um> DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogsterrein. Van hst wsstelijk norlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogstooneel. No. m VRIJDAG 30 JULI jïoinlonl on zeyeniielule jaargang. AtoMMeitsprijs m 3 MMdeafl. -.fr. p. post 11.25. AdvëMü 10 et p. mi groote letten naar plaatsruimte. Brieyea Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIfls. COSTER 4 ZOON. Voordam C9. Teiefoonar. I Ter zee. N BOLKLAND. Militie. Lichting"1916. ALKMAAR, 30 Juli. Belgrado is genomen, gauw en gemakkelijk. Van „grqote beteekenis is onder de gegeven omstandighe den de eerste zegepraal van de Oostenrijksche wa- „pens niet. Zij bewijst enkel, dat Oostenrijk met zeer „groote snelheid aanvallend optreedt. Om Servië even- „wei te kunnen tuchtigen heeft het neel weinig aan „een prijsgegeven iioofdstad daarvoor moet Oosten „rijk het Servische leger hebben". Zoo schreven we 30 Juli 1914 drie dagen na de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servië. Het bericht bleek spoedig onjuist Belgrado v/as niet genomen. Belgrado werd wel genomen, maar biet gemakkelijk en niet' gauw het werd 2 December. En ock met voor iang 14 December hernamen de Ser viërs hun hoofdstad Het Servische leger hebben de Oostenrijkers ook nog niet. Maar last hebben ze er evenmin van. Het Servische leger, dat wel geducht geleden heeft en niet het minst door besmettelijke ziekten, schijnt tegen woordig vooral in Albanië te cpereeren. Den 4den van deze maand heeft het Durazzo bezet En sinds dien hebben we er niet meer van gehoord en aan den Oostenrijksch-Servischen oorlog denkt eigenlijk nie mand meer. Na de Oostenrijksche oorlogsverklaring zijn er tal rijke andere gekomen, die tot den geweldigen strijd in Europa hebben geleid, welke thans op de verschillen de groote oorlogstooneeien wordt uitgevochten Men keek niet meer naar het kleine Servië, men keek naar het Westen en naar het Oosten. Het scheen aanvanke lijk alsoi Duitschland Frankrijk onderste boven zou loopen en alsof de Russische stoomwals naar Berlijn zou rollen. Maar 7 September kwam er een keerpunt in het Westen en acht dagen te voren was er iets der gelijks in het Oosten geschied. De verbondenen be haalden een overwinning aan de Marne, de Duitschers een aan de Masoerische meren. De Duitschers hielden stand aan de Aisne, het front werd toen tot aan de Noordzee en tot in den Elzas uitgebreid, maar sinds October zijn er geen belangrijke wijzigingen meer voorgekomen. Het Fransche communiqué van heden zegt teekenend voor den toestandHet was heden rustig van de zee tot aan de Vogezener hadden alleen artillerie-acties plaats". En ook de Engelsche veld maarschalk French weet niets anders tc rapporteeren dan: „Aan beide zijden mijnen-operaties en bij tus- schenpoozen artillerie-gevechten, maar geen infanterie- aanvallen." Er zijn in de afgeloopen maanden tien duizenden mensch en levens verloren gegaan en ver woest en voor millioenen munitie verschoten Voor ve len is deze loopgraven-oorlog en dit munitie verbruik een verrassing geweest, zooals ter zee het gebruik van den onderzeeër, die heeft gemaakt, dat, behoudens en kele raids, de groote, kostbare oorlogsschepen veilig in de havens zijn gehouden en er slechts eenige zege- vechten, geen enkele zeeslag van beteekenis heeft plaats gehad, lu hot Engelsche Lagerhuis in de Engelsche pers, waar het woord nog het minst onvrij is, heeft het verloop van den strijd in het Westen tot heel wat cri- tiek aanleiding gegeven Zoo is er, voordat het parle ment met va can tie ging gezegd dat men dezen zomer in Vlaanderen groote vorderingen had verwacht en dat het uitblijven van een algemeenen opmarsch teleurstel ling heeft verwekt, terwijl de regeering werd verwéten, dat zij slecht was voorbereid, dat het heele offensief in Frankrijk in elkaar was gestort, omdat dc Engelsche regeering van October tot Februari geen munitie had willen bestellen Een ander lid zeide, dat de heele we reld uitziet naar Engeland, of daar een man zal op staan, die werkelijk zal leiden. Engeland moest doen wat Frankrijk heeft gedaan. De Franschen zijn de ge vaarlijkste tegenstanders van Duitschland op het slag veld Dat weten de Duitschers en daarom zouden zij gaarne met de Franschen vrede willen sluiten en hun daartoe gemakkelijke voorwaarden aanbieden. Enge land moest de Franschen die verleiding besparen meende het Lagerhuislid de heer Wedgwood. En de laatste Daily Mail kapittelt de regeering over het uit stellen van het groote offensief", over de „dwaze fratsen" waarmede de veldtocht tegen de Dardanellert is begonnen en het blad zegt dat wanneer de heer Asquith en zijn partijgenooten niet meer energie en in zicht gaan toonen, dan tot dusver, zijn plaats dan in de geschiedenis droevig en befaamd zal worden. Natuurlijk spreekt de oppositie aldus en denkt dp overgroote meerderheid van het volk niet zoo E)och dat men in Engeland overtuigd is van den ernst van den toestand, bleek uit de gisteren gehouden redevoe ring van den kranigen, hardwerkenden minister van munitie, Llovd George, die ronduit zeide: ,Het valt niet te betwijfelen dat de toestand ernstig, zoo niet ge vaarlijk is. Wanneer degenen, die het nieuws geregeld lezen, nog het gevaar waarin het land verkeert, niet inzien, dan zouden zij nog niet gelooven, al zagen zij iemand uit den doode verrijzen. De tijd is thans gekomen, dat ieder, man of vrouw zoodanig moet helpen, dat het treffendste hoofdstuk in de geschiedenis van Engeland geschreven kan wer den." Niet onwaarschijnlijk heeft de Engelsche minister het oog gehad op den toestand in het Oosten die van zoo groote beteekenis voor het verdere verloop van den oorlog kan worden en die er thans voor de ver bondenen haast zco ongunstig mogelijk uitziet. De Russen geven reeds te verstaan dat zij Warschau en den Weichsel weldra zullen moeten prijsgeven, voegen er aan toe. dat zij althans met de verdediging een jaar hebben gewonnen, maar hopen, dat een Fransch-Engelsche ariie den druk op het Russische front zal doen verminderen Van veel gewicht kan het bericht zijn, dat de Russi sche regeeriug Zondag de volksvertegenwoordiging (de Doema) mededeeiiugen zal doen ever den militai ren toestand. Volgens de Times zijn de berichten uit Warschau over den toestand „geheel onbevredigend" en is de meest optimistische (Russische) meening, dat de ontruiming van Warschau slechts een kwestie van dagen is." De Russische legers trekken terug, over tuigd, dat een slag zou leiden tot een nederlaag. Men verwacht zelfs niet, dat er in den onttrek van War schau het stedelijk postkantoor is reeds ontruimd gestreden zal worden. Andere Engeisciie berichten zeggen, dat Rusland aan den vooravond staat van een onmiddellijke beslissing wanneer deze niet reeds gekomen is. Het heet, dat het opgeven van Warschau en de Weichsel-linie door de bondgenooten goedgekeurd is. De militaire correspondent van de Times zegt, dat de groote operatie tegen Rusland door den opperbc velhebber von Falkenhyn is ontworpen en gedurende de drie maanden van de uitvoering een schitterend meesterstuk van oorlogsstrategie is gebleken. Eu hij voegt er aan toe dat wanneer het Duitsche leger ten noorden van den Njemen, zeer handig en onopgemerkt verzameld en versterkt met minstens 30 000 man cava lerie, met snel en krachtig wordt tegen gehouden.' liet zal trachten zich dwars op den terugtochiswcg uei Russische legers te plaatsen, hetgeen hij de gevaartijk ste manoeuvre noemt, die tegen Rusland werd onder nomen sedert de oorlog begonnen is. Hoewel het dus leek alsof er stilstand was in het Oosten nóch het Russische, noch het Duitsche le- gerbericht deelt iets van belang mede mag worden aangenomen, dat de operatie der Duitschers ziJ: vet der heeft ontwikkeld, dat Warschau en de Weichsel- linie vandaag of morgen of Zondag door hen zulten kunnen worden genomen,- dat de Russische hoofd macht in ccn zeer gevaarlijke positie komt en dat al Ictn hun buitengewone meesterschap in het terugtrek ken hun kans geeft, te ontsnappen aan het groote ge vaar. Reeds moet de bekende Poolreiziger en jounalist Sven Hedin telegrafisch door von Hindenburg ge vraagd zijn „bij de aanstaande verovering van War schoutegenwoordig te willen zijn. Het pas ontvangen Duitsche communiqué licht de Engelsche berichten over den toestand toe. Het deelt mede, dat generaal vou Woyrscli er in geslaagd is Weichsel tusschen de Pilitza en Iwangorod op ver schillende plaatsen te forceeren, dat generaal von Mackensen liet offensief heeft hernomen en dat liet heele Russische front tusschen Weichsel en Boeg aan net wankelen is gebracht. Wij zullen morgen gelegen heid hebben om hierop nader terug te komen. Officieel werd gisteren uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: Ten N. van den Njemen is de toestand onveranderd Ten N. O. van Soewalki, aan beide zijden van den spoorweg naar Olita bezetten onze troepen een det. der vijandelijke posities. Wij namen daarbij 2910 Rus sische gevangenen en maakten twee mitrailleurs buit. Gisteren en in den afgeloopen nacht hadden her haaldelijk Russische aanvallen plaats tegen ons front ten zuiden van den Narew en ten zuiden van Nasielsk Alle aanvallen werden echter, met zware verliezen voor den vijand, afgeslagen. Ten westen van Novo Georgiewsk, op den zuidelij ken Weichseloever, nam een halve Duitsche compagnh bij een overvalling 128 Russen gevangen In de streek ten zuidwesten van Gora-Kalvarja poogden de Russen, in den nacht van 27 cp 28 Jul:, naar het westen op te dringenzij werden echter giste ren aangevallen en teruggeslagen. Op het zuid-oosteliik oorlogstooneel is de toestand der Duitsche troepen onveranderd. De berichten uit het Duitsche hoofdkwartier, ver meldend dat de vestingen Pultusk en Rojane genomen zijn, eischen volgens een bericht uil St. Petersburg een verbetering wat de hoofdzaak betreft. Pultusk en Po jane zijn n.l. nooit versterkte punten geweest. FRANSCH LEGERBERICHT Het Fransche middagcommuniqué iuidt: In Artois het gewene bombardement in den afge loopen nacht. In den sector-Souchez enkele gevechten met handgranaten. In Xrgonne gevechten met bommen m luchtlorpu- do's bij Bagatelle en Courte Chaussée. Bij St Hubert en in het bosch van Malancourt lieten de Franschen door mijnen verschillende Duitsche posten in de lucht vliegen. In de stelling op den Lingekopf, welke den 22en veroverd werd. vonden de Franschen 200 doode Duit schers, benevens twee mitrailleurs, 200 geweren en een groote hoeveelheid munitie en equipementstukken. Bij den Barrenkopf lieten de Duitschers 400 dooden liggen. Hrt juiste aantal krijgsgevangenen door de Fran schen gemaakt in de gevechten op 27 en 28 Juli be draagt 201 man DUITSCH LEGERBERICHT. Het gedeeltelijk reeds gemelde rapport van den Duitschen generalen staf luidt: Gnze artillerie schoot een gewapeuden uitlegger op het kanaal van Veurne in dai grond Ten westen van Souciiez werd een Fransche aanval afgeslagen. Bij Givenchv in Argonne en bij Vauquois lieten wij met succes mijnen springen De Franschen lieten in Champagne mijnen springen doch zonder gevolg. Een rapport van generaal French deelt mede. dat er aan weerszijden mijn-operaties plaats vonden, afge wisseld door artillerie-vuur; een infanterie-aanve.1 werd niet ondernomen Een Britsche vliegmachine schoot een Duitsche vliegmachine neer bii Zillcbeke Een Oostenrijksch legerbericht luid: Aan het kust gebied deden de Italianen alleen aanvallen aan den rand van het plateau bij Sdraussina en bij Vermegü- ano. Die aanvallen bleven echter vruchteloos. In het voorterrein van het bruggehoofd van Görz ontruimde de vijand zijn stormsteïlingen en trok terug naar de linie, die hij voor den slag had ingenomen. Aan de Karinthische grens artillerie-gevechten en schermutselingen. In het Tiroolsche grensgebied werd een vijandelijk bataillon bij Marcelm (in het Etschdal) teruggeslagen. Een Italiaansche compagnie werd in het gebied van de Tofana uiteengejaagd. Een Turksch legerbericht luidt: Aan het Dardanel- len-front heeft op 28 dezer van beide zijden een artille rie- en infanterie-beschLting plaats gehad. In den nacht van 28 Juli nam een door onzen rech tervleugel afgezonden verkenningscolonne bij verras sing een gedeelte van een vijandelijke loopgraaf ai maakte veel geweren en genie-materieel buit. Aan de andere fronten gebeurde niets van belang. De BriL«che trawler „Dovey" is in de Noordzee door een Duitschen onderzeeer in den grond geboord. Men vermoedt, dat de equipage (9 koppen) verdronken is. Het Belgische stoomschip Princesse Marie José" (gebouwd in 1909, groot 19150 ton) is getorpilleerd en gezonken. Van de opvarenden kwamen vier man om het leven en werden er 21 gered. Naar verluidt is de Duitsche gewapende trawler .Senator von Beerenberg" op vijf a zes mijlen afstand van de kust ten noorden van het Homerew-vuurschip (Jutland) tegen vijf uur in den middag door een on derzeecr vermoedelijk behoorende tot de Engelsche marine getorpilleerd en in den grond geboord Het stoomschip had een bemanning van 30 koppen. Eén man verdronk, drie werden door den onderzeeër aan boord genomen en 26, onder wie twee zwaarge wonden, begaven zich in de reddingsboot naar net Hornerew-vuurschip. Volgens een ander bericht in de „Ribe Stiftstidende" zouden drie man van de treiler verdronken zijn, drie gered door den onderzeeër en 24, onder wie drie ge wonden, aan boord van het Hornerew-vuurschip opge nomen. KORTE BERICHTEN. De „Tribuna" meldt, dat d'Annunzio en luite nant een tocht boven Triest gemaakt heeft. Behalve bommen, werden ook manifesten, door d'Annunzio op gesteld, in de stad geworpen. Dat helpt natuurlijk! De Engelsche regeering heeft verklaard dat lot 27 Juli ongeveer 1550 menschen het leven hebben ver loren tengevolge van de aanvallen van Duitsche onder zeeërs op Engelsche koopvaardijschepen en 22 men schen ais het gevolg van hun aanvallen op onzijdige koopvaardijschepen. In Rusland zijn alle mannelijke inwoners, in 1896 geboren, onder de wapenen geroepen. In gewone om standigheden is de dienstplichtige leeftijd in Rusland 21 jaar, zoodat de lichting ditmaal jaar is ver vroegd. Onder de Britsche troepen aan de Dardanellen zijn gevallen van enteritis en dysenterie waargenomen. Een groote loods aan de haven van Belfast, waar hooi, haver en 5000 zakker meel waren opgeslagen, is door brand vernield. De oorzaak is onbekendkwaad willigheid wordt niet uitgesloten geacht. Uit de Moezelstreek komen berichten, dat de wijn oogst zeer overvloedig zal zijn, maar dat gebrek is aan wijnvaten. De Vorwarts deelt mede, dat noch aan het partij bestuur, noch aan de partijgenooten Haase en Kautsky iets bekend is van een Fransch-Duitsche socialisten conferentie in Zwitserland. UITVOERVERBOD VAN AARDAPPELEN. Van regeeringswege werd gisteren medegedeeld, dat de uitvoer van vroege aardappelen, de z g.n muize.1, onbeperkt zou worden toegelaten, doch dat de te vroeg gerooide winteraardappelen niet meer mochten worden uitgevoerd. Thans verneemt het N v. d. D., dat in het uitvoer verbod wijziging is gebracht, en dat Zaterdag 31 Juli, 's nachts 12 uur de grenzen onvoorwaardelijk dicht gaan voer alle aardappelsoorten, dus ook voor de vroege muizen Wat reeds gerooid is, kan nu nog wor den verladen en kan dan nog bijtijds de grenzen over. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat de loting voor de lichting 1916 niet wordt gehouden en dat alle ingeschrevenen voor die lichting bestemd zijn <nn bij de militie te worden ingelijfd, met uitzonde ring van hem: le die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 2e die bij onherroepelijk geworden uitspraak vaor- goed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak, het zij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten en dat het korps, waarbij en het tijdstip, waarop hunne inlijving zal geschieden, nader zullen worden bekend gemaakt. Alkmaar, 29 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd JAN DE WIT Dz., lo. Burg. De prijzen zullen nu wel aanmerkelijk op de mark ten gaan dalen. REGEERINGSVI'SCH. De ,.Ned." verneemt, dat ter Maandag gehouden confremie tusschen den Minister van Landbouw en een afvaardiging uit de Vereeniging van IJmuider visch- handelaars, door Minister Posthuma in uitzicht ge steld is de mogelijkheid, dat de inkoop van vtsch aan de visdihal te IJmuiden vanwege het Centraal-Bureau, die een zware concurrentie was geworden voor de Hmuider handelaars, zal worden gestaakt. DISTRIBUTIE VAN VARKEN SVLEESCH. Naar vernomen wordt krijgt het Rijks Centraal- Bureau voor de distributie van varkens en varkens- vleesch geleidelijk weder de beschikking over vrij be langrijke hoeveelheden varkens, zoodat te verwachten valt, dat binnen niet te langen tijd met de distributie opnieuw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. VORDERING VAN BLOOTWOL. De wolcommissie acht het geweuscht den belang hebbenden mede te deelen, dat door het legerbestuur wordt overwogen om ter vergemakkelijking der con trole de schapen- en iamsvellen te vorderen en de dis tributie dier vellen aan de blooterijen onder zijn toe zicht te doen geschieden. In verband hiermede meent de wolcommissie er op te moeten wijzen, dat bij eventueele vordering van schapen- en Iamsvellen "met reeds afgesloten contrac ten geen rekening kan worden gehouden LEVENSM1DDFLENVOORZIEN1NO. Ingevolge het door den heer Schaper in de verga dering der Tweede Kamer van 23 Juli j.l. aangekon digd voornemen om een deputatie van de sociaal-de mocratische Kamerfractie naar den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel af te vaardigen in verband met het vraagstuk der levensmiddelenvoorzie ning. hadden de Kamerleden de heeren Schaper «t Sannes gisterochtend een langdurig önderhoud met den Minister over dit vraagstuk in diens kabinet. SPIONNAGE. Er zijn naar Reuter uit Londen meld, wederom ben personen garresteerd als Duitsche spionnen, n.l. twee Nederlandsehe onderdanen, een Duitscher met een vc- valschte Amerikaansche pas, een vrouw van Duitsche afkomst, gehuwd met een genaturaliseerden Engelsch- man van Pruisische geboorte, een Braziliaan van Duit sche afkomst een Peruaan, die verdacht wordt van Duitsche afkomst te zijn, een Zweed, een Duitscher, die beweert een genaturaliseerd Amerikaan te zijn en een Engelsch onderdaan. De beide Nederlanders zijn reeds verhoord door den krijgsraad ter zake van een poging om inlichtingen te verschaffen omtrent de Engelsche vloot. Een hunner, twee Duitschers en de Zweed hebben een volledige be kentenis afgelegd. Allen worden beschuldigd van pogingen om inlich tingen in te winnen over de Engelsche vloot en het le ger met de bedoeling den vijand te steunen. Geen d*r gearresteerde personen was op het oogenblik der in hechtenisneming langer dan drie weken in het land ge weest. Dank zij de maatregelen der autoriteiten werd aan hunne werkzaamheid reeds zeer spoedig een einde ge- ZAKENVERLOVEN. Militairen die in het genot van zakenverlcf wenschen gesteld te worden, moeten het verzoek daartoe richten tot den opperbevelhebber, terwijl die verzoeken moe ten worden ingediend bij den kapitein van het korps. De aanvrage om een dergelijk verlof moet vergezeld gaan van een verklaring van den burgemeester der woonplaats van den aanvrager. BINNENLAND. EERSTE KAMER. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Naar aanleiding van het afdeelmgsonderzock van het betrekkelijk wetsontwerp tot aanvulling en verhoo ging der waterstaatsbegrooting voor 1915, spraken eeltige leden den wensclt uit, dat men zich bij de uit voering van werken tot bestrijding dtr werkloosheid zou horden tegen overdrijving en alleen zoodanige werken in aanmerking zoude brengen die nocdzake.ijk zijn. Anderen meenden, dat hier van overdrijving geen sprake kan zijn. Een lid gaf zijn leedwezen te kennen, dat het voor stel tot aanleg van een nieuwen verkeersweg door het Haagsche Bosch uit deze wetsvoordracht was geno men Hij hoopte ciat het spoedig weder zou ter tafel kunnen gebracht worden. Vele leden konden zich met dezen wensch niet vereenigen HET KAMERLID VLIEGEN. Naar de Tel. uit betrouwbare bron verneemt zal dc heer W H. Vliegen in verband met zijn drukke bezig heden. als wethouder van Publieke Werken binnen kort ontslag nemen als Kamerlid In district Amster dam IX staat dus een nieuwe verkiezingscampagne te wachten ALKMAARSGHE rri a a Ivf

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1