DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN naar De Wilde Oljjf. t|jdelfjke leeraren Aangifte van Leerlingen. No» 174 Honderd ën zeventiende Jaargang. 1915 WOENSDAG 28 JULI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER &.ZO.ON, Voordam C 9. te ALKMAAR. Aan de HANDELSDAGSCHOOL met 3-jarigen cursus (Directeur de heer A. VERSTEEGE) en (of) aan de met September te openen HANDELSSCHOOL met 2-jarigen cursus worden tegen September a.s. gevraagd i voor de vakken: boekhouden (13 uur), handelsrekencn (12 uur), wiskunde (10 h 15 uur), Nederlsndsch (8 uur), geschiedenis (12 uur) en Duitsch (8 uur)combinatie van vakken is mogelijk. Bezoldiging f 100f130 per wekelijksch lesuur, period, verh. inbegrepen. Nieuwe salarisregcling wordt voorbereid. Geen persoonlijk bezoek dan na uitnoodiging. Inzending van stukken aan het Gemeentebestuur vóór 12 Augustus e.k. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het vol gens mededeeling van den Minister van Buitenland- sche Zaken, herhaaldelijk is voorgekomen dat Neder landers bij het overschrijden van de Duitsche grens moeilijkheden ondervinden, omdat zij in het bezit zijn van allerlei brieven en andere papieren, als ge tuigschriften enz. Dit bezwaar schijnt zich inzonder heid voor te doen ten aanzien van werklieden. Ter voorkoming hiervan is het gewenscht, dat personen, die zich naar Duitscbiand begeven, GEEN andere papieren medenemen dan het verelschte paspoort. Belanghebbenden kunnen hunne getuigschriften en andere dergelijke onmisbare stukken steeds per post aan een der Nederlandsche Consulaten zenden en ze daar weder afhalen. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Alkmaar, 27 Juli 1915. BINNENLAND. Ouders of verzorgers, die hunne of de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen hét onderwijs-aan de tegen begin September te openen Handelsschool niet twee-Jarigen cursus wenschen te doen vol gen, gelieven daarvan aangifte te doen aan den heer A, VERSTEEGE, Directeur der Handelsdagschool, schriftelijk vtfr 8 Augustus a,s. of mondeling op Maandag, Dinsdag, Donderdag of Vrijdag 2d, 27,29 of 30 juli a.s., des voormiddags van 101 li/a en des namiddags van 2 tot 4 uur aan het gebouw der Handelsdagschool, staande Nieuwesloot, hoek Doe lenstraat. Zij, die het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse eener H B. S. met 5-jnrigen cursus of het eindexamen eener H. B. S. met 3-jarigen cursus met goed gevolg hebben afgelegd of van eene daarmede gelijk te stellen inrichting van onderwijs, waartoe onder meer te rekenen is de Handelsdagschool te Alkmaar, zijn vrijgesteld van het toelatingsexamen. Voor nadere inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar den Directeur der Handelsdagschool voornoemd. Roman naar het Engelsdi. 45) o In zijn ongedurigheid ging hij naar het erkerraam, waarvoor hij een paar seconden bleef staan en, naar buiten kijkend, orde in zijn gedachten trachtte te bren gen. Terugkomend schoof hij een stoeltje dicht bij het hare, waarop hij dwars ging zitten, met zijn arm op de leuning er van. Men zag het hem aan, dat hij gaarne aan zijn gemoed lucht zou geven. „Je keurt het, geloof ik, af dat ik mij Evie's ontrouw niet meer aantrek, is 't niet?" „Ik keur het niet af. 't Verwondert mij misschien alleen." v „Het zou je niet verwonderen als je wist, wat ik heb doorgemaakt, 't Is moeilijk je dat uit te leggen „Waarom zou je dat ook probeeren?" ,,'k Zou 't graag probeeren, 'k wensch dat jij het weet. Weet je", ging hij voort, langzaam sprekend als om de rechte woorden te zoeken, ,,'t is grootendeels een kwestie van vooruitgang van ontwikkeling. Ver driet heeft twee phases. In de eerste komt je het lot, dat je moet dragen, erg hard voor, in de tweede merk je, dat je, na er tegen gekampt en er je doorgewerkt te hebben in een nieuwe sfeer komt, waar je, rijker aan ondervinding, alles veel grootscher en edeler vindt dan je het vroeger hebt gevonden. Waarschijnlijk zul je mij blufferig vinden als ik je zeg, dat ik mij daarin als 't ware omhoog voel geheven." „Neen, dat zal ik niet ïk ben overtuigd, dat het zoo is." Welnu dan, daar zijnde in de nieuwe wereld", hij 'schetste het visioen met een van zijn Italiaansche gebaren „ontdek ik dat om de een of andere re- Gemengd Nieuws. uit heerhu'gowaard; De Raad vergaderde gistermiddag ten 2 ure. Af wezig de heer de Boer. Ingekomen o. m. een schrijven van den heer C. Kroon, waarin hij mededeelde zijne benoeming als hooisteker aan te nemen. Een verslag van de Vereeniging van het Vakonder wijs in West-Friesland over het onderwijs aan de tee- kenschooi over 1914, werd voor kennisgeving aange nomen. Hierna kwam in behandeling een schrijven van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarin op uitvoerige gronden tot aansluiting werd verzocht. De contributie bedraagt )4 cent per inwoner. De heer Molenaar wees er op, dat volgens het door B, en W. aan den Raad verzonden schrijven, B cn W. van meening zijn, dat aanfluiting niet zoozeer ia het belang van de gemeente is. Ook de contributie komt B. en W. wat te hoog voor. Spreker meende echter, dat er wel redenen zijn tot aansluiting en wees op de belangen bij een gemeentelijke credietbank. De heer Met verklaarde zich er voorloopig wel me de te kunnen vereen'gen, om niet tot aansluiting over te gaan,.aangezien deze vereeniging nog in wording is. Blijkt later aansluiting in "samenwerking met andere gemeenten mogelijk, dan was spreker daar wel voor. I lierna werd tot niet aansluiting besloten, waarna door de heeren Schilder, Blauw en Molenaar de ge loofsbrieven van de 'hieuwgekozen leden Overtoom, Kroon, Poland en den Hartog onderzocht werden. De heer Molenaar deelde namens de commissie me de, dat zij in orde waren bevonden ca adviseerde tot toelating, waartoe werd besloten. Hierna boden B. en W. de gemeente-rekening over 1914 aan. De gewone en buitengewone ontvangsten bedragen 72866 955, de gewone en buitengewone uitgaven 62402.065, zoodat het totaal-saldo 10464.895 was. Tot leden van de commissie belast met het nazien van deze rekening werden gekozen de heeren. Met, Blom en Schilder. Tot leden van de commissie belast met het behande len van de reclames tegen den hoofdelijken omslag werden de heeren Schilder en Met herkozen. De heer Met verklaarde deze benoeming niet te aan vaarden, de heer Schilder deed een zelfde mededeeling, waarop gekozen werd de heer Blom en na nog een nieuwe stemming de heer Wijnker. Hierop volgden een drietal stemmingen, waarna ten slotte de heer Schilder met vier stemmen gekozen werd verklaard. Het ontwerp-reglement van orde voor den Raad kwam hierna in behandeling. De heer Met stelde voor om hierin teyens de bepa ling op "te nemen, dat niemand meer dan tweemaal over hetzelfde onderwerp het woord voert, tenzij de vergadering daartoe verlof geeft. De voorzitter meende, dat een dergelijke bepaling reeds in het ontwerp was opgenomen. Toen dit niet het geval bleek, werd in overeenstemming met hei voorstel van den heer Met besloten. Overigens werd het reglement overeenkomstig het ontwerp van B. en W. vastgesteld. De heer Met stelde voor om dit reglement te druk ken en voor ieder raadslid verkrijgbaar te stellen. De voorzitter oordeelde drukken wel wat kostbaar, doch zegde toe, dat B. en W. op de meest voordeelige wijze ieder lid een afschrift zouden verstrekken den de kleine Evie ver achter is gebleven. Zij kon de eerste poort niet met mij doorgaan en evenmin de tweede of de derde, om niets te zeggen van de ande ren, die ik nog door moet. Je begrijpt toch, dat ik haar niet veroordeel of iets in haar laak, nietwaar?" Zij verzekerde hem dat „En toch moet ik verder. Er bestaat geen wachten of terugkeeren voor mij, zoomin als voor een ster vende. Om het even wie stilstaat of doorgaat, ik moet verder gaan. Als Evie de reis niet met mij kan maken, dan kan ik mij slechts verlicht gevoelen, dat zij zich bijtijds wist te bergen maar ik moet steeds verder. Ik kan niet achterom zien, kan z,elfs niet bedroefd zijn want ik kom in het nieuwe, groote land. Begrijp je wat ik bedoel?" Zij gaf te kennen, dat zij hem volgde. „Maar het ontdekken van een nieuw land neemt niets weg van het oude. De wereld wordt er slechts groo- ter door. Europa werd niet anders omdat men Ame rika ontdekte. Alleen kon het daardoor een land lee- ren kennen waar de bergen hooger waren, de rivieren breeder en de zonneschijn schitterender en waar het menschdom zich kon uitbreiden. Evie blijft wie zij was. Het eenige verschil is dat mijn oogen zijn ge opend voor een nieuw ideaal." Het was onmogelijk voor haar om niet te raden wat hij bedoelde Afgescheiden van zijn woorden spraken zijn ernstige oogen hun taal, terwijl hij zich naar haar toeboog als iemand die zich niet geheel kan beheer- schen. In de seconden van stilte, die nu volgden, was zij er zich van bewust, dat zij drie phases van ge moedsbeweging doormaakte, welke elkaar zoo snel op volgden, dat zij ze als 't ware tegelijk doorleefde. Een gevoel van onbeschrijfelijke vreugde bij de ontdekking dat hij haar liefhad, werd opgevolgd door de weten schap, dat haar woord van trouw jegens Conquest alle blijdschap moest te niet doen, terwijl haar de gedachte door 't hoofd ging, dat zij, na eenmaal met betrekking tot hem gedupeerd te zijn, niet moest riskeeren ten tweeden male zoo iets te ondervinden. Bij slot van re kening kou zijn nieuw ideaal wet iets of iemand zijn, Het reglement van orde voor de vergaderingen kwam hierna in behandeling en werd eveneens over eenkomstig het ontwerp vastgesteld. Hierna stelden B. en W. voor om gedurende den oorlogstoestand het voederen van herkauwende dieren met rogge strafbaar te stellen met een boete van hoog stens 25 of 6 dagen hechtenis. De heer Met wilde de bepaling uitbreiden tot de eenden. Dit werd overbodig geoordeeld, aangezien de vogels niet zoo gauw aan de rogge gaan eten. De voorzitter lichtte het voorstel toe cn wees er op, dat het in verband staat met het goedkoop beschikbaar stellen van de rogge door de regeering als volksvoed- sel. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangeno men. De voorzitter deed hierna mededeeling, dat ingevol ge de in vorige vergadering gevoerde besprekingen, B. en W. zich tot don vader van het Armenhuis had den gewend en dat zij deze bereid hadden gevonden om telefoonhoudcr te worden voor een salaris van 150. De heer Molenaar oordeelde de gedachte plaats voor de telefooncel zeer geschikt en verklaarde zich met het voorstel van B. en W. te kunnen vereenigen. De heer Met bracht B. en W. dank voor den be trachten spoed en de aan den Raad verstrekte toelich ting. De heer Pool veronderstelde, dat de vergoeding van 10 cent per telegram bedoeld was voor buiten de kom wonenden, spreker was er voor om de bezorging voor allen gratis te doen. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. in deze een beslissing wenschten voor te behouden. Hierna werd met algemeene stemmen besloten bij het Armenhuis een telefooncel te bouwen en de Ar- menvader als telefoonhouder op een salaris van 150 aan te stellen. Op een vraag van den heer Met deelde de voorzitter mede, dat op het adres van de bakkers later teruggeko men zou worden. De heer Molenaar informeerde naar de eventueele uitbreiding van het electrische net De voorzitter dteelde mede, dat B. en W. met het oog op de dure koperprijzen van meening waren, in dezen nog geen voorstellen te moeten doen. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmiddag 3 uur vergaderde de Raad dezer ge meente. Afwezig de heer R. Slot. De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Glas n de Does werden nagezien en in orde bevonden. De gemeente-rekening over 1914 werd aangeboden en zal worden nagezien door de heeren C. Slot, Ven •en de Does. Hierna werden besprekingen geopend inzake vesti ging van een Rijks post- en telegraafkantoor. De voorzitter bracht in herinnering een schrijven dato 4 Aug. van het vorig jaar van den directeur, of bezwaren omtrent deze vestiging bestaan. Daarop is toen geantwoord, dat onder aanbeveling van het be staande personeel niet het minste bezwaar bestaat. 12 Mei van dit jaar is opnieuw een schrijven ingekomen met verzoek te melden of de gemeente bereid is het ge bouw te stichten en het daarna aan het rijk te verhu ren, berekend tegen een rentevoet van 4)4 pet. voor het bouwterrein en 6)4 pet. voor de bouwkosten, mo gelijk met het oog op den toestand met eenige toege- die geheel verschilde van wat haar dwaze verbeelding gaarne geloofde. „Ik houd het er voor", zei zij onbestemd om maar iets te zeggen, „dat beproeving een eerste vereischte voor den mensch is om tot rijpheid te komen. Wij heb ben die noodig voor onze ontwikkeling, zooals bloe men en vruchten, wind én regen." „En er zijn dingen in 't leven", antwoordde hij snel „die een mensch niet kan zien als hij niet tot rijpheid is gekomen. Ik wensch jouw aandacht op dat punt te vestigen'. Het verklaart mij, 't is in zeker opzicht een excuus voor mij." „Je behoeft je niet te excuseeren," haastte zij zich te zeggen, „en ook verlang ik geen opheldering omtrent iets." „Neen, natuurlijk niet. Je stelt er geen belang in. Ik alleen doe dat. Ik geef er zelfs zooveel om, dat ik je aan 't verstand wensch te brengen waardoor het kwam, dat dat ik er vroeger niet om gaf." Zij had grooten lust hem tegen te houden, hem het zwijgen op te leggen, maar weer bedwong zij zich. De mogelijkheid bestond nog dat zij hem verkeerd begreep en haar trots was op zijn hoede. „Ik wist niet beter," barstte bij in naïef zelfverwijt uit, „en ik kon het edele, het fijne, toen ik bet zag, niet naar waarde schatten. Ik heb dat anders ook meerma len ondervonden en met hetzelfde resultaat, 't Was juist zoo, toen ik voor het eerst goede muziek kreeg te hooren. Ik kon die niet begrijpen het was voor mij slechts een verwarring van geluiden. Ik gaf de voor keur aan de liedjes en dansen van een operette, maar van lieverlede begon ik die laf te vinden. En toen ving mij oor iets op van de wonderbaarlijke dingen in de symphonieën die mij plachten te vervelen. Je ziet,, ik ben langzaam van begrip ik ben dom „Volstrekt niet," zei zij glimlachend. „Dat is een algemeene ervaring." „Maar ik ben zoo met alles. Ik ben zoo geweest ten opzichte van vrouwen. Ik placht aangetrokken te worden door een zeer ordinair soort. Er zijn jaren mee gemoeid geweest al de jaren, totdat ik nu drie en dertig ben vóórdat ik in zag, dat er maar één vol- moetkoming. Zoo deze regeling voor de gemeente te bezwaarlijk is, zou de gemeente geschikten grond kun nen aanwijzen en het rijk de kosten van grond en bouw dragen. Door den voorzitter is daarop geantwoord en 5 Juli wederom bericht ontvangen, dat de huur kan worden bepaald op een renteberekening van 6 en 6)4 pet. met een huurcontract voor 10 jaar vast. J.l. Donderdag is door B. en W. met den Inspecteur van gedachten gewisseld over de voorwaarden van uitvoering enz. Een 4-tal teekeningen van kantoren uit den omtrek, deels in aanbouw1, deels in bespreking, waren ter tafel, waaronder ook een voor Beemster, waar deze zaak reeds ettelijke jaren (men sprak van 10 of 20 jaar) aanhangig was. Daar het bouwen daar voor rekening van het rijk zal geschieden, stelden B. en W. voor het hier voor rekening van de gemeente te doen, om niet het gevaar te loopen, dat er jaren over heengaat. Gewenscht was een terreinbreedte van 18 meter, wat hier wel wat bezwaren zal opleveren. De kosten kunnen beloopen voor het gebouw van 19.000 tot 24.000, met den grond tot ongeveer 30.000. De heer de Does Informeerde of de huurverhouding overeen komt met gewone huurhuizen, of de verhuring over 10 jaar gewoon doorgaat en wie de eventueele uitbreiding en onderhoud moet betalen. De voorzitter merkte op, dat aflossing natuurlijk achterwege blijft, daar vooral tegenwoordig 5 pet. voor terreinkosten nauwelijks voldoende is. Met het leeningsplan voor de gasfabriek is verzocht tot 7 pet. annuiteit te gaan. Het rijk heeft zeggingschap over het inwendige, ■doch de gemeente blijft zeggingschap op het uitwen dige behouden. Het onderhoud zal bij huur voor re kening van de gemeente zijn. De heer de Does vroeg of het rijk het recht heeft na 10 jaren het percentage te verminderen. De voorzitter antwoordde, dat een en ander natuur» lijk voldoende omschreven moet worden, i Wethouder Kostelijk zeide, dat de Inspecteur heeft meegedeeld, dat het gewone regel is, het contract voor 10 jaar af et sluiten en dan later op dezelfde voor waarden met 5 jaar te verlengen. De heer C. Slot vond het een vreemde historie, daar ze het vorig jaar schreven, of de gemeente bezwaar had, dat door hen een Rijkskantoor werd gesticht en nu met het voorstel komen om den bouw vanwege de gemeente te doen uitvoeren. De voorzitter: Door ons is voorgesteld het voor re kening van de gemeente te doen, omdat het Rijk altijd zeer lang op zich laat wachten. Dit zien we nu weer aan de vergoeding voor militairen. Ten slotte spraken alle leden zich uit voor het stichten van gemeentewege. Een 10-tal terreinen werden genoemd, die eenigs- zins in aanmerking zouden kunnen komen, waarvan een drietal de geschiktste zijn. Een van den heer A. Dirkmaat ie breed 13 meter en zal te koop zijn voor 4500; van den heer: A. Glas breed 17)4 meter, te koop voor 8000, en een van den heer J. H. Wage naar, breed 14 meter, voor 5500 h 6000. Daar de Inspecteur er de voorkeur aan gaf in het centrum van den handel te blijven, zal hiervoor het gedeelte vanaf de veiling tot aan het spoor het meest in aanmerking komen. De voorzitter achtte nu de zaak genoeg besproken en vertrouwde, dat nu wel meer aanbiedingen zullen komen, nu de zaak publiek wordt. S'J maakt type is van den mensch evenals er maar één vol maakte uiting van ieder soort kunst bestaat. En dat type heb ik gevonden." Hij boog zich meer naar hem toe. Zijn gezicht straal de van een licht, dat haar voorkwam evenveel van geest drift als van liefde te getuigen. Met haar meerdere er varing op het punt van aandoening lokte dit ontdek ken van zich zelf, dat met zijn- ontdekken van haar was vereenzelvigd en iets naïefs had, een flauwen glimlach bij haar uit. „Je bent dan gelukkig te prijzen," zei zij met een air van gereserveerde vriendelijkheid. „Iedereen valt niet zoo'n geluk ten deel." „Dat is waar. Er is maar één man in de wereld die meer gelk heeft dan ik. En dat is Conquest" In haar plotselingen schrik schoof zij met haar stoel een weinig van hem af. Om haar agitatie te verbergen stond zij op, waarbij zij met haar hand een steun zocht op den rug van den stoel, waarin zij had gezeten. „Conquest zag wat ik niet zag vóórdat het te laat was." Hij was nu ook opgesprongen en ètond tegenover haar met stoel tusschen hen in. „Ik wou dat je niets meer zei," smeekte zij, echter zonder veel nadruk in haar woorden. Zij vond het be ter zoowel ter wille van hem als van haar zelf den con versatietoon te behouden. „Ik zie niet in, waarom ik niet zou spreken. Ik zal niets zeggen wat je kan hinderen. Ik weet (lat je met Conquest zult trouwen. Je hebt mij dat verteld, voor ik wegging en „Ik moet je er aan herinneren, dat mr. Conquest de beste vriend is, dien je hebt. Als je hoort wat hij voor je heeft gedaan, clan zul je merken, dat hem weer ver schuldigd bent dan aan iemand anders in de wereld." „Dat weet ik en ik ben de laatste om dat te vergeten. Maar het kan geen kwaad om tegen de vrouw die zijn echtgenoote zal worden te zeggen, dat ik nog meer aan haar dan aan hem verschuldigd beu." „Het kan mogelijk geen kwaad, maar als ik je vraag niet—" „Ik kan je niet gehoorzamen. Ik zou geen man zijn „O!"

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5