FAHINEXlSr' LACTÉnj NESTLÉ Telegrammen van heden. Nederland. In iedere k bet beste Apotheek of |k.Voedingsmiddel drogisterij Veer Kinderen voorhanden br'-'ft de onzijdigheid mogelijk in acht genei Het H'türel besluit met de wooden; !>.i!jBch1*ad van Nederland zoo nauwgezet Senotnen. Hei heeft daarmede recht m, want in tegenstelling met België heeft Nederland voor den Engelichen verleider het oor gesloten gehouden. Nederland is inderdaad onzedig gebleven en een volkomen zelfstandig, onzijdig Neder land vormt voor Duitschland een nankdekkmg van groote waarde. Aan den anderen kant is de onnatuurlijke toestand aan den Scheldemond meer dan een gebrek aan schoon heid in het Engelsche beeld van het toekomstige Euro pa. De bevestiging van Vlissingen door Nederland vormt daarin zelfs een leelijke vlek. Het is wel jam mer dat Churchill zich over dat punt niet heeft uitge laten. VINGERAFDRUKKEN AAN HET FRONT. Voor drie jaar werd door de banken te New-York de bepaling gemaakt, dat de ehèque een vingeraf druk van den ontvanger zou moeten dragen; zij, die chèqne's hadden aan te bieden, kregen een met inkt gedrenkte spons en een kaart, en hadden de vingers zwart te maken, om drie vingers en den duim op de kaart te doen afdrukken, welke afdrukken dan vergeleken werden met die, welke de kassier in zijn bezit had. Deze zelfde methode van indeaciteits- vaststelling wordt nu ook aan het front toegepast, althans door de Engelschen en Franschen. Het is nieermalen voorgekomen, dat iemand een order gaf, zonder daartoe het recht te hebben, en herhaalde malen gaf een sergeant zich uit voor z'n gesneuvel den officier (bij een ander legercorps natuurlijk). Fotografieën vond men niet de beste methodehoe licht konden twee menschen niet op elkaar lijken. Bij den vingerafdrukken meende men echter baat te vinden. WANNEER SNEUVELEN DE MEESTE MENSCHEN Volgens het officieele onderzoek van het Dultsche legerbestuur sneuvelen de meeste manschappen des Voorts is Maandags voor morgens van 7 tot 10. velen een ongeluksdag. De meeste belangrijke ge vechten begonnen Maandags dus bij het begin van ie week. Tegen het einde van de week neemt, naar net schfjnt de veehtlnst af, althans Vrijdags en Za terdags waren doorgaans kalme dagen. Daarentegen was Zondag zelden een rustdag. Maar al te vaak was het ondersaheid tusschen den Zondag en den bloe- digen Maandag zeer klein. KORTE BERICHTEN. De Engelsche minister Henderson heeft gezegd, dat, naar zijü meening, de oorlog op zijn minst nog een jaar zou duren. De eerste minister Asquith deelde in het Lager huis mede, dat de totale verliezen van leger en vloot aan de Dardanellen bedragen8004 officieren en man schappen gedood. 26.814 gewond en 7536 vermist. Minister Lloyd George is gisteravond met Hen derson, minister van onderwijs, en Runciman, minister van handel, vertrokken naar Cardiff, waar besprekin gen met de vertegenwoordigers der mijnwerkers zouden plaats hebben. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE „KENNEMER." In de Commissie voor de suppletoire begrooting voor 1914 werd in de Prov. Staten aangedrongen om de Kennemer Electriciteit-Maatschappij te Bloemendaal zoo spoedig mogelijk te liquideeren en om te zetten in een provinciaal electrisch bedrijf. Anderzijds drong men aan op een spoedige verschij ning van het rapport dat door den heer Lohr wordt uit gebracht, ten einde in zake den bedrijfsvorm een defini tieve beslissing te kunnen nemen. De heer Boreel van Hogelanden, lid van Gedeputeerde Staten, deelde op een vraag mede, dat' de provincie nog steeds niet alle aandeelen der Kennermer in handen heeft. Gevraagd werd of de Commissie nog aandeelhou ders der naaunloöze vennootschap zijn. De meening werd uitgesproken, dat er wel reden zou zijn 'geweest, om aan de grootste aandelhouders gele genheid te geven zich in het college van Commissaris sen te doen vertegenwoordigen. Hoewel de heer Boreel van Hogelanden mededeelde, dat er voeling tusschen de Kennemer en Gedeputeerde Staten bestaat en een goede verstandhouding en samen werking geconstateerd worden, werd de wensch uitge sproken, dat bij de volgende vergadering van aandeel houders in overweging zou worden genomen, verande ring te brengen in de samenstelling van het college van Commissarissen. EEN RUMOERIGE VERGADERINO. Gisteravond werd in het Concertgebouw te Amster dam een door het propaganda-comité van Volksweer- J n, die aan ge broe ders laat ons de fazeme slopen." Verschillende brochures tegen algemeene oefenplicht werden vrkocht, terwijl een meneer' in een geel pakje met lange haren voordurend voor het Concertgebouw heen en weer liep en riep „Ik beschuldig, twee cent!" Toen bestuursleden en sprekers het podium betra den, ontstond er een heidensch gefluit, gepaard met applaus en hoeden gezwaaidat eenigen tijd aanhield. Verschillende menschen, onder wie juffrouwen, schreeuwden en krijschten. Te midden van dit lawaai werd door een inspecteur van politie en een paar re chercheurs een man, die erg veel spectakelde, uit de zaal gezet, wat niet wegnam, dat het relletje bleef voortduren. Daar er eerst besloten was geen gelegenheid tot de bat te geven doch de menigte al luider begon tieren en te fluiten overlegde het bestuur, waarna debat werd toegestaan. Het Hbld vertelt er o.m. van Onder luid applaus, hoedengewuif en gefluit kwam de heer Polvhet aan het woord. Hiï begon met te bedanken voor het applaus de „muzikale uittingen. Wij staan op het standpunt, dat wij ons moeten verde digen. (Helsch spektakel). In tusschen verscheen een jongmensch met lange leeuwenharen op het podium en trachtte tevergeefs, on danks zijn krijgshaftig uiterlijk, de leiding van de ver gadering uit nanden van het bestuur te nemen. Een werkman riepIk acht die herrie een beleedi- ging voor ons. Laten wij stil zijn, dat zou u meer eer aan doen. De heer Polvliet: Als jullie een granaat ziet sprin gen, zal jullie wel bang worden. (Een juffrouw gilde langdurig). En die juffrouw is al bang voor een muis (gelach). Na dezen spreker, verder zoo goed als onverstaan baar, kwam dr. Frederik van Eeden aan het woord die voorstelde de vergadering naar Berlijn te verleggen, en vaak niet te hooien was. De rede van kapitein Van Dam van Isselt die te mid den van het helsch lawaai met ijzige kalmte bleef door- betoogen, was zelfs op het podium niet te hooren. Luitenant Fabius, bekend uit Albanië, sloeg met een hamer op het spreekgestoelte, wat het leven nog ver meerderde, doch geenszins deed verminderen. Er werd de „internationale" gezongen en met witte, deels vuile zakdoeken gezwaaid. Ook werd geschreeuwd, dat Croiset en Reijnders debatteeren wilden. Nog een stel letje debaters deed een run op het podium. De heer Reijnders zeide o. m, dat dr. van Eeden had moeten bewijzen, dat de arbeiders belang hebben bij de verdediging w; M twdwlaad Dr. van Eeden: Dat moet je in Berlijn neggen. Reijnders: Als wij het hier hardop zeggen, zullen ze het wei hooren. (Applaus). De heer Reijnders eindigde zijn betoog onder luid applaus en „koei"-geroep. Mr. Verkouteren hield hierop, onophoudelijk door geschreeuw en lawaai onderbroken, zijn rede, waarin hij op verschillende roemrijke historische gebeurtenis sen wees. Prof. Fabius las een rede voor, waarvan zoo goed als niets te verstaan was. Prof van Hamel: „Jullie praat mij aietzoo gauw van de sokken. (Applaus). Ik ben bereid te debatee ren, al zou ik tot morgenochtend 5 uur hier blijven. Dat geschreeuw om debat is mij het bewijs, dat het Nederlandsche volk zich nog wel kan verzetten. (Ap plaus). (Geschreeuw: psycholoog). Al die menschen, die nu op hun poot spelen, zou ik wel aan mijn hart willen drukken. (Gelach). Hij moest echter eindigen met te verklaren, dat door het lawaai al zijn argumenten uit de hand geslagen zijn. De heer Croiset, debatteerende, zeide, dat hij het niet voor zijn verantwoording nam, zooals zijn geest verwanten zich gedragen hadden. Onder luid geschreeuw en applaus verliep daarop de vergadering. Buiten het Concertgebouw was een sterke politie macht aanwezig. De landstorm vertrok onder tromge roffel en hoorngeschal naar de Leidschekade, begeleid door .and -den anti-militairisten, die de „internatio nale" zongen. Vooral op het Leidscheplein was het vol met menschen. Vol belangstelling keken de men schen, die op het terras van het „American-Hotel" za ten, naar dezen vreemdsoortig en optocht, onder trom geroffel. Op de Leidschekade werden de betoogera door een sterk politie-détachement, onder leidmg van inspecteur Staal, verspreid. Een bekend anti-militairist werd daarbij gearresteerd en naar het bureau-Leidscheplein overgebracht; de politie-agenten hadden daarbij ge trokken sabels. Al gauw was het echter weer rustig op het Leidsche plein UIT BERGEN. Bil de wet van 10 Juni 1015 (Stbl. No. 280) tot herziening der tabel van verdeellng der gemeente In klassen, behoorende bij de wet op de pèrsoneele belasting, Is deze gemeente van de 8e klasse gebracht in de 6e. Deze wijziging gaat In 1 jatmari 1016, DÉ JOURNALIST KfiPPERS. Küppers is een bekende persoon onder de journa listen men gaat hem niet onopgemerkt voorbij, Altijd druk en bewegelijk en vol plannen en vergezichten. Al tijd jong, en altijd jeugdig gekleed. Toch is hij zijn eerste jeugd al lang voorbij en een heel eind in zijn tweede jeugd, welke men prijst, omdat de voor de twee de maal jeugdige geen dwaasheden meer doet. Zoo zegt menl De jeugdige heer Kfippera wordt Dinsdag 20 Jtuli a.s. zeventig jaar. Zijne oude vrienden in Haarlem en waar niet, zullen hem dan zeker herdenken Te Haarlem heeft Küpers De Nieuwe Haarlemsche Courant opgericht, van welke hij 25 jaar lang hoofd redacteur-uitgever was, evenals van net daarbij behoo rende Weekblad en De Katholieke Gids. Met luister heeft hij te Haarlem zijn 25-jarige journalistieke werk zaamheid herdacht; de Paus schonk hem bij die gele genheid eene hooge onderscheiding. Weinig jaren na zijn jubileum verkocht Küppars zijn krant, niet zonder zoet gewin. Hij verliet toen Haarlem en vestigde zich met aer woon te Heilco, daarna te Scheveningen, het laatst te Rijsenburg. Steeds bleef hij zich met joumalistieken arbeid' onle dig houden. Voor een paar jaar dompelde hij zich weer geheel in het krantenleven. Op verzoek van het Eindhovensch Dagblad om de drukkerij van dat blad te reorganiseeren toog hij naar Eindhoven en volbracht tot aller genoegen wat men van hem gewenscht had, met gevolg, dat op 1 December 1914 ook de leiding van het blad hem werd opgedragen. Het Eindhovensch Dagblad zegt met herinnering van hem: „De en de lief de journalistiek bezielt hem met eene energie, die eerbied afdwingt Zonder aan zien des persoons, zooals oók zijn langdurige werk kring te Haarlem getuigt verricht hij rijn ernstige ar beid, nog steeds jongeren helpend zooals jaren geleden in de Feestcourant bij gelegenheid van zijn 25-jarig journalisten-jubileum door zijn collega's werd geschre ven. Dinsdag 20 Juli houdt de heer Küppers ter viering van zijn 70sten verjaardag open hof op zijn vil la Hogenkamp te Stratum. EEN MEEVALLERTJE. Op een ontginning bij Well, waar hij vroeger ook werkte, is aangekomen een Russisch Pool, die door de Duitschers gevangen was gemaakt, en kort bij zijn vroegere werkplaats aan het werk was gezet. Door zijn bekendheid met het terrein wist hij gemakkelijk te ont snappen. TRAGISCHE DOOD.. De „Limb. Koerier" meldt uit Eysden Een persoon geboortig uit Keer, had te veel aan Bacchus geofferd en maakte het den menschen te Oost erg lastig. Na in 't café V. den boel op stelten gezet te hebben, zwaaide hij naar het café der wed. Wolfs. Hier was niemand in huis dan de oude moeder en haar dochter. Spoedig begonnen ook hier het getier en bal dadigheden. Ten laatste deed hij met een geopend zak mes een slag naar de dochter. De moeder dit ziende, sloeg van schrik tegen den grond en was na eenige minuten een lijk. De dronkaard, door inmiddels toe geschoten familie en buren op hardhandige wijze aan de deur gez koerste naar Maarland. Bij den overweg aldaar wierp hij zijn rijwiel midden op het spoor en wilde weer terug naar Oost. Spoedig evenwel was hij in handen der intusschen gewaarschuwde maréchaus- sées, die hem geboeid naar de kazerne brachten. EEN SCHIP VERGAAN. Den 9en Juni Is het stoomschip „Zweena" van de Handelmij,Kian Gwan nabij Madoera op een rif ge- loopen en gezonken. De eerste en tweede machinist, de 2e stuurman, 2 matrozen en elf passagiers, w.o. 5 vrouwen verdronken. Een torpedojager redde de an dere opvarenden. De schade bedraagt 100.000, mel de de Java-Bode. OVERVAREN. Men meldt aan het Hbld uit Enkhuizen van Zon dag: Hedenmorgen kwam hier met de atoompont EnkhuizenStavoren aan de tjalkschlpper D. Roode van Makkum die met een lading mafs van Amsterdam naar Sneek geladen, in den hevigen N.N.W.-atorm ont redderd was geraakt en, daar water- en windvlagen ook de lichten gedoofd hadden, In dien toestand door de pont overvaren was geworden. Door het noodge schrei opmerkzaam geworden, draaide de bestuurder van de pont tot driemaal toe bij, doch kon door het booze weer er niet in slagen de menschen te redden, die nu den geheelen nacht in doodsgevaar te midden van den vliegenden storm moesten doorbrengen. Hedenmorgen was het weer eenigszins bedaard en kon de terugkeerende pont een boot uitzetten om het viertal menschen te red-den. Gelukkig was hun tjalk drijvende gebleven. Zij zal waarschijnlijk kunnen worden opgesleept. DE „ZEELAND." Men meldt aan het Hbld. uit Vlissingen De mailboot „Prins» fk 7 ster'dagavond alhier aankwam en die ver. Zondag af zm gaaa opleg gen, is dien dag weder naar lilfcuSry Doek vertrokken omdat de Engelsche autoriteiten hei personeel wilde verhooren in verband met het vervoer van de bepaalden passagier op een der vorige reizen. In verband hier mede mocht het personeel hier Zaterdag niet van boord. KORTE BERICHTEN. Tusschen Mensingeweer en Winsum is gister avond een soldaat uit Winsum, die, van de fiets geval len, tusschen de rails lag, door de Winsumer paarden tram overreden. Het eene been werd afgereden, het andere zwaar geschadigd. De man is in het acade misch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Bij referendum is door den Bond van Fanfare korpsen en Harmoniegezelschappea in Noord-Holland besloten, dit jaar geen algemeene vergadering te hou den. n peren, neooen ae cugeisuieui uau an van dén straatweg Hooge--Yperen gedaan, welke op niets uitliep. Eenige bij Souchez werden afgeslagen. DUITSCH LEQERBERICHT. BERLIJN, 20 JulL Bij het kasteel Hooge ten Oosten van Yperen, hebben de Engelschen aan beide zijdien van dén een aanval aanvallen bij (Oostelijk ooriogsterrein) In Koeriand werden de Russen bij Groot-Smarden, oostelijk van Toe- koem en bij Gromdori en Ursungen terug gesla gen. De vijand trok bij Koeraani voor onze aan vallen terug. Ten Noorden van de monding der Scara hebben wij de Naref bereikt en het veraterkingswerk Os- ferolenka aan den zuidelijken oever bezet. Ten zuiden van den Weichsel-oever van Bloni ot Grodisse zijn wij in de vijandelijke stellingen doorgedrongen en hebban hen bij een nachtelijk gevecht verslagen. Zuid-Oostelijk Ooriogsterrein. De vijand is uit zijn stellingen bij Inaoénki verdreven, terwijl meer dan 5000 gevangenen In onze handen vielen. Wij achtervolgden den vijand met succes. Een troep cavailerie heeft de lijn RadowIwan- gorod bezet. Tusachien de boven-Weichsel en de Boeg vervolgden vrij den ierugtrekkendsn vijand. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROORAD, 20 Juli. (Officieel). In de streek RigaSehawli hebben de vijandelijke colonnes het front Toekoem-Doblin bereikt en rukten den 18en Juli in zuidwestelijke richting op naar Hofzum- derbergebenen. De kozakken ondernamen in den avond van den 17en Juli tea Noorden van het dorp Popeliany een goed gelukte aanval op de vijandelijke achterhoede, waarbij wij een belang rijk convooi meester maakten. Wij hebben aan den overkant der Njemen den vijand in den nacht van den 17en Juli uit de loopgraven verdreven, welke zij op den 15en Juli veroverd haddep. De vijand is op het front van den Narew tot het offensief overgegaan en heeft zich in den nacht van den 18en Juli meester gemaakt van het dorp Porendi aan den rechteroever van de Pissa. Aan den linkeroever van de Skwa werden de vij andelijke aanvallen op de dorpen Vyck en Pchet- chniak afgeslagen. Ten westen van Omoallef trekken onze troepen geleidelijk terug op de bruggehoofden van de Na ref, waarbij in den avond van 17 Jluli een verbit terd achterhoedegevecht geleverd werd bij de stad Makof. Bij het dorp Kamevo deed een onzer re gimenten een schitterende tegenaanval In de richting van Lublin werden aanvallen op het front Wilkolaz—Bykhava in loop van 18 Juli afgeslagen. Aan Wjepr maakte de vijand rich in den vroe gen morgen van 18 Juli meester van Krasnostaf en de rivlerovergang stroomopwaarts. In den loop noeliike aa van Rybtchevitze naar ijke aanvallen tus- vau 19 Juli bleven de vijanx schen de beek. die loopt van het dorp Piaskl en de Wjepr zonder resultaat. Op den rechteroever aan de Wjepr sloegen wii verschillende uiterst hardnekkige aanvallen bij Krasnostaf en de rivier Wolitza af. Niettemin slaagde de vijand erin bij de monding van de Wo litza (ia die wjepr) cn het dorp Gaevniki zich vast te zetten op dén rechteroever van die rivier. Toen terug te op achtten wij het gewenscht onze troepen nemen in de opnamesteliing. Bij het dorp Grabowitsj sloegen wij den 18 vier woedende aanvallen af, op een breed front in gezet en gesteund door een krachtig artillerievuur. Tusschen Gontchva en de Boej wierpen wij den vijand in den avond van 17 Juli in een verbitterd gevecht uit al de loopgraven, welke hij op ons ver overd had. Aan den Boej werd den strijd krachtig voori zet tegen den vijand, die de rivier den 18en op front Skomorokhy—Soka! overtrokken. Aan den Driester worden de gevechien op zelfde front voortgezet. Elders geen gevechten van belang. het CRITIEK OP DE LEGERLEIDING. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. Bij de behande ling van het wetsontwerp nopens het langer in dienst houden van den landweer, in de Tweede Kamer, vroegen onder de rede van den heer Mar- chant (vr'jz.-demDeventer) de binister van oor log, de heer Bosboom, het woord, om er op te wijzen, dat de opmerkingen van den spreker over de concentratie van ons leger ongewenscht moes ten worden geacht. De heer Marchant legde zich, na aanvankelijk geweigerd te hebben zich aan een beperking van het onderwerp te onderwerpen, bij het verzoek van den voorzitter om zich naar de opmerking van den minister te gedragen, neer, maar ver klaarde, dat de leiding van ons veldleger blijkbaar in handen is van menschen, die tegen hun taak niet zijn. opgewassen. De neer jhr. mr, A. F. de Savomin Lohman (chr.-hist„Goes), diende een door elf leden on dersteund voorstel in om gehoord de toelichting van den minister, In comité-generaal te gaan, Overeenkomstig het reglement van orde werd hiertoe besloten. Na heropening .van de Kamer verluidde in kringen van de Kamer, dat het comi té-generaal morgen om elf uur zal worden voort- ONGELUK. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli Hedenochtend is alhier de 38-jarige timmerman E. op een bouw werk, bij de uitbreiding van het gebouw der elec- trische centrale, door het losschieten van een bint, van een aanzien Ikije hoogte op een oement- vloer gevallen. De man, die op slag dood was, laat een vrouw en 5 kindéren achter. VEROORDEELD. 's-GRAVÉNHAGE, 20 Juli. De Haagsche recht bank alhier heeft den metselaarsknecht B v. R., die aan zijn vrouw, van welke hij gescheiden leef de, een helsehe machine thuis zond, welke ont plofte en de vrouw verwondde, tot 2M jaar ge vangenlsstraf veroordeeld. DE \DE) nnpcTFM 'a-GRAVENHAOE, 20 juli. De Minister vas Marine is voommsns om de adelborsten van het jongste studiejaar, die In normale omstandighe den na hun komst 'aan het instituut een cefc-nmgs- reis maken, ditmaal met „De Ruijter" de reis naar Indië te laten medemaken en hen met „De Hertog Hendrik" van daar te doen terugkeeren, in welk geval zij einde Januari 1916 hier te lande kunnen worden terug verwacht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (KINDERMEEL) STADN1EUWS. NOORDHOLLANDSCH - LANDBOUWCREDIET. De heeren Mr. G. Weevers Stous, jac. Luyckx en L. H. L. j. Sinjorgo rijn benoemd tót procuratiehou der van Noord-Hollandsch Laadbouw-crediet. De heer Mr. G. Weevers Stous, thans nog Directeur van het bijkantoor der Groninger Öcnkvereenigiiig Schortinginuia en Stikker te Wildervank. is benoemd tot agent van het Kantoor te Hoorn en zal in het begin van October in functie treden. Sedert eènigen tijd is de heer S. Polak, agent van het Kantoor te Enkhuizen, overgeplaatst naar het Kan toor te Hoorn, waar hij voortaan als procuratiehouder en waarnemend agent zal werkzaam rijn. De heer Jac Luyckx, die vroeger veie jaren aan het Hoofdkantoor werkzaam is geweest, zal'met ingang van 16 Augustus a.a. als procuratiehouder te Hoorn in functie treden. Aan het Kantoor te Rotterdam zal de heer L. H. L. J. Sinjorgo, die aldaar werkzaam is, als procuratiehouder optreden. Van het agentschap Enkhuizen is een correspondent schap gemaakt. De heer C. Bok blijft als correspondent der Vennoot schap te Enkhuizen gevestigd. CURSUS IN HANDENARBEID. Gisteravond had de opening plaats van de Rijks zo mercursussen in Handenarbeid, in de Ambachtsschool alhier. De secretaris van het Hoofdbestuur van de vereeni- ging tot bevordering van het Onderwijs in Handen arbeid in Nederland, de beer H W. Brugmans, opende met eenige woorden de vergadering. Ik heet allen welkom, aldus spreker. In de eerste plaats de genoodigden die wel zoo belangstellend wilden zijn de zaken den Handenarbeid betreffende te willen volgen; vooral den heer Bosman als voorzitter van het Bestuur der Ambachtsschool. Dan ook niet te vergeten de cursisten, die tijd noch geld gespaard heb ben om de cursussen te kunnen volgen, en eindelijk de leiders, zonder wie we toch niets kunnen beginnen.- Om verschillende redenen open ik met genoegen deze vergadering. Als oudrinwomer van Alkmaar heb ik dit stadje leeren kennen als schoon, vriendelijk en goed. Doch niet alleen om persoonlijke beweegrede nen doet het mij genoegen deze vergadering te mogen openen, maar vooral omdat ik den cursus van zoo groot belang vind In verscheidene plaatsen, als: Maastricht, Middelburg, 's-Hertogenbosch, Utrecht, Arnhem, Deventer, enz. zijn dergelijke cursussen ge houden en toch zijn z^ nog lang niet genoeg bekend, en onbekend maakt onbemind. Ook is het voor mij vleiend te kunnen medewerken tot het goede doel. Dames en heeren, u zijt niet alleen mtgenoodigd voor dezen avond, doch ook voor de volgende cursus sen, evenals voor de lezingen welke de heeren Baan- ders en Waaijenburg pp respectievelijk 23 en 29 Juli zullen houden over den Handenarbeid In de derde plaats is het mij een genoegen dezen cursus te mogen operfen met het oog op de cursisten zelf. Dat voor deze cursussen nu juist Alkmaar is uit gekozen, verheugt mij ten zeerste. Te weinig toch zijn de schoone omstreken, Heiloo, Bergen, Castricum en Schoorl bekend en weinig plaatsen in ons land zijn er die zoo een schoone gelegenheid tot ontspanning bieden na den inspannenden handenarbeid. Menigen Woensdag- en Zaterdagmiddag zal bij goed weer dan waarschijnlijk benut worden om excursies te maken. Ik heb het vertrouwen, dat allen prettige herinnerin gen zullen behouden aan het werk hier verricht, doch ook aan de genoegelijke diagen te Alkmaar doorge bracht. Het ligt niet op mijn weg op dit moment, het doel van den cursus te bespreken. Dit laat ik over aan den hoofdleider der cursussen, den heer P T. van der Meu- len, doch ik wil niet eindigen alvorens eenige woorden van dank te Srengen aan allen die hebben medege werkt aan het doen slagen van déze cursussen. Aller eerst wil ik dank brengen aan de regeering, welke weer zoo ruimschoots subsidie verleende en ten twee de aan het bestuur van de Ambachtsschool, dat zoo welwillend de lokaliteiten beschikbaar stelde, terwijl ik speciaal dank moet brengen aan den heer en me vrouw de Groot, de eerste voor de vele moeite welke hij zich heeft getroost, om den cursisten een geschikt logies ie verschaffen en waarin hij dan ook schitterend geslaagd is, en de tweede, benevens haar dochters, voor de aardige verrassing, daar straks den aanwezi gen bereid, wien allen bloemen werden aangeboden Moge het zijn een teeken voor de bloemrijke dagen die volgen. Hierna verkreeg de heer P. T. van der Meulen, hoofd eener school te 's-Gravenhage en hoofdleider van de a.s. cursussen, het woord Efeze sprak onge veer als volgt: Het is mij opgevallen, dat onder de rede van den heer Brugmans zoo weinigen slechts volkomen stil hebben zitten luisteren. De meesten hebben zich eens verdraaid, een hoedepen recht gestoken, met hun vin gers gespeeld of zich op een andere manier bewogen. Dit is echter volstrekt geen bewijs van onattentie. Hier uit blijkt hoe moeilijk het is om absoluut stil te zit ten, zelfs het gehoor van den meest weisprekenden re denaar zal zich op deze wijze bewegen. Hieruit blijkt ook hoe sommige onderwijzers van hun leerlingen soms het onmogelijke verlangen door te eischen dat zij volkomen stil blijven zitten luisteren, wanneer zij uitgaan van de veronderstelling dat elke beweging stoort. Dat is echter de drang naar bezigheid, die elk

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2