DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bet oostelijk oorlogsterrein. Van liet westelijl oorlogsterrein, ïan hut zuidelijk oorlogsterrein, DINSDAG 22 en WOENSDAG 23 JUNI a.s. O o r I No. 142 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 m HfeooBesieBisp'Iis pr 3 maanden fflJÜ, fr. p.. post H.— Adfqrtenttopriis 19 ot. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERlïis. COSTER fi ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. MAANDAG 21 JUNI In do k.oloniën. ■tf ALKMAAR, 21 Juni. Men kan nu wel zeggen, dat Llow, gelijk die Russen Lemberg hebben genoemd, voor hen verloren is. Zoo als men weet, waren zij teruggetrokken naar de linie van Grodek, de laatste weerstandslinie voor Lemberg. De mogelij klieid was geenszins uitgesloten, dat zij hier denzelfden tegenstand en daarna dénzelfden druk zouden uitoefenen, als de Franschen op het Westelijk oorlogstooneel in den aanvang van September, toen de Duitschers Parijs reeds zoo dicht naderden, maar aan de Mame op geniale wijze teruggeslagen werden. Zooiets viel van de Russen wel te wachten, schoon de kans daarop niet zoo heel groot was. Want de Fran- sche troepen hebben vóór de Mame tijdens het terug trekken lang niet zooveel geleden als de Russen in de maanden Mei en Juni en zoowel wat de aanvoering als wat die munitie betreft stonden de Russische legers er niet al te best voor. De Russen hebben echter ook deze verdedigingslinie niet kunnen houden en de overgave van de stad zal nu wel spoedig .moeten volgen. Wij herinnerden hierboven aan een begin-periode uit den ooriog. Gok Lemberg doet daaraan denken, immers deze stad werd reeds den 3den September door de Russen genomen. Evenals op Westelijk had den de dinges op 't Oostelijk oorlogstooneel toen een geheel ander aanzien. De Oostenrijkers wanen met een verdeelde hoofdmacht in twee richtingen opgemar cheerd. Met erne deel moest, omdat het met omsinge* ling werd bedreigd, terug op den San et het andere eveneens, de Russen drongen Gahcië binr a en bezet ten Lemberg. En terwijl de Duitschers in het Westen op Parijs schenen af te trekken, leek het er naar dat de Russen over Weenen naar Berlijn zouden marcheeren men had in die periode nog de illusie van groote successen, een illusie, welke verloren is gegaan sinds ongeveer alle groote ondernemingen in dezen oorlog mislukt zijn. De herinnering aan den toestand van toen en dien van nu, doet nog eens duidelijk zien, hoe weinig de partijen in die negen maanden hun doel zijn genaderd. Heel misschien echter brengen dé gebeurtenissen in Galicië nader tot den vrede. De Russische verliezen zijn aanzienlijk en ook de Russische hulpbronnen zijn niet onuitputtelijk. De Duitsch-Oostenrijksche succes sen houden neutralen, die mee zouden willen vechten, wanneer het den Russen voer den wind ging, terug. Vandaar, dat de Duitschers en Oostenrijkers er blijk baar alles op zetten om nu niet enkel het grondgebied te heroveren, maar ook de Russische legers geducht te verslaan. Zij pogen de Russische legers in tweeën te verdeelen, om dan' met eLk afzonderlijk af te rekenen. En blijkens de berichten is het verband tusschen het noordelijke en zuidelijke Russische Leger reeds verbro ken. Maar hiermede is nog geenszins gezegd^ dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen er in zullen sla gen, om ook het tweede deel van hun taak te volbren gen. Van Duitsche zijde verklaart men, dat het optre den van de Russen in de laatste' weken gewaardeerd dient te worden, immers zij bleven pal staan onder moeieiijke omstandigheden, wisten hier en daar voor deeten te behalen, (ook nu weer melden ze een plaatse lijk ruiter-succes, waarbij het 91ste Duitsche tafecterie- regiment bijna geheel aan lans of sabel werd- geregen), en den terugtocht meestal goed' te dekken. Doch zooate het tegenbericht zegt: „Onze infanterie, die vier da- ges achtereen hardnekkig gevochten fcad, kon niet Eigenaardig is, het, d'at Russische berichten gewagen van Duitsche versier; igen uit België, ter wij! Fransche berichten zeggen, dat er op het Weste lijk oorloptoooeel troepen uit het Oosten zijn geko men. Vermoedelijk zal er de eerstkomende dagen, ondanks de vermoeienissen van de nu meer dan zeven weken durende campagne, geducht gevochten worden. En de einduitslag van die gevechten zal van veel invloed kunnen, worden op het verloop van den oorlog, zoowel wat de wijze als wat dén tijd betreft. In het Westen blijven de verbondenen kleine, plaat selijke voordeden behalen, zoowel in de buurt van Atrecht in Noord-Frankrijk als in den Elzas in het Fecht-dal, waar zij Metzeral hebben genomen en de belangrijke stad Münster bombardeerden. Het gaat dus vooruit, maar het gaat uiterst lang zaam. Het is bittere ernst, maar het klinkt toch eenigszins als ironie, wanneer de Daily Chronicle, betoogende, dat generaal Joffre zijn tijd zal kiezen om overwin nend voorwaarts te rukken, schrijft: „het is zeer te hopen, dat geen ongeval hem zal verhinderen, per soonlijk het eind-resultaat te aanschouwen". Een bijzondere correspondent van Reuteris agent schap aan de Dardanellen seint, dat de langverwachte algemeene aaüval op de Turksche loopgraven den 4en dezer 's morgens om elf uur reeds begonnen is. Er volgt een lang verhaal over kleine gebeurtenisseti, zooals trouwens zoowel dé Oosterijkers als de Italia nen uitvoerige relazen geven over krijgsverrichtingen, welke nog niet heel veel te beteekenen hebben. In een vraaggesprek heeft de kapitein-luitenant ter zee Hersing het een en ander verteld over de ope raties der onderzeeërs aan dé Dardanellen. Van Her sing deelden wij in het begin van het jaar het een en andér mede. Hij was toen commandant van de U 21, aan boord waarvan hij op 5 September den Engelschen kruiser „Pathfinder" torpil leerde en later de Iersche Zee onveilig maakte. Otto v. Gottberg, aan wiens be schrijving wij een deel ontleenden, schreef destijds: De kapitein-luitenant Hersing kreeg het ijzeren kruis eer- ste-klasse misschien mag hij hopen, dat er ergens in de Britsche wateren tusschen dé „Nooitbenauwds" een lichtpuntig, blauw kruis met vier adelaars en de woor den „pour le mérite" vo.or hem drijft." Hersing kreeg deze onderscheiding wél, en hij bracht twee Brit sche linieschepen tot zinken, ml. de „Triumph" en de „Majestic", maar niet in de Britsche wateren, doch in de Dardanellen, niet als commandant van de U 21, doch van de U 51. Hij vertelde nu, dat op 25 April de Duitsche haven werd verlaten en dat den 25sten Mei de Dardanellen werd bereikt, dat denzelfden dag nog de „Triumph" tot zinken werd gebracht en den 27sten de „Majestic". De commandant verzekerde ver der, dat het onzin is, te spreken van een basis van Duitsche onderzeeërs in de Iersche Zee en de Middel- iandsche Zee, daar deze geen basis noodig hebben, zich vrij genoeg kunnen bewegen, „Engeland, zoo zeide hij, kan mei: zijn beweerde heerschappij ter zee ons niet imponeeren; van Wilhelmshafen tot de Dar danellen waren er geen Engelsche linieschepen zicht baar; het moeielijkste deel vaü ons werk is om dé En gelsche oorlogsschepen te vinden, hebben we ze een maal gezien, dan is het niet lastig ze tot zinken te brengen." DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenDe voortzetting van het krachtig offensief door de legérs der bondgenooten leidde gisteren in den slag bij M„- gierof, Grodsch tot een nieuwe volslagen zege op de de vijandelijke legers. Na de omsingeling aan de San en de herovering van Przemysl noodzaakte het succes van. de troepen der bondgenooten in den slag tusschen Loebaczowka en de Boven-Dn jester op 15 dezer den vijand, die intusschen door het aanvoeren van krachti ge versterkingen weder slagvaardig was geworden, tot éen verderen terugtocht. Hij week toen met zware ver liezen in oostelijke en noordoostelijke richting. In de daarop volgende dagen bracht het I leger-commando nogmaals tot dekking van de hoofd stad van Galicië de overblijfselen van de voorbereide Wereszycastelling aan ons voortdringen een einde te maken. Na een hevig gevecht geraakte het geheele Russische front door den aanval van de Duitsch-Oostenrijksche troepen wederom aan het wankelen. Reeds in de mid daguren was de vijandelijke stelling op het aanvalster- rein van generaal v. Mackensen rondom Magierof doorbroken. De vijand begon terug te trekken op Rawa Roeska en Zolfkief, terwijl hij aan de Weraszy- ca nog hardnekkigen tegenstand bood. In den nacht namen gedeelten van het leger van Böhm-Ermölli de vijandelijke stellingen aan beide zij den van den weg naar Lemberg. Tegelijkertijd dron gen de overige corpsen van dit leger overal in de vij andclijke hoofdstelling. Sedteri drie uur hedenmiddag zijn de Russen op het geheele slagfront op den terugtocht, zoowel in de rich ting van. Lemberg als ten noorden en ten zuiden van die plaats. De legers der bondgenooten vervolgen hen. Wederom zm duizenden gevangenen eu een groote menigte oorlogsmateriaal in handen van de overwin naars gevallen. Aan de Boven-Dujester begint de vijand zijn stel lingen te ontruimen. Op het front van het leger van Pflaozer Baliin deed hij op verschillende punten we- dérom aanvallen, maar werd met groote verliezen af geslagen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenAan vallen der Russen op onze linies in de streek van Schawli en Augustow werden afgeslagen. In aanval len met niet talrijke afdeelingen namen wij dé vijande lijke voorgeschovèn stellingen bij Boedt Przysieki en Zalesie ten oosten van den weg PrasnyszMyszyniec. Ten zuiden van de Pilitza veroverden de troepen van generaal Woyroch in de laatste dagen verscheiden vijandelijke vóórstellingen. De legers van generaal Mackensen hebben stelling genomen bij Grodek. Gisterochtend gingen Duitsche troepen met het corps van „Feldmarschalleutnant" von Arz over tot een aan val op sterk verschanste vijandelijke linies. Na een hardnekkig gevecht waren 's middags bijna alle in verscheiden rijen achter elkander liggende vijandelijke loopgraven op een front van 35 K. M. ten noorden van Janof tot Huta Obedynska ten zuiden van Rawa Roes ka bestormd. Toen de avond viel, was de vijand terug geworpen tot achter den grooten weg van Zolkief naar Rawa Roeska. Onder den nadruk van deze nederlaag is de vijand hedennacht ook uit zijn stelling tusschen Grodek en de Dnjester-moerassen geweken, opgedrongen door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen. Tusschen de moe rassen van de Dnjester en de monding van de Stryj heeft de vijand den zuidelijken oever van de Dnjester ontruimd. Het Russische legerbericht luidde gisteren: In de streek van Schawli geen veranderingen. Ten westen van de Njemen werden aanvallen, door de Duitschers op 17 en 18 Juni met weinig talrijke strijdkrachten ondernomen, afgeslagen. In de buurt van de monding der Rawka werd de vijand, die in den avond van 17 Juni een aanval begon, na middernacht overal terug geslagen. In Galicië hebben aan het Tanef-front voorposten gevechten plaats. In dé richting van Rava Roeska werden in den nacht van 18 Juni gevechten geleverd in de streek van Nowi- na en Klicko. Uit nadere berichten omtrent het gevecht in de streek van Loebaczow blijkt, dat onze cavalerie op 15 Juni een buitengewoon stoutmoedigen aanval heeft gedaan op de Duitsche infanterie. In dit gevecht werd het 91ste regiment gedeeltelijk neergesabeld, gedeeltelijk uiteen gejaagd. De aanval wekte een paniek in de Duitsche gelederen, waardoor him offensief tot staan kwam. Aan het front Kamennyibrod— Komamo poogden vooruitgeschoven detachementen op 17 dezer zich een weg te banen door de Grodek-meren, zij werden echter teruggeslagen. Het artillerie-gevecht en het geweer vuur houden aan. Bovenloops de Nizniof bij het dorp Gory-gliody Do- lina trok de vijand met een sterke strijdmacht over de Dnjester, maar al zijn pogingen om uit de kronkelin gen van de Dnjester te deboucheeren werden bij de dorpen Koropec en Snowidof verijdeld. Tusschen de Proeth en de Dnjester zijn hardnekkige gevechten aan den gang. Op 17 Juni hebben onze troepen vorderingen ge maakt op het front OnoetBoian. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: In den noordelijken sector van Atrecht zetten de Fran schen hunne actie voort en plukken zij op verschillen de punten de vruchten van de gelukkig .afgeloopen ge vechten van de jongste dagen. Na een zeer hevig gevecht werd! de Buvaldiepte, die sedert 9 Mei hardnekkig verdedigd werd door de Duit schers, van alle zijden ingesloten en stormenderhand genomen. De Franschen namen daarbij mitrailleuses, maar maakten slechts tien krijgsgevangenen, zoo hard nekkig had de vijand tegenstand geboden. Op de hellingen ten oosten van Lorette in de rich ting van Souchez, namen de Franschen een aantal loopgraven en maakten zij ongeveer 300 man, waaron der een tiental officieren, krijgsgeyangen. De Franschen zijn in het bezit van de hellingen van heuvel 119, waar de troepen zich handhaafden on danks een hevigen tegenaanval van de Duitschers. Ten zuiden van die hellingen is het Fransche front vooruit geschoven. Ten noordoosten van het Labyrinth verloren de Franschen in den nacht van 18 op 19 Juni een gedeel te van de groote loopgraaf, van welke zij zich' meester haddén gemaakt. In den nacht van 19 Juni herover den zij ze echter weder en sloegen zij de aanvallen van den vijand af. In den geheelen sector werd een voort durend hevig artillerie-gevecht geleverd. Aan den zoom van het Le Prêtre-bosch trachtten1 de Duitschers een aanval te doen, zij konden echter niet vooruit komen. Te Embeimenil veroverde een Duitseh bataillon in den afgeloopen nacht twee kleine Fransche posten. De Franschen aeden hevige tegenaanvallen, hernamen, hoewel zij geringer in aantal waren, de stellingen en dreven de aanvallers op de vlucht. In Elzas maken de Franschen nog steeds vorderin gen aan beide zijden van de Fecht, niettegenstaande den zwaren mist en den hevigen stortregen. De Fran schen houden aan den linkeroever van de westelijke Fecht den Braunkopf, heuvel 850 en de dorpen Steina- bruck en Altenhof en hebben tusschen dé twee takken van de Fecht de open plek Anlasswasen genomen. Aan dén rechteroever van den oostelfijken tak hebben de Fransdien de hoogte Hilgenfirst genomen, die een voorpost vormt voor den kleinen Guebweiler Ballon en rukten zij voort op de oostelijke helling in de richting van Landesbach. De Franschen hebben het station van Münster ge bombardeerd en de munitie-depóts aldaar in de lucht laten vliegen. Op den 19den omsingelden de Franschen Metzeral, dat de Duitschers van te voren in brand hadden ge stoken. Het Duitsdie legerbericht meldde gisteren: Ten noorden van het Kanaal van La Bassée en op het front ten noorden van Atrecht sloegen wij een aantal parti- ëele aanvallen bloedig af. In Champagne werd een Fransche afdeeling, die bij Perthes, nadat zij een mijn had laten springen, een aanval deed, uiteengeschoten. Aanvallen der Franschen op onze voorposten aan het Parroy-bosch, leidden tot plaatselijke gevechten, bij welke wij de overhand behielden. Münster in de Vogezen werd door de Franschen he vig beschoten. Nieuwe aanvallen der Franschen in het dal van de Fecht en ten zuiden daarvan hadden geen succes. Een vliegtuig, behoorende tot een vijandelijke escadrille, die zonder militaire schade aan te richten, bommen op Iseghem in Vlaanderen wierp, werd naar beneden geschoten en verscheiden andere genoodzaakt snel terug te keeren. Ook in Champagne werd een vij andelijk vliegtuig, dat boven Vouziers vloog, naar be neden geschoten. DE GEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH- OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Italiaansche legerbericht van gisteren luidt Nieuwe aanvallen van den vijand op den Freikofel en het Dogna-dal werden afgeslagen. Het gevecht om het bezit der hoogten aan den linker Isonzo- oever, die Plava beheerschen, duurde twee dagen en een nacht. De vijand was sterk verschanst en had zwaar geschut. Hij bood hardnekkig weerstand. Desniettegenstaande namen wij den 17en de laatste dier hoogten, die nog in handen van den vijand waren gebleven. Hij deed herhaalde tegenaanvallen met versche troepen, doch tevergeefs. Wij namen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter alge meene kennis, dat de JAARLIJKSCHE COLLECTE voor het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den GEWA- PENDEN DIENST in de Nederlanden zal plaats hebben op Gaarne wordt aan het houden dezer collecte herinnerd en worden de ingeze tenen dringend uitgenoodigd haar milde- I ij k te steunen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 21 Juni 1915. 500 gevangenen. Onze verliezen waren groot, maar de behaalde resultaten zijn belangrijk. IN DEN KAUKASUS. Het Turksche hoofdkwartier deelde gisteren mede Aan het front in Kaukasië sloegen onze troepen de aanvallen af, die. den vijand dienden als dekking op zijn terugtocht. Wij maakten gevangenen en namen drie mitrailleurs buit. Bij Olty maken onze troepen niettegenstaande verbitterden weerstand, vorderin gen. Bij deze gevechten verloor de vijand 200 doo- den, onder wie eenige officieren, en liet hij vele ge vangenen, wapens, tenten enz. achter. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan de Dardanellen nam onze artillerie den 17en bij Ariboernoe de toestellen voor draadlooze tele- graphie onder vuur en werd het' meerendeel der daar werkende' soldaten gedood. Een vijandelijke torpedoboot werd door ons vuur zwaar beschadigd. Den 18en beschoten wij met succes den linker vleugel van den vijand en veroorzaakten groote ver liezen. Om zich tegen de uitwerking van onze kust- batterijen te beschutten, veranderde de vijand zijn positie, maar ook de nieuwe stellingen werden door de Duitsche batterijen beschoten. Het vijandelijk ge schut, dat op onze infanterie vuurde, werd tot zwijgen gebracht. IN KAMEROEN. In een telegram van dón gouverneur van Fransch Equatoriaal Afrika wordt medegedeeld: De Sangha-colonne noodzaakte den vijand na een hevig gevecht in het bosch, dat op 24 Mei begon, zich te Monso over te geven, nadat zij hem uit verscheiden versterkte stellingen had verdreven. De colonne nam verscheiden Europeanen gevangen en maakte machine geweren buit. Zij is thans op weg naar Besan ten zuid-oosten van Lömie. KORTE BERICHTEN. De Fransche Senaat heeft met algemeene stem men het voorstel tot het verJeenen van buitengewone en aanvullende credieten voor de marine en het ministe rie van Oorlog aangenomen. Het Engelsche stoomschip Dulcie is Zaterdag aan de kust van Suffolk zonder waarschuwing getor- pilleerd door een Duitschen onderzeeër. Een man kwam om, de overige leden van de bemanning zijn ge red. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat de Duitsche onderzeeër U 29, door een van Zr. Ms. sche pen tot zinken is gebracht. Men organiseert tegen den 7en Juli voor geheel Engeland een „Fransche dagten voordeele van- het Fransche Roode Kruis. - Volgens een. bericht uit Bern, is graaf Zeppelin lijdende aan bronchitis. De toestand van den zieke wekt in zijn omgeving eenige bezorgdheid. Het Russische ministerie van Financiën heeft, naar de „Temps" meldt, voorgesteld een koffie-mono- polie in te voeren, dat jaarlijks netto twintig millioen roebel in de schatkist zou doen vloeien. De Fransche Kamer heeft een wetsontwerp aan genomen, waarbij machtiging wordt verleend tot het verbranden van alle gesneuvelde soldaten, wier iden titeit niet kon worden vastgesteld. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE STILGELEGDE IJMUIDER VLOOT. Het Handelsblad meldt: Van de grootendeels stilliggende IJmuider trawler- vloot zijn Zaterdag weder zeven schepen naar de vis- scherij vertrokken. Het zijn de stoomtrawlers IJ. M 82 „Vischjan", IJ. M. 118 „Beatrice", IJ. M. 131 „Een dracht II", IJ. M. 137 „Sint-Nicolaas", IJ. M. 154 „Pie- ter Jan", IJ. M. 166 „Nicolaas" en IJ. M. 170 „Neeltje Catharina", welke allen op één na de visscherij onder dé kust zullen gaan uitoefenen. Er is dus thans weder een aantal schepen uit, en kan daarom verwacht worden, dat aanstaande week de aanvoer van visch aanmerkelijk grooter zal zijn dan in de afgeloopen week. EEN SCHORSING. Omtrent de schorsing van den heer J. S. van Schoonhoven, commies ter secretarie en loco-secretaris te Hilversum, verneemt, de Tel. nog het volgende: De lieer W. J. Sligting, gewezen directeur der gas fabriek te Hilversum, was voornemens beslag te doen leggen op den destijds door hem gestorte borgtocht ad' 12,000. B. en W. wilden hem vóór zijn en het geld, dat in effecten op het gemeentehuis aanwezig was, op een vei lige plaats opbergen. Toen de trommel, waarin de ef- magTSP i: - - j

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1