DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van let eosteliil oorlogsterreln, Van let westelïlk oorlogsterrein. No. m m mmm O o r 1 o Honderd en zeventiende jaargang. 1915 AbssraatEj'ijs p?r 3 laaien 10,80, ft. p post f l.~ MYsrtenMs 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. I Boek- en Handelsdrukkerij yJi. HERMs. COSTER <S ZOON, Yoordam C 9. Teiefnr. 3. HONDERDAO 24. JUNI DUITSCHLAND. NEDERLAND. Met bet oog op de buitengewone tijdsomstandigheden, ziet de Directie zich genood zaakt de abonnementsprijzen van de „Alkmaarsche CJonrant" vanaf 1. Jnü a.s. te be palen als volgt binnen de stad f 1.per kwartaal en 7l/a cent per week, franco per post I 1.85 per kwartaal. Zij, die zich met 1 Jnü op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm ver schijnende nummers franco en gratis. ALKMAAR, 24 Juni. In het laatste Russische communiqué de schrijver dezer officieele legerberichten is altijd een paar dagen achter wordt van het prijsgeven van Lemberg mel ding gemaakt en wel door die leuke mededeeling, dat „onze troepen Lemberg verlieten en hun terugtocht op een nieuwe frontstelling vervolgden". De beteekenis-van het bezit van Lemberg wordt aardig en begrijpelijk aangegeven door „The Manches ter Guardian". Het Eügel&che blad betoogt, dat wat Lemberg voor de Duitschers en Oostenrijkers is, Rijs- hcI op het Westelijk corlogstooneel voor de verbonde nen zou zijn. Rijssel toch, zoo lezen we, is het groote knooppunt voor de spoorwegverbindingen in Noord- Frankrijk en het heroveren van düe stad zou de Duit- sche positie in Vlaanderen aan het wankelen kunnen brengen en het kunnen terugwerpen naar die positie, welke zij innamen vóór den slag bij Bergen, behalve dat zij nu in het 'bezit van Antwerpen zijn. Ook zou dit, indien de herovering spoedig genoeg geschiedde, Rusland helpen, tijd geven aan de Italianen, om hun plannen te ontwikkelen en ook den indruk wegnemen, die de gevechten in Galicië op den Balkan en in 't bij zonder in Bulgaansche politieke kringen hebben ge maakt. De campagne voor Rijssel is op den linkervleu gel in handen van het Britsche leger, op dien rechter vleugel van de Franschen onder generaal Foch, zegt het blad, dat blijkbaar tot meerdere actie op deze plaats wil aansporen. De invloed van den val van Lemberg doet zich in derdaad1 reeds op verschillende deelen van het front gelden, dat hier en daar al begint te wankelen. In de eerste plaats in den z,g.n. San-Weichsel-hoek, waar de Russen nog een stukje Galicisch grondgebied bezet houden, dat in het Russische rijk springt. En dan ook op het Dnjester-front. Een voordeel' voor de Russen is nog, dat de opmarsch van Rawa Ruska, ten noorden van Lemberg uit, niet vlugger opschiet. Immers bij snelle marschen van de tegenstanders, zouden de Rus sen ook beenen moeten maken, om zich aan het gevaar te onttrekken van hun achterwaartsche verbindingen te worden afgesneden. Maar het is de vraag of zij dit gevaar zullen weten te ontloopen. Volgens een medewerker van de „Times" zou Duitschland's bedoeling zijn de Russen nog verder te rug te drijven, o. a. Bessarabië te bevrijden' en dit aan te bieden aan Roemenië en desnoods door te dringen tot Odessa en in het noorden de Oostzee-provincies te nemer;, de Russen terdege te verslaan en dan een inval in Engeland te ondernemen. Volgens dezen „Times"-ma«, die zich een „onzijdig waarnemer" noemt, hebben de Duitschers inder daad nog plan op de verovering van Calais. Ais de Duitschers van Galais uit met hun nieuw-' ge&chv. Dover hebben verwoest, gaan zij onder dek king van dat geschut op den inval van Engeland uit. De alluminiumbooim worden er al voor klaar gehou den. Zr het nog noodi'g is, zullen duikbooten ze be schermen. Voorafgegaan door een geweldige lucht vloot, die schrik eu ontsteltenis verspreidt, zal het lan dingsleger dan" p Lenden aanrukken. De onzijdige waarnemer vindt dat plan volstrekt niet onmogelijk. In Rusland nloet men volgens het te St. Petersburg verschijnende blad „de Retsj" bevreesd zijn voor hel lot van Warschau. Na afloop van den Galicischen veldtocht ducht men een doorbraakpoging bij de Bzoera en niet ongaarne zou men hier een paar maal honderdduizend Japanners zien medehelpen. Doch dit alles is slechts veronderstelling. De eenige zeker heid van het oogenblik is, dat de Duitschers den Rus sen de baas zijn, dat zij hen klop geven, maar hen nog niet overwonnen, hebben en dus ook nog niet verdere plannen ten uitvoer kunnen brengen. Meldde van het Westelijk ooriogstooneel het Fran- sche communiqué gisteren een kleine overwinning der Belgen bij St. George, in het Duitsche legerbericht werd deze mededeeling zeer beslist tegengesproken en daar er geen Belgisch communiqué is verschenen en noch de Engelschen nöch de Franschen verder gewag gemaakt hebben van deze winst, zal zij waarschijnlijk ook wel niet zijn behaald. De Duitschers zijn op ver schillende punten van het Westerfront (ten noordien van Atrecht, op de Maas-hoogten, in de Vogezen) be zig om door tegenaanvallen verloren gegaan grondge bied te heroveren en men krijgt den indruk, dat bun dit deels gelukt. De Fransche communiqué'# geven te verstaan, dat de Franschen „bijna" het bij deze tegen aanvallen door dé Duitschers genomen terrein her overden, dat de Duitschers een oude linie hernamen,, maar dat de Franschen er weer „voet kregen". Uit de Vogezen melden de Franschen storm en mist. De Engelschen te velde hebben tegenwoordig wei nig te vertellen. Des te meer echter de Engelschen aan de Theems. Munitie-minister Lloyd George heeft er bij de indiening van een ontwerp ter voorziening in den aanmaak van munitie weer geducht op los gesproken. Hij heeft opnieuw verzekerd, dat de heele oorlogvoe ring ten slotte maar een zaak vsn munitie-aanmaak is. Meldde eergisteren dc Duitsche marinestaf, dat et. in de Noordzee (bij Schotland) op een Engelsch oor logsschip van het Minotaur-type een torpedo was af geschoten, waarvan de uitwerking echter niet meer was vastgesteld kunnen wórden, Reuter deelt thans mede, dat het oorlogsschip „Roxburgh" door een tor pedo getroffen is, dat de schadte evenwel niet ernstig was en dat het schip onder eigen stoom zijn reis kon vervolgen. De „Roxburgh" is een gepantserde kruiser van II000 ton, ongeveer twaalf jaar oud. Het opval lende van deze mislukte torpilleering is, dat zij heeft kunnen plaats hebben betrekkelijk zoo dicht onder de Engelsche kust Was het torpedo-schot raak geweest, dan zou het feit natuurlijk heel v/at meer verbazing wekken dan thans. Duitsche onderzeeërs hebben de Engelsche „PunLD ana", geladen met tarwe van Montreal voor Huil, ge torpilleerd, eveneens het Engelsche stoomschip „Bel- grave" ai de Finsche bark „Lee". Een Engelsch onderzeeër is er in geslaagd bij Dene marken een Duitschen trawler in den grond te boren. Het Duitsch gerucht, dat de Noorsche Ber gensfjord zou zijn aangehouden door de Engelschen, en wel om den Duitschen ex-minister Demburg in handen te krijgen, hoewel deze van de Engelschen een vrij-geleide had ontvangen, klinkt alleronwaarschijn lijkst en verdient zonder nadere bevestiging geen ge loof. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Lem berg is Dinsdagavond door Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen in storm genomen. Daarna werd. des nachts ook de Szczerekstelling tusschen de Dnjester en tot aan Mikolajof genomen. Verder noodzakelijk weid bij de vervolging' de linie oostelijk van Lemberg-Zol- taoce-Tuiynka bereikt. Bij Ravaroeska en bi het wes ten is de toestand onverander d. In het San- en Wdehseigebied en links van den Boven-Weichsel, beginnen de Russen te wijken. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). Het Oosienrijksche legerbericht meldde gisterenHet noordwestelijke en het westelijke front van den gordel van Lemberg waren in verband met de Russische ver- uedigingsstelhng ZolkiewMikolajef door een sterke Russische legermacht bezet. Den 22sten Juni 's och tends ie vijf uur nam de Weensche landweer de ver- sterkhig Rzenna aan den weg Janow-Lemberg stor menderhand]. Van het noordwesten drongen terzelfder tijd onze troepen over de. hoogte ten oosten van de beek Mlynewko en namen eenige schansen voor de hoogte Lysagora. In den loop van den voormiddag werden de overige werken en versterkingen van het noordwestelijke en westelijke front na een bloedig gevecht genomen. Hier door was het Russische front opnieuw doorbroken en de vijand, die wederom zware verliezen leed, genood zaakt tot den terugtocht. Onze troepen drongen hij de vervolging door tot over de hoogten ten ootsen en en noordwesten van de stad en overschreden ten zui den van Lemberg den weg, die naar Mikolajef leidt. Onder het gejuich der bevolking trok de generaal der cavalerie Böhm-Erxnolli te vier uur 's namiddags met de troepen van het tweedé leger Lemberg binnen. Ook bij Zolkiew en ten oosten van Rawaroeska zijn de Russen op den tenigtocht. Op zich zelf staande aanvallen van den vijand aan de Tanef werden afge slagen. Hedennacht aanvaardde de vijand tusschen de San en den Weichsel en in het bergland van Kielce den verderen terugtocht, overal vervolgd door dé troepen der bondgenooten. Aan den Dnjester is de algemeene toestand dezelfde gebleven. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: In den loop van gisteren had' er alleen een zeer he vig artillerie-gevecht plaats tusschen Souchez en Ecu- rie. Het bombardement duurde den geheelen nacht voort. De Duitschers beproefden nieuwe tegenaanval len, een bij het kerkhof van Neuville, een ander bij het Labirinth. Beide aanvallen werden volkomen afgesla gen. In Champagne deden de Duitschers bij Perthes eenige mijnkamers springen, zonder eenig resultaat. In West-Argonne bij den weg Binarville-Vienne, le Cha teau duurt de strijd met handgranaten voort. Op het overige front in Argonne verbruikten de Duitschers bijzonder veel munitie, zonder echter eenigen infante- rie-aanval te doen. Aan de Maashoogten deden de Duitschers bij de loopgraaf van Colonne in dén nacht van 21 op 22 de zer een heftigea aanval, ten eindé de verloren posities te hernemen. Zij slaagden er in een deel van hun vroegere tweede linie te bezetten Twee Fransche te genaanvallen echter deden deze weer bijna geheel in Fransche handen komen. Het aantal gevangenen in deze streek, sedért 5 Juni gemaakt, is gestegen tot 220 man ongeveer en 3 officieren. Bij Marcheville in Woevre werd een zwakke aanval van een halve compagnie, die een loopgraaf tusschen twee linies trachtte te hernemen, door het Fransche vuur tot mislukking gebracht. In Lotharingen hadden nieuwe tegenaanvallen plaats tegen de stellingen, waarvan de Franschen zich bij Lcintry meester maakten. Ze werden afgeslagen. De Franschen handhaafden him winst en maakten nog gevangenen. In dé Vogezen, bij Pontenelle en de. streek van Ban de Sapt ruiden de Duitschers gisteravond na een be schieting, waarbij 4000 projectielen op het Fransche werk werden geworpen, over 200 meters op. Zij slaag den er in vasten voet te krijgen en vielen ook naburige loopgraven aan. Het Duitsche oHensief werd echter weldra tot staan gebracht door een schitterend gelei den tegenaanval. De Franschen hernamen bijna het geheele verloren terrein. DeDuitschers konden zich alleen in het uiterste deel van het aardwerk handha ven. De Franschen maakten 142 gevangenen, o. w. 3 officieren. In de Fechtstreek bezetten wij Sondemach en brach ten de linie vooruit op de hellingen ten oosten van het dorp. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Giste ren namen wij de vesting Duinkerken en de troepen concentraties bij de plaatsjes Berules, Hoiidschoote, Veume en Cassel onder vuur. Bij Givenchy tot ten N.-W van hét Kanaal van La Bassée bij Neuville wer den vijandelijke aanvallen door ons artillerievuur in de kiem gesmoord. Ten Z. van Souchez gingen wij in den loopgravenstrijd opnieuw vooruit. Op de hoogten aan de Maas zetten de Franschen hun pogingen, om door onze linies te breken, zonder succes voort. Alle aanvallen werden met zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. Tot nog toe namen wij 280 niet-gewonde Franschen gevangen, onder wie 3 officieren, em maakten wij 7 mitrailleurs en 20 bom menwerpers buit. De voorposten-gevechten ten O. van Lunéville duren voort. In de Vogezen bestormden wij de sedert maanden veel bestreden, de omgeving beheerschende hoogte 631, bij Ban de Sapt, wij namen daarbij 193 man ge vangen en maakten 3 mitrailleurs, een bommenwerper en ander materiaal buit. De pogingen van den vijand de hoogte te hernemen, bleven zonder succes. Ten zuiden van Lunéville bracht een onzer vliegers een vijandelijk vliegtuig ten val. De Fransche mededeeling, dat de Belgen ten zuid westen van St. Georges een Duitsche loopgraaf ver meesterden, is onjuist. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). DE STRIJD AAN DE ITALIAANSCH- OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Oostenrijksche communiqué meldde gisteren in de thans afgeloopen oorlogsmaand hebben de Italianen geenerlei succes behaald. Onze troepen in het zuidwesten handhaven zich nog evenals in het begin van den oorlog in hunne stellingen aan of bij de grens. Aan het Isonzo-front aan de versterkte grensstreek Flitsch—Malborghetto, aan den Karnischen kam en aan alle fronten leden alle pogingen van den vijand om door te dringen schipbreuk. DE ACTIE, AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier berichtte gisteren Aan het Dardanellen-front deed de vijand met steun van zijn kanonnen van groot kaliber en de on langs aangekomen versterkingen op 21 dezer ver scheiden aanvallen op onze zuidelijke groep bij Se- dul Bahr, maar deze aanvallen, die alle tot na mid dernacht duurden, werden alle afgeslagen. De vijand, die zeer zware verliezen leed, werd verdreven en naar zijn vroegere stellingen teruggedrongen. Op 20 Juni beschadigde een der bij onze groep ten noorden van Ariboernoe behoorende batterijen door haar krachtdadig vuur twee groote transport schepen van den vijand, die in die streek van de kust kruisten en noodzaakte ze zich te verwijderen. In den ochtend van 21 Juni vernielde onze artillerie een batterij-stelling, die de vijand versterkte, totaal. Van andere fronten wordt niets belangrijks gemeld. IN DEN KAUKASUS. Het Turksche hoofdkwartier berichtte gisterenOn ze in de richting van Olty opereerende troepen verdre ven in talrijke aanvallen den in deze richting staan- den rechtervleugel van den vijand naar het Oosten. Tengevolge van deze aanvallen bemachtigden onze troepen belangrijke stellingen en maakten daarbij rij ken buit. Onlangs door ons gevangen genomen Russen vertel len, dat in Rusland zelfs 50-jarige mannen dienst moeten nemen en dat zij met Barden-geweren gewa pend worden. Verder dat geheele plaatsen in opstand zijn gekomen tegen den oorlog. HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Hét Pruisische Huis van Afgevaardigden beraad slaagde gisteren over de economische oorlogsmaatre gelen. De conservatief Hoesch sprak in bijzonderhe den over de volksvoeding en keurde de maatregelen der regeering goed. Onder toejuichingen verklaarde hij: „Nu wij de zwaarste proef hebben doorstaan met het contingen teeren van het verbruik, zullen wij over den ellendigen haat van Engeland zegevieren." De nationaal-liberaal Hirsch constateerde, dat in dien de tegenwoordige toestand der nijverheid gehand haafd kon blijven, men zou kunnen volhouden, hoe lang de oorlog ook zou duren. De Fortschrittler Lippman, den geldhandel bespre kende," zei, dat Duitschland er, wat gouddekking be treft, gunstiger voorstaat dan het vijandelijke buiten land. Vooral het neutrale buitenland, zei hij, zal moeten inzien, hoe hoog onze valuta tegen over de Engelsche en Fransche staat. Engeland be reikte met zijn maatregelen niet, dat het de zee be- heerscht, dank zij de waakzaamheid onzer onderzeeërs. Tenslotte las de president onder toejuichingen een telegram voor dat gezonden zou worden aan den Oos- tenrijksch-Hongaarschen opperbevelhebber en waarin het Huis van Afgevaardigden de gelukwenschen be tuigt met de herovering van Lemberg en de hoop uit spreekt op spoedige nieuwe successen der verbonden legers. KORTE BERICHTEN De stoomtrawler „Nord P. C. 194" van Geeste- munde werd gisteren door een Engelschen onderzeeër getorpilleerd. acht mijlen ten Noorden van Hanstholm. De bemanning werd door andere Duitsche visscher- booten overgenomen, behalve de kapitein, die als mari ne-officier door de Engelschen werd gevangengenomen. Uit Londen wordt aan de Fransche bladen ge meld, dat aldaar sprake is van de vorming van een ministerie voor Luchtvaart aan het hoofd waarvan de heer Winston Churchill zou worden gesteld. Naar de „Eastern Daily Press" meedeelt geraak te gisteren het Engelsche stoomschip „Puni&iana" bij Pikefield Cap aan den grond. Het was getorpilleerd door een Duitschen onderzeeër. De bemanning (38 man) werden geland te Lowestoft. Het Engelsche stoomschip „Belgrave" werd gis teren bij de kust van Pembrokeshire getorpilleerd en binnengesleept te Broadhaven met de kiel. omhoog. De bemanning wordt vermist. UITVOER VAN JONGE HAANTJES. Men meldt aan de „Maasb." uit Oldenzaal d.d. 23 dezer: Heden was voor de eerste maal hier gelegenheid tot uitvoer van jonge haantjes. 2350 Stuks gingen de grens over naar alle mogelijke stations, 200 hadden geen consent en bleven staan. Ze waren van Stibbe uit Zwolle en bestemd voor Hannover en Dortmund. ONTHEFFING VAN DEN MILITAIREN DIENST GEVRAAGD. Door theologen van verschillende gezindten is bij de Tweede Kamer een adres ingediend, waarin zij, het recht op conscientievrijheid onverkort willende ge handhaafd zien, ontheffing vragen van den militairen dienst, niet voor zichzelf als predikanten, maar voor allen, die tegen militairisme en nationaal verweer on overkomelijke gewetensbezwaren hebben. Zij zeggen zich met des te meer vertrouwen tot de Kamer te wen den, omdat bij de behandeling der eedskwestie van re- geeringszijde blijk werd gegeven van de oprechte be doeling staatsburgers niet te noodzaken tot handelin gen in strijd met de uitspraak van hun geweten, een bedoeling, welke bij de meerderheid van de Volks vertegenwoordiging in de Tweede Kamer openlijk en onmiskenbaar instemming gevonden heeft. Het adres is o. m. geteekend door de heeren N. J. C. Schermerhom, ned herv. predikant te Nieuwe Nie- dorp:Ii. G, Cannegieier Dzn., ned. herv.-predikant te Uitgeest; A. H Wefers Betting, ned. herv. predikant te Oosthuizen; A. le Gras, ned. herv. predikant te Eg- mond aan den Hoef; G. de Leeuw, ned. herv. predikant te Oudkarspel; H. Makkink, Ev. Luth. predikant te Alkmaar. CHINEESOHE VADERLANDSLIEFDE. De Chineezen te Soerabaja hebben dadelijk een ver gadering gehouden, toen de eerste berichten over het Japansche „ultimatum" de ronde deden. Op die vergadering bleek weer eens de hechte liefde dbr Chineezen voor hun moederland. Vol geestdrift werden groote sommen geteekend. De Nieuwe Soer. Crt. vertelt er het volgende van: Binnen enkele uren was een bedrag van ruim 3 ton bij elkaar. Het was vooral een arme Chineesche toekang kajoe, die de gemoederen der velen opzweepte, door boven op een tafel een speech te houden, waarin hij o.a. wees op zijn armoedige kleeding, zijn geringe verdiensten en d'iesmeer, om ten slotte uit den zak van zijn vies jasje een lapje van 25 te halen, zijn eenigen rijkdom, waarvan hij met een ongekende gulheid afstand deed van zijn land. De spreker werd met een oorverdoovend gejuich be groet, waarna tal van kleine Chineezen, die zich tot dusverre nog op den achtergrond hadden gehouden, in vuur en vlam geraakten en ook over de brug kwa men. Het geleek soms wel op een „lelang", zoo werd er tegen elkaar opgeboden, want de een wilde voor den ander niet onderdoen. Voor de binnengekomen gelden werd' een voorloopi- ge quitantie afgegeven, en men kan zich dus voorstel len hoe de commissie heeft moeten werken. Het was reeds laat in den avond, toen volkomen rust was inge treden en de doodvermoeide commissie huiswaarts kon keeren. INGETROKKEN MUZIEKVERLOVEN. Ten einde eenigermate tegemoet te komen aan de tal rijke klachten van ingezetenen omtrent den hinder, dien zij ondervinden van muziekinstrumenten in cafés; heeft de burgemeester van Zaandam met ingang van 1 Juli WW WW

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1