De Wilde Olijf. FEUILLETON. tioneele teelt, en overal In den lande meer zuiver ge fokt wordt, waardoor de veebeslagen, zoowel wat bouw en productie betreft, langzaam maar zeker vooruit gaan. Het Nederlandsche Rundvee Stamboek, dat zich niet slechts bezig houdt met het inschrijven van vee en het registreeren van volbloeden, maar door het werk van zijne ambtenaren invloed uitgeoefend op en leiding tracht te geven aan de rundveefokkerij in het algemeen, Iran dan ook met genoegen neerzien op het tienjarig tijdvak, hetwelk thans achter haar ligt, toen besloten werd tot hare algeheele reorganisatie. CENTRALE DRINKWATERVOORZIENING IN ZUID-HOLLAND, N.-HOLLAND EN UTRECHT. Vanwege het ministerie van Binnenlandsche Zaken is ontvangen een plan tot stichting van een centrale drinkwatervoorziening voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Bij dit grootsche plan zijn niet minder dan 115 gemeenten geïnteresseerd en 't spreekt dus vanzelf, dat er heel wat haken en oogen aan de verwezenlijking er van verbonden zijn. Een daarvan is ongetwijfeld wel de hooge prijs, welke, volgens het ontworpen plan, de gebruikers zullen moe ten betalen, n.L 10, 13 en 166 cent per kub. M. voor arbeiderswoningen, en een vastgesteld ^maunum-ver- bruik voor alle andere, naar het aantal vertrekken klimmende, met een eenheidsprijs van 30 cent per kub. Meter. Voor den gemeenteraad van Sassenheim was dat laatste althans aanleiding om als zijne meening uit te spreken, dat toetreding bezwaarlijk zal gaan. De Raad meent, dat een arbeidersgezin niet meer dan 10 cent per week voor drinkwater kan betalen en dat ook voor anderen de prijs lager behoort te zijn. Niettemin is de gemeenteraad van Sassenheim van oordeel meldt de Tel., dat voorziening Ln beter drink water dringend noodig is. Indertijd heeft de gemeen te dan ook vrij kostbare boringen en andere voorberei dende onderzoekingen doen verrichten, doch is daar mede. op verzoek van minister, opgehouden, ten gunste van net plan eener centrale drinkwatervoorziening. Derhalve dringt de Raad aan op herziening van plan en prijzen. MOND- EN KLAUWZEER. Gelijk reeds met een kort woord is gemeld had tl. Dinsdag onder leiding van den minister van Land- onw, Nijverheid en Handel ln de Rolzaal van het gebouw der Grafelijke Zalen wederom een vergade ring plaats van belanghebbenden bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer, teneinde in verband tnet den huldigen toestand In Zuid-Holland de verdere bestrijdingsmaatregelen te bespreken. De Provinciale Noord-Hollandsche Boerenbond was vertegenwoordigd door den Voorzitter van dien Bond, den heer N. Dekker, terwijl de Holl. Mij. van Landbouw vertegenwoordigd werd door Jhr. Mr. P. van Poreest, die bleef bij zijne reeds vaker geuite opinie, dat namelijk afmaken slechts aangewezen Is, zoolang te doen heeft met sporadische gevallen. In bepaalde gedeelten van Zuid-Holland heeft de ziekte dit sporadisch karakter verloren, waarom hij zon wil len adviseeren de provincie Zuid-Holland streng af te sluiten en in de overige provinciën met afmaken door te gaan. Ook moest nlj tot zijn spijt eönsta- teeren, dat de medewerking van de boeren vooral in die streken, waar thans uitbreiding Is ontstaan, veel te wenschen laat. Zijns inziens zou de bestrij ding aan kraeht winnen, Indien tegen nalatigheid ten opzichte van aangifte en andere voorschriften gestrenge straffen, met name gevangenisstraf, werden bedreigd. De algemeene opinie van de vergadering was deze, dat doorgegaan dient te worden met bet afmaak- systeem. indien de Regeering kans ziet om met strenge middelen en met de beschikbare gelden de ziekte te bestrijden. Gemengd Nieuw». EEN SPION Een landman in de Purmer, die een maai-machlne gebruikte, wilde daarvan een foto hebben en ver zocht den lQ-jarigen photograaf Groen, te Edam, een opname in zijn hooiland te doen Dat gebeurde, maar de handeling' werd door een soldaat opgemerkt. Groen werd gebracht naar het fort te Beemster, bij de „Kwadijkerbrug". Den naeht heeft hij daar doorgebracht, en gisteren is hij voor den commandant geleid, terwijl zijn toe stel in beslag genomen werd. Een gevaarlijk mensch minder I zegt het Hbid. RIJKSDUINEN SCHOORL. „St.-Ct." 157 bevat de wet van 16 Juni („Stbl" 269) tot overbrenging bij het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten van het beheer over een gedeelte der Rijksduinen in den zeereep onder de gem. Schoorl en van het onder houd van de duinbeplanting op deze oppervlakte. UIT HEILOO. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzer aan de 2e Gemeenteschool alhier hebben zich 17 sollicitan ten aangemeld. Door het Gemeentebestuur alhier is de levering van 100 M* grint gegund aan den heer A. Bakker te dezer plaatse. UIT SCHAGEN. Bij de gisteren gehouden stemming voor vier leden van den Gemeenteraad werden herkozen de heer P. Boekei, P. Buis en P. Trapman; gekozen werd K. Roman naar het Engelsch. 38) o Evie keerde zich met een trotsch gebaar om. „Wat ik van plan ben te doen Wat zou je van mij verwachten, dat ik deed? Ik ga iedereen vertellen, dat hij 't niet gedaan heeft dat zal ik doen. Maar natuurlijk, wij mogen er voor 't oogenblik nog niet over spreken, behalve onder ons, vat je. Hij gaat ^uaar Buenos Ayres om oom Jarrott te vertellen, dat hij t niet heeft gedaan en wanneer hij terugkomt, zullen we 't algemeen bekend maken. O, de wet moet er bij te pas komen en nog veel meer. Hij wil zijn naam veran deren en dien van vroeger weer aannemen Ford was de naam en ik moet zeggen Miriam ik vind dien veel mooier dan Strange, ]e moet 't mij niet kwalijk ne men, dat dit zeg. 't Is zoo gek, dat er zooveel families Strange zijn en ik moet zeggen, dat ik nooit aan het idee zou gewend zijn, als ik denzelfden naam droeg als jij. Het had bijna geleken of ik niet buiten de fa milie getrouwd was en ik zou het vreeselijk vinden met een bloedverwant te trouwen. Dus in dit opzicht is het een aangename verrassing, begrijp je? Ik had mij voorgenomen maar vrêe te hebben met den naam Strange, in het idee, dat er geen middel was om er af te komen, of ik maar natuurlijk op zoo iets was ik nooit verdacht. Ik hoop, dat ik nooit „Dus lieveling, je blijft hem trouw?" „Hem trouw blijven? Natuurlijk blijf ik hem trouw. Waarom zou ik dat niet? Ik zal hem nu nog eens zoo trouw zijn. Hij is er ook zoo edel onder. Ik wou, dat je hadt kunnen zien hoe hij 't mij vertelde. Tante Blaauboer alten vrijss. UIT BARSINGERHORN. In de vacature C. Schoorl in den Raad moet een her stemming plaats hebben tusschen de heeren J. J. de Groot en S. Spaans, beiden Vrijz. UIT BERGEN. Ter benoeming van een onderwijzer aan de open bare lagere school in deze gemeente, wordt door Burg. en Wethouders de volgende voordracht aan den Raad aangebodenB. Strubbe te Oldemarkt A. Wiedemeijer te Broek in Waterland en F. C. Haalebos te Hoofn. UIT WIERINGERWAARD. Beroepen als predikent bij de Ned. Herv. Ge meente alhier, H. J. Barnouw, cand. te Leiden. UIT OUDORP. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor drie ge meenteraadsleden werden 139 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde. Hiervan verkreeg de heer Bleeker 92 stemmen, J. Bijifaan 80, G. de Jongh 70 en J. Klerk 55, zoodat de drie eerstgenoemde eandidaten verkozen zi{jn. UIT HEERHUGOWAARD. Wanneer ons de vraag werd voorgelegd„Hoe gaat liet met de nieuwe veiling?", dan zouden we, naar ons oordeel, kortweg dit antwoord1 kunnen geven: „Die markt heeft zich reeds gevestigd." Toch begon ze niet onder bijzonder gunstige omstandigheden. Zoo men weet, kan er alleen nog maar geveild worden aan het water, terwijl de aanvoerders dezer partijen zich de moeite hebben te getroosten om door de beide sluizen heen hun producten naar de laadplaats aan het station te brengen. Gaf dit aanvankelijk wel eens een zuur ge zicht, er wordt niet meer over geklaagd; men gaat en komt en wacht zoo noodig geduldig tot het sluisje weer wordt geopend om een paar vaartuigen door te laten; dit otter brengt men thans zeer gemoedelijk voor zijn eigen markt, wellicht het meest hierom, dat men meer- en meer de overtuiging krijgt, dat 't spoedig een der hoofdmarkten in ons gewest zal zijn. Met vol doening mag reeds worden gewezen op een aanvoer van 5 6000 zak aardappelen. Gisteren zagen we op het aankondigingsbord1: aanvoerders 90 (dit geldt vaartuigen met aardappelen), vaartuigen met wortelen 16, aan het station 935 baal aardappelen. De totaal-aanvoer liep trouwens boven de 6000 zak giste ren. Een tweede bezwaar was, dat de aardappelen aan het station, dus per rijtuig aangevoerd, geheel onge zien door den handelaar moet worden gekocht, aange zien deze partijen in het hoofdgebouw worden afge slagen. Een mooi bewijs van vertrouwen in de aan voerders, want we mogen zeggen, dat voor deze par tijen evengoed de hooge prijzen worden besteed als voor de geziene partijen. Trouwens, de keurmeester begeeft zich vóór den aanvang der veiling naar het station en neemt daar de te veilen partijen op. Zoo hoorden we hedenmiddag de. marktmeester afroepen „aan het station een partij Schotten van 65 baal, waar van 37 baal iets pokkig" en een anderen keer weer: „18 baal gewone muizen in manden", enz. Zelfs wordt op deze wijze soms een waggonlading uit An- na-Paulowna afkomstig in afslag gebracht en de han tiela^r aarzelt niet ze te koopen. Kalm en rustig gaat het in het veilingsgebouw toe. De marktmeester roept af, het afmijntoestel komt in werking, de handelaar brengt zijn nummer in contact met het toestel en prijs en kooper worden afgelezen en genoteerd die volgt en zoo wordt in een uur tijds voor duizenden guldens verhandeld. Onmisbaar blijkt ook de telefoon, gelukkig, dat ook de tweede cel gereed is, want herhaaldelijk wordt een der handelaars opgeroepen. De markten kenmerken zich door tamelijke vastheid, al geeft de telefoon al licht een keer aanleiding tot stijging. Geconstateerd mag ook worden, dat de prijzen hier besteed een ver gelijking met de gemaakte prijzen elder», dooreenge- nomen, vergeleken mogen worden. Reeds vestigde zich hier een nieuwe handelsfirma, de telefoon verkreeg reeds eenige nieuwe aansluitin gen. - Met genoegen zien de aanvoerders ter veiling nu dagelijks de zandtreinen rijden, injmers nu zal binnen kort ook aan de Wuijversloot kunnen worden geladen. Deed zich aanvankelijk een gebrek aan spoorwaggons gevoelen, ook hierin schijnt thans voorzien te zijn. KORTE BERICHTEN. Een agent te Amsterdam vond bij „Rozenoord" een man op den weg liggen, die zwaar bloedde uit een steekwond, hem bij een twist door zijn broer met een mes toegebracht. Hij is naar het binnengasthuis ver voerd, terwijl zijn toestand bedenkelijk is. Bij enkele reeders te Vlaardingen is wederom be richt gekomen, dat eenige loggers door Engelsche oor logschepen naar Kirkwall zijn opgebracht, als VI. 64 VI. 76 en VI. 119 Er gaan geruchten, dat nog meer loggers zijn aangehouden. De politie te Rotterdam heeft gisteren een draag bord van het propaganda-comité van „Volksweerbaar heid" voor algemeenen oefenplicht in beslag genomen. Het bord droeg het opschrift: „Denkt aan België. Moet het ons evenzoo gaan De inbeslagneming ge- scbiedde op grond van schending der neutraliteit. STADNIEUWS. DE DJEESTAL IN BARSINGERHORN. De verdachten, die onlangs door de politie te Zaan- Queenie beweert, dat zij nooit zoo iets aandoenlijks heeft gezien, zelfs niet op het tooneel. Zij was er bij, weet je. Herbert voelde, dat hij hetzelfde niet tweemaal zou kunnen doormaken en dacht, dat ik iemand zou noodig hebben om mij over den schok heen te helpen. Dat had ik niet in 't geheel niet. Maar ik wou, dat je er bij was geweest en hem had gezien." „Ik kan het mij voorstellen, lieve." „Natuurlijk weet ik nu, waarom je zoo zenuwachtig bent geweest, sedert'dat hij in Nieuw-York kwam. Hij zegt, dat je hem herkende dat je hem te Greenport hadt gezien. O, ik wist, dat er iets was. Maar ik moet zeggen, Miriam, je hadt het me toch wel in vertrou wen kunnen vertellen en het niet als zulk een slag op mij laten neerkomen. Niet, dat ik het als een slag be schouw, maar het brengt toch een vreeselijke verande ring in alles. Wij kunnen ons engagement nu nog in langen tijd niet publiek maken en tante Queenie rijdt op 't oogenblik in de auto rond om terug te nemen, wat zij gisteren aan een paar menschen heeft geschre ven. Ik begrijp niet, wat zij ze zal vertellen, want ik heb haar op haar woord van eer doen beloven, hun niet op 't idee te brengen, dat het af is. Ofschoon ik liever heb dat zij denken dat 't af is, dan dat ik in 't geheel niet geëngageerd ben geweest." „Miss Jarrott neemt het dus kalm op?" „Kalm! Ik wou, dat je haar kon zien. Zij gelooft dat er nooit iets zoo romantisch is geweest. Verbeeldt je, ze schreide om hem en kuste hem en zei, dat zij al tijd zijn vriendin zou blijven, al keerde de heele we reld zich ook tegen hem. Het is een feit, dat de goede ziel tot over de ooren op hem verliefd is op de ma nier van oude jonge juffrouwen je begrijpt hoe ik dat bedoel. Zij denkt, dat er niemand zoo is als hij en die is er ook niet. Ik zal hem vreeselijk missen in den tijd dat hij weg is om het oom Jarrott te vertellen. Ik zal voor de helft van mijn invitaties bedanken en mij heelemaal terugtrekken, totdat hij terugkomt. Hij wil dam aangehouden en naar het Hui» van Bewaring al hier werden overgebracht, blijken zich schuldig ge maakt te hebben aan diesftal, door middel van braak, gepleegd in Barsingerhora. Het grootste deel der daar gestolen voorwerpen is reeds in beslag genomen te Amsterdam. HET SCHOOLFEEST. Wat zullen ze veel te vertellen hebben gehad, gister avond toen ze thuis kwamenVan de boottocht, van de wandeling naar Schoorl en van het ravotten in de dui nen, van al die genoten pret zullen ze thuis an vader, moeder, broers en zusters ellenlange verhalen hebben opgedischt. Misschien ook zullen ze niet veel hebben gezegd en, moe van alle pret en van al dat stoeien, naar bed zijn gegaan, om in den droom dat alles nog eens weer te beleven. Want genoten hebben ze alle, zonder uitzondering, ook al werkte het weer niet ge heel mede en regende het zoo nu en dan wel eens even tjes. Maar och, dat verstoorde de vrugdte niet en bij de aankomst aan de Voormeer waren ze even opgeruimd en even dapper aan het zingen als bij de afvaart. De wind speelde den fietsers, d!ie de boot vergezel den, nog wel eens parten en menigeen* van hen zal dien avond zijn beenen hebben gevoeld. Zonder het traditioneele vuurwerk moest ditmaal huiswaarts worden gekeerd, doch de dankbaarheid der kinderen was er niet minder om, en een woord van dank aan de geleiders en de milde gevers, die de schoolfeestcommissie met hun milde gaven in staat stelden het jaarlijksche (het 32ste) feest ook ditmaal ondanks de „buitengewone tijdsomstandigheden" te laten doorgaan, is dan ook zeker niet misplaatst. ZIEKENZORG. Men deelt ons mede, dat naar aanleiding van de oproeping van het bestuur van „Ziekenzorg" voor een tweede arts zich 12 sollicitanten hebben opge geven. DE HANDELSSCHOOL MET 2-JARIGEN CURSUS VOOR NOORD-HOLLAND BOVEN HET IJ. Men schrijft ons: Naar aanleiding van de bestaande plannen om de- der dagen over te gaan tot oprichting van een Han delsschool, die ook voor alle omliggende plaatsen zijn beteekenis hebben zal, kan 't zijn nut hebben om hier in 't kort inrichting en doel van deze geheel nieuwe instelling van onderwijs uiteen te zetten. Ter vermijding van alle misverstand zij er allereerst op gewezen, dat het karakter van de bestaande Han delsdagschool met 3-jarigen cursus volkomen onaan getast blijft. Deze school, die, gelijk uit 't van jaar tot jaar toenemend aantal leerlingen blijkt, aan een sterke behoefte voldoet, is en blijft de aangewezen inrichting van onderwijs voor die leerlingen, die na 3 jaren han delsonderwijs te hebben genoten, plaatsing zullen zoeken in handel of bedrijf. Zeer waarschijnlijk zal nu na de groote vacantie naast deze inrichting een geheel nieuwe school wor den geopend, die bedoeld is voor oudere leerlingen In een 2-jarigen cursus zal zij een uitgebreide oplei ding geven voor de meest verschillende betrekkingen op 't gebied van handel, bedrijf en administratie. Ver moedelijk zullen tot de school worden toegelaten de leerlingen, die de eerste 3 klassen eener hoogere bur gerschool of de bestaande Handelsdagschool met 3- jarigen cursus hebben afgeloopen. Dit geeft reeds da delijk het voordeel, dat voor tal van leerlingen de be roepskeuze kan worden uitgesteld. Immers eerst als de leerling 3 klassen eener H B. S. of daarmede gelijkstaande inrichting heeft doorge maakt, behoeft, geheel in overeenstemming met zijn vaak dan eerst gebleken aanleg, een definitieve keuze van studierichting te worden gedaan. Dergelijke Handelsscholen met 2-jarigen cursus, die dus als bovenbouw op een 3-jarige middelbare school zijn te beschouwen, heeft men reeds te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Utrecht, Harlingen, Enschedé, Nijmegen, Vlissingen, Haarlem, Rolduc en Den Haag. De oprichting van deze scholen is grootendeels 't ge volg van de behoefte van de groote commercieele, fi- nancieele en industrieele ondernemingen om te kun nen beschikken over krachten, die niet alleen een alge meene ontwikkeling bezitten, maar die ook speciaal zijn voorbereid met 't oog op de eischen van den mo dernen groothandel en grootbedrijf Om deze reden hebben verschillende groote handelslichamen, bank instellingen (b. v. de „Twentsche Bank")en derg. aan het bezit van het eind-diploma dezer scholen een bijzondere waarde toegekend, waar 't geldt de aanstel ling van nieuw personeel. Voorts verschaft bij minis- terieele beschikking het eind-diploma dezer middelbare Handelscholen toelating tot: a, het examen tot opleiding voor adspirant-admini- strateur bij de Kon. Marine; b het examen voor adspirant-verificateur der Invoer rechten en Accijnzen c. het examen A voor surnumerair der Registratie en Domeinen e. het examen voor candidaat-Indisch ambtenaar; f het examen voor surnumerair der Posterijen en Telegrafie; g. de examens voor candidaat-Notaris; h. het examen voor klerk bij 's Rijks Werf met een aanvangssalaris van 600; i het examen voor Ambtenaar bij de In- en Uit voerrechten en Accijnzen in Ned.-Indië, en mij dan nog veel meer vertellen alles omtrent het geen paatje Wayne er mee had te maken en nog an dere dingen, ix ben blij, dat hij dat nu niet wenscüt te doen, want het hoofd loopt mij buitendien al om. Ik moet over zooveel dingen denken en er rust opeens zooveel verantwoordelijkheid op mij en „Etoe je ook iets ten opzichte van Billy?" „Dat kan ik, dunkt me* gevoegelijk uitstellen, üode zij uank, er i s nog een geiuxje bij een ongeluk. Toen ik merkte, dat tante l^ueenie aan iedereen briefjes senreef, nam ik mij voor hem vanavond een duidelijken wenk te geven, maar nu kan ik het nog wel wat langer laten loopen. Hij kan niet zeggen, dat ik hem met zacht heb behandeld, die arme jongen. En Miriam, lieve", ging zij voort, terwijl zij mof, boa en hand schoenen bijeenraapte en aanstalten maakte om heen te gaan, „je zult het geheel voor je houden, als een lie verd, die je bent, met waar? Wij willen er zelf tegen anderen geen woord van reppen, vóórdat Herbert van zijn bezoek aan oom Jarrott terug is. Dat is mijn raad en dat is ons aller raad ik bedoel ook die van tante (Queenie. Want dan halen zij er de wet bij of zoo iets. Ik weet, dat je er niets van zult vertellen, maar ik dacht toch, dat ik je moest waarschuwen." De wijze waarop Evie de zaak opnam, was voor Miriam zoowel een nieuw bewijs van haar misreke ning alsook een nieuwe aansporing zoo spoedig mo gelijk aan 't werk te gaan teil einde zooveel zij kon den misslag, dien zij had begaan, te herstellen. Evie zou in haar bekrompenheid misschien nooit meer begrij pen van den ernst van haar toestand dhn een vogel weet van den aard van den veldslag, die in de buurt van zijn nest wordt geleverd; terwijl als Ford „de wet er bij haalde", zooals Evie het uitdrukte, en er zegevierend afkwam, er nog kans zou bestaan, dat zij k. de school tot opleiding voor Surnumerairs voor den Indischen Dienst. Ten slotte geeft het eind-diploma nog recht van toe lating tot de Nederl. Handels-Hoogeschool te Rotter dam, terwijl 't ook de meest gewenschte voorbereiding is voor hen, die later voor den Consulairen Dienst wenschen te worden opgeleid. Wij hopen hier dus in hoofdlijnen de groote beteeke nis van deze middelbare Handelsscholen te hebben uiteengezet. Voor verdere inlichtingen moeten wij echter be langhebbenden verwijzen naar de betrokken autoritei ten. Wanneer nu, vermoedelijk in September, de 2-jarige middelbare Handelsschool geopend wordt, dan is dit een feit van beteekenis op onderwijsgebied, waar de verschillende plaatsen in Noord-Holland bo ven het IJ ten zeerste bij geïnteresseerd zijn. „ALKMAAR EN ORANJE." Men schrijft ons: Dinsdagavond j.l. na afloop der militaire oefeningen op het Doeleveld, vergaderde het Bestuur met eenige leden van bovengenoemde Vereeniging, in de Verga derzaal van gebouw ,,'t Gulden Vlies." Na opening der vergadering deelde de Voorzitter de aanwezigen mede, dat de Luitenant, belast met de oefe ningen, weinig tevreden is over de opkomst der leden op de vastgestelde oefeningsavonden des Dinsdags." Bovendien zijn er steeds enkelen die niet precies acht uur present zijn. Ongeveer 60 der leden zijn gewoon lijk tegenwoordig. Zulks werkt onaangenaam op onze instructeurs. De vrees bestaat dat genoemde neeren, wanneer de opkomst niet beter wordt, niet meer hunne vrije avonden zullen afstaan voor het geven van onder wijs in excercitie, enz. Aangenamer zou het ook zijn wanneer het mengel moes van kleeding eene verandering kon ondergaan. Besloten werd, maatregelen te treffen tot het beko men van een uniform. Eene commissie zal worden samengesteld, teneinde te trachten tot een goed resul taat te komen. Linnen stof voor één costume eveneens het maken er van werd gratis door twee heeren leden toegezegd. Dit costume zal alsdan voor proef dienen en bij gunstig resultaat, zullen alle leden dien overeenkom stig gekleed worden. Indien wij nu op de eerstvolgende oefeningsavonden, steeds des Dinsdags precies, acht uur, flink present zijn, kan worden vastgesteld hoeveel uniformen voor- loopig zullen benoodigd zijn. Steeds is er nog gelegenheid aan het secretariaat, Steijnstraat 19, zich op te geven als lid van „Alkmaar en Oranje" terwijl ook andere weerbaarheidskorpsen, zonder lid te worden aan de oefeningen kunnen deel nemen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel. De voorzitter opende de vergadering, waarop de secretaris de notulen las. Het verwonderde den voorzitter, dat in de Alkmaar- sche Courant, waarin voorkwam het verslag der vo rige vergadering der Kamer van Koophandel, dat de zoon van den heer C(onijn) vrij werd gesteld van mili tairen dienst. Dit is onjuist, slechts werd gevraagd langer verlof, het gewone zakenverlof. Ingekomen was een brief van den burgemeester, waarin hij schrijft, dat in het verslag van de vorige vergadering der Kamer in „Ons Blad" staat, dat de ge meentebode van militairen dienst vrij is gesteld, omdat hij een gebrek aan zijn grooten teen had. Dit was van den heer Bosman eenigszins onjuist, schreef de burge meester; de man lijdt namelijk aan zijn oor en is toen niet vrijgesteld doch gepensioneerd, met den rang van sergeant-majoor. Over dezen brief ontstond nog al eenige vroolijkheid. B. en W. hebben eenige adressen in handen der Kamer gesteld om advies, n.l. om, wanneer het nieuwe postkantoor geopend is, Maandags en Vrijdags in het Waaggebouw een telefooncel te vestigen en gelegen heid tot het verzenden van telegrammen te geven. De heer Henneman wilde: lo. het bijkantoor open stellen, niet van 10 uur 's morgens tot 2 uur 's mid dags, doch van de opening van het hoofd-telegraaf- kantoor tot 4 uur 's middags; 2o. dat ook des Zaterdags gelegenheid zal worden gegeven tele grammen te verzenden; 3o. dat eiken dag gelegenheid zal worden gegeven in de Waag telegrammen te ver zenden; 4o. dat ook in de Graanbeurs gelegenheid zal worden gegeven telegrammen te verzenden. De heer Potgieser wilde eerst informeeren of er be hoefte bestaat om vanuit de Graanbeurs te telegrafee- ren en telefoneeren. De heer van der Klei vond, dat het op den weg van den handel lag om alles te doen om dezen te bevorde ren en meende, dat de Kamer daaromtrent gunstig moest adviseeren. De heer Henneman vond het noodig, dat er op de Kaasmarkt een brievenbus geplaatst werd, waarop de voorzitter zei, dat dit bij de opening van het nieuwe postkantoor wel in orde komt. De heer Henneman betoogde de wenschelijkheid dat er niet alleen gelegenheid zou zijn voor bet verzenden doch ook voor het ontvangen van telegrammen. Nog was ingekomen een schrijven van den Raad de zer gemeente, waarin de omzetting van de particuliere in een gemeentelijke arbeidsbeurs niet noodzakelijk wordt geacht. De heer Cloeck vroeg of de Kamer van Koophandel gelukkig werden. Al het andere liet Miriam onver schillig, evenals een man, die in zijn agitatie, om zijn kinderen uit het vuur of uit den storm te redden, geen acht slaat op zijn eigen gewaarwordingen. Met on stuimige, bijna waanzinnige haast li«p zij daarom dan ook naar de telefoon en belde Charles Conquest op om hem te vragen of zij hem in den namiddag alleen op zijn kantoor kon spreken. Bij al hetgeen zij zich had voorgenomen te doen, schrikte haar de groote .mate van zelfopoffering, die een deel van haar plan uitmaakte niet af. Zij verkeerde in een stemming, waarin zelfopoffering de natuurlijke boetedoening voor haar dwalingen was. Zij wist wel, dat zij met geld de hulp kon koopen, waarmede zij direct tusschenbeide wilde komenmaar haar aange boren instinct, wars van slinksche handelingen, spoor de haar aan den prijs te betalen met iets meer persoon lijks dan geld. De wetenschap, dat zij de handelende persoon was in het terecht brengen van wat haar ge brek aan oordeel had bedorven, was eenigermate een antwoord op haar zelfbeschuldiging en verzachtte de bitterheid van haar zelfveroordeeling. Voor haar wer kelijk primitieve ziel was er geen kwestie van het brengen van een zoenoffer bij volmacht. Ergens diep in haar gemoed liet zich een waarschuwende stem hooren, zichzelf niet weg te werpenmaar zij minachte die evenals een afstammeling van het Latijnsche of Germaansche ras dé Anglo-Saksische voorkeur voor een rechtbank boven het jiistool van den duellist min acht. Het was iets buiten het gebied van de rede. Roekelooze ingevingen, onderdrukt door kloosterlij ken dwang of door de eischen der beschaving ont waakten plotseling met kracht na hun lange sluime ring en dreven haar aan iets te doen wat zij wist, dat andere vrouwen anders of in het geheel niet zouden hebben gedaan. Wordt vervolgd I

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2