DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ar 1 o Van be! oostelijk oorlogsterrein. Van let westelijk oorlofsterrein, Van het zuidelijk oorlogsterreiu, Handelsavondschool. No. 146 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 lta»?Ht!5ffl! pee 3 «Jus f 0.80, Ir p. post f t—Unrteaüeprijs 10 cl. j. repel, preste letters naar plaatsruimte. Brieves fr. II. Boek- en Handelsdrakkerii v.h. HERSls. COSTER ZOON, ïoordam C 9. Telels'. 3. VRIJDAG 25 JUNI ENGELAND. Aangifte van leerlingen. -DUITSCHLAND. VARIA. Het bet oog op de buitengewone tijdsomstandigheden, ziet de Directie zich genood zaakt de abonnementoprUzen van de „Alkmaarsche Courant" vanaf 1 Juli ao. te be palen als volgt binnen de stad f 1»per kwartaal en 7ljt cent pèr week, franco per post f 135 per kwartaal. ZD, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers franco en gratis. 0||Tauroggen F K V I SS 13 lï 'Weichsel NeidcïiburgSa 0 Thora'** 0 Soldaat 6 BMiawa o *3 Rsdzauow oöSoewalki o Augustowo Lyck o S3 öo qjOrodno 0 °nOra)ewo lï® £1 a Össowetz o Külr.o ft O S3 Liprto P Dobrzyn q R^zlonz o nPiots|pionsk ft o Warta SÜj "o nWARSCHAU o OLowitz o o o o o LOOS 63 p o o .ölwangorod o Petrokow o .Weichsel N o n Czenstochow -g BKielce fts O 'i> \o o Sandomfr* r o o o o o. D u Jabloenka- II Pas o o oo Weiehui 9 Krakau ,Sa» \V> 1 «Tarnow Oorlice D-Przemysl^^^p Dnjestr Karpathen Besklden II Doekla- Loepkow- Oeszok- nas nas Beskid pas pas HOJGABUE pas ALKMAAR, 25 Juni. Enkele maandlen geleden liep die Russische frontlijn in Zuid-Polen en Galicië van Warschau naar Gorlice en dan langs de passen over Przemysi en Lemberg. Toen dit iront na den slag van Tamow-Gorlice in Ga licië werd teruggedrongen tot aan den San, moest de linkervleugel in Polen, ten einde het gevaar voor om vatting te ontwijken, teruggebogen worden. Door de •benedenloop van dien San stevig vast te houden en eea sterke troepenmacht samen te trekken in den driehoek fciBschen San en Weichsel^ gelukte het den Russen weer een aaneensluitend front té maken. Na den val van Pmmvaï ca het prijsgeven van het Saa-gebiad, dreigde dit front opnieuw het gevaar van scheiding en dit ge vaar is toegenomen 1 inds Lemberg verloren ging. Er ja een gaping coisiaaa en de Duitachera en Oostenrij kers trachten deze door geforceerde marschen al vech tend te vergreoien si, daardoor dè Russische legers in Polen en in GaMdë, o!, wil men, het Russische Weicb sel-Ieger en hes Oajesfcer-leger volkomen van elkaar te scheiden en. beide te bedreigen. Het Dnjster-leger is het eerst san de beurt, het moet in zijn flank, maar vooral in zijn achterwaarische verbindingen bedreigd en tenslotte vernietigd worden. Vandaar de hardnek kige pogingen van de troepen van generaal von Lin- singen, waaraan de namen Mikolajowo, Zurawno en Halice verbonden zijn, om in noord-oostelijke richting op te dringen en zich aldus te plaatsen in den rug der Russen. De laatste communiqué's doen zien dat de Russische tegenstand op dit punt zeer groot is. Wel i» het leger onder generaal von Linsingen over den Dnjester getrokken, maar het komt niet vooruit en op snelle voorwaartsche beweging komt het bovenal aan. En wat nu het Russische leger in Zuid-Polen be treft, is het zaak voor de Russen om snel achteruit te gaan. Immers bedenkt men dat het op dit leger in Galicië aansluitende front onlangs over Gorlice liep en nu al ten Oosten van Lemberg staat, dan is het dui delijk, dat de Russen in Zuid-Polen beenen moeten maken, willen ze niet eenige dagmarschen verwijderd worden van de troepen in Galicië, waarmede ze tot voor kort verband hielden. Blijkbaar zijn ze op den te rugtocht het bericht van de bezetting van Sandomir door de Duitsch-Oostenrijksche troepen, wijst hierop. Lukt het hun het front te herstellen en zich te concen- treeren, dan zijn ze er goed afgekomen. Maar men begrijpt ook, dat het front in Zuid-Polen zich zoo maar niet laat verplaatsen. Wijkt dit front terug, dan moet dat in Noord-Polen (Ivangorod, Warschauwel mee. Uit een en ander blijkt, dat generaal v. Mackensen door zijn grootsche operatie een gevoel igen stoot op de. juiste plaats heeft toegebracht, waarvan de voordee- len nog zeer groot kunnen worden en waarvan reeds nu belangrijke resultaten zijn verkregen. Een tegen offensief der Russen blijft mogelijk, maar is op dit oogenblik zeker niet waarschijnlijk te achten. De St. Petersburger Beurscourant zegt naar aanlei ding van den minder fortuinlijken gang van zaken op het Oostelijk oorlogptooneei, dat Engeland's gebrek kige voorbereiding voor het groote voorjaars-oifensief Duitschland in staat gesteld heeft, zooveel troepen uit Frankrijk eu België naar het Oosten over te brengen. De Times schrijft over die opmerking: „Onze opvat ting is, dat Engeland zoo min als Rusland nog in staat is geweest op het voornaamste oorlogsterrein zijn geheele strijdmacht in het veld' te brengen en dat dit een gevolg is van precies dezelfde redenen, die hier niet besproken behoeven te worden. Tengevolge van die redenen, is het mogelijk, dat wij de eindafreke ning met de centrale mogendheden tot het volgende voorjaar moeten uitstellen en dat wij middelerwijl gedwongen zullen zijn de zaken aan den gang te hou den, tot het oogenblik gekomen is dat wij en Rusland de ontbrekende hoeveelheden in het veld kunnen bren gen en ze behoorlijk met wapenen en munitie kunnen voorzien. Het zal een moeielijke tijd zijn, maar wij moeten er ons op voorbereiden hem door te komen en hem nog niet slechter maken door gebrek aan ge duld of het maken van verwijten". In het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft men gezegd, dat Rusland tot een krachtig offensief voorloopig niet in staat is, dat aan het Westerfront het derde offensief schipbreuk heeft geleden en dat de ge beurtenissen op het Zuidelijk ooflogstooneel de kalme opvatting, waarmee de Italiaansche oorlogsverklaring is opgenomen, rechtvaardigen1. Maar er heeft in dat Huis oók nog een ander geluid geklonken. Namens de sociaal-democraten is nog eens zeer beslist gezegd, dat men, en dat het Duitsche volk, slechts een vrede zonder vernedering en zonder schending wil, m, a. w. annexatie-plannen, welke de kiem in zich dragen van nieuwe oorlogen, afwijst. Onder instemming van alle andere partijen is van re- geeringszijde hiertegenover verklaard, dat de oorlog zóó moest worden geëindigd, dat niet nogmaals be- hoeft te worden gestreden. Van. het Zuidelijk coriogstooneel wordt uit Itali aansche bron gemeld, dat die Oostenrijkers thans het ofeusiei hebbea genomen. Daaraan wordt zeer zon derling toegevoegd, dat het generaal Cardona's plan is, den vijand de grootste verliezen te berokkenen, met cfe geringste verliezen der Italianen. Alsof ooit een veldheer hes anders zou willen S Naar particulier verluidt is van de Nederlandsche schepen „Zaanstroom" en „Batavier V", die 20 Maart door de „U 28" naar Zeebrugge werden opgebracht, de eerste door het Prijsgerecht te Hamburg verbeurd verklaard. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten noords-oosten van Kuschany lieten de Russen bij een door ons afgeslagen aanval meer dan honderd gevan genen in onze handen. Aan de Ormilof leidde een Duitsche offensieve beweging tot de vermeestering van het dorp Kopaczyska. In Polen, ten zuiden van den Weichsel, werden verschillende vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Het leger van von Linsingen trok oVer de Dnjester. Tusschen Halicz, dat nog door den vijand wordt vast gehouden, en Zoerawno, is het in hevigen strijd Op den noordelijken oever, aansluitend tot de streek ten oosten van Lemberg en Zolkief, wordt de vervolging voortgezet. Tusschen Ravaroeska en de San, bij Oela- nof, kwam niets belangrijks voor. In den hoek, gevormd door San en Weichsel, zijn de Russen tot achter de San teruggegaan. Ook op den linkeroever van den Weichsel ten zuidien van Ilza wij ken zij naar het noorden terug. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: De algemeene toestand' in Oost-Galicië is niet veranderd. Ten oosten en noord-oosten van Lemberg zijn gevech ten met sterke Russische achterhoeden aan den gang. Aan den Boven-Dnjester zijn Mikolajof en Zydaczof genomen. Benedenstrooms van deze laatste stad dron gen de verbonden troepen onder hevige gevechten op verschillende plaaisen vooruit'op den noordelijken oe ver van den Dnjester. Tusschen Weichsel en San zet de vijand den terugtocht voort. Ten noorden van den Weichsel zijn de Russische achterhoeden over Kamien- na teruggeworpen: Ostrowietsj en Sandomierz zijn door onze troepen bezet. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag luid de: In het gebied ten noorden van Atrecht werden van den 23sten Juni slechts enkele infanterie-actïes ge meld. De nacht was betrekkelijk kalm, behalve ten noorden van Souchez, waar de artillerie-beschieting bleet voortduren. De Duitschers beschoten Atrecht. De ambulance van de congregatie van het „H. Sacra- ment" werd in 't bijzonder getroffen, waarbij religi- eusen en verpleegsters gedood werden. Eveneens duurde de kanonnade voort in den sector Angres Ecurie. Bij Dompierre, ten westen van Péro-nne, werd de ontploffing in een Duitsche mijngang gevolgd door een hevige beschieting der Fransche loopgraven. Een aanvalspoging der Duitschers met zwakke krachten on dernomen werd gemakkelijk afgeslagen bij Berry-au- bac. Bij de hoogte 108'lieten de Franschen een mijn springen, waardoor een krater ontstond van 35 meter middellijn, zoodat de Duitsche loopgraven zeer ernstig werden beschadigd. In Champagne op het front PerthesBeauséjour hadden hevige mijnstrijd en kanonnaden plaats. Op de Maashoogten bij de loopgraaf van Colonnes deden die Duitschers in den ochtend van den 23sten een hevi gen tegenaanval, die hen in staat stelden hun vroege re tweede linie te hernemen. In den loop van den na middag had een tweede Duitsche aanval plaats, die echter onmiddellijk werd gestuit. De Franschen, op hun beurt tot het offensief overgaande, vatten voet in de tweede vijandelijke linie en wisten zich daar te handhaven. Aan den rand van het Bois-le-Prêtre beschoten de Duitschers op bijzondere krachtige wijze de Fransche stellingen bij Quart-en-réserve. In Lotharingen na men de Fransdien twee Duitsche werken bij Leintrey, waarbij zij gevangen maakten, onder wie 3 officieren. Een vijandelijke tegenaanval werd na een hevigen strijd afgeslagen. In de Vogezen heerscht storm ^en dikke mist. Het aantal Duitsche gevangenen, sedert 14 Juni in de streek van de Fecht gemaakt, bedraagt 26 officieren, 53 onderofficieren en 638 man. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan den Oostelijken rand van de Lorette-hoogten verdreven we den vijand uit het voor eenige dagen door hem ver overde stuk loopgraaf. Ten Zuiden van Souchez wer den de gevechten door ons met succes voortgezet. De Labyrintshelling ten zuiden van Neüville werd tegen een 's nachts begonnen krachtigen aanval in een hardnekkig gevecht op korten afstand door ons behou den Op de Maashoogten kwam het tot verdere verbit terde botsingen. Wij namen nog 150 Franschen ge vangen. De vijand leed bij twee mislukte aanvallen zware verliezen. Een aanval tegen de door ons giste ren genomen hoogte bij Ban de Sapt wend afgeslagen. Het aantal gevangenen steeg met 50. IN DEN KAUKASUS. Het Russische legerbericht meldde gisteren: In de kuststreek het gebruikelijke vuurgevecht In de streek van Oity werden alle aanvallen der Turken op den berg Kaledjik afgeslagen. Aas de rest van het front geen wijziging. D£ STRIJD AAN DE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Italiaansche legerbericht luidde gisteren: De Oostenrijkers hebben een voldoend aantal versterkin gen ontvangen om hen in staat te stellen over het ge heele front tot het offensief over te gaan. Zij werden echter overal voortdurend met hevige verliezen afge slagen. Het plan van Cadoma is den vijand tot de grootst mogelijke verspilling van menschenlevens te noodzaken met de minst mogelijke verliezen voor de Italianen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan de grens van Karinthië bij den Palpiccolo werd een aanval van een sterke Italiaansche troepenmacht af geslagen. Overigens hadden aan deze grens en aan die van Tirol- slechts artillerie-gevechten plaats. In het gebied van den Km heerscht rust. Aan de Isonzo woedde een hevig artilleriegevecht. Aanvallen der Ita lianen bij Gradiska en Monfalcone mislukten. DE MUNITIE-WET. Het munitie-wetsontwerp, dat minister Lloyd- George gisteren in het Lagerhuis indiende, bevat naar de N. Rott. Crt. meldt, o.m. de volgende bepalingen: De vakvereenigingen hebben op zich genomen vrijwil lige werkkrachten aan te nemen die munitie voor de regeering zullen maken. Zij zullen onverwijld aan genomen worden en onder tucht staan. Indien de aan bieding van werkkrachten niet bevredigend is, zou de regeering dwang te baat moeten nemen. De regeering heeft bevoegdheid om naleving van de arbeidsover eenkomst, die de vrijwillige werklieden aangaan, te verzekeren. Op de werkplaatsen zal van regeerings- wege toezicht geoefend worden en een munitie-hof, be- staande uit een door de regeering benoemden voorzit ter en werkgevers en vertegenwoordigers van de vak vereenigingen als bijzitters zal bevoegdheid1 hebben, om straffen op te leggen. Niemand kan een werkplaats verlaten en bij een andere aangenomen worden, zon der dat hij een certificaat van- de oude firma overlegt. Ouders en verzorgers, die hunne of de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen het onderwijs aan de Handelsavondschool wenschen te laten volgen, behooren zich daartoe aan te melden bij den Directeur dier inrichting, aan het schoolgebouw staande aan de Doelenstraat en wel op MAANDAG 28 JUNI, WOENSDAG 30 JUNI en VRIJDAG 2 JULI, rs avonds van half acht tot half negen. Leerlingen die reeds vroeger de school bezochten, zullen opnieuw móeten worden opgegeven. Als leerlingen worden toegelaten zij, die den leef tijd van 12 jaar hebben bereikt en het toelatings examen met goed gevolg hebben afgelegd. In bij zondere gevallen zullen leerlingen zonder toelatings examen kunnen worden toegelaten. De reglementen van de vakvereenigingen welke de pro ductie zouden beperken, worden geschorst, de winsten van de werkgevers beperkt. Stakingen zoowel als uit sluitingen zijn verboden1. Aan het leger zullen zooveel mogelijk onderlegde werklieden onttrokken worden. HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Gisteren zette het Pruisische Huis van Afgevaardig den de beraadslaging over de economische oorlogs maatregelen voort. Minister Delbriick zei, dat men wilde blijven bij d!e maximum-prijzen, de inbeslagne mingen, de reglementeering, de controle van het ge bruik van broodgranen en veevoeder. Ook zullen bin nenkort door den Bondsraad besluiten worden uitge vaardigd tot wijziging van de organisatie der oorlogs- graanmaatsckappij. De heer Wiemer, lid van de vooruitstrevende partij hoopte, dat de socialist Hugo Heinemann de meening van de meerderheid der Sociaal-democraten had uitge drukt, toen hij verklaarde, dat uit geen Duitschen mond de kreet zou weerklinken van „de wapens neder," eer de tegenstanders erkenden, dat het Duitsche volk recht heeft al zijn bekwaamheden en economische krachten te ontwikkelen. Hierop riep de sociaal-demo craat Liebknecht: Wij zijn van een geheel andere mee ning. De heer Wiemer vervolgde: Wij willen de eensge zindheid van het volk handhaven, dat is het beste mid del om ons streven te verwezenlijken. De heer Liebknecht: Kapitalistisch streven. Hierop ontstond groote beweging en hoorde men kreten „ge klets!" waarna dë heer Wiemer onder toejuichingen zei^ Daardoor scheppen wij reëele waarborgen tegen gelijksoortige misdadige aanvallen. De Sociaal-De mocraat Braun merkte op, dat de afwachtende half heid der regeering groote winsten uit de zakken van het volk brengt in de zakken van gewetenlooze specu lanten. Verdér verklaarde hij -dat voor de doorvoering van den oorlog tot verwezenlijking van de bestaande annexatieplannen geen werkelijke volksmeerderheid is te krijgen. Zulk een veroveringspolitiek wijzen de sociaal democraten af, omdat zij -den onzaligen oorlog te vereenig-en. Het Duitsche volk wil vrede zonder deemoediging, zonder overweldiging. Minister Delbrück zei dat de offers van den oorlog slechts met goed gevolg kunnen worden gebracht als de verschillende kringen elkaar ondersteunen, niet als ze elkander verwijten doen zooals -de heer Braun dteed. (Hierop ontstond groote beweging bij de sociaal-demo craten). De minister zei, dat de regeering streefde naar een zoo goedkoop mogelijk voldoende volksvoeding. Arti kelen zoo-als aardappelen, waarvan het bewaren en de behandeling zeer bezwaarlijk is, kunnen niet in beslag worden genomen. De heer BraunDe jonkers staan het niet toe. Minister Delbrück zei verder, dat in den oorlog slechts dit denkbeeld kan overheerschen, -den oorlog zoo te beëindigen, dat wij niet nogmaals oorlog behoe ven ie voeren. Dit dOel moesten ook de soclaal-demo- 'eraten nastreven, indien zij begrip hadden van de wa re belangen des vaderlands. (Rumoer bij de sociaal democraten). Ondter herhaalde toejuichingen van de burgerlijke partijen en uitroepen van cfe sociaal-democraten, die dikwijls tot de orde werden geroepen, betuigden spre kers van alle burgerlijke partijen leedwezen over de he den door de sociaal-democraten in het debat gebrachte disharmonie.. Zij verklaarden zich voor volharden tot dë overwinning is behaald, dien den blijvenden vrede zal waarborgen. Aan het einde der zitting herinner dë de Voorzitter nog aan die gebeurtenissen op de verschillende oorlogs- tooneelen, terwijl hij verder verklaarde, dat de zeeoor log tegen Engeland in zijn tegem door Duitschland was gewènscht. log tegen Engeland in zijn tegenwoordigen vorm niet Oor Duitschland was gewènscht. Tennslotte stemden alle burgerlijke afgevaardigden geestdriftig in met een „hoch" op Vaderland, leger en kdzer, waarna de Landdag werd gesloten. TWAALF CENTIMETER MENSCHENHUID GEVRAAGD. Naar VI. Nws. meldt, was in die Times de volgende vraag te lezen „Vraag naar Huid! Een officier wenscht 12 vier kante centimeter menschenhuid te koopen, om er zijn wonde mee te kunnen bedekken. Hij zou namelijk zoo spoedig mogelijk willen genezen om naar het front te kunnen terugkeeren." Steller der aankondiging is een officier-vlieger, die gewond werd ten gevolge van het kantelen van zijn vliegtuig. Het schijnt dat de offerten bij massa's inkwamen. Hetgeen echter vreemd is, is, dat alle aanbiedingen door vrouwen en jonge meisjes gedaan werden, die uit vaderlandsliefde hunne fijne huid ter beschikking van den held' stelden. Nog weet men niet aan welke dame de eer zal ver vallen om dit hoogste offer aan het vaderland te bren gen. WERVINGS- AANPLAKBILJETTEN. De „Daily Chronicle" weet mede te deelen, dat er in het geheel 2.500.000 wervingsaanplakbiljetten, in ver- OOST. O O O O O O o O 3! «00 W O o o o

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1