m. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hetoostel oorlogsterrein. Van 1st westelijk eoflogsterrein. Van hat zuidelijk oorlogsterrein. Afsluiting mtor St. Annastraatsbrug. ©Oor VEEMARKT. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DINSDAG 6 JULI Tor zee. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en uitgegeven, Abonnementsprijs pe- 3 maanden voor Alkmaar 11.—; franco door het geheele Rijk f 125. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Gröote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdmk!^ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. VARIA. ALKMAAR, 6 Juli Gisteren hebben wij de mogelijkheid aangegeven, dat de Duitschers en Oostenrijkers door in Zuid-Polen verder noordwaarts door te dringen van hun gelukte operatie in Galicië steeds meer voordeel rullen kun nen behalen. De terug-werpende krachten, die generaal von Mackensen van den 3den Mei af aan den Dunajec heeft ontketend en die zich naar hei oosten en het noorden in Galicië hebben doen gelden, oefenen thans hun invloed uit in Polen. En zooala wij gezien hebben, dat In Galicië het Russische front steeds ver der moest terugtrekken, zoo zullen wij waarschijnlijk ook weldra aanschouwen, dat dit front in Polen In be weging komt en oöp-ifefelijk sceï achteruitgaat. WARSCHAU BREST LITOWSK i Ivangcroa Si Leblfis Krasnik LEJMBKRU Het bovenstaande schetskaartje geeft den stand van zaken aan. De frontlinie ia aangegeven door de streep en de ligging der voornaamste plaatsen is erop ver meld. Men bedenke, dat vóór Md het Russische front nog meer ten zuiden van Lemberg liep dan de afstand WarschauIvangorod of van Alkmaar naar Tilburg bedraagt. Thans gaan de Duitsche en Oostenrijksche legen- tusschen de rivieren Weichsel en Boeg geleide lijk aar het noorden. Bij Krylow (vlak over de grens) in het Oosten, zijn ze er in geslaagd dè Russen over den Boeg te drijven, maar in het Westen, in de buurt van den Weichsel, staan ze al veel noordelijker. Bij Krasnik is het leger van aartshertog Jozef Ferdi nand er na verscheiden dagen vechtens in geslaagd het Russische front te doorbreken en de Russen in noordelijke richting terug te werpen, waarbij ruim 8000 man gevangen genomen, 6 kanonnen, 6 munitie wagens en 6 machine-geweren buitgemaakt werden. Ea meer naar het zuid-oosten, aan de Por bij Toebo- xiu, werden de Russen eveneens teruggeworpen. Men begrijpt, dat het hier thans allereerst te doen is om Lublin en Ivangorod en verder oostwaarts om Brest Litow.sk. Lukt deze opmarscb, dan zullen de Russen noodzakelijk Warschau moe-ten ontruimen. Is het zoo ver, dsn zijn de Russen oei gedwongen nog noorde lijker boa troepen terug te trekken. En men kan met da ontruiming van Warschau niet wachten totdat de vijand voor de poorten staat, omdat tte troepen var: deze vesting terug moeten trekken op Brest Liiowsk Worden de Russen tot dezen terugtocht gedwongen dan is een nieuw krachtig aanvallend optreden voor maanden voost hen geheel uitgesloten, dan kunnen zij r - wektig troepen to bedwang gehouden worden en knjgen da Duitschers en Oostenrijkers greote fcroe- punmassa's vrij, hetgeen van yèr-strekkende be teeken is kan wotrdeu. Vandaar het groots belang, dat er voor de Duit schers en Ooatenrijkira op het spel staat bij dien op- marsch tusscbeE Weichsel en Boeg. Het Engeïache bied „de Manchester Guardian" ziet den stand van zaken zeer wel in. Het schrijft o. m. „Het zal verstandig zijn, bij het maken van be schouwingen voor het Engelsche volk, van het Jaar niet te veel op iets uit Rusland te rekenen. De nederla gen die het heelt geleden zijn verschrikkelijk, en de slotsom wordt ons opgedrongen, dat er in de Duit sche officieeie berichten over de overwinningen In het Oosten heel weinig overdrijving is geweest. Blijkbaar willen de Duitschers hun zegepraal zoover mogelijk voortzetten, en worden al hun verwachtingen vervuld, dan zuilen zij misschien over twee maande 300,000 of 750,000 man uit het Oosten naar het Westen kun nen overbrengen, in de zekere hoop, dat zij niet voor het einde van het jaar weer in het Oosten noodig zul len zijn." Het blad betoogt verder, dat de Duitschers op het program hebben de vermeestering van Warschau en Brest Litowsk, zeg met Augustus, dat ze zoolang in het Westen pogen zullen stand te houden en dan be proeven zullen met de versterkingen door de Fransche linies heen te breken. Daarom moeten de verbondenen vóór zijn. Zij moeten in de twee komende maanden een groot voordeel behalen bijv. de inneming van Lens en Rijssel of de verdrijving der Duitschers uit St. Mihiel. Slagen zij er in dien tijd niet in, de eerste linie van de Duitsche verdediging te verbreken, dan hebben zij in het Westen nog een lang tijdperk van den verdedi gingsoorlog vóór zich, hetwelk den Winter door kan duren, totdat de Russen zich hersteld hebben. Het komt er dan het meest op aan de Dardanellen te be dwingen. Lukt dit, dan is men klaar, want Oostenrijk houdt een tweeden inval van de Russen niet uit. De prijs van de aansluiting van Bulgarije bij de bondge- nooten kan daarom moeielijk ie hoog zijn, verklaart het Engelsdw blad tenslotte. Inmiddels hebben de Franschen thans reeds de han den vol met het afslaan der Duitsche aanvallen, die tusschen Maas en Moezel (in het Bois-le-Prêtre en bij Fay en Haye, dus ten Westen van Pont-è-Mousson) weer een klein succesje hebben opgeleverd gelijk men weet, zijn in deze streek in de voorjaarsmaanden herhaaldelijk zware gevechten geleverd. De Franschen meldden den 2den April, dai zij Fay en Haye hadden bezet en daar, ondanks verscheiden tegenaanvallen, stand gehouden hadden. De Franschen waren dus toen die aanvallers en men herinnert zich wellicht nog den bekenden,' legerorder van generaal Dubail, die ver klaarde, dat men de tang, waarin de Duitschers tus schen Verdun en Pont Mousson vast zaten, zou toe knijpen en' aidus de tusschen Metz en St Mihiel staan de troepen zou vernietigen. Thans melden de Franschen, dat de Duitschers het offensief hebben genomen tusschen Fay en Haye en den Moezel over een front van 5 K.M. en dat zij erin geslaagd zijn over een kilometer een ietsje vooruit te komen. Wat de Dardanellen betreft, daar hebben de Turken een aanval gedaan. Van Engelschen kant worden hier over uitvoerige beschrijvingen gegeven over groote dapperheid, schitterende wapenverrichtingen, enz. der eigen trekpen, welbij speciaal de groote messen der Goerkha:s worden **»aifcIdL Het succes der Turken schijXw gering, maar men moet niet vergeten, dat de verbondenen in de eerste plaats vooruit moeten. De „Daily Mail" is bang, „dat hetzelfde stel (Engel sche) hersenen, hetwelk de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen in de war stuurde, zich bemoeien zal met de vlootbewegingen". Het blad vreest dit in verband met maatregelen, die worden genomen tegen: een inval in Engeland, en die wel niet afdoende? zullen zijn. Duitschltrnd is blijkbaar voldoende tegen invallen beveiligd Een poging van Engelsche vliegers, om op de steunpunten in de Duiische bocht van de> Noord zee een aanval te doen, mislukten althans doordat luchtschepen het gevaar tijdig ontdekten. Omtrent het verlies van een slagschip van het „Deutschland"-type wordt niets naders gemeld. Gun stig voor Duitechland te dit niet een afdoende te genspraak zou niet uitgebleven zijn, indien deze had kunnen worden gegeven. Duitsche onderzeeërs torpilleerdtea den Engelschen tweemaster „Sunbeam", da Fransche houtboot „Hiroadelle", de Noorsche bark „Tiery Cross", met smeerolie, en hei Noorsche stoomschip „Prek". De Russische regeering heelt aan de Zweedsche haar ernstig leedwezen: betuigd inzake het vallen van het projectiel in de territoriale wateren van Zweden, tijdens het gevecht In de Oostzee, waarin de Duitsche „Albatross' getroffen werd, ea verklaard, dat, volgens het rapport van den. admiraal die de Ocstzee-vloot command art, dit incident niet voorgevallen zou zijn, wanneer er niet zulk een dikke mist op de plaats van het gevecht had geheerscht, die de juistheid van het schot verhinderde. Een officieel onderzoek heeft geleerd, dat het Ne- derlandsche stoomschip „Ceres" bij de Zweedsche kust zeer waarschijnlijk op eea mijn geloopen, dus niet getorpilleerd ia. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht Iuiddie gisteren: In Oost-Galidë bereikten de troepen der bondgenooten van het leger van von Linsingen na twee weken van j zegerijke gevechten bij de vervolging der Russen de j Zlota Lipa, welker westelijke oever van vijanden ge- I zuiverd is. In den sector Kamionika Stroemilowa Krasno duren de gevechten tegen de Russische achter hoeden voort. Bij Krylow ontruimde de vijand den westelpen oever van de Boeg. De stad Krylow stak hij in brand. Aan beide zijden van de Boven Wieprz duurt de strijd voort. De troepen dier bondgenooten wierpen den vijand uit zijn stolTagen ten noorden van de beek de Por en drongen aoor in die richting van Plonka. In het westen heeft het leger van aartshertog Jtozef Ferdinanu net Russische gevechtstront aan weerszij den van Krasnik na gevechten, die dagen lang duur den doorbroken, en de Russen, die groote verliezen hadden geleden, in noordelijke richting teruggeslagen. In deze gevechten zijn 2Q officieren en 8000 man gevangen genomen en zes stuks geschut, zes munitie wagens en zes machinegeweren buitgemaakt. Aan den Weichsel is de toestand cmverandmL Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De troepen van ven Linsingen bereikten ovei het geheele ipa. De front de Zlota-I westelijke oever is van fcroe- i-Ltoa, pen gezuiverd. De ttoeper: volbrachten buitengewone daden. In een bijna veertien dagen d"renden strijd bevochten zij tegenover sterke vijandelijke stellingen, den cvetgzng over den Dnjeutor en dreven zij den ver slagen vijand voor zich uit, Aan den Boeg ontruimde d'e vijand hedennacht het bruggenhoofd Kiylof. Tusschen Boeg en Weichsel werden de Russen gisteren bij Plonka-Toerabin ten noorden van den Por, en bij Tamawka— Krasnik op nieuw teruggeslagen. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag, DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Een levendige artillerie-strijd had plaats in België en ten noorden van Atrecht. In den sector ten noor den van Atrecht werden twee Duitsche aanvalspogin- gen, voorafgegaan door een hevige beschieting, afge slagen. De eene was gericht tegen de Fransetoe stel lingen beoosten Souchez. De Duitschers kwamen eeni- ge malen uit hunne loopgraven, gewapend met bom men en granaten. Zij werden echter gedwongen terug te keeren, met achterlating van vele dboden op het terrein. De andere aanval werd gedaan op het Laby rinth doch onmiddellijk afgeslagen in het Fransche vuur. Op den rechteroever aan de Aisne, bij Passy, werd de mijnenoorlog voortgezet. In de Argonne hadden aanvallen met granaten en torpilles plaats, zonder dat de infanterie aanviel. In den loop van den namiddag en van den avond van 4 Juli gingen de Duitschers tot het offensief over onge/eer 5 K.M. van Fey-en-Haye tot aan den Moezel. Ten oosten van Fey-en-Haye en in het westelijke deel van het Bois-le-Prêtre, over een front van een kilome ter, slaagden zij er in, na een hevige beschieting, voet te vatten in hunne vroegere posities, die onlangs door de Franschen werden veroverd; maar ondanks hun krachtige actie konden zij niet verder komen. Op het geheele front van Croix-des-Carmes tot aan het gehucht Hautdëricut aan de Moezel mislukte de Duitsche aanval volkomen. De Duitschers leden ern stige verliezen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Een Engelsche aanval ten noorden vm Yperen, tmn den straatweg naar Pilkera, en een Fransche aanval op Souchez werden bloedig afgeslagen. Aan beide zijdlen van het Croix des Darmes, aan den west-rand van het Bois le Prêtre bestormden onze troepen gisteren de vijandelijke stelling over een' breed te van ongeveer 1500 M. en drongen door een loop gravenstelling 400 M. vooruit. Onder zware verliezen moesten de zich hardnekkig verzettende Franschen te rugtrekken, loopgraaf na loopgraaf ontruimend. On geveer 1000 niet-gewondê gevangenen vielen ons in handen, onder wie een geheele bataljonsstaf; twee veldkanonnen, vier machinegeweren, drie lichte en vier zware mijnwerpers werden buit gemaakt. Eveneens slaagde een gelijktijdig ondernomen over val van een Fransche blokhuis-positie bij Haut-de- Ricut, ten zuiden van Norroy aan de Moesel. die met de bezetting en de ingebouwde strijdmiddelen tot springen werd gebracht, en daarna weder werd ont ruimd Onze vliegers hebben1 op 1 en 2 Juli ten westen van Manonviller een Fransch vliegtuig gedwongen te da len. Met succes weerden gisteren en eergisteren Duit sche vliegers een aanval van drie tegenstanders af. Bij den gisteren gemelde vijandelijken luchtaanval op Brugge werden bommen geworpen, die nabij de kost baarste kunstmonumenten der stad vielen. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). DE OEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: De gevechten aan den rand van het Doberdo-plateau werden gisteren met dezelfde hevigheid hervat. Tegen den avond was de aanval van twee Italiaansche divi sies op den front-sector ten zuiden van Polazzo afge slagen. Verder naar het noorden duurde het gevecht nog voort. Ook bij Woltschach en in het Kmgebied deal de vijand wederom vergeefsche aanvallen. In het Karinthische en Tiroolsche grensgebied hebben alleen artillerie-gevechten plaats. Burgemeester en Wethouders van AIJ. maar brengen ter algemeene kennis, dat de St. ANNASTRAATSBRUG van morgen ochtend af, gedurende VIER DAGEN, voor het verkeer van RIJTUIGEN en VOET GANGERS zal zijn AFGESLOTEN. Alkmaar, 6 Juli 1915. Burgemeester er. Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorz., lo. Burg. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat op de 's Maandags gehouden wordendo veemarktenbef vee TOT NA DERE AANKONDIGING, van des morgens VIJF UUR af ter markt kan worden aan gevoerd. Alkmaar, 6 Juli 1915, Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, Io. B. DONATH, Secretaris. BOMMEN OP TRIëST. Een officieel Italiaansch bericht meldde: Een Itali- aansch bestuurbaar luchtschip heeft gisternacht bom men op Triest geworpen. Het arsenaal werd ernstig beschadigd. Het schip keerde behouden terug. EEN ZONDENREOISTER. Een officieel Duiisch bericht meldde gisteren: Om trent den aanval van Engelsche onderzeeërs op vijan delijke handelsschepen zijn uit Konstantinopel de vol gende officieeie mededeel ingen ontvangen, lo. Op 12 Mei werd op het Turksche niet gewap de stoomschip „Jittihad", dat in de haven van Pan- dermo_ een lading innam, zonder voorafgaande waar schuwing een torpedo afgeschoten. Het schot miste en trof dien Kademuur. 2o. Op 18 Mei werd het Turksche niet gewapende koopvaardijschip „Dogan" op de reis van Pandermo naar Konstantinopel zonder waarschuwing beschoten met een torpedo. Aan boord bevonden zich 700 passa giers, waaronder veel vrouwen en kinderen. Het schot miste. 3o. Op 28 Mei werd het ongewapende Duitsche stoomschip „Stamhui" in den Bosporus zonder vooraf gaande waarschuwing getorpilleerd en getroffen. Genoemde drie stoomschepen stonden in geen enkele betrekking tot het Turksche leger- of marinebestuur. f°- 31 'Mei werd' op de niet bewapende stoomboot „Madelein Rickmens" bij Pandemia zonder waar schuwing een torpedo afgevuurd en zij daardoor ge troffen. De boot had' een lading voor Constanfinopel. Er bevonden zich geen troepen noch oorlogsmateriaal p*n boord; 5o. De niet bewapende stoomboot „Willy Rickmers" die volgens de voorschriften kenbaar was als hospitaal, schip door een rood kruis op een wit veld en eenige honderden gewonden aan boord had, werd den len juni bij St. Fano zonder waarschuwing door een En- gekeben onderzeeër aangevallen. terwijl dè Engelsche regeering alle hefbommen in beweging brengt, om aan ie toonen, dat het werk dier Duitacne onderzeeërs schandelijk is; schijnen de Engel- scüe onderzeeërs1 het noodzakelijk te achten in hun operatiegebied noch passagiersschepen noch hospitaal- schepen te sparen. EEN AANVAL OP DE HELGOLANDER BOCHT. iien officieel Wolff-bericht meldde gisteren: Op den ochtend van den 4en Juli beproefden de Engelschen een grooten vliegeraanval tegen onze steunpunten in den Duitschen Bocht en in de Noordzee te onderne men. Deze poging liep echter op een mislukking uit. Onze luchtschepen bemerkten reeds bij het aanbreket van den dag op de hoogte van Terschelling een En gelsch eskader, bestaande uit verscheidene scheper voor vliegmachines, kruisers en torpedo-jagers er dwongen het terug te voeren. Een Engelsch water vliegtuig, dlat er in slaagde op te stijgen, werd door onze vliegmachines achtervolgd. De Engelsche avia- teur ontkwam door over Nederlandsch grondgebied te vliegen. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). EEN DEPARTEMENT VAN UITVINDINGEN. Officieel wordt medegedeeld, dat admiraal Lord rrsber of Kuverstone Is benoemd tot voorzitter van den Inven tions Board, eene nieuwe instelling, wier taak het is, de wetenschappelijke hulpkrachten des lands' te or- ganiseeren in het belang van den dienst der marine. DE PAUS EN DE OORLOO. De correspondent te Rome van „De Tijd" bericht uit Rome d.d. 1 Juli: Volgens hier ingekomen Spaansche dagbladen schij nen sommigen kringen op het Iberische schiereiland ■werkehjk te verwachten, dat door het ingrijpen van Italië in den Europeeschen oorlog de H. Vader ernstig zal overwegen, naar het buitenland uit te wijken. Men schijnt in Spanje te twijfelen aan de zekere loyauteit, waarmee de Italiaansche regeering zorgt draagt, de Waarborgenwet na te komen, en vreest voor den H. Stoel gevaren, die een vrij bestuur der kerk onmogelijk zouden maken. Het is een elk geval een feit, dat zoowel van zijde F»V/£» KV, K» Lij

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1