De Wilde Olijf. FEUILLETON. NEDERLAND. schillende soorten, verspreid zijn. Exemplaren daar van zijn over die geheele wereld geplaatst en hebben vaak hun doel bereikt, waar andere middelen taalden. Merkwaardig genoeg, zijn vooral zeer vele vragen naar die aanplakbiljetten ingekomen uit Nederland en andere neutrale landen. Verschillende bekende teekenaars en illustrators heb ben de ontwerpen voor deze platen geleverd. DE SULTAN VAN TURKIJE. Daar de Khalif sedert eenigen tijd aan blaassteen lijdende is, werd na herhaalde consulten door. den uit Berlijn ontboden prof. Israël en de behandelende ge- neesheeren eenparig besloten een operatie te verrich ten, welke gisteren met goed gevolg heeft plaats gehad. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Llama" berichtte, dat t gisteren de bemanning heeft opgepikt van de traw- 's „Quetwaters" en „Viceroy" die bij de Shetlanda landen tot zinken zijn gebracht. 5 andere trawlers zjn ter zelfdier tijd gezonken. De Noorscne boot „Nova" is gisteren te Bergen aangekomen met de bemanning van de Noorsche stoomboot „Trauma", die Woensdagmorgen in de na bijheid van de Shettlandisei landen werd getorpilleerd en in brand gestoken. De Duitschera sleepten de redr dingboot met de bemanning aan de „Nova" die in zich was gekomen. Op 22 Mei werd in de Oostzee een Russische on derzeeër blijkbaar van het Akala-type, door een Duitsch vliegtuig 25 mijlen ten oosten van Gotland met bommen beworpen. Het resultaat kon toentertijd niet worden vastgesteld. Nu wordt van Russische zij de erkend, dat de onderzeeër verloren is gegaan, meldt het BerLjjnsche Wolff-bureau. DE „ZAANSTROOM" EN DE „BATAVIER V". Het prijsgerecht te Hamburg heeft naar het Hbld. verneemt uitspraak gedaan in de zaak van de „Zaanstroom" van de Hollandsche Stoomboot-Maat schappij en de „Batavier V" der Batavier-lijn. Naar men weet wat de niet-contrabande van de naar Zeebrugge opgebrachte „Zaanstroom" destijds reeds vrijgegeven en uit Zeebrugge teruggehaald. De procedure voor het „Prisengericht" liep dus over de contrabande (o. a. de duizenden eieren, die aan boord van het schip waren). Het prijsgerecht heeft zich op het standpunt ge plaatst, dat de levensmiddelen, die bestemd waren voor Engeland en Zuid-Afrika, verbeurd verklaard werden. Daarentegen werden de levensmiddelen, bestemd voor Engelsch-Indië, Australië en Réunion vrijgege ven. De verbeurd verklaarde lading der „Zaanstroom" is pl. m. 60 pet. van de geheele lading. Daar meer dan 50 pet. van de lading als contraban de beschouwd wordt, is volgens de Londensche decla ratie, ook de „Zaanstroom zelve verbeurd verklaard. Wat de „Batavier V" aangaat, ook van dit schip is een groot deel der lading door het prijsgerecht ver beurd verklaard. Op grond, dat aan boord van dit schip minder dan 50 pet. der lading contrabande was, werd de „Batavier V" vrijgelaten. Naar men weet be vonden zich echter op de „Batavier V" minder levens middelen dan op de „Zaanstroom". Het is nog niet bekend, of tegen dit vonnis van het prijsgerecht hooger beroep zal worden aangeteekend VERBANNEN. De territoriale bevelhebber in Friesland, Groningen en Drente heeft aan H. Smit, W. A. A. Bryan en Jl. E. Oosterrood, arbeiders te Barger Compascuum, het ver blijf in die in staat van beleg verkeeren.de gemeente ont- 1 ok aan Th. Weinans, scheepsjager te Ter Apel, is het verblijf in bedoelde gemeenten ontzegd. Door den commandant van het veldleger Is het ver blijf in het In staat van beleg verklaard gebied ontzegd aan: Th. E. M. Ariens, koopman te Nijmegen, O. Vier boom, winkelier te Uuboergen, David Ariëns te Nijmegen, L. N. Aelberts te Hees, G. Peperkamp te Nij megen en' M. Diniasen te Cleve. HET MIJNONGEVAL IN DE ZEEUWSCHE WATEREN. Hedenmorgen vond men op het strand te Kadzand het lijk van den visscher A. HoogBtad uit Breskens, een der vier personen, die verleden week bij het stooten der hoogaars „B. R. 19" op een mijn, om het leven kwamen. De doode was alleen aan het gelaat eenigs- zins geschonden. Hij werd naar het lijkenhuis van Kadzand overgebracht meldt de Tel. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. Ter kennis van belanghebbenden wordt door de Staats-Courant gebracht dat voortaan geen certificaten van oorsprong meer worden gevorderd voor verzen ding, onverschillig naar welk land, van bloembollen, k. as, boter, gecondenseerde melk, eieren, visch, kaar- si n en jenever BINNENLAND. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAAG Op de volgende vraag van den heer K. ter Laan, omtrent het deelnemen van kiesgerechtigde landweer- Roman naar het Engelsch. 30) o „Of zich terug te trekken," voegde zij er zacht bij._ Met zijn armen rustend op de leuningen van zijn stoel en zijn lichaam ietwat voorovergebogen, staarde hij haar een oogenblik aan en dacht daarbij minder aan haar woorden dan wel aan haar schoonheid zooveel edeler in werkelijkheid dan hij zich die herin- nerdie. j x u i „Ja," antwoordde hij bedaard. „Ik begrijp, dat het u zoo moet voorkomen. Zoo kwam het mij ook voor in het eerst. Maar ik moest de zaak van alle kanten bekijken „Dat hoef ik niet te doen." Hij staarde haar weer aan. Zij zei die woorden met een beslistheid, die hij moeilijk kon overeenbrengen memt het medelijden in haar oogen en de teedere zachtheid van haar glimlach. „U bedoelt, dat u met hetgeen voor mij noodzakelijk was geen rekening wenscht te houden." „Ik bedoel dat wanneer Ik inzie, wat het eenige goe de is om te doen, ik dan verder niets in aanmerking hoef te nemen." „Het eenige goede om te doen voor u? of voor mij „Er is geen reden waarom ik er aan te pas zou ko men. Ik verwacht van u, dat u mij er buiten laat. Hij aarzelde een oogenblik voordat hij besloot of hij zich tegenover haar zou dekken of haar met open vi zier tegemoet gaan. „Door van Evie af te zien en uit te knijpen zei hij min of meer uitdagend'. „Ik zou niet op uw uitknijpen aandringen „Maar wel op het afzien van Evie." mannen aan de stemmingen voor de gemeenteraden (ingezonden 8 Juni 1915): „Zijn de heeren Ministers van Marine en van Oorlog bereid tot medewerking, opdat aan de kiesgerechtigde landweermannen gele genheid wordt gegeven, voor zoover de dienst het toe laat, om deel te nemen aan de op handen zijnde stem mingen voor de gemeenteraden? hebben de Ministers van Marine en Oorlog, de heeren Rambonaet en Bos boom, geantwoord dd 24 Juni „Aan kiesgerechtigde militairen zal, voor zoover de belangen van den dienst het toelaten, gelegenheid worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te ma ken." Gemengd Nieuws. BIJNA EEN GOEDE VANOST. Aan een der woonwagens, stationneerend nabij Amersfoort, vervoegden zich Dinsdagnamiddag twee woonwagenbewoners van elders, welke den aangebon den hit losmaakten,, ondier voorwendsel, dat deze door een van hen was gekocht. De wagenbewoner kwam in verzet en een kogel vloog door een emmer, welke hij als wapen bezigde. Groot tumult; van den nabijgelegen politiepost snelde men toe. Een der bezoekers werd ingerekend, de ander ontsnapte op een rijwiel, dat hij ook van den wagen had losgemaakt. De agent Appel en een bewo- der der wagenbuurt op de fiets snelden hem na. Nabij Blaricum in het Gooi haalde men den vluchteling in, reed hem langs zij en deed hem tuimelen De man' vluchtte het land in en wachtte met ge opend mes den naderenden agent af. Deze liet zijn re volver spelen en zijn optreden bracht den achtervolgde in arrest te Blaricum, onder de hoede der politie al daar. Woensdagmorgen zou het transport naar Amers foort plaats hebben. De proefhoudende truc van de morgenbehoefte diende ook thans weer en de Blari- cumsche politie werd verschalkt: het heerschap ont snapte. Jammer, want deze mijnheer, zekere Kwartels, moet nog meer op zijn boekje hebben, o. a. mishande ling van een maréchaussée te Deventer. EEN ZONDERLINGE NAAM. Van de Nijmeegsche schoolvoetbalcompetitie is kampioen geworden een vereeniging met den voor een voetbalclub wel zeer zonderlingen naam.... „Harten Aas". Niettemin is bij deze vereeniging „Schoppen" troef. SMOKKELENDE HONDEN. Onder Kotten, aan de Pruisische grens, heeft de grenswacht een hond aangehouden, welke met een flesch over de grenzen was gericht om olie van Hol land, naar Pruisen te brengen, meldt de Amh. Crt. DOOR EEN KROKODIL VERSLONDEN. Zondag had midden in de kotta Sidoardjo een nood lottig voorval plaats, meldt het Soer. Hand. Een jonge inlandsche vrouw had aldaar in de kali Sidokare een bad genomen en was reeds weer op den oever, toen zij plotseling door een grooten krokodil werd aange vallen. De ongelukkige vrouw schreeuwde om hulp, en de mannen in de buurt haastten zich om deze te brengen, doch helaas, de hulp kwam te laat. Voor zij ter plaatse waren aangekomen, was het ongure beest reeds met zijn slachtoffer in de kali verdwenen. Men zag dat een plek in het water door het bloed der onge lukkige rood; gekleurd werd, doch van den krokodil werd verder geen spóor meer gevonden. LIEVE OUDERS. Bij de politie te Utrecht kwam gisteravond een groot moeder onderdak vragen voor haar 7 kleinkinderen, van 1 tot 11 jaar. De ouders waren er vandoor ge gaan zonder adres achter te Laten meldt de Tel. Door de stadsaalmoezenierskamer is den kinderen tijdelijk een tehuis bezorgd, terwijl door de politie naar die verblijfplaats der ouders gezocht wordt UIT HEILOO. De Noord-Holl. Prop.-Comm. van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken, belegt Zondag 4 Juli a.s. haar Provinciale meeting voor Oeh.-Onth. en Plaats. Keuze alhier. Om één uur vertrekt een optocht van de Kanaalkade te Alkmaar. Door vier sprekers zal het woord worden gevoerd. De heer D. raber te Andijk zal behandelen Geheel Onth. en matigheid", de heer J. L. Klein te Edam „Drankbestrijding bezien uit ze delijk oogpunt", terwijl de heer F. M. Schmidt te Am sterdam zal spreken over „Plaatselijke Keuze" en de heer M. de Vries te Zaandam als onderwerp heeft „Onthouding een Volkseisch." Vereenigde Geh. Onth. Zangkoren, onder leiding van den heer H. Stolp te Wonnerveer en muziek zullen de meeting opluisteren. Na afloop wordt de stoet op het Waagplaan te Alk maar ontbonden. IN DEN REGEN. (Van een onzer Amsterdamsche waarnemers). Gistermiddag tusschen 12 en 2 heeft zich boven Am sterdam een zwaar onweer ontlast. Het heeft geplas- regend, het heeft gehageld, de donder heeft de ruiten doen trillen en de bliksem heeft menigeen met angst vervuld Gedurende enkele kwartieren was het nood weer. Maar in den namiddag beterde het, het onweer bedaarde, de regen hield op en de zon probeerde af en toe weer door te komen. Wij Amsterdammers houden allen van goed weer en wij kunnen ons amper voorstellen, dat er ook men- „Begrijpt u niet", begon zij op betoogenden toon, „dat, wat mij betreft, ik er niets mee te maken heb? Het ligt niet op mijn weg te zeggen, dit of dat moet ge daan worden. U weet niet hoe moeilijk het voor mij is om in 't geheel iets te zeggenen als ik spreek is het niet persoonlijk het is ais de stem van de situatie. U moet even goed als ik begrijpen wat die situatie oplegt." „Maar ik ben niet van plan mij door een situatie iets te laten opleggen. Ik wil handelen naar eigen goed vinden." „Maar ik ben niet zoo onafhankelijk en niet zoo sterk en Evie ook niet. U houdt geen rekening met haar.". „Ik hoef met niemand1 rekening te houden. Wanneer ik Evie gelukkig maak, doe ik alles wat er van mij ver langd' kan worden." „Neen, u zou geroepen zijn. om haar geluk te besten digen. En zij zou niet gelukkig kunnen blijven wan neer zij met u getrouwd was. Dat is onmogelijk. Zij zou evenmin met u kunnen leven als als een kolibrl met een havik." Beiden glimlachten wat zenuwachtig. „Maar ik ben geen havik", beweerde hij. „Ik ben veel meer een kolibri dan u denkt. U vindt mij een soort roofdier, omdat u gelooft dat ik deed waarvan ik werd beschuldigd Het verleden scheen nu zoo ver van hem af en was zoo onbestaanbaar met wat hij was geworden, dat hij er met moeite van gewaagde. „Ik hecht daaraan niet het minste gewicht", zei zij met een kalmte, die hem verbaasde. „Ik moest dat mogelijk wel doen, maar ik heb het nooit gedaan. Al hadt gij uw oom gedood, dan komt mij dat heel natuurlijk voor. Hij tergde u. Hij verdiende het. Mijn vader zou het zeker hebben gedaan." „Maar ik heb 't niet gedaan, geloof me. Dat werpt een ander licht op de zaak." „Niet voor mij. En ook niet voor zoover het Evie betreft. Of u onschuldig of schuldig is en ik be weer niet, dat ik u voor schuldig houd ik heb er schenkiaderen zijn, die wel eens naar een regentje ver langen. De zomer vinden wij heerlijk, als het tenmin ste niet al te warm wordt Echter vergeten we, ieder jaar opnieuw, dat een mooie zomer zonder onweer niet denkbaar is en dat juist de dagen, die zoo mooi inzet ten, dikwijls door onweer onderbroken worden. Wij vinden dit zoo'n treurig feit dat wij het niet willen aannemen, voor we het voor de zoovee Iste maal aan den lijve hebben gevoeld, alias, wanneer we zijn uit getogen in licht wandeltoilet met al of niiet echte Pa nama, en plots moeten vluchten, vluchten voor de bui, die het stof opjaagt, maar meteen, als het ware om de stofjacht te temperen, de eerste groote druppels met kracht naar beneden werpt We vluchten dan allemaal. De dokter, die zijn pa tiënten wil bezoeken, vlucht; de leeraar, die uit school komt, vlucht, hoewel hij weet, dat hij kans loopt, te midden van zijn discipelen terecht te komen, die hem zooeven nog een stuk van zijn zenuwen hebben ge kost; een slagersjongen vlucht en neemt de verant woording voor zijn rekening, wanneer mevrouw zich straks beklagen zal, dat het vleesch te laat*kwam; een assuradeur vlucht en laat toe, dat mijnheer X. nog lan ger zal voortleven, zonder geassureerd te zijn tegen brand, braak, longontsteking, oorlog of verkeerd recht, alleen koetsiers en chauffeurs blijven op hun post, om wind en weer te trotseeren, en hen, die er beslist „dOor" moeten in de gelegenheid te stellen, droog hun doel te bereiken. En waar ze vluchten, die bonte schaar? O, ruime portieken hebben wij in overvloed. Geen stad in Ne derland, misschien wel geen stad op Europa's vaste land, is zoo „portiekrijk" als het oude Amsterdam. Portieken zijn er in oude huizen en nieuwe huizen. De bouwstijlen hebben zich gewijzigd, maar door alle tij den heen heeft de Amsterdamsche bouwmeester een portiek even noodig geoordeeld als een paalfundee- ring. En in die portieken staan ze dan mannetje aan man netje, de arme vluchtelingen. Zij voelen zich lotge- nooten en joviaal spreekt de deftige heer met den hoogen hoed tegen het voddenmannetje, terwijl de re- serve-officier een woordje meent te moeten spreken te gen den druipnatten politie-agent, die zoolang moge lijk op zijn post gebleven is, maar die het Jiardst" van de bui toch ook meende te moeten ontloopen. De straatjongen meent den hoogen „dop" er toch weieens tusschen te mogen nemen, maar hij doet het zoo schalks, dat de deftige heer er zelf het hardst om lachen moet. Zoo beleeft men in het portiek de ver broedering der standen, en een onverwachtsche bui tempert meer den klassestrijd dan de uitvoering van een schoon program. ONWEER EN BRAND. Tijdens het hevige onweder, dat gistermiddag boven Arnhem woedde, is de bliksem op de bovenleiding van de gemeente electrische tram geslagen, waardoor het veiligheidstoestel in de electrische centrale den stroom uitschakelde en vermoedelijk defect geraakte, meldt de N. Rott. Crt. Het duurde twintig minuten voordat de stroom weer kon worden ingeschakeld. Ge durende dien tijd stond het tramverkeer op alle lijnen stil. Te Hoogblokland bij Gorinchem is Donderdag ochtend tijdens een kort doch hevig onweer de blik sem geslagen in een boerderij, toebehoorend, aan den landbouwer C. de Jong. Het woonhuis is gedeelte lijk, de stal en schuur geheel afgebrand. Gedurende een hevig onweer, dat zich Donder dagmiddag boven Groningen ontlastte, sloeg de blik sem in de boerderij van den heer A. Wolf en bewoond door den heer Huizinga in Paterswolde. Alles brandde af. Te Rotterdam is de bliksem geslagen in het ge bouw van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut aan de Stieltjesstraat. Alleen het electrisch licht werd ge stoord. De bliksem sloeg gistermorgen in den toren der Gereformeerde Kerk te Gorinchem. De top is ge scheurd en helt over. Van een hoek zijn de leien afge slagen. Op de Oranjesluizen bij Durgerdam wreden gis teren tijdens het onweer een 80-tal electrische lampen stukgeslagen. Aan den weg naar Roldorp werd een telegraafpaal getroffen en te Durgerdam een toestel van het hulptelegraafkantoor. KORTE BERICHTEN. Eergisteren heeft te Garderen, gemeente Barne- veld, over een groote uitgestrektheidl een hevige heide en boschbrand gewoed. De bosschen behoorden* aan het Kroondomein, de Ned. Herv. Kerk te Garderen en aan een particulier. Zondagavond tegen 10 uur zou door ongenoode gasten een bezoek zijn gebracht aan een perceel in de N. Weede v. Dyckveldstraat in Den Haag, na welk be zoek de eigenaar en dé dienstboden geld misten. Door eenige uitlatingen van een der dienstboden kreeg de politie evenwel tegen deze vermoedens met het gevolg dat het meisje volledig bekende. Zij had om. 100 van haar meester weggenomen. Het grootste gedeelte van het ontvreemde geld werd nog in de keuken verborgen, terug gevonden. Gisteren is te Drouwenennond een Landbouwer door de bliksem gedood. nooit veel over gedacht maar of u schuldig is of niet, uw leven is een soort tragedie, die Evie niet met u zou kunnen deelen. Het zou haar dooden." „Het zou haar niet dooden, als zij er ooit iets van te weten kwam." „Maar zij zou het te weten komen. Men kan zoo iets niet voor een vrouw geheim houden. Zij zou nog geen jaar met u getrouwd zijn of zij had reeds ont dekt, dat u is een „Een ontsnapte gevangene. Waarom dat niet te zeg gen?" „Ik wou dat niet zeggen. Maar zij zou ten minste weten, dat u iemand is, die beweerde iets te zijn, wat hij niet was." „U bedoelt een bedrieger. Wel, ik heb u reeds uit gelegd, dat ik slechts een bedrieger ben, omdat de maatschappij zelf mij daartoe gemaakt heeft. Ik ben niet te laken „Ik zie dat heel goed in, maar Evie zou dat niet doen. Begrijpt u dat niet? Dat is 't wat ik bedoel. Zij zou er slechts het afschuwelijke van zien en er door verpletterd worden. Het zou bij haar niets geven of u al argumenten kondt aanvoeren ter uwer verdediging. Zij zou die niet kunnen begrijpen. U moet toch zelf zien, dat zij zoowel geestelijk als lichamelijk zoo broos is als een vlinder. Zij zou aan geen storm weerstand kunnen bieden; zij zou er door geknakt worden." „Ik geloof niet, dat u haar recht doet. Wanneer zij mocht ontdekken ik bedoel als het tot het allererg ste mocht komen wel u weet hoe het u zelf is ge gaan. U heeft alles van het begin af geweten wat er viel te weten en toch Zij wilde met die korte bekentenis zijn aandacht van hemzelf afleiden, maar zij bemerkte, dat het beiden tot inzicht bracht. Terwijl zij haar innerlijke stem kon hooren zeggen: „Ik zou liever op hem wachten al was het te vergeefs", hoorde hij een zilveren stem de woorden lispelen: „Mama dacht altijd, dat zij op iemand verliefd was, van wien wij niets afwisten." F.n beiden schoot de scène aan den oever van het meer te Bij Mi Hingen zffn drie Russen over den grens gekomen. Zij hadden in geen 4 dagen iets te eten ge- Van het stadhuis te Nieuw-York wappert van daag de nieuwe stadsvlag met de kleuren oranje, wit, blauw, de kleuren der Hollandsche kolonisten, die Nieuw Amsterdam in 1628 hebben gesticht. Doordat Duitschland geen eieren meer kocht liep het Donderdag op'de eiermarkt te Bamevelde mis. De prijzen gingen, tot grooten schrik der boertjes, meer dan een cent per stuk naar beueden, waardoor velen hun eieren weer mee naar huis namen. STADNIEUWS. „NIEMANDS LAND"? De redactie van „Ons Blad" schreef onlangs, dat zij er niets onbillijks in zag, wanneer de Alkm. Ct. de primeur had van vergaderingen van liberale kiesver- eenigingen. Blijkbaar is het de bedoeling geweest „Ons Blad" de primeur te geven van het besluit, 'ge nomen op de vergadering der Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging. Althans is er, naar ons verzekerd werd, in dien geest gesproken, heigeen echter niet heeft verhinderd, dat ook wij gisteren dit besluit kon den melden. Maar op denzelfden avond vergaderde ook de Anti- Rev. Kiesvereeniging. Nu deelt „Ons Blad" wel mede, dat de R. K. kiezers in district III worden uitgenoo- digd te stemmen op den candidaat door de anti-rev. kiesvereeniging, te stellen in de vacature-Glinderman, maar de lezers vernemen niet, dat als zoodanig de heer mr. D. Sluis is aangewezen. Zou „Ons.Blad" de consequentie zoo ver trekken, dat zij de R. K. Kiesvereeniging voor haar zelve op- eischt, de Liberale Kiesvereeniging aan de Alkm. Crt. schenkt en de andere kiesvereenigingen als gebied, dat tusschen twee linies in ligt, als „niemand» land" be schouwt? O E ME ENTE R AADSVERKIEZ ING. De stemming voor de gemeenteraadsverkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juli, en zoo noodig de herstemming op 27 Juli. An. Dinsdag is het Candidaatstelling. Naar wij vernemen heeft de Christelijk-Historische Kiesvereeniging zich aangesloten bij het tusschen de verschillende kiesvereenigingen met uitzondering van de S. D. A. P. overeengekomen accoord. De heer C. de Boer, secretaris van „Eensgezind heid", verzoekt ons te melden, dat het voorstel tót die overeenkomst niet is uitgegaan van deze kiesvereeni ging, doch dat haar bestuur namens de besturen der drie rechische kiesvereenigingen de vraag ontving, of het in principe bereid was een dergelijk voorstel aan de algemeene vergadering te doen. OP DE AANBEVELING. Voor de betrekking van leeraar in de wis- en natuur kunde aan de H. B. S. en het gymnasium te Kampen bevelen B. en W. aldaar als No. 1 aan den heer dr. K. W. Walstra, alhier. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heer N. Peereboom Jr. heeft heden met goed gevolg het candidaatsex- amen In de rechtswetenschap aan de Universiteit te Amsterdam afgelegd. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het prop. examen voor scheikundig in genieur, de heer E. J. 0. Schermerhorn, vroeger alhier, BENOEMD. Tot onderwijzersaan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de heer A. H. J. Wissing, van Beverwijk. „HUISVERZORGING". Het 2de jaarverslag van „Huisverzorging", welke zich ten doel stelt „tijdelijk hulp te verschaffen in min der gegoede- en arbeidersgezinnen", is in opgewekten toon gesteld. Meer en meer blijkt, dat deze Vereeni ging in een behoefte hier ter stede voorziet: de warme dankbetuigingen van gezinnen, waar in de hopelooze verwarring bij ziekte van de vrouw door een verzorg ster van „Huisverzorging" weer orde werd gescha pen, getuigen ervan en menige vrouw, die anders in het Ziekenhuis had moeten verpleegd worden, kon nu rustig thuis uitzieken. In 1914 kwamen 59 aanvragen voor hulp in. Hier van werd in 54 gevallen hulp verleend, met een totaal van 983 heele en 421 halve hulpdagen. Viermaal werd aanvraag gedaan, doch was hulp ten -hotte niet noo dig, doordat familie of kennissen bijsprongen en éénr maal werd een baker aangevraagd. Meermalen' is nog langs niet officieelen weg ge vraagd of „Huisverzorging" een baker wilde geven, doch dit is steeds geweigerd, daar het bestuur van be gin af aan het principe heeft voorgestaan, in normale gevallen geen bakerhulp te verkenen; het gezin toch, weet tijdig genoeg wanneer een baker noodig zal zijn en kan dus langs dien weg van sparen in de meeste gevallen zelf daarvoor zorgen. Een andere kwestie wordt het bij een ontijdige bevalling, hetgeen dan ook meer als ziektegeval wordt beschouwd. Hieruit vloeit voort, hoe eigenlijk elk geval, waarin hulp wordt gevraagd, op zichzelf moet worden be schouwd en hoe het bijna onogelijk is zich aan strikte regels te houden. In 't algemeen wordt niet langer dan 6 weken ach tereen geholpen. Het kan echter voorkomen dat,, bij chronisch lijden, nadat gedurende 6 weken hulp ver strekt is, de zieke en haar gezin die hulp nog evenmin kunnen missen als op den lsten dag. In zoo'n geval de hulp onttrekken, zou het gedane werk nutteloos maken. Ook wordt dan wel eens getracht van een an dere liefdadigheidsinstelling hier ter stede een bijdrage voor het gezin te krijgen. Een enkele maal kwam een aanvraag in voor een zieke vrouw, die tengevolge der tijdsomstandigheden niet langer haar eigen hulp kon bekostigen. Nu had „Huisverzorging" een harer ver zorgsters kunnen zenden, maar was 't niet veel pradi- scher, dat de oude hulp, waaraan 't gezin gewend was, bleef en deze als 't ware verzorgster van „Huis verzorging" werd? Tevens was dit geldelijk voordee- liger voor de vereeniging, want nu kon met een toe slag van 1.50 of 0.75 per week aan het gezin wor den volstaan; daartegenover stond echter dat in deze gevallen geen bijdrage van het gezin werd ontvangen, wat anders wel het geval geweest zou zijn. binnen, toen hij gezegd had: „Mijn leven zal u toebe- hoorenu kan daarover beschikken", en elk van hen was bang, dat de ander daaraan dacht. Opeens zag zij zichzelf, zooals zij zich verbeeldde, dht hij haar moest zien een vrouw, die de vervul ling van een oude belofte kwam opeischen, de betaling van een lang uitstaande schuld. Hij moest denken, dat zij Evie tot voorwendsel nam en slechts streed voor haar eigen voordeel. Zijn gelofte als het een ge lofte was was de oorzaak van zoovele romantische gedachten bij haar geweest, dat zij die ook een eerste plaats in zijn gemoed toekende. In alles wat zij zei, zou hij een aanneming vermoeden, om die gelofte te vervullen. Welnu, heel goed; als hij haar zoo ver keerd kon beoordeelen, dan moest hij diat maar doen. Zij kon niet toestaan, dat de vrees daarvoor haar mo reel laf zou maken, of haar zou weerhouden te doen wat recht-was. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2