DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet oostelijk oorlogsterrein. Van kt westelijk oorlogsterrein, Van kt zuidelijk oorlogstooneel. No. 167 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 AlomuMs ssti 3 «mtefi— X b post ftE MiertsuMit 18 et p, regel groote letters mar plaatsruimte. Brieven fr. N. V, Beek- en Meisdrukkerij t.Il HERMs. COSTERS ZOON, Yoordam CS, TeleföMor. I DINSDAG 20 JULI TER ZEE. VARIA. 0 qTauroggen O O H T- OSoewalki 1» ll II I H K .V o Augustowo Lyck o D Oo QOrodno •lïeichsel °DOrajewo NeidenburgO c Q gOssowietz - Kolno Soldau c OMlawa o O Prasnytz ThortrD K o Vi/arta OLipno Novo Qeorgiewsk D n L.ovvitz au o o LOOS D n WARSCHAU OBrest Litowsk O Petrokow Iwangorod o OLublin otjCzenstochow t DKielce Sandomir' c\* O 5 O o 0 c» Weichsel O'Krakau .San öTarnow jabloenka- II pas Oorlice O Dnjtiir KarpitUieu Jteaklrfeu U ~T Doekla- Loepkow- Oeszok- pas pas pas Beskid pas ALKMAAR, 20 Juli. Gisteren hebben we er de aandacht op gevestigd, dat in het uiterste noorden van het Oostelijk oorlogs terrein, in Koerland, plotseling de ruiterij weer op den voorgrond kwam en meer te doen kreeg, dan tot dusverre. Verscheiden weken geleden werd in de Weensche Neue Freie Presse aangekondigd, dat de eerstvolgende verrassing in den oorlog zou zijn een cavalerie-raid op een schaal, waarover tot dusverre nog niet was gedacht Het doel, Riga, wordt reeds aardig dicht genaderd. Toekoem is genomen en deze plaats ligt aan een spoorlijn 60 K M. van Riga verwijderd (dus nog niet zoover als Alkmaar van den Haag). Rukt een Duitsche legergroep dus langs d:en spoorweg van het Westen naar Riga op, een andere volgt uit het Zuid-Westen den straatweg van Schwali en heeft de streek van Hof- zumberge (70 K.M. ten zuid-westen van Riga) bereikt. Twee dagmarschen is men dus nog van de Oostzeeha ven verwijderd. Maar de Russen zullen wel hun uiter ste best doen om haar zoo lang mogelijk te behouden Immers niet aileen worden met het verlies aanzienlijke voorraden prijsgegeven, welke den tegenstander ten goede komen, maar ook wordt hem een gunstige flank-positie verschaft ten opzichte van versterkingen, die van uit St Petersburg mochten worden gezonden Trouwens men denke niet, dat de ontwikkeling van de hoogstbelangrijke gebeurtenissen op dit oorlogs- tooneel zeer spoedig zal geschieden Gisteren somden we de ontzaglijke moeielijkheden op, welkt de Duitsch- Oostenrijksche operaties hier zullen ontmoeten. Reeds deze moeielijkheden wijzen op een min of meer lang durig verloop. Maar bovendien vergete men niet, dat de bewegingen over onmetelijke afstanden geschieden (welk een verantwoordelijkheid hebben de beide lei ders, die voor den gang van zaken aansprakelijk zijn!) en dat er voor de Russen alles aan gelegen is om zoo lang mogelijk tegenstand te bieden, zoodat een plaat selijk tegenoffensief te wachten is, waar strijdkrachten en munitie-voorraden dit maar even gedoogen. Rust- poozen, gelijk aartshertog Jozef Ferdinand bij Krasnik gedwongen werd er een te nemen, zullen ook nu naar alle waarschijnlijkheid voorkomen en deze zullen den loop der dingen kunnen vertragen of zij ze kunnen afwenden valt echter zeer te betwijfelen. Opereert in Koerland het leger van generaal von Below, het zijn de legers van generaal von Gallwitz en van Scholtz, die de Russen op de Narew-linie te ruggeslagen hebben, na door de vermeestering van Prasnytz den spoorweg Mlawa—Warschau in het be zit te hebben gekregen. De Russen trokken terug in de richting van Lomza, de noordelijkste der vestingen van de Narew-linie, vermoedelijk om den spoorweg St Petersburg—Warschau tusschen Lomza en Grodno te dekken Het leger van generaal v. Gallwitz staat nu geheel aan de Narew-linie ten zuidwesten van Ostro- Ienka en Novo Georgiewsk. Zelfs moeten de Rus sen op sommige plekken, waar zij geen versterkte stel lingen hadden, bij hun terugtocht over de Narew wij ken. En Ostrolenka is door de Duitschers bezet. Men ziet dus, dat het noordelijke been van de tang al weer eenigszins is toegeknepen Maar de Narew- linie is nog geenszins geforceerd en de Duitschers staan nog lang niet in den rug van Warschau. Wij hebben heden de treeft in het schetskaartje ge- teekend. die den vestingdriehoek Novo Georgiewsk— IvangorodBrest-Litowsk voorstelt, welke een denk beeld geeft van den weerstand, dien de Russen tus schen Weichsel en Boeg, waar generaal von Macken sen het opperbevel heeft, kunnen bieden. Indien men zich voorstelt, dat de Duitschers en Oostenrijkers ai len oprukken in de richting van Brest Litowsk en doen alsof ze elkaar daar zulten ontmoeten, dan heeft men een hulpmiddeltje, om eenig idee te krijgen van den gang der operatics natuurlijk zullen de verschillen de legers elkaar in werkelijkheid daar wel nooit ont moeten. De gevechten ziin hier met groote groote hevigheid geleverd, maar het Duitsche legerbericht meldt, dat de Russen zich over het geheele front hebben teruggetrok ken en alleen bij Krasuostaf (ten zuid-oosten van Lu blin) tegenstand boden en dat zij, ondanks de nieuwe troepen, die ingezet werden, een zware nederlaag le den. Het Russische communiqué erkent ck verovering van Krasnostaf door de Duitschers, erkent ook dat de Duitschers er in slaagden den overgang van het rivier tje Wolice (bij de meer bekende rivier de Wjepr) te forceeren, terwijl na deze bekentenissen wordt gezegd: „Toen achtten wij het gewenscht onze troepen terug te nemen in de opname-stelling." Het Duitsche communiqué zegt nog, dat aan de Narew-linie het aantal gevangen Russen is gestegen tot 101 officieren en 28760 manschappen en dat in het gedeelte tusschen Wéichsel en Wjepr (waar het leger onder luit-veldmaarschalk v. Arz strijd!) van 16 tot 18 Juli 16250 gevangenen zijn genomen. Een correspondent van de Times is van oordeel, dat in dit gedeelte van het front naar alle waarschijnlijk heid de meest beslissende slag van den geheelen oor log op het Oostelijk oorlogstooncel zai worden gele verd. Het Engelsche blad zegt verder o. m. „Het aanvallende Oostenrijksdie leger is versterkt met drie Duitsche legerkorpsen; doch het staat tegen over troepen, die door onzen correspondent worden beschouwd als de bloem van het Russische leger. Bo vendien heeft grootvorst Nicolaas de verdediging van dit belangrijke punt opgedragen, aan een nieuwen ge neraal, van wien groote verwachtingen worden ge koesterd, en die op onzen correspondent den indruk maakte, een krijgsman van werkwaardige bekwaam heden te wezen." Opvallend is het zeker, dat het Oostenrijksche com muniqué wel in een zegevierenden toon is gesteld, doch dat er geen vorderingen worden aangegeven. Vermoedelijk zijn de Russen aan den Djnestr en aan de Poolsch-Galicische grens nog het sterkst en verdedigen zij zich daar het hardnekkigst. Maar een voordeel gelijk gisteren, toen ze gewaagden van 2000 gevange nen, hier gemaakt, kunnen ze ook thans niet mel- ineiden, ze zeggen enkel, dat de strijd aan de grens krachtig en aan den Dnjester op het zelfde front wordt voortgezet. Wij hebben hiermede den stand van zaken op het Oostelijk oorlogsveld voor heden voldoende aange geven. Op het Westelijk oorlogstoonee! is geen verandering van belang. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel hebben de Italianen een nieuw offensief aan de lsonzo in net ge bied van Görz aangevangen, dat tevoren grootscheeps werd aangekondigd, maar nog niet veel winst heeft opgeleverd Ook van de Dardanellen is geen nieuws. De Daily Chronicle beweert, dat er nog maar voor veertien da gen munitie is en dat in verband daarmede op Roe menië met troepen druk wordt geoefend om van dat rijk het doorzenden van munitie gedaan te krijgen. Heel betrouwbaar lijkt dit bericht niet, al is het zeer waarschijnlijk, dat de munitie opraakt. DU1TSCH LEGERBERICHT. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld De Duitsche troepen namen Toekkoem en Sjioext. Windau werd bezet. De bij de vervolging bij Ait-Autz verslagen Russen bereikten wij gisteren in den omtrek vati.Hofzumberge, en ten N en W van Mitau. waai de Russen een vroeger aangelegde stelling bezetten. Ten O. van Popeliany en Koertschany wordt ge vochten. Tusschen de Pissa en de Skrwa ontruimden de Rus sen de herhaaldelijk door ons doorbroken stellingen en trokken op de Naref terug. De hier vechtende Duit sche reserve- en landweertroepen boden in de laatste üageu uen vjjauü kracüttgen tegenstand in de gunstige ousui- en mutrassireek. Het teger van generaal Gallwitz rukte verder voor uit en suat tiians met ane alüeeiingen aan ae Naref- unie, ten Z.-W. van Ost roten sa en Nowogeoigiet, waar ae Russen geen besetienmng vonden sn nun ves tingen en Di'uggenootdstellmgen uokken zij den Narej reeds over. Het aantal gevangenen bedraagt ree&a iül officieren, 28,7ou man. Ook in Polen, tusschen den Weichsel en de Pilitza, trekken ae Russen naar het oosten terug. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel poogde de vtj- anu, uie in de sueek ten N.-O van btenno uoor liet le ger van v. vVoytsch gestagen was, in zijn vroeger adiigeiegüe steutngen achter ae rivier de lisjanxa ue vuvuignig tot staan te brengen. De vijandelijke voorstellingen bij Ciepilof werden door ae aappere Stiezisclie landweer reeds in den loop van üeu namiddag van tS Juii bestormd. Dezelfde uoepcü drongen ucs nachts m de uaaraenter gelegen yijauueiijke LuoidstelUng binnen. L ven tens begint de vijandelijke linie bij Kasanof baranof ie wij sen. De beslissing is hier spoedig te wachten. i usschen den Boven-Weichsel en den Boeg duurt Je siiija under liet opperbevel van geueraai-veldmaar- scitaik von Mackeuscu door de verbonden legers ütn geheeien aag met groote heftigheid voort. Op de plaats waar ae Duitsche troepen door de Russische linie bra ken, bij Pilaskowitsj—Krasnostaf, deden de Russen wanhopige pogingen, om de nederlaag te ontkomen. Nieuwe, in den strijd geworpen vijandelijke afdeel in- gen, werden door onze troepen geslegen. Meer ooste lijk, in de omstreken van Grabov/itsj, drongen de Oos tenrijksch-Duitsche troepen over de rivier de Wolice. Ten Noordien van Sokal drongen de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen over den Boeg. Gedwongen door deze vervolging trokken de Russen in den nacht uver het geheele front tusschen Weichsel en Boeg te rug. Slechts op de plaats waar de doorbraak geslaagd was, bij Krasnostaf, poogde hij nog tegenstand te bie den. De Russen leden een ernstige nederlaag. De Duitsche troepen en de korpsen onder bevel van veldmaarschalk von Arz maakten van 16 tot 18 Juli 16,250 man gevangen en namen 23 machinegeweren Uit de gevonden schriftelijke bevelen blijkt, dat het vijandelijke legerbestuur besiotén was, zonder reke ning te houden met de geleden verliezen, de thans door ons veroverde stellingen tot het uiterste te verdedigen. Het Oostenrijksche legerbericht meldt: Het offensief van de legers der bondgenooten in Polen en Volhynië werd gisteren voortgezet Ten westen van den Weichsel wordt aan de Ilsja ge streden. Ten noordwesten van Ilsja veroverden de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen eenige vijandelijke stellingen. Op de hoogten ten westen van Krasnostof bij No- wograd Volh.. drongen de Duitsche troepen onder he vige gevechten zegevierend voorwaarts. Tusschen Skierbieszof en Grabowatsj (gouvern. Cholm) baanden zich de Oostenrijksch-Hongaarsche regimenten in aansluiting aan de Duitsche troepen in heete gevechten over dè Woliza een weg naar de vij andelijke hoogtestellingen Daar vielen 3000 gevange nen in handen onzer troepen Ten noord- en ten zuidoosten van Sokal (Silezië, aan de Boeg) vatte Noord-Moravisch, Silezische en West-Galicische landweer vasten voet aan den ooste lijken oever van de Boeg. Onze troepen onder bevel van den generaal der ca valerie Kirchbach namen hier 12 officieren en 1700 manschappen gevangen en maakten vijf machinegewe ren buit. De successen, die de bondgenooten op 18 Juli aan het geheele front bereikten, hebben het weerstandsver mogen van den vijand geschokt. Ofschoon hij de laat ste dagen alle bereikbare versterkingen had aange voerd, kon hij het toch niet meer houden en aanvaard de hij in den nacht van 19 dezer den terugtocht en ruimde het slagveld vooi de zegevierende legers der bondgenooten. In Oost-Galicië bleef de toestand over het algemeen onveranderd. Alleen beneden Zalesczcyki deed de vij and hardnekkige aanvallen op ons front. De Russen rukten vooruit in zeven tot acht gelederen. Het eerste was schijnbaar ongewapend en stak de handen om hoog alsof hef zich wilde overgeven. De aanval van den vijand liep dood in ons vuur en hij leed vreese- lijke verliezen. Natuurlijk werd, zooals in het vervolg onder soortgelijke omstandigheden altijd zal geschie den op den Schijnbaar ongewapenden vijand gescho ten. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het communiqué van gisternamiddag luidde: In België beschoten de Duitschers in den nacht van 18 op 19 Juli tamelijk hevig de Fransche loopgraven bij St. George, en het dorp en de kerk van Boessinghe. Gisteren had een zeer levendig artillerie-vuur plaats bij Souchez. De Duitschers deden tegen middernacht ten W. en Z.-W. van Souchez, over een front van 1200 M. een aanval, dien de Franschen afsloegen. In de Argonnen werd een Duitsche aanval in de streek van St. Hubert afgeslagen. Op de Maashoogten had een levendige infanterie- actie plaats. De Franschen hernamen in den ochtend van 18 Juli in een tegenaanval een gedeelte loopgraaf, dat de Duitschers bezet hadden, ten zuiden van het ra vijn van Souvaux. In den loop van den 18en werd een nieuwen aanval der Duitschers. waarbij zij gebruik maakten van bran dende vloeistoffen, afgeslagen. De Franschen brachten den vijand in den loop van deze gevechten zeer zware verliezen toe; zij namen 2 officieren en meer dan 200 man gevangen, van drie verschillende regimenten. In het bosch van Apremont had een gevecht met bommen en granaten plaats, zonder infanterie-actie. In Lotharingen, bij Manhoué aan de Seille, (zijre- vier van den Moezel) en aan den zuidwestelijken rand van het bosch var. Apremont worden eenige voorpos tengevechten gemeld, waarin de Franschen voordeelcn behaaldèn. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: In de streek van Souchez was, na een tamelijk kal- men dag, de actie in den nacht levendiger De Fran sche aanval op Souchez werd afgeslagen. Aanvalsco- giogen ten zuiden daarvan werden door ons vuur be let. Aan het front tusschen de Oise en de Argonnen werden levendige artillerie- en mijngevechten geleverd. In de Argonnen hadden zwakke aanvalspogingen van den vijand plaats, zonder beteekenis. Aan de Maashoogten, ten zuiden van Eparges en aan de Tranchée de Calonne wordt met afwisselend succes voortgestreden. Onze troepen verloren weder de kleine plaatselijke voordeelen, die zij op 17 Juli ver overden, doch maakten 3 officieren en 30 man gevan gen. AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche legerbericht luidt: Op 18 Juli gebeurde bij Ariboernoe niets van belang Bij SedduI Bahr deed een gedeelte der vij andelijke troepen in den ochtend een aanval op eenige loepgraven van onzen linkervleugel. Wij lieten de vijanden naderen tot in de loopgraven, daar sloegen wij ze neder en maakten wij eenige Fransche soldaten krijgsgevangen. Onze Anatolische batterijen bescheten hevig de kaaspen en landingsplaatsen der vijanden bij'Fekke- boernoe en veroorzaakten een brand, die gepaard ging raet ontploffingen van munitje en een halfuur duurde. In Irah deed de vijand, nadat hij in den slag bij Kalatulnedjin de nederlaag had geleden, geen nieuws aanvallen meer. De overbrenging der gewonden van den vijand in schepen naar het zuiden is reeds twee dagen aan den gang en duurt nog voort. Aan de andere fronten niets van belang. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: In de buurt van Gorz zijn gisteren nieuwe groote gevechten begon nen. Vroeg in den ochtend opende Italiaansch geschut van alle kalibers het vuur op dén rand van het Dober- do-plateau en het bruggehoofd van Görz. Het vuur werd 's-middags buitengewoon hevig. Toen ging de zeer talrijke infanterie over tot den aanval op den geheelen rand van het plateau. In hard nekkige, den geheelen nacht voortdurende gevechten, die dikwijls tot een handgemeen werden, slaagden onze troepen erin de Italianen, die op sommige plaatsen on ze voorste loopgraven hadden bereikt, overal achteruit te werpen. Onz mortieren brachten vijf zware batterij en tot zwijgen. Hedenochtend ontbrandde de strijd opnieuw. Op zich zelf staande aanvallen op het bruggenhoofd van Görz werden eveneens afgeslagen. Ook aan de Midden-lsonzo, in het Kmgebied en aan de Karinthische grens betoonde de Italiaansche artille rie groote bedrijvigheid, die hier en daar ook geduren de den nacht voortduurde. Aan de grens van Tirol werd een aanval van ver scheiden bataljons op onze hoogtestellingen op den Eisenreichkamm, de Pfannspitze en de Filmoor-hoogte ten noordoosten van den Kreuzberg-pas afgeslagen. In destreek van Schleuderbach ontruimde een zwak ke Oostenrijksche afdeeling haar voorgeschoven stel ling. In Zuid-Tirol duren de artillerie-gevechten voort. AAN DE ADRtATISCHE ZEE. Uit Weenen wordt officieel gemeld Gisterochtend vroeg verschenen voor Ragmsa vecchia en Gravoso (Dalmatië) acht Italiaansche kruisers en twaalf torpedobooten en openden het vuur op het station Gravoso. eenige plaatsen en een hoogte bij Ragusa vecchia, Zij losten ongeveer 1000 achotea, Eenige particuliere gebouwen werden licht be schadigd, menschenlevens zijn ni< t te betreuren en ook werd niemand gewond. Te 5 uur 45 werd de kruiser „Guiseppe Gari baldi" getorpileerd, waarop het Italiaansche eskader met spoed onze kustwateren verliet. HET INTERVIEW MET MINISTER CHURCHILL. De Norddeutsche Allgemeine Ztg. schrijft onder het hoofd: „Magister Churchill" o.m. Zooals men zich zal herinneren, is het vraagstuk van den Scheldemond eenige jaren geledén ter tafel geko men, toen Nederland aanstalten maakte zijn bevesti gingen bij Vlissingen te versterken. Te vergeefs heeft Engeland destijds getracht dat plan te verhinderen. Ook Churchill noemt de tegenwoordige geografische regeling aan den Scheldemond onnatuurlijk, want in dien Antwerpen transporten langs de Schelde toege voerd had kunnen krijgen, dan had het niet behoeven te vallen Wij zullen dit den vakman niet tegenspre ken, al begeeft hij zich hier ook op het gladde ijs der voorspellingen. Maar of den Nederlandschen lezer de toestand even onnatuurlijk zal lijken als den En- gelschman, die de voortzetting van de Kanaalkust slechts beschouwt als een Britsch glacis, valt toch te betwijfelen. Churchill heeft verder getracht de bezorgdheid uit den weg te ruimen, dat men van Nederland de ruil van Vlaanderen tegen een stuk van Oost-Friesland zou ver langen. Het is hoogst belangwekkend bij deze gele genheid te hooren van zulke plannen, die blijkbaar toch reeds zoo vasten vorm hadden aangenomen, dat men er in Nederland van afwist. Dat Engeland de uitsluitende controle van de geheele kust van Calais tot den Scheldemond als hoofddoel van zijn oorlog be schouwt, ligt voor de hand. Wij hebben ook reden aan te nemen, dat het niet van plan is Calais weer te ont ruimen. Onder de jonkvrouwen van Frankrijk zal zoo licht geen Jeanne d'Arc weer opstaan. Maar is het voor Nederland en België zoo verleide lijk het lot te deelen, dat Engeland het verzwakte Frankrijk heeft toegedacht? ALKMAARSCHE COURANT ■MM o O o o O c O O O O S5 O H O se 9 O O M U O te- O ter K M o O O O O O O O.Przcnays! i UONUAUIJK

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1