NEDERLAND. Telegrammen van heden. In de Koloniën. Qeneraa! Smuts heeft ie Kaapstad beteerd, lat men !n Znld-Afrika moet vasthouder, wat neu tiiAia heeft en dat de Unie verplicht is om aan den Europee- schen oorlog deel te nemen. Generaal Botha heeft meegedeeld dat hem ge bleken was, dat de gouverneur van Daiisch Ziud- West-Afrika een correspondentie had gevoerd met den Keizer, die in één der brieven had gezegd: „Ik zal niet alleen de onafhnakelijkheid van Zuid-Afrika erkennen, maar ze zelfs waarborgen, mits onmiddel lijk een oproer uitbreekt. In net voorruim van een Engelech schip in de Hudson-rivier, geladen met suiker ter waarde van 140.000 dollars, heeft even voor het vertrek een ont ploffing plaats gehad. Vermoedelijk is de lading verloren. UITVOERVERBOD AARDAPPELEN. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in de „St. Crt." van Maandag de tijdelijke opheffing van het uit voerverbod van aardapelen weder worden ingetrok ken. Aardappelen, die Maandagavond 12 uur de grens niet zijn gepasseerd, worden niet meer uitgela ten. RAAD VAN DEFENSIE. Naar „De Tijd" verneemt, is mr. P. Marchant, lid der Tweede Kamer, benoemd tot lid van den Raad van Defensie. HET LANDSTORM-ONTWERP. Het Volk beschouwt in een artikel het door de Tweede Kamer aangenomen Landstormentwerp als een „ontwerp, dat, hoezeer nu ook besnoeid, toch on mogelijk meer kan worden beschouwd als een op zich zelf staanden maatregel. Een ontwerp, dat slechts het begin is van een stelselmatige uitbreiding van onze weermacht, een ontwerp, waarbij de neutrali teitspolitiek zooals zij sedert Augustus werd gevoerd, wordt verlaten, en een nieuwe weg ingeslagen, de weg van de volledige volkswapening, aan welks einde ligt de deelneming van ons land in den wereldoorlog. Of die weg ten einde toe zal worden afgeloopen, hangt niet meer allereerst af van de regeering, de be slissing ligt veeleer bij de stokebranden aan den eenen, bij de vastbesloten strfjders voor dien vrede aan den anderen kant." De Hoefijzer-correspondent van het Hbld. zegt o.m. Het oorspronkelijke voorstel beoogde het Ta in de laatste avondvergadering van de Tweede Kamer nog eens uitdrukkelijk door Minister Bosboom gezegd versterking van onze weermacht door het vormen van een talrijke reserve. Als bikomstig voordeel zou te vens, door den vorm waarin die versterking werd aangebracht, een geleidelijke aflossing van de land weer worden verkregen. Thans is de opzet van de wet precies omgekeerd: Aflossing van de landweer is het doel geworden, versterking van de weermacht door reservevorming is. door dien vorm van de aflos sing, daarnevens het bijkomstig gevolg. Wat eerst voorop stond: het sterker maken van ons land, Is op den achtergrond gedrongen. Op den voorgrond staat nuhet verlichten van de persoonlijke militaire lasten. Een gezonde militaire geest, de geest van nationaal élan, van nationale energie, is weggeblazen; de oude anti-militaire geest die er eeuwig op uit is om onze defensie af te takelen, is weer baas geworden. Dit is de diepere en ontmoedigende zin van wat de Tweede Kamer met het Landstormontwerp heeft ge daan. Materieel is er niets veranderd. Maar princi pieel is Jan Couragie vervangen door Jan Salie. En dat is gegaan op de wijze waarop Jan Salie al tijd pleegt te werken: luidruchtig in rijn jammaren, peuterig in zijn handelen. De agitatie tegen het ont werp is opgestoken uit de diepste schuilhoeken van het revolutionaire socialisme, uit die revolutionaire elementen die buiten de S. D. A. P. staan, maar die ze steeds naar de oogen moet zien om te voorkomen dat deze haar weer boven 't hoofd groeien. En uit e vele, zeer vele intranalgenten die de Amhemsche positie vormden, een oppositie die daar moest buk- m voor de vrees der meerderheid voor een pairijbc- tuurscrisls doch waarvan wij toen aanstond hebben oorspeld dat zij zich dat votum zou doen betalen. Dat heeft ze gedaan. We hebben sedert het Amhem sche Congres, reeds meermalen gelegenheid gehad, aan te wijzen dat de Partij, en met name die Kamer fractie, bezig was het Amnemsche votum aan de op positie te vergoeden. Met het landstonnkabaal heeft ze nog eens een flinken termijn afgedaan. Immers, nadat het ontwerp, onder den druk van haar agitatie, bij de eindstemming was afgestompt tot datgene wat het, volgens het aanvankelijke oordeel van Het Volk, aannemelijk zou maken voor de socialisten, n.l. een zuiver aflossingsontwerp, hebben de heeren toch nog voorwendsels weten te vinden om er tegen te stemmen De schuld jegens de Amhemsche oppositie schijnt wel heel groot te ziin. Zou ze nu geheel rijn afgelost door het stemmen tegen dit aflossingsontwerp De meerderheid der vrijzinnigen benevens, in zeke re mate, de Katholieken, hebben zich door de socialis tische oppositie-agitatie laten meeslepen. Eerst moest de leeftijdsgrens van 40 jaar worden teruggebracht tot 30 jaar. Toen moest nog uitdrukkelijk in de wet worden beschreven dat men zelfs niet tot 30 jaar zou gaan indien dat voor het aflossen van de landweer niet noodig was. Een ongelukkige zin in de Memorie van Antwoord bleek, voor het scherpziend oog der heeren Van Raai te en Marchant, de bres waardoor de stelling van minister Bosboom kon worden veroverd. En de heer Van- Sasse van Ijsselt zette de kroon op het roemrijke-afpeuteringswerk door een amendement te doen aannemen (met groote meerderheid) waardoor de nu op te roepen landstormpiichtigen na den oorlog niet slechts geen gewapenden dienst meer zullen mo gen doen dat stond al in de wet 1 maar zelfs niet meer tot den landstorm zullen mogen behooren. De laatste herinnering aan de vleug van nationale kracht die Nederland eens heeft getoond toen het midden in een wereldoorlog lag, zal aus, zoodra de oorlog voor bij is, zijn weggewischt. Daarvoor hefe de altijd bloemzoet glimlachende afgevaardigde van 's-Herto genbosch vriendelijk gezorgd. Het engelachtige Ne derland zal niet lèng hoeven te blozen over een miii- tairistische aberratie dank zij de pacifistische pha lanx van socialisten, het gros der vrijzinnigen, en Ka tholieken. En wij kunnen al vast een pastorale cora- poneeren op het motief van Poot's „Akkerleven „Hoe geuoeglitk rolt het leven Des gerusten landmans heen." Maar er zijn er nog enkelen die vinden dat de Tweede Kamer nog nimmer een zittingjaar zóó jam merlijk heeft besloten." BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN GOEDE VANGST. In verband met de oplichterstruc te Utrecht was een rechercheur naar Rotterdam gegaan met de portretten der te Utrecht aangehouden twee pseudo-rechercheurs, die verschillende winkeliers hadden opgelicht en te Utrecht gearresteerd waren. Zooals men weet was het eerste slachtoffer een filiaalhoudster in de Westerstraat te Amsterdam die zich na het gebeurde te Roterdam had gevestigd. Naar de Tel. verneemt heeft de juffrouw uit de por tretten de mannen herkend, die op dien gedankwaardi- gen Zondagmorgen haar kassa in „beslag" hadden genomen. D; opiid'.U's- t« Adtiietthove» oija san de justitie k Utrecht overgeleverd, Waaneer aaai de zaak van Achtienhove zai zijn afgedaan zullen zij vermae- deiijk naai' Amsterdam werden overgebracht om door de rechtercommissaris aldaar te worden gehoord. POGING TOT CHANTAGE. Een bekend Haagsen geneesheer ontving dezer da gen een brief, waarin hem ten laste werd gelegd onge oorloofde omgang met ongehuwde dames, met de be dreiging, dat, als hij niet een vrij hooge som in enve loppe onder den brief opgegeven letters aan een cou rantenkiosk afgaf, dit feit zou worden openbaar ge maakt. De dokter stelde deze breif in handen van de zeden politie, die des avonds aan de bedoelde kiosk een 19- jarig meisje arresteerde, dat om den brief kwam vra gen en dat bleek te dienai in de woning, waarin de in den brief aangeduide dames in pensioen waren. Op het politiebureau bleek uit schrijfproef, dat zij de schrijfster van den brief was. Zij bekende, dat zij voor haar beschuldiging geen enkel bewijs kon bijbrengen Naar men .verneemt, bleek uit haar verhoor, dat zij door het lezen van verkeerde lectuur tot de daad was gekomen. Zij smeekte den dokter, haar niet in de ge vangenis te helpen en beloofde onder een vloed van tranen, dat zij zich nooit meer aan zooiets zou schul dig maken. IDe dokter liet zich daardoor bewegen zijn klacht in te trekken en daar het delict van chantage alleen op klachte vervolgbaar is, werd het meisje weder op vrije voeten gesteld. HANDELSREIZIGERS VEREENIGING „EENDRACHT." In hotel Coomans te Rotterdam had Zaterdag avond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Handelsreizigersvereeniging „Eendracht". De heer A. van Gelder opende de vergadering. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Rotterdam, Amsterdam, den Haag, Arnhem, Groningen, Alkmaar, Meppel en Stads-Musselkanaal. De vereen iging telt 601 leden. Voor 1 Augustus 1914 waren bij de gemeentelijke werkloozenfondsen aangesloten de afdeelingen Rotter dam, Amsterdam, Groningen en Alkmaar. Daar te voorzien was, dat een groot aantal leden werkloos zou worden, werden maatregelen genomen om, in af wijking der reglementen, een eenheidsuitkeering vast te stellen van .6 De bestaande klasseuitkeering werd tijdelijk buiten werking gesteld. In verband daarmede werd uit eigen kas uitgekeerd 3237 en aan beslag 3524. Het bezit van de vereeniging bedroeg op 31 Decem ber 1914 15,048.86. Het ondersteuningsfonds komt op de balans voor met 2677.03 het orgaan bracht een winst op van 1031.35 >4, het kassaldo bedlroeg op 31 December j.l. 1021.20K, het ziekenfonds is 6406 20 groot, het overliidensfonds 9145 64, het werkloozenfonds 1287.73. De totale ontvangsten bedroegen 8947.75 K. De volgende jaarvergadering zal te Groningen wor den gehouden. „ZIJN GEWETEN SPRAK." Een 70-jarige inwoner van Tholen, die circa 50 ja ren geleden als soldaat in garnizoen te Middelburg lag, ontving dezer dagen een brief met een bedrag van acht gulden ingesloten, meldt het Hbld. Het merk waardige epistei luidde: „Vriend V.Uw zal van deze inhoud tfflei staan daar uw indertijd in Middelburg in dienst waart, heb ik eens een gulden van uw ontvreemd uit uwe blike doos die van uw vader was gezonden ea daar dit mijn ziel bezwaart, moet ik dit eenig ter mate goed maken en wil ik dit ook doen met het uw vier dubbel weeder te heven, hopende dat het mijn ziel verlichting heven zal en kan het zijn uw tot een zegen." UIT WIJDENES. Onze lib. kiesvereeniging hield een buitengewone vergadering, welke op verzoek van den heer P. Boot en negen andere leden door den voorzitter was bijeen geroepen. Als punt van behandeling was opgegeven „De gehouden raadsverkiezing en de wijze, waarop hierover door een deel van bet publiek en in de pets werd en wordt gesprokén." Bij het verzoek was als bijlage een bericht uit de AUcmaarsche Crt. gevoegd, waarin stond dat die candidatenlijst voor Ji. Smit Wz. en P Singer door den secretaris nietig was verklaard, terwijl de slotzin ervan luidde: „Men ma# benieuwd zijn, of de aldus gekozenen(P) de benoeming zullen aannemen." De vergadering was goed bezocht. De voorzitter, ae heer Steggerda, verklaarde in rijn openingswoord, dat hij de aangevraagde vergadering gaarne had bijeengeroepen. (Dok hem was reeds ge bleken, dat de terzijdelegging van de bedoelde candi datenlijst behandeld was als een kletspraatje. Zoo'n praatje begint dan met: „Zoo zal het wel wezen" en eindigt met: „Zoo is het." En waar de bedoeling bij de aanvragers voorzat, om door raiddel van kranten verslagen van een vergadering een zuivere voorstel ling te geven van den gang van zaken, daar achtte hij die ergadering op zijn plaats. Hij rekende op een zuiver zakelijke behandeling van het onderwerp en gaf toen het woord aan den heer P. Boot. Nadat de ze eerst meegedeeld had, wat hem en de 9 andere le den bewogen had tot het aanvragen der vergadering en hoe daarbij een hem gezonden mededeeling over een compromiteerend bericht in de Alkm, Crt. (dat hij daarna had opgevraagd) den doorslag had gegeven, legde hij uit, aan welke wettelijke eischen een candi- daatstelling behoort te voldoen, daarbij den nadruk leggende op den overal aangeplakte eiacb „dat de brenger van de lijst tevens onderteekenaar moet zijn." Hieraan was bij de afgeloopen verkiezing door de stellers der caodidaturen Smit en Singer niet voldaan. Door den burgemeester behoort op een vastgestclden datum gedurende vastgestelde uren op hei raadhuis zitting te worden gehouden voor het m ontvangst ne men van de candiaatenlijatm. De ingeleverde lijsten worden door hem ingeschreven en de brenger er van krijgt een ontvangbewijs. Dit alles is bij ons ge schiedt zooals 't behoort. Na afloop dier zitting van den burgemeester begint het werk van den secretaris, die uit het hem door den Burgemeester verstrekte materiaal een proces-ver baal opmaakt ov.reenkamstig de wet. Ook dit is ge- faan, zooals het behoort. Maar bij het opmaken van et proces-verbaai bleek aan spreker, dat aan de be doelde candidatenlijst de onderteekeniug van den brenger ontbrak. Toen hij dit ontdekte, had hij op het formulier reeds de 4 namen der candidaten inge vuld. Hij was nu genoodzaakt geweest een nieuw formulier te nemen, dat hij, in#eivuld met alleen de namen der thans gekozenen (Schekkerman en Duin) naar den Burgemeester tier teekening zond. Deze had het geteekend en laten aanplakken. Er is dus geen sprake van nietig verklaring door dei secretaris. Er kon eenvoudig niet anders worden gehandeld. Waren de heeren Smit en Singer als candidaten aangenomen en had daarop een stemming gevolgd, dan zou een eenvoudig protest van één enkelen kiezer vernietiging van de verkiezing tengevolge gehad hebben en waren de aftredenden evenals nu, herkozen verklaard. Spr. verklaarde nog, dat hij van de. zaak wellicht minder notitie zou hebben genomen of haar althans anders zou behandeld hebben, als het gewraakte be richt in onze eigene plaatselijke bladen had gestaan. Nu meende hij, dat net aanvragen van deze vergade ring de aangewezen weg was. Hierop ïLuikte bij dsii vwnsstia «'«hu «Iue&i bereid» willigheid. De voorzitter gaf gelegenheid tot hei doen van vragen of het maken van opmerkingen. IDe heer j. Pereboom achtte eer. verslag dezer vergadering in de couranten een goede zaak. Mem was het praatje ter ocren gekomen, dat de haer Boot de fout wel ge zien had, doch er pas werk van maakte, toen het te laat was. De heer Luyt meende ook dat «sen verslag in de Alk maarsdie Crt. op zijn plaats is. Wat het opmerken van de fout betreft, en de insinu atie aan het adres van den lieer Boot, datzelfde zou ook van den burgemeester gezegd kunnen worden. Maar dat is de kwestie niet. De vraag is, of er al dan niet onwettig is gehandeld, en in dai opzicht is gebleken, dat de secretaris vrij uit gaat Het verwon derde spr. dat de burgemeester niet op deze vergade ring is. Een eenvoudige verklaring van hem op deze plaats had aan alle praatjes een eind gemaakt en de zaak in 't reine gebracht De heer Boot merkte op, dat de burgemeester door de onderteekening van bat procesverbaal verklaarde, dat het in orde was Ten overvloede had hij dit den volgenden dag mondeling ruiterlijk gezegd. Hij had de fout niet opgemerkt. En dat was met spr. ook het geval geweest. De voorzitter sloot thans de discussies en conclu deerde uit de gehouden besprekingen, Aai de ge maakte font ttusiaUend kwam ten laste pan de stellers der terzijde gelegde eandidatsrm of altham bij den brenger van de candidaienUjsl Na nog eenige gedachtenwisseliEg over de her komst van het bericht in de Alkm. Crt., waarbij de voorzitter nadrukkelijk wees op coze plicht, an in de zen met het uiten onzer meening uiterst voorzichtig te zijn, om zoo het onrechtvaardig beschuldigen van be paalde personen te vermijden, kwam punt 2 van de agenda, een voorloopige bespreking van evenredige contributieheffing, te. behandeling. Een voorstel van den voorzitter, om het bestuur op te dragen in dezèc vóór den volgenden winter een be paald voorstel te fonnttleeam werd met Wjaa algem. st. aangenomen. Hierna sluiting. UIT WIERlNuEN. Door des visxeher J. M, la alhier aangebracht en bij den Burgemeester gedeponeerd, een blauw glazen bal, 15 e.M. middellij», vervat in ee® tonwea netje, men vermoedt dat men hier met een gasbom te doen heeft. UIT ST. PANCRAS. D?t raad vergaderde hadesmorgea. De voorzitter deelde o. ss. mede, dat dor Gedepu teerde Staten fcet heffes vso een 'hondenbelasting was goedge&sard Na het onderzoek van de geloofsbrieven van het herkozen raadslid Bakker en teel gekozen lid Gootjes, adviseerde de heer Kloosterboer namens de eotn- tnissie tot onderzoek tot toelating, waartoe werd besloten. Tot leden van de commissie belast met het nazien van de gemeenterekentag over 1014, aanwijzende een ontvangst van f 77150 en een uitgaaf van f 70520 aizoo sluitende met een batig saldo van f 630 werden gekozen de heeren Kloosterboer, Schuit en Kalis. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. Op de voordracht van leera&r aan de gemeentelij ke normaalschool te Veendam rijn geplaatst de heeren D. H. Pont, te Hoorn; G. C. Plempei van Balen, te Utrecht, en D. H. Prins, te Apeldoorn. UIT EG MOND-B INNEN. Bij hel te Utrecht gehouden examen M. U. L. O. slaagde voor diploma A mejuffrouw C: A. S. Stroot- man alhier. KOSTE BERICHTEN. In het hotel Groote Badhuis te ZandVoort had den een heer en dame, voor minstens 14 dagen kamers besproken. Na twee dagen in het hotel verblijf te heb ben gehouden en ongeveer 25 schuld gemaakt te heb ben, zijn ze zonder betaling vertrokken" m de voorpiek van het stoomschip Import, lig gen in de boompjes alhier, ta gisternacht, toen het schip naar Engeland zou vertrekken, aangetroffen de marinier R. v. d. B.t van het wachtschip in den Helder. De man wilde er vandoor naar Engeland. Te Roosendaal is een iezing verboden waarvan de opbrengst zou komen ten bate yan behoeftige Bel gen, omtrent geen verlof aan de militaire autoriteiten was aangevraagd in de vergadering verboden. Te St. Pieter bij Maastricht zijn twee lijken opge- vischt, van bejaarde Belgen, die vermoedelijk bij hun vlucht naar Nederland in de Maas verdronken zijn. Bij Overdinke] (bij Oldenzaal) zijn twee Engel- sche burgers over de grens gekomen, die bij het begin van den oorlog door de Duitsehers gevangen genomen waren. Te IJmuiden zijn aangekomen 5 man der beman ning van den logger „Sch 217", die de vorige week door een Eng. oorlogschip overvaren werd.t De 6 overigen heeren per Hull-boot naar'Nederland terug. Zaterdagmiddag is in het Merwedekanaal te Utrecht een kindje van drie jaar verdronken. Zaterdagmiddag is een signaalwachter der H. IJ. S. M. te 's-Gravenbage door een trein gegrepen ai gedood Op de werf der Kon. Mij. de Schelde" te Vlis- singen is Zaterdag een werkman van een 11 meter hooge stelling doodgevallen. De spekslagers te Utrecht hebben wegens het tij delijk opschorten van het verstrekken van regeerings- varkens besloten, het varkensvieesch, vet ai spek met ingang van Maandag a.a., met.15 cent per pond te verhoogen. B. en W. van Groningen stellen den Raad voor de tot het najaar uitgestelde kermis niet te laten door gaan Te Leunen, gem. Venray, viel een molenaar uit c!en graanmolen. De man was onmiddellijk dood. De 70-jarige J. Schokker, kapitein der St. Martin- booten, fietste Donderdag van Rotterdam naar Drach ten; een afstand van 258 K.M. Hij reed er 15 uur over. Bij het lossen van een ertsschip te Amsterdam is een ijzeren hijschblok losgeraakt en van circa 12 Me ter hoogte op et matroos neergevallen die onmiddel lijk dood was. Bij de politie te Amsterdam zijn een viertal glazen bollen met touwen omwoeld gedeponeerd, welke door jongens in de afgeloopen week waren opgevlteht aan bet Noordzeestrand. STADNÏËUWS GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS. Over het eene geval van niet toelating tot het werk loozenfonds van een vereeniging zegt het uitgebreide en belangwekkende verslag van het gemeentelijk werkloozenfonds over het jaar van 1 Juni 1914 tot 31 Mei 1915, het volgende (het betrof de afdeeling Alk maar van den Nederl. R Kath. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeidersbond „St. Willebrordus"): Aanvankelijk was het besluit tot met-toelating van laatstgenoemden Bond gegrond op den inhoud van art. 51 der statuten, bepalende dat deelname aan het fonds tot uitkeermg bij onvrijwillige werkloosheid aiet voor alle ledaa.verpiichlead. gs?teld. (Fr m-je de aandacht op v/ortUu gevestigd, dat de aanvraag om toeiating eerst inkwam, nadat de Bijzondere rege ling in werking was'getreden en de behandeling er van plaats had in de vergadering van het fondsbe stuur gehouden op 24 September 1914). Bij schrijven van 1 October d.a.v. kwam het Hoofd bestuur van den Bond, vertegenwoordigd door zijnen gemachtigde, den heer W. Mooijman te Rotterdam, -op onze weigering terug met verzoek alsnog voor zijne alhier gevestigde aftieeiing toeialing te mogen erlan gen, bij welk verzoek ditmaal was overgelegd een ge wijzigd exemplaar der statuten, in art. 51 waarvan thans het woordje „nier" was doorgehaald," tengevol ge waarvan moest blijken, dar deelname aan centrale werkloozenkas voor alle leden verplichtend was. In de toelichting tot het verzoek werd medegedeeld dat de bedoelde wijziging, die toelating nu niet meer in den weg zou staan, aangebracht was in de bestuursverga dering van 30 Juli 1914. Trok deze datum één dag voor den fatalen termijn van 1 Augustus door den mi nister gesteld in zijn boververmelde ciruclaire, op wel ken de werkloozenkas, wilden zij van de noodregeling profiteeren, moesten bestaan, met de eiseh verplichte deelneming van alle leden reeds bijzonder de aan dacht, bij nadere beschouwing bleek, dat art. 29 der statuten juncto artikel 95 van het huishoudelijk regle ment van dézen bond bepaalt, da-, wijzigingen alken aangebracht kunnen worden door een uitdrukkelijk voor dit doel bijeengeroepen bondsraad. Om bestuur oordeelde, dat 't bondsbest. tot 't aanbrengen van de bedoelde wijziging zijne bevoegdheid was te buiten ge gaan en dat zij uit dien hooide geen rechtskracht kon bezitten Het besluit van niet-toetreding werd daarom gehandhaafd, ook toen dezelfde gemachtigde in een nader schrijven van 19 October meende te kuntien aan- toonen, dat de door ons genomen beslissing als on juist moest worden beschouwd, dat de toelating ten onrechte zou zijn geweigerd en verzocht daarop als nog te willen terugkomen v Ons bestuur deelde hem o.m. onder dagteekening van 24 October mede: „Zoowel art. 29 der statuten als art. 95 van het huishoudelijk reglement van Uwen Bond eischen voor wijziging uitdrukkelijk de bijeen roeping van den Bondsraad. Dat ten deze art. 94 van het huishoudelijk reglement zooals aangevoerd was -- toepassing zou erlangen, kan. dezerzijds niet worden toegegeven, omdat dit reglement <n dé artike len 51 en 52 immers wel degelijk voorziet in dé onder werpen welke door het Bondsbescuur buiten de Bonds raad om, kunnen worden behandeld en afgedaan." Ook het beroep van den heer Mooijman pp de toela ting van rijnen Bond tot verschillende andere gemeen telijke werkloozenfondsen. o s. te Amsterdam, den Haag. Delft, Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Bolswarel e.a., kon in onze zienswijze geen verandering brengen. Het was te verwachten, dat het Bondsbestuur zich bij onze uitspraak niet zou neerleggen, omdat immers reeds elders toelating was verkregen. Met voldoening mag evenwel echter wordei geconstateerd, dat door den Minister van financiën, naar wiens departement inmiddels de werkloozenverzekering was overgegaan, bij schrijven van 7 December 1914 in overweging- werd gegeven voorloopig niet over te gaan tot inschrijving der centrale werkloozenkas van dezen Bond, terwijl bij nader schrijven d d. 28 December d a.v. van den zelfden Minister keunis werd gegeven „dat gebleken is, dat de Ned. R. Kath. Fabrieks-, Haven- en Trans portarbeiders „St. Willebrordus" bet is eene nationale vakbond met eene centrale werkloozenkas als in de aoodregeling bedoeld en evenmin de leden vóór 1 Augustus 1914 tegen werkloosheid waren verzekerd, zonder dat eene afzonderlijke werkloozenkas bestond." UIT BROEK OP LANGENDIJK Bij het te Utrecht gehouden examen M U L. O. slaagde voor diploma A mejuffrouw N. Vroegop, al hier. DU1TSCH LEGERBERICHt" BERLIJN, (officieel) 26 juni. Westeik oorloga- tooneel. Op het geheele front is niets bijzonders voorgevallen Oostelijk en ten Noorden van de Njemen bereikte het leger van Generaal von Be low de streek van Poswolpiniewitsz. Waar de te genstanders nog stand houden wordt hij versla gen. Meer dan 1000 Russen werden gevangen ge nomen. Aan het Noreffront forceerden onze troepen ook boven Astroleuka de overgang ten Noorden hier van drongen wijde tegenstanders die verbittert weerstand boden langzaam tegen den Boeg terug. Eenige duizenden Russen werden gevangen geno men Over de 40 machinegeweren werden buit gemaakt Tegen het Noord- en Westfront van de vesting- groep Nowo Georgiewsk en Warschau schuiven de troepen, welke deze moeten insluiten, verder vooruit. Van het Zuidoostelijk oorlogstooneel. Ten noorden van de linie wojslawci ten zuiden van CholmHmbieszw aan den Boeg hebben de Dultsche troepen in de gevechten der laatste da gen den vijand in Noordelijke richting terugge drongen. Gisteren werden 11 officieren en 1457 man gevangen genomen en 11 machinegeweren buit gemaakt. Overigens is de toestand onveran derd. Ten Westen van den Wclcbsel. ai bij de ver bonden legers van generaal veldmaarschalk Mackensen is de toestand onveranderd. HET FRANSCHE LEOERBERICHT. PARIJS, 26 Juni. Óffirieel 3 uur. Men meldt slechts artillerie-acties tussciien Aiconlettois en Sauchez, overigens in de streek van Troyn evenals in de champagne op het front Pertus bb Chedroen werd' de mijnenstrijd voortgezet in het voordeel der Franschen. Ten zuiden van Woefze hebben bij tusschenpooze kanonnades plaats en wordt de handgranatenstrijd van loopgraaf tot loopgraaf in het bosch van Ailley voortgezet. In de Vogezen hebben de Fransche troepen on danks het bombardement de veroverde posities op den 24sten te Bansapt ingericht. Het aantal Dultsche gevangenen is tot 11 Offi cieren en 825 manschappen gestegen. Talrijke lijken bleven in de loopgraven achter. De Franschen hebben van hun zijde slechts twee battalions van een infanterie-linie regiment in het vuur gebracht, 5 mitrailleurs weiden reeds in in de veroverde loopgraven gevonden. In de nacht van 25 op 26 Juli meldt men een bobardement op de Hartmanweilerkop. De Fransche vliegers hebben bommen van 90 en pijltjes geworpen op den militaire stations van Nanticiois te noorden van Mont bij Fouscon. DE VERLIEZEN IN ZUID-AFRIKA PRETORIA, 25 Juli. Officieel wordt medege deeld, dat de verliezen van den strijdmacht der Unie in de rebelle en den veldtocht in Damara- land totaal 849 man bedroegen, waarvan sneuvel den of aan hunne wonden overleden: 127 Boeren

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2