De Wilde Olijf. FEUILLETON. Telegrammen van heden. Van het oostelijk oorlogsterrein. Tan het westelijk oorlogsterrein. lYan het zuidelijk oorlogsierrein. Varia. Nederland. Holland heoft zeer weinig spinnerijen in verhouding tot de weverijen en is bijgevolg een groot importeur van garens voor eigen gebruik, Natuurlijk mogen wij onze vijanden niet helpen, door hun katoen te bezorgen, maar evenmin moeten wij hun in de kaart spelen door onzen eigen handel zonder reden te benadeelen. Dat zou geen blijk van patriotisme, maar van idiotisme zijn. Volgens hetgeen ons omtrent de „Cotton Exports Committee" ter oorde komt, bestaat er geen vrees, dat zij het overtreders erg gemakkelijk zal maken. Als wij handel in katoen met de neutralen willen blijven drij ven en het tegenovergestelde zou belachelijk zijn dan is het niet te voorkomen, dat ook een beetje daar van in Duitschland terecht komt. Wij hebben echter reden om te gelooven, dat de door dé commissie ge nomen maatregelen zoo doeltreffend mogelijk zijn. Het is bovenden zeer wel mogelijk, dat de vermeer derde garenuitvoer naar neutrale landen veroorzaakt is door het feit, dat neutrale koopers, vreezende voor een Engelsch verbod van uitvoer, groote voorraden hebben ingeslagen om te voorkomen, dat hunne fa brieken bij gebrek aan grondstof zouden moeten stop pen. Behalve dat wij ons zeiven ernstig zouden be nadeelen, zou het verbod' van uitvoer van garens een hoogst onvriendelijke daad zijn jegens de te goeder trouw zijnde neutralen, die ons dit zeer kwalijk zou den nemen." EEN UNIFORME MEELPRyS. Naar men aan de „N. Ct." meldt, zijn er bij den Ministentvan Landbouw belangrijke wijzigingen in voorbereiding in zake de verstrekking van goedkoop regeeringsmeel aan bakkers en van regeeringsbrood. Het ligt in de bedoeling van den Minister een uni formen meelprijs voor het heele land voor te stellen, wat neerkomt op een niet onbelangrijke prijsverhoo- ging voor de bakkers in tal van plaatsen. Behalve verschillende andere wijzigingen wenscht de Minis ter ook een einde te maken aan hetgeen in verschil lende plaatsen, b.v. In Amsterdam gebeurt, waar door tal van bakkerijen het brood tegen een lageren prijs verkoopen dan 12 ets. per K.O. In aansluiting aan het bericht meldt de N. Ct. nader, dat de uniforme meelprijs, welken de minis ter van Landbouw voor 't aan de bakkers te ver strekken goedkoope regeerlngstarwemeel wenscht in te voeren, vermoedelijk 9 gulden per 100 kilogram zal bedragen. Bovendien zal het aantal kilogrammen brood, dat de bakkers uit honderd kilogram meel moeten be reiden en dat thans op minstens 140 Is vastgesteld, waarschijnlijk tot 150 worden opgevoerd. BINNENLAND. DE GEZANT BIJ DEN PAUS. De benoeming van een tijdelijken gezant bij den Paus is binnen eenige dagen te verwachten. Voor deze nieuwe functie woedt niet de heer van Nispem, die aanvankelijk met veel stelligheid werd genoemd, doch mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer, aan de Koningin voorgedragen. DE HER-HERSTEMMING 'TE AMSTERDAM. Door de federatie der S. D. A. P. te Amsterdam is, in verband met de a s. herstemming voor den gemeen teraad, besloten samenwerking te zoeken met de vrij zinnig-democraten, eventueel in dier voege, dat de candidaat der S. D. A. P. in District VIII, de heer Jl. J. de Roode, zich ten gunste van de heeren Charles E. H. Boissevain en Klaas de Vries zou terugtrekken. De tegenprestatie zou dan wezen, dat in District II de vrijzinnig-democraat H. A. M. van Veen, door zich aan de herstemming te onttrekken, de kansen voor de sociaal-democratische candidaten Polak en v. d. Tem pel zou doen stijgen. Gemengd Nieuws. BRUTAAL STUKJE. De bakker C. Gotte, Nes hoek Gritnburgwal te Am sterdam had een valsch bankbiljet van 25 ingebeurd, waarvan aangifte werd gedaan. Hij kreeg een schrij ven om bij de Justitie te komen, aangezien men dacht den vermoedelijken uitgever te pakken te hebben. De bakker ging maar hoorde, dat op het aangegeven uur het justitie gebouw gesloten was. Thuiskomende bleek hem echter, dat iemand tijdens zijn afwezigheid zich bij zijn vrouw had uitgegeven voor een bode der justitie en een ijzeren geldkistje had gevraagd, waaruit het valsche bankbiljet was gewis seld1. De man vertoonde een schrijven van den minis ter van Buitenlandsche Zaken, door den rechter-com missaris voor gezien geteekend. De vrouw, geen kwaad vermoedende, gaf het kistje, dat, behalve familiepapieren en quitanties, ongeveer 250 aan bankpapier bevatte, mede. En de „bode" verwijderde zich er mede, tegen achterlating van den „ministerieelen" brief, die, zoo verklaarde hi], als re?u kon gelden. Toen de bakker thuis kwam begreep men natuurlijk onmiddellijk op een brutale wijze te zijn beetgenomen, waarschijnlijk door één en denzelfden persoon, eerst met het valsche bankbiljet en thans door de ontfutse ling van het geldkistje. Den volgenden morgen zijn eenige van de quitanties in de Frans Halsstraat teruggevonden. Een leerling Roman naar het Engelsch. 39) o Hij was niet geschokt noch bepaald verrast. De ge dachte was hem niet vreemd, dat de liefde van een vrouw iets is, dat gekocht kan worden. De eene man koopt het van haar vader voor een span ossen, een an der van haar zelf voor een tehuis en een diamanten tiara. Het was in beide gevallen hetzelfde principe. Hij had er nooit aan getwijfeld, dat Miriam Strange ook haar prijs had, maar de moeilijkheid was voor hem ge weest uit te vinden waarin die bestond. Daar het hem was gebleken dat het tehuis en de diamanten tiara haar even onverschillig lieten als een span ossen, was hij aangewezen op een keuze uit heldhaftige daden. Hij had meer dan eens vermoed, dat hij haar daardoor zou kunnen winnen, als zij slecnts in zijn lijn waren gé weest. Maar daar iemand met een groote winstgeven de praktijk weinig in de gelegenheid komt tot iets der gelijks, had hij er verder niet bij stilgestaan. In het diepst van zijn gemoed had hij evenwel reeds lang ver langd door een dappere daad de oogen te verblinden, die hem slechts zagen als een respectabel man van mid delbaren leeftijd. Het scheen dus nu een gelukkig toe val, bijna zou men het een daad der voorzienigheid kunnen noemen, dat er juist iets gevraagd werd wat behoorde tot het genre van zijn „bravourstukken, van den kant waar hij er indruk mee kon. „Wij laten ons nooit met crimineele zaken in,' zei hij na lang nadenken, terwijl hij doelloos bleef door- krabbelen, „maar wij komen natuurlijk wel in^ contact met de menschen, die zulke zaken behandelen." „Ik dacht wel dat dit het geval zou zijn." „Ik.moet je echter zeggen, dat als jou motief is tijd uit te winnen voor onzen vriend in kwestie van de openbare school aldaar vond ze op de straat Overigens noch van den verderen inbond van het kistje, noch van dien dader of de daders eenig spoor. EEN VREEMD VERSCHIJNSEL, Maandag j.L, aldus de „N. Rott. Crt", kwam een vrouw de politie verwittigen, dat men haar gezin ver moedelijk heeft willen vergiftigen, want alle restanten van haar gekookte etenswaren hadden een roode kleur aangenomen Men achtte het een ernstig geval, te meer daar er wel eens twist met de buren geweest was, zooals het meer gaat. De vrouw kreeg opdracht om, zoodra zich bij iemand van haar gezin verschijnselen voordeden, die op vergiftiging wezen, onmiddellijk de politie in de Witte de Withstraat te waarschuwen. Er deed zier evenwel niets voor, hoewel de restanten van aardappe len, vleesch, melk al rooder werden en ten slotte met een rooden saus overgoten schenen. Men nam proeven, omdat men dacht, dat het aan het kookgerei kon liggen. De vrouw werd aan het koken van aardappelen gezet en zoodra zij klaar was, nam men eenige aardappelen mede en hield deze bij de po litie onder toezicht. Enkele uren daarna meldde de vrouw reeds: mijn aardappelen worden al rood, terwijl de aardappelen, die men medènam en onder toezicht hield, niet van kleur veranderden. Tot dusverre heeft niemand er leed van ondervon den, maar het gekke van het geval is, dat zich Vrijdag in een zeer zindelijk en goed bekend staand gezin op den Schiedamschen weg precies hetzelfde heeft voorge daan. Tot zelfs kaas, die aangesneden onder een stolp stond, werd besmet. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een zwak ken, maar zich snel voortplantenden bacil, uit Italië herkomstig. Daar te lande moet het reeds voorgeko men zijn, dat geheele dorpen door deze bacil besmet werden. In hoofdzaak op gekookte spijzen en vloeistof fen schijnt de bacil vat te hebben. Tot dusverre beperken de gevallen zich tot oud- Delfshaven MET VUUR GESPEELD? Te Grolloo is gistermiddag een ernstige brand uit gebroken, waardoor 14 woningen in dé asch zijn ge legd. Een 64-jarige vrouw is in de vlammen omgeko men. Door gebrek aan water kon men het vuur niet meester worden Men tracht den brand' met zand te blusschen. Het gevaar dreigt nog voor 3 woningen. Een groot aantal jong vee kwam in de vlammen om. Oorzaak waarschijnlijk het spelen met lucifers door kinderen. DE SPORENSLAG HERDACHT. Gisteren is te Bussum een groot aantal Vlamingen bijeen gekomen om de zege bij Groeningehouter, den Guldensporenslag in 1302 te herdenken Met ontplooide Vlaamsche banieren (zwarte leeuw op geel veld) trok men in optocht naar het Bosch van Oud-Bussum, waar Spoor's Liederkoor uit Utrecht, onder leiding van Com. A. Gelesloot, een aantal Vlaamsche liederen ten gehoore bracht. Mr. Alberik Deswarte en de dichter René de Clercq hebben de talrijke aanwezigen toegesproken. UIT HEILOO. Z. D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oegstgeest den WelEerw. heer J. Th. v. Galen en tot kapelaan alhier den WelEerw. heer Chr. S. Dessing te Zoeterwoude. KORTE BERICHTEN. Te Maastricht heeft men Vrijdagnacht door ver brijzeling van een étalage-raam kans gezien talrijke gouden voorwerpen (30 ringen en 12 kettingen) uit de winkelkast vat? een goud- en zilvermagazijn te ont vreemden. Sinds eenigen tijd vertoont de toren der Leidsche Academie neiging om naar één kant over te hellen De scheeve toren zal weer rechtgezet worden. Wegens de gedruktheid in den zeegrashandel zijn door de gemeente Wieringen nog geen consenten uit gereikt aan de visschers, die sinds vele jaren eiken zo mer daar het zeegras maaien. Een arbeider op de gemeente-vaalt te Utrecht is bij het kruien van puin daaronder geraakt en zwaar verwond. Aan de gevolgen daarvan is hij spoedig na het ongeval overleden. B en W. van Hilversum hebben den gemeente raad voorgesteld, tegen den heer J. J. S., gewezen di recteur der gasfabriek, een eisch in reconventie in te stellen "wegens het niet afdragen van couponbladen. Bij het overvaren van een motorbootje door-een gezelschapsboot op het IJ zijn verdronken de 54-jarige heer Knaup, gehuwd, vader van 2 kinderen, en de 15- jarige Kernkamp.. De strafzaak tegen de Telegraaf terzake van het openbaar maken van stukken, welker geheimhouding door het staatsbelang was geboden, zal 29 Juli behan deld worden. Te Roermond is het 2-jarig zoontje van den heer C. bij het inslikken van een kers gestikt. Te Dinxperlo heeft de militaire grenswacht een vrouw aangehouden die in een kruiwagen met dubbe len bodem meel over de grens smokkelde „Dat is mijn motief slechts het eenige „Dan zou je ook zelf met hen in contact kunnen ko men." „Maar dat verlang ik niet." „En toch moet je, dunkt me, daarover nog eens na denken. De beste rechtsgeleerde raad in de wereld kan door geld verkregen worden." „Dat weet ik." Haar schorp van ter zijde aankijkend zag hij, dat zij haar hoofd in den nek wierp met de haar eigen bewe ging van vastberadenheid. „O heel goed dan," zei hij bedaard, zijn gekrabbel hervattend. Na deze waarschuwing voelde hij zich ge rechtigd haar bij haar woord te nemen. Zij wist nu, dat zij hiermee om te beginnen haar eerste groote punt had' gewonnen. In antwoord op zijn vragen vertelde zij de geschiedenis weer en gaf blijk, zooals hij zich herinnerde lang daarna dat zij merkwaardig goed op de hoogte van bijzonderheden daarvan was. Zij opperde denkbeelden, die van eenige scherpzinnigheid getuigden en legde nadruk op de hulp, die zij in 't bijzonder van Philip Wayne konden verwachten. Haar opgewonden, mooi gelaat deed de kwijnende geestdrift in zijn eigen hart weer ontgloeien, terwijl hij zich niet kon ontveinzen, dat deze onbaat zuchtige belangstelling hen in een half uur nader tot elkaar had gebracht dan zij ooit eerder waren geweest. Er was nu een band tusschen hen. Ondanks zijn vol hardende pogingen en zijn verzekeringen was hij haar nooit nader gekomen dan een standbeeld op een voet stuk tot zijn buurman in dezelfde positie komt, maar nu ten laatst stonden zij op dezelfde aarde. Dit was meer dan reden genoeg voor hem om de zaak van Nor- rie Ford ter hand te nemen, er al zijn hulpbronnen, geestelijk en stoffelijk, aan te wijden, en haar te winnen Na verloop van een paar uur waren zij het volkomen eens, maar zij kwam niet terug op hun stilzwijgende overeenkomst. Zij was het die voelde dat daarvan niet voldoende was gezegd, dat er niet voldoende nadruk was gelegd op de oprechtheid, waarmee zij die had aangegaan. Reeds bij de deur zijnde en op het punt van heen te gaan, vermande zij zich om hem aan te BUITENLAND. DE MAKKELIJKSTE WEG. Kleine oorzaken hebben groote gevolgen, -zeide de oudere linie. De waarheid van deze stelling per on langs weer bewezen in een klein stadje in Duitschland, waar tusschen de Directie van de electriciteits-werken en een leeraar in de tatuurwetenschappen aan het Gym nasium een strijd ontstond over het begrip „koristen en makkelijksten weg." Eneen proces. De leeraar had besloten, zijn perceel etectrisch te la ten verlichten. Nu zou de leiding worden aangelegd, volgens reglement langs den kortsten en makkelijksten weg. De leeraar kon zich echter met den weg, dien de monteur wou kiezen, niet vereenigen, en het gevolg van een en ander was, dat het gerecht had uit te maken wat wel onder kortsten en gemakkelijksten weg moest worden verstaan. Eerst won de leeraar zijn proces, die aantoonde, dat de gekozen weg niet den kortsten was. In hooger beroep werd evenwel de Directie in het ge lijk gesteld, en net eind-resultaat was, dat de leeraar had te betalen een schadevergoeding en de kosten van het geding, een bedrag van meer dan 100 gulden. De rapporten der deskundigen hadden meer dan 90 pagi na's foilo bedragen. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 12 Juli. (Officieel). In den Noord rand van de hoogte 60 ten zuid-oosten van Ype- ren werden deelen van Engelsche stellingen tot ontploffing gebracht. Het gevecht in de nabij heid van Souchez schrijdt voorwaarts. Het ten zuiden van Souchez aan den straatweg van Atrecht gelegen, deels bevochten kerkhof, is weer ins ons bezit. Het werd gisteravond na een har den strijd stormenderhand genomen. Twee offi cieren en 163 Franschen soldaten, werden gevan gen genomen, 4 machinegeweren en één mijnen- werper werden buitgemaakt. Bij Souchez en bij Combres en in het woud van Ailly giogen de tegenstanders gisteravond na sterke artillerievoorbereiding tot den aanval over. Op de hoogte van Combres gelukte het den vij and in onze linie binnen te dringen. Hij werd er weer uitgeworpen. In het woud van Ailly mislukte een vijandelijke infanterieaanval reeds voor onze stellingen door ons vuur Ten noorden van de hoogte van de Ban de Sapt werd een stuk woud van tegenstan ders gezuiverd. Bij Ammersweiler ten noordwesten van Alt- kirch overvielen wij een vijandelijke afdeeling in haar loopgraven. De vijandelijke stelling werd over een breedte van 500 M. met den grond gelijk gemaakt. (Oostelijk oorlogatooneel). Aan de nstraatweg van Soewalki naar Calvaran bij de hoogte van Lipna bestormden onze troepen de vijandelijke stellingen over een breedte van 4 K.M. (Zuid-Oostelijk oorlogstooneel). De toestand der Duitsche troepen is onveranderd. RUSSISCH COMMUNIQUé PETERSBURG, 12 Juli. (Officieel). In den nacht van den 10e heeft het garnizoen van Osso- wicts een uitval gedaan, waarbij wij sappen ver vernielden. Wij hebben ons meester gemaakt van twee mijn- galenjen bij Edvabno, welke wij deden springen. Op het front JoeselafBykhava duurt het gevecht voort. De vijand handhaafde zich nog op de hoogte 118 en bij de hoeve Koversk. Tusschen die hoeve en de Bystytsja werd een hevigen tegenaan val gedaan. Wij hebben echter eiken tegenaanval afgeslagen waaroij wij den vijamdl groote verliezen toebrachten. Ten Zuiden van Bykhava hebben wij tot nu toe 900 man gevangen gemaakt en 14 offi cieren en drie mitrailleurs verobderd. Overigens hadden geen belangrijke gevechten plaats. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 12 Juli. (Officieel). Communiqué van 11 uur. De dag ging betrekkelijk kalm voor bij. Er hadden artilleriebeschietingen plaats bij tusschenpoozen, behalve in het bosch van Apre- mant, waar een vijandelijke aanval gemakkelijk afgeslagen werd. DE ITALIAANSCH—OOSTENRIJKSCHE OORLOG. ROME, 12 Juli. (Officieel). In de dalen van Chiesa en Rimhianco hadden gevechten plaats die voor ons gunstig verliepen. De Italianen hebben bij de Pal Grancda het offensief genomen en de vijand uit de voorste loopgraaf met groote verlie zen verdreven. Aan de Isonzo is een nachtelijken aanval van de vijand' gemakkelijk afgeslagen. EEN FAMILIEGEBEURTENIS. BERLIJN, 12 Juli. De gemalin van Prins kijken en te zeggen: „U kan zich niet voorstellen wat dit alles voor mij hé teekent. Als wij slagen dat zeggen als u slaagt zal ik u nauwelijks durven zeggen, hoe dankbaar ik u zal kunnen zijn." Hij voelde reeds iets van de grootmoedigheid van den held, bij het aanspraak maken op een belooning. „Je behoeft daar niet over te denken," zei hij glim- lacnend. „Ik doe dat ook niet. Als ik door Efvie ge lukkig te maken jou van dienst kan wezen, zal ik niet om dankbaarheid vragen." Zij keek op haar mof neer en streek met haar hand er over, keek toen plotseling op. „Neen, maar ik zal behoefte hebben die te toonen." Met die woorden was zij verdwenen lichter om 't hart, dan het haar een paar uren geleden mogelijk had geschenen, zich ooit weer te voelen. Haar blijdschap was die van den kapitein, die weet, dat hij zijn schip heeft gered, ofschoon zijn eigen wond noodlottig is. VIERDE DEEL CONQUEST XX. i Onder de drie of vier hoedanigheden, die Conquest van zich zelf het meest op prijs stelde, behoorde ook een groote mate van geduld bij het aanschaffen van de meer benijdbare bezittingen in de wereld. Hij bezat de gave van te weten wat hij verlangde, herkende dat als hij hét zag en wachtte daarop todat het binnen zijn bereik kwam. Van zijn jeugd af was hij eerder een ken ner van kwaliteit geweest dan op overvloed gesteld, terwijl hij bovendien de waarde van dingen opmerkte, die anderen over 't hoofd zagen en die waarde rele veerde, zoodra de voorwerpen in zijn bezit waren gé komen. Lang geleden, toen de bescheiden erfenis van zijn ouders tusschen zijn broeders en zusters en hem zelf werd verdeeld, was hij zoo slim geweest hun het grootste deel te laten, terwijl hij zich slechts tevreden stelde met een paar stukken van den ouderwetschen in boedel en met eenige oude boeken, die, zooals allen Oskar, Oravin Ina Marie von Ruppin, 19 heden nacht van een zoon bevallen. Moeder en kind bevinden zich in goeden welstand. Prins Oskar is ae vijfde zoon van keizer Wil helm hij trad 31 Juli 1914 in het huwelijk. INVALIDE KRIJOSEVANGENEN. LONDEN, 12 Juli. (Part. Handelsbl.) De „Morning Post" verneemt nit Rome. dat de Paus den prelaat Marchellf naar Bern zond, teneinde overleg te plegen over het denkbeeld van den Paus, dat Zwitserland 20.900 involide krijgsge vangenen van belde oorlogvoerende partijen zal opnemen op kosten der oorlogvoerenden. VON WEDEL. t BERLIJN, 12 Juli. (Part.). De president van het Pruisische Heerenhuis von Wedel is gisteren overleden. GEZANTSCHAP VAN DEN PAUS. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. De Staatscourant zal hedenavond de benoeming bevatten van mr. L. H. N. Regout tot tijdelijk en buitengewoon gezant bij Z. H. den Paus. UITV AART-MESDAG. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van den grootmeester der Nederlandsche schilders Mesdag d'oen verte genwoordigen op gelijke wijze als H. M. werd vertegenwoordigd bij de begrafenis van Jozef Israëls. Ter begraafplaats „Oud Eik en Duinen" zal n.l morgen als vertegenwoordiger van de Ko ningin een. kamerheer in buitengewonen dienst plaats nemen in den stoet, welke zich dan zal vormen om het stoffelijk overschot grafwaarts te brengen. Hiertoe is daartoe door H. M. aangewe zen de kamerheer in buitengewonen dienst, mr. W. A. baron van Ittersum. INSTITUUT VOOR ADSP.-ADELBORSTEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. Aan het hoofd van het te Dordrecht te vestigen internaat voor aclspirani-adelborsten zal komen te staan de heer G. J. Buijs, oud-luitenant ter zee 2e klasse, gewé zen directeur der H. B. S. te Amersfoort. E DOUWES DEKKER. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. Naar wordt gemeld is'de heer E. Douwes Dekker, een der leiders der voormalige Indische partij, in Zwitserland cum laude gepromoveerd tot doctor in de staatsweten schappen. STADNIEUWS. ONTSPORING. Van de tram die zooeven om 3.11 uit Schagen al hier aankomt, ontspoorde, door onbekende oorzaak, de op de locomotief volgende goederenwagen, bij het pas- seeren van de Kanaalweg nabij het slachthuis, met het gevolg dat de in de daarop volgende wagens zittende reizigers een schok ontvingen. Ongelukken hadden niet plaats, terwijl de reizigers vandaar zich stadwaarts gaven. De ontspoorde wagen werd weder spoedig in de rails gebracht. GESLAAGD. Voor het „Mercurius"-examen in Engelsche han delscorrespondentie is geslaagd de heer J. W. J. Pels, alhier. De heer J. A. Zur Mühlen, vroeger leerling aan het Gymnasium alhier, slaagde Zaterdag j.l. voor het exa men M. U. L. O., waarvan het schriftelijk gedeelte te Amsterdam, het mondeling te Utrecht is gehouden. PRIJS BEHAALD. „Vitesse", van den heer N. Schermerhom, (berijder de heer J. Witteveen) behaalde gisteren op Houtrust den Aanmoedigingsprijs 150). STATUTEN GOEDGEKEURD. Goedgekeurd zijn de statuten van de commissie van het St. Aloysius Patronaat, gevestigd alhier. INGEZONDEN STUKKEN. Qeachte Redactiel Gaarne zag ik onderstaand door Uw medewerking geplaatst in Uw blaid. Bij voorbaat betuig ik U reeds mijnen dank. Daar er in Uw blad reeds eenigen tijd discussiën worden gevoerd aangaande den nachtarbeid, zoo zou ik willen vragen weet iemand die geen broodbakker is daar wel iets van af wat het beteekent nachtbakker te wezen? Natuurlijk niet. Laat mij het U in korte trekken even vertellen. B.v. Ge gaat, Vrijdagmiddag naar bed en gaat slapen, pardon ge probeert te slapen, want zoodra ligt ge niet in bed, of daar verschijnt een handelaar in „Hollandsche nieuwe haring", die zijn koopwaar met luider stemme aanprijst. Juist is hij uit uw straat ver trokken of zijn plaats wordt ingenomen door een venter in aardbeien die zijn best doet om zijn voorgan ger te overtreffen in keelgeluid. Dit alles werkt natuurlijk niet mede om u een zeer geruste slaap te schenken, voeg hierbij de lieve jeugd, die ook bij lange na niet stil zit en ten slotte het straat- nu wisten, de eenige zaken waren geweest, die werké lijk waarde hadden. Hij had zijn geheele leven het principe gevolgd van zich weinig aan te schaffen, maar juist dat machtig te worden wat hij wenschte. Óp die manier kocht hij zijn eerste paard, zijn eerste auto, kocht hij het land waarop hij later zijn huis liet zetten in een afgelegen, verlaten gedeelte van de Fifth Avenue, waarvan zijn kennissen beweerden, dat het zoo hopeloos ver af zou zijn, maar waar de meesten van hen, niet vele jaren later, tevergeefs een terrein zochten te krijgen. Met het bouwen van zijn huis nam hij ook den tijd, hij liet zijn vrienden om hem heen proeven nemen, ter wijl hij de groote kunst bestudeerde van „hoe het niet te doen." Een van zijn buren liet een Vlaamsch kas teel verrijzen, een ander een Florentijnsch palazzo en een derde een Fransch hotel, maar zijn stuk grond bleef een woestenij. Eindelijk zette hij een sobere, fraaie woning in een stijl, die de bescheiden voorbij; gangers goedkeurend noemden: „mooi, eenvoudig Amerikaansch", maar waarbij men was uitgegaan van den Georgiaanschen bouwtrant. Hij had het instinct voor wat uit den bodem ontspringt. Om die reden deinsde hij niet terug voor een herhaling van den vroegen Victoriaanschen stijl in de decoratie de eer ste in het moderne, welgestelde Nieuw-York en de zelfde smaak deed hem zich bepalen tot het Ameri- kaansche in de kunst. Terwijl buurman Smith pronkte met zijn Gaensbé roughs en buurman Jones met zijn Rousseau's of Dan- bigny's, pikte Conquest kalm hier en daar iets op altijd onder uitstekenden raad dien geen kunsthan delaar had kunnen geven, omdat die uit een atelier in Twenty third Street kwam. Aan zijn muren opgehan gen maakte het dan dat veel gewenschte effect „alsof het er altijd had gehangen." Hij was geen chauvinist en evenmin koesterde hij eenige sympathie voor het on verdraagzame patriottisme. Hij hield slechts van alles wat inlandsch was. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2