Telegrammen van lieden. Van het oostelij k oorlogsterrein. Van feet westelijk oorlogsterrein. Van feet zuidelijk ooiiogsterrein. TEE ZEE Varia, ze in lief bezit van een of meer dier voorwerpen moebt komen d»-p onmiddellijk aan bet nafl?tbi]ztjnd pol.Uk- bureari te deponeeren na ze tevoren met de meeste voorzichtigheid met houtwol, watten of iets dergelijks In een kistje op dergelijk voorwerp te hebben verpakt, en wel zoodanig, dat ze in het voorwerp, waarin ze ver pakt zijn, niet kunnen bewegen. Het verdient voorts aanbeveling te zorgen, dat de bollen niet kantelen weshalve verzocht wordt, ze in één- zelfden stand te vervoeren. Bovenstaande waarschuwing houdt verband met de mogelijkheid, dat de bollen, door tengevolge van een stoot of slag te springen, aanleiding kunnen geven tot verwondingen door glassplinters. Ook de hoofdcom missaris neemt aan, dat hier niet aan gasbommen moet worden gedacht. Intusschen zullen dienaangaande aan de Hembrug proeven worden genomen. WAARSCHUWING. De Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam waarschuwt tegen de „Nederlandsche Nijverheid der Blinden, Werkverschaffing aan hulpbehoevende oog lijders" en de Nederlandsche centenvereeniging voor hulpbehoevende ooglijders", welke voortgaan met het innen van bijdrage ten eigen bate. KORTE BERICHTEN. Te Bourtange (Gr.) zijn twee landweermannen wegens smokkelarij van suiker aangehouden. Te 's-Gravenhage schoot een sergeant zich bij het schoonmaken van zijn geweer door de hiel. De ko gel ging door de vloer der zaal en bleef in den muur van de daaronder liggende keuken steken. Een militair, wonende te Hoogvliet, wilde zich in genoemden plaats op den in beweging zijnden snel trein begeven, met het noodlotting gevolg, dat hij er onder geraakte en dood werd opgenomen Te Ede worden pogingen gedaan om de plaats gehad hebbende raadsverkiezingen ongeldig te ver klaren op grond dat de waarnemend burgemeester toen niet den geheelen dag aanwezig was om de can- didaatslijsten in ontvangst te nemen. Voor de Haag&che rechtbank stond terecht een werkman, die een handwagen gestolen zou hebben te- Leiden. Een der getuigen weigerde den eed af te leg gen, waarop bekl. wera vrijgesproken Te Rotterdam is een kindje van 4 maanden in de wieg door een rat gebeten en ernstig verwond. Te Winschoten kreeg een boerenknecht bij het eggen een klap van het paard tegen 't hoofd. De man verkeert in levensgevaar. Maandag passeerden boven Ameland niet minder dan vijf luchtschepen. Bij Enschedé is op Nederlandsch grondgebied aangekomen een Engelsche vlieger, die op 10 Juli uit het gevangenkamp te Neuenkirchen gevlucht was. In den Maasérichtschen gemeenteraad wezen en kele leden op de stijl van het in aanbouw zijnde rijk3- p istkantoor, die de geheele omgeving ontsiert Voor otesten bij de regeering was het al te laat. Een 53-jarige doove koopman in sinaasappelen bekend straattype te Groningen is door de elec- ische tram van lijn 4 aldaar overreden en gedood. Te Breda vielen twee knapen spelend te water. Een werd gered, de andere verdronk. In een gisteren voor de rechtbank te 's-Ora- venhage behandelde zaak, weigerde sen getuige den eed af te leggen, op grond dat hij tot geen kerkge nootschap behoorde. De bekl. werd onmiddellijk vrijgesproken. Een Rotterdamach groothandelaar In tabak zag zich, omdat hq zich minder aangenaam had uitge laten over von Weddingen, de leverantie voor de Oostenrfjkacta-Hongaarsche tabakaregie onttrokken. Een aanzienlijk bedrag, door hem hierna voor het Oostenrijksche Roode Kruis aangeboden, werd ge weigerd. Te Heerlen en Kerkerade zullen interneerings- kampen worden Ingericht voor de geïnterneerden mijnwerkers, die dan daar In de mijnen aan 't werk kunnen worden gezet. Bij Bocholtz is een Dultach deserteur, behoo- rende tot de luchtvaartafdeeling, over de grens ge komen, door door de korenvelden ta sluipen. In militaire kringen gaat het gerucht dat mijn werkers, die onder ae wapenen zijn, weldra met groot verlof zullen gaan, om hun bedrijf weer uit te oefenen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Nr. 1852 f 20,000; nr. 18395 f Ï000ns, 7097 en 9704 elk f 1000nr. 5780 f 400nr. 20938 f 200 na. 769, 9091, 2839, 15313 en 16114 elk f 100. STADNIEUWS. - DE INBRAAK BIJ JHR. DE BEIJER. Na een uitgebreid onderzoek is het aan den inspec teur van politie, den heer van den Berg, in samenwer- king met de Amsterdamsche en Haagsche recherches, gelukt te 's-Gravenhage een der vermoedelijke aaclers van den inbraak ten huize van jhr. de Berijer, (Deke- ma-State) aan den Rijksstraatweg, alhier, te ontdek ken. In de woning van den verdachte, die een bijzon der berucht en gevaarlijk individu is, werd btj de huiszoeking een vblledig stel inbrekerswerktuigen ge vonden, terwijl verscheidene aanwijzingen voor zijn schuld werden gevonden Vermoedelijk is hij dezelfce persoon die ook bij minister Treub inbrak. In verband de Alkmaarsche inbraak ia hij gearresteerd, zoodat hij thans in voorloopige hechtenis zit en spoedig naar hier zal wordien gebracht om door den rechter van instructie te worden gehoord. AFSCHAFFING NACHTARBEID IN HET BAKKERSBEDRIJP. u Inzake de afschaffing van den nachtarbeid In het bakkersbedrijf Is het niet gebleven bij de uitvoerige polemiek, welke onlangs In dit blad Is gevoerd. Gisteravond toch hebben bakkerspatroons hier ter stede een druk bezochte vergadering gehouden, waarin na ampele bespreking, en wel met algemeene stemmen, in beginsel besloten Is tot afschaffing van nachtarbeid over te gaan. Nu is een beginselbesluit wel is waar nog geen definitief besluit, maar dat het den bakkerspatroons metterdaad ernst is en zij de zaak liefst spoedig tot een einde willen brengen, werd er staande de vergadering een eommissie be noemd, waarin zitting hebben ae heeren J. Bel, J. de Jager, j. M. Jansen, A. Overtoom, W. Q. E- Valk. Wie hetgeen over dit onderwerp in dit blad is geschreven, heeft gevolgd, zal overtuigd zijn van het groote belang dat er zoowel bij bakkerspatroons als bakkersgezellen bij de afschaffing van den nacht arbeid is betrokken. Natuurlijk zit er echter heel wat aan vast voor het zoover is. Moge de commis sie met hare voorbereide werkzaamheden dusdanig vorderen, dat het op welke wijze dan ook het er spoedig toe zal kunnen komen EIND-EXAMEN R. H. B. SCHOOL. Van groep 3 (geëxamineerd 2628 Juli) zijn alle udidaten geslaagd, n.l. van Alkmaar: W. Nieuwland, Schellinger, H. J. Vonk Jr., P. H A. IJspeert; van oorn: P. Bronkhorst, H. C. Jelgersma, C. W. Keur H, Lau; van Haarlem: mej. M. Kruseman, mej. I. G. A Nije, mej. P. M. Romeijn, H. FL F. Schwar- zinger, F. J. J. Trapman, W. J. B. Versfeit, W. E. van Wpvjrett, Eng Tjcei Anjj; vin den F°kler: de dames H Pck<r> 'T l H-W.>gérditijnvsti Taan&m: W. (B Asscher, F. J A Bruins, mej F Honig, J. C vin Santen en van Amsterdam: H. J. E. M. Hamer, A. T. Kilsdonk, H. A. M. Lausbergh BENOEMD. Door den Schiedamschen gemeenteraad is met 19 stemmen tegen 2 op no. 2 benoemd tot directeur van de gasfabriek, de drinkwaterleiding en het elec- triciteitsbedrijf de heer W. K. M- de Kat, directeur van de gasfabriek en het slectriciteitsbedrijf alhier. VRIJSTELLING VERLEEND. Voor den tijd van 1 jaar is bij Kon. besluit als nog vrijstelling van den dienstjbij de militie verleend aan H. L. Dekker, zoon van de weduwe J. Dekket, geboren Koster te Alkmaar, zulks met vernietiging van een afwijzende beschikking van Ged. Staten vae Noordhoüand. GESLAAGD. De heer P. Jonker, onderwijzer te N.-Scharwoude, leerling van den gemeentelijken Hoofdactecnrsus alhier, slaagde gister te Amsterdam voor hoofdacte. Bij het te 's-Gravenhage gebonden vergeliikend- rangscnikkend toelatingsexamen voor de Marine- machinistenschooi te Hellevoetsluls, slaagde als No. 2 de heer P. R. Huisman, alhier. De heer J. Overtoom, leeraar aan de Ambachts school alhier, is geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen M. O. acte Md. GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS. Over de uitvoering der verordening wordt in het verslag o a. gezegd: De oorlogstoestand die in het begin der maand Au gustus intrad, deed zich al heel spoedig op de arbeids markt gevoelen en deed bij de Regeering weldra het plan rijpen tot het nemen van buitengewone maatrege len tot verzachting van de te verwachten gevolgen van den crisis, met behulp en steun van Rijkswege. Het ge volg van de beraamde maarregelen van Minister Treub was Zijne circulaire van 22 Augustus 1914, waarbij door Zijne Excellentie een „noodregeling" was vastge steld, op den grondslag van een uniform uitkeerings- tarief voor alle aangesloten vereenigingen, mits vol daan werd aan bepaaldelijk gestelde eischen. Deze noodregeling, over het ontwerp waarvan ons bestuur is gehoord in eene afzonderlijk daarvoor belegde vergadering van 11 September werd dit ontwerp be handeld werd door den Raad aanvaard in zijne ver gadering van 23 September 1914, toen eene „bijzondere regeling ter tijdelijke vervanging voor zooveel noodig van de bestaande werd vastgesteld (Gem. blad No. 460) In eene daarvóór op 15 Augustus 1914 belegde vergadering had dit onderwerp reeds een punt van gedachtenwisaeling bij ons bestuur uitgemaakt en was een gunstig advies aan Burg en Weth. uitgebracht,, waarin tegenover enkele denkbeelden van den Minister eene andere opvatting werd gehuldigd. Uit een later door B. en W. aan ons ter kennisneming toegezonden antwoord van genoemden Minister bleek ons, dat aan sommige van onze bedenkingen kon worden tegemoet gekomen, o. a wat aangaat het verstrekken van gelden te goeder rekening, hetgeen niet eerder zou behoeven te geschieden dan wanneer de werkloozenkas tot het doen der uitkeeringen niet langer in staat bleek. Aan de besturen der aangesloten vereenigingen werd, nog vóór dat door den Raad ter zake eene be slissing genomen was, in verband met de inwerking treding der noodregeling op 7 September 1914 een schrijven gericht, waarin 's Ministers regeling in hoofdzaak was neergelegd, opdat de gemelde besturen met den te wijzigen toestand, voor het geval zij tot de regeling wenschten toe te treden, reeds van den begin ne af rekening zouden kunnen houden. Van alle op 7 September aangesloten vereenigingen kwam de mededeeling in, dat zij ook voor de noodre geling wenschten te worden ingeschreven Na het van kracht worden dezer regeling werden nog 6 vereenigingen ingeschreven. De getroffen maatregelen hebben inderdaad in eene groote behoefte voorzien en zij voorzien daarin nog. Omtrent de vraag, of een werklooze al dan niet als kostwinner kon worden aangemerkt, rees maar in een enkel geval eenige moeilijkheid. Het betrof hier een ge zin van eene weduwe, die twee zoons had welke als inwonende kinderen van hunne verdiensten haar finan cieel steunden. Ons bestuur besliste dat in het alge meen als regel moest worden aangenomen, dat de oudste zoon als kostwinner behoorde te worden aan gemerkt. Desniettegenstaande werd ieder geval steeds op zich zelf beoordeeld. Tot verschil van opvatting ga ven de genomen beslissingen geen enkele maal aanlei- ding. Namens het bestuur van een aangesloten vereemging werd ons gevoelen gevraagd of kon worden toegelaten aanzuivering van contributie door een werkloos nog geen drie maanden contribueerend lid over den tijd der werkloosheid, teneinde c>p deze wijze te eerder, n 1. na afloop van de contributie-storting over drie maanden, recht op uitkeering te kunnen erlangen Het spreekt vanzelf dat ons antwoord ontkennend luidde, omdat, om recht op uitkeering te hebben, werkende le den minstens gedurende drie maanden hunne contri butie als zoodanig moeten hebben betaald. Van de andere zijde werd de vraag gesteld of iemand recht op uitkeering had, indien hij zijn werk neerlegde, oindat zijn loon bij behoud van denzelfden werktijd werd verlaagd. Het betrof hier eene beslis sing omirent de vraag of in zoodanig geval „passen de" arbeid zou zijn geweigerd beneden het plaatselijk standaardloon. Omdat de persoon, waarop de vraag betrekking had, vermoedelijk arbeid verrichtte onder de werking van een collectief arbeidscontract, was ons bestuur van oordeel, dat het bij dit contract bepaalde standaard- loon al is dit niet voor alle werkzaamheden gelijk als basis moet «trekken, ook voor het geval het be treft een werkman die, aanvankelijk werk verrichtende dat hooger beloond werd, daarna wordt gezet aan ar beid, waarvoor een lager loon is bepaald. Wordt ge weigerd tegen dit lager loon te werken, dat dan als standaardloon voor dat werk is te beschouwen, dan zal noch op uitkeering noch op bijslag aanspraak kunnen worden gemaakt. GEVESTIGDE PERSONEN. G. van Esseveld, n.h., Stuartstraat 28, Oudorp A. B. Pool, n.h., dienstbode, Kennemerstraatweg 14, Barsingerhorn. L. J. F. van Amstel, n.h., kruidenier, Gashouderstraat 18, Haarlem. N. Oostrom, r.k., win kelbediende, Houttil, Hoorn. P. J. van der List, n.h bouwkundig-opzichter, Laat 197, 's-Gravenhage. IJ. Smorenberg, r.k., dienstbode, Kanaalkade 2a, Amster dam. D. Mentz, n.h., Nieuwlandersingel 64> Texel. B. Smit, n.h., Geestersingel 19, Heerhugowaard. W. C. van Dijk, n.h., dame van gezelschap, Kennemerstraat weg 75, Zoelen. N. Groot, u h., dienstbode, Nieuwe- sloot 2, Akersloot. W. C. Bus, n.h., bakker, Dirk Dui- velsweg, Velsen. W. Uffehe, n.h. en r.k., sigarenma ker, St. Jacobstraat 30, Purmerend. J. A. Hersbach, rk., spoorwegarbeider, Koningsweg 74, Rotterdam. F. van der Laar, n.h Heerenstraat 7a, Hoorn J. J Boekholt, n.h., huishoudster, Stationsweg 26, Schoorl. H H Har, p f?., schipper, Verdronkenoord 41, Rot terdam W DcVker h., verV.-slnmd!ge, Spoorstraat 65a, Rotterdam Wed j. Gorter, n.h., Spoorstraat 6, Wijk aan Zee en Duin. A. Knijper, n.h., dienstbode, Sdieteldoekshavea Texel J. van den Berg, n.h., sigarenmaker, Klein Nieuwland 37, Rhenen. H. F. van der Kruis, r.k., sigarenmaker, Druivenlaan 44, Bus- sum. M. Kuiper, r kelectricicn, van der Woudestraat 43, Assendelft. P. H. j du Crocq, n.h., Laat 120, Gas- tricurn. A. Berendsen, r.k., Zulderhoutlaan, R. W. Hoorn, j Nooij, r.k., liefdezuster, R. C. Weeshuis, Rotterdam. M. Brouwer, n.h., Diaconie N. H. Gemeen-< te, Nibbixwoud. C. C. M. Heezins, r k., liefdezuster, St. Elisabethgesticht, Delft. WEEKBLADEN. „Pak me Mee" heeft dezen keer op de voorpagina een treffend staaltje van ïameraadschappelnkheid, een verkenn ingspatrouiite in het Argcauerwoud vindt een gewond kameraad, dien zij, na verbonden te heb ben, met zich mee voeren, om hem naai- de Roode Kruisaf deeling te brengen Een Indrukwekkende fo to van de begrafenis van den Zee-schilder H. W. Mes dag te 's-Gravenhage, foto's van het bezoek van Prins Hendrik aan Goes, kiekjes van het tuinfeest te Scheveningen en verder de prachtige oorlogskieken voltooien deze fraaie aflevering. „De Prins" driikt op de eerste bladzijde af het por tret van den nieuwbenoemde» tijdeiijken Nederiand- schen gezant bij het vaticaan, Z. Exc Mr. W. H. Re- gout. verder bevat deze aflevering kiekjes in het Ne der landsche schoolmuseum te Amsterdam, het be zoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam en behal ve bui ten landsche oorlogsfoto's ook nog kieken van onze eigen jongens aan t werk. In de Groene Amsterdammer schrijft dr. Van Eeden eeu artikel over den mislukten propaganda-avond van Volksweerbaarheid, 22 dezer te Amsterdam gehouden, waar hij zelf gestaan heeft tusschen officieren, sabels, ge-uniformde jongelui onder oranje-vanen, een mili tair fanfarecorps. De schrijver merkt o. m. op, dat de weerbaarheids-propagandisten moeten begrijpen, dat ais Nederland zich wapent, dit geen aanleiding is voor feestelijk vertoon, gem reden tot geestdrift of verheffing, maar een sombere, zware plicht, die de diepste zelfverloochening vergt Voorts betoogt hij. dat wie oprecht en waarachtig weerloosheid wil, zich martelaarschap oplegt En wanneer een kleine min derheid door haar drijven, haar oppositie, haar gemis aan zelfverloochening de meerderheid van het volk wil dwingen tot het martelaarsschap, dit een vreeslij ke en verfoeilijke onrechtvaardigheid is. Een minder heid, zegt de schrijver, die mi meerderheid wil belet ten zich te verdedigen, plee&l gruwelijk onrecht Op een vraag deelt dr. van Eeden mede, dat de schrijver van het werk J'accuse is eer: oud-coosul-ge- neraal van Duiischiand ki Zwitserland. Prof. Kernkamp behandelt in het buiteniandsch overzicht Zweden Neptunus bespreekt de nieuwe kruisers voor onze vloot, Bobeldijk schrijft over den schilder Jan Vet, Toos Brondgeest over nieuw speel goed. Braakensiek toekende hét „restaurant der Grand Balkan," Wybo Meijer den vertolker van het levenslied Pisuisse. CORRESPONDENTIE. J. B. ea L. v. d. B. Uw stuk moet U naar het andere blad zenden. Het is ter Uwer beschikking. DUITSCH COMMUNïQUé. BERLIJN, 28 Juli. (Westelijk oorlcgstooneel). Ten Noord-Oosten van Souchez werden enkele deelen van de vijandelijke stelling, welke in vroe gere gevechten in de handen der Franschen ble ven, door de Silezische troepen stormenderhand genomen. in de Vogezen hebben op de linie Lingekopf- Barrekopf verbitterde gevechten plaats. Fransche aanvallen werden door tegenaanvallen welke ver schillende uren duurden teruggeslagen. 'Daarbij zijn ook de stukken loopgraven van de Lingekopf, welke gisteren verloren zijn gegaan, op een klein gedeelte na door ons tergveroverd. (Oostelijk). Tusschen Mitate en de Njemen werden gisteren nog ongeveer 1000 verdwaalde Russen gevangen. Ten Oosten en Zuid-Oosten wan Roshan schrijden onze aanvallen voorwaarts. Goworowo werd-genomen. Ten Noorden van Serosk, ten Zuiden van de Narew ea ten Zuiden van Nasielsp zetten de Russen hun tegen-aanvallen voort. Zij mislukten volkomen. De vijand liet bij Roshau 2500 gevangenen en 7 machine-geweren achter. Ten Westen van Blonie werd de plaats Piercenow stormenderhand genomen. in de streek ten Zuid-Westen van Goera-Calwa- rija wordt gevochten. (Zuid-Oosielijk oorlogstooneel). De toestand bij de Duit;-, he troepen is in het algemeen onver-' auderd. RUSSISCH COMMUNïQUé St. PETERSBURG, 28 Juli. (Officieel). Com muniqué vau den 25sten Juli: In de kuststreek had een kanonnade plaats. Een van onze motor- booten heeft een geladen Turksch vaartuig tot zin ken gebracht. De vijand blijft tegenstand bieden in de streek van Buch. Een van onze heldhaftige cavalerie-regimenten heeft eeu onstuimige charge gemaakt en twee Turksche compagnieën neerge sabeld en het overige gedeelte van den vijand naar den rechteroever van de Euphraat terugge worpen. Overigens werd er niet gestreden. ST. PETERSBURG, 28 Juli. (Hbid.). Rap port van den generalen staf In den toestand opiiet gevechtsterrein tusschen Drina en Njemen is geen wijziging gekomen. De gevechten tusschen cavalerie en voorhoeden duurt voort. Ten zuidwesten van Korono werd de vijand ia den nacht van 25 op 26 Juli teruggeslagen over de rivier de Jessia. Op het Nareffront ontwikkelde de strijd zich op 25 en 26 Juli met toenemende verbittering in den sector van het dorp Dobrolenka tot de omgeving van de vesting Novo Georgiewsk. Het vijandelijk offensief op den linkeroever van den Naref is te gengehouden door onze krachtige tegenaanvallen Vele dorpen en bosschen zijn afwisselend in han den van onze troepen en van de Duitschers, De slag woedde bijzonder hevig in het bosch ten oos ten VcUi Rocimr. nv de-,, avonc, van »i6 Ju,, ww&p de vijand op dit front sterke reserves in de» strijd ten noorden van de vesting Serotsk, Op beide oevers van den, Naref deden wij mei'succes aanval len, waardoor wij eenige afdeelingen van den vij and tot een wanordelijken terugtocht dwongen. Bij het dorp Zeppelin maakten wij 700 Duitsdim krijgsgevangen, terwijl wij eenige mitrailleurs ver overden. Een tegenaanval van den vijand uit het t dorp Konstantinof werd afgeslagen met behulp van gepantserde automobielen. Aan den linker Weichseloever wierpen wij in den vroegen morgen van 26 Juli met de bajonet den vijand terug, die een aanval trachtte te doen op het front NaöarshinPiasetschno (ten zuidoosten van Warschau). Tusschen Weichse' en Wjepr is het rustig. Ten oosten van de Wjepr tot den Boeg wordt de strijd voortgezet. In de lijn RakoioupyMaidan Óatrovski deden de Duitschers in dea avond van 26 Juli aanvallen met aanzienlijke strijdkrachten, waarbij zij een gedeelte van onze veldwerken na men; zij werden in een tegenaanval teruggewor pen. De aanvallen der Duitschers ten noorden van Groebeschof worden met bijzondere heftigheid voortgezet, maar zij worden alle afgeslagen. Bij het dorp Annopal deden onze troepen een krachii- gen tegenaanval. Aan den Boeg wordt hevig gevochten in de lijn SokalPotourjiaja, waar de vijand een gedeelte van zijn troepen overbracht naar den rechteroever. Tusschen Dnjester en Proeth deed de vijand op zich zelf staande aanvallen, welke zonder gevolg bleven FRANSCH AVONDCOMMUMIQUé - PARIJS, 28 Juli. (Officieel). Het artillerie vuur in den sector Souchez was zeer hevig. Atrecht weid tot tweemaal toe g«;bombardeerd. Et brak een brand uit, die evenwel spoedig gebhsschi koa worden. In de geheele Argonne had aen hevige kanonnade plaats. De Franschen slaagden er in de versterkte hoogte 200 meter hoog en twee kilo meter lang die de Fechtvallei beheerseben te ne men. Meer dan 100 krijgsgevangenen werden ge maakt. ITALIAANSCH COMMUNïQUé. ROME, 28 Juli, (Officieel). In het dal der Daona hebben wij de hoogten aan de rechterzijde thans geheel in ons bezit, door de bezetting van Monte Lawaneh en de Cima Pis&ola. In dé streek van Montenero duu.rt een verbitterde strijd voort. Op het Carsteplateau wordt eveneens hardnekkig gevochten. Onze troepen slaagden er in om een sterke stelling op de San Michele te amen, dte een groot gedeelte van het plateau beheersebt, maar wij moesten een weinig terugtrekken wegens het hevig artillerievuur van den vijand. Wij heb ben vorderingen gemaakt aan de hoogte van San Martino en verdreven den vijand uit de loopgraven door een bajonetgevecht. Wij hebben een stelling aan de Monte Seibusi genomen. Daarbij maak ten wij 32 officieren en 3200 man gevangen, en 5 machinegeweren, twee t-ommonwerpers, eed groot aantal geweren munitie, en levensmiddelen buit. SCHEPEN VERONGELUKT STOCK1IOLM, 28 juli. (Part.). Hier is bericht omvangen, dat twee finsctie sdiepeu buiten Ar- ciiange! verongelukt zijn. Een daarvan, de „Ura- qia'stietjjp een mijn. De leden der bemanning konden worden gered. EEN VERBRANDDE NOORtsCHE BARK. LONDEN, 28 Juli. uei ueeuscm stoomschip „Else" heeft, ter hoogte van de Taynemonding de equipage der Noorsche bark „liamuz", die Zon dag door eeu Duitsdie onderzeeer in de Noord zee in brand werd geschoten, aan wal gebracht. EEN BENOEMING. BERLIJN, 28 Juli. De „Voss. Zeitung" meldt, dat professor Magnus uit Utrecht is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar en directeur vau het pliarmaceutiscir coiogtsch instituut te i ialle, iu plaats van den overleden professor Harnack. DE GEDENKDAG VAN DEN OORLOG. BERLIJN, 28 Juli. (Part.). De „Berliner Neueste Nachrichten" verneemt dat de Rijksregeo ring den gedenkdag van het uitbreken van den oorlog niet onopgemerkt voorbij zal laten gaan, doch eenige woorden tot aanmoediging en nopens het gerechtvaardigde van den oorlog tot het volk zal richten. Indien het blad goed is ingelicht, zal de Keizer zichzelf tot het Duitsche volk wenden. DE VEREENIGDE STATEN £N DUITSCHLAND. LONDEN, 28 Juli. (Part.). Naar een uit San Fransisco komend bericht meldt, heeft Bryan ver klaard, dat de Vereenigde Staten niet het recht hebben Duitschland of eenige andere Europeesche mogendheid den oorlog te verklaren DE GOUVERNEUR VAN CUBA VERMOORD. PORT AU PRINCE, 27 Juli. (Hbid.). Muitende Regeeringstroepen vielen het paleis van den Presi dent aan en staken dat in brand. De president vluchtte naar het Fransche gezantschap en de gou verneur zocht een schuilplaats bij den gezant van San Domingo. De gouverneur had op heden de executie gelast van alle politieke gevangenen, ten getale van 160, die, bij het uitbreken van de revolutionaire bewe ging, in handen van de Regeering waren. I ot de slachtoffers behoorde ook de ex-president Zaïno- Toen het volk van den moord hoorde was het ui terst verontwaardigd. Het gepeupel drong het ver-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2