R ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van let oostelijk oorlngstsrrain. Van iet westelijk oorlogsterrein, Van liet zuidelijk oorlogsterrein. Ui Honderd en zeventiende jaargang. 1915 KükwMN W 3 «sh 11—fc H wt I fat IJiwto>mi 10 tl 5. lOf^L art wm naar itahnM. S*wi fc 8.V. Mt- mIwfcliWBul iJ. Pils, FPU I VfH, Imtm l Tulefnr. 5, M4 4WDAG 5 JULI Ter zee. TARLL NEDERLAND. ALKMAAR, S Juli Nu het offensief der verbondenen op het Westelijk ooriogstooneel overal tot Etaan ia gebracht, de troe pen van generaal Joffre nergens een plekje hebben ontdekt, waar ze door het Duitsche front heen konden breken en de met moeite verkregen terreinwinst zich bepaalt tot de verdedigingswerken in de dorpen Ca- rency, Ablain en Neuvilla en Souchez, zijn de Duit schers een offensief begonnen. Blijkbaar hebben de laatsten zich versterkt en titans ala eerste punt gekozen het Westelijk deel der Argonnen. Men heeft de hoop op Verdun, het belangrijkste van de verdedigingswer ken VerdiuiirToul-Belfort, nog niet opgegeven. Men heeft het reeds aan verschillende kanten beproefd, en wil het nu eens probeeren langs den spoorweg naar Parijs. Een klein succesje werd behaald, het Duit- sche communiqué verzekert, dat het offensief wordt voortgezet In Noord-Frankrijk en België is het woord aan de artillerie, die in den regel de komst der infan terie binnen enkele dagen aankondigt Op het Oostelijk ooriogstooneel wordt de strijd steeds belangwekkender. Aan het Dnjester-front feeeracht wal ia waar rust, maar in hel Noorden van Oalicië en in het Zuiden van, Polen deen zich in teressante mogelijkheden voor. De Russen moeten ten Zuiden van Lanberg heel snel: terug, willen, ze het verbroken verband herstellen en een ernstige door braak voorkomen. Hei. Russische communiqué dteelt mede, dat men teruggetrokken ia op de Zloia-lipa, dat is ongeveer 20 kilometer oostelijker en het is zeer de vraag of deze terugtocht vei' genoeg is, dan wei of zij zal moeten worden voortgezet Maar vooral in Zuid-Polen doet de terugslag der gebeurtenissen in Ga Li ei zich geldien. Daar hebben de Duitschers en Oostenrijkers een linie bezet, die aan de grens vrijwel evenwijdig loopt op een afstand! van 50 K. M. Het zal de eerstkomende dagen moeten blijken of deze li nie noordelijker opgewerkt ten worden, of dus de Russen het verlaten der steden Iwangorod, Lublin en Cholm zullen kunnen voorkomen en zullen kunnen te gengaan, dat Brest Litcwsk als retraite wordt af gesloten. Ea hoe noordelijker deze linie gaat, hoe meer natuurlijk ook de linie, die heel den wintc-r star en onbewegelijk tot Warschau is gebleven, zich zal moeten wijzigen,, hetgeen natuurlijk bezetting van steeds meer Fooisich gebied door Duitschers en Oos tenrijkers tengevolge heeft Ter zee hebben de Duitschers een mJjneoschip tegen dé Russen verspeeld. Bij heiig weer geraakte een smaldeel kleinere Duit sche vaartuigen in de Oostzee verzeild tusschen eenige grootore Russische' kruisers, die de „Albatross" (een scheepje van 2200 ton, gebouwd in 1907, gewapend met 4 machine-geweren en bemand met 200 man) na joegen en lekschoten, zoodat zij op Gothland op het strand moest worden gezet. Zweedsche bladen slaan een hoogen toon aan wegens het schenden der Zweed sche onzijdigheid, (de Russen bleven in dé Zweedsche wateren doorschieten) en zij eischen méér dan excuses, maar waarschijnlijk zal dit geval wel evenzeer met een siesar afloopea ate dat met de „Emden", teen dé Brit- schei rcgcerimg haar verontsdmldiging aanbood, dat bij de vernietiging van diezen Duitschen kruiser (o-p 10 November) de Chileensche neutraliteit was ge schonden en de zaak hiermede ala geëindigd werd be schouwd Dan verzekert de Russische marinestaf nog, dat to de Oostzee cfaor een onderzeeër een Duitsch schip van het Dëuischlaadrtype vernield to. Van Duitsche zijde verrefcert ram, dat het bericht niet juist i&, doch men •teat In het midden, wat ér dan wei gebeurd te. Is hel I misachten sea onderzeeër geweest van andere nationa-1 titeit, tim het Russische bericht aangaf? Is hat een.f wéét slagschip geweest dan een van het type Deutsch land (een z.gn. prae-dreadnought, tusschen 1904 en 1900 va» stapel gdoopen, metend 13.200 ton, loopend 20 mijten, zwaar bewapend, vier 28 cM, kanons, veer tien 17 c.M. kus., en twintig 8.8 c.M. kas., en bemand met 729 koppen)? Nadere berichten dienen afgewacht. Eigenaardig fa het, dat de Russen uitvoerige be schrijvingen geven over den- „slag" in dé Oostzee, (o. a. vermelden ze, dat de Duitschers trachtten te ontko men door rook te maken en dat de „Augsburg" werd beschadigd), maar verder zwijgen over het veel be langrijker ,X)etitorhland"-geval. üetorpilleerd werden de Engelsche stoomschepen „Richmond" en „Boduagnat", (resp. 3000 en 900 ton), waarvan het laatste schip vroeger aan een Antwerp- sdie reederij behoordia. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische hoofdkwartier meldde gisteren: In den nacht en op dén d!ag van 2 Juli ondernam de vijand talrijke gedeeltelijke aanvallen ten westen van den Njemen en wel over het geheele rivierfront van de Soeszoepa, aan dé Bobr bij Ossowiets, aan den rech ter Weichseloever bij Starozeba, zuidelijk van de Pilit- sa in de richting van Radom alsook bij Pakoslaw en Sjermo. Al deze aanvallen werden met succes terug geslagen. De vijand slaagde er alleen in zich meester te maken van een onbeduidend gedéelte van de eerste loopgra- venlinie bij Kalwarie. Wij zetten de hevige gevechten aan de Por en de Zamoiaje voort. Geen andere veran deringen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Op het oosteiijk ooriogstooneel is de toestand on veranderd. Het leger van generaal von Linsingen ver volgt de Russen in de richting van Zlotolipa. Drie duizend Russen vielen in onze handen. De vijand wijkt uit zijn stellingen te Naragon, Miesto tot het noorden van Przemysl. Van Kamionka tot Krylow aan de Boeg ia de toestand onveranderd. De aanval van- de legers van generaal von Mackensen heeft goeden voortgang. Tussichen den Weichsel en de Pilitza is niets bijzon ders voorgevallen. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde: De Russen, die gisteren in Oost-Galicië tusschen Na- rajowka en Zlotalipa en ten noorden daarvan met een talrijke legermacht tegenstand boden, werden door de legers der bondgenooteo aangevallen en na een uren- kng-geveeht over .het geheele front in dé richting van Zlotalipa teruggeslagen. Drieduizend gevangenen en een aantal machinegeweren vielen in onZe handen. Ook in de streek van Przemysl en Glinisny trekt de vijand in oostelijke richting terug. Aan de Boeg is de toestand niet veranderd. In Russisch-Polen is het in verschillende sectoren van het front toi hevige gevechten gekomen, daar de Russen, nadat zij versterkingen hadden gekregen, tot tegenaanvallen overgingen. Al hun pogingen echter om het verloren terrein te herwinnen, mislukten totaal. Een onzer corpsen sloeg alleen vijf aanvallen van den vijand bloedig af. Aan de Por en de Wysnica duren de gevechten voort. Aan weerszijden, van Stoedzianki drongen onze troepen over een frontlengte van vér scheiden Kilometers de hoofdstelling van den vijand binnen en sloegen hem met zware verliezen terug. Daarbij werden meer dan 1000 man gevangen ge nomen en drie mitrailleurs en drie kanonnen buitge maakt. De hoogten ten noorden van Krasnik werden in een hevig gevecht genomen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Franschè legerbericht meldde gistermiddag: De derde Juli kenmerkte zich door verhoogde acti viteit der Duitsche artillerie, vooral in België en- in de streek van Neuville, Ecurie, Rodincourt en op het front van de Somnie tot de Aisne. De Franschen be antwoordden het vuur met beschieting van dé vijande lijke loopgraven en batterijen. In de streek ten noorden van Atrecht deden de Duit schers in den nacht van 3 op 4 Juli in gesloten forma ties een aanval op den hollen weg Angres-Ablain ten noorden: van den weg Aix—NouletteSouchez. De aanvallers werden teruggeslagen door kanon- en mi- trailleurvuur en leden zware verliezen. Aan den rechteroever van dé Aisne in de streek van Soupir ai Troyon en in' Champagne had een mijnen- gefdi± plaats. In Argoime was het den 3den Juli kalm. De Duit schers deden, naoat hun jongste poging mislukt was, geen infanterie-aanval meer. Den geheelen naéht van 3 Juli geweer- en kanonvuur van den weg Binarville tot Vienne-Chateau en Four de Paris. Er hebben al leen enkele zeer plaatselijke infanterie-acties plaats ge had in de streek LafontaineBeaucharme, zonder dat aan één van beide zijden de Itedes daardoor gewijzigd wmkn. Aan dé hoogten vsn de Maas bil dé loopgraaf van Caionne en 't front-Lahaye duurt de kamonnade voort. Op laasigeaoemd punt deden dé Duitschera na een hevige beschieting Zaterdagnacht een aanval op onze loopgraven ten noorden van Regnéville. Zij, werden echter tegengehouden door ons vuur. Voor Fey werd een bataljon, dat tot aan dé Franschè dra dversperrin- gen gekomen was, genoodzaakt terug te trekken. Een nieuwe aanval door een hall bataljon had evenmin succes. In dé Vogezen eenige artillerie-acties te Fontenelle en te Harfenaoaswéiler. Hei OoHscfce hoofdkwartier meldde gisteren In Aigonue hebben onze iroepen liet offensief voort gezet In de beidé eerste dagen van Juli hebben wij 2556 man, onder wie 37 officieren, gevangen genomen en 25 mchtee-gewere®, 72 siijnct- veerpers en een re- volverkanou: buitgemaakt Op de Maashoogten deed de vijand, ondanks de te genslagen, die hij ondervond, viermaal pogingen tot herovering der verloren stellingen bij Les Eparges. Wij sloegen zijn aanvallen totaal al. Ten noordwesten van Regnéville veroverden wij Franschè stellingen ter breedte vat». 600 M. en ontna men wij den vijand ten noorden van Feye-en-Haye een gedeelte van een bosch. Er heerschte groote bedrijvigheid onder de vliegers. Duitsche vliegtuigen: wierpen bommen op het fort Landguard bij Harwich en deden een aanval op het versterkte Nancy, de spoorwegwerken bij Dombasle en het sperforf Remlremont. Een Engelsch vliegtuig stortte ten noorden van Geut aan de Nederiandsche grens in brandenden toestand naar beneden. Een Duitsch vliegtuig noodzaakte een Franschen vlieger bij de Schlucht tot landen. De vijand bombardeerde Brugge, echter zonder militaire schade aan te richten. DE GEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Italiaansche legerbericht van gisteren meldde: Langs het geheele front is de toestand onveranderd. Door dé artillerie-actie tegen de versterkingen te Mal- borgheito en Bredil werden deze merkbaar zeer ernstig beschadigd. Ook had zij hevige ontploffingen ten ge volge. De vijand dééd gisteroam klaag een hevigec tegenaanval op onze stellingen aan het Karaf-plateau, die echter door ons werd teruggeslagen. De vijand liet ongeveer tweehonderd gevangenen in onze haaien achter. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: De Itali anen hebben gisteren opnieuw pogingen gedaan om aan den rand van het Doberdo-plateau voet te vatten. Nadat zij een geheelen dag dén sector Redipugli met zwaar geschut hadden beschoten, deden zij een" aanval met minstens vier regimenten infanterie, die leidde tot een hevig gevecht op korten afstand. Door een tegen aanval der verdedigers werd de vijand ten slotte naar beneden geworpen. Pogingen van den vijand om onze stellingen bij Woltschacb in het gebied- ten zuiden van de Km- te naderen. wcj oen reeds bij het begin afgeslagen. De Alpenjagers, die in déze streek een aanval op een on zer steunpunten deden, werden na een verbitterd ge vecht van man tegen man afgestegen. De vijand leed wederom overal zeer zware verliezen. De Italiaansche torpedoboot „17 P" werd den 2den Juli 's avonds in het noorden van de Adriatisêhe Zee vernield. IN DEN KAUKASUS. Het Russische legerbericht meldde: Op 2 Juli had in de Passine-vallei een fusillade pteats. Onze troepen hebben in de streek van Karabprbent het dorp Djambek bezet, Aan de zuidzijde van bet Wan-tneer wierp een cozer detachementen de Turken door een verwoeden nacktelijken aanval uit teinne stellingen aan den lin keroever van de Khissansöe en dwong ben terug te trekken, ten deele naar Teklce, ten deele naar Sarg. VLOOTACTIE IN DE ZWARTE ZEE. Een communiqué van den Russischen generalen staf meldde gisteren: In de Zwarte Zee bracht een onzer onderzeeërs drie stoomschepen, een groote bark en verscheidene schoeners en schuiten tot zinken. Onze torpedobooten bombardeerden met succes Zongoeldak. EEN ZEEGEVECHT IN DE OOSTZEE. Een officieel Wolff-bericht meldde: Op den terug keer van de voorposfenstelling -trof op 2 Juni tegen zes uur 's ochtends een afdeeling van onze lichte Oostzee- sirijdkrachten die volgens de opdracht in verspreide orde voeren, tusschen Gothland; en Windau bij dik weer Russische gepantserde kruisers aan. Op zich zelf staande gevechten ontwikkelden zich, waarin onze zwakkere strijdkrachten beproefden den vijand in het bereik van onze ondersteuningsdivisie te lokken. Bij deze gevechten slaagde het oorlogsschip Albatross er niet in, aansluiting bij de eigen strijdkrachten te krij gen. Na een hevig gevecht van twee uur tegen vier ge pantserde kruisers, die met de beschieting ode in Noorache territoriale wateren voortgingen, moest de Albatross tengevolge van talrijke treffers in zinkenden toestand bij Oestorgam bij Gothland op strand gezet worden. Zij had 21 d'ooden en 27 gewonden, welke laatsten de Zweedsche overheid en inwoners liefderijk opnamen. Het Russische hoofdkwartier meldde: Den 2en de zer had 'n gevecht plaats tusschen een Russische krui- serflottille en vijf Duitsche kruisers, ongeveer ter hoog te van Gotland. Het resultaat was zware averij voor een Duitschen kruiser, die gedwongen werd op de kust te loopen. De vervolging van den vijand duurde meer dan een uur. EEN AANSLAG OP j. P. MORGAN. Zaterdagochtend om negen uur heeft een Duitscber. die zei Fransch Holt te beeten, een aanslag gepleegd op den bekenden Amerikaaaschen bankier j. P. Mor gan in zijn huis te ©lencove. De aanrander loste twee schotel, waarvan er twee troffen, doch niet ernstig. De man zei, de draad te hebben bedreven, omdat do heer Morgan als hij wilde, een eind had kunnen maken aan den oorlog. Toen de rechter van het correctloneele hof den dader vroeg, hoe hij heette, antwoordde hij«Ik ben een christen I" Daarna vroeg de rechter wie hem tot de daad had aangezet. H(j antwoordde» „Het kwam vat» boven." Twee ta3schen, die de man bij zich had, bevatten twee pijpen met dynamiet, een groote flesch nitro glycerine, en doozen met revolverpatronen. De be klaagde bad twee revolvers bij zich en deelde ten slotte aan een journalist bijzonderheden uit zijn leven mede. Hij zeide, leeraar In het Duitsch aan de uni versiteit van Cornell te zijn. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen, die te Dallas, in Texas, wonen. Veer tien dagen geleden is hij te Nieuw-York aangekomen en nam zijn intrek in een van de hotels, die de millionnair Ogden Mills voor de armen heeft laten inrichten. Hij zeide ten slotte, dat hij ongeveer een maand geleden het denkbeeld opgevat had, naar Morgan te gaan, om hem over te halen zijn invloed aan te wenden, om een einde aan den uitvoer van munitie naar Europa te maken. Die uitvoer, zeide hij, stelt ons verantwoordelijk voor de moordpartij die daar gaande Is. In zijn bezit bevond zich een heele verzameling krantenuitknipsels uit den oorlog. DE PAUS ANDERMAAL GEÏNTERVIEWD. Femand Pandet, directeur van dé „Revue Hebdoma- daire", een gewezen gezantschap-secretaris van Frankrijk bij het Vaticaan, publiceert in de „Figaro" een onderhoud, dat hij dén 2den Juni met dén Paus gehad1 heeft. Benedictus XV verklaarde opnieuw, dat zijn neutra liteit geen onverschilligheid is. Ik bemin het Frankrijk van voor 15 jaar, ik bemin het Katholieke Frankrijk, maar ik zeg niet: Ik bemin Frankrijk zonder meer." De Paus wees dan op zijn pogingen om de oorlogs ellende te lenigen en zijn gebeden' voor den vrede, wel ke slechts ten- doel hebben om de rust aan dé geschok te wereld te hergeven. Betreffende de kathedraal van Reims zeide de Paus, dat hij hierover bij den Duitschen Keizer geklaagd had;, deze verzoekende, dat men in het vervolg de godsdienstige gebouwen zou sparen. Men antwoord de, dat men al het mogelijke zou doen. Indien deze be lofte niet gehouden is, is de Paus niet verantwoorde lijk. Deze heeft alles gedaan, wat in zijn vermogen was, en nog veel meer, dan men te Frankrijk wal Betreffende de gruwelen verklaarde dé Paus: „Gij vraagt mij, of ik de bedreven gruwelen in beginsel afkeur, In beginsel, dat is niet voldoende. Ik keur ze concreet af. Iedereen weet, dat Duitschland er bedre ven heeft, maar ik kan, zooals sommigen zouden wil len, de afkeuringen niet nader omschrijven, omdat ik de noodige gegevens niet heb." De Paus verklaarde nog met droefheid in de stem: „Ik hoor hier slechts een geluid. In elk geval keur ik het martelen dér arme Belgische priesters en zoovele andere gruwelen, waaromtrent nu meer licht komt, met alle kracht af." KORTE BERICHTEN. Generaal Gourand, de opperbevelhebber van de Franschè strijdmacht op Gallipo-H is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Als zijn opvolger is be noemd generaal Bailloud Alle wagens behalve één van dén trein Chicago- Milwaukee op den St. Paulspoorweg zijn Zaterdag ochtend door de brug bij Ramier naar beneden ge stort. Er zijn drie personen gedood en veertien ge wond. 1 Het Engelsche stoomschip „Richmond" is Zater dag getorpiileerd in het Kanaal. De bemanning is te Plymouth aan wal gebracht. Het Belgische stoomschip „Bodnogat" is Zater dag bij de Scilly-eilanden geiarpilleerd door een on derzeeër. De bemanning is naar Fabnouth gebracht. - Omstrent de ontploffing in de pyrotechnische fa briek te Marseille word: nog gemeld, dat van de 100 personen, die er aan het werk waren, 30 zijn gedood en 20 zwaar gewond. De fabriek heeft sedert Augus tus vuurpijlen voor het Franschè leger gemaakt. Een officieel bericht méldde, dat 60.000 vakar beiders zich ter beschikking hebben gesteld van den Engelschen minister van munitie om aan het werk te gaan waar dit verlangd wordt. Oraaf Leopold von Berchtold, oud-minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk-Hongarije, zal dezer dagen als ritmeester bij een regiment dragonders waartoe hij onlangs benoemd is, naar het Italiaansche ooriogstooneel vertrekken. Het leger van Generaal Botha heeft op den och tend van den len Jluli Otarsl in Duitsch Zuid-West- Afrika bezet. Ten gevolge van de vlucht van geraal Oroczo dl de vorige week gearresteerd werd doch ondier borgstel lmg m vrijheid werd gesteld en die nu onder toeziet stond van de Amerikaansche regeering, werd generat rfuerta opnieuw gevangen genomen, beschuldigd van het aanstoken van een opstand in Mexico. Bij regeeringsverordemng is het verboden Dins dags en Vrijdags in Hongarije vleesch te koopen of te verkoopen of vleeschgerechten voor te dienen in open lijke eeihuizen, restauraties en hotels. Gisteren is in de Noordzee het Engelsche stoom schip Renfrew door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Hei Engelsche stoomschip Larchmore werd gis teren in de Noordzee in den grond geschoten. Een lid van de bemanning werd gedood, een gewond. Tijdens een tocht boven het vliegveld van Villa Coübtey, is de Belgische militaire aviateur Lagrange, met zijn vliegtoestel neergestort en gedood. eigenaardige wijze heeft een Italiaansch Bol- dlaat zijn vaderlandsliefde te kennen gegeven. Toen hij bericht kreeg, dat zijn vrouw bevallen was van een drieling, wenschte hij, cÜat de twee jongens „Trente" en „7 riëst" zouden heeten en het meisje „Zaza." Len Reuter-teLegram uit Nieuw-Vork meldt, dat dé bekende Amerikaansche millionnair William Wal- don Astor, kapitein John. Jacob Astor, die bij het eerste garde-reg-iment dient, een landgoed heeft ge schonken, ter waarde van ongeveer 17 millioen gulden. -- Uit Patenz (Duilschl) wordt gemeld, dat in de daar gevestigde fabriek der firma Fraaz brand uitbrak waarbij 8 dooden te betueuien zijn» in, deze fabriek werken vrouwen en meisjes. Men heeft reeds zes to taal verkoolde lijken gevonden terwijl de andere twee nog ondër het puin bedolven zijn. fe Pasing bij Münschen zijn 80 personen zwaar ziek geworden door een worstvergiftiging. Zij hadden leverkaas genuttigd. Het bacterialogisch onderzoek heeft uitgewezen dat deze leverkaas paraiyphus baccil- len bevatte. Er is reeds een gerechtelijk onderzoek in gesteld. Een trein die over den tramweg van Blam- kener (Duitschl.) reedis gisterenavond in bot- 3 i n g gekomen met den trein nit tegenovergestelde richting De wagens ontspoorden, waarbij elf perso nen zwaar en elf licht gewond werden. HET VERGAAN VAN „DE WILHELMINA IIP (K. W. 147). Men meldde uit Leiden aan de Tel.: De 15-jarige Arte Wassenaar, een der opvarenden van de „Wilhelmina III", vertelde, dat hij van het on geluk anders niet veel kon vertellen dan dat het schip door een Engelsch oorlogsvaartuig middendoor werd gevaren. Het was erg mistig. Zij hoorden het oorlogs schip op hen aankomen, voor ze het zagen. Met de bemanning van het oorlogsschip zal vermoedelijk het zelfde het geval geweest zijn. Toen de bemanning van den logger het vaartuig regelrecht op hun schip zag aankomen, was ontwijken niet meer mogelijk. De log ger werd, naar hij meende, middendoor gevaren en zonk onmiddellijk. Hij klampte zich aan 'n stuk wrak hout vast, waar hij opklom. Hij wist nog zijn laarzen, die vol water waren geloopen, uit te krijgen. Een tor pedoboot voer hem voorbij, zonder hem te zien. Er volgde nog een tweede en deze heeft hem opgepikt. Aan boord gekomen, was hij bewusteloos. Toen hij weer bijkwam werd hij door de bemanning hartelijk gelukgewenscht met de redding en zeer vriendelijk be handeld. De stuurman van het vaartuig schreef aan zijn fa milie o. m. het volgende: Het is een groot wonder, dat ik nog gered ben sasESffi

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1