wik ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van M oostelijk ooilogsterrein. ïan bei westelijk ooilogsterrein. Van tiet zuidelijk oorlogsterrein. No. 143 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 'M Ifeonnemetenjs p 3 wrfea f 0.80, f?; jj. post f 1fidwitenljeprijs 111 cl. p. regel pote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. K. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C9. Telefoom 3. DINSDAG 22 J NI €3 €3 X® Ter zee. YARXA. NEDERLAND. 0 ALKMAAR, 22 Juni. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van fi nanciën Mc. Kenna medegedeeld, dat er tegen een rente van 4.5 pet. een onbegrensde leening zal worden uit gegeven, waarvoor stukken van 3, 300, 1200 worden beschikbaar gesteld), zoodat alle maatschappe lijke klassen er aan kunnen deelnemen. De minister deed een beroep op de vaderlandsliefde, opdat het En gelsche volk zijn reusachtige middelen zou gebruiken om den oorlog met een gunstigen uitslag te doen ein digen, en verklaarde, dat de regeering honderden mil- l'ioenen moet ontvangen, niet slechts om een eind aan dien oorlog te maken, maar ook opdat Engeland's fi- nancieele voorrang daarna gehandhaafd kan blijven. Een deel van het geld. zal waarschijnlijk bestemd zijn voor Italië. Men weet, dat Engeland na de oor logsverklaring dit rijk aan vijf milliard lire zou hel pen, mits dan Italië ook voor de Engelsche belangen zou willen vechten. Op een financieele conferentie te Nice schijnt er iets te hebben' gehaperd en tot dusverre vechten er Italiaansche troepen noch op het Westelijk oorlogstooneel nóch aan de Dardanellen, maar strijdt Italië op eigen houtje fcgea Oostenrijk. Geruchten, volgens welke Italië nu spoedig dm oorlog sou ver klaren aan Turkije, m. a. w. aan de Dardanellen-actie zou deelnemen, schijnen er op te wijzen, dat Italië van Engeland! au „de zi 3 veren kogels'" zal ontvangen, waaraan hei zoc/a. groote behoefte heeft En dan zal Engeland ook verder zorgen voor het geld en de muni tie in de Engelsche pers wordt nog eens weer be toogd, dat dte man, die in de fabriek werkt, minstens zooveel als of zelfs meer doet dan de soldaat in het ge lid, hetgeen zooveel wil zeggen, dat de bondgenooten op verdere troepen-transporten nu maar niet meer be hoeven te rekenen. Met het geld1 kunnen misschien ook nog andere neutralen gewonnen worden, Griekenland zou goede diensten kunnen bewijzen aan de Dardanel- len-actie en Bulgarije zou, als het dadelijk van leer trok, Turkije prachtig in den rug kunnen aanvallen. Geld is echter wel den zenuw van den oorlog, maar niet van de oorlog-voering. Engeland zelf heeft dit on dervonden, vooral bij zijn legerorganisatie en uitrus ting, zijn bondgenooten merken het in nog meerdere mate en het aanschouwen van een dergelijk verschijn sel maant de neutralen ongetwijfeld tot groote voor zichtigheid, hoe verlokkend de klank van het Engel sche geld ook moge zijn. Men heeft in Berlijn alweer gevlagd. Doch de vlag gen moesten weldra weer ingehaald worden, want het gerucht over het hernemen van Lemberg bleek onjuist. De stad' zal wel spoedig veroverd1 worden, maar het voorbarig vreugdebetoon over het hernemen van een Oostenrijksche stad door de Duitschers en Oostenrij kers is teekenemd. Een ingrijpende verandering is er op dit oorlogster- réin zoo min als op een der andere voorgekomen na ons vorig overzicht. Aanteekening verdient het, dat de Franschen in Lotharingen over een front van 1500 Meter een loop graaf namen en in de Vogezen aan de Fecht bij het veroverde Metzeral hun succes voortzetten, w. z. dank zij hun meerderheid in aantal, stukje voor stukje deeleu van de sterke Duitsche stellingen veroveren, deze beknabbelen, zonder ze ie kunnen splijten of in elkaar slaan. Naar era Times-correspondent meldt, is. er geen dag voorbij gegaan, dat er niet voor een millioen francs aan granaten op de L ifsrfje linie geworpen is. Een Reuterberichi uit Nieuw-York betreffende het on derhandelen over een nieuwe Fransche kening van 187,5 millioen dollars voor den aankoop van munitie klinkt dan ook geenszins onaannemelijk. Het laatste f ransche legerbericht meldt nog, dat vliegers ten noorden van Atrecht er in geslaagd zijn vier loodsen in brand te steken en twee vliegmachines en een ballon te treffen. Omtrent deu jong gestorven vliegenier Wameford, een Canadees, die in de lucht een Zeppelin overwon, wordt gemeld, dat zijn stoffelijk overschot in Engeland zal worden ter aarde besteld. Op de kist is namens den gouverneur van Parijs'een bloemstuk in den vorm van een vliegmachine neergelegd, aan den eenen vleugel daarvan is het Victoria-kruis, aan den anderen het kruis van het Legioen van Eer bevestigd. Aan het bloemstuk is een' driekleurig lint bevestigd met het op schrift: „Door den Koning geëerd, door het rijk be wonderd, door allen betreurd". Aan de Haagsche Nieuwe Courant ontleenen we ten slotte de mededeeling, dat Calais niet meer wordt ge rekend tot de legerzöne, hetgeen allereerst beteekent, dat de bondgenooten niet meer vreezen, dat de Duit schers zullen doorbreken langs den Yser of bij Yperen. In de tweede plaats stelt dit besluit in uitzicht een kor toren verkeersweg tusschen Engeland en Frankrijk. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenIn de streek ten noordwesten van Schawli, ten oosten van de Boven-Doebissa, mislukten verschillende, door sterke strijdkrachten ondernomen, aanvallen der Russen. Ra- varoeska is in onzen handen. Ten westen van Rava- roeska werd de vijand gisteren door de Duitsche troe pen aangevallen en teruggeworpen. Op 19 en 20 Juni werden op het gevechtsterrein tusschen Janof en noordwestelijk van Magirof onge veer 9500 Russen gevangen genomen. Acht kanonnen en 26 mitrailleurs werden er buit gemaakt. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De troepen der bondgenooten zijn bij de vervolging tot voor Zolkiew, tot dicht bij Lemberg en ten zuiden van die stad tot aan de Szezerek-beek doorgedrongen. Op de in deze linie staande Russische troepen werden overal aanvallen gedaan. Bij Mikolajew en Zydoc- zow aan de Dnjester houdt de vijand stand. De troepen van het leger van Pflanzer-Baltin sloe gen hevige aanvallen van de Russen af ten zuidwesten van Po tok Zloty bij Zaleszyki en in het Bessarabisch grensgebied, wederom met groote verliezen voor den vijand. Overigens is die toestand onveranderd. DE DUITSCHE KEIZER IN GALICIë. Een officieel bericht uit Berlijn meldde gisteren dat die Dui tsche Keizer bij het Beskidenkorps den strijd om de Orcdek- linie, ten Westen van Lemberg, bijwoonde. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag Van het Fond-ue-Buval vielen wij aan in de richting van Souchez en ontnamen den vijand verschillende loopgraven, waardoor wij naderden ten N.-W. van het dorp. De artilleriestrijdi duurde dén geheelen nacht van 20 op 21 Juni voort. Bij Dompierre werd een Duitsche aanval, voorafgegaan door de ontploffing van drie mijnen, döor de Fransche troepen afgeslagen. Ten westen van de Argonnen sloegen de Fransdien een hevigen aanval van dien' vijand af, waarbij gevan genen werden gemaakt. Aan de Maashoogten ontna men de Franschen twee linies aan den vijand; daarbij werden 70 gevangenen gemaakt, onder wie twee offi cieren. Wij behielden onze geheele winst, ondanks de hevige vijandelijke tegenaanvallen. In Lotharingen, bij Reilloo, namen de Franschen een voorste loopgraven- linie vani den vijand over een front van 1500 meters. Tegen het einde van den Zondag beproefde een krach tige vijandelijke colonne een tegenaanval, die echter werd uiteengeslagen. Fransche verkenningen kwamen tot in de nabijheid van Chazelles en Gondrexon, bij Reinabion, daar de vijand het gevechtsterrein had verlaten. Alle Duitsche loopgraven, die de Franschen bezetten, zijn vol lijken. In het gebied van Bonhomme namen de Fransdien stormenderhand den oostelijken uitlooper van den kruisberg; zij gingen vooruit op de naburige hellin gen en bereikten den rand van het dorp Bonhomme. In het dal van de Fecht gaan dé Franschen steeds vooruit; zij zijn voorbij het kerkhof van Metzeral. Een handgemeen had plaats in het zuidwesten daar van, waarbij de Franschen eveneens veld wonnen, en 150 gevangenen maakten, onder wie 4 offideren en 11 onder-officieren. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Op het front benoorden Atrecht beperkte de vijand Zich voornamelijk tot artillerievuur. Slechts ten noor den van Souchez had een infanterie-aanval plaats, die echter werd afgeslagen. Ten westen van Soissons mislukten enkele nachtelijke aanvallen der Franschen op onze stellingen ten westen van Moulin-Sous-tout- Veiit Aan den westelijke» rand van het Argonaenwoud gingen wij tot den aanval over. De Wurtembergers en de Noordduitsche landweer bestormden over een front van 2 K.M. eenige achter elkaar liggende verde digingslinies en brachten den Franschen bij hunne vergeefsche tegenaanvallen zware verliezen toe. De buit in die gevechten bedraagt 6 officieren, 623 man als gevangenen, drie machine-geweren en 3 tnijnwer- pers. Op de Maashoogte richtten de Franschen tegen on ze stellingen aan de Grande Tranchée, ten westen van Eparges des avonds sterke aanvallen, die echter ten westen van den straatweg in ons vuur mislukten. Ten oosten van den straatweg drong de vijand in een deel onzer stellingen; uit enkele daarvan is hij reeds weer verjaagd. 70 Gevangenen vielen ons in handen. Ten O. van Lunéville trokken wij onze, voorbij Gondrezon vooruitgeschoven voorpostenlinie voor overmachtige vijandelijke afdeelingen op de hoofdstel ling terug, die ten N.-O. van de plaats gelegen is. In de Vogezen werden vijandelijke aanvallen in het Fecht-dal en ten zuiden daarvan bloedig afgeslagen. Des nachts ontruimden wij ter vermijding van noodte- looze verliezen, Metzeral, dat door dte Fransche artil lerie in puin geschoten was. DE GEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH OOSTENRIJKSCHE GRENS. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: In den nacht van 19 op 20 Juni sloegen onze troe pen bij Plava wederom twee aanvallen der Italianen af. Hier verscheen een Italiaansch officier met een witte vlag. en een trompetter, teneinde een verzoek aan den brigade-commandant over te brengen. Daar deze personen echter geen schriftelijke volmacht als parlementairs bij zich hadden, werden zij krijgsge vangen gemaakt. In het gtebied ten noordwesten van Krn werd de vijand uit een pas-stelling verdreven. Onze zware artillerie nam met succes deel aan een gevecht in het gebergte aan de Karrnthische grens. In het Tirool'sche grensgebied gebeurde niets van belang. Het vuur van de Italiaansche zware artillerie bleef zonder uitwerking op onze versterkingen. Op 19 Juni werden de tank en de havenwerken van Monopoli met succes beschoten door een tor pedoboot en werden de stations van Bari en Brindisi door onze hydroplanes met bommen beworpen en beschadigd. De Italiaansche generale staf meldde gisteren Regenachtig en mistig weer belemmerde en ver traagde den 20en Juni de operaties in het berg achtig gedeelte van het oorlogsterrein. Toch was het in de streek van de Monte Nero mogelijk de door ons bezette gedeelten uit te breiden en te ver sterken door liet veroveren der posities, welke de omgeving van Plezzo beheerschen. Aan de Isonzo sloegen wij twee tegenaanvallen af, door den vijand onder bescherming van den nacht op onze pas veroverde posities in de omge ving van Plava ondernomen. In den avond van den 18en Juni wierp een vijan delijk vliegtuig bommen op een trein van den ver plegingsdienst, welke van het station Cormous ver trok. De machinist werd gewondde materieele schade is gering. AANVAL OP EEN PANTSERKRUISER. Een officieel bericht uit Berlijn meldt: Op 20 Juni deed een onzer onderzeeërs ongeveer 100 zeemijlen ten oosten van de Firth of Forth een aanval op een Engelschen pantserkruiser, naar hef scheen van het „Minotauri'-type. De torpedo trof. De uitwerking kon echter door den onderzeeër niet meer worden waargenomen. DE ORDE POUR LE MÉRITE. In verband met het, ook door ons in een deel onzer oplaag van gisteren vermelde bericht, dat de orde pour le mérite zou zijn verleend aan den Dutischen onderzeeër-kapiteindie de Lusitania tot zinken brachtwordt uit Berlijn gemelddat de orde niet aan dezen commandantdoch aan den Duitschen kapitein-luitenant ter zee Hersing, commandant van de U 51 voor zijn tocht van 5000 kilometer naar de Dardanellen en voor het doen zinken van twee En gelsche oorlogsschepen, zoodat de verwarring wel licht hieraan is toe te schrijven. HOE DE DUITSCHE LEGERBERICHTEN WORDEN GEMAAKT. Hoe de officieele Duilsche communiqué's worden ge maakt, verteld het te Brussel verschijnende blad La Belgique. In een bomvrije ruimte stelt de telefoon bij het aan breken van den dag de drie bataljons van het regiment in verbinding met dén adjudant. Deze vat in allerijl de drie rapporten in één enkel bericht van 8 of 10 re gels samen. Dte adjudant van het tweede regiment doet hetzelfde. De adjudant van de brigade vereenigt deze twee rapporten weer tot één, en dit is dan het och- tendcommuniqué van de brigade. Tegen 6 uur 's ochtends roepen de adjudanten der twee brigades den divisie-adjudant op, die op zijn beurt in enkele korte en nauwkeurige zinnen alle ge beurtenissen van het front der divisie samenvat. Om 7 uur 's ochtends ontvangt het opperbevel van het legerkorps bericht van al wat er in den nacht is voorgevallen sedert het avondcommuniqué van den vo- rigen dag. Het daaropvolgende uur brengen de ver schillende legerkorpsen hun berichten over aan het op perbevel van het leger, en een half uur later is het groote hoofdkwartier op de hoogte van den oogenblik- kelijken militairen toestand op alle fronten in het Wes ten, van de Noordzee tot de Zwitsersche grens. De le gers in het Oosten werken volgens hetzelfde stelsel. Het officieele communiqué wordt vervolgens opge steld door het opperbevel van het leger in liet groote hoofdkwartier. De tekst wordt onmiddellijk zoowel telefonisch als telegrafisch, om vergissingen te voor komen, toegezonden aan het perskwartier bij den piaatsvervangenden generalen staf te Berlijn. Deze verstrekt het communiqué aan Wolff's Bureau, dat het terugzendt naar de Berlijnsche commissie van den piaatsvervangenden generalen staf. Eerst nadat het behoorlijk is gecontroleerd, krijgt Wolff machtiging om heb officieele bericht door bemiddeling van de pers ter openbare kennis te brengen. KORTE BERICHTEN. Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis de o o r- 1 o g s 1 e e n i ng tot een onbeperkt bedrag met algemeene stemmen aangenomen. Bij het te Bloemfontein gevoerd proces tegen generaal de Wet werd hij gisteren schuldig bevonden aan de eerste acht punten van beschuldi ging wegens verraad, niet-schuldig aan de beide andere. De uitspraak werd uitgesteld tot heden. In de plaats van den aftredenden Russischen mi nister van binnenlandsche zaken is de departement chef Schtcherbatow benoemd. Volgens Zwitsersche bladen heeft Oostenrijk nieuwe postzegels uitgegeven, waarvan een speciale serie bestemd is voor het bezette gebied in Russisch Polen. In Oostfriesland (Duitschl.) is van overheidswe ge bekend gemaakt, dat weer als voorheen petroleum te verkrijgen is, nu sedert eenige dagen de toevoer uit Roemenië weer geregeld1 is en ook plaats heeft naar Duitschland. SMOKKELEN. Door de douanen te Winterswijk is Zondagmiddag weer beslag gelegd1 op eene zending eieren, afkomstig van de eiervereeniging te Angerlo en waami 38 K.G. zooileder verborgen was. De zending was bestemd voor eene firma te Sterkrade. De naam van den afzen der was onleesbaar, meldt het Hbld. Gepasseerden Donderdag hadden dB 'belastingbe ambten van dien zelfden afzender 80 Liter benzine ook tusschen eieren verborgen in beslag genomen. Zaterdagmiddag slaagde een smokkelaar er in, in het Aamsveen, gem. Lonneker, niettegenstaande de zeer strenge bewaking, twee paarden over de grens te brengen. De paarden waren voor een boerenwagen gespannen, teneinde geen argwaan te verwekken en werden even voor de grens uitgespannen en daarna in galop over de. grens gebracht. Twee rijksambtenaren waren op eenige afstand getuigen van deze handeling, doch zij hadden het nakijken. DE KOSTEN DER BRUIN- BROODVOORZIENING. Het wetsontwerp betreffende de bruinbroodVoor- ziening wordt, volgens het Hbld., zeer spoedig van den Raad va!h State terugverwacht en zal binnen korten tijd bij de Kamer inkomen. Minister Posthuma vraagt in het ontwerp voor het loopende jaar een krediet van 14 millioen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE KONINGIN ROEIT. Zondagochtend werden de vele wandelaars, die hun schreden hadden gericht naar het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage, aangenaam verrast op een zeer aardig tafereeltje. In een der vijvers was de Koningin aan het roeien met Prinses Juliana, meldt de „Msb.". De Ko ninklijke moedter hanteerde de roeispanen, die zeer re gelmatig op en neer gingen en dte Prinses trachtte met een schepnet vischjes te vangen. De belangstelling van het publiek was bijzonder groot. HET TIJDELIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Naar de N. Rott Crt. verneemt, is de benoeming van mr. L. Regout, oud-minister van waterstaat en lid van de Eerste Kamer, tot tijdelijk gezant bij den Hei ligen Stoei zeer spoedig te verwachten. Naar het blad verder verneemt, heeft de regeering zich in deze niet met andere personen in verbinding gesteld. WANDELING VAN EEN WINDHOOS. Men schrijft aan het Hbld. Omstreeks kwart voor drie Zondagmiddag passeerde een windhoos den weg Venlo-Kaldenkirchen. In zuid westelijke richting trok zij voort in de richting van Tegelen. Twintg minuten minuten later was zij reeds daar. De snelheid, waaimedte zij zich verplaatste, zal ongeveer 10 K.M. per uur zijn geweest. De middtellijn van den kegel bedroeg op een hoogte van 3 meter niet meer dan 5 meter. Tot verweg over het veld was de hoos duidelijk te volgen door de omhoog wervelende wolk van stof en vuil. Waar rog gevelden geraakt werden, maakten dè lange blondie halmen enkele oogenblikken een wilden rondedans, dan „verflauwend weer, grijzegrauwend, gingen ze hijgend, zwijgend, nedterzijgend verdter den heeten zomer toe." Op een oogenblik zou men gemeend hebben, dat de draaikolk vastliep tegen een hoog fabrieksgebouw. De wentelende stofvolk botste tegen de muren, maar lang zaam verhief de draaiende kegel zich van den grond, even klapperden een paar loszittende pannen op het dak en het volgende oogenblik dansten reeds weer de roggehalmen achter de fabriek "hun exentrieken hoos- dans. AKTE-EXAMENS L. O. De examens voor de akte L. O. zijn te Haarlem ge ëindigd. Aan het examen namen deel 341 candidaten meldt het Hbld. waarvan er 242 slaagden, dus 70.9 procent. Afgewezen werden er 91. Van de 165 mannelijke candidaten trokken er zich na het schriftelijk examen 4 terug. Er slaagden 125 mannelijke candidaten en er werden 36 afgewezen. Van de 176 vrouwelijke candidaten trokken er zich 3 terug. Er slaagden 117 vrouwelijke candidaten, dus 66% procent der candidaten en er werden 56 afgewe zen. HET VLIEGENGEVAAR. Aan een 70tal winkeliers te Leeuwarden is een door een groot aantal leden der afdeeling Leeuwarden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen on- deileekende circulaire verzonden, waarin zij dringend verzoeken de artikelen, in de eerste plaats die, welke zonder koken worden gebruikt, zoo goed mogelijk tegen de aanraking van vliegen te beveiligen. „Daar wij." zoo zegt in deze circulaire, „van medisehen kant zoo zeer gewaarschuwd worden tegen 't gevaar, dat juist in dezen oorlogstijd ons dreigt door 't overbrengen der besmetting door vliegen, daar gevoelen wij ons ver plicht tegenover onze omgeving en ons zelf bij 't koo- pen onzer eetwaren aan die winkels de voorkeur te ge ven, waar daaromtrent de beste voorzorgsmaatregelen worden genomen). Wij vertrouwen dan ook ten volle, dat u èn in uw eigen belang èn in dat uwer klanten zooveel zult willen medewerken als in uw vermogen is. Het dunne gazige papier, dat ook in onze stad' in sommige winkels verkrijgbaar en niet duur is, en waarvan een monstertje hierbij is ingesloten, zou ook o. a. daarvoor in aanmerking kunnen komen." EEN EIGENAARDIG GEVAL. Zaterdag j.l. kwam de rechter-commissaris uit Mid delburg te Temeuzen om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van een aanklacht, door een ingezete ne ingediend, omdat het lijk zijner vrouw, ter aarde be steld op de Katholieke begraafplaats, was opgegraven en naar een ander deel van dat kerkhof overgebracht. Er werden op de begraafplaats foto's gemaakt en de begraven kist ontbloot. Het schijnt dat de pastoor verboden had, te begraven in het gewijde deel der begraafplaats. Toch was de groeve op dat deel gemaakt en de kist daarin afgela ten. Nadat de stoet de begraafplaats verlaten had, maar vóór de begrafenis was voltooid, is toen op last van den pastoor, die voor die verplaatsing toestemming had verkregen van den burgemeester, het lijk begraven in het ongewijde deel der algemeene R.-K. begraaf plaats. De echtgenoot kwam daarachter, toen hij, met fami lie het graf willende bezoeken, dit niet meer vond. Hij was niet bereid' met het gebeurde genoegen te nemen en diende deswege een aanklacht in. Men is zeer benieuwd naar den afloop van dit zeker niet dikwijls voorkomend geval, zegt het N. v. d. D. ®ig m

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1