De Wilde Olijf. FEUILLETON. een eed wordt uitgegeven. De staat gaat alleen terug voor godsdienstige bezwaren. Dit ontwerp werkt het beginsel alleen verder en meer individueel uit. Het auteursrecht van dit ontwerp komt aan het vorige, rechtsche ministerie toe. De minister zette uiteen, dat een andere regeling bij verwerping van het ontwerp niet mogelijk zal zijn en waarschuwde nogmaals ernstig voor het gevaar van dte daaruit voor de rechtspraak voortkomende gevol gen. De heer Franssen (A.-R., Overijsel) hoopte dat nu de regeering erkend heeft, dat de eed van zeer veel nut is in het staatsbestuur, zij dte consequentie zal willen aanvaarden en daardoor in haar beleid zal handelen. Volgden de replieken. De heer van Lamsweerde (R.-K., Gelderland) bleef het onderzoek van de gemoedsbezwaren bedenkelijk achten en zal met genoegen die verantwoordelijkheid voor het tegen stemmen dragen. De heer Kuyper (A.-R. Z-Folland) zei, dat het kan zijn, dat ook hij ten slotte geen anderen uitweg weten dat het ontwerp. Doch spr. had bezwaar de behandeling nu in deze buitengewone omstandig heden. De heer Reekers (R.-K., Gelderland) wraakte het be roep op het vorige ministerie, bleef zich verzetten te gen het toetsingsrecht, wist ook geen oplossing, maar achtte het in elk geval een betere regeling den eed ge heel af te schaffen. De heer van den Biesen (R.-K., N.-Brabant), wraak te het beroep vpn den heer Drucker op een der Verkva ders. De atheïsten, vindt spr., zouden geen getuige nis mogen afleggen en geen ambten bekleeden. De heer Drucker (V.D., N.-Holland) hield zijn aan haling van den kerkvader vol en handhaafdte het be roep op de meeningen van leden uit het vorige minis terie, terwijl hij zei, dat geen van de tegenstanders van het ontwerp een oplossing heeft kunnen aangeven. De minister dupliceerde onder eenige interrupties. Het wetsontwerp werd daarop verworpen met 23 zou tegen 17 stemmen, zuiver rechts tegen links. Na de pauze hield de heer van Nierop Holland) zijn aangekondigde interpellatie van «Ja de pauze hield de heer van NIerop (U. L., N.- dten minister van financiën nopens de uitvoering van art. 13 van de wet op dte inkomstenbelasting. Spr. betoog de dat er verarming heerschte en er geen enkele reden is, om ten aanzien van de dividenden een heel andere regel te volgen dan ten aanzien van tantièmes en an- dere winstuitkeeringen. De minister van financiën, de heer Treub, gaf toe, dat art. 13, niet overduidelijk is, de minister overwoog dan ook reeds een wijziging. De onduidelijkheid is ontstaan doordat men een groot aantal verschillende gevallen in één artikel heeft willen samenvatten. De kortheid heeft echter, zooals bleek, de duidelijkheid ge schaad. Na nog enkele besprekingen werd.de inter pellatie gesloten. Aan de orde was vervolgens het wetsvoorstel Aal- berse tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een nieuw artikel tot bestrijding van de oneerlijke mededinging. De heer Laan (V.L. Noord-Holland) zei, een voorstander te zijn van Hollandsche artikelen, doch deze worden slechts geaccepteerd onder een bul- tenlandsch étiquet. De wereld wil nu eenmaal bedro gen worden meende spr. Bovendien was z. i. het wetsontwerp verbazend ruim geredigeerd en het was moeilijk aan te geven waar de oneerlijke concurrentie begint. De heer Aalberse zag in bestrijding van de oneer lijke concurrentie een machtig middel om dten Neder- landschen naam in het buitenland hoog te houden. Spr. hoopte dat zeer velen zullen overtuigd zijn, dat dit wetsvoorstel is in het belang van den staat, omdat het bedoelt de twee grondzuilen van de maatschappe lijke en de rechtsorde: de eerlijkheid en de goede trouw te bevestigen en te versterken. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen z. h. s. De Voorzitter wenschtte den heer Aalberse geluk met het door hem behaalde succes. De vergadering werd verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Gemengd Nieuws. EEN DROEVIG ONGELUK. Door een ongelukkigen samenloop van omstandig heden .heeft er gisternamiddag een droevig ongeluk plaats gehad te Valkenburg. Op een kruispunt van we gen kwamen uit een huis drie kinderen geloopen. Het voorste kind liep onder het voorwiel van de auto van Prins Hendrik, op het oogenblik, dat de chauffeur al zijn aandacht gevestigd had op de te maken bocht en 't kind pas opmerkte, nadat het ongeluk was gebeurd. In verband met de te maken wending reed de auto zeer langzaam. Op de terugreis naar Den Haag zal de Prins heden een bezoek brengen aan de ouders van het slachtoffer. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, waren deze niet in de gemeente aanwezig, meldt de N. Rott. Crt. NOODWEER. In de buurtschap Haarlo bij Borculo heeft het Dins dagmiddag eenige oogenblikken danig gespookt. Te gen half vijf ontlastte, aldus de Maasbode, er zich een geweldige onweersbui vergezeld' gaande van hagelslag en stormwind. De te velde staande gewassen hebben 1 verschrikkelijk van het noodweer te lijden gehad. Ge- heele velden met aardappelen zijn totaal vernield, door de buitengewoon groote hagelsteenen. Door den stormwind zijn verscheidene boomen ontworteld. De stam van een forschen noteboom is zelfs ongeveer Meter beven den grond afgeknapt Dte kroon is 20 Me ter ver weggeslingerd, waarbij de zware takken diep in den grond zijn gedreven Elders ziet men een huis waarvan een stuk van het dak met dte gebinten is weg geslagen. Een boerenschuur, nog slechts eenige jaren oud, is geheel ingesto-rt, waarbij de neerstortende bal ken, wagens, landbouwwerktuigen en rijtuigen in die schuur vernielden Op weer een andere plaats is eer boom op een huis terecht gekomen, zondter echter groote schade aan te richten Het vee in dte weiden draagt ook die sporen van het ruwe weer. Langs rug en zijden toonen vele dieren kale bloedige vlekten. JACHT OP EEN RIJWIELDIEF. Men meldt ons uit Amsterdam Fen inspecteur van politie, als boef verkleed, begaf zich naar een huis. waar zich meerdere leden van een dievenbende ophiel den. Bij het verlaten der woning kwam een der leden op straat hem tegemoet met de mededeeling, dat hij een der collega's wenschte te spreken. E>e inspecteur, die zich als een der huisgenooten had voorgedaan, vernam van den dief, dat hij dien dag eenige rijwielen gestolen had, waarna beiden besloten den buit te gaan zien. Doch bij de Ceintuurbaan gekomen, scheen de boef lucht te krijgen, dat hij zich in zijn collega had vergist. Plotseling zette hij het op een loopen, terwijl de inspecteur, hierop niet bedacht, geen kans zag hem in te halen. Spoedig echter besloot de inspecteur ge bruik te maken van een juist passeerend rijwiel, om daarmede den dief te achtervolgen, hetgeen aanvanke lijk wederom mislukte, doordat de achtervolger in volle vaart tegen een hoop straatkeien reed. De boef was inmiddels in een huis op de Ceintuurbaan gevlucht, doch de inspecteur liet onmiddellijk weer het rijwiel in den steek, volgde den dief, dien hij op den zolder der woning te pakken kreeg. Daar slaagde die inspecteur er ten slotte in den rijwieldief te arresteeren en naar het bureau Stadhouderskade in verzekerde bewaring te REORGANISATIE DER ANTIR. PARTIJ. Het bestuur der Centrale A. R. Kiesvereeniging in het district Enkhuizen heeft besloten het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen te verzoeken spoedig voorstellen te doen tot reorganisatie van de Partij, waarop in de „Standaard" herhaaldelijk en met zooveel klem is aangedrongen. DE TWEEDE KAMER OP RECES. De afdeelingen der Tweede Kamer zijn gisterna middag met hare taak gereed gekomen, zoodat het reces der Kamer'is ingetreden. BAANTJESJAGERS. (Van een onzer Amsterdamsclje correspondenten.) Wat is een baantjesjager? Er zijn verschillende definities van te geven. Maar al die diverse definities hebben twee factoren gemeen: een baantjesjager'moet niet laksch zijn en evenmin moet hij bezield zijn met al te veel altruïstische gevoelens. Hoe meer baantjes hoe liever, is zijn leus. En- de man die hem in den weg staat zal moeten vallen, al is het ook z'n beste vriend. In Amsterdam verrijzen de baantjesjagers als pad destoelen. Het zijn echter baantjesjagers van een bij zonder soort. De gemiddelde baantjesgast mag zich gewoonlijk niet in de sympathie van de. meerderheid des volks verheugen. Maar deze nieuwe Amsterdiam- sche baantjesjagers zijn werkelijk allercharaiantste menschen. Je kan gerust een glas bier met ben gaan drinken. Ze zijn door en door fatsoenlijk, ze beharti gen de liefdadigheid naar hun vermogen, en zij voelen, dat hun baantiesjagen eigenlijk iets oneervols is. Misschien is baantjesjager dan ook niet de juiste titel voor die personen van deze categorie. Maar een ande re benaming weten wij niet voor hen op het oogenblik. Ze zijn baantjesjager geworden sedert het uitbreken van den oorlog. Daarvoor hadden zij slechts één werkkring, één zaak, één onderneming, of oefenden zij slechts één beroep uit. Maar toenkwam de crisis, en hun inkomsten werden gehalveerd. Zij voelden er weinig voor, hun leven te vereenvoudigen, maar zij wilden liever harder werken, dlesnoods op een hun heel vreemd1 terrein, als hum inkomsten maar hetzel: bleven. Zoo zagen wij een soliede assuradeur een handel, engros natuurlijk, in aardappelen beginnen; een bakker pachtte een bioscoop; een goudsmid ging handelen in Persische tapijten; een boekhouder vestig de zich als promotor, enz. Dit was geen baantjesjagen. Ten allen tijde hebben duizenden degelijke burgers twee verschillende zaken gehad. Maar slimmer werd het, toen de assuradeur behalve z'n aardappelen ook kaas probeerde aan den man te brengen, terwijl z'n vrouw een „familie-pensi- grijsd zijn, kunnen van verdriet over die nieuwelingen in het vak die uotabene vroeger ik weet niet wai: waren niet slapen, en huilen beete tranen. Het pu bliek lacht erom, zelf wetende, dat bet er niet den dupe van zal worden Een boekhandelaartje richtte een arbeidsbeurs op, de directeur der Gemeentelijke Arbeidersbeurs vloog hem in de haren. Waarom? Ook dte mobilisatie-arbeids beurzen zullen na de crisis we! verdwijnen, evenals de mobilisatie-schoenwinkels, dte mobilisatie-sigarenwin kels, de mobilisatie-bioscopen, de mobilisatie-begrafe nisondernemingen, en de vele andere mobilisatiebedrij ven, die in de laatste maanden geboren werdten. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De Coöperatie „Vooruit", die deze week de distribu tie van visch heeft ter hand genomen, bleek hiermede aan veler wenschen te voldoen, althans de ingeslagen voorraad, 200 pond, was in zeer korten tijd reeds uit verkocht k 15 cent per pond. UIT HARENKARSPEL. Onze verslaggever verzoekt ons naar aanleiding van de vraag van den heer' Doekes, in de laatste raads vergadering, betreffende de schoolkinderen van de Stroet, waarvan de besprekingen niet duidelijk zijn ge plaatst, het volgendte nog even te vermelden De heer Doekes steldte de vraag, hoeveel kinderen van de Stroet te Dirkshom schoolgaan. Toen de voor- zitter antwoordde van 10, maakte de heer Doekes de opmerking, dar ze toch niet van onderwijs verstoken zouden zijn, als ze niet waren opgenomen. Beter zou het geweest zijn, ze niet aan te nemen; hoe minder kinderen er zira, hoe beter ouderwijs gegeven kan worden. Zedtehjk is het dus in het nadeel van de kin deren te Dirkshom. De voorzitter wees er op, dat B. en W. er niets tegen hadden de kindteren toe te laten, ze betalen het maximum schoolgeld, er kan voorko- ligen invloed hebben. De heer Doekes was met deze uitlegging tevreden. UIT SINT PANCRAS. Den 15en Juni slaagde de heer E. W. Melchior, hier, voor het tweede natuurkundig examen aan Universiteit te Leiden. al- de KORTE BERICHTEN. Een 70-jarige te Drachten, viel in de diepe vaart. De 70-jarige van Houten, aan den overkant wonendte, dit ziende, sprong geheel gekleed te water, zwom naar de overzijde en bracht den drenkeling op het droge. Geen dter oudjes ondervindt nadeelige gevolgen van zijn bad. Een man te Uffelte (bijMeppel) woonachtig, is door een zonnesteek gedood De 72-jarige man te Glanerbrug, d'ie Maandag 1. van een met hooi beladen wagen viel, is Woensdag aan de gevolgen daarvan overleden. Woensdagmorgen is een 2-jarig kind van een fa brieksarbeider in de buurtschap Brink en Orde (bij Apeldoorn), bij het spelen in een achter het huis gele gen beekje gevallen en verdronken. Woensdagavond is op het station te Utrecht een arbeider-remmer tusschen een rangeerend treindeel ge komen en tusschen twee wagens doorgedrukt. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde iemand te Zaandijk, wegens beleediging van den Duitschen Keizer, tot een geldboete van 10, subsidiair 5 dagen hechtenis. De eisch was 25 boete. STADNIEUWS. on" ging exploiteerentoen de bakker behalve z'n bi oscoop de lunchroom was er al natuurlijk, ook een schoenwinkel oprichtte, waar tegen mobilisatie- doen, prijsjes verkocht werd; toen de goudsmid naast tapytenhandel ook in reclamedrukwerken ging enz. enz, Het aantal Amsterdammera, dat op het oogenblik in een zestal ondernemingen een actief aandeefneemt, is legio. Oude winkeliersters, die in hun zaak ver- Roman naar het Engelsch. 26) Zij lachte in zichzelf bij de gedachte hoe weinig Con quest haar begreep als hij meende, dat zij gaarne haar wilde loot zou enten op den stam van een aangekweek te beschaving. Zij mocht dat verlangen eens gekoes terd hebben, maar dat was lang geleden. Het was niu een soort glorie van haar om buiten dte wet te staan met Norrie Ford. Daar waren zij samen twee banne lingen, en een woest paradijs met zijn eigen heerlijkhe den, niet minder zoet dan die van eenig Eden. Zij had zichzelf meer dan eens de vraag gesteld of zij zich zou laten „opnemen in den boomgaard," zooals Conquest het uitdrukte. De mannen, die haar op verschillende tijden ten huwelijk hadden gevraagd, waren evenals hij van middelbaren leeftijd of daaromtrent geweest, mannen met een verzekerde positie, hetzij door geboor te of verdienste. Als de vrouw van een van hen zou zij een eervolle plaats hebben ingenomen. Zij had1 htm aanzoeken niet lichtzinnig van de hand gewezen of de weigering daarvan als iets van zelf sprekends be schouwd. Zij had het haar plicht gevonden ieder aan zoek ernstig te overwegen en, de liefde er buiten latend had zij zich zelve afgevraagd of het niet goed voor haar zou zijn zijn de de gelegenheid aan te grijpen en in de wereld „iemand" te worden. Een paar malen kwam dte positie, die haar werd aangeboden, zoo zeer met haar eigen smaak overeen, dat haar weigering een zeker onbestemd gevoel van berouw met zich mee bracht. „Maar ik kon het niet doen", waren de woorden, waarmee zij ontwaakte uit iederen droom, waarin zij zich als meesteres in een kalm Engelsch park of een groot huis in New-York zag. Haar gewoonten raoch- ten diezelfde zijn als die van het beschaafde mensth- dom, haar hart luisterdte naar een roepstem van buiten de grenzen, binnen welke die menschen het erkend recht bezitten om te leven. Zij kon haar vrijheid niet aan banden leggen, die haar zouden beletten op die «tem te antwoorden als die zich ooit liet hooien. XIV. Zij ontdekte, dat Norrie Ford was teruggekomen en dat enkele van haar verwachtingen waren vervuld, toen zij hem werkelijk op een avond naast zich aan een diner zag zitten. Miss Jarrott hield aan tafel van een verlichting met kaarsen, getemperd door donkerroode kapjes. Daar geen verblindend' electrisch licht dezen zachten gloed j mocht verstoren, konden slechts oude kennissen onder haar gasten eikaars gelaatstrekken ondierscheiden. Met een gevoel alsof zij een ontdekking deed, merkte Miri am door de rooskleurige schemering nu een Jarrott of een Colfax, dan weer een Enidsleigh of een Pole op gezichten, die zij meer of mindter goed kende en geen tijd had gehad te herkannen in de paar drukke minu ten in het salon. Het was het diner, waarvan Evie had' gezegd, toen zij Miriam haar plan de campagne meedteelde: „Wij moeten het eerst van alles de familie afwerken." Het was duidelijk, dat rij dien plicht als iets zeer verve lends beschouwde; maar rij was te wereldwijs om niet in te zien, dat rij zou oogsten wat rij zaaide. De mecsten der Jarrotfs waren menschen van beteekenis; sommigen waren rijk: en een mevrouw Endsleigh Jarrott was bepaald een macht op het gebied van partijen en cotillons. De dames Colfax hadden ook veel invloed en terwijl de Poles en de Endsleighs zich meer in de wereld van kunst, letteren en geleerdheid bewogen dan in die der uitgaande menschen en van 't kapitaal, bezaten zij den onbetwisten voorrang van een goede geboorte. Evie schatte hen alleen zeer juist naar hun betrekkelijke waarde voor haar in den kring. Sommigen zouden wel een diner ter hare eere geven, EEN PROEF ÓP DE KAASMARKT. Vanmiddag is er op het Waagpiein een proef geno men met het rijden van kaas in wagentjes, eigenlijk bakken, welke gemakkelijk aan een as met twee wielen kunnen worden gehaakt. In zoo'n bak kunnen 300 kaasjes gelegd worden, terwijl er op een berrie 00 ge vlijd kunnen worden. Natuurlijk is de Waag niet ingericht op het inrijden der wagentjes en zijn ate schalen niet gemaakt voor de bakken en het ligt evenzeer voor de hand, dat, waar het hier slechts een proef geldt, aan het geschikt ma ken van een en ander niet zooveel geld1 is besteed en dat dus de werkwijze iets onbeholpener was, dan het geval zou rijn geweest wanneer alles in orde en alles op dreef was. Deze „nieuwigheid" ondervond heel wat belangstel ling en bespreking. En geenszins onverdeelde in stemming. Deze mompelde iets van „mklle nieuwe karren", die wees op bezwaren, een derde betreurde het verlies van het karakter van de kaasmarkt Nu be hoeft men zich zeker over de nieuwheid der karren niet al te zeer ongerust te maken, immers zij zijn af komstig van Haarlem, waar rij gebruikt werden toen de kaasmarkt daar nog niet was afgeschaft. Soortge lijke wagens zijn ook in Purmerend in gebruik. En nu zal deze methode iaderdlaad wel bezwaren opleveren. Maar zij heeft dan toch zeker ook haar voordeden. Zij bespoedigt het werk, zoodat de kaasmarkt vroeger is afgeloopen, hetgeen voor allen, die er bij betrokken zijn, niet dan aangenaam kan wezen. Bovendien verge; anderen een bal. Bij dte meest bescheidenen kon men altijd rekenen op een schouwburgpartij of een „tea". Zij was er ook handig in op aandoenlijke wijze haar ouderloozen staat te releveeren, waarmee rij hun sym pathie opwekte met dlat mooie kind van dien „armen Jack" of die „arme Gertru de," al naar dat rij aan de ze of gene rijde waren verwant. Door de beslommeringen na haar aankomst uit Zuid-Amerika, het inrichten van het nieuwe huis en het aanschaffen van nieuwe kleeren, was er in de zes weken, dat het jonge meisje terug was, weinig van den ouden, vertrouwdijkeu omgang tusschen Miriam en Evie gekomen. Niet, dat er eenige vervreemding tus schen hen was ontstaan; het was alleen omdat Evie opging in de glorie van den .aanstaanden winter en geen tijd had voor de bovenwoning in de Fiftynintb Street. Miriam gaf daarom dan ook op zekeren dag met genoegen aan Evie's uitnoodiging gehoor, „om al mijn dingen te komen bekijken", wat 'n inspectie betee- «ende van al de japonnen en hoeden, die juist waren thuis gekomen. Die lagen nu, als kleurige wolken bij een zomerschen zonsondergang, of als bonte vlekken van veeren en bloemen, op het bed en de sofa in Evie's kamer en namen alle stoelen in beslag, behalve die waarop Miriam zich tot in den versten hoek van den erker had teruggetrokken. Zooals zij daar zat te gen het licht, niet geheel en profiel met haar hoofd een weinig gebogen om Evie's mooie kleeren beter te kunnen zien, bezat haar gestalte een soort gratie k la Van Dijk, eer verhoogd dan verminderd door de lange veeren en rijke draperies volgens de mode van die maand. Evie fladderde tusschen de kleerkasten en la den heen en weer, terwijl zij druk babbelend die eerste gebeurtenis van haar season besprak, waarbij de fami lie zou worden „afgewerkt". Zij telde de namen op van degenen die eenvoudig moesten gevraagd worden en van hen die gevoegelijk konden thuisgelaten wor den. „En natuurlijk moet paatje Wayne komen", merkte zij op haar practische, lieve manier op. „Hij zal dat 'rilakkelijkt zij het werk omdat rijden altijd heel wat minder arbeid kost dan dragen. Wellicht is deze be handeling ook voor de kaas beter. En wat nu tenslotte het hoofdbezwaar van velen be treft, dat de kaasmarkt haar eigenaardig karakter zou verliezen, zij, die daarvoor bang zijn, zullen mis schien gerustgesteld worden, indien zij vernemen, dat, slaagt de proef en wordt tot invoering besloten, in de morgenuren de traditioneeie kaasdragers net hun wit te kousen en witte pakken, met hun geel, groen, blauw, oranje, en met hun sukkeldrafje in het zweet huns aanschijns de traditie zullen handhaven en dat eerst in den namiddag de oude methode zal warden vervangen door een andere, die nieuwer en piatiischer is. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. In de gisteravond in café „Central' gehouden, goed bezochte ledenvergadering van de kiesvereeniging „Eensgezindheid" is besioten ten aanzien van de peri odieke en andere vacatures in den gemeenteraad in de districten 1 en II uit te komen met eigen candidaten en in district III geen candidaten te stellen indien de rechtsche kiesvereenigingen zich schriftelijk bereid verklaren de candidaten, door „Eensgezindheid" in de beide andere districten gesteld niet te bestrijden. Bij acclamatie werden hierna in district I ten II ge steld dte aftredtendte raadsleden, de heeren Jb. Cloeck, A. Fortuin en D. Govers en bij groote meerderheid van stemmen in de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer de Groot, de heer E. E. Stoel Naar alle waarschijnlijkheid zullen de rechtsche kiesvereenigingen zicli met deze regeling vereenigen en enne! in district III den heer H. P. Ibink Meien brink en een candidaat in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer N. Glindterman (wij hoor den den heer mr. D. Sluis noemen) stellen. Er zal dus om de zetels vermoedelijk niet worden gestreden tus schen de rechtsche en dte vrijzinnige partijen. Zooals men weet, komt de afdeeling Alkmaar der sociaal democratische arbeiderspartij wèl met eigen candida ten in de verschillendte vacatures uit. Vastgesteld werd een gemeente-program. In de vergadering, welke in verband met de bespre kingen over dit punt zeer lang duurde en o. m. werd bijgewoond door den veteraan, mr. N. H. de Lange, die, ondanks zijn 93-jarigen leeftijd, met jeugdig vuur zijn afwijkendte meeningen ten aanzien van het gemeen te-program verdedigde, kon het punt „bestuursverkie zing" niet meer afgedaan warden, zoodat de behande ling daarvan werd verdaagd. MUZIEKUITVOERING, te geven door h°i STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur: H A. MAAS, in den Hout. op ZONDAG 20 JUNI, des avonds van 810 uur, Programma 1. L'Examinateur, marche Witerwulghe. 2. Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien von Suppé. 3. Arabi Pacha Baudonck. 4. Fantaisie de 1' operette „La fille de Madame Angot" Lecocq. Pauze. 5. Le Voltigeur Nihoul. 6. Ouverture Comique Keler Bela. 7. Waener Mad'len, Walzer Ziehrer. 8. „Kunstkring", marsch Maas. NED. HERV. KERK. Naar men ons mededeelt is aan de algemeene Syno de de Ned. Herv Kerk het volgende adres verzonden: De Kerkelijke Kiesvereen. „Onze Ned. Herv. Kerk" te Alkmaar, bestaande uit een groep van 351 stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gqpieente te Alk maar, in hare ledenvergadering op 17 Juni 1915 ken nis genomen hebbende van de voorloopig door de Sy- nodte dtes vorigen jaars aangenomen wijziging van art. 39 van het Reglement op het Godsdienstonderwijs, ge voelt zich gedrongen hare hartelijke instemming met deze wijziging uit te spreken en dringt er bij uwe Sy node ten zeerste op aan dienovereenkomstig dit jaar definitief genoemd art. 39 vast te stellen. Zij meent ter toelichting van dit verzoek drieërlei overweging onder uwe aandacht te moeten bmegen: 1°. dat de Ned. Herv. Kerk als Christelijke Kerk in het algemeen duidelijk en onomwonden haar Christe lijk geloof hebbe uit te spreken,'gelijk dat zeer bijzon der in de eerste der drie belijdenisvragen op eenvoudi ge, echt bijbelsche wijze is tezamengevat, maar door de toevoeging „althans wat betreft den geest en hoofd zaak" tot willekeur en verwarring aanleiding geeft; 2°. dat de Ned. Herv. Kerk als zoodianig door schrapping van de woorden „althans wat betreft den geest en hoofdzaak" handelt overeenkomstig haar be lijdend karakter en roeping, welke nog altijd gewaar borgd' liggen in art. 11 van het Algemeen Reglement. 3°. dat de Ned. Herv. Kerk ter plaatse, waarvdh dit adres van uitgaat, met haar scherpe partijstrijd en ongezonde kerkelijke verhoudingen ten pijnlijken bewij ze kan dienen, hoe noodig 't is dait de thanss bestaande kerkelijke willekeur ophoude, waartoe de definitieve schrapping van de woorden „althans wat betreft den denk ik wel niet wenschen, die arme stakker, maar het zou niet gaan, dat hij wegbleef. Maar jij, lieveling, moet met hem binnenkomen ora hem te leiden en op hem te letten als de schotels worden rondgediend. Ik zal je dan aan den anderen kant een. aardigen tafel buur geven, begrijp je? Een die buitengewoon aardig is. Wij zullen een gaar menschen buiten de familie vragen om het diner wat amusanter te maken en om te voorkomen, dat het op een Kerstmismaal gelijkt." „Jij zult zeker Billy naast je hebben, hé?" Evie nam den tijd om een kanten blouse in een lade te leggen even zacht als een moeder een slapend kind ter ruste legt. „Neen, ik zal Billy niet vragen", zei rij, nog altijd gebogen staand. „Zal hij dat niet vreemd vinden?" „Dat hoop ik." Zij keerde zich van de lade af en nam een dunne gazen schepping van het bed. Miriam glimlachte toegevend. „Waarom? Wat is er? Moet je hem voor iets straf- fen?" „Ik moet hem nergens voor straffen, ik wil hem al leen iets aan 't verstand brengen." Zij bleef midden in de kamer staan met haar blauwen last en haar uit gestrekte armen, alsof zij een baby ten doop hield. „Ik kan het je even goed nu als later vertellen, Mi riam. Je moet het toch te eeniger tijd weten, ofschoon ik liever niet heb, dat er nu reeds over gesproken wordt. Ik heb mijn engagement met Billy verbroken." „Je engagement verbroken! Wel, ik heb Billy van morgen nog gezien Ik kwam hem tegen toen ik hier heenging. Hij zei dat hij hier gisterenavond geweest was en scheen bijzonder opgewekt." „Hij weet het nog niet. Ik doe het bij tusschen- poozen." „Je doet 't bij wat?" Miriam stond op en kwam naar haar toe, doch bleef halverwege staan en leunde tegen het voeteneind van het bed. „Evie, lieveling, wat bedoel je?" Er kwamen tranen in Evie's oogen en haar lip

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2