DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. let-vestel oorlogsterren!. Van let oostelijk oorlogster» Van let ziet ooriogsterrein. Uitkeering vergoedingen LANDWEER en MILITIE. lo. 144 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 taneirtpis m 3 üanÉa f 8J3» fr. p, past !l - 'MnMyril* 10 et, p, jegol, groots letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. I Boek- en Handelsdrukkerij yA HERffls. COSTER 4 ZOON, Yoordam 09. Telefoons l WOENSDAG 23 JUNI "-L -O1 a ter» In de üLoloniën. YARIA. NEDERLAND. 'mm m) gur.'ifffligga?.- jgwawmiMiiw— ALKMAAR, 23 Juni. Lemberg is gevallen. Veel bijzonderheden zijn ons nog niet bekend. De eer wordt gegeven aan de Oostenrijkers, die de stad na zware® strijd1, zoodat zij blijkbaar toch nog door de Russen verdedigd' werd, (vermoedelijk om den af tocht der bezettingstroepen te dekken) genomen heb ben. De Duitsche Keizer zond onmiddellijk een tele gram van gelukwensch aan den Oostenrijkschen op perbevelhebber, veldmaarschalk Friedrich, die tot Prui sisch veldmaarschalk is benoemd. Doch meer wordt er nog niet gemeld. De val der vesting komt geenszins onverwacht. Van verrassender aard zullen de komende gebeurtenis sen kunnen zijn. Zullen de Duitsch-Oostenrijksche le gers na den zevenweekschen veldtocht in Lemberg een rustpunt mogen begroeten of zullen de Russen ach tervolgd worden totdat zij geheel Galicië ontruimd hebben? Het laatste is het waarschijnlijkst. En de verdere ontruiming zal wel niet veel moeite meer kos ten. Men mag het wel voor zeker houden, dat zij spoedig gelukt zal zijn. Dan is in nog geen twee maan den tijcis een stuk Ooatenrijksch grondgebied, zoo groot als bijkans heel Nederland, van tegenstanders gezuiverd. Dan heeft zelfs het naar Galicië overge bracht Boaponts- leger dit: enorme terremverlies voor de Russen niet kunnen beletten. Dan hebben de Duit- schers en Oostenrijkers een groote politieke overwin ning behaald', welke den neutralen Balkanlanden den lust tot meevechten', voor zoover deze bestaat, voor- loopig althans zal doen benemen. Dan kart verder vei lig de voortzetting der Dardand len-actie worden afge wacht, want, gelijk Opgemerkt is, de sleutels van Dar- danellen en Bosporus liggen thans in Sofia en de Ita- liaansche kruisers en andere oorlogsbodems, die naar Tenedos gevaren heeten te zijn, zullen evenzeer als de Engelsche en Fransche schepen de Duitsche onderzee ërs hebben te vreezen en thans evenmin als deze aan de beschieting kunnen deelnemen, laat staan meerdere troepen aan wal zetten of den transportdienst verbete ren, ten bate der vechtende troepen, welke in steeds Blechieren toestand komen en nu al niet meer in staat zijn op groote schaal terreinwinst te behalen en zelfs reeds bezwijken moeten voor Turksche aanvallen. Dit alles is heel mooi; maar daar gaat het per slot van rekening in dten oorlog niet om. Doel van den oorlog ia troepen te verslaan, d. w. z. uit elkaar te slaan en te verpletteren, af te snijden en te omsingelen. En het Russische San-leger en het Dnjester-leger mo gen geducht geleden hebben, zij bestaan nog. En nu lijkt het er wel naar, dat de Duitschers en Oostenrij kers met deze legers zullen pogen af te rekenen. Of ze dit kunnen, is een andere vraag, welker beantwoor ding de feiten weldra kunnen geven. Evenzeer echter is het mogelijk, dat zij nu die rollen weer verwisse len en dat zij in het Oosten thans offensief optreden en de hoofdmacht gaan verplaatsen naar het Westen, teneinde daar de gedunde gelederen aan te vullen, als het ware de geteisterde punten te versterken en voor het overige de troepen in te zetten in den F.lzas, om ook Duitschland's bodem geheel te zuiveren. Eigen aardig ia het, dat terwijl de Franscben dezer dagen reeds de aankomst meldden van Duitsche troepen uit het Oosten, de Italianen nu ook al beweren te staan tegenover aanzienlijke troepenmachten, welke uit Ga licië afkomstig zouden zijn. Het een nóch het ander Hinkt aannemelijk. Men mag zich verbazen, dat men zoowel, in het Westen als in het Zuiden onverwacht op een goed georganiseerde^ tegenstand stuit, deze is nog niet het gevolg van het vrijmaken van troepen uit het Oosten, maar moet aan andere omstandigheden worden toegeschreven. Terwijl de mogelijkheid geenszins uitgesloten is, dat door den gang van zaken op de verschillende oor- logsterreinen het einde van den krijg wordt bespoe digd, komt plotseling een der vermoedelijke bemidde laars in een eigenaardig licht te staan. We bedoelen het Fransche licht, dat den Paus als Duitsch gezind doet zien. Het Fransche blad „La Liberté" heeft den Paus geïnterviewd en hem uitlatingen in dten mond gelegd, welke door de verbondenen als ten gunste van Dutischland zullen worden aangemerkt. Wel heeft de Paus verklaard, dat hij de eerste de beste hand, die hem wordt toegestoken met het doel den vrede te be vorderen, met vreugde zal aanvaarden, maar in de Fransche pers wordt nu reeds te verstaan gegeven, dat iemand, die denkt als hij, niet voorbeschikt is om de rol van vredestichter te vervullen. Het is mogelijk, dat de uitlatingen niet goed zijn weergegeven en dat er verbetering volgt, of dat er op andere wijze van het Vaticaan uit tegen het verslag van het vraaggesprek wordt opgekomen. Maar voor- loopig schijnt er veel juistheid te zitten in de aardige Fransche opmerking, dat er nog iets verbluffendters dan dit interview van den Paus is, n.l. de onbezonnen heid van het katholieke blad „La Liberté" om het open baar te maken. Verder zij aangeteekend, dat de Duitschers weer vijf tien granaten over grooten afstand' op Duinkerken hebben geschoten, dat een Duitsche onderzeeër het Engelsche stoomschip „Carisbrook", van Montreal naar Leith met een lading tarwe, bij Schotland in den grond heeft geboord, waarbij de bemanning werd ge red, dat die Belgen ten zuid-westen van St. George een kleine terreinwinst hebben gemaakt, dat de Fran- schen thans blijkbaar het meeste succes hebben op de Maashoogten en in den Elzas. In Bloemfontein werd generaal dte Wet veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf en 24000 boete. Het geld is het ergste niet, maar dat de vrijheidslievende vrij heidsheld' der vrije velden meer dan tweemaal düizend dagen (en nachtenin een tronk, in een cel moet door brengen, dat is erg! Maar nu men het niet heeft aangedurfd' hem te doo- dten, nu zal men hem allicht ook niet zijn straf laten uitzitten. Wellicht zal de Britsche regeering genade voor recht laten gelden en dtezen buitengewoon groo ten man niet zoo zwaar laten boeten voor de fouten... door de Unie-regeering, door Botha vooral, begaan! Inmiddels werd te Bloemfontein het verzoek om vrij lating onder borgtocht of om mildere behandeling, ge lijk iemand in voor-arrest ten deel valt, afgewezen. DE STRIJiD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Duinkerken is hedennacht gebombardeerd d'oor een kanon van vérre draagkracht (14 projectielen). Eenige burgers zijn gedood. De Belgische troepen vermeesterden ten zuidwesten van St. George een Duitsche duinloopgraaf, waarbij alle verdedigers öf gedood öf gevangen gemaakt wer den. In den sector ten noorden van Atrecht vielen de Duitschers in den nacht van 21 op 22 dezer, na een heftig bombaMement, op verschillende punten aan. Zij werden volkomen teruggeslagen, behalve ten zuidroos- ten van Souchez, waar zij er in slaagden weder voet te krijgen in loopgraafstukken. In het Labyrinth le den ze zware verliezen. Een Duitsche tegenaanval in den avond van 21 dezer gericht tegen de door de Franschen veroverde stellingen ten oosten van de hoe ve Quennevieres werd door het Fransche artillerie- en infanterievmir tot staan gebracht. De Duitschers maakten gebruik van bommen met verstikkende gassen. Aan de hoogte van de Maas in den sector van de loopgraaf van "Colonne, hebben de Franschen, na een vfijandelijken tegenaanval te hebben afgeslagen, hun op 21 dezer behaalde winst uitgebreid. Een eerste aanval bracht slechts weinig vboruitgang, maar de tweede daarentegen sieldte de Franschen in staat nieuwe loopgraven te vermeesteren ten oosten van die, welke zij Zondag hadden bezet Deze winst bleef als de voorgaande gehandhaafd. In Lotharingen brachten de Franschen hun stellin gen op den heuvel ten oosten van Reillon 300 meter vooruit en bezetten er 'de glooiingen ten zuidwesten van Remabois. Gemakkelijk werden tegenaanvallen afgeslagen, van Seintiy af ingezet en ten zuid-oosten van Parroy. Daarbij werden gevangenen gemaakt. In den Elzas gaan we in onafgebroken gevechten vooruit. Wij wonnen behalve bij Metzeral tferrein bij Anlasswasen in de streek van Soudtemach en maakten gevangenen en vermeesterden 3 mitrailleurs. LEMBERG DOOR DE OOSTENRIJKERS HEROVERD. Naar uitWeenen gisteren officieel werd gesneld, zoo als wc nog ia een deel onzer vorige oplaag meldden, werd Lemberg na een hevig gevecht door de Oosten rijksche troepen genomen. Een Duitsch officieel be richt meldt hierover nog, dat het Oostenrijksdie 34ste regiment infanterie, welks chef de Duitsdie Keizer is, zich bij de bestorming van de versterking Lysagora onderscheiden heeft. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren1: De gevechten om Lemberg duren voort. De Russi sche verdedigingasteliing ten zuiden van de- stad is gisteren door onze troepen dborbroken. De overgan gen over de Szezerekbeek zijn op verschillende punten in onze handen. Enkele versterkingen aan het weste lijk en noordwestelijk front van Lemberg zijn na hevi ge gevechten door ons genomen. Duitsche troepen namen stormenderhand de hoog ten ten westen van Koelikof en sloegen alle tegenaan vallen af met zware verliezen aan de zijde van dien vij and. Ook gisteren vielen de Russen het leger van Pflan- zer-Baltin zonder succes en met groote verliezen aan Aan de Tanef en ia Polen is de toestand onveranderd. De Duitsche generale staf melddte gisteren: De toe stand op het oostelijk ooriogsterrein is onveranderd. Op het zuidoostelijk terrein worden de gevechten ten noordwesten van Lemberg voortgezet. Ten westen van Zolkief trokken de Russen hedennacht terug. De Duit sche troepen1 en het daarmee gezamenlijk vechtende Oostenrijksch-Hongaarsche legerkorps maakten, se dert hun laatste aanvallen bij Przemysl en Jaroslau, 237 officieren, en 58,000 man gevangen en veroverden 9 kanonnen en 136 mitrailleurs. IN DEN KAUKASUS. Het communiqué van het Russische leger in den Kaukasus meldt 20 JuniIn de streek van Olty had den onbelangrijke gevechten plaats. Een poging der Turken om in de streek van het Kaladjek-gebergte tot het offensief over te gaan, werd verijdeld. Overigens is de toestand onveranderd. DE STRIJD AAN DE ITALIAANSCH-OOSTENRrjKSCHE GRENS. Het Oostenrijksche communiqué meldde gisteren: Bij Plava zijn weder eenige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een Italiaansch vlieger wierp zonder suc ces bommen op G.örz. Aan alle fronten verschiet de vijand veel munitie, doch onderneemt overigens geen actie. HET PROCES TEGEN GENERAAL DE WET. Generaal de Wet werd gisteren te Bloemfontein tot ze3 jaar gevangenisstraf en 2400 boete veroordeeld. Rechter Lange legde bij het uitspreken van het von nis tegen generaal De Wet den nadruk op zijn voorna me positie als leider des volks en verklaarde: „Waart gij en eenige anderen, die met u samenwerkten, er niet geweest, dan zouden wij niets van een opstand ge hoord hebben." EEN INTERVIEW MET DEN PAUS. De Parijsche bladen publiceeren een interview, door den Paus toegestaan aan een vertegenwoordiger van de „Liberté". De Paus zette daarin de moeielijkheden uiteen, die hij dikwijls ontmoet om onder de elkander tegenspre kende beweringen van de oorlogvoerenden de waar heid te ontdekken. De H. Vader verklaarde: Wij zullen helpen om de kathedralen, weder op te bouwen. Is het noodig te zeggen, dat wij met alle kracht die gruwelen veroordeeien? Elk schot, op de kathedraal van Reims afgeschoten, weerklinkt in mijn hart. NEDERLANDSCHE LOGGER AANGEHOUDEN. Van den logger „Sch 68", schipper P. Pronk is bij den reeder, den heer J. Jl. Deniet te Scheveningen be richt ontvangen, dat, nadat hij te Lerwick was binnen- geloopen tot het doen van herstellingen aan den don key verhinderd is terug te keeren, daar Lerfick in de verboden zóne ligt. De bemanning wordt vastgehou den. De reedter heeft van deze mededeeling kennis gegeven aan het ministerie van buitenlandsche zaken. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). KORTE BERICHTEN. De vorige week is in zee bij den haven van Glten- dow het lijk drijvende gevonden, van den heer George A. Gilpin van San Salvador (U. S. A.), een der slacht offers van de Lusiiartia. Het totaal der bij het „Comittee for Relief in Bel gium" ingekomen giften, bedroeg Zaterdag j.L reeds 6 rhillioen gulden. Een Lloyd's telegram uit Fraserburgh meldt, dat het Engelsche stoomschip Carisbrook door een Duit- schen onderzeeër op de hoogte van Kinnaurd' Head, tot zinken is gebracht. De bemanning is te Fraser burgh gearriveerd. Onder dte Russische soldaten, die door het leger van generaal von Mackensen gevangengenomen zijn, bevindt zich de dochter van een Russisch kolonel, die in vrijwilligers-uniform den oorlog medemaakte. Vier Belgen hebben te Duinkerken terechtgestaan, onder beschuldiging van spionnage. Twee werden ter dood veroordeeld, de twee anderen werden vrijgespro ken. Het „Giomale d'Italia" verneemt uit Cagliari, dat het Italiaansche stoomschip „Cagliari" op zijn reis naar „Livomo" schipbreuk geleden heeft. De beman ning en de passagiers zijn gered. Een te München, aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden Fransche luitenant bepaalde in zijn testament als dank voor de zorgvuldige verpleging dat zijn nalatenschap in Duitschland voor de Beiersche familie wier zonen in den oorlog gevallen zijn, zal wor den bestemd. EEN AANKLACHT TEGEN DE TELEGRAAF. Er is, naar dte „Tel." meldt, een nieuwe klacht tegen dit blad ingebracht, naar aanleiding van de volgende zinsnede, in een naschrift bij een ingezonden stuk, op genomen in het avondblad van 16 Juni: „lo het cen trum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben. In het belang van de menschheid, waartoe ons land, als wij ons niet te zeer vergissen, ook behoort, is het zaak, dat deze misdadigers onschadelijk worden gemaakt." BELEEDIGING VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. De 2 rrondissements-rechtbank te Rotterdam veroor deelde gisteren Bernard1 Canter, ter zake van opzette lijke beleediging van den Duitschen Keizer, zijnde de regeerende vorst van een bevrienden staat, welke belee diging vervat was in een stuk getiteld: „Algemeen Overzicht", voorkomendie in nummer 5 d.d. 3 Februari van het te Rotterdam uitgegeven en elders in talrijke exemplaren verspreid weekblad „Holland Express", tot 50 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, meldt de „Maasbode". BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MIDDENSTANDBOND. Gisteren vergaderde 't hoofdbestuur van den Mid- denstandbond in hotel de l'Europe te Utrecht. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer J. S. Meuw- sen, werd de vergadering geleid door den vice-voorzit- ter, den heer H. Koppel Jr. Ingekomen was een groot aantal klachten van gemo biliseerde middenstanders omtrent de verloven ter be hartiging hunner bedrijven. Na ampele bespreking werd besloten, dat het dagelijksch bestuur een audiën tie zal aanvragen bij den minister van Oorlog en bij den opperbevelhebber, ten einde de belangen der gemo biliseerde middenstanders te bepleiten. Als data der- algemeene vergadering werden vastge steld 14 en 15 Sept. a.s. De bijeenkomst zal worden gehouden te Utrecht. De te behandelen onderwerpen en de indeeling der agenda zullen aan de aangesloten vereenigingen tijdig worden kenbaar gemaakt. Aan Met het oog op de bnil®ngew®ia® tijds omstandigheden, ziet de Directie zich ge noodzaakt de abonnementsprijzen van de „Alkmaarsche Courant" vanaf 1 Juli a.s. te bepalen als volgt binnen de stad f 1.per kwartaal en 7i/j cent per week, franco per post 1 1.25 per kwartaal. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangbebbendendat de uit betaling der vergoedingen, loopende over ket tijdvak van 16 Juni tot en met 25 Jnni, zal plaats kebben ten Stadhnize op Zaterdag 26 Juni a.s., voor zooveel de lANDWEEB aangaat van 10—11 en voor zooveel de MILI TIE betrett van 11—12 uur. Alkmaar, 23 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. de beurt van aftreding zijn de heeren A. A. Collen- teur, J. Das Dzn., M. H. G. Th. Fiedeldy Dop en H. de Graaf. Een aantal voor den middenstand belangrijke vraag stokken, waarvan de urgentie door de tijdomstandig heden op den voorgrond is gebracht, worden bespro ken en zullen zoo veel doenlijk, op de algemeene verga dering worden behandeld. Besloten werd deel te nemen in het huldeblijk aan die nagedachtenis van den bekenden schrijver-mi ddea- stander Willem Schumann. OPRUIENDE TAAL. „Het Volk" meldt, dat de aspirant-vaandrig J. B. Mdjer, door dten krijgsraad vrijgesproken van de be schuldiging, dat hij als voorzitter van de mobilisatie club te Woerden op een avond, waarin Hazebroek uit Utrecht Heijerman's anti-militairistisch tooueelstuk „Het Pantser" voordroeg, een opruiende redevoering had gehouden, thans door majoor Kollewijn nog is gestraft met tien dagen provoost, omdat hij als waar nemend voorzitter der mobilisatieclub te Woerden op 9 Maart gedurende een openbaren feestavond' in een toespraak anti-militaire en opruiende taal gebruikt heeft en niet heeft gezorgd, dat de voordracht van een anti-inilitair stuk werd gestaakt. Naar aanleiding hiervan zija er van de rijde der so ciaal-democratische Kamerfractie stappen gedaan bij den minister van oorlog. OM HAAR WN TE BEZOEKEN. Uit Caberg schrijtt inen aan de N. Veni. Crt.In een der gepasseerde nachten hoorden eenige soldaten, die m de buitenste linie der grenswacht op schildwacht stonden, een klagelijk kindergeschrei. Toen zij op on derzoek uitgingen, vonden zij in een stuk land een uit geputte Belgische vrouw met twee jonge kinderen. Zij brachten vrouw en kroost in een in de nabijheid staande wachthut en nadat zij haar wat drinken en een paar reepen chocolade hadden gegeven ('t was alles waar ze over beschikten) bereidden zij voor vrouw en kinderen van hooi en stroo.een nachtleger, waarbij de overjassen en mantels der soldaten als dekking dienst deden. Den volgenden morgen reeds vroeg klopten zij een in de nabijheid wonenden boer op en vroegen huisvesting voor dte vrouw en haar kinderen. Op de meest liefderijke wijze werden ze daar verpleegd en werd him een zacht bed gegeven, waar de vrouw van haar vermoeienissen kon uitrusten. Zij was van een der dorpjes van achter Luik van daan en had de geheele reis te voet afgelegd'. Zij wilde haar echtgenoot bezoeken, die in Harderwijk was ge ïnterneerd. De soldaten der grenswacht brachten, met behulp van eenige burgers, wat geld bij elkaar, zoodat de vrouw met haar kinderen per trein naar haar echt genoot kon reizen. UITVOER VAN LIJNOLIE. Volgens mededeeling van dte Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij mag, te beginnen met middernacht 30 Juni op 1 Juli, lijnolie afkomstig uit lijnzaad, dat door bemiddeling van genoemde maatschappij is aan gevoerd uit onzijdige landen, niet naar het gebied van oorlogvoerende landien worden uitgevoerd. DE LANDSTORMWET. Naar „Het Volk" meldt, is in dte vergadering van den partijraad der S. D. A. P. met vijf stemmen vóór verworpen een conclusie, waarin het partijbestuur werd geadviseerd een actie tegen het drijven naar den oorlog en het militairisme op vergaderingen en in straatdemonstraties voor te bereiden. Naar men weet zal op 27 Juni te Utrecht een demonstratie tegen het Landstorm-ontwerp worden gehouden. DE NED. OVERZEE TRUST-MIJ. In aansluiting op hetgeen wij gisteren meldden om trent het beperken of eindigen van contracten betref fende dborloopende convignatie door de N. O. T., deelt „Het Vaderland" nog mede: „De N. O. T. ziet zich door dringende redenen ver plicht een meer nauwkeurig toezicht te houden op aan voeren van onder d'oorloopende contracten in te voeren goederen en als gevolg daarvan om gebruik te maken van de bepaling, in die contracten opgenomen, om den aanvoer van bepaalde goederen tijdelijk te beperken. De volgende regelen ten aanzien van aanvoeren zijn gesteld: a. Wat betreft uit Ned. Koloniën tot nog toe op doorloopend contract aan te voeren goederen (met uit zondering van tabak, koffie en kinabast, die onder dte bekende bepalingen als onder meer van publieke ver koop buiten tusschenkomst van die N. O. T. mogen

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1