DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Von list oosts! oorlogsterroio, Van lel westelijk oorlogsterrein, Vi 1st ziidei oorlogteln, Verwisseling ran BROOD- en HEELKAARTEI. Uitkeering vergoedingen MILITIE en LANDWEER. No. Honderd en zeventiende jaargang, 1915 MïïiïiMtspriif jrar 3 lisiiisi 1—fc j, post f til lÉêrMepis 19 et nul groots tetters naar ptaatsnimte, B&mfr. H. t tafe- es Iislfils&ÉM iX BERfe COSTER I WOU Toor^ü! C l Telstar 3. YBHDAG 2 JULI liö^ ^3 C3 ENGELAND. VARIA. NEDERLAND. O». 0» ALKMAAR, 2 Juli. Het nieuws is schaarsch vandaag. Op het Westelijk corlogstooneel schijnt de verhou ding iets ten gunste van de Duitschers te zijn gewij zigd, tenzij de Franschen stil zijn om zich voor te be reiden voor een grootere actie. Een feit is echter, dat de Fransehe aanvallen uitblijven en dat Duitsche aan vallen in de Argonnen eenig gering succes hebben op geleverd. Van Franschen kant ziet men in deze Duit sche levendigheid een poging om den spoorweg Cha lonsVerdun te naderen bij St. Menehould en dan Verdun van het Westen uit te bedreigen. Begin Sep tember hebben de Duitschers bij St. Menehould ge staan, maar na den terugslag aan de Mame, zijn ze op ongeveer 15 K.M. van die plaats moeten terugtrekken, waar ze zich nu nog bevinden. En 15 K.M. vooruit te willen, dat schijnt op dit door de natuur en door de kunst versterkte terrein, waar een vooruitgang van slechts eenige meters slechts verkregen kan worden door ontzettende offers, een hopelooze onderneming. Het blijkt dan ook uit het Fransehe communiqué, dat de nieuwe Duitsche aanvallen onmiddellijk tot staan konden words» gebracht Zooals men weet strijdt hier de legermacht onder den Duitseken kroonprins, ter wijl het Fransehe leger onder generaal Sarrail tegen stand biedt. Op het Zuidelijk ooriogstooneei klagen de Italianen over den regen, die him actie belemmert en zij consia- teeren, dat in het dal van de Isonzo, wïpr Italië nog het ernstigst oorlogvoert, men zéér langzaam vooruit komt, voetje voor voetje het terrein moet winnen en dan dadelijk aan het versterken moet gaan om de winst te kunnen verdedigen tegenover de tegenaanval len. Op het Oostelijk oorlogsterrein wordt heden ge vochten, zonder dat er nog een in een communiqué te vermelden resultaat is bereikt De Juni-buit wordt hier van Oostenrijksche zijde opgegeven op 521 officieren en 194.000 man, 93 kanonnen, 364 machine-geweren, enz., waaruit blijkt, dat Rusland zijn manschappen heeft geofferd om zijn kanonnen te behouden. De Duit schers geven hun juni-buit in Polen op als 25,595 ge vangenen, onder wie 121 officieren, en 7 kanonnen. De heer Asquith heeft medegedeeld, dlat de Britscke verliezen aan de Dm dartel'en hebben bedragen tot 31 Mei: 496 officieren gedood', 1334 gewond en 92 ver mist, 6927 manschappen gedood, 23542 gewentj en 6445 vermist. Ter zee werd een oude Engelsche torpedojager aan de Oostkust van Engeland beschadigd, hetzij dat het schip op een mijn liep of getorpilleerd werd. Het schip ligt in de haven, zegt het bericht. Vermoedelijk is het gesleept, terwijl dé bemanning het verlaten had hoe is het anders te verklaren, dat er veertien per sonen vermist worden? Een aantal schepen zijn in den grond geboord: het Engelsche stoomschip „Lomas", geladen met maïs van Buenos Aires, het Engelsche stoomschip „Welbury", geladen met suiker, het Engelsche stoomschip „Ingle- more", de mailboot „Armenian", die 12 Ameri kanen aan boord had, de „Monarch", en eindelijk de „M;u na", een Noorsch schip. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren De toestand: is op bei oostelijk oorio;. ..nonee! onveranderd. De itt juni behaalde buit bedraagt twee vaandels, 25.695 gevangenen, onder wie 121 officieren, 7 ka- nonnen, 6 mijnwerpers, 52 mitrailleurè, een vliegtuig. Bovendien, nog v<ma terieel. Op bet zuidoostelijk ocricgsteoaael namen gisteren de troepen van von Lin- sirtgea na verbitterden strijd de Russische stellingen im oosten van de Gniia-Lipa, tusscheu Koeniteje er; Loeezyne en ten noorden van Bohatyn. Drie officieren en 2328 man werden gevangen genomen; vijf mitrail leurs werden buitgemaakt. Ook ten oosten vaa Laniberg drongen de Gosten- rifjksch-ïiongaarsdie hoepen de vijandelijke stellingen binnen. Het ieger van von Mackensen dringt verder voort tegen Weichsei en Boeg. Oois: ten westen van den Weichsei wijken de Russen, den van de K amienna. De gezameiijke buit in Juni gefuaakt door de onder von Linsingen, von Mackensen en Woyrsch sitrijdende verbonden troepen bedraagt 409 officieren, 105.650 cum, 80 kanonaen, 268 mitrailleurs. Het Oostenrijksche Iegerbericht meldde gisterenIn OcA-Galicië duren de gevechten aan de Guila Lipa en in de streek ten oosten van Lemberg voort. De Oosten rijksche troepen zijn op verschil lende plaatsen voorige- rukt tot op de hoogten ten oosten van de Guila Lipa en in de vijandelijke stellingen binnengedrongen. Ook zijn de bondgenooten erin geslaagd beneden Rohatyn na een verbitterd gevecht den oostenlijken oever in hun bezit te krijgen. Aan de Dn jester ia het volmaakt rustig. In het bron- gebied' van de Wieprz werd Zamosz bezet. Het noor den van de Tamef-vlakte is in zijn geheel in onze han den. Ten westen van de Weichsei volgden onze troe pen den achteruittrekken den vijand tot voor Tarlof. In de maand Juni werden door de in het noord oosten ageerende Duitsche en Oostenrijksch-1 iongaar- sche troepen in het geheel 521 officieren en 19.499 man gevangen genomen en 92 kanonnen, 364 machine-ge weren, 78 munitiewagens, 100 veldspoorwagena enz. buitgemaakt. DE STRIJD IN BELGIS EN N.-FRANKRIJK. Het Fransehe mMdagcommuniqué meldde gisteren: Twee nieuwe aanvalspogingen op de, loopgraven ten oosten van den weg van Binarville wérden Afgeslagen. De door de Duitschers in het vuur gebrachte strijd krachten kunnen op wee divisiën worden geschat. Aan het front ten noorden van Verdun had een beschieting plaats van het bosch van Ailly. Een hveige aapval in de buurt van Metzeral werd volkomen tot staan ge bracht. De Duitschers leden zware verliezen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten noorden van Atrecht namen de gevechten om de loop graven en de voortdurende artillertegevechteo een voor ons gunstig verloop. In Champagne, ten' zuidoosten van Reims, vielen de Franschen zonder succes aan. Aan de Maashoogten en in de Vogezen slechts leven dige artilleriegevechten. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Zeebrugge en Brugge, zonder militaire schade aan te richten. DE GEVECHTEN AAN DE n alllAnsch-oostenrijksche GRENS. Hei Oostenrijksche Iegerbericht meldde gisteren: De gistermiddag door verscheidene vijandelijke in- fanterie-divisies hernieuwde algemeene aanval tegen over stellingen, aan den rand van het plateau van Do- berdo werd overal onder zware verliezen voor de Ita lianen afgeslagen. De voornaamste aanval van den vijand was gericht tegen het front SagradoMontc Cosich, ten noordoosten van Monfalcone. Bij Selz en Vermegliano drongen de Italianen onze voorste loopgraven binnen, doch een tegenaanval on zer dappere infanterie wierp den vijand weder naar het dal terug. De hellingen van de Monte Cosich zijn met lijken van Italianen bedekt. Een 's avonds onder nomen aanval tegen de hoogten ten oosten van Mon falcone, een aanvat ten noordoosten van Sagrada en verscheidene kleine aanvallen tegen het bruggehoofd van Gorz mislukten eveneens. Na deze nederlaag van den vijand trad, rust in. Onze troepen, die nog volko men in het bezit van al hun stellingen zijn, zijn tot een nieuw gevecht bereid. In den noordelijken Isonzo-sector en aan de Karin- thische grens houdt het artillerievuur aan. DE MUNITIE-AANMAAK. Een Reuter-bericht meldt uit Londen: Ze$ Londen- sche leveranciers van munitie hebben, ofschoon zij reeds belast werden met de levering van de grondstof fen voor oorlogsmateriaal, zich bereid verklaard een groot aantal werklieden ter beschikking te stellen voor de munitie-aanmaak. Dientengevolge hebben zij een regeling getroffen betreffende de wederzij dsche uitwis seling van mechaniciens, om hun machines aan het werk te houden, daar vele werklieden door het regee- ringscontract opgevorderd werden. Het ministerie van Munitie verklaarde, dat de in schrijvingen voor den dienst der munitieverzorging zoo hoogst bevredigend zijn, dat dit systeem van vrij willige aanbieding als volkomen geslaagd kan wor den beschouwd. Gedurende de laatste twee dagen le verde de munitie-recruteering 20,000 man. DE GEBOORTEN IN OORLOGSTIJD. Uit de jongste geboorte-statistieken van Weeuen schijnt te blijken, dat er wel eenige gronden zijn an te voeren voor het volksgeloof, dat in oorlogstijd meer jongens worden geboren dan meisjes. Van de kinderen, geboren uit de te Weenen vertoevende vluchtelingen uit Galirië en de Boekowina, waren er op de 559 pas geborenen 314 jongens. De normale verhouding* is 108 jongens op 100 meisjes, terwijl daarentegen de bo venvermelde getallen een verhouding van 128100 ge ven F.en Weensche commissie voor de verzorging van pasgeboren kyvleren. die tengevolge van den oorlog onderstand behoeven, heeft dezelfde ervaring opge daan. Van die kinderen waren er 140 jongens op 100 GETORPILLEERD OF OP EEN MIJN GELOOPEN? De bemanning van het gezonken Nederlandsche stoomschip „Ceres" heeft te Kopenhagen voor den consul-generaal der Nederlanden een zeeverklaring af gelegd. Geen kon er uitmaken, of het schip op een mijn dan wel door een torpedo was verongelukt. BINNENLAND. meisjes. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip Anninian is gisteren bij de Scilly-eilanden döor een Duitschen onderzeeër beschoten en daarna getorpilleerdL Verscheiden leden Van de bemanning werden gedood. De Noorsdie bark Thistlebank is gisternacht voor Fastnet getorpilleerd. Een deel van de bemanning is te Baltimore Ierland) aangekomen. Eerste m'raster Asquith deelde tn het Engelsche Lagerhuis mede, dat de Engelsche verliezen van leger en vloot aan de Dardanellen tot 31 Mei In het geheel hebben bedragen: 496 officieren gesneuveld, 1134 ge wond en 92 vermist; 6927 manschappen gesneuveld, 23,542 gewond, 6445 vermist. Tot nu toe hebben ongeveer 80,000 Fransehe offi cieren en soldaten voor hun dapperheid het oorlogs- krais verworven. Ten noorden van Nancy is een begraafplaats ontdekt, die naar verschillende daar opgegraven sieraden en wapens doen vermoeden in den tijd der Merovingers is aangelegd. Ook skeletten in goeden staat zijn bij de ontgraving van het terrein aangetrof fen. MAXIMUMPRIJS BOTER. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de maximumprijzen voor den verkoop van boter, die voor Juni waren vastgesteld, ook voor Juli zullen gelden. TWEEDE KAMER. NADERE UITBREIDING DER LANDSTORM. Verschenen is, zooals gisteren reeds in een deel der oplage werd vermeld, het voorloopig verslag betreffen de het Wetsontwerp tot uitbreiding van den Landstorm enz. enz. Algemeen werd er geklaagd dat de strekking van dit wetsontwerp voor niemand volkomen duidelijk is. Vast staat, dat bij aanneming, aan de Kroon zeer vèr strek kende bevoegdheden zullen worden verleend, maar omtrent dè vraag, in welken zin die zullen worden ge bruikt bestaat groot evrschil van inzicht. Ook de toe lichting werd zeer vaag genoemd. Zij schijnt zoo werd opgemerkt, de miskenning van het zeer groote volks belang, dht bij dit ontwerp is betrokken. In breede kringen is door de indiening ongerustheid ontstaan, doordat de meening is gewekt dat alle ge schikte personen beneden de 40 jaar, die niet in mili tairen dienst zijn, nu binnen korten tijd zullen worden ingelijfd, en begrijpelijkerwijs heeft dit weer aanleiding gegeven tot zwartgallige voorstellingen betreffende onze internationale positie. Door betere toelichting had de regeering een en ander misschien kunnen voor komen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk. Uit de woordeö der memorie van Toelichting hadden vele leden den indruk gekregen, dat de regeering met haar voorstel beoogt het effectief van het leger belang rijk te versterken. Met maatregelen van zoo verre strekking verklaar den tal van leden zich, om verschillende redenen, niet te kunnen vereenigen. Bestaan er redenen om wat ten vorigen jare vol doende werd geacht, thans niet langer voor voldoende te houden? Voor het doel, waarvoor onze tegenwoor dige strijdmacht noodig zou zijn, schijnt ze, naar het oordeel van die leden voldoende. Voorts wees men op de zeer groote persoonlijke en economische óffers, die door zulk een legeruitbreiding van de bevolking zouden worden gevraagd en op dé zeer aan zienlijke uitgaven, waarop zij den staat zou komen te staan. De ervaring van de laatste maanden heeft ons waarlijk wel in staat gesteld, ons daarvan een beeld te.vormen. Voor honderden en duizenden kleine zakenmensdien heeft de mobilisatie naast per soonlijk leed, een bedroevende achteruitgang van het bedrijf, zoo niet een volslagen ondergang daarvan medegebracht. In de ongerustheid', die door dit wets ontwerp in breede kringen der bevolking is gewekt en die, voor zoover zij zich nog niet uitte, zich ongetwij feld nog zal doen hooren, spiegelde deze bezwaren zich af. Voor de regeering behoort die ontroering onder het volk een reden temeer te zijn, om zich wel rekenschap te geven van de vraag, of die door haar overwogen maatregelen onze weerkracht werkelijk ten goede zul len komen in een mate, die aan de gevraagde offers evenredig is. De hier aan het woord zijnde leden, die aldus spraken, waren ten deze zeer twijfelmoedig ge stemd. Verscheidene leden merkten op, dat het plan leger uitbreiding vóór alles behoort te worden getoetst aan de vraag of het uitvoerbaar is. En zij aarzelden niet als hun meening uït te spreken, dat het antwoord op die vraag ontkennend moet luiden. Verscheidene leden konden zich de indiening van dit voorstel slechts verklaren door aan te nemen dat de re geering daardOor heeft willen tegemoet komen aan de beweging, door sommigen in dien lande sedert eenigen tijd ten gunste van algemeenen oefenplicht gevoerd aan die actie een concessie heeft willen doen al moest zij zelve weten, dat het in werkelijkheid niet meer dan een scnijn-con cessie kon zijn. Wordt het voorstel wet, dan zal toch aan de verwach li ting van de bovenbedoelde adressanten niet worden I! voldaan, omdat, gelijk gezegd, daaraan met kan wor- I den voldaan, tiet is eén onmogelijke eisch, dat, „ge durende dezen oorlog en bij de daarop volgende vre desonderhandelingen op elk gewild oogeriblik over al le gezonde, krachtige mannen in weerbaren staat kan worden beschikt"; een geoefend volk is niet binnen eenige maanden te vormen, nog minder in korten tijd te organiseeren, te encradeeren, te bewapenen en te voorzien van de noodige munitie. Ontstemming en critiek zullen zich dan ook ongetwijfeld doen hooren. Door verschillende leden werd' het denkbeeld even wel verdedigd. Zij stelden bij de beoordeeling van het wetsontwerp voorop, dat het slechts betrekking heeft op den tijd gedurende welken militie en landweer zijn gemobiliseerd. De strekking van het wetsontwerp is slechts de on gunstige gevolgen op te heffen van de omstandigheid, dat de Landstormwet eerst sedert 24 Mei 1913 werkt. Het nieuwe ontwerp beteekent voor de betrokkenen ze ker een belangrijk offer en voor den Staat niet onaan zienlijke kosten, maar in de oogen dezer leden is de vermeerdering van het getal geoefende en voor de landsverdediging geschikte mannen die offers alles zins waard, terwijl zij niet geloofden dat een verhoo ging van de weermacht een prikkel zou zijn om aan den oorlog deel te nemen. De Regeering heeft, blijkens de Memorie van Toe lichting, aan een vervanging van de onder de wapenen zijnde landweermannen ook in de eerste plaats ge dacht, maar niet aan dit doel alleen. Wilde de Regee ring door een omwerking van het ontwerp, zich tot de oproeping en inlijving van die personen, die voor deze vervanging noodig zijn, beperken, dan zou men met haar kunnen medegaan; het denkbeeld van uitbreiding van het electief onder de wapenen, zou dan moeten worden losgelaten, al zou op deze wijze wel een waardevolle reserve, n.I. in (ten vorm van de vrijgeko men landweermannen, worden verkregen. Het hier besproken denkbeeld vond bij vele leden instemming. Eenige leden verbonden aan hunne me dewerking echter de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de uitwerking in de wet zoude geschieden en niet aan de Regeering een vrijbrief zou worden verleend. Ook le- De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat bij de eerstvol gende verwisseling van brood- en meelkaarten op 6 Juli a.s., de nieuw uit te reiken kaarten zullen gelden voor een term(Jn van vier weken, "alzoo van 7 Jnli tot en met 3 iugnslns a.s. en dat, bijal dien een kaart over gemeld tijdvak niet toereikend mocht zijn, tegen inlevering van de eerste een tweede zal worden üitgereikt, waarop aanteekening zal wor den gedaan van het gewicht aan brood of meel, 't welk op de eerste kaart reeds werd ontvangen. Alkmaar, 2 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., R Burg. De Burgemeester van Alkmaar brengt tor kennis van belanghebbenden, dat de uit betaling der vergoedingen zal plaats heb ben ten Stadknlze op Dinsdag 6 Juli a.s., voor zooveel de LAJDWEEB betreft van lO—11 en voor zooveel de MJ3QIIILE aangaat van 11IS nar. Alkmaar, 2 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo. Burg. den, van wie hierboven bleek, dat zij tegen het verder gaande voorstel van den Minister geen bezwaar had den, verklaarden zich subsidiair met een plan van meer beperkte strekking te kunnen vereenigen. Intus- schen meende men, dat het moeilijk zou zijn, in de wet hét denkbeeld, de strekking der wet te beperken tot de vervanging der landweermannen door geoefende jonge landstormmannen, met zooveel woorden neer te schrij ven. Wel zou men de werking der wet kunnen bepalen tot de vrijgestelde en vrijgeloten van die (jongste) lichtingen, die voor het hier aangegeven doel onont beerlijk zijn. Gaama zou men vernemen, welke de meening der Regeering over dit denkbeeld! is. De ver wachting werd uitgesproken, d!at het niet moeilijk zou de zijn op de hier aangegeven basis tot overeenstem ming tusschen Kamer en Regeering te komen. Algemeen, ook van de zijde der voorstanders van* het wetsontwerp, drong men er op aan, dat de Regee ring haar bedoelingen onomwonden zou Uiteenzetten en de in dit Verslag voorkomende vragen zoo volledig mogelijk zou beantwoorden. Mr. P. J. TROELSTRA. !n aanshiiing met het gistera door ons gemelde be- i richt omtrent den gezondheidstoestand van het Twee- 1 de Kamerlid mr. P. J. Troelstra schrijft de Haagsche N. Crt.: „Met leedwezen vernemen wij dit verontrustende be richt. Voor het Nederlandsche parlement en voor de Nederlandsche staatkunde in het algemeen zou het ver dwijnen van den heer Troeltra een zeer ernstig verlies beteekenen. In zijn partij is hij de eenige politieke per soonlijkheid, die een staatsman kan worden genoemd." Gemengd Nieuws. DE INBRAAK BIJ MINISTER TREUB. Nader meldt men nog: De villa „le Chaney", bewoond door minister Treub, is gelegen aan. den „Hoogen Weg", aan den Ouden Scheveningschen Weg, achter hotel „Promena de Witte Brug". De inbraak is blijkbaar het werk van beroepsdieven, die met groote omzichtigheid schijnen te werk te zijn gegaan. De inbraak moet zeer laat in den nacht zijn gepleegd, daar de heer Treub eerst ver na middernacht zich ter ruste had begeven. Men vermoedt, dat cte dieven bij een boom aan d achterzijde van. bovengenoemd hotel het voor hen gut stige oogenblik hebben afgewacht, daar een hedenocfc tend op spoor gezette politiehond telkens naar den be doelden boom liep en daar begon te blaffen. Hoewel de ramen der slaapkamer den heelen nacht open waren gebleven, heeft niemand' van de familie, evenmin al3 van het dienstbodenpersoneel, eenig gerucht gehoord. Op niet minder dan vier plaatsen is getracht het huis binnen te komen, totdat dit gelukte aan de naar. de eetkamer voerende serre. Hier is getracht een ruit los te maken, doch hiermede is niet voortgegaan. In het houtwerk ter zijde van het spanjolet zijn gaten ge boord en toen is waarschijnlijk door middel van een door de gemaakte opening gestoken haakje het span jolet naar beneden getrokken, waarop de serre-dieuren konden worden geopend. Toen stonden de dieven voor een zwaar ijzeren rolluik, dat de eetkamer van de serre afsloot. Dit luik hebben zij bijna een halven meter opgeschoven en er toen een stoel onder geplaatst om te beletten dat het zou zakken. De dieven hadden nu gemakkelijk werk, daar alle kasten zonder braak konden worden geopend. Met een oxydeerende vloeistof hebben zij de verschillende voorwerpen „gekeurd", en wat geen edel metaal bleek, verder onaangeroerd gelaten. De diefstal werd eerst hedenochtend bemerkt. Op den grond lagen overal étuis en andere zaken, die niet van de gading der inbrekers waren geweest, verspreid. Zij zijn blijkbaar alleen in de benedenverdieping ge weest. Ook hebben zij getracht de brandkast te ope nen, maar hierin zijn zij niet geslaagd. In den tuin werden voetsporen gevonden, maar niet duidelijk genoeg om daarvan afdrukken "te nemen Vermoed wordt dat de dieven langs het inrijhek in den tuin zijn gekomen en, over het gras loopende om geen gerucht te maken, de villa zijn genaderd. Spoedig na de ontdekking van het misdrijf was het parket ter plaatse en werd door de justitie en justitieele politie van Scheveningen, onder leiding van mr. Del Campo,. genaamd Camp, substituut-officier van justitie bij de Haagsche rechtbank, een uitvoerig onderzoek inge steld. Ook de politiehonden-brigade was met enkele politiehonden daarbij tegenwoordig. Tot dusver ech ter zonder resultaat. .ai.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1