1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o Oorlo Van het oostelijk oorlogstarroin. Van bet westelijk oorlogsterrein. Van het zuidelijk oorlogsterrein. Ho. m Handelsdagschool Honderd en zeventiende jaargang. 1915 YHIJDAG 18 JUNI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door bet gehede Rijk TL Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. Aangifte van leerlingen. NEDERLAND. ALKMAAR, 18 Jüni. Op het Westelijk front vallen de Franschen thans krachtig aan ten noorden van Atrecht, waar de artil lerie haast niet zwijgt en de infanterie een geweldige actie onderneemt en stormaanvallen met bajonetten en handgranaten onder hevig kanongebulder" worden ge daan. Maar de Duitschers bieden krachtigen tegen weer en trachten een verlies onmiddellijk door tegen aanvallen te herwinnen, wat soms gelukt en soms ook niet. Het laatste Fransche communiqué meldt, dat er op de Fransche infanterie-massa's ongeveer 300.000 projectielen neerregenden, welk munitie-gebruik dus nog grooter is dan dat tijdens de gevechten in de Champagne, waarbij in een etmaal 100.000 projectie len naai- die Duitsche stellingen werden geschoten. Aan een Duitschen tegenaanval namen 11 Duitsche divisies (230.000 rtum) deel. Zij leden zware verliezen, maar oofc acwe verliezen waren hoog, zegt het Fransdie communiqué De winst beteeken t niet veel, maar- men houdt den tegenstander vast. Wij lazen, dat op hei front op het Oostelijk ooriogstooneel thans 700 Duit sche en 680 Oostenrijksche totaal 1380 bataljons staan, en op het Westelijk 1130- Duitsche. Blijkbaar poogt men van Duitsche zijde in het Oosten naar een beslissing te drijven en daarvoor zou men stellig gaar ne nog meer troepen beschikbaar stellen, als men deze ia het Westen los kon maken. De aanvallen van gene raal Joffre verhinderen dit. Maar de resultaten dezer aanvallen toonen tevens, dat de Duitschers zich on danks hun betrekkelijk gering aantal kunnen handha- ven en dat de verbondenen niet in staat zijn hen te verdrijven op het oogenblik, dat daarvoor het meest gunstigst schijnt. Evenwel de Duitschers en Oosten rijkers bereiken in het Oosten evenmin hun doel. Zij geven de Russische troepen klappen, zij jagen hen weg, maar zij vellen hen niet neer. „Onze taak is Duitschers te dooden en zoolang er 10.000 Duitschers eiken dag vallen, doen wij ons werk en. arbeiden we mede aan den eindelijken vredie", zegt de Times. Maar de Duitschers hebben dezelfde taak en diezelfde maca bre vredesroeping. En geen; van beide partijen komt in het voordeel, wanneer niet nog bloediger d. i. suc cesvoller dan tot dusverre de plicht wordt vervuld. Maar wanneer de drang' naar vrede in de oorlogvoe rende landen gebiedender en sterker wordt, en leidt tot staking der vijandelijkheden, zonder dat een be sliste overwinning is behaald, dan heeft natuurlijk die partij bij de vredesonderhandelingen het meest te zeg gen, die het meeste grondgebied bezet heeft en het grootste aantal krijgsgevangenen gemaakt heeft. Mis schien is dit mede een belangrijke overweging van het Duitsche veldtochtsplan in het stadium waarin de strijd thans verkeert. Een overweging, die natuurlijk evenveel kans van falen heeft als verschillende andere in dezen oorlog en Waarbij de bereiking van het ge stelde doe! evenzeer kan mislukken als ongeveer alles in dazen oorlog tot dusverre nog mislukt is. Opmerking verdiend het, terwijl de Daitsch- Oostearijkscbe troepen, op «u island als ongeveer' van hier naar Haarlem, ten Westen van Lem- berg staan, het doel dus naderen, het Oostenrijksche communiqué uitdrukkelijk verklaar!, dat de Russische troepen door sterke achterhoeden worden gedekt. Aait de Dardanelles! zijn de Engelschen nu al zoo ver, dat ze een communiqué uitgeven over het afslaan van een afdeeling onder een officier, het achteruitgaan over een afstand van 30 el en het maken van 12 gevan genen (waarbij heel ernstig wordt gezegd: onze verlie zen zijn zeer licht). Op het Zuidelijk ooriogstooneel kan men zich thans den vermoedelijken gang van zaken voorstellen: de Italianen trachten naar Triest op te marcheeren, de Oostenrijkers pogen een inval te doen in de Venetiaan- sche provincies. En béiden verrichten de voorberei dende werkzaamheden. De Duitsche pers erkent nu, dat de heer Venizelos den strijd bij de Kamerverkiezingen gewonnen heeft Zij vleit zich thans met de hoop, dat wanneer hij weer premier wordt hij tot inkeer zal zijn gekomen, door het goed volgen der gebeurtenissen, welke vooral den Balkan een ander aanzien hebben gegeven. De Fransche Temps herinnert er aan, dat de heer Venizelos bij zijn aftreden heeft gezegd, dat zelfs indien hij weer aan het bewind werd geroepen, het on mogelijk zou zijn om de verloren kansen terug te krij gen. Maar het blad meent, dat een Venizelos door bui tengewone inspanning de zaken nog wel weer goed kan maken. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Verscheidene aanvallen der Russen op het Oostelijk front werden afgeslagen; overigens vond niets van belang plaats. Op het Zuid-Oostelijk front dwongen de aanvallen der verbondenen ten Noorden van Sieniawa de Russen hun stellingen op te geven en op Tamogvod terug te trekken. Het leger van generaal von Mackensen ach tervolgt den vijand scherp. Dachnow en Lubaczow werden stormenderhand veroverd. De Zuidelijke oever van de Smolinke werd van te genstanders gezuiverd. Bij Nisnirow werd de tegen stand der Russen snel gebroken. De straatweg Nimi- row—j&warow werd overschreden. Verder Zuidelijk trokken de Russen op de Wireszyck terug. Ten Zuid- Oosten van de Dnjtster-moerassen is de toestand on veranderd. Officieel werd gisteren uit Weenen gemeld: Ook gisteren konden de verslagen Russische legers nergens standhouden. In Midden-Galicië zetten zij over het geheele front, door een sterke achterhoede ge dekt, den terugtocht in Noord-Oostelijke en Oostelijke richting voort. De verbonden legers vervolgen hen krachtig. Tea Noorden van Sieniawa rukken onze troepen over Cieplice en Cevkof op en wierpen gisteren -iterke Russische troepenafdeeiingen, die nog op Galicischen bodem streden, onder zware verliezen over den rijks grens. In meer Oostelijke richting bereikten de verbonden troepen Lubaczof, ontnamen den Russen na een hevig gevecht Niemizof en rukken thans op naar Janof. Aan den straatweg' van Lemberg wierpen die troepen van het leger van Boehm de sterke Russische achter hoede bij Wolczuchy nog des avonds over de Weres- zyca en veroverden te middernacht stormenderhand het Westelijk deel van Grodek. Ook ten Zuiden van Grodek is de Westelijke oever van de Wezeszyca van vijanden gezuiverd Ten Zuiden van de Dnjester is de toestand over het algemeen onveranderd. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Ten N. van Yperen maakten 'de Engelsche troepen zich meester van een Duitsche loopgravenlinie. De winsten ten westen van La Bassée gemaakt konden niet worden gehouden. In den sector ten N. van Atrecht wonnen de Fran schen op verschillende punten terrein, voornamelijk ten oosten van Lorette, ten zuidwesten en ten zuiden van Souchez en in het Labyrinth. Hier werden 300 gevangenen gemaakt en eenige mitrailleurs buit ge maakt. Ten zuiden van Atrecht beschoten de Duitschers he vig de stellingen die zij verloren hebben in den omtrek van dte hoeve Sous tout Vent, maar zonder dat de be schieting dooi een krachtigen infanterieaanval werd gevolgd. Bij de hoeve Quennevière breidden de Franschen, na vc schillende Duitsche tegenaanvallen te hebben af geslagen, hunne winsten ten N. W. van <ia reeds bezet te loopgraven uit, sn namen ecu 100-tal Duitschers ge vangen-, onder wie 2 officieren. Do stad Reims werd beschoten. De Duitschers wier- oen een 100-tal granaten in de stad, waarbij vele brandgranateneen tiental dezer projectielen vielen op de kathadraal. In de Vogezen behaalden de Franschen een belang rijk voordeel aan. de beide oevers van de Boven-Fecht; zij maakten zich geheel meester van de hoogtelijn, die dë Fechtvaïlei beheerscht, ten N. van Steenabrück en Metzeral, Ten Zuiden daarvan wennen de Franschen eveneens terrein tusschen twee armen van de Boven- Feeht, en op de hoogten die waterscheiding uitmaakt tusschen de dalen van de Fecht en de Laudi. In den loop van de den 15en Jluni werden eenige bommen geworpen op Nancy, St. Dié en Belfort, door Duitsche vliegtuigen, die afzonderlijk optraden. Te Nancy werden eenige personen tot de burgerbevolking behoorende geraakt Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten noorden van den pias bij Bellewaarde zijn de eergis teren verloren gegaoe loopgraven grootendeels her overd. De Engelschen en Franschen zetten gisteren hun pogingen voort om door onze linies te breken. Ten noorden van het kanaal van La Bassée werden de Engelschen door de Westfaalsche en Saksische troepen in het handgemeen genoodzaakt tot een snellen terug tocht naar hunne linies. Tegen het front ten westen van Lievin tot Atrecht richtten de Franschen onophoudelijke aanvallen. Bij de Lorette-hoogte werd een volkomen in elkaar ge schoten loopgraaf door ons ontruimd. Ten zuiden van Souchez slaagden de Franschen er in, in onze stel lingen over een' breedte van Ongeveer 600 Meter vasten voet te verkrijgen. Daar duurt de strijd nog voort. De gisteren onder groot munitieverbruik en zonder acht te slaan op zware verliezen ondernomen aanval len, zijn dus wederom met de nederlaag der Franschen en Engelschen geëindigd. Eveneens mislukten, de Fransche aanvallen bij den Molen Sous Tout Vent. Wij namen daar 5 officiëren en 300 man gevangen. m de Vogezen duurden dé levendige gevechten tus schen de Fecht- en Lauchdalen gisteren nog voort, doch kwamen des avonds ten einde. Afgezien van klein verlies van gebied ten noord-westen van Metzeral, hebben wij onze posities behouden. Honderd Fran schen werden gevangen genomen. De bewering van het Fransche officieele bericht van 16 dezer 's avonds, dat de kathedraal van Reims met brandgranaten zou beschoten zijn, is niet waar. Ons vuur richtte zich juist tegen de oost-kazerne en tegen de batterij aan den spoorwegdriehoek noordelijk van Reims, van waaruit wij'hevig beschoten werden. EEN LUCHTAANVAL OP BRUSSEL. Aan het Hbld. werd geseind: In den afgeloopen: nacht, ongeveer te vier uur, de den twee Fransche vliegers een aanval boven Brussel, gemunt op de luchtschiphal. De bommen misten ech ter hun doel Bij Vilvoorde vielen ook verscheidene granaten in een weiland. Ik kwam juist van het front uit Thielt en logeerde in een hotel o-p de Place Rogier in Brussel, toen het leger te vier uur gewekt werd door een hevige kanonnade. De Duitschers beschoten de vliegers van alle zijden. Bij hun terugtocht namen de Franschen hun weg over de stad1, zoodat nu voor 't eerst het Duitsch luchtgeschut ook boven Brussel's binnenstad schieten moest. Het was een aangrijpend schouwspel die witte shrapnellwolkjes te zien, tame lijk dichtbij vliegend in dë klare ochtendlucht. Te kwart over vier ontplofte een Duitsche shrapnel! vlak boven het Plein Rogier. Vele logeergasten waren zeer onsteld. Ik volgde den interessanten luchtkamp van het dak van het hotel. De Place Rogier lag vol gra naatscherven. Een werkman werd licht gewond. De Fransche vliegers waren tegen half vijf uit het'gezicht. Ik verneem nader dat aan dë lucbtschiphal geen scha de is toegebracht. EEN DUITSCHE ONTKENNING. Officieel werd gisteren door het Duitsche opper commando medegedeeldDe bewering in het officieele Fransche rapport van 16 Juni 's avonds, dat de kathe draal te Reims met brandgranaten beschoten is, is on waar. Ons vuur was veeleer op de oostelijke kazernes, benevens op de batterij, aan den spoorwegdriesprong, ten noorden van Reims gericht, die heftig op onze stel lingen vuurde. DE STRIJD AAN DE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Aan het Isonzo-front sloegen onze troepen bij Plava weder verschillende aanvallen onder zware verliezen voor dten vijand af. In het rotsgebied van den Km duren de gevechten der bergtroepen voort. Aan de grens van Karinthië is gisteren niets van belang voor gekomen. In Tirol zijn vijandelijke offensieve bewe gingen tegen het Telliacher Jock, in het Tofana-gebied, bij Tresassi, Buchenstem en op Montecoston, ten oos ten van Folgaria, afgeslagen. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Uit Londen wordt officieel gemeld: In den afge loopen nacht deed een vijandelijke afdeeling onder aan voering van een Duitsch officier een dappere aanval op de Britsche loopgraven op Gallipoli. Enkele vij anden werden op de borstwering gedood, de meesten vielen voor-ze die loopgraven bereikten. Er worden 50 dooden geteld, onder hen de Duitsche aanvoerder. De loopgraven door ons in den nacht van den twaalfden veroverd, werden eveneens aangevallen. Wij werden een dertig meters teruggedrongen, maar tegen het aan breken van den dag werd de ontruimde loopgraaf door ons mitrailleurvuur van rechter- en linkervleugel ge- ënfileerd. De Dublinsche fuseliers heroverden daar op de loopgraaf met de bajonet. In de loopgraaf vond men twee honderd doode Turken. Twaalf gevangenen werden gemaakt. Onze verliezen zijn gering. D(E LUCHTAANVAL OP DE KUST. Een officieel Duitsch marinebericht meldde giste ren: In den nacht van 15 op 16 Juni voerden onze luchtschepen een aanval uit op dë Noord-Oostkust van Engeland. Op een versterkte kustplaats werden bommen geworpen waardoor een aantal fabrieken, waaronder een hoogoven, in brand geraakten en ge deeltelijk werden vernield De luchtschepen werden hevig beschoten, vooral door een strandbatterij. Laatstgenoemde werd aangevallen en tot zwijgen ge bracht. De luchtschepen liepen geen schade op. KORTE BERICHTEN. Eenige maanden geleden daalde een F r a n s c h vliegtuig in de Berner Jura en werd in beslag genomen. Het Zwitsersche legerbestuur vroeg nu aan het Fransche of het het vliegtuig wilde verkoopen. De Fransche regeering antwoordde, dat zij het Zwit serland ten geschenke aanbood uit erkentelijk heid voor de behandeling van de zwaar gewonde Fransche krijgsgevangenendie door Zwitserland waren getrokken. De Bondsraad nam het geschenk aan. Gisteren brak een hevige brand uit in Duderstadt bij Hannover. 's-Avonds om 7 uur waren reeds veer tig huizen en een kerk een prooi der vlammen gewor den. Het Engelsche stoomschip „Trafford", op weg van Cork naar Sydney, is gisteren in de Ierscne Zee door een Dui'tschen onderzeeër tot zinken gebracht. met 3-jarige cursus te Alkmaar. Jongens en meisjes, die het onderwijs wenschen te volgen ,aan de Handelsdagscliool, worden ver zocht zien in persoon of schriftelijk vóór 20 Juni a.s. aan te melden bij den Directeur, den Heer A. VERSTEEGE aan het schoolgebouw (Doelenstraat, hoek Nieuwesloot) bij voorkeur op Maandagmiddag van U/2 tot 21/2 uur en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. Als leerlingen worden toegelaten: a. Zij, die in het bezit zijn van een verklaring of getuigschrift, waaruit duidelijk blijkt, dat zij de zes of zeven klassen eener lagere school met uitgebreid leerplan met vrucht hebben doorloo- pen; b. Zij, die in het bezit zijn van een verklaring of getuigschrift, waaruit blijkt, dat zij de zevende klasse eener lagere school met vrucht hebben doorloopen en een voldoend examen in de Fran sche taal hebben afgelegd. c. Zij, die den leeftijd van 12 jaren hebbende be reikt, het toelatingsexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Het sub c bedoelde examen omvat: het lezen, het schrijven, het rekenen, de beginselen der Nederlandsche- en Fransche taal, der aardrijks kunde en der geschiedenis. Zij, die op grond van de bepaling sub a en b zonder examen wenschen te worden toegelaten of die in aanmerking wenschen te komen voor het bepaalde in artikel 10 alinea 2 der verordening op de Handelsdagschool, worden verzocht daarvan bij de aangifte kennis te geven. In de waschvertrekken der Pruisische D-treinen wordt geen zeep meer verstrekt. Door plak katen wordt het publiek erop indachtig gemaakt, om vooral spaarzaam met zeep te zijn. -— Het Engelsche kolenschip „Arndale", op weg naar Archangel, is den 12en Juni op een mijn geloop en, ten zuiden van Kaap Orlow (Witte Zee) en gezonken. Drie leden der bemanning zijn omgekomen. EEN SCHIP OPGEBRACHT. De N. Rott. Crt. verneemt, dat het Nederlandsche stoomschip „Laura", van Philadelphia naar Rotter dam, op last van dë Engelsche regeering naar Wey mouth is gebracht en daar wordt aangehouden. DE ENGELSCHE CENSOR. Reeds meer is meegedteeld, dat brieven uit Amerika, die over Engeland waren gegaan, door den Engel schen censor waren geopend. Thans deelt een der le zers van het Hbld. mede, dat niet alleen brieven met de laatste Amerikaamsche post aangekomen waren geopend door den Engelschen censor, maar dat er zelfs brieven zijn aangehouden: dat bleek uit copiën, die hij met een Hollandsche boot kreeg. Er waren brieven bij met chèques erin. Het is zeker gewenscht, zegt het blad, dat onze re- geering tegen dit optreden van dë Engelsche ernstig protesteert. Maar laat het geval anderen tot een waar schuwing strekken om, als het eenigszins kan, van de Nederlandsdie mail gebruik te maken. VARKENS.- Naar verluidt heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel het percentage van de hoeveelheid in K.G. van de voor uitvoer bestemde varkens, welk de exporteurs voor binnenlandsch verbruik moeten 1< veren, voor deze maand' vastgesteld op 80 tegen 6 voor de afgeloopen maand. Dienovereenkomstig zal een exporteur van elke 100 K.G. die hij uitvoert 80 K.G. voor binnenlandsch ver bruik moeten beschikbaar stellen. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. In het tijdvak van 30 Mei tot en met 5 Juni is door het Koninklijk Nationaal Steuncomité ontvangen 13280.16, totaal met de vorige opgave een bedrag van' 2 256.626.84. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Donderdag 17 Juni De beraadslaging over het wetsontwerp tot nadere regeling van eedsvraagstuk werd hervat. De minister van justitie zette nu het bekende arrest van den Hoogen Raad gerezen moeilijkheden uiteen en verklaarde den spoed, waarmede het ontwerp is ingediend. Reeds bij de laatste herziening van de Grondwet heeft men den gewetensdwang niet meer gewenscht. Spr. zette uiteen, waarom de regeering den eed niet geheel heeft willen afschaffen en waarom de volkomen vrijheid van keuze ook bezwaar had. Door dien onge- loovige tot den eed te dwingen, zou de staat een waar borg verwaarloozen, welken van den geloovige te ver krijgen is, n.l het geven van zijn woord. Spr. behandelde dan de bezwaren tegen het onder zoek van de gemoedsbezwaren door den rechter. De rechter heeft deze niet te onderzoekenhij heeft slechts uit te maken, of de persoon te goeder trouw is. Spr. bestreed andere geopperde bedenkingen en beriep zich op de ervaring in het buitenland. Ook ontkende spr. dat de belofte voor den staat voor UA.VI&

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1