Van bst oostelijk oorlogsterrefn. Van bet wsstijl oorlogsterrein. Van het zuidelijk oorlogstoon!, Telegrammen van herten. Ter zee. Varia. alle desbetreffende verloven ingetrokken Nieuwe ver loven kunnen worden verleend na onderzoek door de politie, terwijl dan tevens de uren worden bepaald, waarop deze instrumenten zich mogen laten hooren. KONINKLIJK NAT. STEUNCOMMITé. Sedert de vorige opgave is ontvangen, door den pen- ningm. van het Kon. Nat. Steuncomité 6156.46%, tezamen met de vorige opgaven 2262783.30%. Verder werd volgens opgaaf van den Al gemeen en Secretaris uit Batavia nog 1 kist gedragen kleeding- stukken ontvangen. BINNENLAND. PROV. 8TATF.N VAN NOORD HOLLAND. Begrooting voor 1916 Gedeputeerde Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting voor 1916, sluitende in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van 6.216 586 De opcenten op "s Rijks directe belastingen zijn ais volgt geraamd: 20 opcenten op de gebouwde eigendommen, 561,000 te gen 492,000 voor .1915; 20 opcenten op de onge bouwde eigendommen, 144,000 tegen 129,600 voor 1915, en 16 opcenten op de personeele belasting, 570,000'tegen 477,900 voor 1915. Wegens heigeen aan de woning van den Commissa ris der Koningin is ten koste gelegd, hebben Oedep. Staten den Minister verzocht, den huurprijs van 3000 tot 4000' te verhoogen. Uiit de ontvangsten blijkt voorts, dat door de Pro vincie voor 1,084,000 «au aandeden der Kennen)er Eledxiciteits Maatschappij te Bloem en daal zijn aange kocht. De post „Onvoorziene uitgaven" is geraamd op 99,765.30. De schulden der Provincie bedragen op 1 Januari an. 6,160,000, waarvan elk jaar 264,000 wordt af gelost. Gemengd Nieuws. DE ZAANDAMSCHE KERMIS. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Baas en vijf andere raadsleden om dit jaar weder de kermis niet te laten doorgaan, heeft zich uit de burgerij een comité gevormd, aat een actie op touw heeft gezet om de kennis te behouden, meldt het Hbld. Als gevolg hiervan circuleert onder de neringdoen den een adres aan den Raad om het voorstel-Baas niet aan te nemen. De Zaandamsche Handels-vereentging besloot deze actie te steunen. EEN NIEUWE UITV1NDINQ. De jongeheer S. Augurkie, leerling aan de Rijks normaallessen te Hoorn, heeft een alleraardigst na tuurkundig toestel uitgevonden Het Is een eenvou- c j en practlsch toestel, dat bij liet onderwijs in de tuurkunde goede diensten zal kunnen bewijzen bij behandeling van de wet van Archimedes Het irt de voorwaarden kennen, waaraan <een In een oeistof gedompeld lichaam moet voldoen, opdat bet in die vloeistof zal zinken, drijven en zweven. Verschillende toestellen zijn er in vereenigd, n.l. een verbeterde areometer van Nicholson, een volu meter en een densimeter. Naar het oordsel van zaakkundfgen is het een origineele vinding. Als het in den handel wordt gebracht zal het zijn onder den naam van „Hoornsche Koker". De jeugdige uitvinder heeft reeds eeclge bestellingen ontvangen. FAMILIE-TWIST. Te Overschie heeft de 32-jarlge schipper A. J. W. getracht zfjn vader door verdrinking van het leven te berooven. Naar de N. Crt. verneemt, hadden beide personen twist over het eigendomsrecht van twee koeien. De vader, van meening zijnde, dat de koeien hem toebehoorden, had ze uit den stal ge haald en ze gebracht in de weide van een zekeren K. Den anderen ochtend haalde de zoon ze met be hulp van eenige handlangers weer uit de weide en bracht ze In een weide aan den Delfweg,;in gebruik toebehoorende aan den rentenier v. B. De vader trachtte 's avonds de koeien weder uit die weide te halen, doch werd daarin verhinderd door den zoon, die hem een duw gaf, waardoor jhijj terechtkwam in een nabijgelegen moddersloot. Ge lukkig werd het optreden van den zoon gezien door eenige wandelaars, die toesnelden om den vader te verlossen uit de macht van zijn zoon. Hierdoor ontstond een handgemeen tusschen de voorbijgangers, die de zijde vau den vader kozen en den zoon met zijn handlangers. De gemeente-politie slaagde er In een einde aan den twist te maken. De vader beeft nu een klacht ingediend tegen zijn zoon wegens poging tot verdrinking en de zoon tegen dén vader wegens diefstal, en tegen eenige andere personen wegens mishandeling. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave werd in deze provincie geen geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, DE AARDBEIëN-EXPORT TE BEVERWIJK. „Kennemerland" schrijft ojii. Thans zijn wij hier weer in onze gewone aardbeiën drukte, hetgeen steeds zoo'n levendig en vrooüjk aan zien aan onze gemeente geeft. Zaterdagmiddag' begon de werkelijke veüingsdrukte. Aanvankelijk waren de prijzen ongeveer 32 cent per K.G. Spoedig werden deze verhoogd tot 35, 40, 42 cent; voor een partij werd zelfs 44% cent per K.Q be taald. Voor 'den eersten dag was de aanvoer bijzonder groot. 12 wagons werden naar Duitschland verzonden. Ook Maandag handhaafden zich ongeveer deze prijzen, wel waren ze iets lager dan den eersten dag, doch bleven toch nog tusschen 36 en 42 cent per K.O. Dien dag werden 14 wagons verzonden. Dinsdag was de aanvoer zeer groot. De prijzen wa ren iets gedaald, doch bleven tusschen de 34 en 37 cent per K. G. De aardbeiën trein voor Duitschland bevatte 23 wagons. Velen zullen de reden vragen hoe het komt, dat de aardbeiën dit jaar zoo hoog worden betaald. Een zeer groote vraag naar de aardbeiën komt dit jaar uit Duitschland! De aardbeiën oogst is daar slecht, ter wijl het gebruik groot is. Uit de ontvangen telegrammen uit Duitschland blijkt dat de vrucht in zeer goede toestand is aangeko men. De markt was daar ook hoog, zoodat hier heden dezelfde prijzen der laatste dagen te verwachten zijn. Nu nog een paar flinke regenbuitjes en dan gaat Beverwijk een gunstigen tijd tegemoet. Want het is droog, schrikkelijk droog en meer dan ooit doet behoef te aan water zich thans gevoelen. EEN MD6LUKTE KöPENICKIADE. De volgende waarachtige roman vertelt de nieuw tjes-jager van het Bat. Nbld. Een verliefd Chineesch jongtnemsch gaf zich voor geneeskundige uit, om zoo in de nabijheid zijner aan gebedene te komen Bij zijn bezoek aan de patiënte kwam het bedrog uit c kreeg hij van haar vader een ongenadig pak slaag. jEEN ONDERWIJZERS IN DE PROV. STATEN. Naar „De Volksschool" meldt, zullen voortaan in provincie Overijsel de onderwijzers van het lid- aatschap der Provinciale Staten worden uitgesloten. Gedeputeerde Staten zouden n.l. hebben bepaaid, dat zij in het vervolg zullen weigeren de bij art. 38 der Onderwijswet vereischte vrijstelling te verleenen, wel ke onderwijzers nog hebben om bedoeld ambt te mo gen bekleeden. WEO BLOEMENDAAL—ZANDVOORT. B. en- W. van Blóemendaal stelden gisteren den raad voor te besluiten tot het aanleggen van een rijweg, loopende van de bebouwde kommen Blóemendaal en Overveen naar het strand te Zandvoori en daarvoor een krediet te verleenen van 300 000. NIET GOEDGEKEURD. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben niet goed gekeurd het besluit van den raad der gemeente Alme lo, waarbij aan den secretaris der gemeente een salaris van 40n per jaar werd toegekend als administrateur van bet ingeste'ld gemeentelijk grondbedrijf, meldt de „Tel." Gedeputeerde Stalen zijn van oordee', dat het be sluit in strijd is met de wet, omdat volgens art. 3 der verordening op het grondbedrijf het beheer wordt ge voerd door" B. en Wbijgesiaan door een commissie van bijstand. Deze commissie is een vaste commissie uit den raad, blijkens art. 1, regelende de samenstel ling en den werkkring dier commissie. Krachtens art. 117 der Gemeentewet moet de secretarie B. en W. en genoemde commissie in alles behulpzaam zijn, wat het hun opgedragen bestuur aangaat, derhalve ook wat hun bemoeiing met het grondbedrijf betreft. Ter zake van het grondbedrijf mag dus den secretaris geen be looning worden toegekend buiten zijn jaarwedde als secretaris. DIEVENBENDE IN VLAANDEREN. Men meldt ons uit Gent: Sedert een viertal maan den werd de streek rond Aalter en Thielt onveilig ge maakt door een gevaarlijke bandietenbende, die des nachts gemaskerd -is gewapenderhand de woningen van de dorpsbewoners binnendrong en deze allerlei martelingen deden ondergaan. Geheel de bende, be staande uit 25 man, zii nu achter slot en grendel. De ergste praktijken bezigden de „heeren". Zoo bestreken zij de voeten hunner slachtoffers met pek, staken daar na het pek aan en dwongen hen toen te zeggen, waar 't geld geborgen was. Ook de kapeldiefstal van Maria- Aalter wordt hun toegeschreven. Binnen eenige da gen moeten zij reeds voor hei Assisenhof van Gent ver schijnen. VERDRONKEN. De heer G., uit Amsterdam, was gisteren met eenige dames, onder wie zijn verloofde, aan het zeilen onder Aalsmeer, meldt de Tel. Bij den terugtocht wilde de heer G. zich op sleeptouw doen nemen door een mo torboot. Bij het aanhaken met den boothaak sloeg hij overboord en verdronk EEN KOPEREN KROONTJE. In het eenvoudige kerkje der Hervormde gemeente te Nieuw-Vosmeer hint: sinds jaar crt dag een klein, maar mooi gedteven koperen kroontje vertelt het Hbld. 't Had we! .ens de aan lacht getrokken en eens had iemand ze'fs 25 er voor geboden, terwijl een ander verklaarde, dat het wel 100 waard was, maar een ernstig bod was er nog nimmer cp gedaan Dezer da gen is het echter voor 1000 aan een liefhebber van oudheden te Rotterdam deör kerkvoogden verkocht. F.FN KEUS. Door een bakker- te Winterswijk is Dinsdag een krentebrood gebakken, dat een lengte had van6 Meter, een1 breedte van 50 c.M. en een gewicht van pl. m. 200 pond. Deze geweldige reus, een geschenk van enkele vriendén, werd op een langen versierden wagen in optocht naar het huis van eenen gelukkigen vader gebracht, die deze week met de geboorte eener kleine verblijd was. HOLLANDSCH! Een firma te Soerabaja ontving van een Chinees er gens op de buitenbezittingen den volgenden rnerk- waardigen brief: M. M. Bij deze brief deel ik u zoo beleefd; dat ik uw goede faam met u stiptheid te vragen, om. een Prijskalender ten uitvoerbrengen, zoodat ik ook bij uw firma te kun nen wendden, en verzoek ik u zoo gauw mogelijk zal zijn om uit tesenden. Einde van mijn brief. hoogachtend. Zeker een leerling of ex-leerling van een Hollandsch- Chineesche school, zegt de N. Soer. Crt., die eens met zijn kennis van onze taal wil geuren..... Goed zoo 1 Ook het pogen is schoon DE DROOGTE. In het waterrijke Friesland is door de aanhoudende droogte op vele plaatsen gebrek aan drinkwater. De regenbakken zijn leeg, aldus de Tel. Door de droogte en de koude nachten groeien de veldvruchten niet. De hooioogst gaat uitstekend, dat wil zeggen, in korten tijd is het gras gedroogd, maar die hoeveelheid hooi valt niet mee Echter de pas gehooide landen geven door de droogte geen etgroen, zoodat menig boer al gebrek heeïi aan weide voor zijn vee! Op dé hooge zandgronden, waar de toestand het ergste is, voederen boeren al hooi aan hun rundvee in de weide en moeten zij drinkwater derwaarts brengen, omdat de slooten geheel uitgedroogd zijn. ZONDERLINGE REGENBUIEN. Onze meteorologische medewerker schrijft ons Gedurende de windstilte van Zondag en Maandag j.l. vormden zich in verschillende streken van ons land de z.g. plaatselijke depressies (storingen), en hier en daar werden „hoozen of liever hoozen-in-aanleg waar genomenLichte voorwerpen werden omhooggetrokken, en al draaiende (nl. om de as van de hoos) werden zij elders zachtkens neergelegd. Door de geringe wind snelheid (het kleine luchtverschil) bleven zelfs grootere hooisprieten liggen. Maar kleine vlokjes droog hooi werden opgeheven, en zoo kwam het voor, dat Iet op andere plaatsen tót groote verwondering van de be woners een half uurtje „hooiregende." Was het luchtdrukverschil grooter geweest, dan zou den ook zwaardere voorwerpen omhoog zijn gevoerd. In ons land komen hoozen van beteekenis gelukkig weinig voor, maar er zijn oorden, waar dergelijke ver schijnselen aan de orde van den dag zijn. En in ver band hiermee zijn er al wat een zonderlinge regenbuien gevallen. Modderregens kwamen ook in ons wereld- déel, o.a. in Frankrijk, herhaaldelijk voor. Ook bloedregens ontstelden den mensch keer op keer; zij bevatten echter geen bloed, maar bestonden uit een roodachtige stof, waarmee een stukje grond was bedekt. Er waren niet alleen roode regens maar ook bruine regens. Zelfs zijn er insectenregens waar genomen En al deze regenbuien werden veroorzaakt op dezelfde wils: hier werd iets opgenomen van dien bodem, ginds werd het neergeworpen. Een Duitsch meteoroloog heeft voor enkele jaren al? zijn meening te kennen gegeven, dat een eventueele we reldoorlog met al zijn explosies op de slagvelden de hoozenvorming zou bevoitieren. Tot op heden hebben wij daar nog niet veel van gemerkt, maar de laatste dagen stonden werkefijk in het teeken van deze merk waardige storing. UIT BERGEN. Op initiatief van kapelaan Kooij van Alkmaar is het R. C. Vereenigingsgebouw „St. Jan" alhier ingericht tot Militair Tehuis, zulks ten behoeve van de alhier ge legerde militairen. De exploitatie geschiedt door de Vereeniging „St. Jan", die het gebouw zeer gezellig heeft ingericht. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school alhier hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. UIT PURMEREND. Op het 6-tal voor predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Winschoten zijn geplaatst Ds. Cannegieter, Middelburg; Ds. van Dorp, Veendam; Ds. Heliema, Oude Pekela; Ds. Roobo1, Fnsehede; Ds. van Woel, Ncordbroek; Candidaat Westmijze, Purmerend. KORTE BERICHTEN. Een !6-jarige jongen heeft zich bij 't vogelschie ten te Westerstede bij ongeluk in het hart geschoten Hij was onmiddellijk dood. Een twee-jarig jongetje te Hoogeveen, brandde zich, terwijl de ouoers een oogenblik afwezig waren, dermate niet Lokend soep, fiat het ventje kort daarop aan de gevolgen overleed! Op het gr nsstation Cranenburg (bfj Groesbeek), boog zich ren stoker zoover buiten zijn locomotief, dat hij met zijn hoofd tegen een signaalmast sloeg. Le vensgevaarlijk gewond werd hij naar het hospitaal ver voerd. Een 20-jarig man. te Hilversum, die Dinsdag middag aan de Ripolinfrtbrfe K a Maar, in een ketel met kokende, loog viel, is Dinsdagnacht bezweken. Gisteren is door d ebemanning van het recherche- vaartuig te Delfzijl een mijn drijvende gevonden op het Eemswad,, In het dorp Oeffeit (N.B.) is gebrek aan rogge, zoodat de bakkers niet voldoende meel hebben. De broodprijs is dientengevolge reeds gestegen tot 15 cent per K.G., terwijl net in de omliggende plaatsen slechts 9 cents kost. Even beneden Zaltbonunei werd tusschen de kribben in de Waal een gedeelte van een hjk gevonden, dat onder politie-toezicht ;*idaai is begraven. In de r.-k. kerk in de Kalversnaat te Amsterdam bleken gistermorgen de offerbussen geleegd door een persoon, die zich gisteren in tie kerk had laten inslui ten. Voor ongeveer 16 aan specie is gestolen, meldt de Tel. Dinsdagmorgen, passeerden te Ameland, gaande in Westelijke richting, twee groote luchtschepen. Dins dagmiddag te twee uur weder één in omgekeerde rich- ting. STADNIEUWS. cEN NIEUWE HANDELSSCHOOL. Naar wij vernemen heeft er gisteren ten ataahuize na de openbare raadsvergadering een officieuze bijeen komst van raadsleden plaats gehad, welke werd bijge woond door den neer dr. P. I ockens, te 's-Gravenhage, inspecteur bij het middelbaar onderwijs, speciaal voor het handelsonderwijs. Deze bijeenkomst werd gehou den naar aanleiding van een conferentie tusschen ge noemden inspecteur en het college van burgemeester en wethouders, waarin de wenselijkheid was geble ken van het cprKnte; var/ecu nieuwe tweejarige han delsschool, aaushiite.ua zo,, wel aan at bestaande drie jarige handelsdag.- .«ogI's aai; eti driejarige hooge- re burgerschool oi aan ae turac masse eener vijfjarige hoogere burgerschool. L. l.aoe.mg zou dan zijn, dat de leerlingen der eerste khisse van deze nieuwe school, die dus van verschillende inrichtingen komen, in som mige vakken afzonderlijk zouden worden onderwezen en in andere vakken gezamenlijk, en dat ze dan in de tweede klasse hetzelfde onderwijs zouden ontvangen. Deze denkbeelden, door dr. Fockens gisteren keurig uiteengezet, vonden bij de raadsleden algemeene in stemming, zoodat het stichten van deze school vera; kerd is. Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe handelsschool, die natuurlijk gevestigd wordt in het gebouw der handelsdagschool, reeds na de vacantie worden geopend. Wij gelooven, dat zij een zeer be langrijke aanwinst voor onze gemeente in het bijzon- dér en in het algemeen voor heel Noord-Holland bo ven het IJ zal zijn. Wanneer mem bedenkt, dat hier een bloeiende han delsavondschool bestaat, en dat de hamdelsdagschool reeds bijna driemaal zooveel leerlingen telt als waar op bij den opzet werd gerekend, dan zal men geen wees koesteren of de nieuwe school, die als de bekro ning van het handelsonderwijs in deze gemeente mag worden beschouwd, zal ook aan dé gestelde verwach tingen beantwoorden. En ongetwijfeld zullen vele ou ders en voogden hier en in de omgeving, de gemeente Alkmaar erkentelijk zijn voor het in het leven roepen van een instelling, die hun in staat stelt hun kinderen of pupillen voortgezet handelsonderwijs te geven, het zij dan dat deze leerlingen van een driejarige han delsschool komen, dan wel dat zij van een hoogere burgerschool uit dit deel vim Noord-Holland de drie eerste klassen met vrucht hébben doorloopen. Van dit nieuw bewijs van de voortreffelijke wijze, waarop ons gemeentebestuur het onderwijs in al zijn geledingen verzorgt, zij dan ook met groote erkente lijkheid gewaagd. DE RAADSVERKIEZINGEN. In de gisteravond gelijktijdig gehouden vergaderin gen van de R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" en de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je" werd besloten het voorstel vm de Lib. Kiesvereeni ging „Eensgezindheid", om in de verschillende kies districten elkanders candidaten niet te bestrijden, te aanvaarden. De R.-K. Kiesvereeniging zal wederom in district II haar aftredend lid, de heer H. P. Ibink Meienbrink, stellen, terwijl de Anti-Rev. besloten om in het Hide district voor de vacature-Glinderman, Mr. D. Sluis te stellen. Hedenavond vergadert de Christelijk Historische Kiesvereeniging, die, naar wij vernemen, eveneens wel zal besluiten om het voorstel van „Eensgezindheid" te aanvaarden. LICHAMELIJKE OPVOEDING Gisteravond vergaderden in het Noord-Hollandsch Koffiehuis verschillende onderwijzers en hoofden van scholen te Alkmaar en omstreken, om te hooren naar de conferentie, gegeven door den heer L. Wouters, leeraar In de gymnastiek te Alkmaar. Deze conferen tie diende om den houders van de acte van bekwaam heid voor de vakken j of s,.genoemd in art. 2 der Wet op het lager onderwijs, duidelijk te maken wat de a.s. bezitters van diploma A moeten kunnen en kennen en op welke wijze zij dit diploma productief kunnen ma ken. Spreker behandelde eerst het theoretisch gedeelte, waarbij hij de verschillende verdachten hiervoor toe lichtte. De kennis der anatomie en physiologic is hier bij wel het zwaarst. Verder, In het practlsch gedeelte, wordt o. m. gevorderdbedrevenheid In het uitvoeren der oefeningen, bedoeld to art. 70 der Militiewet, dan nog bedrevenheid in het uitvoeren 'van orde- en vrije- oefeningen, zoomede van oefeningen met handgereed schap, bedrevenheid in het leiden van deze oefeningen, bedrevenheid in het samenstellen en Setden. van wed strijden in oefeningen, al» bedoeld in art. 70 der Mili tiewet, bedrevenheid' in h<et samenstellen van oefen ings- verbindtogea en oef<maigsgroepea, het verleenen van hulp bij oefeningen, als bedoeld in art. 70 der Militie- wet. Het programma van voorgeodeadheid omvat a. loopen (duurloop van 500 M.,"af te leggen in hoog stens 3 minuten, en soelloop van 100 M., af te leggen in hoogstens 16 seconden), d. springen, (hoog en ver, driesprong en polsstok), e. gewichtheffen, f. steenstoo- ten, g. werpen, (een ijzeren staaf van 3 K.G. met het vooreinde tegen een doel van 2 M hoogte en 1 M. breedte, dat op een1 afstand van 8 M. is geplaatst), h. klimmen, i, optrek-oefeningeu, j. evenwichtsoefenin gen (op een balk 1 Meter boven den beganen grond), k. marcheer-oefeningan, (den eersten dag 25 K.M., af ie leggen in 6 uur en dec. dag daarop 30 K.M., ai 1e leggen in 7% uur), 1. spelen (korf-, slinger-, voet- en vuistbal, deze strekken echter slechts tot aanbeveling, evenals zwemmen en voldoende geoefendheid uitoefe ningen aan den rekstok, de barren en het paard)! Daarna besprak de heer Wouters hóe men het diplo ma A productief kan maken. Heeft men diploma A en wil mén onderricht geven, (het minimum is 39 leerb'n gen voor plaatsen met meer dan 2000 zielen), dan zoekt men natuurlijk eers een gelegenheid. Deze wordt kosteloos door de gemeente verstrekt. Heeft dé ge meente echter geen gelegenheid, doch bes»aat deze we! bij een particulier, dan worden de mmrkosten vergoed Ihgavai de gelegenheid echter niet voor het doe! is in gericht, moet de onderwijzer f!e inrichting zelf bekos tigen. Wanneer er één jaar met c a voldoend aantal leer lingen is geoefend, ontvangt de-onderwijzer van het rijk een tegemoetkoming van 100. Voor eike leerling welke slaagt, mits er 5 tegelijk slagen, krijgt hij bo vendien 5. De groote vraag voor den onderwijzer is echter niet om zijn klasse van 30 leerlingen bij elkaar te krijgen, doch ze bij elkaar te houden. Spreker dankte daarna zijn gehoor voor de welwil lende opkomst en gaf den aanwezigen de gelegen heid hem vragen te stellen, waarvan eenige heeren gebruik maakten. Op een diesbetreffende vraag van den heer Ammerdorffer zegde de heer- Woutersbij een eventueel tot stand te "komen cursus zijn leiding toe en stelde zich voor dan m September te beginnen. Er werd nog op gewezen, dat men rn onderwlte- kringea te Vikmaar en omstreken zoo weinig belang stel lieg toont in dit toch inderdaad hoogst belangrijke onderwerp. Men besloot in het begin van September nogmaals een oproep te planteen. De heer Ammerdorffer dankte den spreker en de aanwezigen voor hun opkomst en sloot daarna de ver gadering. BENOEMD. Met ingang van 1 Juli is alhier benoemd tot tuber- culosebestrijdstertevens ziekenverpleegster zuster Zwakman, thans als zoorianto werkzarc» Alblas- serdam. COLLECTE. GEWAPENDE DIENST. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gpwapenden dienst heeft opge bracht 163.80, tegen 118.34% in 1914. HET RUSSISCHE LEG F. RBERICHT. PETROGRAD, 24 juni. (Officieel). De Rus sen hebben den 22en Juni Lamberg ontruimd en vervolgen hun terugtocht op een nieuw front In de streek van Schawl! heeft geen verandering E laats gehad. De gevechten duren voort. Wij ebben, den 22en hei dorp Koulighi ten zuiden van de meren van Raigrod bezet en een compag nie Duitschers totaal vernietigd, In de streek van Lomcha heeft een hevig artillerie» vr plaats. Ten westen van Rawaruska werd de vijand nabij het dorp Gatuzelena uit eenige dorpen geworpen, waarbij onze cavalerie drie vijandelijke compag nieën neervelde. Aan den Dnjester ten zuiden van het dorp Kosmierjive duurt het gevecht voort. Wij hebben den vijand uit het dorp Öuniche naar het dorp Loeka teruggeworpen. Bij een goedge slaagd bajonetgevechi: hebben wij bijna 1000 man krijgsgevangen gemaakt. HET FRANSCHE LEGERBF.RICHT. PARIJS, 24 Juni. (Officieel), Het communi qué van gisteravond 11 uur luidt: Wij hébben ten noorden van Soudiez-een kleine vordering ge maakt en een Duitschen tegenaanval afgeslagen. Aan de loopgraaf van Colonne bij de hoogte aan dé Maas heeft de vijand een hevige tegenaanval gedaan, waardoor hij zijn vroegere tweede linie kon hernemen. Een andere aanval werd onmid dellijk door ons gestuit Wij hebben het offensief hervat, waardoor wij weder voet kregen in de tweede vijandelijke linie. In Lotharingen hébben wij twee versterkingen bij Seintrey veroverd, waar bij wij krijgsgevangen maakten, onder welke drie een dikke mist. officieren. In de Vogezen heerscht er storm en HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME, 24 Juni. (Officieel). Het artillerie gevecht is over het geheele front in hevigheid toe genomen. De vijand heeft getracht 's nachts tot net offensief over te gaan in de bergstreken die wij den vorigen dag bezetten. Wij hebben een tot driemaal toe herhaalde poging onder onze stel ling op den Freikolel heer. te breken afgeslagen. De vijand verloor daarbij 200 dooden. IN DEN KAUKASUS. KONSTANTINOPEL, 24 juni. (Officieel). Onze troepen hebben aan het Kaukasisch front zich na een hardnekkig gevecht meester gemaakt van den 200 meter hoogen Karadagh, gelegen in de streek van Kale Boghazi. Wij hebben eenige honderden kisten munitie buit gemaakt op den vijand, die naar het Oosten vluchtte. PETROGRAD, 24 Juni. (Officieel). De 21ste had geen belangrijk gevecht plaats. Aan de kust het gewone geweervuur. DE ACTIE. AAN DE DARDANELIEN. KONSTANTINOPEL, 24 juni, (Officieel). Omtrent dén slag bij Sedulbahr, welke 24 uur düurde en waarbij de vijand een nederlaag leed, wordt gemeld, dat de vijand een kraditigen aan val had voorbereid' door zonder onderbreking met zijn zwaar geschut onze loopgraven n bombandee- ren aan den linkervleugel van onze groep bij Se dulbahr. In den ochtend van den 21en had hij een gedeelte van onze loopgraven op 'onzen linker vleugel bezet. Nadat wij weder een gedeelte her wonnen, doch toen weer verloren hadden, bleef dói vijand nog slechts ongeveer 100 meter In het bezit. In den ochtend en in den avond van den 22en had slechts bij tusschenpoozen een artillerie- gevecht plaats. Aan de overige fronten is niets gebeurd EEN OORLOGSSCHIP GETORPÏLLEERD. LONDEN, 24 Juni. Op den 20sten dezer werd in de Noordzee het oorlogsschip „Roxburgh" door een torpedo getroffen, waardoor het schip een niet ernstige schade opliep, doch zijn reis kon vervol gen. SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. LONiDEN, 24 Juni. De Finsche schoener „Leo" is Dinsdag ten Zuidoosten van Fair Isle door een Duitschen onderzeeër In den grond ge boord. De bemanning werd gered. DE OPVOLOER VAN DEN HEER BRYAN. WASHINGTON, 24 Juni. President Wilson

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2