De Wilde Olijf. - - Van het oostelijk oorlopterreln. Van liet westelijk oorlopterreln. Van het zuidelijk oorlogstooneel, mr NEDERLAND. FEUILLETON. Telegrammen van heden. KORTE BERICHTEN. Op de vliegplaats van Dübendbr! (Zwttserl.) waren twee luitenants met 'n eendekker opgestegen, teneinde een kleinen tocht te ondernemen. Toen zij weer wilden dalen, klapten plotseling belde vleugels naar boven, waardoor het vliegtuig neerstortte. Een van hen oveleed spoedig aan de bekomen ver wondingen, terwijl de ander levensgevaarlijk gewond werd. Een Fransch of Belgisch soldaat zond een kleine granaat als aandenken van het slagveld aan een ken nis in Engeland. Toen te Londen de postbeambte bij het sorteeren een granaatpunt uit het pak zag steken zette hij het op zij op een houten rek. Meteen sprong die granaat, drie postbeambten werden ernstig ge wond. Een bezweek spoedig. Door de Duitsche regeering is leedwezen uitge sproken met het torpilleeren van het Deensche stoom schip Söborg, hetgeen op een vergissing berustte. De Duitsche regeering heeft zich bereid verklaard schade vergoeding te verleenen. In verhand met een socialistisch manifest voor den vrede is het Duitsche sociaal-democratische blad Vorwdrts verboden. Er is tot nu toe voor meer dan 2400 millioen kronen ingeteekend op de tweede Oostenrijksche oor- logsleening. In het Engelsche Lagerhuis deelde de onder staatssecretaris medle, dat het totaal-aantal slachtoffers der Zeppelin-raids boven Engeland 194 bedraagt. Gedood werden 54 mannen, 21 vrouwen en 11 kinde ren, terwijl 86 mannen, 35 vrouwen en 17 kinderen ge wond werden. De commandant van den Engelschen onderzeeër „E. 11" die op 27 Mei een munitieschip, een proviand schip én een transportschip torpllleerdé heeft het Vic- toria-Kruts gekregen.' VERBLIJF ONTZEOD. De territoriaal bevelhebber voor de provincies Over- ijsel en Gelderland heeft aan Th. Brockötter te Groenlo wiens aanwezigheid door de rust en de algemeene vei ligheid gevaarlijk is; het verblijf ontzegd binnen het in staat van beleg zijnde gedeelte dier provincies. De man is een Duitsch deserteur en heeft bovendien nog iets met de Duitsche justitie te vereffenen. EIEREN. Men schrijft aan het Hbld uit Venlo: De slag is toch gekomen. Wel werd 't geen uitvoerverbod, maar Duitschland betaalde de hooge prijzen niet meer. Ter wijl een week vroeger de eieren nog 7.80 deden, brachten ze Zaterdag bij het begin van de markt niet meer dan 6.40, later zelfs nauwelijks 5.10 op. Ver schillende opkoopers, die met de warmte de eieren niet durfden bewaren tot een volgenden marktdag, verloren bedragen van 150 tot 400 door deze onverwachte daling. Duitséhland moet, wat de handelaar noemt opgepropt vol zitten met allerlei consumptie-artikelen. En nu de tijd daar is van de aardbeien, kersen en bes sen wordt er meer geld besteed aan vruchten dan aan eieren. Voor de thans begonnen week betalen de op koopers niet meer dan 5 per 100 stuks. Een tegen slag voor de kippenhouders; een gunstige gelegenheid voor hen, die eieren in kalkwater bewaren. De veehou ders komen er 't beste af; wat ze voor eieren minder krijgen, geeft 'die boter weer meer. De Maastrichtsche botermijn noteerde althans 10 ct. per K.G. hooger. HET GEVEN VAN INLICHTINGEN. De territoriale bevelhebber in Zeeland' heeft er de aandacht dhr burgemeesters op gevestigd, dat het ge ven van inlichtingen door dorpsbewoners aan vreem delingen omtrent militaire aangelegenheden verboden is. Gewezen wordt op de artikelen 98 en 272 van het Wetboek van Strafrecht. BETOOGING TEGEN HET LANDSTORM-ONTWERP. Gisteren is te Utrecht door de sociaal-democratische arbeiderspartij in de groote zaal en den tuin van „Ti- voli" een betooging gehouden tegen het landstorm- ontwerp. De groote zaal was stampvol, ook in den tuin wa ren vele betoogers. De voorzitter, de beer W. H. Vliegen, stelde voor aan de Duitsche partij een telegram van hulde te zen den voor haar thans aangenomen houding, waartoe onder luid applaus besloten werd. Achtereenvolgens voerden in de zaal mr. P. J. Troelstra, F. M. Wibaut en dr. J. van Leeuwen het woord in de zaal en de heeren A. H. Gerhard, J H. Schaper, K. ter Laan en F. van der Goes in den tuin. Aangenomen werd de volgende motie van het partij bestuur „De groote demonstratie, bijeengenoepen door de S.D.A P., ter bespreking van het „Wetsontwerp tot uitbreiding van den Landstorm", gehoord de sprekers, constateert, dat dit wetsontwerp aan de regeering de bevoegdheid geeft om een reusachtige legeruitbreiding tot stand te brengen zonder over de daardoor aan het volk opgelegde lasten volledige voorafgaande verant woording sdiuldig te zijn; - dat dit wetsontwerp niet bevat een voorstel tot in- Roman naar het Engelsch. 32) o „Maar u heeft het mis," zei hij, weer rijn toevlucht nemend tot het braveerend lachen, dat zijn innerlijken afkeer van rijn positie verborg. „U heeft het mis. Ik zal u dat nu toonen. Ik wil eerlijk strijden. k Zal niet dankbaar wezen, 'k wil profiteeren van uw groot moedigheid. Bedenk, dat het tot mijn rol in de wereld behoort geen gewetensbezwaren te hebben. Het moet wezen, dat heb ik u reeds gezegd. Bij mij heiligt al tijd1 het doel de middelen en als het doel bestaat in mijn woord houden jegens Evie, dan zal het voor mij geen verschil maken, of gij al te edel waart om mij den groeten hinderpaal in den weg te leggen. „U verwacht toch niet van mij, dat ik dat met betreur in uw belang." „Neen, misschien niet. Maar ik kan er mij niet mee ophouden te bedenken wat een ander voor mijn belang voelt, wanneer ik weet wat ik er zelf voor voel. „Dan betreur ik het nog meer. Gij zult dat toch m mij niet afkeuren T1 „Zeker wel. Gij moet dat niet betreuren. Ik wensch u te overtuigen. Ik wensch, dat u de dingen van mijn standpunt beschouwt, het standpunt waarop ik ge plaatst ben. Goede God! Het is al hard genoeg zon der het gevoel, dat u als een rechter tegenover mij zit. „Ik zit niet als een rechter tegenover u, behalve ais het Evie Colfax betreft. Als het iemand anders was „Maar het zou geen ander kunnen wezen, net is Evie of niemand. Zij is alles voor mij op de wereiu. Zij is voor mij wat electriciteit is voor het c.raad wa er een levend iets van maakt." „Een levend iets te zijn is niet bepaald het allerho g- ste." „Maar dat is niet op mij van toepassing. Het is heel voering van een volksleger, wijl de oude legerogani- satie ten volle blijft gehandhaafd; dat het beteekent het gevaar vergrooten dat chauvi nistische elementen in het land, waartegen de demon stratie krachtig protesteert, dbor die groote leger macht gesterkt zullen worden in hun onverantwoor delijk drijven; dat deze legerversterking schade zal doen aan het vertrouwen door de oorlogvoerende landen in de neutraliteitspolitiek van Nederland; om al deze redenen vereenigt de meeting zich met het voornemen der sociaal-democratische Kamerfractie om tegen dit wetsontwerp stelling te nemen", werd daarna onder gejuich met algemeeue stemmen aange nomen. Eveneens werd met algemeene stemmen aangeno men de volgende motie, voorgesteld1 door de heeren Troelstra en Vliegen: „De groote nationale betooging der socialistische arbeiders van Nederland, vastbesloten in dat land elk militairistisch en chauvinistisch drijven zoo sterk mo gelijk tegen te gaan, juicht de toenemende bewegingen onder de socialisten der oorlogvoerende landen, met name van Duitschland, Frankrijk en Engeland, naar een spoedigen vrede op den grondslag der internatio nale socialistische congressen hartelijk toe. Zij riet daarin eene uiting van het besef, dat niet de overwinning der militairistische en imperialistische heerschende kringen van eene der oorlogvoerende par tijen dien grondslag kan leggen, maar slechts de eensgezinde samenwerking van de partijen der Inter nationale, en dat het zelfstandig optreden van het socialistisch proletariaat tegen elk imperialistisch drij ven, in het eigen land hiervoor onmisbaar is. Zij spreekt ten slotte haar onwrikbaar vertrouwen uit in de socialistische Internationale, die, door het uitbreken van den oorlog tijdelijk uiteengeslagen, in en door het streven naar den vrede zal worden herbo ren." STEÖJN UIT INDIE. Door een dames-comité te Tegal is over geheel Ned. Indië ruim f 16000 bijeengebracht voor de schadelijdende gezinnen van bij land- en zeemacht gemobiliseerde kostwinners. Het geld is aan generaal Snijders ter hand gesteld, die het door een daartoe benoemde commissie zal doen verspreiden. BINNENLAND. Mr. P. J. TROELSTRA. Na afloop van de meeting te Utrecht gistermiddag, waar mr. P. J. Troelstra het woord heeft gevoerd, werd deze plotseling ongesteld, meldt de Tel. Onder steund door enkele zijner partijgenooten, kon hij met moeite het podium verlaten. Hij scheen een aanval van bewusteloosheid nabij. Per rijtuig is hij naar den trein en daarmede naar Den Haag teruggekeerd. De drukte der laatste weken schijnt hem zwaar te hebben aangegrepen, vooral zijn pogingen om de internatio nale te herstellen. Voorloopig moet hij absoluut rust houden. ALGEMEENE VERGADERING S. D. P. In de Zondag voortgezette algemeene 'vergadering van die S.D.P. werden zeer uitvoerige besprekingen ge voerd over den inhoud van „De Tribune.Verschil lende wenschelijkheden werden daarbij uitgesproken, die in overweging genomen zullen worden. Besloten weid, om, wanneer de financiën er voor ge vonden worden de brochure-Gorter in het Duitsch uit te geven. De redactie van „De Tribune" werd als zoodanig herkozen. De heer D. J. Wijnkoop werd herbenoemd tot bezol digd propagandist. Aan die orde werden gesteld een aantal voorstellen in zake het lidmaatschap van revolutionnaire clubs. Aangenomen werd het voorstel Leiden-Amsterdam, waarin de toetreding tot die clubs door leden der S. D. A. P., wordt betreurd Ook betoogde de Voorzitter dat van die club3 de ziel is mevrouw Roland Holst. Het zfjn anti-S.D.P.-clubs, internationaal, waardoor mevrouw Holst onze bewe ging benadeelt. Mevr. Holst staat tegenover het im perialisme nog niet zuiver genoeg, zij is ook door het nationalisme aangevreten, zooals zoovele anderen, al dus spreker. Aan die clubs doen we niet mee. Na de pauze werd door dr. Herman Gorter een refe raat gehouden over volkswapening, waarin hit o.a. be toogde, dat na den oorlog het standpunt van het inter nationale si dalisme te dien opzichte moet worden ge wijzigd. Geen volksleger meer. moet door ons worden bepleit, want thans ziet men, dat het ten dienste van het kapitalisme wordt gebruikt. Strijd dus tegen alle militairisme. De handhaving der neutraliteit is in 't be lang van de bourgeosie. Spreker betoogde voorts, dat de strijd moet gevoerd worden tegen het imperialisme, dat een strijd is voor het socialisme. Ten slotte besprak spr. den wederopbouw van de In ternationale. Een resolutie in den geest van het gesprokene werd aangenomen. mooi en wel voor anderen om te zeggen: „Alles is verloren, maar de eer is gered." Zij hebben andere dingen tot vergoeding. Die heb ik niet. Men kan even goed tegen Iemand, die op het punt is van te ver drinken, zeggen, dat hij aan 't allerhoogste moet den ken." „Maar dat zou ik doen. Er zijn menschen geweest, die het niet deden en die er hun leven mee hebben gered. Maar u weet wel hoe wij die noemden." „In mijn geval zoudt u de eenige rijn, die mij zoo noemde als gij dat verkoost." „O neen, gij zoudt dat zelf ook doen." „Ik kan dat niet verwerken. Dc heb dat al acht ja ren verwerkt. Indien u denkt, dat er geen tijden rijn geweest, dat het een hel voor mij was, dan hebt gij het mis. Ik zou wel eens willen weten, of gij kunt gissen, wat het voor mij beteekent hier binnen hij sloeg op zijn borst - „om mij tusschen al deze goede, vrien delijke, rechtschapen menschen te bewegen en mij voor Herbert Strange te laten doorgaan, terwijl ik toch Norrie Ford ben en een veroordeelde. Maar ik ben er toe genoodzaakt. Er is geen uitweg." „Dat er geen uitweg is behoeft toch geen reden te rijn om er nog dieper in te gaan." „Wat doet het er toe? Wanneer men er tot aan de oogen inzit, wat dloet het er dan toe of t over 't hoofd heengaat?" „In dit geval doet het er ook voor Evie toe. Daar kom ik maar op neer. Ik moet haar beschermen haar redden. Er is niemand anders om dat te doen en gij," „Reken niet op mij," zei hij woest. „Ik heb het recht in dit wilde beestenleven alles te grijpen, wat ik mach tig kan worden." Hij herhaalde zijn argumenten, somde ze allen nog eens op. En zij luisterde naar hem, zooals rij eens had geluisterd naar zijn verdedigingspleidooi in peinzende houding, met de kin rustend op haar hand en met een uitdrukking van medelijden in haar oogen. Voor zoover zij zich in haar eigen gevoelens was be wust, wist zij slechts, dat zij met hem was begaan, dat zij grenzeloos bedroefd om en met hem was en dat daardoor het vuur was gebluscht, dat een paar dagen Gemengd Nieuws. EEN KWESTIE. Men schrijft aan de N. R. Crt In de Joodsche gemeente te Groningen doet zich thans een eigenaardige kwestie voor, die de gemoede ren der gemeenteleden ernstig bezighoudt. Eenige we ken geleden heeft een lid der gemeente bedankt, om dat het kerkbestuur hem geweigerd had, wegens het niet betalen van een boete, hem wegens wangedrag in de Synagoge opgelegd, het gebed voor de zielerust (Kaddisj) van overleden ouders in de Synagoge uit te laten spreken. Men heeft bewuste lid niet in dé gelegenheid willen stellen, kippen voor het gebruik van rijn gezin ritueel te latei slachten. Deze weigering, van Joodsche ambtelijke zijde ge schied, is zeer ernstig. Van orthodoxe rijde zal men bij het opperrabbinaat te Groningen protesteeren. Het is een unicum in de geschiedenis van de Groningsche Joodsche gemeente, dat men van kerkelijke zijde een geloofsgenoot wil noodzaken, ongeoorloofde spijzen te nuttigen. HET GRAPJE VAN DE WEEK. Jan van de Munt vertelt in de „Leeuw.Crt." het vol gende grapje: Haagsche schoolmeisjes rijn voor de woning van haar zeer welgestelde oudiers aan 't bokje- springen. Dat is in den Haag geen ongewoon spelletje voor jeugdige dochteren Eva's. Komt er een jongen bij, die mee wil doen. „Wou jij ook bokkiespringen?Nee, dat gaat niet hoor. Je bent te zwak. Je zakt door". De vrouwen-emancipatie begint een ietwat veront rustende werkelijkheid te worden I UIT HOORN. 'Aan de gevolgen van een noodlottigen val is te Amsterdam op 51-jarige leeftijd overleden de arts dr. K. F L. Kaiser. De heer Kaiser was reeds op 16-jarigen leef tg d als student in de geneeskunde aan de universiteit inge schreven. In den aanvang van 1887 erlangde hij het artsdiploma. Hij practiseerde eerst te MedembLÜk en te Hoorn, meldt de Ned. UIT HEERHUGOWAARD. Bij het van 21 tot 26 Juni gehouden examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid in de gemeen te-administratie, door de Ned. Vereeniging ingesteld, verkleeg de heer H. J. Zwart, alhier, het diploma. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 2126 Juni werd aan de veiling aangevoerd: 23158 zak aardappelen, 3100 bos rabar ber en 398400 bos wortelen. UIT OUDE N1EDORP. De raad dezer gemeente vergaderde Zaterdagavond ten 7'/, uur. Allen tegenwoordig. Voorzitter de heer A. Wondér, burgemeester. Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de boeken en kas van den gemeente-ontvan ger op 22 dezer waren onderzocht en in orde bevon den met een kasgeld groot 5549.13; dat goedge keurd was terug ontvangen de besluiten tot af- en overschrijvingen en uitgaven uit deonvoorziene uit gaven 1914. Ingekomen was een rapport van de K. E. M. en een schrijven van de Gezondheids-commissie te Hoorn, over het vliegen-gevaar. Deze stukken werdén in han den van B. en W. gesteld om advies. Hierna bracht de voorzitter in bespreking de oproe ping van een secretaris, welke zal wordlen opengesteld tot 1 Augustus a.s. De voorzitter vroeg tegen welk salaris. Het is thans 475. De heer Over zou willen beginnen met 550. De heer Nagelhout wildé het op 600 stellen. Bij stemming werd besloten op te roepen op een sa laris van 550 met 5 tegen 2 stemmen op 600, die van de heeren Nagelhout en Rempt. De voorzitter zei hierna, dat, terwijl art. 6 van de verordening van de jaarwedde dér onderwijzers aan geeft dat een onderwijzer zonder gezin, bij het vervul len van zijn dienstplicht, 25 pet. zijner jaarwedde zal worden uitgekeerd, dé heer v. d. Hart, onderwijzer te Zijdewind, nog steeds 50 pet. rijner jaarwedde heeft gehad. Deze ondérwijzer was voor het vaststellen der verordening al in dienst en men wilde geen terugwer kende kracht aan de verordening geven. Nu de mobili satie zoo lang duurt, wilde dé voorzitter echter met 1 Augustus a.s. 25 pet. uitkeeren en dé verordening dan zoodanig te wijzigen. Met 5 tegen 2 stemmen werd hiertoe besloten. De heeren Nagelhout en Ligthart wilden het op 50 pet. laten. Hierna sluiting. ONWEER EN BRAND. Te Marle bij Wijk is Zaterdag een boerderij dooi den bliksem getroffen. In korten tijd stonden alle ge- bowen, behalve een wagenschuur, en ook een hooi berg in vollen vlam. Van den inboedel en het vee kon nog een groot gedeelte gered worden. Alles was te gen brandschade verzekerd. Te Onnen sloeg de bliksem in de Chr. school en vernielde een deel Van het dak, zonder brand te ver geleden nog voor haar brandde. Het kostte haar moei te daar te zitten, oogenschijnlijk zonder acht te slaan op rijn woorden en doof te wezen voor rijn overredin gen. Toen hij zag, dat rij onvermurwbaar bleef, be gon hij te haperen, totdat hij eindelijk geheel zweeg, waarbij hij haar met een blik smeekend als die van een hond aanstaarde. ZÜij maakte geen opmerkingen toen hij ophield en een tijdlang zaten zij zwijgend. „Weet u wat dat is?" vroeg hij eindelijk en hield haar het pakje toe. Zij schudde verwonderd haar hoofd. „Het is wat ik u schuldig ben." Zij maakte een heftig, afwerend gebaar. „Het is het geld, dat gij mij hebt geleend", ging hij voort. „Het geeft mij een wonderbaarlijk gevoel van voldoening, dat ik u ten minste dit kam terugbrengen." „Maar ik heb het niet noodig", stamelde zij eenigsr zins gejaagd. „Misschien niet. Maar ik wensch, dat u het aan neemt." Hij legde baar in korte woorden uit hoe hij daarmee had gehandeld. „Zou u het niet voor iets anders kunnen geven?" vroeg zij. „Aan een kerk of stichting?" „Dat kan u doen als u wil. Maar ik geef het u. U ziet, dat ik het niet teruggeef met betuigingen van dankbaarheid, omdat alles wat ik zou kunnen zeggen, zóó onvoldoende zou wezen, dlat het een dwaasheid zou zijn." Hij stond op en kwam bij haar met het pakje in zijn uitgestoken hand. Zij deinsde er voor terug en nam de wijk naar den erker. „Maar ik heb het niet noodig", hield zij vol. „Het is nooit bij mij opgekomen, dat u het zou teruggeven. Ik heb er eigenlijk nooit meer aan gedacht, 't Is mij bijna uit 't geheugen gegaan." „Dat is heel natuurlijk; maar het is even natuurlijk, dat het mij niet uit het geheugen is gegaan." Hij trad dicht op haar toe en bood het haar weer aan. „Neem het". „Leg het op' tafel. Toe, als 't u blieft." oorzaken. Onder de kindieren ontstond een paniek, zoodat ze hevig verschrikt en schreiend de school ont vluchtten. Zij werden in een mabijstaand huis onder- gébracht. Te Yde (Dr.) is de bliksem geslagen in een huis dat geheel is afgebrand. De linnenfabriek van de firma Vissers Eycken te Geldrop is Zaterdagochtend in brand geraakt. De brand werd bijtijds gébluscht. Er is slechts ge ringe schade. KORTE BERICHTEN. Te Roermond is Vrijdag een 70-jarige werkman f het visschen in de Roer verdronken. Door den Minister van Binnenlandsche zaken is van een onbekende 1750 ontvangen tot voldoening van te weinig betaalde belasiting. Te 's Heerenberg werd een dame aangehouden die trachtte eenige ponden suiker onder haar kleederen verborgen, van Duitschland naar Holland in te voeren. Te Diemem is een auto in de Keulsche Vaart ge reden. Door een dier omstanders werden de inzitten den gered en bij een dokter ondergebracht In het vluchtelingenkamp te Nunspeet is een ma- réchaussée te middernacht aangevallen door een krankzinnigen Belg, die hem met een riet op verschil lende plaatsen ernstig verwondde. Omtrent de slachtoffers van het rijwielongeluk te Leiden wordt gemeld, dat de student van der Ven buiten gevaar is. De heer Kruijtbosch is nog zeer ern stig, terwijl voor het leven van den sergeant gevreesd wordt. Te Amsterdam is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer C. P. T. Bigot, een bekend tooneelspeler en -schrijver, waardóór hij groote bekendheid verwierf en vele bewonderaars had. HET RUSSISCHE LEOERBERICHT. PETROGRAD, 28 Juni. (Officieel). Zoowel in de streek van Schawli als aan de overzijde van dé Njennen hadden geen wijzigingen plaats. Aan dén linker-oever van den Weichsel heeft die vijand aan het front Sarof-Swichorst een groote leger macht in het gevecht gebracht. Zijn aanval op dén 26en had echter geen succes. Onze troepen trekken in Galicië, nadat rij een hardnekkigen tegenstand hebben geboden aan het front Bobrka- Zurawno zich terug op Gnilopina. Wij maakten bij onze tegenaanvallen in de streek vaq Bobrka 1600 man gevangen benevens 46 officieren en ver overden 2 mitraileuses. HET FRANSCHE LEOERBERICHT. PARIJS, 28 Juni Communiqué van gister avond 11 uur luidt: Zoowel aan het centrale als het Noordelijke front hebben geen infanterieacties plaats gehad. In Argonne worden de plaatselijke gevechten op dezelfde wijze voortgezet. De gevech ten op den 26en Juni en den daarop volgenden nacht bij Tranchée dé Calonne waren zeer hevig en nu en dan werden gevechten van man tegen man geleverd. De Duiischers hebben gebruik ge maakt van brandende vloeistoffen en konden, ge dekt door rookwolken hunne vroegere eerste linie •bereiken. Echter werden rij: met zware verliezen teruggeslagen. Wij konden ons handhaven in de geheele vroegere eerste linie der Duitschers en in een gedeelte van dé tweede welke wij vroeger ge nomen haddén. Ten oosten van dé groote loop graaf op de hoogte ten zuiden van het Sonvana- ravyn hebben wij 1230 meter loopgraaf heroverd. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 28 Juni. (Officieel). Langs de kust wordt het gewone kanonen geweervuur ver nomen. Ten noorden van het Tortummeer in de streek van Olty rijn voorposten-gevechten geleverd die voor ons gunstig afliepen. Onze verkenners hebben in de richting van Sarykanysj Turksche dekkingstroepen neergesabeld en de dekkingen van Maslugait en Tsarardas met de bajonet geno men. Een detachement heeft na een hardnekkig gevecht bij Damian de vijandelijke strijdmacht ver slagen. Verscheidene regimenten infanterie en artillerie en twee regimenten Turksche Koerden sloegen dn wanorde op de vlucht in westelijke rich ting. In het district V is het gevecht bij Zevan „Dat ia niet hetzelfde. Ik verlang, dat gij het aan neemt. Ik wensch het in uw hand te leggen evenals gij) het in de mijne hebt gelegd." Zij herinnerde zich, dat zij 't hem in de hand ge drukt en zijn vingers er omheen geklemd had en haast te zich iets dergelijks te voorkomen. Zij nam het met tegenzin aan en hield het in beide handen, alsof het een cassette was. „Dat is gedaan", zei hij met voldoening. „U kan zich niet voorstellen hoe verlicht ik mij voel, er is mij een pak van 't hart genomen." „Het spijt mij, dat het u zoo bezwaard' heeft." „U zou hetzelfde gevoeld hebben als u een man was en geld verschuldigd was aan een vrouw en nog wel aan een vrouw die uw vijandin was." „O 1" Zij kromp ineen alsof hij haar had gedreigd. „Ik herhaal het woord1." Hij lachte gedwongen. „Iedereen is mijn vijand, die tusschen mij en Evie komt. U vergeeft het mij, als ik lomp schijn." „Ja, ik zal u vergeven. Ik zai het woord aanvaar den. Zij was bleek en zenuwachtig, een zenuwachtig heid, die haar deed glimlachen en zwijgen, maar die de vreemde flikkering in haar oogen bracht. „Laten we zeggen, dat ik uw vijandin ben en dat u mij het geld betaalt om vrij te zijn mij zoo hard te slaan als u kunt." Hij bleef lachen, maar het klonk gedwongen. „Ik noem dat geen eerlijke manier van de zaak voor te stellen „Ik zie niet in, dat het op de wijze van voorstellen aankomt als het een feit is." „Het is het feit op een vernuftige manier verdraaien. Ik zou zeggen dat nu ik met Evie ga trouwen ik natuurlijk de overtuiging wensch te hebben dat hij stamelde en een kleur krijgend zocht hij naar een woord, dat geen beleediging zou inhouden „de overtuiging wensch te hebben dat ik aan andere aanspraken zoo goed' ik kon voldaan heb." Hij keek haar veelbeteekenend strak in de oogen. Zijn vaste blik, waarin zij een uitdagende tinteling zag WÊÊÊM

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2