I NEDERLAND. Telegrammen van lieden. Yan het oostelijk oorlogsterrein. KORTF BERICHTEN Het stakingsgeschil In Wales is bijgelegd. De ei8chen der arbeiders zijn ingewilligd op' één na. In Engeland is ten nieuwe riiksverzekering tegen schade door vijandelijke vliegtuigen ingesteld, De pre mie bedraagt 1.20 per 1200 gulden per jaar. De deelneming is echter niet groot. In een partij uit Frankrijk naar Engeland gezon den gedesinfecteerde wollen vodden, werden geheele pakken wollen kleedingstukken gevonden, oorspronke lijk bestemd voor soldaten. Er zal een streng onder zoek worden ingesteld. Op den Monte Nero ontstond een worsteling tus- schen een Italiaanscb soldaat en een Oostenrijkschen geheraal-majoor. Tenslotte wist de soldaat den gene raal met een lasso te vangen en zoo naar het kamp te brengen. Van den Koning kreeg hij een gouden me daille en tien dagen verlof DE BANDENNOOD. Door den opperbevelhebber is in-een rondschrijven aan desbetreffende autoriteiten de uitdrukkelijke wensch geuit, dat het gebruik van motorvoertuigen in het leger op alle mogelijke wijze beperkt worde, op dat de rijks-bandenvoorraad alras tot de gewenschte hoeveelheid zal kunnen worden opgevoerd, terwijl hiermee ook het groote voordeel wordt bereikt dat de banden kunnen beleggen, waardoor deugdelijkheid en gebruiksduur toenemen. Beperking is o. m. mogelijk door voor korte afstan den gebruik te maken van de stoomtram of het rijwiel de bereden officieren van hun dienstpaarden en voor de grootere afstanden van de de spoorbaan. VERKOOPEN N A A R EN KOOPEN IN DUITSCHLAND Volgens de „Corr. Norden" ontving het „Berliner Tageblatt" uit Keulen het bericht, dat Nederlandsche opkoopers van vruchten en groenten verantwoordelijk worden gesteld voor de prijsopdrijving in de Rijn streek, die bij de bevolking groote verbittering ver oorzaakt heeft, en reeds tot vijandelijkheden op de openbare markten geleid heeft. Ten overvloede is nog bekend geworden, dat bedoelde Nederlandsche opkoo pers reeds de vaten voor het transport hebben gele verd. Men meent te weten, dat de tot zeer hooge prij zen opgekochte oogst bestemd is, om naar Engeland te worden verscheept; men eischt met kracht een uitvoer verbod, om de levering aan den vijand van Duitsch- land onmogelijk te maken Het zou zeker de moeite waard zijn te onderzoeken, hoe deze geruchten in de wereld komen Wij kunnen ons niet voorstellen, dat ze waar zouden zijn. Wij verwijzen naar het bericht uit Oldenzaal in ditzelfde blad, waarin meegedeeld wordt boevele wagons vol vruchten, groenten en aardappelen van hier naar Duitschland worden uitgevoerd. Het klinkt al zeer zonderling, dat wij naar Duitschland uitvoeren en dat is een feit, en tegelijkertijd daar zouden koopen om naar Engeland te verkoopen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Na regeling van werkzaamheden was gisteren aan de orde het wetsontwerp tot langer in dienst houden van de landweer. De wenschelijkneid van het naar huis zenden van een deel der landweer werd bij de behande ling van het landstormontwerp besproken. De heer Ter Laan (S.D.A.P., 'a-Qravenhage I) betoogde de wenschelijkheid, om de lichting, welke thans van de landweer naar den landstorm had moeten overgaan, toch de voordeelen deelachtig te doen wor den, welke de landstorm ten aanzien van verloven enz. heeft. Voorts uitte spr. een reeks klachten over ver schil in behandeling van die mobilisatie-clubs, de on voldoendheid van de maatregelen, welke genomen zijn om den gemobiliseerden tegemoet te komen, het in houden van verlof als straf enz. De heer De Jong (U.-L., Hoorn) had ook eenige klachten, zoo omtrent de verloven, het plaatsen van de landweer uit de buurt van de woonplaatsen, en uit oefening van stemrecht. De heer M a r c h a n t (V.-D., Deventer) klaagde zeer over den slechten geest in het leger, welke spr toeschreef aan het legerbestuur. Spreker critiseerde ook de opstelling van het leger. E>e Minister van Oorlog maakte daartegen bezwaar in het belang van het land. De heer S c h a p e r (S. D. A P., Appingedam) meende, dat er dan maar comité-generaal moest wor den aangevraagd Nadat nog de heeren H e 1 8 d i n g e n (S. D. A. P., Franeker) en Hugenholtz (S. D. A. P., Weststel lingwerf) verschillende klachten hadden geuit, deed de heer de Savornin Lohman (C.-H., Goes) met 10 andere leden het voorstel tot sluiting van de deuren, hetgeen geschiedde. Het comité-generaal duurde ongeveer een half uur waarna de Minister zijn antwoord aanving. Spreker zegde onderzoek toe in verschillede geval len, maar hield vol, dat men niet te veel grieven in de Kamer moet uitspinnen en overdrijven. Het verwonderde spr. zeer dat. waar men herhaalde lijk zeer waardeerend over zijn arbeid heeft gesproken, men niet kan verwachten dat hij al die kleine grieven persoonlijk kan gaan onderzoeken, daar er dan voor zijn eigen arbeid geen tijd zou overblijven. Hij moet in dezen tijd toch al enkel op zijn zenuwleven. Fr wordt nu echter een onderzoek ingesteld door een com missaris, die den minister zal rapporteeren. De heer Ter Laan, (S.D.A.P., 's-Oravenhage I) zei hierop dat het niet voldoende is, als sommige grieven worden onderzocht, men moet ministers hebben, die in staat zijn zich te doen gehoorzamen door de lagere autoriteiten. Hij stelde ten aanzien van de onder vigeur van de amnestiewet onder de wapenen staande exdeserteuren, een motie voor van dé strekking dat bedoelde personen van de lichtingen 1907 af, onverwijld in het genot wor den gesteld van klein verlof, welke motie tegelijk met het wetsontwerp behandeld werd. De heer M a r c h a n t verklaarde dat hij niet hij ge zegd had, niet wa3 in de hoedanigheid van lid der le- gercommissie, doch in die van Kamerlid. Ook zeide hij dat de constitutioneele positie van den minister overbracht dat hij door de Kamer werd gecontroleerd in openbare zitting. De heer M e n d e 1 s (S.D.A.P., Schoterland) klaag de eveneens over de massalo-straffen welke in het leger worden uitgedeeld en over het inhouden van verlof als straf. De Minister verklaarde dat het inhouden van verlof als straf niet is geoorloofd, maar aan den anderen kant: het verleenen van verlof is een gunst en die gunst moet men zich als elk andere gunst waardig ma ken. Wordt iemand gestraft in den tijd waarin zijn verlof zou vallen, dan moet hij zijn beurt laten voor bijgaan, tenzij kan worden verschikt, maar dit is vaak zeer moeilijk. Een kapitein van de infanterie staat toch al op met de verloflijst, zooals hij ermee naar bed gaat. De motie omtrent de deserteurs kon spr. niet aan vaarden. Volgens de wet rekent de tijd, waarin iemand als deserteur is weggeweest, niet meer voor zijn dienst tijd. In algemeenen zin valt daardus niets te doen, maar het zou kunnen zijn, dat de minister in ezer bi- zondere sympathieke gevallen, bizogder verlof geeft, wanneer daartoe het vwoek wordt gedaan. Spr. ont ried dns zeer de motie. Het wetsontwerp werd z h s. aangenomen De motie van dien heer Ter Laan werd verworpen met 32 tegen 22 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot heden morgen elf mix. PROVINCIALE STATEN-VEROADERING VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen te kwart voor elf werd de zitting der iiateu üeropend. lnzaxe den Zaandamschen communicatie-weg, waar omtrent m üe vorige vergadering door den heer Bent- uciw een vtaag was gedaan, antwoordde de voorzitter tnans, uat met de verbreeding van dien weg tot 4 M. een oecirag van 114.000 gemoeid is, benevens een jaarnjksch onderhoud van 11,500. Ged. Staten blij ven in deze zaak deligent en zullen voor de winterver gadering van praeadvies dienen. In behandeling kwam het voorstel tot het verleenen eener bijdrage in de kosten van een vooronderzoek be treffende een centrale drinkwatervoorziening in Zuid en Noord-Holland en Utrecht, dat werd aangenomen. Ged. Staten stelden voor afwijzend te beschikken op een verzoek van B. en W. van Texel om verhooging van de subsidie voor den aanleg van een korieren ver bindingsweg tusschen Den Burg en Oudeschild. De heer Van Zutphen zei, dat het gemeentebe stuur van Texel niet zeer actief is en geen vooruitzien- den blik heeft getoond; daardoor moet het nu komen met het nieuwe verzoek Wanneer men dit echter af wijst, treft men de gemeentenaren er mee. Toén spr. en eenige andere Statenleden verleden week een bezoek aan Texel brachten, zagen zij, dat er nog niets aan den wegaanleg was gedaan. Hij stelde voor aanhou ding van het verzoek van B. en W. van Texel tot een volgende vergadering, om de zaak nog eens na te gaan. De heer Kappeynev. d. Coppello (Ged. Sta ten) zei dat B. en W. van Texel een zekeren groot heidszin hebben getoond door een weg te willen aan leggen zoo breed als een Amsterdamsche verkeersweg. Hij handhaafde overigens het praeadvies van Ged. Staten. De heer Van Zutphen zei, dat het getalm van het gemeentebestuur dé gemeentenaren van Texel zal treffen. De heer Boissevain kwam tegen de beschou wing van den heer Van Zutphen op, dat men te Am sterdam zou zijn tegen breede verkeerswegen. De heer Kappeyne (Ged. Staten) was ook geen tegenstander van breede verkeerswegen Zelfs is hij voor breede wegen voor Texel; maar laat men die niet zoo breed maken, dat zij tot verderf leiden. (Gelach). Het amendement-V an Zutphen c.s. werd ver worpen met 52 tegen 19 stemmen, waarna het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen. Na eenige discussie werd besloten tot instellen eener commissie van deskundigen, om advies uit te brengen inzake de exploitatie en onteigening van de provinciale gronden onder Castricum, en om daarvoor 5000 beschikbaar te stellen, benevens het verleenen van credieten van 7000 en 3000 voor de verharding van den Schulpweg en de aanplanting van door storm vernield bosch. Besloten werd om het pensioenreglement voor de ambtenaren van den Provincialen Waterstaatsdienst in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. In antwoord op een in de commissie gemaakte op merking deelde de heer Boreelvan Hogelan- d e n (Ged. Staten) mee, dat commissarisaen der „Ken- nemer Electriciteits-Maatschappij" te Bloemendhal geen aandeelhouders dier maatschappij meer zijn. De vervanging van een of meer commissarissen door ge machtigden door de provincie blijft beter uitgesteld totdat het rapport-Lohr is ingekomen. De heer W i b a u t vroeg of in de winterzitting nu een beslissing kan genomen worden, hoe de „Kame nier" weer geëxploiteerd wordt, als naaml. vennoot schap of als provinciaal bedrijf. De voorzitter zei, dat bij den heer Lohr zal aangedrongen worden op spoedige inzending van het rapport, opdat de zaak in de winterzitting haar be slag kan krijgen. De begrooting voor de Provinciale van de provincie voor 1916 werd vastgesteld tot een bedrag van 6,219,000. De heer Thomassen vroeg om maatregelen ter bescherming van den Duin- en Zeeweg op Texel en de Hondsbossche zeewering, die door den storm van 29 December zeer hebben geleden, doordat die zeewerin gen niet in goeden toestand verkeerden. Hetgeen even wel niet te wijten is aan Ged. Staten, die in dit op zicht reeds doen wat zij kunnen Voorts vroeg hij in voering van een provinciaal grondbedrijf en openstel ling van de duinen voor padvinders. Mochten die niet meewerken, dan zouden Prov. Staten moeten komen tot een besluit om dien grond voor openbare wande ling aan te koopen. Met ae heeren Wertheim, Korthals Altes. Van den Boogaard, Boissevain en Van Zutphen stelde de heer Thomassen een motie voor om de wen schelijkheid uit te spreken dat Ged. Staten een onder zoek zullen instellen naar de mogelijkheid van de openstelling der duinen. Voorts vroeg hij naar aan leiding van de circulaire van Ged. Staten inzake de uitkeering van salaris aan gemobiliseerde onderwij zers. hoe deze circulaire heeft gewerkt. En eindelijk. ye het staat met kanalisatie van West-Friesland. De voorzitter verstrekte inlichtingen omtrent de verliezen aan de zeeweringen aangebracht en stelde voor de motie inzake de openstelling der duingrondten aan Ged. Staten om praeaayies te zenden. Aldus werd beslotens -De zaak van de kanalisatie van West-Friesland is ter hand genomen De heer Ketelaar (Oed Staten) deelde mede, dat de circulaire aan de gemeentebestu ren een zeer gunstig resultaat heeft gehad. TUSSCHEN TWEE LEIDERS. In de Nederlander antwoordt Jhr. Mr. de Savornin Lohman op de bekende Standard-Driestarren van Dr. <uyper. De eerste zin luidt aldus Nadat De Standaard, langer dan twee maanden achtereen, den oud-Minister Heemskerk als den ver stoorder van de organisatie der Anti-Revolutionaire partij den volke vertoond, en als medeplichtige De Rot terdammer aangewezen had; nadat zij dezen en enkele andere personen eene „medicatie" had toege diend, die o i meer den naam van castigatie verdiende ook omdat tuchtigen meer dan medicineeren tot de at tributen van een Veldheer behoort; nadat zij ook de iuridische faculteit van de Vrije Universiteit, wegens laar onvoldoend onderwijs, onder handen had geno- mefi, een werk dat wel statutair aan Curatoren toekomt, maar aan dezen uit den hand mocht worden genomen, nu openlijk erkend wordt dat de iuridische faculteit aan dé Anti-Revolutionaire Partij is verbonden, en dat de stichting der Vrije Universiteit niet enkel een weten schappelijke, maar ook eene politieke bedoeling had,. nè dat alles heeft de driestarschrijver een oogenblik zijn pen aan dr. Kuyper zeiven overhandigd, om den leider der Anti-Revolutionaire partij in de gelegenheid te stellen persoonlijk een korte toespraak te houden tot zijn volk. Het Anti-Rev. Amhemsch Dagblad noemde het laat ste, door Dr. Kuyper met zijn naam geteekende Drie starretje „aandoenlijk en voerend". „Op ons aldus de NjtferLmfer - heeft jij een anderen indruk genaakt, dien rff echter niet zullen weergever.. Alleen willen wij zeggen, dat zij «na aan den heldenmoed van den fierea Calvinist uit om ouden tijd, waares van die rijdt vso gaarne een beroep ge daan wordt, niet herinnert. Die Calvinisten vochten wel. maar jammerden niet Dr. Kuyper schred om.„Teen in Augustus de oorlog uitbrak, heeft dr. Kuyper zich persoonlijk naar den heer De Savornin Lobman met het dringend ver zoek begeven, of althans tijdens het Bestand er bestand ook tusschen hen mocht rijn. Tot ons innig leedwezen heeft dit niet zoo mogen zijn." Naar aanleiding hiervan merkt de Nederlander op „Wij, die het vertrouwen op den Leider reeds in 1895 hebben opgezegd, behoeven niet te zwijgen. Wat dat persoonlijk bezoek en verzoek betreft, de heer De Savornin Lobman verklaart, dat noch hij, noch een zijner huisgenooten zich een bezoek van den heer Kuyper herinneren na den 3en Maart 1914, en dit be zoek gold eene bespreking over de Onderwijs-Commis- sie. Wij zouden trouwens niet begrijpen wat zulk een „Bestand" tusschen twee journalisten, al zijn ze partijleiders te beteekenen zou hebben gehad. Ten slotte wordt in het eerste artikel gezegd: „Indien wij geen hooger doel hadden dan ear groep kiezers om de vier jaren als stemvee bijeen te drijven naar cle stembus, ten einde alleen om met andere stem veedrijvers, de grootste en mooiste schaapskooi te be machtigen, dan zouden wij de jammerklachten kunnen begrijpen over het onderling elkaar bestrijden der drij vers. Hoe liever men dan met elkaar omgaat om de kudden bij elkaar te houden, hoe verstandiger. Maar dht is toch niet ae roeping van mannen die strijden voor waarheid en recht, voor wat ze goed ach ten vdor hun land Als men onderstelt en dat doen wij dat de kiezers in 't algemeen eenig besef hebben van datgene waarover het bij de verkiezingen gaat, dan is het onze plicht hun naar beste weten te dienen van advies. En ais wij dan in De Standaard of in welk blad ook een advies aantreffen dat ons verkeerd lijkt, dan bestrijden wij niet dat blad, niet de redactie, niet den partijleider, maar uitsluitend dat advies, en daar om heeft in ons oog het beroep op Hebreeën XIII 1, bij zoo'n strijd eenvoudig geen zin." HET KAMER-INCIDENT. Het parlementair incident tusschen mr. Marchant, afgevaardigde voor Deventer, en den minister van Oor log generaal Bosboom, heeft, naar de Tel. verneemt een voorgeschiedenis gehad. De vorige week had de minister een conferentie met de Commissie van Rap porteurs over het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm. Wegens afwezigheid1 van den neer Eland was mr. Marchant toen voorzitter der commissie. Krachtig werd bij overleg aangedrongen op een comité generaal yan. de Kamer, maar de minister wilde er niet van hooren en verklaarde zich niet bereid tot toezeg ging, in comité-generaal over verschillende zaken na dere mededeelingen te zullen doen. De heer Marchant heeft thans op andere wijze een vergadering met ge sloten deuren weten te bewerken. Gemengd Nieuws. UIT ZUTD-SCI1ARWOUDE. Naar aanleiding van het behaalde succes door de Vooruitstrevende Vrijzinnige Kiesvereeniging bij de jongste raadsverkiezing alhier, heeft men tegen a.s. Zaterdagavond een gezellige bijeenkomst georgani seerd voor leden en geïntroduceerden. UIT WARMENHUIZEN. Met het uitoefenen van controle bij het laden van veldvruchten en het afsluiten der wagons daarna, aan het tramstation alhier, werd belast de gemeente-veld wachter N. Ham. UIT WINKEL Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Tegen woordig alle leden, met uitzondering'van den heer K. Breebaart Jz. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur voor 1916 werd aangehouden tot de behandeling der gemeente-begrooting. Door Burg. en Weth. werden ter goedkeuring aan geboden een suppletoire begrooting voor den dienst 1914, in ontvang en uitgaaf aanwijzende 3404 41X. De goedkeuring werd verleend Een verzoek tot bet doen van betalingen uit' den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1914 tot een bedrag van 144.29 H en tot het doen van af- en over schrijving op de verschillende posten van uitgaaf der begrooting 1914 werden ingewilligd. Door een commissie, bestaande uit de heeren van Holthe, Spaans en den voorzitter, werden de geloofs brieven der nieuw benoemde raadsleden onderzocht en in orde bevonden, waarna op voorstel der commissie tot toelating werd' besloten. De herbenoemde leden, de heeren Meurs, Over en Wit. die tijdens het onderzoek de vergadering hadden verlaten, keerden daarin terug, werden in kennis ge steld met hdtine toelating, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak dat het hun gegeven moge zijn ook n de komende zes jaren de belangen der gemeente met lust en kracht te kunnen behartigen. De heer Meurs dankte den voorzitter voor diens ge- lukwensch ca hoopte in de komende zes jaren op de zelfde wijze en in dezelfde goede verstandhouding te morren samenwerken. Hierna sluiting. Door een daartoe gevormde commissie is getracht te komen tot oprichting van een afdeel ing der vereeni- ging Kinderhersteilings- en V3cantie-kolonies, om de mogelijkheid te openen nog dezen zomer 2 kinderen te kunnen uitzenden. Het resultaat heeft alle verwachtingen overtroffen. Voorloopig hebben zich 67 -leden opgegeven, boven dien is een belangrijk bedrag aan vrijwillige bijdragen ingekomen, zoodat er zelfs voldoende middelen aan wezig zijn, om plaatsing te vragen, niet voor twee, maar voor vier kinderen. UIT HENSBROEK. De gevreesde draaihartigheid vertoont zich hier weer in erge mate in de verschillende koolsoorten, en kele akkers zijn geheel door die ziekte aangetast Een leelijt ding vooi de bouwers, daar inzonderheid de roode kool zich moeilijk herstelt. UIT HEER HUOQWAARD. A.s. Zondag twee uur zal in den boomgaard van d9. Broekeraa alhier, bij ongunstig weer in de kerk, de vijfde hagepreek, bijeenkomst van Vrijzin nig Oodsdienstlgen, gehouden worden. Als sprekers zullen optreden ds. J. A. Teriet van Zuld-Scharwoude met „Vooruitgang en Menscbwor- ding", ds. D. Haars van Nieuwe Niedorp, met „Ik schaam mij des Evangelies niet", en ds. J. P. de (Sraaff van Schagea met een onderwerp dat nog onbekend is. Het zangkoor „Vivia" van ds. Broekema zal mede werken. MAATREOELEN TEGEN DE DUURTE. Het Hansa-verbond voor nijverheid, handel en in dustrie, heeft aan den Rijkskanselier en aan het minis terie van binnenlandsche zaken een petitie ingediend, jehelzende het verzoek, dat, bij de tegenwoordige prijs opdrijving van alle belangrijke voedingsmiddelen, het toch al zeer bezwaarlijk is, in bet levensonderhoud te voorzien, en dat het derhalve een nieuwe verhooging van de tegenwoordige maximum-prijzen voor graan buitengewoon gevaarlijk beschouwt en dringend ver zoekt, onder alle omstandigheden, daarvan af te zien. KO*TF BFPTCFHTN Door de verkiezing vsis sQdaal-dcrrocrsat doet m senige jaren deze partij opnieuw haar in trede in den raad vso Hilversum en is de verhou ding van dit college nu geworden 13 links en 10 rechte, terwijl te voren rechts de meerderheid had. Aan de Ned. Regeering en hei Nederlandsche Roode Kruis is den dank der Duitsche regeering betuigd voor de welwillende medewerking, verleend bij de uitwisseling van zwaargewonden Duitsche en Engelsche krijgsgevangenen. In de vergadering, Dinsdag 20 Juli j.l. te Utrecht gehouden, hebben fabrikanten van gloei lampen voor zaklantaarns, besloten, de fabrieken van Maandag a.s. af te sluiten, tenzij de Minister nog deze week het uitvoerverbod opheft ot wijzigt. De betrokken werklieden-organisaties zijn hiervan in kennis gesteld. STADNÏËÜWS! GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. J. Greidanus, slaagde te Soerabaja voor het examen van tweeden stuurman. OP HOL. Hedenmiddag sloegen de paarden met den wagen van de waschfabriek op het Luttik-Oudorp op hol. Met den wagen achter zich holden ze de Vlotbrug over, het Heiligland en den Steeweg op, waar ze even voorbij de fabriek door den heer E. Govers tot staan werden gebracht. Het geval liep dus xonder ongelukken af. R.-K SCHOOLFEEST. Hedenmiddag om half twee vertrokken dé leerlin gen van de St. Josephschool ten getale van 500, daar toe door het schoolbestuur van deze school in staat gesteld, per stoomboot „Tuinders Welvaren" van de firma Govers en Co. naar SchoorL Vooraf trokken zij echter in optocht met muziek door de stad, daarbij de volgende route nemende: Zoutstraat, Laat, Koorstraat, Langestraat en Verdron- kenoord. Dit schoolfeest, onder leiding van dé broeders en het verdere personeel der school en eenige leden van het schoolbestuur, trok, zooals zich laat begrijpen, èn door de muziek èn door het vroolijke gezang der kin deren, zeer veel belangstelling. De kleine tamboers, die voorop liepen, bleken zoo veel geestdrift te hebben, diat zij zoo iets van een stormpas roffelden. Bij het vertrek van de boot, dat door een talrijke me nigte werd bijgewoond, overstemde de vroolijke jon gensstemmen de opgewekte tonen der muziek. Vol geestdrift vertrokken ook deze schoolkinderen naar Hoiiandsch blonde duinen, waar hen ongetwijfeld groot genot wacht. Moge het weer zich goed houden STAND KORPSWEDSTRIJDEN B.A.L. „Onze Club IF' 157 punten, hoogste korpsgooier de heer Untied met 62 punten Koekoek II" 238 punten, hoogste korpsgooier de heer Genefaas met 53 punten. ,Z E. K. Z." 264 punten, hoogste korpsgooier de heer Verweij met 67 punten. K^Hek I" 274 punten, hoogste korpsgooier de heer Willers met 59 punten. Personeele Baan 64 punten, door den heer B. Wil lers. Vriie Baan 40 punten door den heer .A. Mulder. DE ALKMAARSGHE STOOM-MEUBELFABRIEK. Naar wij vernemen, fa de heer H. Jansen door onderhandschen aankoop eigenaar geworden van de stoommeubelfabrieb aan de Lindegracht. De heer Jansen is voornemens de fabriek weer in werking te stellen, zoodat hierdoor deze Industrie voor Alkmaar behouden blijft. OPENBARE LEESZAAL. Aan de Vereeniging tot oprichting eu instandhou ding eener Openbare Leeszaal alhier, is een provin ciale subsidie van f 400 toegekend. EINDEXAMEN R. H. B. S. Bij de alhier op 19, 20 en 21 Juli gehouden eind examens voor de R. H. B. S. slaagden de volgende candidaten T. J. Addens, C. Kloosterboer, W. C. de Liefde, P. O. C. A. van der Speck Obreen en j. C. Schuur man, «tien te Alkmaar, P. Clausing. J. D Schepers, L. M. H. Vreugde, A. L H. R. Qerla F. Elhorst, J. K. H. de Roo van Alderwereit, G. L. Schepers, R Sybolts en F. Thiel, allen te Haarlem, H. T. Al- bérda en J. A. Deelder, beiden te Helder, Mej. G. T. Bloot, R. J. Klein. K. C. Sluijter en G. A. de Vassy, allen te Hoorn, A. J, Allan, H. J. Faber, C. van de Stadt en Mej. A. J. A. C. Ijzer, allen tc Zaandam, W. H. M. Blaisse, Amsterdam. Eén candidaat werd afgewezen. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie: Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Elfring in uw blad van Maandag 15 Juli zoude ik gaarne het een en ander willen zeggen. De heer Elfring stelde voor met een lijst rond te gaan bij de Bakkerspatroons, hoewel de heer Elfring met de beste bedoeling bezield moge zijn acht ik dit geheel onnoo- dig. Hebben wij in Alkmaar geen twee - Bakkerspa- troonsvereenigingen Zijn zij niet opgericht tot verbe tering en verheffing van ons vak? Welnu is 't niet ge- makkelijk met eenige uwer medeleden tot uw Bestuur te wenden opdat die een vergadering uitschrijven om al- zoo de zaak eens uitvoerig te bespreken, en wanneer men tot overeenstemming geraakt een algemeene Pa troonsvergadering uit te schrijven. Ik twijfel er niet aan of velen zullen aan een diergelijken oproep gevolg geven. Hopende den heer Elfring tot een ander inzicht ge bracht te hebben en tot oplossing van deze zaak als de afschaffing van den nachtarbeid iets bijgedragen te hebben. U, mijnheer de Redacteur dankende voor uw verleen de plaatsruimte. A. ROOBECK, Secretaris der R.-K. Bakkersgez. Bond afd. St. Clemens te Alkmaar. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. ST. PETERSBURG, 20 Juli. In de streek van Riga en Schawli zette de vijand op 17 Juli zijn zijn vooruitgaande beweging voort aan het front GrönhofZagvry Kroepy. Aan de overzijde van de Njemen deed hij een partiëelen aanval op de loopgraven van Soewalki bij het dorp Gloeboki, om welke sedert 14 Juli hevig gestreden werd. Aan het Naref-front hier en daar artillerie-ge- vechten. Op 19 Juli werden voorposten gevechten gele verd. Op 18 Juli beschoot de artillerie van de vesting Nowo-Georgiewsk met succes de vijandelijke co lonnes. Tusschen de Weichsel en de Boeg naderde de vijand op 19 juli behoedzaam ons nieuw front. Aan de Boeg werden de vijandelijke aanvallen van de sectie Krylof tot So kal voortgezet. p

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2