p Jlii i illl k ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bet westaliik aorlogstarrsin. Yen liet Bestel oorlngsterreln. Van 1st zuil ooriogstsrrain. Si o r I o So. MI Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ZATERDAG In do koloniën. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele Rijk f 1.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 19 JUNI Ter zee. ENGELAND. NEDERLAND. Dtl nummtr bestaat all 3 Maden. ALKMAAR, 19 Juni. Er is in den toestand op alle oorlogsterreinen sinds gisteren bitter weinig verandering gekomen. Op het Westelijk oorlogstooneel duren de gevechten rondom Atrecht met groote hevigheid voort. De stad zelf moet geheel ontruimd zijn en alle woningen zou den zijn dichtgespijkerd. Een bombardement heet elk oogenblik verwacht te worden. Of men hier te doen heeft met een Fransche door braakpoging op groote schaal,, gelijk van Duitsche zij de te verstaan wordt gegeven, is nog niet met zeker heid te zeggen. Wel zeker is, dat er hier veel troepen zijn ingezet en dat dit gevechtsterrein op dit oogen blik van meer belang \s dan bijv, dat in den Elzas. Veel winst himw de gevechten dien bondgenooteu in middels nog niet. op. Van Franschen kant wordt ge- malst, dat de Duitschers hier reedis. au versterkingen v&o .ha? Oostelijk oorioptóooeel ontvangen. wst dit iasteie oorkigstooneel betreft schreven we Woensdag: „Men staat nu. op een afetaod van ruim 30 K.M. van het merengebied' van Grodék, de laatste natuurlijke stelling, welke den Duiischers en Oosten rijkere fro ntaal den opmarsch naar Leun berg belem mert. Het is mogelijk, dat de Russen van deze .verde digingslinie worden, afgedrongen; maar in elk geval zullen we dit gebied wel spoedig in de officieele be richten vernield' vinden." Het is precies zoo uitgekomen., immers de Ehiitsche, Oostenrijksche en Russische communiques stemmen erin overeen, dat de Russen zich voor de legers van generaal von Mackensen achter de linie der meren van Grodek hebben teruggetrokken. Hieruit blijkt, dat die 25 K.M. in enkele dagen zijn afgelegd. De afstand tot de üaiicische hoofdplaats Lemberg bedraagt thans niet meer dan 23 K.M. Het is echter niet •waarschijn lijk, dat de Duitsdi-Oostearijksdie troepen, ook dien afstand zoo snel afleggen en die vesting Lemberg over enkele dagen gevallen ia. Het gaat hun overigens over het geheele Sau-Dnjester-Smnt goed, behalve ech ter in Bessarabië, waar de Russen er, volgens hun laat ste communiqué in geslaagd zijni hen weer van het Russisch gebied over de grenzen te verdrijven. Van den Balkan komen via Parijs berichten over een overeenkomst, gesloten tussehen Bulgarije en Turkije en via Berlijn andere, welke zeggen, dat wel niet wordt getwijfeld aan het tot stand komen van een overeenkomst, doch dat de onderhandelingen over een grensherziening tussehen deze beide Balkanstaten nog niet zijn aangevangen. In Engeland neemt men thans bijzondere maatrege len in de veronderstel ling, dat dé oorlog tot na den oogst van 1916 kan duren. De Engelsdie bladen betreuren terecht den dood van den dapperen, kundigen vlieger Warneford, die nabij Géttt in cm gevecht mei een Zeppelin baas bleef en hei Duiteche luchtschip vernielde en die nu nabij Pa rijs bij hei beproeven van een nieuwe vliegmachine om het leven is gekomen. K-i verder valt er niets te raekteo. ï'"i schrijven van een overzicht dsefat dus vandaag nier va l moeite. Maar er is n cathode van jouma- Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ten noorden van Sieniawa drongen onze' troepen bij de vervolging door de Russisch gebied en bereikten daar de hoogten ten noorden van Kreszow en de laag vlakte van de Tanef en bezetten Tarnogrod. Ook de tussehen de Beneden-San en de Weichsel staande troepen wijken op verschillende punten; Gies- zanow en de hoogten ten noorden van die plaatsen werden genomen. In het berglandl ten oosten van Niemirof en in de streek bij Janof aanvaardde een sterke Russische leger macht den strijd. Aan de Wereszyka wordt reeds ge streden. De Óostenrijksche troepen hebben reeds voet gevat op eenigen plaatsen ten oosten van de rivier. Ten zuiden van de Boven-Dnjester moesten de Rus sen na hevige gevechten wijken uit de stellingen bij Litynia in dé richting van Koiodruby. Overigens is de toestand aan de Dnjester onveran derd gebleven. De oostelijke groep van het leger van Pflanzer-Bal- tan sloeg gisteren tussehen de Dnjester en de Proeth acht aanvallen der Russen bloedig af. De vijand, die wanhopige pogingen deed om de Oostenrijksche troe pen in de Boekowuia achteruit ie slaan, ieed door hun artillerie-vuur zware verhezen en trok vluchtend terug. Acht officieren en 1002 manschappen werden ge vangen genomen en drie machinegeweren buitgemaakt. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche couimuDiqué van gistermiddag zei: Groote activiteit heerschte aan het front gedurende de beide laatste dagen. De gevechten ten noorden van Atrecht hebben sedert 16 Juni een groote intensiviteit gekregen. De inf anterie-aanvailen waren talrijk en heftig, de artillerie-duels hevig en voortdurend. De Franschen behaalden groote voordéeien, die bijna al len konden wordén behoudlen, ondanks de woedende tegen-aanvallen van dén vijand, waarvan enkelen zeer gevoelig werden doorgezet op 17 Juni, in het noorde lijk deel van den sector, waar dé Franschen yorderin- gen maakten en verschillende loopgravenlinies aan beide zijdén van den weg Aix—Nou lette--Souchez. De. Duitschers houden nog stand in het Fond-de- Buval, maar zijn daar bijna geheel omsingeld1. De Franschen ruitten op 16 en 17 Juni bijna onaf gebroken op naar Souchez, in de richting naar het Westen, Noordwesten en Zuidwesten. Meer naar het Zuiden vatten dé Franschen voet in het park van het kasteel Carieul, waarvan de met water gevulde grach ten tot grondslag dienden voor de verdediging van dén vijand; zij namen bezit van het kerkhof van Sou chez, wonnen terrein op de hellingen ten Zuidoosten van Souchez (helling 169). Dank zij verschillende aan vallen zijn dé winsten van 16 Juni op 17 dezer uitge breid. Ten Noordén, Oosten en Zuiden van Neuville na men de Franschen in stormloop de eerste vijandelijke linie en drongen zij zelfs op enkele punten in dé twee de lin ie door De daar strijdendé groepen vochten met bajonet en met handgranaten; onder hevig artillerie-vuur. De Fransche infanterie, na met de grootste heftig heid te hebben aangevallen, werd zeer krachtig ge steund door het vuren va.u 300.000 granaten en kon in den nacht van Woensdag op Donderdag stand bie den aan herhaalde tegenaanvallen, met groote afdee- lingea ondernomen. Zij werden ai lea op bet geheele front afgeslagen. Dc Franschen' ontruimden slechts een klein bosch, dat zij in den ochtend van 16 dezer hadden bezet, ten zuiden van hoogte 119, dat floor het vijandelijk vuur c.é mar .e&dieskunigea. En zij hebber», niet slechts minder te schrijven, doch zij behoeven dlag-in-dag-uit ook geen stapels couranten door te worstelen; want os zee gebeurt er immers toch niemendal dan het in dan grond borea van eenige trawlers en handelssche pen.. De Fransche marine heeft echter gemeend, dat zij toch nog eens weer een officieel communiqué moest uitgeven. En dus heelt ze der wereld verkondigd, dat in de Adriatische Zee, Fransch-Engelsch-ltaliaansdie schepen „ten. einde ze te vernielen, de opslagplaatsen van olie, waaruit de Duitsche onderzeeërs nieuwe voorraden putten"zoeken. listen, die tegenwoordig nog minder heeft te schrijven: onhoudbaar was geworden. De Duitschers hadden daar elf divisies in het gevecht, die zeer ernstige ver liezen. leden.. Maar ook de Fransdien leden zware verliezen. De moreeie toestand' der Fransche troepen is echter uitstekend. Het aantal Duitsche gevangenen bedraagt 600, waaronder 20 oSirieren. Een Fransch vlieger-eskader bombardeerde dén vij and te Givenchy in hd bosch de Folie, en dreef troe pen, die bezig waren zich te verzamelen, uiteen. Een ernstige nederlaag werd door de Duitschers ge leden bij dc tegenaanvallen te Quennevières, zooals bleek uit het groot aantal lijken van Duitschers die ge vonden werden voor de Fransche loopgraven. Een. ka non met groote schootsverheid beschoot tweemaal Vil- lers-Cozeret, waarbij een man gewond werd. Te Reims bleek bij onderzoek naar de schade dtoor de Duitsche viiegersbommen aangericht, dat 40 bom men, waarvan vele brandbommen waren, in de stad vielen, en voornamelijk op de Kathedraal. In den Elzas gaan de Franschen zegevierend voor uit. Zij maakten zich meester van Altenhof (voorstad van Metzeral), daarna van Steinabrück, en rukken voort aan beide oevers van dé Fecht. De Duitschers staken Metzeral in brand. Het aantal Duitsche gevangenen in onze handen gevallen bedraagt 500, waarbij 10 officieren, 28 onder officieren. Bij het buit gemaakte oorlogsmateriaal ko men nog drie bommenwerpers en drie mitrailleurs, compagnies-telefonen' en toestellen voor het versprei den van stinkgassen Een Duitsch vliegtoestel werd»in dén Elzas door een Franschen vlieger omlaag gehaald; de beide Duit sche vliegers werden gedood. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duiteche hoofdkwartier meldde gisterenVoor uit dringende Russische afdeelingen werden door Duit sche cavalerie over de Szymeisja en oostelijk van den straatweg CytowianieSchawli teruggeworpen. Een door sterke vijandelijke krachten tegen de Dawina-lime ondernomen aanval mislukte Aan Weerszijden van Tarnogrod wierpen dé verbon den troepen 's nachts den vijand op dén Tanewasector terug. De andere corpsen van Mackensen's leger heb ben de verslagen Russen tot in de vóórste linie der stel lingen van Grodek toe aan de uitmonding in den Dnester teruggedrongen. Aan het front aan den Dnester ten N.O. van Stryj is de toestand onveranderd. (Roods in een dëe! onzer vorige oplaag vermeld). Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenDe vijand zette de pogingen om ten noorden van Atrecht door onze linies te breken, maar zonder succes, voort. De Engelschen leden, ten N.-W. van het Kanaal van La Bassée, een nieuwe nederlaag. Hunne aanvals- troepen werden uiteengeslagen. Slechts enkele man schappen konden vluchten. Ten westen van Angres, bij het kerkhof, ten zuiden van Souchez, en ten noorden van Ecurie drongen de Franschen in kleine gedeelten onzer voorste loopgra venlinies. Ten noorden van dé Lorette-hoogte ontruimden wi een, in het vijandelijke enfileervuur liggende, loopgraai Overigens werden de vijandelijke aanvallen afge slagen. Sedert 16 Juni namen wij op het gerechtsveld be noorden Atrecht 17 officieren en 645 man gevangen. De verliezen van den vijand zijn zoo groot als bij den slag in Champagne. In de Argonnen werden zwakke vijandelijke aanval len afgeslagen. Bij V'auquois ontwikkelden zich plaatselijke gevech ten. De gevechten in dé Vogezen, ten westen van Met zeral duren nog voort. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het rapport van generaal French luidde gisteren: De gevechten in dé noordelijke en zuidelijke gedeel ten van ons front werden met medewerking der Fran schen op 16 Juni voortgezet. Ten oosten van Yperen bleef de geheele eerste linie van de Duitsche loopgraven in onze' handen, niette genstaande twee hevige tegenaanvallen. Wij sloegen deze af met groote verliezen voor den vijand. De twee de linie loopgraven van den vijand konden wij echter niet houden. Ten oosten van Festubert maakten wij eenige vorderingen. Te oordeelen naar het aantal doo- de Duitschers, die in dé loopgraven lagen, heeft onze artillerie veel succes gehad met haar beschieting DE GEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren': Bij hun jongste aanvallen op het Isonzo-front had den de Italianen even weinig succes als tot dusverre. Bij Plava sloegen de Dalmatische troepen eergister- nacht een aanval van een Italiaansche brigade af. Gis teren herhaalde de vijand zijn aanval, hij werd echter wederom afgeslagen. Twee Piemonteesche brigades en een militie-regiment namen deel aan het gevecht De verliezen der Italianen zijn zoowei hier als in het Km- gebied zeer zwaar. Nieuwe aanvallen op het Plöken- gebied en den Monte Coston werden eveneens afgesla gen. SAMENWERKING DER VLOTEN. Een officieel Fransch marine-communiqué meldde gisterenDe Fransche en Engelsche vloten in de Mid- dellandsche Zee werken samen met de Italiaansche vloot, wier optreden een krachtiger actie in de Adriati sche Zee mogelijk maakt. De schepen der geallieerden speuren, met het doei om ze te vermeien, naar petroleum-depórs, die de Duitsche ondei zeeërs van brandstof voorzien. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meiddie gisteren Onze artillerie vernielde op 16 dezer bij Ariboemoe een ma chinegeweer-stelling en belangrijke waamemingspun- ten van den vijand. Een vijandelijk kanon werd on bruikbaar gemaakt. Een van onze regimenten op den rechtervleugel nam een vijandelijke loopgraaf en be- zette deze. Gisteren hield in de buurt van Ariboemoe en Sedul Balir het zwakke geschut- en infanterievuur van beide zijden aan, zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Se dert 14 Juni gebruikt de vijand brisante projectielen, die verstikkende gassen ontwikkelen. Aan de andere fronten niets nieuws. HET PROCES TEGEN GENERAAL DE WET. De belangstelling in het rechtsgeding tegen Chris- tiaan de Wet te Bloemfontein bereikte gisteren haar toppunt, toen generaal De Wet zelf verhoord werd Hij verklaarde, dat hij en generaal Beyers de vergade ring te Lichtenberg na de begrafenis van generaal De la Rey bijwoonden met het doel ongeregeldheden te voorkomen. Toen de republikeinsche vlag werd gehe- schen, verzocht generaal Beyers, die te verwijderen. Generaal De Wet verklaarde, dat hij den veldtocht tegen Duitsch Zuid-West-Afrika als een aanvallenden oorlog beschouwde. Ware de Unie aangevallen, dan zou hij de eerste zijn geweest om vrijwillig dienst te nemen. In zijn toespraak tot de burgers had hij ge zegd, d'at het commando dat naar Maritz ging, zich' tevoren moest overtuigen of er ook een afspraak was gemaakt met de Duitschers, in welk geval zij moesten terugkeeren, en naar Pretoria gaan. Als de regeering dan niet naar hun protest zou luisteren, dan zouden zij de republikeinsche vlag hijschen Hij had zich openlijk verzet tegen het neerhalen van de Engelsche vlag te Heilbron en schreef zijne inhech tenisneming toe aan verraad en n'iet aan de zwakte van zijne paarden. Met nadruk bestreed hij de verklaring, dat in de ver gadering te Kopjes eene samenzwering was gesmeed tegen den Koning en het rijk. Dat was een lage leu gen. Bij het kruisverhoor zeide hij, dat de eenige voorwaarde, waaronder hij bereid ware geweest, zijne troepen te ontslaan, was, d'at de regeering hare troepen uit Duitsch Zuid-West-Afrika zou terugtrekken. Toen hij gevangen genomen werd, was hij juist op weg naar Maritz. Zoo noodig zou hij ook op Duitsch grondgebied zijn gegaan om hem te zoeken en indien de troepen der Unie hem daar zouden aangevallen hebben, dan zou hij, tegen hen gestreden hebben. Zou hij echter bij die gelegenheid ontdekt hebben, dat de troepen van Maritz een deel uitmaakten van de Duit sche strijdmacht, dlan zou hij onmiddellijk terugge keerd zijn. In antwoord op een hem gedaiie vraag, verklaarde hij, dat hij nooit de Duitschers zou geholpen hebben de Unie te veroveren. Hij was zich er niet van be wust, dat eenig artikel uit het Verdrag van Vereenigin of uit het wetboek der Unie den Boeren de verplict ting oplegt, het Rijk te hulp te komen. De zittin werd verdaagd. DE VERLIEZEN DER MARINE-DIVISIE. Minister-president Asquith heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de verliezen van de koninklijke mari ne-divisie tot einde Mei -bedragen haddengesneuveld 50 officieren en 438 manschappen, gewond 85 offi cieren en 1862 manschappen, vermist 49 officieren en 2512 manschappen; totaal 184 officieren en 4812 man schappen. Van dezen zijn 41 officieren en 1444 man in Nederland geïnterneerd. KORTE BERICHTEN. Marconi werd op zijn verzoek als tweedeluitenant ingediend bij de Italiaansche genie en wel bij de tele- •graaf-brigade, met zetel te Florence. Volgens dé Parijsche correspondént der Times zal in het Fransche leger dé kepi vervangen wor den door een lichten stalen helm, die de soldaten in ze kere mate tegen projectielen zal beschermen. De kleur van het nieuwe hoofddeksel zal lichtblauw zijn. Te Brussel heeft, naar aanleiding van den hon derdjarigen gedenkdag van den slag bij Belle Alliance freiherr von Bissing, de gouverneur-generaal een toe- spraak gehouden. Zijn rede besloot hij met de belofte dat het Duitsche volk eensgezind den Keizer 'bijstaan zal, tot ook ditmaal de vijanden des rijks hun Belle Al liance zullen gevonden hebben. Over het vergaan van de „U 29" ('kapitein von \v eddigen) wordt thans van bijzondere Duitsche zij de gemeld, dat die onderzeeër door een onder Zweed- sche vlag varende Engelsche tankboot tot zinken zou zijn gebracht. Lloyds bericht, dat het Noorsche stoomschip Cocos, met een lading hout op weg naar Leith, in de Noordzee door een Duitschen onderzeeër werd getor- pilleerd. De bemanning werd gered. Het Zweedsche stoomschip Wordbnda werd door een Duitschen onderzeeër bij de Noordkust van Enge land in den grond geboord. Een Duitsche onderzeeër heeft aan de Schotsche kust de Engelsche stoomschepen Petrel, Exploser en Japanica in den grond geboord. De bemanning werd gered. In Duitsch land hebben de bladen dén abonne mentsprijs met 15 a 25 pCt. verhoogd, als gevolg van de stijging der papierprijzen, verneemt de N. Crt, uit Winterswijk. De begrafenis van 21 slachtoffers van den Fran schen vliegeraanval op Karlsruhe had gisteren plaats. De Engelsche luitenant-aviateur Warneford, die onlangs bij Gent een Zeppelin heeft vernield, en de Amerikaansche schrijver Blackneedhan zijn ten gevol ge van een val in het aerodroom te Buc (Frankr.) om het leven gekomen. het regeeringsbrood. Naar vernomen wordt, stelt de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel zich voor om toezicht te doen houden op dé richtige uitvoering van de in de verschillende gemeenten vastgestelde en door den mi nister goedgekeurde regeling betreffendé de verstrek king van goedkoop ongebuild tarwebrood. De con trole heeft ten doel dé uitvoering dier regelingen in de verschillende gemeenten ter plaatse na te gaan. DE BOTERUITVOER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter heeft bepaald dat voor de week van 2027 Juni voor 75% der boterproductie certificaten van uitvoer worden verstrekt, terwijl 25% der geproduceerde boter voor het binnenlandsch gebruik moet worden beschik baar gesteld of afgeleverd. VRAGEN AAN DEN MINISTER VAN OORLOG De heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamei heeft, naar „Het Volk" meldt, dato 15 Juni de volgen de vragen ingezonden bij den minister van oorlog. 1 o. Is het waar, dat eenigen tijd geleden een aantal jonge Belgen, die bij Clinge door Nederlandsche sol- ja, waarom en krachtens welke wetten of verdragen had deze handeling plaats? 2o. Waarom hebben Nederlandsche soldaten een Belg, die de grenzen overkwam, gewond en een ander die hetzelfde deed, gedood? DE IJ MUIDER VISSCHERSVLOOT. Van de opliggende trawlers is thans weder een vijf tiental naar zee vertrokken, zoodat nu weer een vijftig tal trawlers ongeveer op de visscherij is. Hieruit blijkt dus, dat de vrees voor het mijnenge- yaar..:?'6611 weinig begint te minderen, al blijft na tuurlijk het meerendeel dier schepen dicht ohder de kust de visscherij uitoefenen. 1 ff u NRMSlilMMMaH**» -—fj) «V »*-*■ WU LVV fiPriPn vim irr/*ai-t-£»o4-£ua*"/4: i-.-.tot_ r yip i.f

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1