DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt oostelijk ooriogsterreln. Van kt zuidelijk oorlogstooneel. Van kt wDstelljk oorlogsterrein. No. 174 Honrïonl oil zeventiende jaargang. 1915 W0ENS DA 0 28 J LI Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 28 Juli. Van geen der oorlugsiooneelen geven de betichten aanleiding tot beschouwingen, veranderingen van be- teekenis zijn niet ingetreden. Op het Oostelijk oorlogstooneel hebben de Russen gepoogd de Duitschers, die over de Narew waren ge trokken, weer terug te dringen Het Duitsche legerbe- richt zegt, dat deze poging mislukt is, het zooeven ontvangen Russische deelt mede, dat het Duitsche of fensief is tegengehouden door de krachtige Russische tegenaanvallen, dat vele dorpen en bosschen afwisse lend in handen van beide partijen waren en dat enkele Duitsche afdeelingen tot een wanordelijken terugtocht werden gedwongen. Aan den linkeroever werden volgens dit Russische communiqué, de Duitschers mei de bajonet terggedreven en ten zuiden van Kov.no, dus aan de Njemen-tinie, werden ze zelfs over de ri vier de Jessia teruggeslagen. Tusschen Weichscl en Wieprz heet het rustig, tusschen Wieprz en Boeg won nen de Duitschers door het inzetten van aanzienlijke strijdkrachten tijdelijk terrein. In het Duitsche coinmu- m.qué wordt de triomfantelijke toon dei laatste dagen gemist. Volgens den Tunes correspondent te St. Petersburg beschikken Duitschlaud en Oostenrijk 111 de streek rondom Kowno over 240 (XX) man, aan de Narew-linie over evenveel, ten Westen van Warschau over 160 000 a 200 000 man en tusschen Lublin en Cholm over 840.000 a Q20.000 man, terwijl er bovendien nog een leger bij Sokal staak De miliiaire medewerker van het Engelsche blad is van meening, dat het niet de moeite loont om zelfs maar een poging te doen de forten aan den Wcichsel tegen de moderne belegcringsmiddclen weerstand te doen bieden, maar de redaciie zelve zegt in een hoofdartikel groote waarde aan liet behoud van Warschau te hechten en den va! der vesting te be schouwen als van ernstige beieckcnis, zoowel voor Rusland als voor hot Wtstui immers zeds ai untkv.a men de Russen aan den greep van den tegenstander dan zou een hervatting van een succesvol offensief voor hen dan voor onbepaalden lijd uitgesteld zijn daar hun voornaamste bases zich in handcif van Du.ischh.nd zouden bevinden En een dergelijke uit komst zou op de bondgenooten in het Westen m be langrijke mate haar invloed doen gevoelen meent het Engelsche orgaan. Inderdaad zouden de Duitschers, wanneer ze meester zijn van de streek tusschen Weich sel, Narew en Boeg niet slechts een Russisch aanval lend optreden kunnen beletten doch ook geheel hun eigen houding kunnen oepaicn in iiet Oosten Maai - zoover zijn ze nog niet! Het kan bij den dag wel weer vei koeren, doch heden hebben wij zeer sterk den in druk, dal het Duusohe offensief in kracht is afgenomen In het Westen behaalden de Fransdien eeuig voor deel in de Vogezen op en bij den Lingekopf. Uit 3e!gië komen weer allerlei berichten, die een nieuwen strijk in Vlaanderen doen veronderstellen. Zoo hoort men hevig en langdurig schieten in de richting van den IJser (in den nacht van Maandag op Dinsdag moet het geschut geen oogenblik gezwegen hebben), waaruit men de slotsom trekt, dat de strijd aan het IJserfront weer een geweldiger karakier gekregen heeft Ook meent men te weten, dat Vrijdag een Fransclie vloot- patrouille Zeebrugge gebombardeerd heeft, waarbij een Duitsche torpedoboot beschadigd werd en dat er vele nachten achtereen bommen uit vliegtuigen op Zeebrugge zijn geworpen. Ter zee zijn de Engelsche trawlers Honoria, Hermi nt Sutton, Carsia Celtic, Cadorna, Rosslyn, Strath- more en Emblem in den ■grond geboord. In den ALan tisclien Oceaan trof het Noorsche stoomschip Fimreite (3800 ton, gebouwd' in 1606) een zelfde lot. Al de be manningen werden gered. De bemanning van het ge- torpilleerde Amerikaansche stoomschip Leelanaw werd eerst aan boord van den onderzeeër gebracht en daar volgens Engelsche berichten goed behandeld, maar toen er een rookpluim aan den horizont kwam, moes ten de mannen in de booten,en verdween de U-boot onder water. Het officieel bericht van het Duitsche groote hoofd kwartier luidt: Een aanval uit Mittau werd door ons afgeslagen Tusschen Poswol (ten Z. van Mittau) en te Njemen vervolgen wij den terugwijkenden vijand. De Rssen poogden gisteren onze over den Narew ge drongen afdeelingen door een grooten algctneenen aan val uit de linie Goworowo (ten O. van Roshan)—Wysz kofScrosk (ten Z. van Pultusk). tot staan te brengen. Dit offensief is totaal mislukt, 1319 Russen werden gevangen genomen, 13 mitrailleurs buit gemaakt. Ten O. en Z O. van Roshan drongen onze troepen achter den teruggeslagen vijand aan, in oostelijke rich ting. Aan de Proeth (ten ZO. van Pultusk) wordt nog hardnekkig gestreden. Voor Nowo Georgiewsk en Warschau geen verande ring. Voor Iwangorod niet nieuws. Ten N. van Groebesjof sloegen wij den vijand u't verschillende plaatsen, en namen er 3941 Russen, on der wie 10 officieren, gevangen. Overigens is de toestand der Duitsche troepen onder v. Mackensen onveranderd. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Sedert Sokal stormenderhand was ingenomen, -werd door de Oosten rijksche troepen ten zuidoosten van deze stad gestreden om het bezit van een hoogte, die van zeer groot belang is voor de verdediging van de overgangen over de Boeg. Gisteren bestormden de Oostenrijksche regimen ten deze stelling, namen 20 officieren en 3000 man ge vangen en maakten vijf machine-geweren buit De gevechten ten noorden van Groebesjof worden met succes voortgezet. Overigens is de toestand onveranderd. Het Fransclie communiqué van gistermidag luid De beschieting van Veume en Oost-Du in kerken dooi de Duitschers is van Fransclie zijde beantwoord door de beschieting van de Duitsche kantonnementen bij Westeinde en Middelkerke. Vijf bommen, welke Maandagavond uit een Duitsch vliegtuig op Duinkerken werden geworpen, hadden geen uitwerking. Bij Souchez werden artillerie-gevechten geleverd en handgranaten geworpen. Bij een aanval in de nacht van Maandag op Dins dag (26 op 27 Juli) werden eenige granaten van groot kaliber op Atrecht afgeschoten. In de Champagne werd op het front van Perthes tot Beau Séjour een strijd met mijnen gevoerd, waarbij de Franschen in het voordcel bleven In de Argonnen werd twee Duitsche aanvallen bij het front vaii Binarville tot Harazée gemakkelijk afge slagen. Bij Bois le Pretre en Pont-è-Mousson werden hevige artilleriegevecVen geleverd In de Vogezen gelukte het derf Franschen Dinsdag avond (26 Juli) hun stellingen uit te breiden en te ver sterken op den rug van den Lingekopf en den heuvel te bezetten tusschen Linge en Carrière. De Duitschers deden tot drie maal toe een vergeefsche tegenaanval. De Duitsche artillerie beschoot den Schluchtheuvel. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren, (reeds ten deele vermeld): Zwakke aanvallen der Franschen ten Na van Sou chez en mijnen gesprongen in de buurt van Le Mesnil bleven zonder gevolg. In het Westelijk deel der Argonnen bezetten de Duit schers eenige Fransche loopgraven. De beschieting van Thiaucourt beantwoordden de Duitschers opnieuw met vuur op Pont-a-Mousson In de Vogezen namen de Franschen gisteravond (Maandag 26 Juli) bezit van de voorste Duitsche loop graven op den Lingekopf. Ten N. van Münster bij Roncq ten N.-W van Toui- coing werd een Fransch en bij Péronne een Engelsch vliegtuig gedwongen te landen. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Onder be scherming van het gisteren in den vroegen ochtend ge opende buitengewone sterke artillerievuur deden de Italianen nogmaals met vrsierkiugen een aanval op het Doberdo-plateau. De bestorming mislukte echter en de Italianen leden grootere verliezen dan bij een der vroe gere aanvallen. Na verbitterde gevechten op korten afstand bleven onze troepen ook op dezen dag in het volledig bezit van hun oude gevechtstellingen om den rand van het pla teau. Aan het overige gedeelte van het kustfront en in het Karinthische en Tiroolsche grensgebied gebeur de niets bijzonders. ENGELAND. DE NOTA AAN DE VEREENIGDE STATEN Engeland's antwoord cp de laatste nota der Ver eenigde Staten (waarvan gisteren reeds iets werd mee gedeeld) houdt staande dat Engeland zich onveran derd heeft gericht naar de breede beginselen van het volkenrecht en dat, indien een onzijdige regeering is gekrenkt, haar de weg van rechten en zoo noodig, scheidsrechterlijke uitspraak openstaat. Het betoogt, dat indien een onzijdig land tot basis voor krijgsvc"- richtiugen tegen een oorlogvoerende is gemaakt, andere oorlogvoerenden gerechtigd zijn het te blokkeeren. De blokkade, door de Vereenigde Staten op Bermuda toe gepast tijdens den Ainerikaanochen burgeroorlog, wordt aangehaald als een rechtvaardiging van Enge land's maatregelen om te beletten dat goederen uit de Vereenigde Staten door Dentinal ken, Nederland of Zweden naar Duitschlaud gaan. Het antwoord behelst ook de opmerking dat het eenige middel om de werke lijke bestemming'vast te stellen van goederen, die uit de Vereenigde Staten naar landen in de nabijheid van Duiischland zijn geconsigneerd, is na te gaan de hoe grootheid van iiet normale gebruik van zulke onzijdige Luiden, aangezien zij in zoo groote vrees voor Duitsch- land verkeeren, dat zij naten den weder uitvoer naar Duitschlaud te beletten. Minister Grey heeft aan zijn Amerikaansche col lega Lansing geseind dat de Engelsche regeering be zig is een andere nota aan de Vereenigde Staten op te stellen en gevraagd, de reeds overhandigde nota niet openbaar te maken, zoolang die andere niet is ontvan gen. BELG IE. EEN PROTEST. De Belgische regeering heeft een zeer uitvoerig protest gericht tot de Nederlaudsche regeering, be treffende een nieuwe schending door Duitschlaud van de oorlogsgebruiken. van de door de geheele wereld erkende beginselen van het volkenrecht en van de bepalingen van het Verdrag van den Haag. GRIEKENLAND. DE VERHOUDING TOT TURKIJE. De regeering van Turkije heeft verklaard, dat er geen Grieken-vervolgingen plaats vinden, dat de ge nomen maatregelen alleen uit militaire overwegingen voortspruiten, en dat Turkije belang heeft bij vriend schappelijke betrekkingen met Griekenland. Naar verluidt, wordt nog een tweede uitvoerig antwoord door de 1 urksche regeering voorbereid. Dezelfde berichtgever meldt, dat het bevestigd wordt, dat Grieksche bewoners van Airvali niet door de Turken gedwongen v.erden die plaats te verlaten Het antwoord der Turksche regeering moet te Athene geruststellend gewerkt hebben. DUITSCHLAND. Volgens een bericht aan de Voss. Ztg heeft veld maarschalk Von Hindenburg eenige dagen geleden aan den voorzitter van den gemeenteraad te Han nover, den volgenden brief gericht „Het vertrouwen en de welwillendheid die ik van alle kanten ondervind, treffen mij meer, dan ik onder woorden kan brengen. Ik kan alleen zeggen, dat ik slechts mijn plicht doe veor koning en vaderland. De buitengewone successen die mij daarbij bescho ren waren, dank ik aan de groote genade van God, en aan mijn keizer, die mijn diensten noodig had aan mijn trouwen medewerker Ludendorf, aan mijn overige medewerkers en aan de onvergelijkelijke volharding en dapperheid mijner tro pen. Met een dergelijken stevigen basis blijft er niet veel verdienste voor mij o-. er. Mijn gedachten verwijlen dikwijls bij het geliefde Hannover, bij de vreugde het eenmaal terug te zullen zien, wel is waar gemengd met het bewustzijn dal bij terugkeer velen zullen ontbreken, die mij lief waren. Doch daarom niet getreurd, en maar steeds voorwaarts. Of de eindoverwinning eenige weken of maanden vroeger of later komt. heeft bij deze geweldige worsteling niet veel te be- teekenen." VA KI A. SAMENKOMST VAN DRIE FRANSCHE EN DRIE DUITSCHE SOCIALISTEN De Neue Zürichè'r Zeitung verneemt, dat binnenkort te Genève een conferentie zal plaats hebben tusschen drie Fransche en drie Duitsche socialistische afgevaar digden. Vermoedelijk zijn het de Franschen Buisson, Ruel, Noguet en de Duitschers Bernstein, Haase en Kautsky. ONGEOORLOOFDE BETREKKINGEN IN OORLOGSTIJD. Het begint in Duitschland nu ernst te worden met de maatregelen tegen meisjes, die met Fransche krijgsgc vangenen flirten. Te Konstanz zijn in de plaatselijke bladen de namen van twee meisjes, die brieftjes aan gevangenen toestopten, openbaar gemaakt en te Kol- mar zijn zelfs twee meisjes, die gevangenen op straat kushandjes hadden toegeworpen, gevangen genomen. PROCESSEN TEGEN ITALIAANSCHE GEESTELIJKEN. De koster van de kathedraal van Patrignani heeft vóór de krijgsraad Lrecht gestaan, onder beschuldi ging, dat hij den Oostenrijkschen oorlogsschepen bij het bombardement van Ancona lichtsignalen gegeven had. Het O. M. eischte naar de Maasbode meld, ter dood veroordeeling wegens hoogverraad; de verdediger van den beschuldigde pleitte vrijspraak wegens de on schuld van zijn cliënt. De krijgsraad sprak den be klaagde wegens gebrek aan bewijs vrij. De „Giomale d' Italia meldt, dat kardinaal Gas- parri, toen hij vernam, dat de rechter van industrie bij den krijgsraad van Rome door den krijgsraad te Bari belast was om hem als getuige het spionnageproces tegen vijf kloosterlingen van Bari te hooren, deed we ten, dat hij zich ter beschikking van de rechtbank ste1- de en aldus voor dit maal afstand deed van de immuni- teitsrechten, welke den staats-secretaris van den H.- Stoel door de garantiewet gewaarborgd zijn. Het verhoor had gisteren ten huize van mgr. Sili plaats Het „Giomale d' Italia" meent te weten, dat dit verhoor zeer belangrijk was, ook wegens de zeer patriottische verklaringen, welke kardinaal Gasparri aflegde. Het blad merkt op, dat dit de eerste maal is, dat de kardinaal-secretaris zit h ter beschikking van de Itali- aansche justitie gesteld heeft. Door zijn houding be wees hij, zegt het, dat ook de hoogwaardigheidsbeklee- ders der H. Kerk met het geheele volk de diepe beteeke nis van de onderneming, welke Italië aangevangen heeft, begrijpen. De krijgsraad heeft de vijf kloosterlingen vrijgespro ken, liet publiek juichte dit oordeel toe. NEDERLAND. UITVOERVERBOD AARDAPPELEN. Bij Koninklijk besluit van 24 Juli is ingetrokken de tijdelijke ophetfing van het verbod van uitvoer van aardappelen, toegestaan bij Koninklijk besluit van 15 Juni 1915. AMERIKAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Reuter seint d.d. 27 Juli uit Batavia: Het Ameri kaansche petroleumschip Maverich, van Los Angelos, is door ren Nederlandsch oorlogsschip in de Java Zee aangehouden daar het schip verdenking wekte. Na onderzoek van de scheepspapieren te Batavia was de zaak opgehelderd. STEUN UIT INDIë. Opnieuw werd gister door tusschenkomst van de Ja- vasche Bank een bedrag van 20 000 overgemaakt voor de noodlijdenden in Curagao. In het geheel werd door tusschenkomst van de Java- sche Bank overgemaakt: Voor het Nationaal Steun comité 650 000; voor Curagao 40,000, voor den Nederlandschen soldaat thans gcntobiliseerd 16,230 zoodat inen in totaal een bedrag van 706.230 door Indië aan Nederland steun werd verleend. Wel een bewijs hoe warm Indië voor het Moederland voelt. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer nam gisteravond het besluit heden middag een vergadering met gesloten deuren te hou den. De centrale sectie had daartoe het verlangen te kennen gegeven. VeimoedeiijK staat dit besluit in veiband met de Landstormwet. Na afloop van het comité-generaal is er openbare vergadering. Gemengd Nieuws. EEN FANTASTISCH VERHAAL. Door een agent van politie werd Maandagnacht aan liet Scheveningsche strand een 18-jarige jongen sla pend aangetroffen, die, toen hij voor den commissaris stond, een zeer fantastisch verhaal deed. Hoe hij in Scheveningen.was gekomen, kon hij onmogelijk zeg gen Hij wist zich nog te herinneren, dat hij 20 Juli bij een bakker te Enschedé was werkzaam geweest. In den avond van genoemden datum aldaar rondwande lende. hadden een paar Duitsch sprekende heeren, die in een automobiel zaten, hem den weg gevraagd naar Winterswijk. De heeren hadden hem met allerlei praatjes in hun auto gelokt, waren met hem over de grens gereden en hadden hem later Duitsche stukken willen laten teekenen. Maar deze had hij, naar hij zich wist te herinneren, niet willen onderteekenen olgens zijn bewering was hij toen ergens in een huis opgesloten. Eerst had hij daa reik voedsel geweigerd, maar later had hij toch maar gegeten. Toen had men hem een drankje ingegeven, waarop hij geslapen had tot hij te Scheveningen gewekt was. De commissaris van politie tetnschedé, om inlich- ingen gevraagd, antwoordde, dat de jongen werkelijk ot de vorige week aldaar werkzaam was geweest. Van eene ontvoering of iets dergelijks was hem echter niets bekend. Het jongemensch gaf op te heetcn J Z. en zal, door de zorg der politie, naar den Helder worden overge bracht. EEN RUS GEVLUCHT. Aan de Belgische grens bij Borkel en Schaft (Lis Maandag een Rus aangekomen. De man is in de Mas- soerische meren gevangen genomen en werd naar het Westen vervoerd om grondwerk te verrichten. Nie mand kon met den vluchteling spreken. Een muzikant snee'de het Russische volkslied, waarop de man en- thusiaste uitroepen deed. Hij is naar Amsterdam ge bracht. F.EN GEMEENTE-SECRETARIS. Te Nederweert, een Limburgs dorp van 6000 inwo ners, doet zich het eigenaardige, tevens bedroevende geval voor dat een bierbrouwer, wiens zaken niet al te best marcheerden en die absoluut geen verstand heeft van gemeentezaken, is benoemd tot gemeente-se cretaris. 't Gevolg van de benoeming is al geweest, dat de burgemeester, een niet zeer krachtige persoonlijkheid, die 't niet aan wil en niet aan durft om bijgestaan door den nieuwen secretaris, de gemeentezaken te behande len, met ingang van 1 September ontslag heeft ge vraagd. Verder heeft een der wethouders, die niet de risico wil loopen om, bij afwezigheid van den burge meester, met den nieuwen secretaris te moeten samen werken, te kennen gegeven, dat hij niet voor een herbo noeming in aanmerking wil komen. En eindelijk heb ben de ambtenaren en de volontair ter secretarie beiden hun ontslag genomen, zoodat de nieuwe titularis al leen op het raadhuis zit, ter behartiging van de ge meentebclangen, waarvan hij niet op de hoogte is. DE GLAZEN BOLLEN. De hoofd-commissaris van politie te Amsterdam brengt ter kennis, dat deze dagen een viertal glazen, oogenschijnlijk ledige bollen, waarvan sommige van touwwerk voorzien, aan het Noordzeestrand zijn ge vonden, naar Amsterdam medegenomen en bij de poli tie alhier zijn gedeponeerd. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat dergelijke bollen gevaar kunnen opleveren, Verzoekt de hoofdcom missaris (na dienaangaande het advies te hebben inge wonnen van de Directie der Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug) aan ieder die hier ter stede op eenige wij IMNT ZSSSE

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1