DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van het oostelijk, ooriogolotioio. Van tiet westelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogstooneel. No. 169 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DON D E R I) A 0 22 JULI Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ffranco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Adverteniiër. Per rege! fOJG. Bij groote contracten ra^V letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dc N. V. Boek- en ni i-cieir v/h. HERMs* COSTER U ZOON, VcoitLni C 4. Riga «S Mitau q OOST. 1» HUIS K X Wekhsei ThonrO 0 «g o SchawliO o nRossienje s OSoewaiki o Augustowo Lyck o öu jjGrodno Rosjan -3 o °fl aOssowietz Ostrolenka c BMIaws M o O Prasnylz Novo Oeorgiewsk Ot fe w ce WARSCHAU yÖBrest Litowsk Rawiffl Radom li Iwangorod o q Czenstochow ÖKielc® B Lublin t ALKMAAR, 22 Juli De stelling van Rawka en Bsoera, waar de Russen zich aan die linkerzijde van dén Weichsel maanden lang gehandhaafd hadden, is nu reeds door hen verla ten. Meer dan 30 K.M. trokken zij, door de Duit schers uit de buitengewoon sterke stellingen verdre ven, achteruit op de als nog sterker geprezen Blonie- linie. Wat wij gisteren schreven over de noodza kelijkheid van het opgeven van de geheele Bsoera- Rawka-linie is dus al heel spoedig door de gebeurte nissen bewaarheid. En hoewel de Russen nog getracht hebben vóór de Blonie-Grojec-linie stand te houden, moesten ze hun versterkingen weldra verlaten en in oostelijke richting terugtrekken met de Duitsche troe pen dicht op de hielen. Grojec ligt 40 K M. ten zuiden 26 K.M Blonie 0 W arschau Grojec van Warschau, Blonie 20 K.M. ten westen van den buitensten vestinggordel van Warschau, en evenveel kilometers ten zuiden van Nowo-Georgiewsk, waar de Duitschers nu ook voorstaan, omdat de Russen ge dwongen werden den noordelijken oever der Narew- linie prijs te geven men bedenke, dat dit wil zeggen, dat Duitschers in het noorden 25 kilometer van War schau verwijderd zijn. Vermoedelijk hebben de Duit schers, die een stuk verdedigingswerk van de buiten stelling van Rosjan stormenderhand hebben genomen, slechts te doen gehad met een achterhoede, terwijl er ook bij Novo Georgiewsk slechts een Russische achter hoede verwacht mag worden, die den Russischen te rugtocht moet dekken. De overgang van de Narew- linie zal den Duitschers wel niet al te zware offers kosten. Men herinnert zich misschien nog een En- gelsch bericht van onlangs, waarin werd gezegd, dat de Russen hun zware artillerie uit de Narew-stellingen hadden genomen en naar het Russische front gebracht en de zware stukken zullen wel niet meer op hun oude plaats staan. Reeds bevinden de Duitschers zich op den rechter-oever van den Narew, blijkens het Russi sche communiqué, volgens hetwelk de Russen er in ge slaagd zijn den tegenstander door „plaatselijke aan vallen" „een weinig" achteruit te drijven. Ernstig wordt dus de Poolsche hoofdstad Warschau bedreigd. Het is dunkt ons alleen maar meer de vraag of de Duitschers deze vesting dadelijk zullen trachten te nemen, dan wel of zij haar zullen omslui ten en dan verder rukken, geiijk indertijd bijv. met Maubeuge is geschied, met de bedoeling om zoo snel mogelijk oostwaarts (in de richting van Brest-Litowsk) te gaan, om daardoor te pogen den Russen het ont snappen te beletten. Wanneer men den stand der Duitschers voor War schau thans nagaat en men bedenkt, hoe zij reeds in October dicht bij deze vesting stonden, doch achteruit- geslagen werden, in maandenlangcn strijd niet of haast niet, vooruit konden komen, dan begrijpt men, dat de 3 hoofdleiders van het Duitsche leger (v Hin denburg, v Falkenhayn en v. Mackensen) piet hun grootsche operatie voorloopig reeds een resultaat heb ben bereikt, dat naar buiten spreekt. Intusschen wat er geschied is, heeft nog geens zins een beslissende beteekenis. De Russen bieden nog op verschillende plaatsen hardnekkigen tegenstand. Op het zuid-oostelijk terrein, tusschen Weichsel en Boeg, levert het Duitsch-Oostenrijksche offensief niet die snelle vorderingen op. Vermoedelijk zijn de Russen hier het sterkst, hun tegenstanders het zwakst. Het Rus sische communiqué deeit mede, dat in de richting van Lublin het vijandelijk offensief tot staan werd ge bracht, en van Duitsch-Oostenrijksche zijde meldt men hier wel eenigen vooruitgang, doch niet van dezelfde beteekenis als bij Warschau. Alleen een tastbaar resul taat behaalden de Duitsche troepen onder generaal v. Woyrsch, die de vooruit geschoven bruggenhoofdstcl- ling ten zuiden van Iwangorod bereikten, welke ves ting vermoedelijk ook weldra gevaar zal loopen. Tot dusverre zijn de Duitschers en Oostenrijkers er echter nog niet' in geslaagd tusschen Weichsel en Boeg door de Russische linies ie breken. In het uiterste noorden ten oosten van Rossienje, aan de rivier de Doebissa, zijn de Duitschers door de Rus sische linie gebroken, terwijl ten westen van Schawii de laatste Russische verschansing stormenderhand ge nomen werd; en de Russen nog noordelijker (Popei- jany) eveneens terugtrokken. Niet onwaarschijnlijk zijn de Italianen een krachtig offensief begonnen, om de Oostenrijkers ie dwingen troepen naar het zuidelijk oorlogstooneel over te bren gen, welke allicht van het oostelijk tooneel moeten worden onttrokken, hetgeen den Russen ten goede zou komen. Natuurlijk zijn er dichterlijke beschrijvingen over den strijd in het Isonzo-gebied en men kan van een riviertje lezen, dat vol lijken en rood van bloed is. De Italianen schijnen wel eènige voordeden in dit ge bied te hebben behaald, maar zij konden, hun succes niet voortzetten en hun aanvahea kwamen voor het bruggenhoofd van Görz tot staan, dank zij de verster kingen, die de Oostenrijkers uit Laibach lieten aanruk ken. Hulp van het Oostelijk oorlogstooneel heeft men hier voorloopig dus nog niet noodig. Merkwaardig is het oordeel van een Italiaansch blad, de „Secoio", over den stand van de krijgsverrich tingen aan de Daxdanellen, waar de Engelschen, vol gens de mededeeling van den heer Asqunh in hel La gerhuis nu reeds meer officieren en manscnappen heb ben verloren (tusschen 42000 en 43000) dan in den ge- heelen Boerea-oorlog. In het begin van Mei aldus de „Secoio" had men de Turksche hoofdstad Konstantinopel misschien bij verrassing kunnen nemen, als men toen, tegelijk mei den aanval van de vloot op de Dardanellen, troepen op Gallipoli had ontscheept. In plaats daarvan heeft men de Turken door het bombardement van de zee zijde als het ware gewaarschuwd en hun tijd gegeven, zich met behulp der Duitschers voor te bereiden. Ook ware het misschien gelukt Konstantinopel te nemen, als de Russen het leger van 200 000 man, dat de Tsaar reeds te Sebastopol had geïnspecteerd, bij Deskos hadden kunnen landen. Maar de Russische „dreadnought" die de landing moest dekken tegen de Duitsch-Turksche „Göben", was niet klaar en later zijn de troepen naar Galicië gezonden. Voor Turkije bestaan twee gevaren, gebrek aan munitie en aan steen kool. Munitie maakt Turkije, met hulp van Duitsche technici, echter reeds in groote hoeveelheden en ook uit Bulgarije komt schietvoorraad. Steenkool komt uit Keraklea, doch de toevoer wordt zeer belemmerd door Russische oorlogsschepen. Aan levensmiddelen»is geen gebrek. Men moet zich dan ook geen illusies maken over een spoedigm val van Konstantinopel. Zoolang Enge land en Frankrijk geen groote versterkingen naar de Dardanellen zenden en Rusland geen 200,000 man aan de Bosporus kan landen, zijn beslissende onderne mingen aan de zeeëngten nog niet begonnen, aldu3 het blad. Natuurlijk is er geen sprake van, dat Rusland op dit oogenbiik tweemaal honderdduizend man naar deu Bosporus zendt Opmerking verdient het, dat volgens het Italiaansche blad Turkije munitie door Bulgarije krijgt. Wij hebben er indertijd op gewezen, dat het ver dacht was, dat een stellige tegenspraak van Duitsche zijde van het Russische bericht uitbleef, volgens het welk er een oorlogsschip van het Deutschland-type den 2den Juli in de Oostzee door een Engelschen on derzeeër vermeid zou zijn, In het Engelsche Lagerhuis is gisteren verklaard, dat blijkens een officieuse Russische mededeeling de Engelsche commandant Max Horton, die ook belang rijke krijgsbedrijven bij Helgoland verrichtte, in het begin van den oorlog (28 Augustus werden er daar eenige Duitsche kleine kruisers vernield), den 2den juli het Duitsche slagschip „Pommern" had getorpil- ieerd. De „Pommern" is inderdaad een schip van het Deutschland-type, n.l. een praedreadnought van 13,200 ton, in 1095 van stapel geloopen, loopend 20 knoopen, bemand met 741 koppen. Het woord is thans aan Duiiscliland De meest stel lige tegenspraak is nu te geven. En blijft deze uit, dan is het duidelijk, dat het verlies van het slagschip ver zwegen is en wordt Alleen blijft dan de vraag, waar om door de Engelsche regeering slechts een offici euse Russische mededeeling is ontvangen. Op het Westelijk oorlogstooneel hebben veel hevige kanonnades plaats, doch slechts weinig infanterie- acties. De Fransdien hebben in den Elzas, de Duit schers aan de Oostelijke grens der Argonnen eenige vorderingen gemaakt. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de minister van koloniën, Bonar Law, gisteren, dat de Duitschers spoedig ook Kameroen (Midden-Afrika) zuilen verhe zen. De regeering der Vereenigde Staten besloot, naai Reuter meldt, aan Duitscniand mede ie deeien, dat het ais een onvriendelijke daad zal worüen beschouwd wanneer door de actie van Duitsche onderzeeers we derom Amerikanen het leven verliezen. In ae nota worat aan Duitschiand medegedeeld, da; net op zijn weg ugt te zorgen dal zijn unattzeeti» uanueieu overeenkomstig ue regelen van net volken recht, wordt aangedrongen op schadeioossteung we gens den dood van Amerikaansche burgers, die met de „Lusitama" te gronde zijn gegaan en worden verder de voorsieiitn van Dutizcmand van de hand gewezen om Amerikaansche schepen ongemoeid ie laien, wan neer zij geer. contrabande vervoeren of om vier sche pen van oorlogvoerenden in Amerika tè iaten inscurij ven voor iiet Trans-Atlantisch verkeer. Men venvacht, dat de nota Vrijdag naar Berlijn zal wordc-n gezonden. HET DUITSCHE LEGERBEK1CHI Het rapport van het Dunscne groote hoofdkwartier tuinde: r en oosten van Popeljany en Kurtschany trekt de vijand terug voor onze opdringende troepen. ren westen van öchawd is de laatste vijandelijke verscnansuig in storm genomen en bezet; de vervoi- ging wordt m oostelijke richting voortgezet. Aan de üubissa ten oosten van Rossieny braken de Dunscne troepen door de.Russische linies Ook hier wijkt ue vijand. ïeit zinnen van den straatweg MariampolKowno weraen de dorpen Kiekteryszki en Janowka veroverd, oenevens drie achtereenvolgende vijandelijke stellin gen. Ook hadden de aanvallen van onze landweertroepeu op nog door den vijand behouden stellingen ten noor den van Nowogrod volkomen succes. De Russen trok ken terug met achterlating van 2000 gevangenen en 2 mitrailleurs. Verder zuidelijk aan den Narew werd het sterke werk van de vóórstelling Rozan bestormd, waarbij 560 gevangenen werden gemaakt en drie mitrailleurs ver overd. De vijand trachtte aan den Narew hardnekkigen te genstand te bieden. Zijn wanhopige tegenaanvallen met ijlings bij elkaar geraapte troepen op de bruge- hoofdstelling Rozan-Poltsk-Nowogeorgiewsk misluk ten. Oe verliezen der Russen waren zwaar. Duizend ge vangenen bleven in onze handen. In de stelling Blonie-Grojec kon de vijand het slechts korten tijd uithouden. Onder den druk van onze aan alle kanten versterking krijgende troepen be gonnen de Russen ten westen van Grojec de werken los te laten en in oostelijke richting terug te gaan, waarbij onze troepen hen op de hielen volgden. Bij de vervolging bereikten de Duitsche troepen op het zuidoostelijk gevechtstooneel onder bevel van ge neraal von Woyrsch gisteren de vooruitgeschoven bruggenocfdstelling ten zuiden van Iwangorod. Een onmiddellijk volgende aanval stelde hem in het bezit van de vijandelijke stelling bij Wladïslawow. Om de daarop aansluitende stellingen wordt nog gestre den. Tusschen den Boven-Weichse! en Boeg bood de vij and opnieuw het hoofd aan het leger van generaal Mackensen. Niettegenstaande den hardnekkigen tegen stond drongen de Oostenrijk-Hongaarsche troepen bij SkryniecNiedzzwicaMala (zuidwestelijk van Lu blin), de Duitsche troepen zuidoostelijk van Piaski en ten noorden van Krasnostaf in de vijandelijke stellin gen De aanval wordt doorgevoerd. Het OostenrijkscheTegenbericht luidt: De vijand aanvaardde wederom den strijd aan de ten zuiden van Choiou over Lublin naar Iwangorod loo- pende spoorlijn Ondanks den hardnekkigen tegenstand gelukte het den troepen der bondgenooten op verschei den punten door te breken1. Bij Rozana baande zich het corps van Arz in vereeniging met Duitsche batal jons een weg tot in de vijandelijke linies. Pen zuidwesten van Biskoepzc (ten zuidoosten van Lublin) werden de Russen in den nacht door de Duit schers tot den terugtocht genoodzaakt. Tusschen de Bistritza en de Weichsel stuitte het le ger van aartshertog Joseph Ferdinand op krachtigea tegenstand. Aan beidie zijden van Borzéchof verover den de Oostenrijksche troepen in een verbitterd hand gemeen hardnekkig verdedigde stellingen op de Siberi sche regimenten Door dat leger werden gisteren 39 officieren en 6000 manschappen gevangen genomen en netren machine-geweren buitgemaakt. Tusschen de Weichsel en de Piliza werd de vervol ging voortgezet. De Duitsche landweer doorbrak ten noordoosten van Zwolen de vóórstelling van het bruggehoofd Iwangorod. Om de aansluitende stellingen wordt nog gestreden. In Oost-Galicië ziin opnieuw hevige gevechten ont staan aan de Zlota Lipa Aan de Dnjester is de toestand onveranderd. Hét Fransche middagcommuniqué luidt: In Artois slechts artillerieactie. In den nacht artillerievuur om Souchez en Neuville. Ook Soissons werd gebombar deerd. Een heftig bombardement maakte in Reims verschillende slachtoffers onder de burgerbevolking. Bij Eparges vrij levendige kanonnade. In het Apremontbosch deden de Duitschers een aan val op de Fransche stellingen bij Fête-de-Vache en Vandeferry, doch werden teruggeslagen. Bij Fey en Haye in het Priesterbosch vrij levendig artillerievuur. In "de Vogezen infanterie-actie in den middgg van 20 Juli en den volgenden nacht. Op de hoogten die ten oosten het Fechtdal beheerschen maakten de Franschen zich meester van een gedeelte der Duitsche verdedi gingswerken en drongen door tot op korten afstand van den Lingetop. In den nacht van 19/20 Juli wierp een Fransch luchtschip 23 projectielen op het militair station en munitiedepot te Vigneulles bij Hattonchatel. Het luchtschip kwam behouden terug. 31 Fransche vliegers bombardeerden den 20en het station te Couflars, een belangrijk spoorwegknooppunt. Drie zware en vjer lichte projectielen zag men op het station inslaan. Het locomotievendepöt werd getroffen door een zwaar projectiel. Drie Duitsche vliegers werden op de vlucht gejaagd door een jachtvliegtuig, dat het es cadrille vergezelde. Een Duitscher werd verplicht snel te landen. Twee Fransche'vliegers bombardeer den gistermiddag opnieuw het station van Kolmar, vier zware en vier lichte projectielen vielen op de rails. Het rapport van het Duitsche hoofdkwartier zegt: In het oostelijk deel van de Argonne bestormden on ze troepen ter verbetering van hun nieuwe stellingen nog verschillende loopgraven, waarbij zij vijf officieren en 365 man gevangen namen en een mitrailleur ver overden. In de Vogezen hadden bij Münster hardnekkige ge vechten plaats. De Franschen deden herhaalde aan vallen op onze stellingen tusschen den Lingetop (ten noorden van Münster) en Mühlbach. De aanvallen werden afgeslagen. Óp enkele plaatsen drong de vij and in onze stellingen en moest in een verbitterd hand gemeen er uitgeworpen worden. Ten zuidwesten van den Reichsackerkopf houdt hij nog een gedeelte van onze loopgraven bezet. Dag en' nacht lagen onze troepen in het aanvalsfront en onze daarop aansluitende stellingen tot Dudolshausen en Hilsenfirst onder hevig vijandelijk vuur. Wij namen vier officieren en ongeveer 120 man, grootendeels Al penjagers, gevangen. Een Duitsche vlieger dwong een Fransch vliegtuig bij Bapame tot landen. De machine viel onbeschadigd in onze handen. Kolmar werd met bommen geworpen, waarvan er tien op de huizen en in de straten vielen. Een burger werd gedood, een vrouw gewond. Het Weensche legerbericht luidtIn de streek van Görz zetten de Italianen ook gisteren den algemeenen aanval voort. ALKMAARSCH (Jl Vi* RïiS&fl O O O O O O c C A Cr O U O O 4 0

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1