DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïan liet oostel oorlopterreln, Ysn let TOtei ooflofsterrein, ïan let zuidelijk oorlogsterrein. Tweede zitting van den Militieraad. No. 158 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abannementspriis per 3 maanden 11.—. fr. p. post 11.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groete letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.k. HERMs. COSIER 4 ZOON, Voordam C 9. Teletnr. 3. VRIJDAÜ 9 JULI X» «2> O O 1 O Ter zee. VARIA. iNEDERLAiN D. MAANDAG 12 JULI as., ALKMAAR, 9 Juli. Uit Zuid-Afrika komt het belangrijke bericht, dat generaal Botha de overgave van de geheele Duitscha strijdmacht in Zuid-West Afrika heeft aangenomen, dat de vijandelijkheden een einde nemen en dat het leger van de Unie zoo spoedig mogelijk naar het Zuiden te rugkeert. De Botha-Smuts-politiek heeft dus, na eerst in het eigen land de overwinning te hebben behaald, ook op het slagveld'de zege verworven Men zal zich herinne ren, dat de hyper Engelsche politiek van den heer Bo tha, die maar dadelijk in Afrika den oorlóg mee wilde voeren vóór Engeland, heel wat verzet heeft uitgelokt. De Zuid-Afrikaansche Unie heeft geen weerplicht, dus vrijwilligers moesten voor Engeland vechten. Het was vooral de Wet) die er op wees, dat vrijwilligers het vuurtje zouden aansteken en dat de burgers dan wel gedwongen zouden zijn het te blusschen Zoo is het ook precies uitgekomen. Maar voordat het zoover kwam, hebben vele beste Boeren hun leven moeten of feren. Meegevallen is de expeditie den Engelschen en Boe ren zeker niet. immers het gewenschte resultaat is eerst na vele maanden vechtens bereikt de Duitschers, die natuurlijk geen huip van het moederland konden krij gen, boden zoolang mogelijk tegenstand. Wanneer strakjes op het vredes-congres de kaarten op tafel komen, heeft Engeland door de inbezitneming van Duitsch Zuid-West een troefje meer. Of dit treef- je ook te duur gekocht is, zal de toekomst leeren Fourie's dood en Beijers' dood en de Wet s tronk zij zullen door het Boeren-volk niet gauw vergeten wor den! De belangrijkste van alle acties is ongetwijfeld voor den buitenstaander die, welke plaats heeft in Polen, in de buurt van Krasnik Zooals men weet, trachten de Duitschers en Oos tenrijkers, die zegevierend uit Galicië zijn gekomen, hier noordelijker op te dringen. Krasnik waren ze reeds voorbij, Lublin lokt op kleinen afstand aan de strategisch zoo gewichtige spoorlijn Iwangorod Kowel, van welker bezit voor de verdere krijgsver richtingen zooveel afhangt. Om Lublin te dekken heb ben de Russen sterke reserves ingezet, die in de rich ting Krasnik zijn opgerukt, tot den aanval zijn overge gaan en den Duitschers en Oostenrijkers gedwongen hebben zich terug te trekken. Zooals wij gisteren reeds schreven, zal het zeer belangwekkend zijn te ver nemen hoe de gevechten hier verder verloopen. Het kan hier het begin van het einde van den Duitsch- Oostenrijkschen opmarsch zijn, maar eveneens wij zeggen: meer waarschijnlijk slechts een plaatselijke tegenstand, dien de in hun opmarsen gestuite legeis zullen weten te overwinnen. Ook in üaiicie slaagden de Russen er herhaaldelijk door zich te versterken in. de tegenstanders even tut staan te brengen, maar dan bleken ze niet bij machte lang stand te houden. Met één factor dient echter rekening te worden gehou den in Galicië boden de Russen tegenstand op vreemd grondgebied, thans doen zij zulks op eigen bodem, d. w z., dat zij in gunstiger, hun tegenstanders evenwei in ongunstiger positie zijn gekomen. Het laatste Duitsche communiqué meldt, dat er nog geen verandering in den toestand is gekomen. Hoe langer echter de toestand ongewijzigd blijft, des te spannender wordt hij Een Oostenrijksche onderzeeër heeft in de Adriati- sche Zee een der nieuwe Italiaansche pantserkruisers tot zinken gebracht. De ramp trof de „Amaifi(in 1908 van stapel geloopen, met een inhoud van 10.400 ton, een snelheid van 23,6 knoop en een bemanning van 684 koppen, welke bijna in haar geheel gered werd met Italiaansche hulpmiddelen), die met andere schepen op een nachtelijken verkenningstocht was en bij het aanbreken van den ciag aangeschoten werd. Dit is het tweede oorlogsschip, dat door een Oos- tenrijkschen onderzeeër getorpilleerd is. Het eerste was de Fransche pantserkruiser „Gambetta", welke den 26sten April in de Ionische Zee in den grond geboord werd. De Duitsche onderzeebooten in de wateren om En geland hebben de laatste dagen weer minder van zich doen hooren. In het Engelsche Hoogerhuis werd echter op l*t ge vaar van den onderzeeërs-oorlog gewezen. Namens de regeering werd verklaard, dat de resultaten tot dtis- verre weliswaar vrij poover zijn, dank zij de Engelsche vloot en de voorbeeldige zeemanschap op de koop vaarders, doch dat, hoe. langer de oorlog duurt, des te meer onderzeeërs hun tol van de Engelsche koopvaar dij zullen vragen, daar de Duitsche admiraliteit nu wel bijna uitsluitend onderzeeërs op de werven laat bou wen Het gevaar voor de voorziening met levensmid delen zal voor Engeland dus steeds grooter worden Er zou een tijd kunnen komen, dat de vleeschprijzen zoo oploopen, dat de boeren hun fokvee gaan verkoo pen en om dit te voorkomen is een wetsontwerp inge voerd en bereids in tweede lezing goedgekeurd waarbij aan het ministerie van landbouw de bevoegd- O heid is verleend om te waken tegen vermindering van den veestapel. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche Hoofdkwartier meldde gisterenEen vijandelijke aanval uit de richting Kowno werd onder zware verliezen voor dén aanvaller afgeslagen. Bij het dorpje Stegma, noordwestelijk van Praztnitsj werden enkele Russische loopgraven veroverd en be houden. Vijandelijke aanvallen in de omgeving van Stregowo en Starozreby, noordoostelijk en zuidwestelijk van Ra- cionz, leverden geen succes op.Pogingen van den vij and om ons de gisteren veroverde hoogte 95 ten oosten van Dolowatka te ontrukken, mislukten. Op het zuidoostelijk oorlogstoonee! is de toestand van de tusschen Dnjester en Boven-Weichsel staande Duitsche troepen onveranderd. Ten Westen van den Boven-Weichsel is een reeks vijandelijke stellingen bestormd. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijksche legerbencht meldde gisteren: ln Russisch-Polen ten oosten van de Weichsel duren de gevechten voort. Verschillende hevige aanvallen der Russen werden bloedig afgeslagen. Daar de over machtige vijandelijke troepen die aangevoerd waren tot dekking van Lublin, tot een tegenaanval overgingen werden onze troepen aan beide zijden van den grooten weg op de hoogten ten noorden van Krasnik terugge trokken. Ten Westen van de Weichsel werden eenige vóór stellingen der Russen stormenderhand genomen. Aan de Boeg en in Oost-Galicië is de algemeene toestand dezelfde gebleven. Aan de Beneden Zlota-Lipa wer den aanvallen van den vijand afgeslagen. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. De Duitsche generale staf meldde gisterenWeste lijk van Souchez slaagden de Franschen erin, over een breedte van ongeveer 800 M. in onze voorste loopgra- venlinie te dringenzij werden bij een tegenaanval we der verdreven. Een tweede aanval van den vijand mislukte in ons vuur Om een klein gedeelte der linie waarin de Franschen nog zitten, wordt met granaten gestreden. De vijandelijke aanvallen op de door ons ingenomen posities ten W. van Apremont werden dag en nacht, doch zonder succes, doorgezet. Het aantal gevangenen is tot 3 officieren en 2400 man toegenomen. Op het geheele westelijk oorlogstooneel hadden le vendige artillerieduels plaats. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). Het Fransche legerbericht luidde gistermiddagTen Noorden van Atrecht ontwikkelden zich vrij hevige in- fanteriegevechten in den loop van den avond 7 Juli en den daaropvolgenden nacht. Tusschen Angles en Souchez ten Noorden van den weg Béthune-Atrecht werd een Duitsche aanval, voorafgegaan door een he vig artillerievuur, volkomen afgeslagen. Ten Noorden van het station van Souchez deden de Franschen een aanval, welke hen in staat stelde het dorp te naderenzij maakten zich meester van een li nie loopgraven, na de verdedigers er uit verdreven te hebben met handgranaten, wonnen verder eenig ter rein en maakten enkele krijgsgevangenen, terwijl zij een kanon buitmaakten. Soissons werd gebombar deerd ln de Argonne duurde de artillerie- en infanterie-be schieting den geheelen nacht. Bij het aanbreken van den dag beproefden de Duitschers bij het werk Marie Thérèse uit de loopgraven te komen, maar werden te rugges lagen. Aan de Maashoogten heftige artilleriebeschieting van de Fransche stellingen. In het bosch van Aprémont behaalden de Duitschers geen enkel voordeel. De nacht is zeer bewogen geweest bombardement, infanterievuur, handgranaten en bom men, maar geen infanterieaanval volgde, uitgezonderd in de richting van Fey-en-Haye, waar twee Duitsche aanvallen tot staan werden gebracht. DE GEVECHTEN AAN DE ITALIAANSCH OOSTENRIJKSCHE GRENS. Het officieele Italiaansche bericht meldde gisteren: De vijand beproefde een aanval op onze stellingen bij Passo di Campo, maar werd afgeslagen met' ernsti ge verliezen. Wij gaan langzaam maar voortdurend vooruit op het Carnia-plateau en maakten 1400 gevan genen. De Oostenrijksche staf deelde gisteren mede: ln de streek van Görz deden de Italianen gisteren weder eenige aanvallen. Op het bruggehoofd van Görz zon den zij ook mobiele militie af. Onze troepen sloegen alle aanvallen van den vijand af. Aan de Midden- Isonzo en in het Krngebied is het rustig. In het Ka- rinthische en Tiroolsche grensgebied alleen artillerie gevechten. AAN DE OOSTENRIJKSCH—MONTENEGRIJN- SCHE GRENS. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Op de grenshoogten ten oosten van Trebinje begon in den nacht van 6 op 7 Juni het gevecht tegen de Montene- grijnen opnieuw. Daar een tegenaanval der Montenc- grijnen mislukt was deed de vijand n nachts nog een aanval, die door ons artillerie- en infanterie-vuur to taal werd afgeslagen. Aan de rest van de grens is niets bijzonders gebeurd. EEN ITALIAANSCHE KRUISER GETORPILLEERD. Een officieel Oostenrijksch bericht meldde gisteren: Een van onze onderzeeërs boorde in den morgen van 7 Juli een Italiaanschen pantserkruiser van het „Amal- fi"-type in het noordelijk deel van de Adriatische Zee in den grond met een torpedo. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). JACHT-AVONTUREN. Een Duitsch officier schrijft het volgende: .Op jacht te kunnen gaan, is nu ongetwijfeld een schoon ding. Maar op jacht te moeten gaan, is waarlijk geen genoegen. Met de wanluizen en kleederluizen zijn we begon nen. Die hebben we bij compagnieën afgemaakt. De kamers in ons Poolsch kwartier werden leeggehaald, de muren met chloorkalk bestreken, de vloer met lysol overgoten en de reten in het bed volgestopt. Na acht dagen was het gedierte uitgeroeid. Waarom is de vloo niet noem? Lieve hemel, dat is een dierbaar huisdier geworden. Die wil toch ook le ven. Een erge plaag zijn de vliegen. Houdt men het venster dicht, dan kan men de lucht niet uithouden. Staan de ramen open, dan staat men machteloos tegen over het vreemdelingenverkeer. Men wil een Slaapje doen. Op uw neus zetten zich twintig vliegen neer. Men jaagt ze weg en ze brommen om het voorhoofd, vijf zetten zich op de oorschelp, drie op de .lippen, twee op den hals, tien wandelen over de hand, die ze wilde wegjagen. Het is om wanhopig te worden. Men legt gaas over het gezicht, wikkelt zich in, doet handschoenen aan, zweet bij stroomen en vindit toch slechts een niet verkwikken den slaap. Opgestaan dus maar. Een handdoek De oppasser wordt binnen geroepen. Op de vliegenjacht. In vijf minuten zijn er ongeveer achthonderd gevallen. God dank. Nu'heeft men werkelijk een half uurtje rust. De lucht van lysol, chloor, venkelolie, anijs en andere specerijen toovert de liefelijkste droomen voor, tot men woedend opstaat en duizend nieuwe vliegen in de ka mer heeft. Dat is de oorlog Het zou onverdragelijk zijn, als men niet wist, dat de vliegen ten minste 's nachts rust houden. Gewoonlijk echter slechts tot tegen half drie 's morgens. De jacht is daarmede echter nog niet uit. Men legt zich te slapen met de electrische lantaarn en de ge laden browning naast zich. Bij ieder succes wordt men zekerder van het schot. Nu zijn het de ratten, die brutaal worden. Eer ik een rat zich in mijn bed laat nestelen, blijf ik liever wakker en kijk ik over den rand van mijn leger in het donker Een geruisch. Nu moeten zij. direct komen. De oude, brutale grootvader voor. Óp de lichte, krakende planken hoort men ze marcheeren. Opgepast. Ook de huurlieden in de kamer zijn tot vuren gereed. Licht. Vier lampjes gloeien op. Vuur! Vlucht in de gaten. De oude grootvader is vandaag gesneuveld. In een hoek ligt hij in zijn bloed. Tevreden keert men zich om en slaapt in. De doode rat is ons op dit oogen- blik liever jachtbuit dan het mooiste hert." KORTE BERICHTEN. Te Dusseldorf (Duitschl.) is men begonnen het voor menschelijk gebruik niet meer geschikte afval van vleesch op het abattoir te verzamelen teneinde deze te gebruiken als bijvoeder voor paarden, in plaats van haver. Gisteren heeft graaf Zeppelin de bekende uitvin der der bestuurbare luchtschepen, zijn 78sten verjaar dag gevierd Het stoomschip „Minnehaha", dat Zondag j.l. van Nieuw-York naar Londen vertrok, staat in brand. De bemanning tracht den brand in het ruim te blus schen. In het Engelsche Lagerhuis deelde de heer Brace, namens de regeering mede, dat sedert den 15en Mei 7144 personen geïnterneerd en 4800 personen naar hun vaderland teruggezonden waren. Het totaal aan tal geïnterneerden bedraagt thans 36.713. Het wetsvoorstel betreffende het Nationaal Regis ter, werd door het Engelsche Lagerhuis met algemeene stemmen aangenomen. Te Somau bij Waldenburg (Duitschl.) brak een schoorsteenbrand uit terwijl de bewoners sliepen. Het vuur verspreidde zich opgemerkt over de geheele boven verdieping, waardoor zeven personen den dood in de vlammen vonden en twee andere gewond werden. De oorzaak is niet bekend. NADERE UilBKEID1NG VAN DEN LANDiiOKM, EN/.. Verschenen, is üe Memorie van Antwoord der Re eling op net aiüêeiingöYerstag eter tweede Kamei nopens net wetsontwerp tut nauere am Lanustorm, enz. iJe regeering verdedigt hierin uitvoerig de beoogde versiermiig onzer weciniacm, betoogenue, dat 'hue- hicet wij in staat zuhen zijn een ieder te doordringen van liet oeuet, uat iNeüciiaiiu uoorgaat zijn krachten te verkerken, des te grooter de kans is dat net doel: ca uanunaving eener strikte onzijdigheid, zaï worden be reikt. aij acht hei niet denkbaar dat door die versier king steun» zou worden verleend aan een eventueci drijven naar deelneming aan den volkerenkrijg Eenige onverantwoordelijke dagbladschrijvers manen net vuik niet, uat den vrede verlangt te bewaren en als geueel genomen ten viiendschappelijke gezindheid .voeotert jegens e.k oer oorlogvoerenden Uitvoerig zet de regeering nader hare bedoelingen uiteen. De mannen die zullen worden opgeroepen om de wapens te dragen, zullen ongeveer 4 maanden wor den opgeieid Daarna zullen zij een aantal met verlof gaanue landweermannen moeten vervangen. Voor de oude zullen dus jongere krachten in de plaats komen. Ter gemoetkoming aan geuit verlangen heeft de re geering haar wetsvoorstel aldus gewijzigd, dat thans wordt voorgesteld de bevoegdheid tot oproeping te beperken tot hen die niet voor 1916 het 30e in paals van het 40e levensjaar zullen hebben volbracht doch ook dan zal er waarschijnlijk een marge overblijven van mannen die niet opgeroepen zullen worden, om dat dan reeds alle landweermannen door landstorm mannen zullen zijn vervangen. Wat de regeering echter wel wenscht is de inschrij uitbreiding van De BURGEMEESTER van ALKMAAR brenj ter kennis van belanghebbenden, dat de tweede zit ting van den Militieraad in het 3e district van Noord holland zal worden gehouden ten Raadhuize te Alk maar en- wel voor zooveel deze gemeente betreft op des voorm. te lo ure. Volgens art. 45, 4e zinsnede der Militiewet, wordt in deze zitting uitspraak gedaan omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van hen. te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strekking is; 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, voor wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broe ders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten de schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uitspraak kon. worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij on herroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. Alkmaar, 8 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo. Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen vanj. GROOT, van beroep smid, wonende alhier, om vergunning tot het oprichten van eene smederij en herstelplaats van motoren en andere werktuigen, achter het per ceel Kooltuin, Wijk C, No. 21. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 22 Juli e.k.., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedu rende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoe ker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemén. Alkmaar, 8 Juli J915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz, Voorz lo. Burg. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris. 11 I V I> E It W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden vergunning hebben verleend aan D. HAASBROEK ZOON, loodgieters aldaar, tot het oprichten van een loodgieterswerkplaats in het per ceel Luttik-Oudorp Fnidsen, Wijk C, Nos. 97 en 74. Alkmaar, 8 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, lo. B. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris ving van de mannen tusschen 30 en 40 jaar, met het jog op onverhoopt later noodige oproeping. De vrijwillige landstorm, hoewel van groote waar de, is onvoldoende geoefend voor leger-reserve, waar- cuor de landstorm is aangewezen. Geen verandering wordt gewenscht ten aanzien van de vrijstelling van geestelijken, enz. Het karakter van het ontwerp is dat van een noodwet, hetwelk alleen zal gelden voor de tegenwoordige buitengewone tijds omstandigheden. De Haagsche medewerker van de Tel. teekent hier nog bij aan, dat zij, die vroeger werdén afgekeurd, in geen geval voor herkeuring zullen worden opgeroe pen Hij is van meening, dat de socialisten hun hoo opgezette actie niet kunnen volhouden en acht de aar, neming van het ontwerp thans verzekerd DE VERGANE MARiNEóLoEP. De opperóeveuiebber van ianü- en zeemacht, gene raal Snijders, heelt aan ae naaste familieleden van Ue uingeivoiiienen bij het vergaan van ae dctensiesloep der Marine in het Brieische /-eegat, een teiegram van deel neming gezonnen, meldt het „Hbid." l'ot heden is Siecnts één lijk gevonden, n 1 van den inairoos le k.asse der marine-reserve, W. Spanjer. up verzoek van de weduwe, zal dit lijk met een tor- pedouoot vervoerd.worden naar zijn woonplaats ler- schelling. Zaterdagmorgen wordt het stoffelijk overschot met militaire honneurs, aan den Hoek van Holland, aan boord van de torpedoboot gebracht. Up lerscheliing heeft de overbrenging naar de be graafplaats eveneens met militaire honneurs plaats. BINNENLAND. AN li REVOLUTIONAIRE PARTIJ. „De Neo." verneemt van betrouwbare zijde, dat in een onlangs te 's Gravenuage gehouden vergadering van het Gentr. Comité der Anti-Revolutionaire Partij Verschillende moenijkheüen, die in den boezem van Partij en Centraal Comité zijn gerezen, met drf Kuy- per in den breede besproken zijn. en dat in die bijeen komst ook de grieven tegen de wijze waarop dr. Kuy- per zijn leiderschap opvat, zijn uitgesproken Is het olad wel ingelicht, dan heeft dr. Kuvper zich met de zienswijze van onderscheidene leden van het comité niet kunnen vereenigen en is hij daarop aangevangen met het schrijven zijner artikelenreeks in „De Stan daardwelke met een beroep op de Deputatenverga- dering is besloten. Mr. Th HEEMSKERK EN Dr KUYPER De Haagsche medewerker van het» „Hbid." heeft mr. I ieemskerk gesproken over de Standaard artikelen De ALRMAARSCEE III A DEHW E T.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1