DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bat oostelijk oorlogsterrein, Ifi U wsstoüiK florlogstfirran, Van lot zuidolijl oorlogsterrein. VEEMARKT. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 WOENSDAG 7 JULI RterjM&pifli 3 naaide f 1—k p. past f 121 Itortetfeprli 10 ct t rewL p?*e lateis Baar plisMnto. fr. HI. Boak- m MIsdrRkleril HBRls, PIOT I 1(1, faorÉi 15, Telpfnr 8. UT NEDERLAND. fi f ALKMAAR, 7 Juli. lid ia over alle linies vaadiaag „klein goed". Zelfs het telegram van 11.000 woorden, dat Ian Hamilton, de opperbevelhebber bij de Pardanellen-actie naar Londen zond, moet. hiertoe gerekend wordm. Men moet in de Engelsche hoofdstad al heel graag iets over de Dardanellen willen mededeelen waarom zou men anders eerst thans een stuk gedateerd 20 Mei in de Staatscourant doen opnemen? De reden dier pu blicatie zal wel te zoeken zijn in de omstandigheid, dat de opperbevelhebber zoo nadrukkelijk wijst op de vele moeielijkheden, welke aan deze actie zijn verbon den en welke het verklaarbaar' kunnen maken, dat zij niet opschiet. Een Duitsche onderzeeër heeft in de Dardanellen een Fransch transportschip (de mailboot „Carthago", metend 5600 ton, gebouwd in 1910 te New-Castle en ingeschreven te Marseille) getorpilleerd. Maarschalk French heeft van het Westelijk oorlogs terrein ook al niets ineer te melden, dan dat men op 30 Juni ten noorden van Nieuw Kapelle vijftig meter frontlinie in elkaar- schoot m dat men loopgraven heeft veroverd ter breedte van 200 meter. Van Fransdie oflicieele zijde meldt men, dan dn En- gelschen, gestamd door de Fransche artillerie, bij Pilkem (ten noorden van Yperen) eenige Duitsche loopgraven veroverd en SU gevangenen genomen heb ben, dat de Duitschera tevergeefs gepoogd hebben het station van ha Veelgenoemde Sanchez ie veroveren, dat speciaal in de Argonnen tusschen Moezel en Maas, Duitsche aanvallen vruchteloos verliepen en dat een gedeelte loopgraaf aan de hoogten van de Maas, op 29 Juni door die Duitsdiers genomen, heroverd is. Het Duitsche legerbericht verklaart alleen, dat tus- scherj Maas en Moezei twee Fransche aanvallen zijn afgeslagen. Het communiqué uit Weenen gewaagt van een slag, door het Italiaansche derde leger, ter sterkte van vier korpsen, aangegaan langs den benedenloop der Isoozo rivier, van het bruggehooid bij Görz (deze vesting ligt ruim 10 K.M. van de grens aan een be langrijke strategische lijn) tot aan zee, ca zegt dat de Italianen onder vreescüjke verliezen werden terugge dreven. Het communiqué uit Rome verklaart, dat de Oostenrijkere hardindddgen tegenstand bieden ea her haaldelijk regen-aauvalk»; doen op de Italianen, die aan de Isonzo oprukken, doch dat zij er niet in slaag den eeuig terrein te herwinnen, daar de Italiaansche bevelvoerders en troepen vast besloten zijn, ondanks de moeielijkheden en wat het ook moge kosten, hun doel te bereiken. De uitvoerigheid van generaal Ca- doru? geeft te kermen, dlat ook deze Italiaansche aan val j-k-rijrid te. Van het Oostelijk oorlogstooneei wordt alleen ge meld, dat de Russen. die bij Kranik stonden, zich in noordelijke eet noord oostelijke richting terugtrokken en den strijd voortzetten bij de heuvels ten noorden van de Winica, een zijriviertje van den Weichsel op 60 K.M. van Iwangorod. Wel hebben de Russen ver sterkingen laten aanrukken, doch tot heden schijnen deze geen succes te hebben kunnen bewerkstelligen. Van de zijde verbondenen blijft msq met groote stelligheid beweren, dat heel de terugtocht der Russen een opzettelijk uitgevoerde en goedgeslaagde manoeu vre is, die ten doel heeft den slag te ontwijken en pas te leveren onder omstandigheden, die voor de Russen het gunstigst zijn. Het blijft altijd mogelijk, dat grootvorst Nfcohas dte Joifre-tactiek volgt en dat hij profijt tracht te trekken, va» de steeds grootere moeie lijkheden, welke de Duitsciiers m Oostenrijkers bij hun optnarsch in Zuid-Polen ondervinden: Maar waarschijnlijk is dit toch niet. Veel meer lijkt het er ïiaar, dat de Russen terug moeten ea dat een ge wichtige Diütsch-Oostenrijksche onderneming tot dusverre met bevredigend resultaat wordt bekroond Tot dusverre immers om hun doel tó bereiken, moeten, de troepen zich wel blootgeven en de kans be slaat, oat de Russen, hier terugtrekkend, elders er in slagen door de Duitsdie linie te breken en daardoor niet slechts den beraamden aanslag op Warschau af weren, maar bovendien een beslissend succes behalen. Maar groot lijkt ons die kans niet. Daarvoor is, zoo als de militaire medewerker van de „Times" dezer da- u roiaak. waarvoor grootvorst Nicolaaa zich geplaatst ziet, te „angstwekkend". Van den „handelsoorlog" is er heden niets te mel der Alleen zii asngeteekend, dat de lading der veelbe sproken „Dada", welk schip, zooals men zich herinne ren zal bij het uitbreken van den oorlog toebehoorde aan de Hamburg-Amerika-lijn en in een Amerikaan- sche haven lag, daarna gekocht door den Duitsch- Amerikaan Breitung en met een lading katoen voor Duitschland uitgezonden werd, maar den 27sten Fe bruari door een Franschen kruiser aangehouden en naar Brest opgebracht werd, voor goeden prijs- ver klaard. De lading 11000 balen katoen zal 27 Juli bij opbod te Havre worden verkocht. Die katoen was feitelijk bestemd geweest voor Rot terdam. De heele wereld dacht indertijd, dat een En- gensch oorlogsschip de „Dacia" zou aanhouden. Maar de Engelsche practijk heeft den overgang van vijandelijke schepen tot een neutrale vlag steeds er kend. De Fransche usance was echter een geheel an dere. En daarom, werd het schip door een Fransch schip opgebracht naar een Fransche haven en kon de lading voor goeden prijs verklaard worden zonder dat de Amerikaansche regeering (die den heer Breitung het recht gegeven had de Amerikaansche vlag te voeren) hierdoor in haar eer werd aangetast., DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT, Het Russische legerbericht luidde gisteren: In de streek van Moeraviewo, Schawli, ten westen van den middenloop van de Njemen, aan het front van de Na- ref en aan den linkeroever van die Weichsel geen ver anderingen van beteekenis. Er wordt een niet zeer he vig vuur onderhouden, dat slechts nu en dan wat in tenser wordt. Er hebben hier. en daar schermutse lingen plaats, vooral als er mijnen springen. Aan het front tusschen de Weichsel en de Boeg wer den in den avond van 4 Juli en den volgenden ochtend hevige gevechten begonnen in den sector Oerzdenbow- Bychawa. Het offensief van den vijand ten oosten van Krasnik is tot staan gebracht door onzen aanval op de flank van den vijand op de hoogten ten noordoosten van Wilkolar, waar wij hem ernstige verliezen toebrachten. In den ochtend van 5 Juli namen wij meer dan 2000 man met 29 officieren gevangen, terwijl voor ons front ■meer dan 2000 lijken van vijanden' lagen. Den 7deri Juli sloegen wij verschillende aanvalspo- gingen tusschen de Wjepnz en den westelijken bever van de Boeg en op het dorp Krylof af. Aan den bovenloop van dè Boeg, dé Zlota-Lipa en den Dnjester hebben dien 4dén en in den ochtend van den 5deu Juli geen gevechten plaats gehad, w De Duitsdie generale staf meldde gisteren 'Heden morgen vroeg werd) 't zeer versterkte bosch ten zuiden van de lijn Biala—Blato (ten westen van den straat weg Soewa'lki wij ongeveer oostelijk oorlogstooneei is de toestam ztijlde onveranderd. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). Het Oostenrijksdie legerbericht luidde gisteren: De Russen, die in een tweeden veldslag bij Krasnik door het legér van aartshertog Josef Ferdinand verslagen zijn, trekken terug in noordelijke en noordoostelijke richting. Het leger van den aartshertog dringt na de geslaagde doorbraak onder nieuwe zegerijke gevechten verder en veroverde gisteren de streek van Gielczef en de hoogten ten noorden van de Wysnica. Onder deze ndruk week de vijand ook aan de Wjeprz tot olver Taroagora. In deze gevechten werden 41 officieren en 11.500 man gevangen genomen en 17 machine-geweren' buitgemaakt. Aan de Boeg en in Oost-GaliciB Is de algemeene toestand dezelfde gebleven. Am. de Ziota .Lipa en cks. IDnjeü'er is het rustig. DE STRIJD IN BELGI6 EN N.-FRANKRIJK. Het Fransdia middagcommuniqué meldde gisteren: De dag van 5 Juli was betrekkelijk kalm over het ge- heele front; er had geen infanterie-actie plaats. Er is slechts eenige bijzondere actie van de Duitsche artillerie tusschen Maas en Moezel. De omgeving van het Priesterbosch werd vooral hevig beschoten met zwaar geschut. De nacht van 5 op 6 Juli was op verschillende punten van het front zeer bewogen. In België maakten die Engelschen, gesteund door de Fran sche artillerie, zich meester van eenige Duitsdi« loop graven ten Z.-W. van Püketn op den oostelijk® ka- aanloever. Een zeer hevig gevecht ontstond rondom het station Souchaz, dat in banden van de Fransche bleef, niette genstaande de herhaalde aanvallen van den vijand, Airecht werd dien geheelen nacht gebombardeerd. 3n Argonne werd onophoudelijk geageerd! met hand- bommen; er granaten, De Fransche artillerie wist her haaldelijk door haar vuur aanvalspogingen van den vijand te beletten. Op de Maashoogten vielen de Duitschera tweemaal de stelling aaa op de zuidelijke hellingen van het ra vijn van Souvaux ten Oosten van de loopgraaf van Catenae; zij werdén afgeslagen. In. het Priesteröosch hernamen de Priischera even eens het offensief. Zij deden twee aanvallen, waarvan de een zich uitstrekte ongeveer van het westelijk deel van het bosch tot Fey-en-Have, terwijl de andere meer gericht was tegen het gedeelte van het bosch, dat zich uitstrekt ten wésten van Croix dés Cannes. Beide aan vallen werden door het Fransche artillerie- en infante- rievuur bedwongen. De vijand leed zware verliezen. Het rapport van generaal French meldde: Sinds het laatste rapport hebben er geen verande ringen plaats gehad. De strijd bepaalt zich tot airtille- rie-duela van Ejd tor tijd, waarbij de vijand overvloe dig gebruik maakt van gaa-bommen, vooral in de buurt van Yperen. Gedurende dezelfde periode liet de vijand' acht mij nen springen zonder dat onze loopgraven daardoor beschadigd werden. Wij lieten vijftig yards van de frontlijn van den vijand ten noordén van Neuve Cha- pelle in dte lucht vliegen. Op den avond van 4 Juli werd door ons houwitservuur een Duitsche sap ten noorden van Yperen stuk geschoten. Daarna rukte een pekton infanterie op om de vernieling te voltooien. De weinige Duitschera, die door het artillerie-vuur gespaard waren, werden verdreven met de bajonet. Een in de sap gevonden machine-geweer werd1 ver nield. Onze verliezen hadden weinig te. beteekenen. Het pekton keerde zoo goed als ongedeerd terug, na zijn opdracht tem volle volvoerd te hebben. Het Duitsche bericht, dat de D>»i+f"'hPrs een aanval op den weg van Pilkem bloedig hebben afgeslagen; is vermoedelijk hun lezing van deze zaak. De feiten zijn echter de volgende: In den ochtend van 5 Juli namen de Duitschera een barrikade op den spoorweg van Yperen naar Rouselaere na een bestorming van twee uren. Wij dedten echter onmiddellijk een tegenaanval en heroverden de Btelling. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Heden nacht werdien twee Fransche aanvallen bij Les Espar- ges afgeslagen. De buit dien wij in het Bois Ie Prêtre behaalden werd nog vermeerderd met een stuk veldgeschut en drie mitrailkurs. Bovendien viel ons een pionierpark met talrijk materiaal in handen. Onze vliegers deden een aanval op 't vliegpark Cor- cieux, jen O. van Epinal, en op een Fransch kamp bij Breitfiist, ten O. van Crüt in de Vogezen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE GEVECHTEN AAN DE IT AL I AAN SCH-OOST EN RIJKSCHE GRENS. Het Oosten rijksche staf-communiqué meldde giste ren: De gevechten in dte streek van Görz, die in de laatste dagen een steeds grocteren omvang aannamen, ontwikkelden zich gisteren door een algemeen en aan val van het derde Italiaansche leger tot een veldslag. Ongeveer vier vijandelijke legerkorpsen rukten krach tig döor de artillerie ondersteund naar ons front van het bruggehoofd oij Görz tot aan de zee op. Zij wer den volkomen teruggeslagen em luien ontzettende ver liezen. Dank zij vooral de boven allen lof verheven houding onzer voortreffelijke, aan dten oorlog gewoon geraakte troepen, bijzonder de dappere infanterie, bleven alle stellingen in onze handten. Zoo houdten de helden aan de Zuidi-Westelijke grens van de monarchie sterk en trouw de wacht tegenover een overmachtigen vijand. Zij kunnen zeker zijn van den dank van alle volkeren van hun vaderland' en van de in het Noorden van overwinning naar overwinning snellende legers. In het centrum van het front aan de Isonzo, in het gebied van de Km, en op de overige fronten gebeurde gisteren niets van belang, DE ACTIE AAN i DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde: Aan de Dardanellen deed' dten 4en Juli' 's namiddags een Duitsche onderzeeër vóór Seddtil-Bahr een groot Fransch transportstoomschip met twee scheorateesien zinken. De stoomboot zonk in drie minuten. Bij het noordtelijk gedeelte wilde dte vijand in den nacht van 4 dezer na een levendig geweervuur tegen onzen rechtervleugel sterke verkenningstroepen laten oprukken, dje wij terugwierpen. Bij het Zuidelijk ge deelte deed onze artillerie den 4en een vijandelijke munitie-opslagplaats in de lucht vliegen en deed in de vijandelijke batterijen brand en een ontploffing ont staan, waardoor de vijandelijke soldaten, die toesnel den om te blusschen, gedecimeerd werden. Van Fransche zijde wordt officieel het in dien grond boren van een Fransch transportschip voor Sed-ul- Bahr, bij dten ingang dier Dardanellen, bevestigd. Het is dte' ,,Caarthage". Ze werd, naar de Fransche minister van marine meldt, door een onderzeeër getorpilleerd bij kaap Helles. Van dte bemanning zijn er 66 gered; 6 worden vermist. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche „Times"-fonds voor de zieken en gewonden overschreed het bedrag van 18 millioen gul den. Het te Calcutta gestichte „War Gift Fund" heeft besloten, dat s-n som vac 360.000 naar Londen zal worden gezonden voor moiorambuiances en aeroplane: Engelsche kolonel Joseph Cow*w te Bfaydon- on-Tyne heelt een premie van 6000 uitgeloofd voor de bemanning van hot eerste luchtvaartuig, dat op de Britsche eilandten of in die Britsehe territoriale wateren een Zeppelin zal noodzaken te dalen. Te Duinkerken duiden kleine roode vlagjes aan een aantal huizen dte plekken aan, waar voetgangers makkelijk kunnen binnen vluchten, als er bommen wor den geworpen. Alle huis-gangen en alle kelders moeten openstaan voor wie er op straat gevaar loopen. De „Berliner Morgenpost" bevat de afbeelding van het merk, dat men gevonden heeft op prikkeldraad van de Engelsche versperringen. Op het ronde merk leest men heel duidelijk: Made in Germany. De koning van Griekenland wiens toestand zeer verbeterd is heeft Vrijdag minister-president Gounaris in eene korte audiëntie kunnen ontvangen, waarbij ech ter niet over politiek is gesproken. De aanrander van Morgan, Holt heeft een po ging tot zelfmoord gedaan door te trachten zich met een potlood den slagader van de linkerpols te openen. In een kelder van het hoofdbureau van politie te Nieuw-York heeft gisteren een bomontploffing plaats gevonden. De ontploffing vernielde ten deele de recher- che-afdeeling. Er is niemand gekwetst Men neemt aan dat er verband bestaat tusschen dezen aanslag en de veroordeeling kort geleden van eenige anarchisten. Een boot waarin twee kindieren en een tweetal ge- ownde Duitsche soldaten zaten kantelde nabij Oemun- den am. (Duitschland). De vier inzittenden kwamen om. SMOKKELARIJ. Men schrijft aan de Tel. van de Belgische grens: Het was Maandag j.l. een heele drukte in de ge meente Ossendrecht, het betrof hier een beslaglegging door het Rijk, van een groote hoeveelheid bloem en graan, in allerlei soorten (men spreekt van 8000 K.G.), bij een wethouder der gemeente. Zooals reeds gemeld werd, vindt de smokkelarij in deze streek op groote schaal plaats en was het te verwachten, dat zou wor den ingegrepen. Niemand had echter verwacht, dat zulks zou plaats vinden bij een der personen, die met BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat op de 's Maendae» gehouden wordende veemarktenhet vee TOT NA DERE AANKONDIGING, van des morgens VIJF UUR af ter markt kan worden aan gevoerd. Alkmaar, 6 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz„ Voorzitter, lo. B. DONATH, Secretaris. de richtige nakoming van de wetten des Rijks was be last. Ook bij een ander raadslid is men tot dte ont dekking gekomen, dat deze Regeeringsbloem verkocht aan derden. VLUCHTELINGEN. Aan den Loenshof te Enschedé, in 't centrum der stad, juist bij - 't heerenhuis, waarin de daar nog ver toevende Belgische vluchtelingen grootendeels zijn gehuisvest, liet zich Zondag een bijenzwerm neer, meldt hef „Hbl.". Eenige personen hebben het volkje uit zijn ankerplaats gehaald en 't een bijenkorf als verblijfplaats gegeven in een hoekje van den turn bij bedoeld huis. Zonderlinge overeenkomst van de men- schen daar en deze diertjes. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De vergadering ging gisteravond onmiddellijk na opening over tot het trekken van de afdeelingen, en vergaderde vervolgens afdeelingsgewijs tot bet kiezen van voorziters en ondervoorzitters. De Voorzitter stelde namens de Centrale Af- deeling voor, inde afdeelingen te vergaderen op heden 11 uur, en Donderdag om 11 uur in het openbaar de wetsontwerpen te behandelen, die als dan in staat van wijzen zullen zijn. De heer Laan (V.-L. Noord-Holland) stekte voor om reeds hedennamiddag in het openbaar i vergaderen en dan te behandelen wat reeds instaï van wijzen Is. De heer 't Hooft (A.-R. Gelderland) vreesdt dat dit voorstel niet In over eenstemming was met het Reglement van Orde. Immers, eerst na het af- deelingsonderzoek bepaalt de Kamer den dag van openbare beraadslaging. Wanneer een afdeeling de zaak wil aanhouden tot na het bepaalde nur voor de openbare vergadering, dan kan de behandeling niet plaats hebben. De heer Laan meende dat Ingeval de heer 't Hooft gelijk had, ook de openbare vergadering niet op Donderdag zou kunnen worden bepaald, zooals de voorzitter wenschte. Waarom zou men de behandeling uitstellen en daarmee het land nog op kosten jagen zonder dat het noodig is? De heer F e p f (U.-L. Noord-Holland) verklaarde zich voor het voorstel des voorzitters. Men moet geen overhaaste behandeling bevorderen. Hij zou het ook tegen het decorum achten, dat de Kamer behoort in acht te nemen. De heer Laan zei nog, dat wanneer men niet klaar komt, vanzelf de openbare vergadering ver valt. Maar komt men wel klaar, dan is er geen str(jd met het decorum hoegenaamd. Het voorstel des Voorzitters werd aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. De vergadering werd dus verdaagd tot Donder dag a.s. 11 uur. TWEEDE KAMER. De voorzitter dter Tweede Kamer is voornemens In dte vergadering van Dinsdag 13 Juli a.s. aan de Kamer voor te stellen om dadelijk aan de orde te stellen de wetsontwerpen: No, 354: tijdelijke afwijking van de bepalingen der „Bevorderingswet voor de zeemacht 1902"; No. 298: aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX dter Staatsbegrooting voor 1915 (uitvoe ring van werken in verband met voorkomende werk loosheid); No. 348: wijziging en verhooging dief be- grooiiüg van Nederlandsch-Ind'ië voor 1915 (diverse onderwerpen); No. 26: wijziging der wettelijke bepa lingen omtrent den accijns op het zout, en No. 336: aanvulling en verhooging van Hoofdstuk VII B (Fi nanciën) der Staaisbegrooting voor 1915 (diverse on derwerpen); en voorts de militaire en andere urgente ontwerpen, voor zoover daaromtrent tijdig eindverslag zal zijn uitgebracht. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen werd de zomerzitting der Provin ciale Staten van Noord-Holland door deu Commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell geopend. De trekking der afdeelingen had plaats. In handen van Ged. Staten om advies werd o.m. gesteld het subsidie-verzoek voor de ambachtsschool te Alkmaar. Het voorstel tot bebossing der provinciale gron den onder Castricum werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren jhr. G. S. Bo- reel, dr. G. Bellaar Spruyt, mr. E. P. F. A. van den Bogaert, N. Glinderman, J. Korthals Altes, jhr. mr. D. E. van Lennep, D. Rahusen, Th. Ruys Gzn., G. Thomassen, H. Werthem, F. W. Wibaut, J. A. van Zutphen en B. C. E. Zwart. De heer Van Benthem vroeg o.m. om aan de ordestelling van het verzoek der gemeente Heems kerk inzake den Zaanschen communicatieweg. De voorzitter zal in de volgende vergadering op deze vraag antwoorden. De voorstellen werden naar de commissie verwe zen; waarop de vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 20 Juli. DR. KUIJPER EN JHR. Mr. DÈ SAVORNIN LOHMAN. Dr. Kuyper klaagt voorts in de Standaard over de gestadige polemiek, die gedurende de oorlogsmaanden opnieuw door „De Nederlander" tegen zijn blad, soms zelfs persoonlijk tegen Dr. Kuyper, gevoerd ia Toen in Augustus de oorlog uitbrak, heeft Dr. Kuy per zich persoonlijk naar den heer De Savomin Lot man met het dringend verzoek begeven, of althans tf

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1