DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet oostelijk oorlopteneln. Van het westelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogstooneel. No. 172 Honderd en zeventiende jaargang. 11)15 Hhoiniwwtfyry m S mmfimM -Ahpest 11.25. Aitertenüeps 18 tl regel iroote letters oaar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Haiidelsdrakkerli v.h. HERMs. CQSTER5Z00N, Voorsla® €9. MAAND AG 26 JULI A VARIA. Ossowietz Ostrolenka I Putusk Ge«r£lew*k: m Serosk Grodno Njemen Narew nrsc I wimgorod Cholm ALKMAAR, 26 Juli. Sinds Zaterdag heelt de omsluiting van het bij Warschau vooruitstekend Russische front door de Duitsch-Oostenrijksche legers weer belangrijke vorde ringen gemaakt. De strijd tegen de als zeer sterk geldende Narew-linie is geëindigd met het forceeren van de overgangen tusschen Ostrolenka en Pultusk (hetgeen te St.-Petersburg erkend wordt), de Duit sche voorposten moeten reeds aan den Boeg gekomen zijn op 50 K.M. afstand van Serosk. Hier komen de Duitsche troepen dus langzamerhand in den rug van Warschau en Nowo-Georgiewsk te staan. Ook van het Westen uit naderen de troepen Warschau en al leen van het zuid-oosten uit (tusschen Weichsel en Boeg) maken zij heel weinig vorderingen, omdat de Russen daar het krachtigst weerstand bieden. Van een „doorbraak" op groote schaai op het laatstge noemde front is nog geen sprake, hier blijft het bij plaatselijke voordeden. Volgens de Rjetsj staan tusschen Weichsel en Boeg minstens 750.000 man, van wie 500.000 Duitschers zijn, terwijl er voor de linie Nowo Georgiewsk Iwan- jorod 160.000 man staan. Terwijl men het ten on rechte te St.-Petersburg voorstelt alsof men nu de vijandelijke troepen heeft, waar men die hebben wilde en alsof men een mooie omsingelingskans heeft (van binnen-af?) is vermoedelijk wel juist de veronderstel ling, dat de Duitschers en Oostenrijkers een zeker con tingent voor de vestingen zal leggen en met het gros van de troepen een slag zal trachten te leveren Of de Russen dezen zullen aanvaarden? Hun achterwaart- sche verbindingen worden bij den dag meer bedreigd, hun flankdekkingen meer vernietigd en hoe ordelijk de Russische legers zich ook mogen ter igtrekken, zij heb ben volgens Duitsche opgaven sinds 11 Juli 130.000 gevangenen moeten achterlaten, d. de sterkte van een Russisch leger van meer dan 3 armetkorpsen. Wij 2ullen spoedig weten zoo de Russen nog pogen te ontwijken of dit gelukt, dan wel of ze een grooten beslissenden slag zullen aanvaarden en zoo ja, onder welke omstandigheden En ook zullen wij weldra vernemen, welk lot den belangrijken vestingen van het Poolsche vestingstelsel zal zijn beschoren, waarbij ons natuurlijk in het bijzonder dat van Warschau interes seert. Van de overige oorlogstooneelcn is weer weinig te zeggen. In de Vogezen behaalden de Franschen bij Ban de Sapt een succes, bestaande in de vermeeste ring van een groep huizen, die het zuidelijk deel van het dorp Launois vormen, terwijl 700 niet-gewonde Duitschers krijgsgevangen werden gemaakt. Van de Dardanellen niets nieuws. Aan den Bospo rus hebbei de Russen met een paar torpedobooten ge demonstreerd. Aan het Italiaansch-Oostenrijksdie front wordt vooral in het Isonzo-gebied wel hardnekkig gevochten, maar de stand van zaken ondergaat er heel weinig wijziging door. Na eenige dagen van stilstand, doen de Duitsche onderzeeërs ook weer van zich spreken. Terwijl een week lang geen schepen getorpilleerd werden, zijn er thans verschillende berichten over slachtoffers der onderzeeërs. Het Russische stoomschip Rubonia (in 1896 gebouwd, groot 3600 ton, van Engeland op weg naar Rusland met een lading kolen) werd in den grond geboord bij de Orkney-eilanden (ten noord oosten van Schotland), de bemanning werd gered, het te Aberdeen thuis hoorende stoomschip Firth (in 1908 gebouwd, groot 406 ton) trof een zelfde lot, van de bemanning echter werden 6 gered en 4 gedood, het Fransche stoomschip Danaë (in 1909 gebouwd, groot 1500 ton, thuishoorende te Caen) werd door twee on derzeeërs ten noordwesten van Schotland tot zinken gebracht, de bemanning werd gered. Dan wordt nog gemeld, dat er vier te Lowestoft thuishoorende traw lers (Henry Charles, Kathleen, Activity en Prosper) door een onderzeeër met geschutvuur in den grond geboord zijn, nadat de bemanningen waren gered, dat de trawler Briton van Aberdeen en de trawler Perseus van Grimsby in de lucht gevlogen zijn,, waarbij de scanner van het eerstgenoemde schip werd gedood en,v F den van de bemanning worden vermist en de uit negen koppen bestaande bemanning 'van het laatstgenoemde werd gedood of verdronken is. De Amerikaansche nota aan Duitschland over den handelsoorlog wordt door de Berlijnsche bladen zeer ongunstig beoordeeld. Men vestigt er de aandacht op, dat indien weder een Amerikaan op een Engelsch schip gedood wordt, president Wilson de diplomatie ke betrekkingen dreigt ai te breken, In Londen be schouwt men de nota als een ultimatum, waarin Duitschland voor de keus gesteld wordt: inwilligen of weigeren, terwijl het laatste zeer zeker zou leiden tot een openlijke breuk. Maar het afbreken van de betrekkingen betee- kent nog geen oorlog. En al gaat men te Washington een reserve vormen van een half millioen man buiten het militie-leger, al heet het, dat het departement van marine vijftig onderzeeërs zal aanvragen, verschillen de slagkruisers, kleinere schepen en zelfs 4 Nooitbe- nauwds (het ministerie van oorlog zou een crediet van 200 millioen en dat van marine van 250 milhoen dol lars aanvragen, dubbel zoovee! ais vorige jaren) het is niet waarschijnlijk, dat Amerika den oorlog wil. Maar men kan nooit weten. De Times meldt, dat er tusschen Bulgarije en Tur kije 22 Juli een overeenkomst is geteekend, waarbij aan Bulgarije het Turksche gedeelte van den Dedea- gatsj-spoorweg wordt afgestaan. Al het gebied ten westen van de Maritza wordt Bulgaarsch. De over eenkomst moet geen enkele politieke verbintenis inhou den, maar wanneer het bericht juist is, is Bulgarije voor de bondgenooten verloren en kunnen ze hun hoop enkel nog gevestigd houden op Roemenië en Griekenland. Een jaar geleden begon de Oostenrijksche mobilisa tie tegen Servië, ving'dus de korte, maar noodlottige periode van nog geen week aan, waarop nu bijna een jaar van oorlogvoeren is gevolgd. Het is niet buiten gesloten, flat de oorlog betrekkelijk spoedig een einde neemt, maar de mogelijkheid is even groot, dat hij nog lang zal duren. Volgens een Zwitsersch blad be reidt het Belgische leger stelselmatig reeds een win- tertocht voor. Het Duitsche legerbestuur laat offici eel weten, dat voor den eventueel komenden winter- tocht men acht hem dus nog niet zeker in de be hoeften aan warme onderkleeding ruimschoots is voorzien. En de Fransche oud-minister Hanotaux betoogt, dat de oorlog waarschijnlijk nog lang zal duren. Hij is van meening, dat de bondgenooten zich moeten orga- niseeren, dat er een autoriteit moet worden ingesteld, die alle krijgsoperaties leidt om het zwakke punt te vinden, waar de tegenstander zal moeten wijken. Waarschijnlijk zal dat ergens in het Zuiden zijn, aangezien het front daar het minst beschermd is en het verst van het hart van den vijand afligt. De in neming van KoostentinopeL de uitbreiding van het Servische front kan de beslissing brengen, „Maar al gebeurt dat zeer langzaam, wij moeten niet wanhopen," zegt de heer Hanotaux. „Zich dus met haasten, wachten op bet in het vuur komen van de nieuwe Russische troepen en de nieuwe Engelsche contingenten, onze mannen sparen, met het oog op den winter een stelsel van verloigang en ver vanging ontwerpen, dat het militaire en burgerlijke leven dragelijk maakt; het zwakke punt zoeken en op dat punt snel en met al de vereende krachten hande len. Dat lijken mij de voorwaarden te zijn voor de overwinning, die overigens vaststaat. De bondgenoo ten zijn de meerderen in aantal, vuur, deugdelijkheid en hulpbronnen. Laten wij die meerderheid niet door een fout of een onvoorzichtigheid in gevaar brengen. Het lot van de wereid hangt van de wijsheid van al len niet minder dan van de dapperheid der soldaten af." Aldus oordeelt de Fransche oud-minister. Aan het Duiische legerbericht van Zaterdag in een deel der vorige oplage vermeld, ontleenen we ket volgende Het leger van generaal von Below heeft bij Schawll de overwinning over net 5e Russische leger behaald. Na gedurende tien dagen den vijand al strijdend achtervolgd te hebben, gelukte 't den Duitschen troepen gisteren de Russen tot een slag te dwingen, te verslaan en uiteen te jagen. Sedert het begin van deze operaties op 14 Juli zijn 27000 Russen gevangen genomen, en 25 kanon nen, 40 machinegeweren, meer dan 100 gevulde en bespannen munitiewagens en een groote hoeveelheid bagage en ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. In de gevechten tusschen Njemen en Weichsel zijn sedert den 14en Juli 41.000 gevangenen ge maakt, en 14 kanonnen en 90 machinegeweren ver overd. Wat in Rozan en Pultusk aan oorlogsmate riaal is buitgemaakt is nog niet te overzien. Voor Warschau vielen in d.en loop van kleinere gevechten in de laatste dagen 1750 man en twee machinegeweren in onze handen. Ten Noorden van de Pilitza-monding bereikten de Duitsche troepen de Weichsel. Van den mond van de Pilitza bat Kozienieee, ten Noord-Westen van Iwangorod is de vijand tot over de Weichsel teruggedrongen. Voor Iwangorod naderden onze troepen dichter het Westelijk front van de vesting De Duitsch-Oostenrijksche troepen vin het leger- van Woyrsch, en het leger-von Mackensen, maakten sedert den 14e» Juli tusschen Pilitza en Bay circa 50,000 gevangenen. Het juiste aantal en de groote van den buit zijn nog niet te overzie». Uit het Duitsche Groote Hoofdkwartier werd giste ren medegedeeld: Het leger van generaal Von Below was in gevechten gewikkeld met de achterhoeden van den vijand. Gisteren werden weder ÓO00 man krijgsgevangenen gemaakt. Bij aanvallen aan de Jesia (ten zuiden van Kowno) en in de streek van Dembowo (10 K.M. ten zuidoosten van Soewalki) werden Russische loopgraven ver overd. Wij hebben de Narewaever het geheele front, van het zuiden van Ostrolenka af tot bij Pultusk, over schreden. Ten zuidoosten van Pultusk naderen onze troepen de Boeg. Ten zuidwesten van deze vesting bereikten wij, on danks den hardnekkigen tegenstand van den vijand, de linie Nasielsk—Gzowno. Ten westen van Blonie zijn verscheiden stellingen van den vijand veroverd. Ten zuiden van Warschau werden de plaatsen Oestanof, Lbiska en Jazgarzef stormenderhand geno men. Op het zuidoostelijk oorlogstoonee! is de toestand bij de Duitsche troepen onveranderd. (De plaatsen Oestanof, Lbiska en Jazgarzef liggen ongeveer 25 K.M van het middenpunt van Warschau. Gzowno ligt 10 K.M. ten zuiden van Pultusk, aan den weg PultuskSerozk). Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gisteren: Op het oorlogstooneel in Rusland verliep de dag van gisteren betrekkelijk rustig. Bij Iwangorod sloe gen onze troepen eenige zwakke aanvallen vavn den vijand af. Ten zuiden van Krylow werd een poging der Russen om over den Boeg te trekken verijdeld. Overigens is de toestand onveranderd. Een Engelsch communiqué luidt: Op 21 Juli sloegen wij een bomaanval af op dai krater, veroorzaakt door de ontploffing van onze mijn ten Westen van Hooge, als op 20 Juli gemeld. Onze zware artillerie bracht een zware loopgraaf mortier, die den aanval steunde, tot zwijgen. In den avond van 23 Juli deden wij een mijn springen onder een vooruitspringend gedeelte in de Duitsche linie ten Zuid-Oosten van Pillebeke, waar door vijandelijke loopgraven werden vernield. Spoedig daarna deed de vijand een weinig meer naar het Zuiden een mijn springen, die weinig schade aan richtte. Sindsdien hebben wij een weinig terrein ge wonnen, door den door de Duitsche mijn geslagen krater te bezetten en met onze loopgraven in verbin ding te brengen. Wij sloegen een nieuwen zwaren bomaanval op on ze loopgraven rondom den krater nabij Hooge af. Het Russische groote hoofdkwartier meldde Zater dag: Bij Mitau had den 23sfen geen gevecht plaats Meer zuidelijk aan het front Janiski—Schawli—Ros- sieny gaat de vijand voort met op te trekken in de oostelijke richting. Aan het Narewfron t had in den nacht van 23 Juli een aanval plaats door den vijand aan den linkeroever van de Pissa. Niettegenstaande dat hij gasbommen gebruikte, sloegen wij dien aanval af met succes. De vijand doet uiterste pogingen om den Narew te for ceeren. In den sector Roshan—Pultusk woedde den 23en een hardnekkig gevecht. Aan den Weichsel geen belangrijke verandering. Wij sloegen eenige vij andelijke aanvallen af op Novo-Georgiewsk en Iwan gorod. Tusschen den Weichsel en den Boeg vond den 23en in de richting Lublin een hevige beschieting plaats; de vijand poogde vooruit te gaan op Berzice. Aan het front Khmiele—Woislawitza hevige ge vechten. In den nacht van den 23sten deder. onze troepen met succes talrijke tegenaanvallen gedurende welke zij er herhaaldelijk in slaagden in de stellingen te komen van de vijandelijke artillerie, maar, door de gevechtsomstandigheden konden zij de door den vij and daarin achtergelaten kanonnen niet meenemen. Bij Groebesjof concentreerde de vijand aanzienlijke krachten, die er in slaagden, na hardnekkige gevech ten, zich iets naar het Noorden uit te breiden. Aan den Boeg bij Sokal duurden den 23en de ge vechten voort, aan het oude front. Wij constateerden daar de nddering van nieuwe Duitsche troepen. Aan het overige front geen veran dering. Het Fransche legerbericht van gistermidag zegt: Gedurende den nacht is er niets gebeurd, behalve eenige artilerie-actie in Artois, rondom Souchez, tus schen de Aisne en de Oise, op hef plateau van Quenne- vières en in het Le Prêtrebosch, waar de kanonnadt vergezeld ging van een levendige fusillade; maar zon der infanterie-gevechten. In de Vogezen te Ban-de-Sapt behaalden de Fran schen wederom een succes. Zij maakten zich in den avond van 24 Juli meester van de krachtige versterkin gen der Duitschers, die zich uitstrekken tusschen de hoogte van Fontenelle (627) en het dorp Launois, en bezetten een groep huizen, die het zuidelijk gedeelte van het dorp vormen. De Franschen maakten meer dan 700 niet gewonde, behoorende tot vier verschil lende bataljons, en een compagnie mitrailleurs krijgs gevangenen. Een lijst van het buitgemaakte materieel kon nog niet opgemaakt worden Een Duitsch luchtschip is geland bij Bethanconrt; dé beideaviateurs, die erin zaten werden krijgsgevan gen gemaakt. Officieel was uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: Aan den oostrand van Argonnen lieten wij een blokhuis van den vijand in dé lucht springen. Bij Launois ten zuiden van Ban-de-Sapt, nestelden de Franschen zich in een klein gedeelte van onze voor ste loopgraven. Op de vesting Duinkerken werd een aantal bommen afgeschoten. Het Italiaansche stafcommuniqué meldt Twee Italiaansche watervliegtuigen bombardeerden het spoorwegstation te Riva met uitnemende resultaten en keerden ongedeerd terug Een aan op onze stellingen in Karinthië in den nacht van 23 Juli werd afgeslagen. De vijand ondernam gisteren drie wanhopige aan vallen tegen d'e door ons genomen stellingen op den Luznicatop Hij werd met zware verliezen afgeslagen. Een legerorder, gevonden op een krijgsgevangen of ficier toont aan. dat de mislukte Oostenrijksche aanval op 22 juli, in het communqué van 23 Juli gemeld, een algemeene aanval was, met het doel den linkervleugel terug te dringen en de Italianen aan dezen kant der Isonzo te vedrijven. Oficieel wordt uit het Oostenrijksche hoofdkwartier gemeld van het Italiaansche oorlogsterreinIn het ge bied van Görz beperkten de Italianen zich g:steren den geheelen dag tot een sterk artillerievuur. Wanhopige nachtelijke aanvallen tegen de Oosten rijksche stellingen aan den rand van het Plateau van Doberdo werden tot staan gebracht onder zware ver liezen. De Italianen kunnen het feit niet veranderen, dat hun stormloop tegen het front van het Kustland ver- gcefsch is. DE DARDANELLEN De Russische generale staf deelt mede: In de buurt van den Bosporus hebben onze torpedo booten een Turksch cavaleriekamp beschoten en den vijand verliezen toegebracht. Zij veroorzaakten een ontploffing in een proviandtrein, ONTZETTENDE SCHEEPSRAMP. In Amerika heeft weer een van die groote scheeps rampen getroffen, welke er af en toe in de Vereenigde Staten plaats hebben, welke in normale omstandighe den heel <5e menschheid met ontzetting vervullen en waaromtrent de bijzonderheden worden verslonden. Thans echter kan aan deze vreeselijke catastrofe in de gedachten der menschen en in de kolommen der dagbladen niet zooveel ruimte worden afgestaan in oorlogstijd worden er dagelijks zooveel duizenden menschenlevens vernietigd, dat de honderden die bij een scheepsramp omkomen, nauwelijks in tel zijn. Naar uit Chicago wordt gemeld is de pleizierboot Eastland op de rivier Mississipi of Illinois omgesla gen. Het aantal verdronken passagiers wordt geschat op 1200. Vijfhonderd lijken zijn reeds opgehaald, hoofdzakelijk uit de onder water liggende romp en wel door gaten, die in de zijden waren gehakt. Hartroerende tooneelen werden afgespeeld, toen het schip begon te hellen. Er waren minstens 2500 per sonen aan boord. Zij, die op het dek waren, slaagden er voor een gedeelte in zich vast te klampen aan de kanten van het schip en werden gered door voorbij varende schepen, maar degenen die in de kajuiten wa ren, meerendeels vrouwen en kinderen, hadden niet de minste kans op redding. De brandweerlieden, die toezicht hielden op het bergen der lijken, vonden ze op elkander gestapeld als balen koopwaren, hetgeen aantoonde, dat de slachtof fers tegelijk naar de uitgangen gesneld waren, evenals eenige jaren geleden bij den brand in het „Irokeezen- theater," waarbij 12 k 13 jaar geleden honderden om het leven kwamen. Ooggetuigen verklaren, dat alles afgeloopen was in vijf minuten Het gegil der vrou wen had het gedruisch van het binuenstroomende wa ter overstemd. De lken werden in sleepboot en naar-den oever ver voerd en van daar naar het lijkenhuis overgebracht. Bij een onderzoek is gebleken, dat de gezichten van vele vrouwen stukgekrabt waren en dat hare kleederen gescheurd waren, hetgeen bewijst, dat er een wanho pige worsteling heeft plaats gehad. Nadat de eerste 500 lijken weggebracht waren, on derzochten duikers het binnenste van het schip en ont dekten daar nog veel meer lijken, die door middel van touwen naar buiten werden getrokken. De verklaring, dat het schip zou zijn omgeslagen doordat de passagiers aan de eene zijde te dicht op el kander stonden, wordt onbevredigend geacht. De stedelijke autoriteiten, die bevel hebben gegeven tot arrestatie van den kapitein en stuurlieden, verna men thans voor het eerst, dat het schip reeds bij een andere gelegenheid bijna was omgeslagen. De bemanning was naar de oever gezwommen. De stoomboot-inspectie stelt een onderzoek in ter zake van de bewering, dat de waterballast uit het ruim gepompt was, toen de passagiers aan boord gin gen, teneinde een grooter aantal te kunnen bergen. Volgens een andere verklaring was het schip in de modder vastgeraakt en had het niet los kunnen komen, toen de machines begonnen te werken, waardoor het ging overhellen. Dit werd nog verergerd door het groote aantal passagiers aan boord, zoodat bet schip niet weer opgericht kon worden. De ramp der Eastland herinnert aan het vergaan der Nieuw-Yorker pleizierboot „Generaal Slocum," die 15 Juni 1904 verging, waarbij ongeveer 1000 personen verdronken of verbranden. Teen de „Titanic" op zijn eerste reis bleef (14 April 1912) kwamen er 1701 personen om. KORTE BERICHTEN. Aan 't Parijsche Journal wordt uit Londen ge meld, dat generaal Botha tot veldmaarschalk van het Britsche leger is benoemd. ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1