FARINE Van het oostelijk oorlogsterrein. Van liet westelijk oorlogsterrein. LAA1161. De Directeur J. BOSSERT. Van het zuidelijk oorlogstooneeL VERZEKERT uwe Spiegelruiten Spaarzaam en zuinig in het gebruik In iedere jj^ het beste Apotheek of drogisterij voorhanden Voor Kinderen Telegrammen van lieden. Nederland. ONDERWIJS I. Prins Az Bierkade 11 Hoe verhoogt de kaasmaker de kans geregeld een best product te bereiden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (KINDERMEEL) geest en hoofdzaak" mede een middel moge zijn. U toebiddende de Wijsheid, die van boven is, met verschuldigde hoogachting enz. SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK „DE VOLHARDING". Aan de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Volharding" alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten de stalen motorboot genaamd „Avon tuur II". Deze boot, lang 41 voet, breed 8 voet 4 duim, is ge bouwd voor rekening van de heeren Wannaar en Rus te Broek op Langen dijk, en is bestemd tot het vervoer van groenten; tevens worden de kielen gelegd voor nog 3 bestelde motorbooten. PREDIKBEURTEN. 20 Juni: Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Evang. Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Budsel, te Wormer- veer. Rem. Oeref. Kerk, 10 uur, Ds. A. M. A. Reijnders, rem. pred. te Amsterdam. Oeref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Qemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. Uii de omgeving. OUDORP. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Groot. HEILOO. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. D. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal, 10 uur, Ds. T. Kloosterman, HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 18 Juni (Officieel). Het groote hoofd kwartier meldt: De vijand zette zijn pogingen, door te breken ten noorden van Atrecht tever geefs voort. De Engelschem leden ten noorden van het kanaal van la Bassée een nieuwe neder laag. Hun aanvalstroepen werden in de pan ge hakt; slechts enkele mannen konden zich door de vlucht redden. Ten westen van Ancre, op het kerkhof ten zuiden van Souchez en ten noorden van Fourie zijn de Franschen in een klein gedeel te van onze voorste stellingen binnengedrongen In de gevechten ten noorden van den Lorette-heu vel gaven wij een in een krachtig vuur liggend stuk loopgraaf volgens het plan op. Overigens werden de vijandelijke aanvallen af geslagen. Sedert 16 Juni namen wij op het oor logtooneel ten N. van Atrecht 17 officieren en 647 mannen gevangen. De bloedige verliezen van on zen tegenstander komen overeen met die in den slag van Champagne. In het Argonne-gebergte werden zwakke vijan delijke aanvallen afgeslagen. Bij Vauquois ontstonden plaatselijke gevechten. De gevechten in de Vogezen ten W. van Metzeral zijn nog aan den gang. beefde. „Ais je er boos over wordt „ik ben niet boos, maar je moet mij precies zeggen wat je doet." „Goed, dat zaï ik je vertellen. Ik heb mijn engage ment verbroken en ik wil Billy dat op üe vriendelijk ste wijze aan 't verstand brengen. Ik weusch zijn ge voel niet te krenken. Ik probeer nem zoover te brengen, dat hij de dingen juist zoo beschouwt als ik." „En mag ik vragen of 't je gelukt hem zoover te brengen „Ik zal hem er wel ter eeniger tijd toe krijgen. Ik doe van allerlei dingen om het nem te toonen.' „Wat dan?" „Bij voorbeeld door hem niet te dineeren te vragen. Hij zal daaruit afleiden dat er iets niet in dten haak is. Hij zal er drukte over maken en ik zal onaangenaam worden en dan „En hoe lang, denk je, dat het zal duren voor dat dit goede werk volbracht is?" „Ik zie niet in wat dat er op aankomt. Ik oordeel, dat ik er net zooveel tijd voor mag nemen als ik noo- dig heb. Wij zijn beiden jong „En kunnen ons geheele leven er aan geven. Is 't dat wat jij bedbelt?" „Ik begeer er mijn geheele leven niet aan te geven, want ik kan je dat ook wel vertellen nu wij er toch over spreken ik ben geëngageerd met een ander „O, Evie!" Miriam ging geheel verslagen naar den stoel te rug waarvan zij juist was opgestaan, terwijl Evie zich in een kast verborg, waar zij, naar zij hoopte, lang ge noeg bleef om Miriam van haar eerste verbazing te laten bekomen. Toen zij weer voor 't licht kwam, sloeg zij een deugdzamen toon aan. „Je begrijpt nu natuurlijk waarom ik eenvoudig met Billy moet breken. Ik zou onmogelijk die beide dingen samen kunnen aanhouden zooals sommige meisjes zouden dben Ik behoor tot degenen die han delen zooals het behoort, wat er ook moge gebeuren Het is wel heel hard1 voor mij maar als de men- schen maar een beetje meer meevoelden Het duurde eenige minuten voordat Miriam precies wist wat zij moest zeggen. En zelfs toen zij begon te spreken, twijfelde zij er aan of zij zich wel begrijpelijk kon maken. „Evie, lieveling", zei ze, terwijl zij als voor het be grip van een kind trachtte te spreken, „dit is een zeer (Oostelijk oorlogsterrein). Vooruitspringende Russische afdfeelingen werden door de Duitsche cavalerie in de Scynsza-sector ten oosten van den straatweg Cytowinza-Schawli teruggeslagen. Een aanval van sterke vijandelijke troepenmachten te gen de Davina-linie mislukte. (Zuid-Oostelijk oorlogsterrein). Aan beide zij den van Tarn ova wierpen de verbonden troepen den vijand 's nachts over den Donew-sector terug Legercorpsen van generaal-overste von Mackcnsen hebben de verslagen Russische troepen terugge worpen tot in de bij Grodek voorbereide stellin gen in de linie Maro-Miasto-bosch, tot in de mon ding van den Dnjester. Op het Dn j ester-front ten noorden van Stryj is de toestand overanderd. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROQRAD, 18 Juni (Hbld). Het offlcieele bericht van den generalen staf meldt In de streek van Sehawli, evenals ten westen van den middenloop van den Njemen, zijn geen belangrijke wijzigingen. Alle Duitsche aanvallen in den loop van den 15en Juni gedaan werden afgeslagen. De ge vechten worden voortgezet. In het front aan de Naref had gedurende den dag geen gevecht plaats. Aan de Braeszbovenloop van Sochatsjef sloegen wij op 16 Juni de herhaalde en krach tige Duitsche aanvallen af. In Galicië duren de gevechten voort. Aan dit front hadden de meest intensieve gevechten plaats op 15 Juni, tusschen de San en de stad Lubaczof, en in den omtrek van het plaatsje Krakowitsj. Aan het front van den Dnjester werd in den nacht vaH 16 Juniin den sector tusschen de rivieren Tjsmenitza en Stryj de vijand in wanorde afgeslagen. Tusschen 14 en 15 Juni namen wij aan den Dnjester bovenstrooms van Zoerawna, 200 offi cieren en 8544 soldaten gevangen en maakten zes kanonnen, 21 mitrailleuses, caissons en trein buit Op 15 Juni trok de vijand den Dnjester over boven en beneden Nozniofde troepen die bo ven deze plaats overgingen werden vernietigd. De troepen die benedenstrooms aan de overzijde kwamen, werden gevangen genomen. Het gevecht wordt voortgezet. In de richting van Chotin, tusschen de Proeth en den Dnjester verdreven wij de vijandelijke afdeelingen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT PARIJS, 18 Juni. Het avoodcommuniqué meld de gisteren De beide laatste dagen heerscht groote activi teit. Ten Noorden van Atrecht was de strijd zeer hevig. Sedert gisteren hadden herhaaldelijk ver woede infanterie-gevechten plaats, terwijl de ac tie der artillerie met hevigheid voortduurt. Wij maakten belangrijke vorderingen, die, ondanks hevige tegenaanvallen, meerendeels gehandhaafd bleven. Vooral in het Noordelijk gedeelte van den sec tor waren onze vorderingen belangrijk. Wij ver overden daar aan weerszijden van den weg van Aix-Noulette naar Souchez verschillende loopgra- ven-liniën en bestormden met bajonet en hand granaten onder een hevig artillerievuur de vijan delijke loopgraven ten noorden, zuiden en oosten van Neuville. Ongeveer 300000 projectielen regen den op onze infanterie-afdieelingen neer. Gisternacht deed de vijand herhaaldelijk ver woede tegenaanvallen, maar werd afgeslagen. Aan deze tegenaanvallen namen 11 Duitsche divisies deel, welke zware verliezen ledfen. Ook onze ver- ernstige zaak. Ik geloof dat je niet beseft hoe ernstig die is. Als je vindt, dat je niet genoeg van Billy houdt, dan moet je hem natuurlijk vragen of hij je je woord wil teruggeven. Dat zou mij spijten, maar ik zou er je geen verwijt van maken. Maar niet, voordat je dat hebt gedaan, kun jij je woord aan een ander geven." „Wel, ik moet zeggen, dat ik nooit iets dergelijks heb gehoord", verklaarde Evie verontwaardigd. „Je hebt de vreemdste denkbeelden, Miriam. Mama plaun dat ook te zeggen. Ik tracht je te verdedigen, maar jt maakt het me moeilijk. Ik ken niemand zooals jij, die de dingen gecompliceerder maakt dan ze behoeven te zijn. Jij beweert, dat ik Billy moet vragen mij mijn woord terug te geven, en ik heb dat reeds lang geleden zelf in mijn gedachten teruggenomen. En daarmee moet ik rekening houden. Ik moet volgens mijn gebe ten te werk gaan en als dat zuiver is „Het is mij niet alleen een zaak van het geweten, lie ve, maar ook een van het gezond verstand. Het gewe ten vergist zich somtijds omtrent den afloop, terwijl men zich gewoonlijk op het gezond verstand kan ver laten." „Natuurlijk, als je op die manier gaat praten, Mi riam, dan weet ik niet wat er voor mij nog overblijft te antwoorden, maar het klinkt niet zeer eerbiedig, waardig moet ik zeggen Ik tracht de dingen in het verhevendste licht te beschouwen en het komt mij niet als het verhevenste licht voor, onvriendelijk tegen Bil- ty te zijn als dat niet noodig is. Als je vindh dat ik hem hardvochtig moet behandelen, dan moet je dat maar denken, maar je zult mij zeker niet kwalijk ne men als ik bij mijn opinie blijf." Zij droeg haar hoofd met waardigheid toen zij een ander toilet in de aangrenzende duisternis bracht en Miriam wachtte geduldig tot zij weer verscheen „Weet je andere ik weet eigenlijk niet hoe ik hem moet noemen je andere fiancé van Billy af?" „Waarom ter wereld zou hij er van af weten? Wat voor goeds zou dat uitwerken? Alles zal voorbij zijn ik bedoel met Billy voor ik mijn tweede engage ment publiek maak, en daar dat met Billy nooit zal worden publiek gemaakt, dient het nergens toe om er iets van te zeggen." „Maar neem eens aan dat Billy het zelf uitvindt?" „Billy zal hoegenaamd niets uitvinden tot ik zoover ben dat ik het hem laat uitvinden." (Wordt vervolgd.) liezen waren zwaar, doch het moreel der troepen was uitstekend. Wij maakten meer dan 600 gevan genen. Onze aviateurs bombardeerden met kracht de vijandelijke reserve-troepen en dreven troepen concentraties uiteen. In den Elzas duurt ons succes voort. Wij na men daar 500 man gevangen en veroverden veel materiaal. Een Duitsch vliegtuig is in den Elzas gevallen; beide inzittenden werden gedood DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. KONSTANTINOPEL, 17 Juni (Officieel). Aan het Dardanellenfront vernietigde onze linkervleu gel door artillerievuur Dinsdagmorgen een vijan delijk vliegtuig, dat over onze stelling tegenover Ariburnu vliegend, beschadigd werd en achter de loopgraven tot vallen werd gebracht. Gisteren had bij Ariburnu en Sedulbahr niets belangrijks plaats. Aan de zeeëngte beschoten onze kustbatterijen bij Sedulbahr vijandelijke artilleriestellingen en de troepen en een transportcolonne van den vij and. Een transportwagen vloog de lucht in. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 18 Juni (Officieel) De Turken namen het offensief in de streek van Azor Akh ports-r, zij werden echter teruggeslagen. In de omgeving van Wan hadden onbeduidende scher mutselingen plaats met Koerden. In de streek van Sopor had een onbeduidend gevecht plaats met de Turken. De vijand werd in westelijke richting teruggeslagen. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. De Eerste Ka mer heeft heden Z. H. S. aangenomen de wijziging der veiligheidswet, evenals de suppl. Landbouw- begrooting. Kosten van de bestrijding van Mond en Klauwzeer), nadat Dr. Kuiper gepleit had voor meer barmhartigheid bij het afmakingssys- teem en Minister Posthuma hem had toegezegd bij het volgende rapport te zullen meedeelen welke maatregelen in andere landen worden toegepast, en hem verzekerd had dat in Amerika het afma- kingssysteem nog krachtiger wordt toegepast. Bij de behandeling van het wetsontwerp voor een tij delijk gezantschap bij het vaticaan wees Dr, Ehiyper erop, dat het tijdelijk karakter der missie door de regeering niet was verbloemd en het ker kelijk karakter was afgewezen. Haar optreden heeft het vertrouwen in haar internationaal be leid nog versterkt. De heer Cremer verklaart na mens zijn politieke vrienden de politieke leiding der regeering te zullen volgen, maar zich voor de toekomst alle vrijheid voor te behouden. De heer Reekers komt op tegen dë oorlogszuchtige bladen' en geschriften waartegen de regeering wellicht maatregelen zal moeten nemen. Waar in de tegen woordige omstandigheden alle gevoeligheden zoo veel mogelijk moeten worden ontzien zal spr. niet op een blijvende missie aandringen. Minister Loudon dankt voor het uitgesproken vertrouwen in de regeering, niet alleen voor den indruk die dit in het binnenland, maar vooral in het buiten land zal maken. (Bravo's). Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aangenomen. De Kamer werd verdaagd tot Dinsdagavond 6 uur. DE LANDSTORM-UITBREIDING. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Het afdeelings- verslag van de Tweede Kamer nopens het wets ontwerp tot nadere uitbreiding van den land storm zal naar verwacht wordt een uitgebreid stuk vormen en kan zeker niet vóór het einde de zer maand of begin Juli worden tegemoet gezien. VERVALSCHTE CONSENTEN. AMSTERDAM, 18 Juni. Wegens het verval sehen van consenten voor uitvoer van meel uit de stelling Amsterdam door de Firma H. en Zonen te Heemstede, hetgeen geconstateerd is door de militairen van de post Bennebroek ver strekt de levensmlddelen-Gommissie te Amster dam, haar geen consenten meer, terwijl order is gegeven streng toe te zien op den verderen uitvoer van meel. MAAT OP BOT. AMSTERDAM, 18 Juni. Door de visscherij- Inspectie is aan den Minister van L N. en H. voorgesteld om de botmaat, die 1 Juli a.s. 20 c.M. moet worden tot 1 Juli 1916 niet te ver- grooten en te bestendigen op 18 c.M. HOOIBOUWVERLOVEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Door den opper bevelhebber is bepaald, dat: lo. de hooibouwverloven kunnen worden ver leend in verschillende periodes, ter beoordeeling van den chef, welke die verloven verleent 2o. deze verloven verleend mogen worden tot uiterlijk 15 Juli, tenzij in de streek, waarvoor ze dienen de hooibouw vroeger mocht zijn afgeloo pen; 3o. het verlof onmiddellijk moet worden inge trokken ingeval uit betrouwbare gegevens mocht blijken, dat het zonder noodzaak werd aange vraagd; in dit geval moet de belanghebbende ernstig gestraft worden, wanneer blijkt, dat hij tot de wederrechtelijke aanvrage om verlof heeft meegewerkt. PROMOTIE IN DE SUB-ALTERNE RANGEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Naar wij verne men is dezer dagen de bevordering te verwachten in de sub-alteme rangen bij het wapen der infan terie. EEN 80-JRIG SCHILDER. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Onder veel blij ken van belangstelling vierde heden de bekende landschapschilder J. J. van de Sande Bakhuijzen zijn tachtigsten verjaardag. In BOKHHOUDElï en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk en examena. Telefoon 320. INGEZONDEN STUKKEN. i. Voortdurend een gelijkmatig prima product te kun nen afleveren, dat is voorzeker t ideaal van den kaas maker. Een product, waarvan de kaashandelaar de goede eigenschappen heeft leeren kennen, dat hij ver trouwt, hetgeen hij graag koopt! 't Is een feit, dat nog vele kaasmakers, die op de boerderij het bedrijf uit oefenen, nog verre van dat toch ook door hen begeerde doel verwijderd zijn. In het belangrijkste gedeelte van het kaasseizoen, tevens den moeilijksten tijd kunnen de kaasmarkten daarvan getuigen. De ervaring in de praktijk opgedaan in de ruim 14 jaren, gedurende wel ke ik ruimschoots in de gelegenheid was om de oorza ken van kaasgebreken na te gaan, geven mij de vrij moedigheid tot de uitspraak, dat 't maken van een min- 1 ^vaardig product in heel veel gevallen eigen schuld is of te wijten is aan gebrek aan de noodige theoreti sche kennis van het vak. In elk geval is er dus verbe tering mogelijk. Gaarne geef ik toe, dat voor het ma ken van kaas van zeer fijne kwaliteit bijzondere niet juist aan te geven omstandigheden, welke de bereider niet in zijn macht heeft, moeten medewerken. Een kaasmaker, die een afwijkend product maakt, moet beginnen met zich goed in te prenten, dat er een oorzaak is, welke wellicht opgespoord en weggenomen kan worden en vooral niet trachten zich zeiven vrij te doen uitgaan door de schuld te schuiven op zijn land of op rijn koeien. Die zwakke menschelijke eigenschap openbaart zich zoo dikwijls; het is merkwaardig, dat een veehouder, wanneer hij zelf kaast en een slecht product maakt, gauw geneigd is te denken aan den in vloed van een „verkeerde" koe, terwijl hij, leverancier aan een kaasfahriek geworden, ophoudt met zijne koei en op een lichtvaardige wijze te beschuldigen, en meer neiging gevoelt tot de opvatting, dat de oorzaak van de bedrijfsstoring in den gang van zaken in de fabriek gezocht moet worden. Al jaren geleden wees Wouter Sluis bij zijne voordrachten zijn vakgenooten op het feit, dat het maken van goede kaas geen geluk is,, doch oen wetenschap, die beoefend moet worden en dat zij de oorzaken der gebreken moesten opsporen. In den zelfden geest schreef Pa Cz. Boekei, destijds kaasboer' in de Wieringerwaard, die het gebruik der lange wei en zijn systeem van kaasmaken invoerde, in rijn hand leiding voor kaasbereiding van 1887. Het is mijn doel in eenige achtereenvolgende artikel tjes op de fouten en verzuimen te wijzen, die de kaas maker menigmaal begaat, en op andere zaken, welke hem bij de kaasmakerij tot nut zijn of schaden. Hij kan zijn bedrijf zoo inrichten, dat de zooveel geld en verdriet kostende gebreken over het algemeen worden voorkomen en indien er dan toch eens een bedrijfs- stoornis optreedt, zal de oorzaak gemakkelijker en spoediger gevonden en weggenomen kunnen worden, a. Het melk- en kaasgereedschap. We zullen nu eens het gereedschap beschouwen, zooals het in goed gereinigden toestand voor het ge bruik gereed ligt. Toch vallen er dikwijls zeer ge gronde aanmerkingen op te maken, welke niet de boenster, doch de eigenaar zich heeft aan te trekken. Een eerste eisch, aan bruikbaar melkgereedschap te stellen is, dat het in korten'tijd goed te reinigen is. Immers onzuiver en vervuild gereedschap kan de oor zaak zijn vaif melk- en zuivelgebreken, omdat het be smet is met schadelijke bacteriën. Bacteriën zijn uiterst kleine plantjes, dus levende stof, welke zich verbazend snel kunnen vermeerderen, en door het groote aantal een groote uitwerking teweeg brengen kunnen. Er zijn nuttige bacteriën, b v. die, welke den room en de jon ge kaas iets zuur maken; maar ook schadelijke, b.v de bacteriën, welke de kaas-doen rijzen of er knijpers van maken. Met zorg gereinigd gereedschap kan toch vervuild zijn, omdat er plaatsen zijn, die de boenster niet berei ken kan. Wanneer zij bij haar werk een haarspeld noo dig heeft, deugt het gereedschap niet. Men kijke het schoone gereedschap eens goed na om te zien of men met behulp van een klein mesje of een ander geschikt voorwerp ergens gorigheid te voorschijn kan halen Blikken of andere metalen melkemmers, roomkommen, melkbussen en dekseis, de kaastobbe, enz. mogen geen open naden hebben; deze worden kweekplaatsen voor schadelijke bacteriën, welke in de achterblijvende melk en wrongeldeeltjes zich snel vermeerderen. Men moet ze laten soldeeren. Het is vooral van belang om bij den aankoop op dit punt te letten, want melkgereed schap wordt menigmaal in onbruikbareq toestand door den fabrikant afgeleverd. In de kaastobbe is soms een metalen reep tegen den wand aangebracht, aangevende de hoeveelheid melk in de tobbe. Wanneer het soldeer niet meer houdt, is er gelegenheid voor vervuiling, waarvan sommige kaasmakers de schadelijke gevolgen hebben ondervon den, doordat zij knijpers maakten. De gewone melk- en weiteems is dikwijls dë oor zaak van hevige besmetting. De openingen mogen niet te fijn zijn Bij de aanschaffing eische men, dat de on derste rand naar buiten is omgelegd en dat de 2 ha ken aan den buitenkant zijn bevestigd. Dat zijn groote verbeteringen. Dr. L. T. C. SCHEY, Rijkszuivelconsulent voor Noord-Holland. Hoorn, 14 Juni 1915.. (Wordt vervolgd.) bij de Onderlinge van 1890. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 17 Juni. Jacobus, z. van Jacobus Johannes Gouds blom en Maria Weel. nmmmmmi 18 Wilhelm iohannes, z. van Josephus Dames en Elise Anna Catharina Viëtor. OVERLEDEN: 18 Juni. Cornelis Madder, 74 j. HEILOO. (Mei). Ondertrouwd en getrouwd: Martinus Kuiper, te Assendelft, en Agatha Kroon, alhier. Ondertrouwd: Theodoras Min, te Limmen, en Anna Catharina Zoon, alhier. Getrouwd: Gerrit Strooker en Klaasje Rakker, beiden alhier. Jan van der Klooster, te Alkmaar, en Wilhelmina Dekker, alhier. mm NESTLE

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 3