DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westel! oarlo?sterreln. Maximum Meel- en Broodprijzen. ïas iet «tel! wlopfeiieln. No, l?0 Honderd en zeventiende jaargang ID 15 S NtgMiia#, 0 i méi 11—(r, i, MSI f tft Mwtatert* li AMgtL I* Mta «f jMtntat». Mm fr. E f. WK m BanitaMnilikerii ij. HERHs. COSTER 4 KM. tati 1 MÉm. i Y E O DAG 23 1I I I Ter zee. Uitbetaling vergoedingen NEDERLAND. MILITIE en LANDWEER. Nowo üetwgiewsk O WARSCHAU n a Brest Litowsk iwangorod. ALKMAAR, 23 Juli Er is heden geen aanleiding om ten aanzien van de krijgsverrichtingen op het Oostelijk oorlogstooneel in bijzonderheden af te dalen. Wij kunnen den algemeenen toestand aldus samen vatten de Russen hebben hun actieve en offensieve verdedi ging aan de Narew-linie gestaakt, doch bieden nog hardnekkigen tegenstand, zoodat de linie Nowo Ge- orgiewsk--Brest Litowsk nog niet ernstig bedreigd is; ten zuiden van den Weichsel zijn de Russen op de bruggehoofdstelling van Warschau teruggedrongen en uit het vóór-terrein van Iwangorod zijn ze in de ves ting geworpen, die nu in het Westen door de Oosten- rijksch-Hongaarsche en in het Zuiden door de Duit- sche troepen nauw is ingesloten, zoodat de linie No wo OeorgitwskIwangorod thans ernstig gevaar loopt en de linie IwangorodBrest-Litowsk bedreigd wordt; tt^sschen Weichsel en Boeg, ten zuiden van Lublin, is het leger van aartshertog Jozef Ferdinand er einde lijk weer in geslaagd de Russen uit verscheidene stel lingen te werpen en 8000 krijgsgevangenen te maken, aan den Dnjester blijft de toestand' ongewijzigd. Bedenkelijk is, dat de Russen de vóórterreineo van Warschau en Iwangorod hebben moeten prijsgeven, omdat daardoor immers de vestingen zooveel te moei lijker te verdedigen vallen, daar de tegenstanders thans in staat zijn hun zwaar geschut zeer nabij op te stellen, hetgeen de verdediging al heel spoedig hope loos maakt. De Russische militaire deskundigen wij zen er op, dat Iwangorod ook tijdens de eerste offen sieve beweging van de tegenstanders bedreigd werd (doch toen waren de omstandigheden veel gunstiger, toen geschiedde de operatie onder Oostenrijksche en niet onder Duitsche leiding, toen hadden de Russen nog volop munitie) en dat men thans ook voordeel kan trekken van de vestingen Iwangorod en Nowo Georgiewsk, voordeelen die ons echter in de gegeven omstandigheden niet zoo bijster groot schijnen wij denken daarbij aan het spoedig besliste lot der Galicische vestingen. De Russische deskundigen zijn voorts van oordeel, dat de ernstigste en belangrijkste slag van den gehee- len veldtocht zich ontwikkelt en dat hij niet .ang zal duren, ondanks de reusachtige troepenmassa's, welke er bij betrokken zijn. Inmiddeis klaagt men te St Petersburg, dat Rusland feitelijk alleen den grooten last van den oorlog moet torsen. Deze klachten worden niet alleen door de mas sa van het volk geuit, volgens de Daily Telegraph, want de militaire beoordeelaar van den toestand in de Roeski luwalid, die ongetwijfeld nauwe betrekkingen onderhoudt met den generalen staf, wees reeds voor de tweede maal in twee dagen op de tegenstelling tus- schen de verwoede slagen, welke in een twaalftal ver schillende streken binnen de Russische grenzen gele verd worden, en de werkeloosheid, waartoe het Brit- sche, Eransche en Italiaansche leger zich schijnen te bepalen. Van het Westelijk oorlogstooneel valt alweer niets van belang te vermelden tenzij dan, dat de Fran- schen de Linge-hoogte ten Noorden van Miinster in den Elzas hebben bezet en voet kregen in de groeven en het bosch ten zuiden van die hoogte. De „Köln. Ztg." ontving uit het Oostenrijksche oor logskwartier het bericht, dat op het gevechtsterrein aan de Isouzo een moeielijke strijd geleverd wordt. Op verschillende plaatsen zoo luidt het bericht moet de werkelijke heldhaftige tegenstand der Oosten rijksche troepen zich tegen een geweldige overmacht handhaven De door de Italianen verzamelde en ge reed gehouden reserves worden met steeds weer aan rukkende nieuwe strijdkrachten aangevuld. Uit eenige loopgraven, waarin de Italianen waren binnengedron gen, werden zij weer verdreven. Uit deze door de cennsuur toegelaten mededeeling blijkt, dat de Oostenrijkers het aan de grens niet ge makkelijk hebben. De smakelooze vermelding van aan vallende dronken Italiaansche soldaten, dezer dagen in een communiqué voorgekomen, is dan ook sedert achterwege gebleven. Heeft de Italiaansche opperbevelhebber Cadorna in gezien, dat met het zooveel mogelijk sparen van men- schenlevens geen oorlog gevoerd kan worden, veel succes heeft hij tot dusverre nog niet behaald, sinds hij met zijn aanvankelijk gehuldigd principe gebroken neme Er is warempel weer een tegenspraak uit Berlijn ge- komen van het Lond.msche bericht, dat het Duitsche slagschip „Pocnmern" den 2den Juli in de Oostzee door een F.ngelschen onderzeeër getorpilleerd zou zijn. Maar het is in de eerste plaats geen officieele en ten tweede geen aperte tegenspraak Het is het bureau- Wolff dat van bevoegde zijde vernam „dat in de Oost zee tot nog toe in 't geheel geen Duitsch oorlogsschip door een vijandelijken onderzeeër in den grond ge boord is." In deze tegenspraak wordt dus de mogelijk heid opengelaten, dat een oorlogsschip op andere wij ze verloren gegaan is (bijv. tengevolge van het loopen op een mijn), terwijl aan den anderen kant niet rond uit wordt gezegd, dat de „Pommern" geheel onbescha digd en nog in de vaart is Ons dunkt een dergelijke verklaring zou niet zonaer leedvermaak door den Duitschen marine-chef zijn gegeven, wanneer er mei het genoemde oorlogsschip niet iets gebeurd was. Zoolang dan ook een afdoende officieele Duitsche te genspraak uitblijft, blijven we het er voor houden, dat net met den „Pommern" niet in den haak is en dat de waarheid te Berlijn geneim gehouden wordt. Met begrijpelijke voldoening deelt Reutei mede, dat in de week eindigende op 21 dezer er geen enkel En- gelsch koopvaardijschip cf visschersvaartuig in den grond geboord of genomen is. Oeneraal Botha heeft zijn schitterenden intocht in Kaapstad gedaan. De gemeenteraad bood hem een adres van bewondering en dankbaarheid, benevens een eere-sabel aan, waarop: „Draw me for God and thy King, justice and truth" C/Trek mij voor God en uw Koning, gerechtigheid en waarheid"). Natuurlijk ant woordde de lieer Botha zeer politiek, hij zeide o. a oat wat titans geschied is, tot de oiitwnuenng van een grooter Zuid-Afrika zal bijdragen. Ook echter van een eensgezind Zuid-Afrika? Het antwoord van Amerika aan Duitsch land zal morgen openbaar gemaakt worden President Wilson en minister Lansing moeten voorts bezig zijn met het ontwerpen van een antwoord op de Hongaarsche nota. Het officieele bericht van den Duitschen generalen stat, (reeds ten deele vermeld(, luidt: Bij bchawh maakten onze concentrisch oprukkende troepen ui zegerijke gevechten 4150 gevangenen. Bo vendien werden vijf machinegeweren, veel bagage en een pionierpark buit gemaakt. De doorbraak aan de Beneden-Doebissa bracht de Duitscite troepen tot in de omstreken van Grinkisjki— üudsiuny. Op den weg daarheen weiden verschillende vijandelijke stellingen bestormd. De Russen wijken te rug op het geheele front tusschen het meer Rekijef en den Njemen. Ten zuiden van den straatweg MariampolKowno vergrootten wij de ontstane opening, en wonnen, voortdringend, terrein naar het oosten. Vier officieren en 1210 man werden hier gevangen genomen, vier machinegeweren buit gemaakt. Aan den Narew slaakte de vijand de nutteicoze te genaanvallen Ten zuiden van den Weichsel zijn de Russen terug gedrongen in de bruggehoofdstelling Warschau, in de lijn Blomie—NadarzynGoraKalwaryn. De Duitsche troepen van het leger van v. Woyrsch verijdelden gisteren, door een koenen aanval, de laat ste pogingen van den vijand om zijn verslagen troepen voor Iwangorod tot slaan te brengen. Tegen den mid dag was de groote bruggehoofdstelling bij Lagow Lugowa—Wola door dé dappere Silezische troepen bestormd. Als gevolg daarvan werd de vijand, met medewerking der Oostenrijksch-Hongaarsche troepen over het geheele front in de vesting geworpen, die thans nauw ingesloten is. Ten noordwesten van Iwangorod strijden de Oos tenrijksch-Hongaarsche troepen nog op den westelij ken oever van den Weichsel. Gisteren werden hier 3000 gevangenen gemaakt, 11 mitrailleurs genomen Tusschen den Weichsel en den Boeg wordt het ge vecht, onder bevel van v. Mackensen, voortgezet. Ten zuidwesten van Lublin maakten de Oosten rijksch-Hongaarsche troepen opnieuw vorderingen Tusschen Siennicka en Wola werden aan den Boeg breede deelen der vijandelijke stelling bestormd. Uit Weenen wordt gemeld In het gebied ten westen van den Weichsel werden gisteren door de bendgenooten wederom groote suc cessen behaald De vijandelijke hoofdstelling, die ten westen en ten zuiden in de linie KozieniceJamo- wietsj was aangelegd en ingericht als een vesting, werd aan weerszijden van den weg RadomNowo Alexandria door de Duitsche troepen doorbroken. De Russen weken terug naar Iwangorod en den rechteroe ver van den Weichsel. Bij hun terugtocht over de brug voor Nowo Alexandria werden zij reeds door de Duitsche artillerie onder vuur genomen. Oosten rijksch-Hongaarsche troepen naderen onder gevechten van het westen Duitsche van het oosten de forten van Iwangorod. Een groot aantal plaatsen ten westen van den Weichsel werden door de vluchtende Russen in brand gestoken. Ten oosten van den Weichsel duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort De vijand biedt buitengewoon hardnekkigen tegenstand. Bii Chodel en Borzechow wierpen afdeelingen van het leger van aartshertog Joseph Ferdinand de Russen na hevige gevechten uit verscheiden stellingen. De ver liezen van den vijand zijn groot. Het aantal gisteren door het leger van den aartsher tog gevangen genomen Russen is geklommen tot 8000, de"buit tot 1 machine-geweren en 4 munitiewagens Ook verder naar het oosten in de richting van den Boeg drongen de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar sche troepen op verschillende plaatsen de vijandelijke linies binnen. Aan de Boven-Boeg namen Hongaarsche regimenten stormenderhand het bruggenhoofd ten noorden van Kamionka Strumilowa. Aan de Zlcta Lipa cc den Dnjester is de toestand dezelfde gebleven. Het Fransche middagcommuniqué luidt: De afge- loopen nacht was betrekkelijk kalm op het geheele front Slechts eenige artillerieactie in Artois, Argonne en tusschen Maas en Moezel (Éparges, Apremontbosch). In den nacht van 20/21 Juli en op den 21 en werden zeer hevige gevechten geleverd op de hoogte van den Reichsackerkopf ten westen van Munster. Een aanval van de Franschen werd gevolgd door een Duitschen tegenaanval; niettegenstaande de hardnekkigheid, waarmede de Duitschen» streden, wisten de beide inge zette bataljons jagers den vijand weerstand te bieden en hem zware verliezen toe te brengen. De Franschen veroverden en behielden een loopgraaf over een front van ongeveer 150 meter en handhaafden zich in alle andere .stellingen. Ten noorden van Munster versterkten de Franschen zich in de bij de Singerboogte veroverde stellingen. ïn den loop van deze gevechten maakten wij 107 krijgsge vangenen. Fransdie vliegers wierpen acht lichte en vier zware bommen op het station van Attfty ten noordwesten van i BinarviïieZ Het rapport van het Duitsche hoofdkwartier reeds in een deel der vorige oplaag vermeld, luidt: In het Westelijk deel van Argonnen wonnen wij ver der terrein. Levendige artillerie-gevechten hadden plaats tusschen Maas en Moezel. Ten zuiden van Leintrev bloedden de Fransche «an va Ben dicht voor de hindemissen van onze voorpostenstellingen dood. In de Vogezen deed de vijand gisteren tot zesmaal een aanval ten zuidwesten van den Reichsackerkoof, doch werd door de Beieren met groote verliezen terug geslagen. Bij een tegenaanval heroverden wij een stuk loopgraaf, dat nog in 's vijands handen was en maak ten 137 krijgsgevangenen, onder-wie drie officieren Ook bij Sondemach sloegen wij 's avonds een vijan delijken aanval af. Een vijandelijke tweedekker stortte ten gevolge van ons geschutvuur in het Parroyboseh. In een gevecht in de lucht bij Munster behaalde drie Duitsche vliegers de overwinning over drie viianden en dwongen bij de vervolging twee hunner te daien bij Thann. DE POMMERN Volgens een Reuter-bericht deelde de finantiëele secretaris van de Admiraliteit, Macnamara, in het En- gelsche Lagerhuis mede, dat het in de Oostzee door een Engelschen onderzeeër in den grond geboorde linie-schip van de „Deutschland"-klasse het linieschip „Pommern" is geweest. Naar aanleiding daarvan wordt het Berlijnsche Wolffbureau van bevoegde zijde medegedeeld, dat in de Oostzee tot dusverre geen enkel oorlogsschip door een vijandelijken onderzeeër in den grond is geboord KORTE BERICHTEN. De nota der Vereenigde Staten aan Duitschland is verzonden. Zij zal morgen te Washington en te Berlijn tegelijkertijd gepubliceerd worden. De inwoners van Hamilton hebben besloten tweehon derd mitrailleurs aan de Canadeesche troepen aan het front te zenden. Reeds enkele burgers schonken twin tig machinegeweren. Oeneraal Botha is van zijn tocht iu Zuidwest- Afrika alhier te Kaapstad teruggekeerd Er werd hem een schetterende ovatie gebracht Een Deensch koopman te Londen is op grond dat hij goederen naar Denemarken had verzonden, we tende dat zij bestemd waren voor Duitschland, te Lon den veroordeeld toi vier maanden gevangenisstraf en een boete van 1200. Naar de Figaro meldt is een gedenkteeken opge richt voor Atnslag aan de Marne. Het staat waar de Duitsche opmarsch is gestuit. Voor een krijgsraad te Parijs is het geding be gonnen tegen vier antimilitairisten, die in pamfletten tot dienst dienstweigering hadden aangezet. Een der beklaagden is de millionair Prouvost. BESCHIKBAARSTELLING VAN V ARKLN SV LELSCH. De omvang van üe atievenugen van varkens in op draait van net kijks Genitaal bureau aau ouderschei- um gauceuteu geteverü, bieef steeds aangroeien. In ue ucruoi weken, waarin üe leveringen piaats von- üeu, stegen de weke lij kscüe ahevermgeu van 162U stuxs (.in ae week van ZO April tot 1 Mei) lot yb22 stuks (.i^24 Juli). In liet geüeel werden aldus 82 475 varkens met etn totaal siaaugewiclit van ruim 9'A millioen K.G. gele- verü. Deze leveringen geschiedden tegen een gemid delden prijs van 80 ets. per K.O. siachtgewicht, terwijl in üezen tijd de marktprijs per K.G. siachtgewicht ge middeld 25 a 28 ets. hooger was, zoodat door dezen maartgel deze varkens te zamen voor bijna 2 'A mil lioen guiüen beneden den inkoopsprijs aan de slagers afgeleverd werden. Gelijkelijk met de toeneming van de aanvragen wer den de verplichtingen voor de exporteurs verhoogd Aanvankelijk moesten zij vcor elke 100 K.G. export 50 K O voor het binnenland beschikbaar stellen. Sue cesssievelijk is dit leverings-percentage van 50 ver hoogd tot 65 80 en met het begin der nieuwe periode gebracht op 100 Tot nu toe bleek het mogelijk, dat de verliezen, die de exporteurs leden op hunne verplichte leveringen in het binnenland, gecompenseerd werden door de verhoogde verkoopsprijzen. Ten minste de binnenlandsche marktprijzen bleven hoog, ja liepen De Burgemeester ran Alkmaar brengt ter kermis ran belanghebbenden, dat de ntt- betaling der rergoedlngen orer het tfjdTak van 16 tot en met 25 Jnil aal plaats hebben ten $tadhuiz;e op Maandag 26 Jnll a.s voor zooveel de LAND WEEK betreft ran lO 11 en roor zooveel de MILITIE aangaat van 11 12 unr. Alkmaar, 23 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Pz„ lo. Burg. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat van Maandag 26 Juli a s af door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is besloten: lo. den prijs van tarwebloem (gebuild inlandach uit sluitend één soort) te stellen ®p f 20.75 per !00 K.G.; 2o. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 17 50 per 100 K.G. 3o. dat de onder lo en 2© gestelde prijken rijn setto, contant, a? fabriek, molen of magazijn voer bak kers en dergelijke verbruikers er? dat a»n tus- scbenpersonen op verzoek een reduciie raoet worden toegekend, als is aangegeven in de cir culair® van Z.Exc. van 23 Maart l.L No. 12001/6; 4o den maximum-prijs voor brood vast te stellen per K G. contant, afgehaald aan bakkerij of win kel, voor gebuild brwe-waterbrood 24 cents', idem, gebakken onder rabbinaal toezicht, 25 cents; de prijzen van andere soorten naar even redigheid; ongebuild tarwebrood (bruinbrood) op 201/j cent. Alkmaar, 23 juli 1915. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz.. lo. Burg. veelal nog iets op. Intusschen in deze richting schijnt nu althans aan vankelijk het hoogtepunt te zijn bereikt ten minsre op het oogenblik wordt er zoo goed als niet geëxpor teerd en dientengevolge heeft het Rijksbureau na deze week voorlcvopig geen varkens beschikbaar. Een herstel van den geregelden gang is mogelijk, wanneer de buitenlandsche prijzen weer omhoog gaan.. Wel is waar is dit niet waarschijnlijk, maar in dezen tijd zien we ten opzichte van de verkoopsprijzen van levensmiddelen zoo veel onwaarschijnlijks gebeuren, dat met deze mogelijkheid wel degelijk rekening ge houden moet worden. In de tweede plaats kan de machine weer op gang komen, wanneer de inkoopsprijzen hier eenigszins da len. Deze verandering brengt zelfs in dubbelen zin ver betering, omdat daardoor tevens en gelijktijdig de ver liezen op de verplichte leveringen verkleinen Met den uogenblikkelijken stand van de financieele uitkomsten van de varkensfokkerij en mesterij is eenige prijsda ling zeer wel mogelijk zonder het bedrijf onvoordee- lig te maken. BUITENGEWOON OORLOGSCREDIET. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij de oehandeling van de buitengewone oorlogscrediet-aan- vrage geklaagd over gebrek aan zuinigheid, vooral ten aanzien van de belooning en persionneering van de gepensionneexde officieren, die weder in dienst kwa men. Gevraagd werd. hoe het nu staat met het traktement van ambtenaren-militairen, met de vergoeding van de verplegings-commissie in de stelling van Amsterdam en zoo meer. De wijze van uitgeven van menage-gelden achtte men ook niet zuinig. Datzelfde werd gezegd omtrent het tijdelijk met verlof zenden van aanvankelijk afge- keurden met behoud van soldij en vergoedingen. Men vroeg naar de plannen omtrent paardenaan- koop. De specificatie van de voor 1914 uitgegeven gelden werd niet door alle leden voldoende geacht. Gevraagd werd naar het gedeelte van de uitgaven voor de geïnterneerden, dat niet door de bètrokken rij ken wordt betaald Klachten werden geuit over verschillende behande ling inzake verlof. Wat den een wordt toegestaan, wordt den ander geweigerd Ook zou de aanspraak op verlof over te dragen zijn en dus voor geld worden verkocht. Nog tal van détail-opmerkingen werden opge maakt, zoowel om tot zuinigheid aan te manen, als om misplaatste zuinigheid te veroordeelen. AARDAPPELEN. Naar aanleiding van de buitengewone stijging van de prijzen der aardappelen, heeft, naar dé N. Rott Ct. meldt, de Rotterdamsche combinatie in de aardappe len-, groenten- en fruithandel telegrafisch den Minister van Landbouw verzocht, den uitvoer van aardappelen stop te doen zetten. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Gisteren was aan de orde het wetsontwerp tot be stendiging van den staat van beleg en den staat van oorlog. De heer Albarda (S.D.A.P., Enschede) klaagde er over, dat er militaire autoriteiten zijn, die zich meer rechten aanmatigen van de civiele autoriteiten dan noo- dig is. Dit is z.i. geschied in de passement- en textiel nijverheid in Noord-Brabant. De heer v. Hamel (U.-L., Amsterdam IV) herinner de aan de bepalingen van de wet van 23 Mei 1899, regelende de bevoegdheid van het militair gezag in ge val van staat van oorlog of beleg. Hij wees op een COURANT ww

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1