DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet oostelijk oorlogstmln. Van kt westelijk ooriogsterreln. Van kt zuidelijk oorlogstooneel. No. m 1915 DON 1)ERDA O 29 JULI 3h>]nlivr<l cu /ovenliondo ja;irga»ir. RboBoeiBeiiiipri par 3 maanden ft.Jr. p. post f 1.25. AMaotiapriis 16 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir, N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERFfls. COSTER4ZOON, Voordam CS. Telefoonnr. I ENGELAND. Uitbreiding van den Landstorm. NE DÉK LAND. ALKMAAR, 29 Juli. In hei Russische communiqué wordt gezegd, dat aan de Narew hardnekkige gevechten worden geleverd, zonder dat er wijziging in hei front komt, dat er tus schen Weichsel en Wieprz geen verandering van be lang is, dat elders pogingen van den legenstandei om door het tront te breken., mislukten. Hiermede wordt te kennen gegeven, dat er op bet Oostelijk oorlogstooneel feitelijk ook stilstand heeischt. De toekomst zal leeren, aan welke omstandigheden deze stilstand moet worden toegeschreven. Is hij het gevolg van terreinbezwarai, welke de invallende troe pen liicr ontmoeten, en weike de verdedigende legers ui staat stellen een hardnekkigen tegenstand te bieden of wel zijn ce Russen sterker dan de Duitsche commu- niqué's deden vermoeden en is hun munitiegebrek niet zoo groot als werd beweerd? Deze vragen zullen grootendeels zijn opgelost, zoo dra we weten cf de stilstand van thans den opmarsch der Duitsch-Oostenrijksche troepen heeft vertraagd dan wei verhinderd, of de succesvolle Russische te genstand dus ecu tijdelijk dan wel een blijvend karak ter draagt. Van het Westelijk oorlogstooneel zeggen de Fran- sclien, dat hun plaatselijk voordeeltje in den Elzas voortgezet wordt, de Duitschers daarentegen verkla ren, dat zij terugwonnen hetgeen in voorafgaande da gen verloren was gegaan. Op het Zuidelijk oorlogstooneel duurt de derde siag aan de Isonzo voort en het verschil in de inede- deeling van het verloop eveneens. Een raid van Ocstenrijksche kleine kruisers, gesteund door torpedobooten en watervliegtuigen, op den spoorweg bij Ancona, heeft voigens een Oostenrijkse!! bericht succes opgeleverd. Ter zee werden getorpilieerd de Engelsche stoom schepen „Mangara" (1889 gebouwd, groot 18200 ton), de „Hogarth" (1893 gebouwd, groot 1230 ton), de Engelsche smak „Westward'Ho", de Engelsche traw lers „Salacia" en „leemt", de Noorsche bark „Sagne- dalen", het Zweedsche stoomschip „Emma", de Deen- sche schoeners „Maria", „Neptunus" en „Lcna". De bemanningen werden gered. In het Britsche Lagerhuis heeft de minister-presi dent Asquith bij zijn voorstel om liet Huis te verdagen tut 14 October een algemeen overzicht van den toe stand gegeven. Hij bracht hulde aan de Russen voor hun heldhaftige pogingen, om den inval in hun land tegen te houden, en ook aan de Italianen, die hun doel wel zouden bereiken, dacht hij. Hij prees de Fransche en Engelsche legers in Frankrijk, dankte de vloot, die nu nog veel sterker was dan in het begin van den oor log en die de bedreiging van den handel door Duitscl.c onderzeeërs had afgewend, betoogde, dat Engeland veel munitie leverde, dat het groote contingenten naai de slagvelden moest zenden, dat er veel geld noodig was. Laster was het, aat het voik in Engeland en in de koloniën zich niet had opgeheven tot de hoogte van de omstandigheden, nog g rooter laster, dat de bond- genooten uiet teu volle waardeeren de Britsche mede werking aan de eindelijke zegepraal der gemeenschap pelijke zaak Overigens was hij van meening, dat de oorlog „nog eenigen tijd" zal duren. Minister Loyd George verklaarde, dat er 16 natio- nale munitiefabrieken waren ingericht, die werkten onder staatstoezicht, dat er nog tien fabrieken zullen worden gesticht, dat dan in overleg met Frankrijk een geheel nieuw en grootsch programma kan worden af gewerkt, dat wel is waar heel veel eischt, maar dat in staat stelt de legers zoodanig uit te rusten, dat zelfs de beste legers van Europa zich dan niet in eenig opzicht superieur kunnen verklaren voor zoover de oorlogsuitrusting betreft. In de „Novoje Wremya", een Russisch blad, wordt de vraag besproken of Rusland in verband met de be dreiging van Warschau ook vrede zou moeten sluiten Betoogd wordt dat vrede voor Rusland gelijk zou staan met vernietiging, daar de Duitschers uitgestrekte landstreken, een reusamtige oorlogsbijdrage en een voor Rusland schadelijk handelsverdrag zouden ei- schen en het geheele Slavendom zouden vernietigen Rusland zou verarmen, niet in staat zijn een leger en vloot te onderhouden, zoodat het tot het peil van Cln na zou dalen. Daarom meet, zoo luidt de slotsom, de strijd lot het uiterste worden voortgezet. Het is echter opvallend, dat een dergelijk, toch weinig moed gevend, artikel door de Russische overheid in het St. Peters- burgschc blad werd gedoogd. In de Nord. Allg Ztg. is een begin gemaakt met dc openbaarmaking van rapporten van de Belgische ge zanten te Berlijn, Londen en Parijs aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken te Brussel, in de jaren 1905—1914. Het heet, dat deze rapporten, die te Brussel gevonden werden, een vernietigend aan- klachts-materiaal bevatten tegen dc politiek der ver bonden mogendheden. Waar president Poincaré onlangs wees op den vre delievender; geest van 1 rankrijk en de Fransche poli tiek, uaar stelt de Norddeuische tegenover hel rapport van den Belgischen gezant baron Giilaume te Parijs van 16 januari 1014, waarin staat: „Ik had reeds de eer u mee te deelen, dat het de heeren Poincaré, Delcas- sé, Millerand en hun vrienden zijn, die nationalisti sche militaristische en chauvinistische politiek inleid den en voortzetten, waarvan wij de herleving hebben geconstateerd D:t is een gevaar voor Europa en België." Natuurlijk zijn zulke zinnetjes voor Duitsch binnen- landsch gebruik. Oi ze veel nut zullen stichten rnec- nen we te mogen betwijfelen men is over het alge meen in Duitschtand evenzeer overtuigd van Duitscn- iand'& vredenevende politiek en lankmoedigheid 'als men in de andere oorlogvoerende landen van het te gendeel overtuigd is. En in het neutrale buitenland zullen dergelijke publicaties ook heel weinig umicti- ten men heeft zich ook daar langzamerhand een overtuiging gevestigd, weike rnoeieiijk door deze en soortgelijke onthullingen aan het wankelen wordt ge bracht of wel vaster wordt Officieel wordt uit het Duitsche groot hoofdkwartier gemeld: Tusschen Mittau en de Njemen werden gis teren nog ongeveer 1000 Russen gevangen genomen. Ten zuid-oosten van Roshan gaan onze aanvallen vooruit. Novorowo is genomen. Ten noorden van Serozk, aan beide oevers van den Naref en ten zuiden van Nasielsk zetten de Russen hun tegenaanvallen voort, die echter volkomen misluk ten. Hier en bij Roshan werden 2000 gevangenen ge maakt en vielen 7 mitrailleurs in onze handen. Bij Warschau werd ten westen van Blonië het plaats je Pieroenof door ons bestormd. (Piercenof ligt 24 K M. ten westen van de fortenlinie vóór Warschau) In de streek ten zuid-westen van Gova Kalvarja wordt gevochten. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel is de toestand der Duitschers onveranderd, ten westen van de fortenlinie vóór Warschau Het Oostenrijksche legerbericht luidt: De vijand deed tusschen Weichsel en Boeg en bij Sokal een reeks hevige maar vruchtelooze tegenaanvallen Ten westen van Iwangorod liep een vijandelijke aan val dood in ons vuur. Het gisteren reeds ten deele vermelde rapport van den Duitschen generalen staf luidt: Ten noordwesten van Souchez werden 's nachts en kele gedeelten vaii onze loopgraven, welke na vroegere gevechten nog in Fransche handen waren, bestormd door de Silezische troepen Vier mitrailleurs werden buitgemaakt. In de Vogezen hadden op de lijn Lingeköpf veibit- terde gevechten plaats. Fransche aanvallen werden door een tegenaanval na een handgemeen door een tegenaanval na een handgemeen van vier uur afgesla gen. Daarbij werden alle eergisterenavond door ons verloren loopgraven heroverd. Het Fransche middagcommuniqué luidt: In de Argonne werd de kanonnade met groote kracht herva' Ten noorden van Souchez deden de Duitschers dezen nacht, na een heftig bombardement op verschillende punten van ons front, eenige aanvallen. Na een leven digen strijd werden zij uit de loopgraven geworpen, waarin zij hadden weten binnen te dringen, behalve op een punt, waar zij 20 meter van een sappe voor het Fransche front bezet hielden. Atrecht werd tweemaal gebombardeerd. Een beg:n van brand werd spoedig gebluscht. Een burger werd gedood. Soissons werd gebombardeerd in den avond van 27 Juli. In Argonne hevige artilleriebeschieting over het geheele front. Bij Fontaine aux Charmes poogden de Duitschers een aanval te doen, maar werden door ons infanteiie- vuur teruggeworpen. In de Elzas voltooiden wij de verovering van dc krachtig versterkte stelling van de Duitschers, 200 me ter hoog boven de Fransche loopgraven op den heuvel rug Lingeköpf—Schratzmanne—Barrankopf over een front van 2 K.M. Deze hoogten beheerschen het dal van de Fecht, evenals den grooten weg Notre Dame Troisepis. E>e Fransche namen eenige officieren en ruim honderd man van vijf verschillende rigimenten gevangen. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. Het Weensche communiqué meldt: Gisteren werd ook de aanval der Italianen op tiet Doberdo-plateau zwakker; slechts hier en daar on derhielden zijn nog hevig artillerievuur. Overigens doen zij op het oogenblik meer op zichzelf staande aanvallen, die echter zonder veel moeite afgeslagen worden. In de gevechten op groote schaal is dus een stil stand ingetreden Evenals de eerste eindigde ook de veel heviger veldslag in de streek van Görz met een volslagen nederlaag van den vijand, die ditmaal op een ongeveer 30 K M. breed gebied iusschen den Men te Sabctino en de kust, zeven corpsen met minsiens 17 divisies infanterie en mobile milities in het veld voerde en geen offers aan menschen en materiaal ont zag bij zijn pogingen om door te breken. De geschiedenis eerst zal de praestaties van onze ze gevierende troepen en van hunne aanvoerders in dezen slag op de juiste waarde schatten. DE HEER ASQUITH OVER DEN STAND VAN ZAKEN. De cersie minister Asquith deed gisteren in het La gerhuis het voorstel het Huis te verdagen tot 14 Sep tember en gaf daarbij een algemeen overzicht van den toestand. Mij verklaarde, dat de oorlog vermoedelijk nog wel eenigen tijd zou duren „Wij zouden ondankbaar en ongevoelig zijn," zoo zeide hij, ..zoo wij de onbeschrijfelijk dappere pogingen van onze Russische bondgenooten om den inval te kee ren en hunne stellingen ongeschonden te handhaven niet naar waarde schatten." (Luide toejuichingen) De heer Asquith verklaarde verder, dat in de geheele militaire geschiedenis geen schitterender voorbeeld van tucht en volharding te vinden is dan gedurende de jongste zeven weken door Rusland is gegeven. Omtrent Italië zeide minister-president onder toejui chingen: „Met de grootste bevrediging zien wij, dat onze nieuwe bondgenooten door een zorgvuldig voor bereide beweging voortdurend terrein winnen en zich een weg banen naar het doel, dat, naar wij gelooven, spoedig binnen hun bereik zal zijn." Wat Frankrijk betreft verklaarde hij, dat hij niet ge loofde dat er van het begin van den oorlog tot op d't oogenblik een tijd is geweest, dat beide legers bezield waren met een volkcmener, onbeperkter geest van broe der- en kameraadschap of vaster vertrouwen hadden gehad in de overwinning dan thans. Hij behoefde van de vloot niets anders te zeggen dan dat zij krachtig was geweest bij het begin van den oorlog en thans nog veel krachtiger. (Toejuichingen). Dank zij de geweldige activiteit van de vloot waren de zeeën schoongeveegd. De bedreiging met de onderzeeërs bracht geen nood lottig of wezenlijk nadeel toe aan den handel van Groot Britannië. De zeeën zijn schoon, de voorraden grond stoffen vloeien Engeland toe even overvloedig en even vrij ais ooit, en te oordeelen naar de verzekeringstarie- ven is Engeland even veilig voor ernstige aanvallen als in tijd van vrede. (Toejuichingen). Het deed den minister-president genoegen te kunnen verklaren, dat de recruteering ijverig wordt voortgezet en zeer bevredigende resultaten oplevert. De jongste rapporten waren de beste sedert geruimen tijd. (Toe juichingen). Minister Lloyd George heeft, geholpen door bekwa me raadslieden, de industrieën georganiseerd en daar mede de productie van de benoodigdheden voor een krachtige oorlogvoering, op een basis, waarvan men in de Engelsche geschiedenis nooit had kunnen droomen, maar die zou blijken aan de behoeften te kunnen vol doen. De heer Asquith richtte echter nog een waarschu wing tot het land. „Wij moeten niet denken," zoo zei de hij, „dat wij aan onzen nationalen plicht hebben voldaan, wanneer wij de noodige recruten aanwerven voor het leger of verschillende industrieën, die zich bezighouden met de vervaardiging van munitie. Op Engeland rust niet alleen de plicht de vrijheid der zeecn te handhaven en om groote contingenten goed uitgeruste manschappen naar de slagvelden te zenden, maar ook om in ruime mate het geld te verstrekken voor de geheele oorlogvoering. Engeland zou dat niet kunnen doen, wanneer het niet al zijn industrieën organiseerde en den invoer voortzette, waarbij zijn schuld aan andere landen grooter wordt De heer Asquith eindigde zijn rede met nadrukkelijk te wijzen op het hooge belang van vermeerdering van den goudvoorraad teneinde aan de verplichtingen je gens het buitenland te kunnen voldoen en hij vergeleek daarbij den toestand van heden met dien van een jaar geleden. „Bestaat erger laster," zoo vroeg hij, „dan dat ons volk hier en aan de overzijde van de zee zich niet heeft kunnen verheffen tot de hoogte van zijn groo ten taak? Ja, er is een nog grooter laster en wel, dat onze bondgenooten niet ten volle erkennen hoezeer wij bijdragen tot de eindelijke overwinning van de gemeen schappelijke zaak. Laten wij met dezelfde kracht en vastberadenheid, die ons reeds twaalf maanden heeft bezield, blijven voortschrijden op den weg naar het ze kere zegenrijke einde." (Langdurige toejuichingen). De heer Lloyd George, sprekende over het werk, dat door het nieuwe ministerie van munitie verricht was, deelde mede, dat in verschillende deelen van het land zestien nationale fabrieken, onder controle van den staat zijn opgericht. Zij zouden, zei'hij, voor een enor me uitbreiding van de vervaardiging van granaten zorgen. Als gevolg van de besprekingen, welke hij in Frankrijk met den Franschen minister van munitie en die, weke hij lner had gevoerd, hadden bekwame artil lerie-officieren van de nanscne en Britsche tropen, de aanteekeningen vergeleken van hun oudervindingen, die zij in dezen oorlog met 't oorlogsmateriaal hadden opgedaan. Er was besloten 'n nieuw en grcol program ma uit te voeren, dat de productieve hulpbronnen van het land eenige maanden op een zwaren proef zou stel len. Ten einde aan deze nieuwe, reusachtige eischen te voldoen, zou het noodig zijn, onmiddellijk nog tien groote nationale fabrieken op te richten, die door den staat gecontroleerd en van personeel voorzien zullen worden. Men zou van de ervaring, welke de bestaan de wapen-fabrikanten hadden opgedaan, gebruik ma ken. De minister hoopte, dat de inrichting van deze nieuwe fabrieken binnen enkele weken of altnans binnen enkele maanden voltooid zou zijn. Dit zou het land in staat stellen, de legers zoodanig toe te rusten, dat zelfs de beste legers van Europa geen aanspraak zouden kunnen maken op de geringste superioriteit, ten op zichte van de oorlogstoerusting. KORTE BERICHTEN. Italiaansche vliegers hebben bommen geworpen op Riva. Te Berlijn is door bekende persoonlijkheden een vereeniging opgericht, die zich met de bestrijding van den achteruitgang van het aantal geboorten zal bezig houden. De oudste Duitsche militaire arts is dr. R'tler- meiër van Heidelberg, die ondanks zijn 92ste jaar nog opgewekt zijn plicht doet. Oostenrijksche kruisers en torpedobooten en vlieg tuigen hebben den spoorweg AnconaPesaro bescho ten en schade aangericht. In een Londensch district heeft een ontploffing plaats gehad in een vliegerloods, waarbij drie personen gedood en gewond werden. De oorzaak wordt in een gaslek gezocht. Nu Galicië heroverd is heeft men in Duitschland De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge de wet tot uit breiding van den landstorm van 11 Juni 1915 S 242 tot den landstorm zijn komen te behooren oud-militieplichtigen, die hebben behoord tot de lichtingen 1903 en 1904 van de bereden korpsen en het korps torpedisten, tot de lichting 1904 van het korps pantserfortartiilerie en tot de lichting 1906 en 19t'7 der zeemilitie; oud-Iandweerplichtigen die hebben behoord tot de lichtingen 1904 en 1905 en voorts allen die in 1911, in 1912, en in 1913 voor 24 Mei, den verplichten of vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlaten. Teneinde een nauwkeurige inschrijving dezer nieuwe land=tormplichtigen te bevorderen, worden zij die tot een der bovengenoemde categoriën van personen behooren. uitgenoodigd zich ter Secretarie der gemeente aan te melden, voorzien van hun zak boekje, bewijs van ontslag en andere bescheiden op hun vroegeren militairen dienst betrekkelijk. Voor het geval belanghebbenden zelve verhinderd zijn ter secretarie te verschijnen, wordt aanbevolen de aan melding schriftelijk of wel door een familielid of een ander persoon te doen geschieden. De aandacht wordt er op gevestigd dat de secre tarie voor het publiek geopend is eiken werkdag van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Alkmaar, 29 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd JAN DE WIT Dz., lo. Burg. geen Hollandse he eieren meer noodig. Sinds de in neming van Lemberg worden er van daar 18 millioen eieren per maand vervoerd. Zouden dé eieren hier nu wat goedkooper worden? zDe rechtbank te Almelo heeft een dame te Gio- nau, wegens poging tot uitvoer naar Duitschland van 2% Hectogram stoksnijboonen veroordeeld tot 25 subsidiair 4 dagen hechtenis. in den gemeenteraad van Middelburg is besloten met 9 tegen 4 stemmen om ook eenige vluchtelingen uit België als aangeslagenen op het kohier van H. O. be lasting te laten betalen. De procureur-generaal bij het Britsche prijsge recht heeft een eisch ingediend tot verbeurdverklaring van een deel der lading uit de Nederlandsche schepen „Maasstroom" en „Rembrand." Heden zal de minister van Binnenlandsche Zaken mr. Cort van der Linden, zijn vertrekken in het nieuwe departementsgebouw aan het Binnenhof in gebruik ne men. DUUR VARKENSVLEESCH. Het zal voor menigen lezer en nog meer voor meni ge lezeres een slechte tijding zijn geweest, toen zij eer gisteren vernamen, dat het varkensvleesch plotseling weer was opgeslagen met 20 cent per pond, zegt „de tijd". Niet iedereen zat zoo dadelijk begrepen hebben, waar dat nu weer vandaan komt. Men was aan een maximumprijs gewoon en ofschoon deze reeds ver over den gewonen norm reikte, was het gemakkelijk, die verhooging „aan den oorlog" toe te schrijven Voor wie echter een weinig oplettend de berichten der iaatste dagen gevolgd had, kon deze stijging geen vei - wondering baren. Eerst het bericht van den Minister dat de regeering geen geslachte varkens meer aan de slagers leverde, toen de herhaling van den burgemees ter, met de bijvoeging dat de officieele maximumprij zen niet meer geldig waren, en toen kwam de vereeni ging „Amsterdam" den genadeslag brengen! Hoe dit kwam? De Regeering had n.l. den uitvoer van levende var kens naar het buitenland verboden, omdat zij vreesde, dat ons land zelf dan geen genoegzame hoeveelheid vour eigen gebruik zou overhouden. Geslachte varkens mochten echter worden uitgevoerd Aan elk consent van uitvoer werd indertijd de voorwaarde verbonden, dat de houder zich moest verbinden naar gelang van zijn uitvoer, een zekere hoeveelheid varkens ter be schikking den regeering te stellen. Deze leverde ze dan tegen den kosteuden prijs aan de slagers, welke ze op hun beurt slechts voor vastgestelde prijzen mochlen verkoopen Langzamerhand verhoogde de regeering de hoeveelheid die voor binnenlandsch gebruik moest be stemd worden tot 100 pet., zoodat de slagers geleide lijk in betere conditie kwamen, terwijl de exporteurs hun winsten zagen slinken. Dit had echter ten gevolge dat de exporteurs, ongeveer 30 in 't geheel, de hoofden bij elkaar stanken en geen uiivoerconsenten meer ni- iiien Hierdoor kon de regeenng geen varkens meer verstrekken, zoodat thans de slagers op eigen houtje moesten zien weer aan varkensvleesch te komen, wat de prijzen natuurlijk weer enorm deed stijgen. Het publiek zal uit den gang dezer zaak, volgens „de Tijd', wel iets kunnen leeren, n.l. dat er door elk be drijf en door elk samenstel van bedrijven draden loo- pen, die met elkaar verband houden Trekt men aan één, dan bewegen ze alle en trekt inen te hard, dan kunnen ze breken En een knap man, die ze weer aan elkaar hecht. Of de Minister zoo knap is, dat hij ons voor billijken prijs aan varkensvleesch zal helpen? Wij wenschen het natuurlijk van ganscher harte. KON IN KL NAT STElJNCOMITé. Sedert de vorige opgave is door het Koninklijk Na tionaal Steuncomité 1914 ontvangen van 4 tot en met 10 Juli een bedrag van 7356.93totaal met de vo rige opgaven j 2236090 37 HET ROODE KRUIS. Eenige weken geleden heeft in Den Haag een verga dering plaats gehad van het Hoofdcomité van het Roode Kruis met de afgevaardigden van de plaatselijke comité s, welke vergadering, gehouden onder voorzit terschap van Z. K. H. Prins Hendrik, een nog al zon derling verloop had, meldt de Tel. De bedoeling van 't bestuur was 't Floofdcomité met een 15-tal leden uit te breiden. De vergadering, niet tevreden met den tegen- vvoordigeu gang van zaken, wenschte daartoe echter ALKM1ARSCHE RANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1