DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogstorroio. Van bat westelijk oorlogsterrein. Van bat ildal oorlogsterrein. m. i m Honderd en zeventiende jaargang. 1915 lïtasMtsjrfia pgr 3 mmi& 0 80* fr.. p., pest f 1—fldfertgatlepïiia 10 et i regel grocte letters naar plaatsruimte. Brieven fr» H. V. Bosk- en HandelsMNi HERMs. COSTER ZOON. ïoentam 18> Telefo WOENSDAG 30 JUNI O 1ÊÜ* HL Stedelijk Museum. VARIA* NEDERLAND. IE ALKMAAR, 30 juni. Indien de Russen in hetzelfde tempo blijven terug gaan, dan staan ze binnen een week geheel buiten Ga- licië. Ten noorden van Lemberg zijn de Duitschers en Oostenrijkers nu reeds op Russischen bodem, de bezetting door de Duitsch-Oostenrijksche troepen van Tomaszow, een wegen-knooppunt, maakt een zeer snellen terugtocht van de Russen noodzakelijk en ook elders worden de Russische troepen achtervolgd. Maar al schijnt het verband iusschen de Russische leger machten soma verbroken en al dreigt hun strategische veiligheid groot gevaar, zij weten zich tot dusverre nog steeds uit de hachelijkste posities te redden en daardoor aan de vernietiging te ontkomen. Een Ti- mes-correspondent gaat zelfs zoover te betoogen, dat aèch het moreel nóch de sterkte van de Russen hieron der lijdt en dat deze strijders zich twee dagen na een terugtocht hersteld hebben en opnieuw strijdvaardig zijn, terwijl hun tegenstanders zich verzwakken door een verkwisting van manschappen en munitie. En ais strakjes de Duitschers op andere plaatsen (vermoede lijk wordt hier vooral Warschau bedoeld) voortgaan met verwoede aanvallen, zullen de Russen hun stille tjes voorwaarts laten urekkm hmtieia de Russen kun nen maai" steeds terugtrekken en dan weer bprukken, zonder zich veel te bekommeren cm de zedelijke uit werking van hei verlies van stedien, zoolang zij den vijand maar gestadig verzwakken. Nog jaren kunnen zij zoo den strijd volhouden en wanneer strakjes de Duitschers van hier gaan om elders te strijden, dan zullen de Russen dadelijk het verloren gegane terrein hernemen. De beschouwingen van dezen correspondent ademen een geheel anderen geest, dan die van de redactie van het Engelsche blad, welke wij gisteren gaven. Ze lij ken ons minder juist dan deze. Want zelfs een Rus sisch leger lijdt ai terugtrekkend en dat het terugtrek ken niet vrijwillig geschiedt is buiten kijf. Bovendien vergeet de correspondent een belangrijk punt: het ge brek aan geschut en munitie. Dit gebrek Is niet zoo gauw te verheipen m<jn hoopt nu wel op het ijsvrij worden van Archangel, maar zouden de Duitsche U-booten niet evengoed in de Witte Zee als In de Ier- cshe Zee, het Kanaal oi de Dardianellen kunnen ope- reeren? Juister lijkt ons de opvatting van de Times-redactie: het offensief der Russen is voor eenige maanden belem merd en wanneer de Russen in staat blijken zich den geheelen zomer op de been te houden, zullen zij reeds doen wat van hen verwacht kan worden. Inmiddels poogt men van de zijde der entente Bulga rije en Rumenië in den oorlog te betrekken. Naar ver luidt staat het bezoek van den Italiaanschen minister president naar het front om daar den Koning te ont moeten hiermede in verband. Het zou voor de entente heel mooi zijn, wanneer de Roemenen zouden willen meevechten, doch nog heel wat mooier, indien de Bul garen van de partij zouden willen zijn. Zoodat men zich voorai met Bulgarije bezig houdt, en soort gelijke voorstellen doet, als waarvoor Italië bezweken is. En vermoedelijk gaat men nog wel wat verder, want niet onjuist is de opmerking, dat de sleutel der Dardanellen voor de eutènte-mogendheden in de Bul- gaarsche hoofdstad Sofia ligt. Vandaar dat nog al grappig klinkt het bericht, dat de Bulgaren willen me- devechten, zoodra de Russen een overwinning in Ga- ücië behalen en de geallieerden een succes aan d'e Dardanelles behalen. Dat rou met recht den. overwin naar te hulp snellen zijn! De Duitsche Keizer heeft den Sultan van Turkije met bet gunstige verloop der operaties geluk gewenscht en gehoopt, cat God hem nog lang mocht bewaren. Er is een tijd geweest, dat aren in West-Europeesche lan den over, „Turkadh-zijn" heel anders dacht dan men tegenwoordig ia Berlijn doet! Merkwaardig is verder een verklaring uit Berlijn, dat Duitschland ia den aanvang van den oorlog ook munitie-gebrek had, maar dit snel en grondig in alle stilte verholpen, heeft, zonder een ministerie van oor logsmunitie. In Engeland doet men zulks niet in stilte. Men slaat daar tegenwoordig geducht op de Turksche, of laat ons liever zeggen op de groote trom. Men zal er bin nenkort een gedwongen algemeene Inschrijving van alle mannen en vrouwen in het land tusschen 16 en 65 jaar doen plaats hebben, waarbij de inschrijvings papieren tevens de vraag zullen bevatten, of men gezind te om In eenigen anderen tak van arbeid te werken dan men thans doet en waarvoor men bij zonder geschikt is. De minister-president Asquith en minister Bonar Law hebben in groote redevoeringen de spaarzaam heid en de oorlogsleening aangeprezen. De eerste die erop wees, dat 100 jaar geleden 9.600 millioen guldfen werd geofferd voor de verdediging van de vrijheid van Europa in een oorlog die ongeveer 20 jaar duur de, terwijl nu de Britsche uitgaven voor één jaar oor log de 12.000 millioen naderen, verklaarde dat de Brit ten zouden strijden tot de laatste cent, de laatste krachtsinspanning, den Iaatsten druppel bloed. De laatste zei jprozaïscher, maar juister, dat de bondge- nooten van Groot-Brittanje mochten verwachten voort during der heerschappij ter zee en financieelen steun. Geld en munitie is er nog wel van Engeland te krij gen, maar op nieuwe Engelsche soldaten zullen de bondgenooten wel niet meer te rekenen hebben. In de Fransche Kamer heeft minister Millerand cr nog eens en volkomen terecht op gewezen, dat in Frankrijk na de militaire mobilisatie onmiddellijk een aanvang is gemaakt met de mobilisatie van de nij verheid. En'terwijl de Fransche soldaten heldhaftig strijden, zorgen de Fransche fabrieken voor munitie en artillerie. Vandaar ook dat de minister kon verkla ren, dat de bondgenooten Frankrijk schitterende hulde betuigen voor zijn prestaties. Groot-Brittanje heeft thans tot uitbreiding van het personeel der marine met 50.000 man besloten, blijk baar denkend: „Oost noch west, thuis het best". DB STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier mddde gisteren: Op het zuidoostelijk oörkigstooneel heeft het leger van von Liasinges "den vijand bij de vervolging op het geheele front van Natie? tot Tlrlejof over ids önila-Lipa ge- worpen. Hier wordt nog gevochten. Verder noorde lijk is de streek van Przemyslany- Kamionka bereikt. Ten N. van Kamionka wachtte de vijand onzen aan val niet af, hij ging achter den Boeg terug, beneden strooms Kamionka. Ten noor den en noordwesten van Mostywielkie (50 K.M. ten noorden van Lemberg) en ten noordoosten en westen van Tomassof werd de vij and teruggeworpen. Wij staan thans ook hier op Rus sisch gebied. Onder den druk van onze actie in dit ge bied begint de vijand de stellingen aan de Tanei en beneden-San te ontruimen. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenIn Oost-Galicië zijn de legers der bondgenooten tot aan de Gnila Lipa ën Boeg bij Kamionka sprumilowa door gedrongen. Op de in deze linie staande Russische troepen werd gisteren een aanval gedaan. Burszfyr werd gisteren genomen. Een sterke vijandelijke leger macht, die bij Sielec ten N.-W. van Kamionka sprumi lowa stond, werd in den afgeloopen nacht met zware verliezen op Krystynopoi teruggeslagen. Ten noorden van Rawaroeska en ten noorden van Gieszanof drongen de troepen dier bondgenooten door op Russisch gebied. Tomaszof is in onze handen. Hedennacht ontruimde de vijand zijn stellingen aan den noordelijken oever van de Tanef en van de San en begon den terugtocht in noordoostelijke richting. Hij wordt overal vervolgd. In Polen en aan de Dn j ester is de toestand dezelfde gebleven. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht van gistermiddag luidde: De dag van gisteren was betrekkelijk kalm aan het geheele front. De art! 1 Ieriestrijd ten noorden van Sou- chez-Neuville-Rocklincourt werd hedennacht voortge zet. De actie der infanterie stelde ons in staat langs den hollen weg van Angres naar Ablain vorderingen te maken. Atrecht is opnieuw beschoten uit een stuk van zwaar kaliber. Tusschen Oise en Aisne duurde de artilleriestrijd voort met een voor ons gunstig verloop. Bij Bagatelle in de Argonnen wordt voortdurend ge vochten, waarbij van handgranaten gebruik wordt ge maakt. Aan de Maashoogten beblwn de Duitschers bij de Trandiée de Colonne na hu», échec in den nacht van 27 op 28 dezer den aanval niet hernieuwd, in de Vogezen slaagden de Duitschers er in voorloopig de Fransche voorposten op de hellingen ten oosten van Metzeral terug" te dringen. Wij deden dadelijk een te genaanval en heroverden een deel van het verloren ter rein. Hel Duitsche legerbericht reed3 in een deel on zer vorige oplaag vermeld luidde gisteren: De Fransdien hebben gisteren door sterk artillerie vuur een nachtelijken aanval voorbereid tusschen den straatweg Lens-Béthune-Atrecht, die echter in ons ar tillerievuur mislukte. Gp de hoogten van de Maas deed de vijand in den loop van den dag vijfmaal een aanval op de, door ons den 26sten Juni genomen stel ling, ten zuidwesten van les Eparges. Met groote ver liezen werden deze aanvallen afgeslagen, evenals een nachtelijke aanval ten oosten van de Tranchée de Co lonne. Ten oosten van Lunéville kwamen drie door ver schillende vijandelijke bataiHooa uitgevoerde aanvallen tegen onze stellingen in het bosch Lesremabois en ten westen van Leintrey-Gondrexon slechts tot aan onze voorste versperringen; onder 't hevig vuur uit onze li nie vluchtte de vijanti raar zijn stellingen terug. Een vijandelijke waarnemingspost op de kathedraal van Soissons werd gisteren door onze artillerie ver dreven. DE FRANSCHE LUCHTAANVAL OP WILHELMSHAFEN. Het Wurtembergsche ministerie van oorlog deelde gisteren mede: Zondag 27 dezer te 10 uur 30 voormid dags vloog een Fransche biplan van Konstanz in de richting van Friedrichshafen. Reeds bij de nadering werd het vliegtuig door de artillerie hevig beschoten, het zette daarom zijn tocht niet voort, maar vloog heen en weer boven den oever van het meer en wierp drie bommen neder, die echter geen schade aanrichtten. De eene viel in het meer bij Manzell, de anderen op het terrein tusschen Schnetzenhausea, Waggerahausen en den oever van het meer. Nadat hij de laatste bom had neergeworpen, ont trok hij zich aan het artillerie-vuur door weg te vlie gen in de richting van Konstanz. Volgens Zwitsersche bladen moest de vlieger later op Zwitsersch gebied landen en werd hij daar gearres teerd. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisterenAan het Dardanellenfront was er In den nacht van 26 op 27 dezer eenige wisseling van geweervuur en bom men. In den morgen van 27 juni richtten wij met gunstig gevolg een heftig infanterie- en artillerie vuur op de stellingen van den vijandwij verniel den eenige van zijn onderkomens en brachten ver warring in zijn kamp, waar een dichte rookzuil en andere aanwijzingen van een brand werden waarge nomen. Bij Ariboernoe duurt het infanterievuur en het bommenwerpen voort. Van tijd tot tijd verspilt de vijandelijke artillerie te vergeefs projectielen, om onze loopgraven te verwoesten. Vijandelijke vliegers wierpen zonder resultaat bommen op het dorp Jenisjkir, ten zuiden van Koean Kale. Onze Anatollsche batterijen beschoten met goed gevolg de vijandelijke artillerie bij Sedul Bahr. Aan de andere fronten niets van beteekenis. DE GEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Op het Italiaansche oorlogstooaeel is ook gisteren niets van belang voorgevallen. De vijand verschoot wederom veel munitie op het bruggehcofd van Gciz. HET INTERVIEW MET DEN PAUS. Naar de Kolnische Volkszeitung meldt, bevat de Corriere d'Italia het verslag van een gesprek met kar dinaal Gasparri, den pauselijken secretaris van staat, die verklaarde dat de Pariische journalist Latapie, in het verslag van zijn gesprek met den Paus in de Liber- té, verscheiden belangrijke beweringen van den paus eenvoudig heeft verzonnen. Om den Paus voortaan voor dergelijke beklagens waardige onbescheidenheden te behoeden, zal de Paus zoolang dé oorlog duurt geen journalist meer ontvan gen. KORTE BERICHTEN. De Duitsche Keizer heeft aan den sultan van Turkije een telegram van gelukwensch gezonden over de geslaagde operatie die de sultan ondergaan heeft. In net antwooratelegram wenschte de sultan den Kei zer geluk met de herqvering van Lemberg. Generaal von Bissing beeft het besluit uitgevaar digd, dat de verkiezingen voor de gedeeltelijke ver nieuwingen der gemeenteraden in België niet plaats zullen hebben. De „Giomale d'Italia" bericht, dat Skoetari (Albanië) door Montenegrijnsche troepen is bezet. OORLOGSCREDIET. In aansluiting aan het bericht dat spoedig weder zou moeten worden overgegaan tot het aanvragen van een buitengewoon oorlogskrediet, wordt thans verno men dat een daartoe strekkend wetsontwerp naar den Raad van State is gezonden. Het aangevraagde kre diet moet 90 millioen bedragen. (Reeds in een deel onzer vorige oplage vermeld). EEN DRAMA AAN DE GRENS. Men seint ons uit EmmercompascuutnMaandag begaf zich zekere M. uit Bargercompascuum over de grens, waar hij werd aangehouden door een Duitschen gendarme, die hem naar zijn pas vroeg. Als antwoord trok M. zijn mes en bracht daarmede den gendarme een doödeiijke verwonding toe. Deze wist echter nog zijn revolver te trekken en schoot zijn aanvaller op de plaats dood. Ook de gewosde is iniu&schea over- IC'Clciï* HULP AAN ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENEN. Men schrijft aan de Tel.: De Duitsche grensbewoners worden door dé mili taire autoriteiten verdacht, dat ze ontvluchte krijgsge vangenen behulpzaam zijn bij het overschrijden der grens. Ten einde zich hiervan te overtuigen, begaf zich een Duitseh officier, als Belgisch krijgsgevangene gekleed, naar de Duitsche grens, dicht bij Aalten en vroeg eene daar wonende landbouwer S. hem voor 50 Mark over de grens te brengen. De man liet zich ver leiden, liep zoodoende in den val en na eenige uren werd hij en zijn gezin gevankelijk naar Wesel gevoerd wegens het plegen van handelingen in strijd met de belangen van zijn vaderland. BINNENLAND. Mr. P. J. TROELSTRA. Mr. Troelstra zal, op advies van zijn geneesheer, aan het eind van deze week naar het Oosten des lands vertrekken, om daar ir. de landelijke rust ge nezing te zoeken, meldt het Volk. Gemengd Nieuws. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Zooals men zich herinneren zal, speelde zich in het laatst der vorige week in een perceel aan de Schiestraat te 's-Gravenhage een zonderlinge geschiedenis af. De echgtenoote van den bewoner L. van bedoeld perceel, had n.l. onverwachts bezoek gekregen van een haar onbekende vrouw, die haar was komen mededeelen, dht aan L. een ernstig ongeluk was overkomen en die haar, toen zij door deze Jobstijding van streek was geraakt, medicijnen zou hebben toegediend. Gedacht werd aan poging tot vergiftiging. In de buurt gingen allerhande praatjes en vernomen* wordt thans, dat L. door dé politie zou zijn aangehouden, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan poging tot oplichting en dat een dienstmeisje van een familie in de Joan Maet- suykerstraat zou aangehouden zijn onder verdenking, medeplichtig te zijn aan poging tot vergiftiging. Juf- De Directie ziet zich genoodzaakt dc abonnementsprijzen van de „Alkmaarscli* Courant" vanaf 1 Jnli a.s. te bepalen al volgt s binnen de stad f 1.— per kwartaal en 71/2 cent per week, franco per post f 1.25 per kwartaal. Zij, die zich met 1 Jnli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. KOSTELOOZE BEZICHTIGING op Zondag 4 Juli a.s., van 's namiddags 1 tot S nur. Kinderen beneden de 12 jaren worden niet toe gelaten, van 12 tot 16 jarigen leeftijd slechts onder geleide. In het belang der bezoekers is bepaald, dat zich niet meer dan 50 te gelijkertijd in het Museum mo gen bevinden. In de localen mag niet gerookt worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren armband, drie rózenkransen w.o. een zilveren, een postduif, een medaillon, een passerdoos, een lap bont, drie portemonnaies met geld, twee zilveren en een gouden broche, twee parapluies, een taschje met inhoud, een bont schort, een koperen tabaksdoos en een damestaschje en eenige parapluie- Alkmaar, 30 Junf 1915. De fd. Commissaris van Politie, J. H. G. VAN DEN BERG. frouw L. moet bedoeld dienstmeisje herkend hebben als degene, die haar bezocht en haar had laten drin ken. NOG NET GESNAPT f Toen gistermiddag een rijksambtenaar op't station te Gennep, een tot vertrek naar Duitschland gereed- staanden trein visiteerde, kwam de omvang van eene zich daarin bevindende vrouw hem wel wat verdacht voor, temeer daar het uiterlijk er overigens nu niet zoo bijzonder welgedaan uitzag. Hij liet haar der halve uitstappen en visiteeren, waarbij bleek, dat ze onder hare kleeding tot zelfs in hare onderste onderkleeding zakjes met meel verborgen had. Toen ze zich ontdekt zag, verklapte ze aan de amb tenaren, dat de beide andere zich bij haar in den trein bevindende vrouwen eveneens meel bij zich hadden. Daar de trein zich juist in beweging had gezet, sprong een der ambtenaren op den trein en reed mede tot den uitersten militairen post aan de grens, waar alle treinen voor controle moeten stil houden. Hier liet de commies de beide vrouwen uitstappen. Ze moesten nu met hun vracht beladen naderhapd bleek, dat ze 13, resp. 9Va Kg. meel onder hare kleeding hadden met hem den drie kilometer langen weg naar het station te voet afleg gen, waar ze aan lijfvisitatie werden onderworpen met het. bovengenoemde resultaat. Ze waren geheel voor smokkelen,ingericht en hadden langs haar lichaam op vernuftige wijze overal kleine zakjes voor ber ging van levensmiddelen in hare kleeren aangebracht. Het meel werd in beslag genomen en tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Aanmerkelijk verdund, konden ze drie uur later naar hun land wederkeeren, meldt «de Tel,'1 NOG EEN VREDES-ORGANISATIE. Te 's-Graveniage, aldus meldt een circulaire, is op gericht een commissie tot voorbereiding van een Alge meene Vredes-Beweging onder de Jongeren. Deze commissie wenscht de vredes-idee te propageeren on der allé jonge menschen, omdat, indien de jeugd van thans voor deze idee gewonnen wordt, in de toekomst de maatschappij zeer vele vredes-voorstanders zal be vatten en hierdoor in vele opzichten zeer zeker maat schappelijke verbeteringen te wachten zijn. DE VERDRONKEN CHINEES. Gisteren werd gemeld, dat in het z.g. Oostzanerka naai ondier de gemeente Buiksloot het lijk van een naar schatting 35-jarigen Chinees was opgehaald. Nader meldt men aan de N. Rott. Crt., dat dit lijk is herkend als dat van den sinds 24 dezer vermisten N. H. J. W., handelsreiziger, die woonde in de Kinkerstraat te Am sterdam. De man had een Indisch uiterlijk, dat bo vendien door het water was opgezet; zoo heeft men het lijk eerst voor dat van een Chinees aangezien. De man stond bekend als een goed zwemmer; dé handen waren niet gebonden, de voeten echter wel. Vermoede lijk moet er niet aan misdaad worden gedacht. VERGUNNINGS-FLADpERAK. Fladderak is de bekende Groningsche gezelschaps- drankbrandewijn op citroen. Verlofhouders mogen dat natuurlijk niet verkoopen, maar wel mogen zij ver- koopen alcoholhoudende dranken met ten hoogste 22 pet. alcohol. De heer W. Bloem te Weite (gem. Vlachtwedde) ver kocht nu fladderak, door hem „vergunningsfladderak" gedoopt, ter sterkte van 17 18 pet. De kantonrechter te Winschoten heeft nu een onder zoek gelast naar de „kracht" van deze „kruiden". Van het resultaat van dit onderzoek hangt ae strafbaarheid van Bloem af. UIT PURMEREND. "Bij de gisteren gehouden candidaatstelling voor den gemeenteraad is verzuimd de candidaatstelling van den S. D. A. P.-candidaat ten stadhuize in te leveren. UIT EGMOND AAN ZEE. In de Maandag gehouden raadsvergadering werd behandeld: Qinklrpti

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1