelk op de lijn PrzemyslLemberg, 25 kilometer ten oosten van eerstgenoemde stad ligt, moest door de Russen worden prijsgegeven en daarachter bevinden zij zich op den terugtocht. Men staat nu op een afstand van ruim 30 K M. van het merengebied van Grodek, de laatste natuurlijke stelling, welke den Duitschers en Oostenrijkers frontaal den opmarsch naar Lemberg be lemmert Het is mogelijk, dat de Russen, van deze ver dedigingslinie worden afgedrongen, maar in elk geval zullen we dit gebied wel spoedig in de officieels be richten vermeld vinden. Reeds nu deelt het Oostenrijk sch'' legerbericht mede, dat nieuwe Russische strijd- ktachiea van Grodek uit te hulp zijn gezonden'. Maar ook van het Zuiden ut, van den Dajester, worden de troepen naar Lemberg toegeschoven, het geen echter de laatste dagen ijiet hard opschiet, terwijl aan hei uiterste zuid-oostelijke einde (voor zoover Lemberg betreft) de Russen onstuimige aanvallen doen. Het feit, dat de militaire attaché's van neutrale sta ten zich naar de in Galicië strijdende Duitsch-Oosten rijksche troepen hebben begeven, doet eveneens Ver moeden, dat hia een belangrijk succes spoedig wordt verwacht. Op het Westelijk front schijnt Juni kalmer te zullen verloopen dan de Meimaand. De strijd blijft hoofdza kelijk bepaald tot de streek ten' noorden en ten zuiden van Atrecht. Van 't front in België hoort men niets, de Champagne wordt sporadisch genoemd, van de Ar- gonnen, van St. Mihiel, van de Vogezen, van den Elzas verneemt men niemendal. Zou deze stilte een storm voorafgaan, zou van. de eene of andere zijde of van beide kanten een nieuw offensief worden voorbereid? In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister-presi dent, de heer Asquith, verzekerd, dat de operaties aan de Dardanellen van het hoogste gewicht waren en dat zij tot een succesvol einde zullen worden gebracht. Aan het eerste zal niemand twijfelen, doch aan het tweede? Van Engelsche zijde zegt men thans, dat de toestand op Gallipoli zich tot een loopgravenoorlog heeft ontwikkeld en dat de vorderingen in verband met de moeielijkheden van het terrein noodzakelijk traag zijn. Van het Italiaansch-Oostenrijksch oorlogsterrein zij aangestipt, dat de Italianen de Oostenrijksche stad Malborghetto, vlak bij de grens beschieten. De Engelsche stoomboot „Argyll", van Huil naar Londen varend, werd getorpilleerd. Ook het Noorsche stoomschip „Stavanger", van Liverpool naar Archan gel, moet in den grond1 geboord zijn. De Duitsche ma rine geeft het verlies van de „U 14" toe en de Duitsche regeering heeft, nu de bemanningen der U-booten in Engeland op dezelfde wijze behandeld worden als de andere krijgsgevangenen, gelast dat de Britsche officie ren; die ter vergelding naar afzonderlijke kampen wa ren overgebracht, weer op dezelfde wijze zullen wor den behandeld als de overige krijgsgevangen officieren. Ter vergelding vijf vliegers der verbondenen hebben Karlsruhe bebomd, verscheiden personen ge dood of gewond en veel materieele schade aangericht en een vèrdragend kanon heeft Compiègne, 'n kleine twintig kilometer achter het front in Frankrijk bescho ten. Twee feiten welke ook al weer „vergolden" zullen moeten worden. In het Fransche communiqué wordt trouwens van den luchtaanval op Karlsruhe, waarvoor 23 vliegers uitgetrokken en 21 teruggekeerd zijn, ge zegd, dat dit. een vergelding is voor aanvallen op En gelsche en Fransche steden. Ook Gent en een Zeppelin- loods in de nabijheid werden bebomd en wel door Engelsche vliegers. Een Zeppelin bezocht de Engel sche oostkust. Tenslotte willen we even wijzen op de Kamerverkie zingen in Griekenland. Maar omtrent den uitslag we ten we niets met zekijheid- De Engelsche pers verze kert, dat er voor den ex-premier Venizelos gestemd is en dat de oorlogspartij de overwinning heeft behaald, terwijl de Duitsche pers daarentegen verklaart, dat voor den premier.Goenaris gestemd is en dat de vredespartij in de nieuwe Kamer bepaald de meerder heid heeft. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten westen van Schawli vermeesterden de Duitsche troepen het dorp Douksza. Vervolgens sloegen zij verschillende door 2 tot 3 Russische regimenten be proefde tegenaanvallen af. Vier officieren en 166U man werden gevangen genomen. Onze nieuw gewon nen stellingen ten zuiden en ten oosten van den weg MaxiampolKowno werden gisteren herhaaldelijk door sterke vijandelijke krachten tevergeefs aangeval len. Wij deden een offensieve beweging uit het front LipowoKolwarja, drongen de Russische liniën bin nen en veroverden de voorste loopgraven. Ook aan. de Orzyc slaagden onze aanvallende troe pen er in het dorp Jednorozec, dé Tsjerwonagore en het bruggehoofd ten oosten' daarvan iu storm te ne men. Tot dusver zijn op deze plaats 325 Russen ge vangen genomen. Vijandelijke aanvallen tegen de plaats van onzen inval in het vijandelijke front ten noorden van Bolimof mislukten. De in den slag van 13 en 14 dezer door het leger van Von Mackensen ver slagen vijand slaagde er niet in in de achterwaarts voorbereide stelling ten noordwesten van Jaworof voet te krijgen. De vijand wérd teruggedreven voor hij zich er kon vastzetten. De buit neemt steeds toe. Door de krachtige vervolging zijn ook dé Russische troepen ten zuidfen van den spoorweg Przemysl— Lemberg tot den terugtocht gedwongen. De troepen van generaal Von der Marwitz namen gisteren Mos- jiska. De rechtervleugel van het leger van Von Lin- singei' vermeesterde de hoogten ten westen van Jezu- pol. Zijn cavalerie bereikte de streek ten zuiden, van Mariampol Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Ten gevolge van den aanval van de legers des: bopd- gerooten csfwikkeld'ea zich op bijna het geheelfe front i'n Oalirië hevige gevechten. De troepen van het leger van aartshertog Jozef Fer dinand dringen, nadat zij Sieniawa aan den oostelij ken oever van de San in bezit hebben genomen, in noordelijke en noordoostelijke richting voort. Het slot en de pachthoeve Piscowwiee werden gisteren be stormd en daarbij werden een groot aantal, krijgsge vangenen gemaakt. Onder verbitterde gevechten dringt het leger van General-Oberst von Mackensen voort op, beide zijden van Krakowice en in de richting van Oleszyce. In aansluiting daarmede vallen de troepen van graaf Böhm-Ermilli .de Russen aan ten oosten en ten zuid oosten van Mosciska, waar nieuwe vijandelijke troe pen de richting Grodek dekken. Ten zuiden van de Boven-Dnjester verdedigt een sterke Russische strijdmacht de bruggehoofden van Mikolajef, Zydaczof en Halicz tegen de opdringende Duitsch-Oostenrijksche troepen van het leger van Lin- singen, terwijl stroomafwaarts de troepen van gene raal Pflanzer-Ballin voor Nizniof en Tsjemelica staan en.het veroverde Zalesczyki tegen alle Russische aan vallen' dekken. Gedeelten van dit leger noodzaakten de in Bessara- bië tusschen Du jester en Proeth staande Russische troepen opnieuw tot den terugtocht en drongen hen achteruit tot Chotin en langs de Proeth. Het aantal der in de gevechten in Galicië krijgsge vangen gemaakte Russen is gisteren weder met eenige duizenden vermeerderd. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: In den sector ten noorden van Atrecht sloegen de Franschen in den nacht van 13 op 14 Juni verschil lende aanvallen af gericht tegen hunne loopgraven aan den weg Aix—NouletteSouchez. Zij bevestig den de veroverde posities ten oosten van Lorette en wonnen rechts daarvan ongeveer 150 meter. In het zuidoostelijk deel van het Labyrinth maakten ze vorde ringen. In dez ensec'cor duurde de artilleriestrijd haast onafgebroken voort. Ten zuidoosten van Hébuteme brachten de Fran schen door hun geweervuur een aanval op hun loop graven aan den weg SerreMailly Maillet tot staan. Het échec van den vijand werd door een hevige be schieting gevolgd. In de buurt van de- hoeve Quennerière gingen de Franschen in de gangen en sappen iets vooruit, "zij brachten belangrijke verliezen toe aan de vijandelijke verkenningstroepen. Een vrij levendig artilleriege vecht duurde den geheelen dag door. In den nacht werd een Duitsche aanval op de op 6 dezer veroverde loopgraven afgeslagen. Een vèrdragend Duitsch kanon wierp twee projec tielen op Compiègne. Er is geen enkel slachtoffer, evenmin werd schade aangericht. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: De Franschen leden gisteren een nieuwe nederlaag. On danks de op 13 dezer geleden zware verliezen, zetten zij dte poging tot doorbraak aan het front LievinAt recht met groote hardnekkigheid voort. De in dichte massa ingezette Fransche aanvallen mislukten in het vuur van onze dappere troepen. Ten noordoosten van MoulinSousToutvent slaagden wij er nog niet in de op 6 Juni verloren loop graven te hernemen. In Champagne, ten noordwesten van Perthes en Le Mesnil herleefde de strijd plaatse lijk, zonder dat de vijand een voordeel kon behalen. Zondag werd de kerk te Leffinghe ten zuidwesten van Osbende, gedurende de burgerlijke godsdienstoefening, door vijandelijke artillerie beschoten. Vele Belgische burgers werden gewond. KARLSRUHE GEBOMBARDEERD. Het Duitsche legerbericht van gisteren meldde: Gisteren is de open stad Karlsruhe, die in geen en kele betrekking tot het oorlogstooneel staat en niet de geringste versterking heeft, door een vijandelijk eska der van vliegtuigen met bommen beworpen. Voorzoover tot dusver bekend is, werden elf burgers gedood, zes gewond. Militaire schade kon natuurlijk niet worden aangericht. Door een onzer vliegtuigen werd ene vliegtuig uit het vijandelijk eskader wegge haald. De inzittenden zijn dood. Een ander vijande lijk vliegtuig was gedwongen bij Schirmeck te landen. Omtrent den vliegeraanval worden door het Wolf- bureau de volgende nadere bijzonderheden bericht: Bijna een uur, van kwart voor zeven tot bij achten, trokken vijandelijke vliegtuigen op groote hoogte over Karlsruhe. Vooral de binnenwijken in de nabijheid van het paleis werden getroffen. De slachtoffers zijn bijna uitsluitend burgers, vrouwen en kinderen. Het is moeilijk in te zien wat eigenlijk met den aanval werd beoogd, daar Karlsruhe een open, onversterbte stad is. Ook is geen schade aan militaire inrichtingen toegebracht. De verdenking ligt voor de hand, dat o.a. een aan val was bedoeld op het paleis van den groothertog, waar op het oogenblik de Koningin van Zweden ver toeft. Ook het markgrafliche Palais" werd door een bom getroffen. De bevolking is kalm. Er heerscht groote verbittering over het onzinnige optreden van den vijand. DE STRIJD AAN DE ITALIAANSCH-OOS- TENRIJKSCHE GRENS. Het Italiaansche legeroencnt luidde gisteren: Aan üe boven-Cordevoie bracht onze artillerie een ontploffing teweeg in een munitie-depot bij Corte, ter wijl de vijandelijke wet Ken bij iressassi beschadigd werden. Wij zetten de welgeslaagde beschieting van Malborghetto voort en brachten een ontploffing te weeg in het laagste ge4eelte van het fort. De vijand trachtte brand te stichten in het bosch van Monfalco- ne, maar werd teruggeslagen. De vlammen werden ge doofd. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Nieuwe pogingen der Italianen om onze stellingen bij Tolmein en Plava te bestoken bleven weder vruch teloos. Gisteien was het iu eenige sectoren voor het Isonzo-front rustig. Een door een parlementair over gebracht verzoek om het vuur te staken, teneinde gele genheid te geven de dooden te begraven, werd om mi litaire redenen van de hand gewezen. Aan de Karinthische grens nam de Stiermarksche landstorm den Kleinen Pal ten oosten van den Plöc- kenpas en sloeg drie tegenaanvallen van den vijand op dezen grensberg af. In het Tiroolsche grensgebied trachtte de vijand te naderen, en onderhield hij artil lerievuur op onze stellingen, maar zonder eenige uit werking. Op één punt aan de grens noodzaakte een gendarmerie-post, zonder zelf verliezen te lijden, een Italiaansche compagnie tot den terugtocht en ram daarbij 58 Italianen gevangen. DUITSCHE ONDERZEEëR GEZONKEN. Een officieel bericht uit Berlijn meldt: Volgens een mededeeling van den eersten Lord der Admiraliteit in het Lagerhuis op 9 dezer, is in het begin van Juni een Duitsche onderzeeër door de Engelschen tot zinken gebracht, waarbij de geheele bemanning werd gevan gen genomen. Uit de thans gepubliceerde nota der Britsche regee ring over de behandeling van de krijgsgevangen be manningen der onderzeeërs blijkt, dat dit de „U 14" moet zijn. Daar die onderzeeër van de laatste expeditie niet is teruggekeerd, moet zij dus als verloren worden beschouwd. DE CREDIET-AANVRAGE IN HET LAGERHUIS. Minister-president Asquith verklaarde gisteren bij het indienen van het voorstel tot goedkeuring van een krediet van 250 millioen pd. st., dat de dagelijksche oorlogsuitgaven in het afgeloopen jaar 18 millioen Bij genoegzame deelneming zal een gegeven worden van 6 lessen, 2 lessen per week. Prijs f 6, per cursus. Aangifte Dinsdag 15 en Vrijdag 18 Junivan 2—4 uur, in het Bur gerweeshuis. De Directrice J. F. BEUMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen onderstaande personen uit de hun uitgereikte meelkaarten over het tijdvak ioopende van 36 Mei tot en met 8 Juni, onverwijld in te leveren ter igemeente-secretarie. Bij nalatigheid zullen aan hen| geen nieuwe meel- noch eventueel broodkaarten worden verstrekt. PATER, Oudorperdijkje 4. URSEM, Noorderkade 5. H. DOORN, Omval 35. RUITER, Overdiestraat 6. Wed. J. URSEM, Doelenstraat 19. P. BLANKENDAAL, Omval 55. Chr. N. v. d. IDSERT, 2e Tuindwarsstraat 15a. P. v. d. LAAN, J. SMIERS, IJ. OLDENBURG, D. VAN VLIET, M. STOLP, Alkmaar, 16 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Zeglis 28. le Tuindwarsstraat 1. Nieuwstraat 23. Overdiepad '32. Westdijk 6. hadden bedragen, terwijl zij thans 31.920.000 per dia zijn en in de toekomst, naar te verwachten is, ni< minder dan 36 millioen zullen bedragen, daar mt de uitbreiding van het oorlogstooneel ook de financ eele verplichtingen van Engeland jegens zijn bondge nooten toenemen. In den loop der discussie zeide de heer Dillon o. m., dat de actie aan de Dardanellen van het hoogste belang was en spoedig tot een goed einde diende te worden gebracht. Het krediet werd ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. ENGELSCHE GEÏNTERNEERDEN. Nader wordt gemeld, dat bij de Britsche admira liteit als algemeen beginsel schijnt te gelden dat in geval officieren gevangen genomen of geïnterneerd worden, zij hun eerewoord, ten einde eenige meer dere vrijheid te bekomen, niet mogen geven dan na alvorens van de admiraliteit toestemming te heb ben bekomen om hun parool, dat zij niet meer aan de krijgsverricthingen zullen deelnemen, te geven. Die toestemming was door de geïnterneerde En gelsche officieren te Groningen niet verkregen. Van daar hunne overbrenging naar Wierikerschans of Urk. EEN FRANSCHE VLUCHTELING. Men meldt aan de N. Crt. uit Enschede i Gisternacht werd bij een hevigen brand van de bakkerij en het woonhuis van de firma Dalenoord een vreemdeling opgemerktdie ijverig zijn hulp verleende bij het uitdragen van goederen die nog uit het pakhuis verwijderd konden worden. Later bleek, dat de vreemdeling een Fransch fourier was, die uit het gevangenkamp te Minden ontvlucht was. Hij was er met een vriend In geslaagd de grens van het kamp te ondergraven en konden zoodoende zeven dagen geleden des nachts de vlucht nemen. Het nauwkeurig geteekend kaartje van het kamp naar de Nederlandsche grens werd daarop gevolgd. De sergeant mocht er na een moeitevollen tocht insla gen de grens te overschrijden in de omgeving van Losser, waar de Dinkel werd overgezwommen. Fei telijk niet wetende dat hij zich op Nederlandsch gebied bevond,zwierf hij lands de grens verder en kwam ten laatste in de stad aan. Zijn kleeren waren nog door nat. Uitgeput en hongerig als hij was, werd hem na een stevig maal een rustige slaapplaats verstrekt. Het plan van dezen Franschen krijger is zoo spoedig mogelijk Frankrijk te bereiken om wederom in het leger te dienen. Hij zou heden naar Rotterdam wor den vervoerd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Er werd voortgegaan met de beraadslaging naar aanleiding van de interpellatie-Van Vuuren in verband met de uitgifte van de Indische leening. De heer Van Deventer (V.-D., Assen) noemde de be schouwing, dat Indië zoo gemakkelijk had kunnen lee- nen, volkomen onjuist en sloot zich in hoofdzaak aan bij het gesprokene door den heer Patijn. Hij meende intusschen, dat de landschapskassen niet in de lee ning hadden mogen deelnemen. Voor het vervolg zal het zijns inziens wenschelijk zijn, dat een leening voor Indië zonder tusschenkomst van eeig consortium kan tot stand komen. De heer Fock (U.-L., Haarlem verklaarde het ook vrijwel eens te zijn met den heer Patijn. Verschillende uitlatingen van den heer Van Vuuren achtte hij zeer onverdiend. Spreker meende, dat de minister in de hoogste mate onbedachtzaam zou hebben gehandeld, wanneer hij niet vooraf met financiers had overlegd. Het ,zou een zeer slechten indruk hebben gemaakt, wanneer deze eerste Nederlandsch-Indische leening

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1