DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterrein. Van liet oostelijk oorlogsterrein. No. 161 Honderd en zeventiende jaargang. 1615 MiwwiWis ff f. pest 11.25. UnrtriMrö II cL p. regel, greste letters aaar plaatsruimte. Brieten Ir. N. V. Beet- en Handelsdrukkerij v.h. IIERBIs. COSIER 4 ZOON, Voardm Cl. Teletnannr. i I) I N S It A (i 13 JULI DUITSCHLAND. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 13 Juli. Van geen der oorlogsterreinen komt nieuws, be langrijk genoeg, om er een uitvoerige bespreking aan te wijden. Het Russisch communiqué meldt, dat de gevechten in de richting van Lublin zijn afgebroken, dat het Russische tegen-offensief, 5 Juli ingezet, thans geëin digd is, en dat de Oostenrijkers in-de richting van Cholin tevergeefs aanvallen hebben gedaan. Een Oos- tenrijksch offensief in de richting van Lublin zal nu ook wei spoedig weer volgen. In het Westen blijft op verschillende plaatsen van het front groote levendigheid heerschen, zonder dat er belangrijke resultaten worden bereikt. Nóch van de Italiaansch-Oostenrijksche grens, nóch van de Dardanellen deelen de legerberichten iets van belang mede. Ook de bijzonderheden over de overgave der Duitsche troepen in ZuidLWest Afrika zijn nog niet bijster belangwekkend. Slechts zij vermeld, dat toen de Duitschers omsingeld waren, zij een telefoon inscha kelden, om generaal Botha in de gelegenheid te stel len den commandant der flank-colonne Myburgh op de hoogte van detj stand van zaken te brengen en dat vele Duitschers een stukje met koord omboord laken droe gen, hetgeen het toegekende IJzeren Kruis voorstelde! Enkele kruisers en monitors zijn er met behulp van vliegmachines in geslaagd den „Königsberg" te vernie len. Deze kleine Duitsche kruiser heeft zich indertijd zelf „opgekurkt" door in een Afrikaansche riviertje te vluchten en aan de uitmonding daarvan een schip te doen zinken. Het heeft heel wat gekost de „Kö nigsberg" te bereiken de kruiser lag geheel in de struiken, zoodat de vliegers moeite hadden om hem te vinden en het resultaat der schoten vast te stellen De bemanning weerde zich dapper, maar moest zich ten slotte gewonnen geven. Den 4den Juli werd de eerste aanval gedaan, den 11 den werd het schip geheel stuk geschoten. De Noorsche regccring moet bij de Engelsche ge protesteerd en haar verzocht hebben, dat commandan ten van Engelsche oorlogsschepen in het vervolg wat nauwkeuriger toezien en geen Noorsche schepen aan houden. Dit naar aanleiding van het gebeurde met de „Markland", uit Bergen, aan welke in de Noorsche wateren gelast werd bij te draaien. E>e „Batavier V", door een Duitschen onderzeeër naar Zeebrugge opgebracht, doch door het prijzenhof te Hamburg vrijgelaten, zal a. s. Woensdag gereed komen met laden en dan over enkele dagen naar ons land vertrekken. Gelijk men weet is de „Zaanstroom" welke tegelijkertijd werd opgebracht, verbeurd ver klaard, wijl het grootste deei der lading uit levensmid delen (contrabande) bestond. De geheele Duitsche pers schrijft thans, blijkbaar tengevolge van een van hoogerhand gekregen wenk, over de houding van Roemenië. Is in de Fransche pers beweerd, dat er tijdens den oorlog door Roemenië groote hoeveelheden graan van Rusland naar Duitsch- land is gegaan, de Duitsche pers klaagt er over, dat Roemenië weigert oorlogsmaterieel van Oosienrijk naar Turkije door te voeren. De heer Wolff schrijft in het Tageblatt o. m.; „Het is zeer wel mogelijk, dat Roemenië na verdere over winningen van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije in het Oosten zal besluiten zijn onzijdigheid met eenige welwillendheid te omkleeden, munitie en wa pens naar Turkije door te laten en zijn politiek van afwachten te laten varen, welke stilzwijgend de belan gen der verbondeq mogendheden tracht te bevorderen en de overwinning op I urkije te vergemakkelijken. De leiders der Duitsche en Oostenrijksche politiek mogen zich intusschen aivragen, of het voldoende is een wij ziging in Roemenië's houding af te wachten, of het beoogde en noodzakelijke doel niet zonder Roemenië valt te bereiken en of de vriendschap van Bulgarije, reeds met het oog op de toekomst, onder omstandighe den niet meer waard is. Evenzoo echter zal men in Bulgarije zich moeten afvragen, of men in over- voorzichtig stilzitten de Roemeensche verandering moet afwachten en men zal daar niet ontkennen, dat na zulk een verandering de beslissingen van Bulgarije niet meer dezelfde beteekenis zullen hebben als te vo ren. Toen Oostenrijk-Hongarije aan de Italiaansche re geering vrijwillig Trient aanbood, verklaarden alle tot oorlog aansporende bladen der verbonden mogend heden en alle aanhangers van d'Annunzio luide, dat het prestige van Italië geen geschenken verlangde, maar verovering door de macht der wapenen. Wan neer zulke argumenten ooit mogen gelden, dan moeten zij dit doen voor Bulgarije, dat in den tweeden Bal- kan-oorlog zoo'n aanzienlijk deel zijner schitterende successen en der bloedig betaalde landstreken verloren heeft en thans met het bezit tegelijk de militaire machtspositie kan herwinnen. Het is ook zeer waar schijnlijk, dat Bulgarije dit zelf gevoelt en den wensch koestert, in Macedonië niet met een diplomatiek ver lorbriefje. doch met vliegende vaandels binnen te trek ken. Maar evenals anderen ziet het voortdurend naar den horizont, wil het den verderen gang van zaken zien, graag een langdurigen oorlogslast vermijden, cn ingrijpen, wanneer een snel gelukken zeker is, wanneer de baan geëffend is. Bulgarije moet, evenals Roemenië, zelf het beste weten, wat het beste is De bezadigde Tageblatt-redacteur wil dus niet slechts, dat Roemenië den doorvoer van munitie naar Turkije zal toestaan, doch ook, dat Bulgarije naar dc wapens zal grijpen, om Servië het zoozeer begeerde gebied te ontnemen. Zou het aan de Dardanellen niet pluis worden? Zou men te Berlijn vroezen, dat zonder nieuw geschut en zonder munitie, de Turksch-Duitsche verdediging, tot dusverre met succes gevoerd, niet lang meer vol te houden is? Of wil men enkel voorkomen, dat Roe menië de zijde der verbondenen kiest? Want niet ver geten moet ^worden, dat ook de entente niet stil zit, doch haar uiterste best doet om Roemenië over te ha len, de stille medewerking te doen overgaan in hulp met de wapenen. En Roemenië niet alleen, maar ook Bulgarije en Griekenland worden door beide partijen voortdurend aangezocht," om zich aan haar zijde te scharen. Of deze drie Balkan-staten voor de verlokkingen zullen bezwijken en zoo ja, welken kant zij zullen kie zen, valt niet te zeggen. D^eenige factor, welke in de zen beslissend is, is het eigenbelang. En het laat zich thans nog zoo moeielijk met eenige zekerheid beoor- deelen, aan welke zijde het eigenbelang der Balkan- staten het best gediend is! VAN HET WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. De Fransche officieele mededeeling van gistermid dag 3 uur luidt Groote bedrijvigheid in den nacht van 11 op 12 de zer op verschillende punten van het front. In den sector van Atrecht hebben de Duitschers, na een groot aan projectielen met verstikkende gassen te hebben geworpen, tegen middernacht ten Z. van Sou- chez een aanval beproefd, die mislukt is. Een tweede aanval tegen 2 uur 's ochtends stelde hen in staat, het kerkhof te bezetten en eenige stukken loopgraaf, die onmiddellijk daaraan grensden. Een harnekkige strijd met granaten werd gevoerd in de loopgraven ten Z.-O. van Neuville St. Vaast zon der noemenswaardige winst voor een van beide partij en. Op de hoogvlakte ten N. van de Oise is het we- derkeerige bombardement bijzonder hevig gcwëest in de streek van Quennevières en Nouvron. In Argonnen mijnoorlog, met tusschenkomst van de Fransche artillerie. In Woëvre hebben de Duitschers Fresnes met projec tielen van alle kaliber hevig beschoten en verschillende aanvallen beproefd, een bij Sault in Woëvre, de andere in het bosch van Aprémont, in Vaux-Serry en bij de Tête de Vache. Zij zijn overal afgeslagen, In de Vogezen hebben de Duitschers een mijn bij de Fransche stellingen ten Z.-W. van Amerzweiler (Amersviler) laten ontploffen. Daarna lubben zij een aanval met verscheidene compagnieën ondernomen, die met zware verliezen is afgeslagen. Wij hebben eenige gevangenen gemaakt. Uit het Duitsche Groote Hoofdkwartier werd giste ren gemeld: Aan de noordelijke helling van heuvel 60 ten Z.-O. van Yperen deden de Duitschers een deel der Britsche stelling ia de lucht springen. Een gevecht op korten afstand aan den westrand van Souchez vordert. Het ten Z. van Souchez aan den weg naar Atrecht gelegen veel omstreden kerkhof is wederom in Duitsch bezit, het werd Zondagavond na een hevig gevecht be stormd, 2 officieren en 163 Franschen werden gevan gen genomen, vier machinegeweren en een mijnwerper werden buitgemaakt. Bij Combres en in het bosch van Ailly gingen de ge allieerden Zondagavond na een krachtige artillerie voorbereiding tot den aanval over. Op ae hoogte van Combres gelukte het den geallieerden in de Duitsche stellingen binnen te dringen. Zij werden er evenwel weer uitgeworpen. In het bosch van Ailly leed de in- fanterieaanval reeds vóór de Duitsche stellingen schip breuk in het vuur der Duitschers. Ten N. van de hoogte van Ban de Sapt werd een boschje van geallieerden gezuiverd. Bij Ammerzweiler ten N.-W. van Altkirch overvielen de Duitschers een Fransche afdeeling in haar loopgra ven. Deze stelling werd over een breedte van 500 me ter vernield, toen trokken de Duitsche troepen zich naar vooropgezet plan naar hun linie terug met mede neming van eenige gevangenen. (Reeds in een deel der vorige oplage vermeld. IN NOORDELIJK POLEN. Naar het Duitsche Groote Hoofdkwartier mededeelt hebben de Duitsche troepen aan den weg van Soewalki naar Kalwaria Russische vooruitgeschoven stellingen in een breedte van 4 K.M. in de buurt van Lipina be stormd. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is de toe stand voor zoover de Duitsche troepen betreft onver anderd. (Reeds in een deej der vorige oplaag vermeld). Het officieele bericht uit het groote Oostenrijksche hoofdkwartier van gisteren luidt: Aan de Boeg, ten N.-W. van Busk, hebben onze troepen bij Derewlany een Russisch steunpunt genomen. Op het geheele ove rige front in het noordoosten zijn ook gisteren geen ge vechten geleverd. De toestand is onveranderd. BEHANDELING VAN KRIJGSGEVANGEN OFFICIEREN. Vijftig Fransche officieren zullen uit hun betrekke lijk aangename officieren-krijgsgevangenkampen wor den overgebracht naar fort Zamdorf bij Küstrin, waar zij op volkomen dezelfde wijze gevangen gehouden zul len worden als de Duitsche officieren in het fort Entre- vaiix in de Alpen, die weigerden hun eerewoord te ge ven en die in vier steeds gesloten vertrekken gevangen gehouden worden, op een binnenplaatsje mogen wan delen doch elkaar niet mogen bezoeken, terwijl de in Duitschland krijgsgevangen Fransche officieren van wie geen eerewoord is geieischt zich den geheelen dag. vrij in het kamp mogen bewegen, gebruik mogen ma ken van den tuin, elkaar mogen bezoeken ook 's nachts niet worden opgesloten, doch verplicht zijn in hun slaapvertrek te verblijven. Duitsche vertoogen bij de Fransche regeering, om betere behandeling te krijgen, hielpen niemendal zegt de Nordd. Allg. Ztg. „Mocht het bericht bewaarheid worden, zoo gaat het officieuze blad voort, dat andere Duitsche krijgsge vangen officieren aan dergelijke behandelingen bloot staan, dan zullen de Duitsche maatregelen toepasselijk worden verklaard op een grooter aantal, en. zoo nóodig op alle in Duitschland in krijgsgevangenschap ver- keerende Fransche officieren. Daarbij moet men wel bedenken, dat dit aantal veel grooter is dan dat van de Duitsche krijgsgevangen officieren in Frankrijk." Een nieuw werfmididel is Zondagavond met goed ge volg toegepast in een werfvergadering te Londen. Na dat een korporaal, die juist van het front was terugge keerd, een korte toespraak had gehouden om aan te sporen tot dienstneming, deelde luitenant-kolonel Ja- meson mee dat mejuffrouw Gaby Deslys, een Fransche actrice, iederen jongen man, die zich dien avond liet aanwerzen, haar foto met handteekening en een kus be loofde. Het podium werd bestormd en de jonge dame hield haar woord. DE BENOEMING VAN Mr. L. H. W REGOUT. In verband met de benoeming van mr. L. H. W. Re- goui tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi- nistex in tijdelijke en bijzondere zending oij den Pau- seiijken Stoel, doet de „Maasbode", na op ue verdien sten van den nieuwen gezant te hebben gewezen, het volgende schrijven: „mans treeut hij uit den dienst onzer Staatspartij, welke liem veel verschuldigd is, om zijn ougemeent krachten te wijden aan de schoone nationale zaak, waarvoor het gezantschap werd ingesteld. Wanneer we een oogenblik vreezen, dat zijn zin voor daden in het diplomatieke ambt zich niet zal kunnen ontplooien, daar toch l'art de savoir s ennuyer den diplomaat gegeven moet zijn, dan denken we tocii tot onze geruststelling en tot ons groot vertrouwen aan den practischcn zin en scherpen blik, waarmee hij ook liet kleine steeds opmerkte en benutte; aan zijn doordringenden geest, die helder zal weten te door zien, in welke richting Nederlands belang zal moetem gezocht worden; en ook aan.dat tactische en soepele, dat den diplomaat moet eigen zijn om allerlei tegen stand te ontgaan en dat Excellentie Regout met mist Wij wenschen hem in het volst vertrouwen de besie successen op zijn nieuwen arbeid. I er wihe van onze nationale zaak." De HaagsChe Nieuwe Courant zegt o. m.: „Iets wat naar een diplomatieke opleiding gelijkt, heeft de nieuwbenoemde gezant niet doorloopen. Zijn bekwaamheden zijn echter onbetwistbaar en zijn vor men in den maatschappelijken omgang onberispelijk terwijl menige ervaring gedurende zijn parlementaire en ministerieele loopbaan met hem opgedaan, aanlei ding zou kunnen geven hem een „diplomate par nais- sance" te noemen. Gemakkelijk zal de positie van den tijdelijken Neder- landschen gezant bij het Vaticaan niet zijn. Getrouwe zoon der R.-K Kerk zal hij op zijn observatiepost uit sluitend hebben te waken voor de Neder la nds che be langen mochten deze met die van den Heiligen Stoel bij de voorbereiding van den vrede niet volkomen overeenstemmen (hetgeen niet zeker, maar toch. moge lijk is) dan zal het de taak van den gezant zijn de be langen van Nederland tot hun recht te doen komen. Bovendien zal de gezant de vermoedens in de Italiaan sche hoofdstad hebben te overwinnen, dat hij bij het Vaticaan een stille plaatsvervanger van de vertrokken Duitsche gezanten zou zijn Dit is volkomen onjuist, maar de overtuiging daarvan schijnt in Italiaansche kringen diep geworteld en men (niet het Vaticaan na tuurlijk) ziet hem met eenig wantrouwen te Rome ko men1. Uit de benoeming mag worden afgeleid, dat aan de overkomst van den heer Regout naar Rome van Itali aansche zijdë geen belemmering zal worden in den weg gelegd." BEGRAFENIS SLACHTOFFER MARINESLOEP. Gistermorgen om half twaalf werd het stoffelijk overschot van den korporaal-stoker P. Boon, die ten gevolge van het ongeval met de marinesloep in het Brielsche zeegat, noodlottig om het leven kwam, met de torpedoboot „Wajang" naar Amsterdam vervoerd, meldt de Tel. Stipt op tijd en met groote snelheid stoomde de donkergrijze boot door het IJ. De vlaggen van het oorlogsvaartuig, dat onder bevel stond van den tweede-luitenant ter zee Le Rutte, woeien half stok. Het was de boot aan te zien, dat ze zwaar weer op de Noordzee had doorstaan. De reis werd door de „Wa jang" afgelegd in 8J4 uur. Op den steiger der firma Van Es en Van Ommeren aan de Handelskade stonden reeds een menigte be langstellenden. Bereden politie zorgde voor een doel matige afzetting. Inmiddels was een afdeeling mari niers en matrozen aangetreden, die onder bevel ston den van den kapitein van de mariniers Van Blijenburg, wien toegevoegd was baron v. I ynden - De luitenant ter zee tweede klasse J. J. Best verte genwoordigde den stellingcommandant van het Zui- derf rentier. Een kwartier later traden eenige matrozen aan, die de kist aan wal droegen. De tamboers en pijpers blie zen den treurmarsch, de manschappen presenteerden het geweer en gedekt door de nationale vlag weid tic kist in den lijkwagen geschoven. Onder de tonen van den treurmarsch zette de stoet zich langzaam in beweging, omstuwd dooi een reus achtige menigte. Gereden werd langs de Prins Hen drikkade naar de Czaar Peterstraat, waar de familie van den korperaal-stoker woont. Ten teeken van rouw waren in de omgeving de gordijnen neergelaten. Hier werd de belangstelling nog grooter. Ondër ge roffel der rouw-omfloerste trommels werd eenige keeren langs het huis gereden. De aanwezigen ontblootten eerbiedig het hoofd en vele vrouwen barstten in snik ken uit. Vandaar ging het naar de Nieuwe Oosterbegraaf plaats. DE GEELECTRICEERDE GRENS. Zaterdagmorgen wilde zekere H. Heyman, een 28- jarig gehuwd persoon, vader van vele kinderen, uit St. Nicolaas (onder de gemeente St. Jan Steen), de grens passeeren. Hij scheidde met zijn klompen de ge vaarlijke draden vaneen om er door te kunnen kruipen, maar kwam toch er mede in aanraking, met het gevolg, dat hij onmiddellijk gedood werd. Twee anderen die bij hem waren, zagen tooi van hun voornemen af om naar Nederland te gaan, meldt het N. v. d. D. DE GEVOLGEN VAN DEN OORLOG. De gevolgen van. den dorlog zijn inderdaad nog niet te overzien De meening, dat na den oorlog een reeks vette jaren zullen aanbreken, wordt betwist. Evengoed kan op den oorlog een tijd van narigheid, armoe en ellende volgen. Er zullen tvel eenige vakken zijn, waarin na den oor log een onbekenden bloei zal heerschen. Men denke aan de bouwbedrijven b.v. Haast heel België moet hei bouwd. In Duitschland en Frankrijk zal ook in de bouwbedrijven waarschijnlijk een groote drukte gaa heerschen, ep menig Nederlandsch vakman zal in h buitenland een goede boterham kunnen verdienen. Hiertegenover staat, dat er andere categorieën zij- die van den oorlog niet zullen profiteeren, maar die e zeer waarschijnlijk door benadeeld zullen worden. In de eerste plaats aan de kantoor-bedienden in de oor logvoerende landen. EHiizenden en duizenden meisjes bieden zich aan in de oorlogvoerende landen, en druk ken natuurlijk deze afdeeling van de Arbeidsbeurs. In d>en obrlog zijn reeds millioenen mannen gesneuveld, en er zullen millioenen vrouwen zelf hun kostje moeten verdienen. Ambachtslieden komen met één oog of één arm, of lichamelijk zoo verminderd, dat zij voor hun vak ongeschikt zijn, van het front terug, en.zullen trachten, naar een kantoor te gaan Gevolg: nieuwe daling der salarissen, nieuwe achteruitgang der ar beidsvoorwaarden. De besturen van vakbonden van handels- en kan toorbedienden in diverse oorlogvoerende landen zien het dreigend gevaar in, en probeeren middelen te be ramen, om het te ontkomen. Of dit hun zal gelukken, is echter een andere, zaak. Alleen, wanneer er werke lijk een periode van bloei aanstaande zou zijn, zou de kans hierop groot wezen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. NOORD-HOLLANDSCI IE PREDIKANTEN-VEREENIG ING. Gisteren is te Hoorn de twaalfde vergadering ge- aouden van de Noord 1 lollandsciie Predikantenveree- niging, onder voorzitterschap van ds. C. Th. Cramer von Baumgarten. De vergadering, die door ongeveer 40 personen bezocht was koos tot bestuursleden in de plaats van ds. A. C de Regt, die uit de provincie is ertrokken ds A. W Groenman en in plaats van ds. \V. Bronneger Onnekcs, die bedankt heeft, ds. A. J P. Boeke, terwijl als plaats der volgende samenkomst Alkmaar werd aangewezen R.-K. OPENBARE ONDERWIJZERS. Zondag werd te Arnhem een algemeene vergadering gehouden van den Bond van R.-K. Openbare Onder wijzers in het Aartsbisdom Utrecht, in verband met de fusie-plannen van dezen Bond en dien in het Bisdom Haarlem. De betrekkelijke statutenwijziging werd goedgekeurd, zoodat de fusie is tot stand gekomen. Tot redacteur van het Bondsorgaan „De Katholieke School" werd benoemd de heer G Bulten. Besloten werd dat de Bond zich niet zal aansluiten bij het algemeene salaris-comité. Besloten werd zoo mogelijk in verbinding met ande re onderwijzersvereenigingen te trachten van de Re geering te verkrijgen lo. dat de jaarwedden van alle onderwijzers en on derwijzeressen nog gedurende drie maanden na hun dood aan hun nagelaten betrekkingen worden uitbe taald 2o. wijziging dér pensioenwet in dien zin dat niet voor vijf maar voor elk kind 49 achthonderdsten van den pensioengrondslag van den onderwijzers als wee- zenpensioen worde uitgekeerd 3o. wijziging der pensioenwet zoodanig, dat de on derwijzer op 60-jarigen leeftijd vier vijfden van zijn pensioengrondslag als pensioen krijgt uitgekeerd. De vergadering besloot te protesteeren tegen het be- sluit van Provinciale Staten van Overijsel, bepalende, dat onderwijzers, geen lid van dat College kunnen zijn. AARDBEIEN. De aardbeienoogst te Beverwijk begint ten einde te loopen Men had gehoopt het dit jaar tot een uitvoer naar Duitschland1 van 1000 wagons te brengen, doch het zal goed 600 worden De prijzen, die andere jaren hoog inzetten en dan daalden, bleven nu hoog, stegen zelfs van 2032 op 2630 cent. Over het algemeen zijn goede zaken gemaakt. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Het geheimzinnige geval de rookleuring van spij zen is al niet geheimzinnig meer, meldt de N. R. Crt. Pref. dr. Poels te Rotterdam, die overigen? nog niet in de gelegenheid geweest is, de besmette spii zen bacteriologisch te onderzoeken, en die dus gee definitief oordeel wil uitspreken acht het vrij waa< schijnlijk dat men hier met den bekenden bacillus pr digiosus te doen heeft. Gevallen van roodkleurin door dezen bacil komen h. t. 1. wel meer voor. De bac is aan'de Rijksserum-inrichting in cultures aanwezig; zijn eigenschappen zijn uitstekend bekend. 1 letzelfde vermoeden wordt geopperd door prof. dr. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1