DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van iet wastalijk oorlogsterri, Van lat zuidelijk oorlogstarrain. No. m m o O o r 1 o Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DINSDAG 29 JUNI voorgeoefendheid. üeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementspr»]?. per 3 maanden voor* Alkmaar 10,80? franco door het geh®ele Rp. tl,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9 NEDERLAND» Militie. Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 29 Juni. Het blijkt vandaag duidelijker nog dan gisteren, dat de zuivering van Galicië wordt voortgezet Moesten we gisteren volstaan met te constateeren, dat die Rus sen voor de troepen onder aartshertog Jozef Ferdinand en veldmaarschalk v. Mackensen (die nu evenals veld maarschalk v. Hindenburg eere-doctor is, daar de fa culteit der rechts- en staatswetenschappen aan de uni versiteit te Hal le hem dezen titel heeft geschonken) te rug moesten, thans wordt gemeld, dat zij ten noord oosten van Lemberg reeds bij de Zurrz stonden,van welke rivier de benedenloop reedis was overschreden, hetgeen dus wil zeggen, dat het Boeggebied wordt ge naderd en de afstand van Lemberg naar de Russische grens reeds voor de helft is afgelegd. Ten zuid-oosten van. Lemberg ia eindelijk Haiicz genomen, waar de Russen zulk eert btrdaekkigea tegenstand hebben ge boden, terwijl generaal von Linsingen na zware ge rechten er flier: in geslaagd iis over een groot front den overtocht van de rivier te Jorceesea. De Russen kun nen nu de stelling aan de Giala Jipa rivier, waarvan gisteren melding gemaakt werd, natuurlijk niet langer behouden. Zij zullen nieuwe stellingen moeten inne men en vermoedelijk zal het wel1 niet lang duren of ze staan, aan Boeg, Styr eu Bereth, de laatste halte voor het overschrijden der Russische grens. Waarschijnlijk suilen ze nogmaals hardhekkigen tegenstand bieden, en ze kunnen dat te eerder, omdat deze stellingen gun stig zijn voor dc verdediging en het Russische front, naarmate het kleiner wordt, ook toeneemt in kracht. Doch het is niet aan te nemen, dat zij den terugtocht kunnen voorkomen zij kunnen hem hoogstens on derbreken, doch gebrek aan geschut en munitie zal 't hun wel niet mogelijk maken, dm Oostenrijksch-Duit- sehen opmarsch voorgoed te stuiten. De Times ziet dit in, waar het blad schrijft, dat v. Mackensen's geluk kige opmarsch vermoedelijk de herneming van het of fensief door de Russen voor eenige maanden belem mert, en dat, indien de Rassen in staat blijken zich den geheelen zomer maar op de been te houden, zij reeds zullen doen al wat van hen verwacht kan worden. „Het ontbreekt, aldus het blad, hun niet aan dap perheid, doch zij zijn om precies dezelfde redenen te ruggedreven, welke ons het vooruitkomen beletten: te kort aan kanonnen en schietvoorraad. Kortom de bondgenooten zijn op beide fronten vastgeraakt en er schijnt geen spoedige verandering in zicht." Veeleer verwacht het Engelsche blad een nieuw Duitsch offensief in het Westen, krachtiger en over weldigender dan ooit, om Calais te bereiken. En die verwachting kan wel juist zijn: in Galicië komt heel wat goed gechut vrij en terwijl Engeland maatregelen neemt om munitie aan te maken en. Frankrijk, dat in elk opzicht reeds zooveel heeft gepresteerd, op be scheidener schaal hetzelfde doet, zou Duitschland een gunstige gelegenheid hebben om zijn slag te slaan. Wat de Dardanelles! betreft, meent de Times, did men maar het beste dbet, zoo weinig mogelijk daarvan te zeggen. Reeds lang is de gedachte aan een, snelle wijziging verjaagt!, hei is een gerekte, rnoeielijkc en zeer kostbare operatie geworden, welke ook al meer manschappen en meer ammunitie vereischt „Op het oogeteblik geeft het Italiaansehe front nog: hd prettigste beeld van alle oorlogsvelden, zoo ver volgt het 'blad, Ete Duilschers doen, alsof zij onver schillig zijn voor den, Italiaanschen veldtocht. Napo leon deed hetzelfde tegenover Spanje. Italië ia zijn operatie nog uier op groote schaal begonnen; het zit goed in zijn ammunitie en misschien is de tijd geko men, dat zijn optreden invloed op den militairen toe stand. begint uit te oefenen." Het Engelsche blad doet goed met van „misschien" te spreken. Immers de Italiaansehe regeering heeft laten weten, dat zij den vijand zoo veel mogelijk verliezen zal toe brengen met zoo min mogelijk opoffering, hetgeen moeielijk iets anders kan beteekenen, dan dat men zich voorloopig maar het liefst bepaalt tot de verdediging. In militair opzicht heeft Italië tot dusverre niemand gebaat en ook nog niemand geschaad. Het kan natuur lijk verkeeren, maar tot op dit oogenblik heeft Italië's meedoen vooral moreele beteekenls gehad. In de eerste plaats voor het rijk zelf, dat voor kort een belangrijke positie innam in het geding, dat spelenderwijs het grootste deel zijner wenschen vervuld kon krijgen en nu voor zijn eigen' belangen verdedigend dient op te treden, een binnenlandsche leening moet sluiten, de winst in Tripolis, verkregen door een bloedigen en kostbaren veldtocht, aanzienlijk ziet slinken, Monte negro en Servië in Albanië hun slag ziet slaan en blijkbaar van zijn tegenwoordige bondgenooten als zuster Anna tevergeefs hulp en bijstand verwacht. Maar van moreele beteekenis ia het meedoen van Italië in het bijzonder voor de nog neutrale Balkan-mogend- heden, die een waarschuwend baken hebben, hetwelk hun op gevaarlijk vaarwater wijst. En wanneer de Duitsche rijkskanselier en staatsse cretaris von Jagow te Weenen hebben gesproken over Balkan-mogelijkheden, dan zullen de besprekingen wel niet zooveel zorg hebben gegeven als onlangs, toen Italië nog voor de keuze stond. Of zouden de besprekingen ook over een ander, nog belangrijker onderwerp zijn gevoerd? Te Washington is weer eens een nota aan Duitsch land gepubliceerd. Zij' betreft het geval van de „Wil liam P, Frye", welk schip, geladen met graan, den 28aten Januari reeds door de „Priuz Eitel Friedrich" in den grond geschoten werd. Duitschland beeft de verantwoordelijkheid voor het zinken aanvaard sl- dus hd Ameriiaanscbe standpunt wij weigerden steeds Duitschland het recht toe te kennen, contraban de en het schip, dat haar vervoerde, te vernielen, wij hebben dus ook niets noodig met een prijzenhof, maar verzoeken dus langs directen, diplomatieken weg on derhandelingen over de schadeloosstelling. In den grond geboord zijn: het Engelsche stoom schip „Indrani" (3640 ton{, door de U 31, welks commandant de bemanning 10 minuten tijd gaf zich te bergen, het Engelsche stoomschip „Lucena" (243 ton), beide in de lersche Zee, en de Engelsche bark „E>um- friesshire" in het Kanaal. In Frankrijk is door de Kamer een wet aangenomen, beoogende aan de fabrieken, die voor het leger wer ken, zooveel personeel te verschaffen als zij behoeven om de hoogste productie te bereikend In Rusland is de generaal der infanterie Polivanof tot minister van oorlog benoemd, zoodat de bekende generaal Kouropatkine, die o. .m den slag bij Liao Yang tegen de Japanners verloor, hoewel (of omdat?) hij als opperbevelhebber op een batterij zich per soonlijk met de strijdende troepen bemoeide, dus de opvolger van den afgetreden functionoaris niet is ge worden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De aanvallen van de Russen ten N. en ten N.-O. van Przasnysz, die hoofdzakelijk tegen onze nieuwe op den 25sten Juni veroverde stelling ten Z.-O. van Oglinda gericht waren, zijn met zware verliezen voor den vij and afgeslagen. Op het zuid-oostelijke oodogsterrein is Halycz door ons bezet en wij zijn den Dnjester vanochtend ook hier overgetrokken. Zoodoende is het leger van von Lin- singen er in geslaagd, na vijfdaagache zware gevech ten, den rivterovergang met een breed front te iorcee- ren. Meer naar het Noorden vervolgen onze troepen den verslagen vijand in de richting van den Gnila Lipa-sector! Sedert 23 juni keöt hei leger van von Linsingen Ö47G Russen gevangen genomen. Ten N.-O. van Lemberg naderen wij dien Bug-sector. Meer naar het Westen in de streek van Zieszanow zijn de verbonden troepen verdei- aan het oprukken. Ver scheidene duizenden gevangenen zijn genomen en een aantal kanonnen en machine-geweren buitgemaakt. Het öostenrijsache legerbericht luidde gisteren: De Duitsch-Oostenrijksche legers in Oost-Galicië hebben gisteren onder voortdurende achterhoede-ge vechten ien noord-oosten van Lanberg de streek Klod- zienko Zadlworze bereikt en vervoigena met hunne voortroepen de Zurrz, welks benedenloop reeds over schreden werd. Haiicz is in onze handen. De zuide lijke oever van den Dnjester boven Haiicz is van vij anden gezuiverd. Na vijfdaagsehe hevige gevechten forceerden de troepen van het leger van von Linsingen den overgang over den Dnjester. Op bet overige gedeelte van het Dnjester-fronrt ia het rustig. De troepen van het leger van aartshertog Joseph Ferdinand namen gisteren stormenderhand Plazow ten zuid-westen, van Narail en drongen hedennacht de stellingen van den vijand1 op de hoogten ten noord oosten van Lussen binnen. Overigens is de toestand In het noord-oosten niet gewijzigd. DE STRIJD IN BELGIë en N.-FRANKRIJK. Het Fransehe legerbericht meldde gisterenIn Bel gië en in de streek ten noorden van Atrecht duurt de artilleriestrijd onafgebroken voort. In de Argonnen brachten plaatselijke gevechten geen wijziging in de liniën. In den nacht van 27 op 28 Juni werd een aanval ten oosten van de Trandiée de Colonne, ten zuidten van het Souvaux-ravhn, afgeslagen. Een gedeelte ■aven over een front van omstreeks 120 meter werd in den avond van 27 dezer door de Duitschers bezet, maar werd des nachts door de Franschen her nomen op een dertigtal meters na. De artilleriestrijd duurde in deze streek op 27 dezer den geheelen morgen met 'hevigheid voort evenals ten noorden van Flirey en aan het Fransehe front bij De- lahaye. Ten oosten van Metzeral werd hedennacht een aanval algeslagen. Een Duitsch vliegtuig wierp -twee bommen op St. Dié Een vrouw: werd daardoor gedood. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten N. van Atrecht werden vijandelijke nachtaanvallen aan beide zijden van den straatweg Aix-Noulette en bij' het Labyrinth, ten N. van Ecurie, afgeslagen. In het westelijk deel van het Argonnenwoud poogden de Franschen gisteravond hunne verloren stellingen te hernemen. Ondanks de groote artillerie-beschieting ter inleiding van den aanval, mislukte deze geheel. Hetzelfde resultaat haa aan de Maashoogten een twee K,M. breede infanterie-aanval, aan beide zijden van de Trandiée de Colonne. Na ongewoon zware verliezen vluchtte de vijand naar zijn posities terug. In de Vogezen overvielen onze troepen de bezetting van een hoogte, ten oosten van Metzeral50 gevange nen en een mitrailleur vielen in onze handen. Aan het zuidelijkste deel van ons front leverden wij een luchtgevecht, waarin twee vijandelijke vliegers, een ten N. van den Schluditpas en een bij Gerarckner, wer den neergeschoten, en twee andere vliegers door artil lerievuur bij Largitzen en Reinfelden werden genood zaakt op Zwiisersch gebied te landen. In het Duitsche legerbericht van gisteren moet wor den gelezen: De bij de citadel van Atrecht staande vijandelijke artillerie werd door ons beschoten. De kathedraal werd niet beschoten. DE GEVECHTEN AAN DE TTALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Qostenrijksche legerbericht lfcidde gisteren: De toestand op het Italiaansehe oorlogstooneel is niet veranderd. De vijand is bijna volkomen werke loos. Alleen de artillerie-gevechten duren op alle fronten voort. Een vlieger van de marine beschoot op 27 Juni bij Villa Vicentina een vijandelijken ballon captif en noodzaakte deze te dalen. Verder wierp hij midden in het vijandelijk artillerie-park S. Canciano zware bommen, die zeer veel schade aanrichtten en bescha digde verder een stoomschip op de Sdobba zoo zwaar, dat. het achterste gedeelte zonk. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Lucena" is Zondag avond door een Duitschen onderzeeër bij Ballycotton im Ierland in den grond geboord. De bemanning is gered. Het Engelsche stoomschip „Indrani" is Zondag middag ter hoogte van Tuskar Rock in de Iersche Zee getorpilleerd. De bemanning is gered. Van die Italiaansehe grens werd naar Duitseh- laod geseind dat Italië aan Turkije den oorlog heeft verklaard. Oeneraal Wessel Wessels, gewezen 'Md van den raad van verdediging van de Zr.i d-Afrikaansche Unie, is te Bloemfontein veroordeeld tot vijfjaar gevangenis straf en 12000 boete, ca generaal Conrcy eö Nikó- laas Serf onrein, lid van den Volksraad, tot vier jaar gevangenisstrai zonder boete. Een wervelstorm heeft in de streek van Redcliffe in de Canadeesche provincie Alberta voor een 1.200.000 schade aangericht. De heele stad Red cliffe heet verwoest te zijn. Te Calgary en in den om trek heeft overstrooming veel kwaad gedaan. Lloyds verneemt uit Milfordshaven, dat de Brit- sche bark „Dumfriesshire" gistermorgen, 25 mijlen ten Zuidwesten van Smalls Smalls getorpilleerd werd. De bemanning is in dan namiddag te Milfordshaven aan land gebracht MUNITIE-AANMAAK IN OORLOGSTIJD. Op uitaoodiging van den minister van oorlog om een bijeenkomst bij te wonen ter bespreking van de mo gelijkheid van munitieaanmaak in oorlogstijd door de Neaierlandsche industrie, was Maandagmorgen een groot aantal fabrikanten uit alle oorden des lands in het departement van oorlog vereenigd. Minister Bos boom zette in de vergadering uiteen, dat die lessen van dien tegenwoordigten oorlog leeren dat de hoeveelheden munitie, welke verbruikt worden, veel grooter zijn dan men ooit had kunnen vermoeden. Mocht onverhoopt ons land in den oorlog worden be trokken, dan zou de capaciteit onzer Staalfabrieken niet voldoende zijn om zonder hulp van de particuliere industrie de verbruikte munitie aan te vullen. Zoowel het departement van Oorlog als dat van Marine moe ten daarom een beroep doen op de medewerking van de Nederlandsche nijverheid opdat in oorlogstijd gerekend kan wordlen op haar hulp. Teneinde de fabricage van munitie door particulieren voor te bereiden, moet reeds thans met de industrie overleg gepleegd worden om haar zooveel mogelijk in staat te stellen tot het vervul len van de haar in oorlogstijd wachtende taak. Bij de aanwezige industrieelen bleek de grootst mo gelijke bereidwilligheid te bestaan om ter bereiking van het beoogde doel de meeste medewerking te ver- Om deze medewerking tot haar recht te doen komen en tevens om als adviseerend technisch op te treden wordt ingesteld een „Munitie-Bureau." Dit bureau, De Directie ziet zich genoodzaakt de abonnementsprijzen van de „Alkmaarsche Courant" vanaf 1 Juli a.s. te bepalen als volgt binnen de stad f 1.per kwartaal en 71/2 cent per week franco per post f 1.35 per kwartaal. Zij, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers lranco en gratis. Aangifte voor deelneming aan het onder zoek inzake De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gemeente-secreta rie alhier gelegenheid bestaat voor de ingeschrevenen der militie voor de lichting 1916 om zich vóór 9 Juli a.s. aan te melden tot deelneming aan bovenbedoeld onderzoek. Het onderzoek vangt aan den 27en Juli a.a. en wordt gehouden te Amsterdam, den Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwar den, Assen en Utrecht. Bij de aanmelding moet worden opgegeven in welke gemeente men aan het onderzoek wenseht deel te ne men, waarbij men tevens te kennen behoort te geven o! men gedurende het onderzoek voor Rijksrekening le gering of voeding wenseht te genieten. Zij die zich voor deelneming aan het onderzoek heb ben aangemeld1, doch wegens ziekte verhinderd waren aan het onderzoek deel te nemen, kunnen zich vóór 29 Juli 1915 wenden tot den Inspecteur dier Infanterie met het verzoek om alsnog in de eerste helft van Augustus 1915 het onderzoek te ondergaan, welk on derzoek op Dinsdag 10 Augustus 1915 aanvangt. Verdere inlichtingen worden, dèsgewenscht, ter ge meente-secretarie verstrekt. Alkmaar, 28 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd: Q. RIPPING. geheel buiten het organiek verband van het departe ment van Oorlog blijvend, zal alle voorbereidende maatregelen treffen of bevorderen, noodig ter verzeke ring van een geregelden en snell engang van zaken. De samenstelling van het Bureau zal binnen enkek dagen worden bekendgemaakt. SPIONNEN? De strandwachfer te Vlissingen heeft een persoon aangehouden bij het maken van teekeningen. Hij zat in een badstoel aan het strand. Hij maakte e enteeke- ning oogenscüijnlijk van de Schelde. De aangehoude ne is naar het politiebureau overgebracht. EEN VERLOTING VOOR HET NAT. STEUNCOMITé. Het Vakblad voor Goud- en Zilversneden bevat een oproep aan alle Nederlandsche fabrikanten van- en handelaren in gouden zilveren werken om te helpen aan het slagen van een verloting van gouden en zilve ren voorwerpen ten behoeve van het Koninklijk Nati onaal Steuncomité. Het comité ziet gaarne ten spoe digste tegemoet a. aanmelding van diames en heeren, die zich voor bovenstaand doel tot een comité willen formeeren; b. opgaven van allen hoe groot het aantal voorwer pen is, dat zij voor dit schoone doel, de Nationale Ver loting van gouden en zilveren voorwerpen, beschikbaar stellen. Aanmeldingen worden ingewacht voorloopig bij het dagelijksch bestuur van dien Bondi 'Heerengracht 461/463 Amsterdam. BINNENLAND. HET LANDSTORM-ONTWERP. Onder den titel „het rumoer tegen onze weerkracht" schrijft de Nieuwe Courant een artikel, dat aldus aan vangt: „Welk een hol rumoer is er Zondag gemaakt op de groote sociaal-democratische agitatie-meeting tegen net Landstorm-ontwerp. „De heer Troelstra, die aanvankelijk gepoogd had zijn „volgelingen" in bedwang te houden door hen tot afwachten te vermanen, is gelijk zoo vaak tevoren, reeds lang door hen overweldigd. Hij is met geweld op het podium gedrongen om hen op te winden." Het blad merkt op, dat waar de heer Troelstra zeide, dat het Landstorm-ontwerp den minister van oorlog met dictatoriale macht zou bekleeden, hij zelf daarna verklaarde, dat die macht louter denkbeeldig is, en dat de vergadering juichte, zoowel toen zij vernam, dat de minister almachtig, als dat hij onmachtig was. - Een zelfde tegenstelling ziet het blad in de bewering van den heer Troelstra, dat de nieuwe strijdkrachten slecht geoefend en bewapend zouden zijn, en dat zij «guas.—f i 'j-juii-aii i twaawMi w——a—^—uw—i—wg—ifc

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1