De Wilde Olijl'. I'JK'l: ILLLitUN. muz i e K-u rrvo e r ing Telegrammen van lied om Gemengd Nieuws. COMMISSIE VOOR LEVENSMIDDELEN TE AMSTERDAM. In de gisteren gehouden vergadering werd aller- rst besproken een schrijven van B. en W. aan den linister van Landbouw, naar aanleiding van een in en gemeenteraad van Amsterdam gehouden interpel latie. In dit schrijven wordt aangedrongen op het ne men van maatregelen ten opzichte van rundervet, rundvleesch, melk, voedings-oliën, rijst, peulvruchten, vatgroenten, aardappelen en eenige groentesoorten. De maatregelen betreffen deels beschikbaarstelling, doch vooral de regeling van den uitvoer als grondslag voor de vaststelling van maximumprijzen voor den groot handel en den tusschenhandel. Verschillende commis sieleden merkten op, dat, indien van regeeringswege niet wordt ingegrepen, de prijzen van levensmiddelen nog sterker zullen stijgen, zoodat, wat b.v. het rund vleesch betreft, dit buiten bereik zou komen zelfs van meergegoeden. De voorzitter gaf zijn voornemen te kennen, na ontvangst door B. en W. van het antwoord van den Minister, met de commissie nader te overleg gen. Wat de opheffing van de maximumprijzen voor vet, spek, reuzel en vette lappen betreft, was dit nood zakelijk na het bericht van den directeur van het bu reau voor distributie van varkens, dat gedurende één a twee weken geen varkens meer zouden worden afge leverd. De verhooging door de Varkensslachtersver- eeniging met 20 cent per pond, gaf aanleiding tot een overleg met den voornoemden directeur, dat nog niet is geëindigd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat thans ook de broodkaarten ten huize van de klanten worden gecon troleerd. Dit gaf reeds aanleiding, dat enkele bakkers ernstig werden gewaarschuwd en hun werd medege deeld, dat bij herhaling der overtreding inhouden van levering van meel zou moeten volgen. Met ingang van gisteren is de broodprijs verlaagd en het melkbrood weder ingevoerd. Ook werd meer dere eenheid gebracht in het gewicht van het witte brood. EEN OPGEWONDEN LANDWEERMAN. De landweerman W., die thuis onaangenaamheden had gehad, keerde Woensdagavond in zeer opgewon den stemming in de kazerne te Arnhem terug. Daar laadde hij zijn geweer en snelde toen weer de straat op. In de Roggestraat loste hij tot groote ontsteltenis van het publiek, zes schoten, waarop de man de vlucht nam, achtervolgd door politie en een talrijke menigte Het werd een wilde jacht. In de Steenstraat liep de man een café binnen, waar hij zijn geweer wegwierp, om dadelijk daarop zijn vlucht te vervolgen. Eindelijk werd de vluchteling in de Hommelstraat gegrepen en naar het hoofdbureau overgebracht. Door een officier was het geweer in beslag geno men en toen bleek, dat het met losse patronen was ge laden geweest. De landweerman werd, na wat tot kalmte gekomen te zijn, aan de militaire autoriteiten overgeleverd. OPHEFFING STEUNCOMITé'S. Te Zaandam hebben zich in de laatste dagen ver schillende personen bij het plaatselijk steuncomité om hulp aangemeld, die uit gemeenten waren gekomen, waar de steuncomité's hun arbeid hebben gestaakt, o a. uit Haarlem en Westzaan. Niet onwaarschijnlijk is het, dat ook andere gemeen ten in de omgeving van de plaatsen, waar de steun comité's werden ontbonden, de nadeelige gevolgen daarvan ondervinden. EEN EIGENAARDIQE VONDST. Dezer dagen vonden padvinders uit Hilversum, die tijdelijk te Noordwijk kampeeren, aan het strand al daar een flesch, meldt de Tel.- Bij opening bleek deze een briefje te bevatten van den volgenden inhoud Vengez les passagers du Lusitania. Mort aux Al Iemands. VANDERBILT. (Wreekt de passagiers van de Lusitania Dood aan de Duilschers). De flesch is terstond door den leider van den pad vinderstroep bij de Noordwijksche politie gedepo neerd. Natuurlijk is het zeer wel mogelijk, dat men hier te doen heeft met een misplaatste grap. In elk ge- al zal het der desbetreffenden autoriteiten betrekkelijk emakkelijk vallen te laten onderzoeken of het geschre ene inderdaad met het handschrift van wijlen den leer Vanderbilt overeenkomt. DE BIOSCOOP IN DIENST VAN DE VEILIGHEID. De Centrale Werkgevers Risico-Bank geeft sedert eenigen tijd in verschillende plaatsen van ons land bioscoop-voorstellingen van bedrijfsongevallen, be veiliging en fabrieks-hygiëne. Deze voorstellingen hebben ten doel werkgevers en hun personeel te laten zien, op welke wijze ongelukken kunnen ontstaan en door welke hulpmiddelen die ongevallen kunnen wor den voorkomen. Behalve de bewegende beelden op het gebied van beveiliging van werktuigen werden eenige films ver toond, welke betrekking hadden op hygiënische toe standen in fabrieken. Ook krijgen de aanwezigen een indruk van de wijze Roman naar het Engelsch. 46) o-. „Dat bevreemdt mij niet Men deed mij dat bijna zelf gelooven." „Het leek ook verdacht, vriendlief. Neem mij niet kwalijk, dat ik dit zeg. Helderder hoofden dan uw jury van dorpswinkeliera en Adirondack-farmers zou den dezelfde uitspraak gedaan hebben, Maar voor de oude juffrouw Gramm bestond er toen nog geen ver antwoordelijkheid. Er verstreken twee of drie jaren vóórdat zij begreep zooals vrouwen de dingen be grijpen van de mannen met wie zij leven dat het Jacob was die de misdaad had begaan. In dien tijd scheen je van het wereldtooneel verdwenen en zij voelde zich niet verplicht den ouden man prijs te ge ven. Zij beweert, dat zij het zou gedaan hebben als zij jou daarmee had kunnen redden, doch nu jij zezeli hadt gered, bepaalde zij er zich toe Jacob te bescher men. Je kunt hiervan zooveel of zoo weinig gelooven als je wilt, maar ik geloof 't in hoofdzaak. In elk ge val, nu wij er mee uit den brand zijn, hebben we geen reden tot klagen." „Ik beklaag mij over niets. Over 't geheel genomen is het wel een zeer eigenaardige ervaring, maar ik kan niet zeggen, dat het mij tot op zekere hoogte niet heeft geamuseerd. Het heeft mij geamuseerd. Als men niet menschen moest bedriegen, die je fatsoenlijk hebben behandeld, dan zou ik alles wel weer willen d-oorma- ken." „Dat is spel stemde Conquest toe, naar het haard kleed koers zettend, waar hij een puntje van zijn si gaar afsneed, teTwijl Ford's lange gestalte schuw voor hem lag uitgestrekt. waarop met behulp van verschillende zoogenaamde snelverbanden de in fabrieken door ongevallen getrof fen werklieden van een noodverband worden voorzien. Bovendien worden eau paar films vertoond, die be trekking hadden op het walswerk en de werking van de steekvlam. De ingenieur van de Bank, de heer R. A. Gorter, geeft bij de beelden de noodige toelichting. DIEFSTAL MET INKLIMMING IN DEN NACHT IN .DRONKENSCHAP. De krijgsraad te Willemsoord deed uitspraak in de zaak van den matroos le klasse, die terechtstond ter zake van lo. diefstal van een binocle met inklimming in den nacht in de woning van den adjunct-loodscom- missaris S., te Helder, 2o. diefstal van een stoel uit het café de K. te den Helder, beide,feiten gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1914, en 3o. desertie. Overeenkomstig den eisch werd de beklaagde van beide eerste feiten, gepleegd in dronkenschap, vrijge sproken, en ter zake der desertie veroordeeld tot drie maanden militaire gevangenisstraf met aftrek van pre ventief Geëischt was voor de desertie vier maanden. Verdediger van den beklaagde was mr. Kraakman uit Alkmaar. Ter zake van zijne gedragingen in den bewusten nacht werd de beklaagde verwezen naar den comman deerenden officier ter disciplinaire correctie. KORTE BERICHTEN. Naar de gevangenis te Roermond is overgebracht de 31-jarige, te Bergen-op-Zoom wonende artist L. L., verdacht van dubbel-huwelijk. De IJmuider stoomtrawler Annie" IJ. M 104 heeft een groot Duitsch luchtschip ontmoet, de L 39. De Zeppelin vloog zeer laag over het schip, doch lief het ongemoeid. De Nederlandsche stoomtrawler „Oceaan II", uit IJmuiden. heeft in Aberdeen 18 personen aan land ge bracht, zijnde de gezagvoerder en 17 man van het Russische stoomschip „Balva" uit Riga, die door een Duitsche onderzeeër bij de Shetlands-eilanden getor- pilleerd was. STADNIEUWS. HET DéPóT-BATALJON. Hoewel er ernstige sprake van geweest is, dat het dépot-bataljon alhier in verband met de noodzakelijk geworden ontruiming der Cadettenschool verplaatst zou moeten worden, mogen we aannemen, dat het ba taljon gelukkig andermaal voor deze gemeente beliou- den blijft. Een officicele beslissing is nog niet geval len, maar naar alle waarschijnlijkheid zal voor het ba taljon op het land tegenover de Waterleiding een tij delijk (houten) verblijf worden opgericht. COMMISSIE TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. Naar wij vernemen zal naar alle waarschijnlijkheid de commissie van toezicht op het lager onderwijs in verband met de behandeling van haar adres in de laai- ste raadsvergadering (nopens de interpretatie door den heer Lutotoe van het advies der commissie inzake de be noeming van een hoofd der meisjesschool) in haar-ge heel haar ontslag nemen. In de laatst gehouden verga dering der commissie waren alle aanwezige leden vóór de ontslagaanvrage, doch alvorens daartoe over te gaan, wenschte men natuurlijk ook de drie afwezige leden gelegenheid te geven zich uit te spreken STANDPUNT GEZIEN. Gisteravond hield in de Nieuwe Ambachtsschool al hier, dr. van Waayenburg, schoolopziener te 's-Graven- hage zijn aangekondigde rede: Het denken, van psy chologisch standpunt gezien. Hij sprak ongeveer als volgt Dames en heeren, ik hoop dat Uw geestelijke maag niet te veel overladen is met cursus arbeid om mijn rede, die ik hedenavond zal houden, te verduren. Het zal voor u misschien verschillende gezichtspun ten openen. Ik zal u de beteeken ia van het geestelijk leven schetsen en u die tevens voorstellen als bewaar plaats van indrukken. Het geestelijk leven dan is te onderscheiden in twee dingenhet denken en het handelen. Bezien we ons geestesleven van het eerste standpunt, het denken, dan zien we een activiteit die slechts flat naar buiten werpt, wat we naar buiten wenschen te werpen; de rest van onze gewaarwordingen houden we voor de buitenwe reld verborgen. Daartegenover staat het geestesleven, bezien van het tweede standpunt, het handelen. Dit heeft ook zijn oorsprong in de psyché, de geest. Gaan we daarop over tot het beschouwen van de menschelijke karakters, dan kunnen we hen verdeelen in twee cate gorieën, n.l. de denkers en de handelenden. De den kers zijn de in zichzelf gekeerden, de bespiegelaars, de wijsgeerèn, of, in ongunstigen zin de wijfelaars, de be- deesden. De doeners, de handelenden, dat zijn de practici, de veldheeren, de stoutmoedigen. In de ongunstige be- teekenis behooren hiertoe ae onnadenkenden, de over ijlden en de waaghalzen. Tusschen deze beide ligt nog een derde groep, de praters. Dit kunnen zoowel denkers als doeners zijn. Als voorbeeld van den denker noem ik den grooten filosoof Kant, terwijl Napoleon en Bismarck doeners waren. Pasteur is beide, denker zoowel als doener. Na deze inleiding ga ik tot mijn eigenlijk onderwerp over; wat de spieren met ons denkvermogen hebben uit te staan. „Ik meen 't," verzekerde Ford hem. „Ik zou er nog wel eens weer als een schot willen doorvliegen. Het is een klucht geweest ik zal niet zeggen van bet begin tot het eind, maar zeker van de minuut zeker van het oogenblik af, dlat miss Strange mij over den schouder van den ouden Wayne wenkte. mee warig door iemand in ijlhoofdigheid verkondigd. Hij hielc het mesje in den punt van de sigaar gedrukt, te zeer verbaasd om zijn taak te volbrengen. „Dat miss Strange wat dee?" Ford was te zeer in zijn eigen gedachten verdiept om op zijn toon acht te slaan. „Ik bedoel dat zij mij er uit redde." Conquest vertrok zijn gezicht tot een breeden lach. „Droom je kerel? Of heb je ze niet allemaal bij elkaar?" „Ik keer terug naar het veleden," verklaarde Ford eenigszins ongeduldig. „Ik spreek van den nacht toen miss Strange mij redde." „Miss Strange ie rédde? Hoe dat?" Ford richtte zich langzaam in zijn stoel op en met zijn lange beenen recht voor zich uitgestrekt en zijn lichaam stijf voorover gebogen, staarde hij Conques verbaasd vragend aan. „Wil je zeggen," vroeg hij ongeloovig, „dat zij je dat niet heeft verteld?" „Misschien ben je zoo goed het mij te vertellen. Ik laat mij hangen als ik weet waar je 't over hebt." Met bedwongen prikkelbaarheid knikte hij het pun tje van zijn sigaar en streek een lucifer af. Ford liet zich weer in zijn stoel vallen. „Zoo, dus zij heeft het je nooit verteld! Goeie he mel, dat is juist iets voor haar. Dat had ik wel kun nen denken." „Zeg eens", zei Conquest scherp, „kende je miss Strange vóórdat je uit Zuid-Amerika hier kwam?" Zijn sigaar was nog niet aangestoken, want hij had de lucifer tusschen zijn vingers laten branden eer hij die Er wordt veel te weinig rekening mede gehouden, dat dat spiemet met hetgeen daarbij behoort, zooals klie ren, ingewanden, enz. zoo'n grooten rol speelt bij het naar buiten werpen, het opnemen en het verwerken van inwerkingen van de buitenwereld. Als we inwerkin gen van buiten opvangen, worden ze door de ze nuwen overgebracht en komen ze in het centrale ze nuwstelsel wélke ze naar de hersenen voert. Dhn pas komt dië prikkel in rust wanneer hij weer, langs een af- voerzenuw, een spier bereikt die hij in beweging brengt. Als de spier de prikkel ontvangt, gebeurt er iets eigen aardigs.' De spier trekt zich nl. samen en bezit bet vermogen om den prikkel naar de hersenen terug te zenden, waarop men in bet centrale deel gewaar wordt hoe groot die samentrekking van de spier was. De spier kan dus beschouwd worden als een aanvoer en een afvoer-apparaat en is dus een zintuig dat een grooten rol speelt bij psychologische processen. Als voorbeeld noem ik het gaan der menschen. Dit geschiedt ais het ware vanzelf. Precies evengroot woi- den mijn siappen, zonder dat ik daarbij denk Er zijn echter menschen bij wie die zenuwen niet goed function- neeren en bij wie de impuis er niet is. Zulke menschen slingeren met hun beenen, en kunnen niet regelmatig gaan. Hun stappen zijn ongelijk. In de eerste plaats gaan we de reacties van gemoeds leven eens na en hoe deze zich afteekenen op het men- scheiijk gelaat, op het gevoel en op de gebaren. Dit begint zelfs al bij het kind in de wieg. Reeds wanneer de gewaarwording er toch absoluut nog niet is maakt het kind de mimiek van zuur of zoet proeven, van emsfigheid, van denken, van lachen, van afschuw. Het zijn echter niets anders dan verdwaalde prikkels die toevallig bij de betrokken spieren zijn terecht gekomen en welke daardoor die gezichtvertreldkingen veroorza ken. Doch is het kind één h twee jaar verder, dan worden die vertrekkingen werkelijk veroorzaakt door de gewaarwordingen en is alle toevalligheid buiten geslo ten. Op het gelaat van onze medemenschen kunnen we bijna altijd zien wat er in hen omgaat. Toom, drift en schrik vertolken zich in een mimiek van bepaalde spieren. Emoties zetten zich dus om in spierbewegin gen. Wanneer men iets scherp wil zien is het noodig dat er een zekere spanning van de spieren en van ce capsels die den lens omgeven, en die hem grooter of kleiner maken, heerscht. Het zien brengt dus ook al mee verschillende spierbewegingen. Evenzoo gaat bet met muziek. Wanneer men een me lodie hoort welke bekoort, dan voelt men een drang om die melodie na te zingen in zichzelf. Dat is de werking van een spiei, die op de stembanden rust. De spïergevoellghei d bij den memsch is echter hoofdza kelijk vervangen door gezichtzin. Niet echter bij ge boren blinden. Bij deze vervangt de spiervoeligheid bijna volkomen het gezicht en nauwkeurig kunnen zjj bepalen de vorm en grootte van het voorwerp dat zij in de hand houden. Dat is alleen de werking van de spiergevoeligheid. Zuivere spiergevoeligheid hebben wij slechts in den droom. Allen toch hebben wij dan wel eens de gewaarwording gehad te springen, vliegen zweven of vallen. Bij kinderen kennen we in de eerste plaats de reflex bewegingen. Wanneer wij onzen mond vertrekken te gen een jong kind doet dit het instinctmatig na. even als een beweging met de hand of den arm. Dan kennen wij nog de imitatie-reflexbewegingen, het nabootsen van geluiden, b.v. het gefluit van een kanarievogel en de dramatische reflexbewegingen, die het kind bij zijn spel uitvoert. Ook bïj volwassenen zijn deze reflexbe wegingen aanwezig, b.v. bij het ontstaan van brand in een Schouwburg. 'Maakt ér één de beweging van vluchten dan volgen de anderen instinctmatig en bet wordt een wilde paniek Zeer interessant is het om te zien hoe in dat gecom pliceerde zenuwstelsel de juiste spieren functionneeren wij allen bezitten een streven imiteeren. De geheels si aan kinderen bijbrengen te realiseeren hetgeen van buiten wordt bijgebracht. Het begrip „oorzaak" waarmee wij vertrouwd zijn, doch waarvan een definitie ons zoo moeilijk, zoo niet onmogelijk zou vallende begrippen eeuwigheid, tijd, duur, ofschoon, door, achter, voor, enz., enz., zijn zij wel anders dan spiergcheugen Wanneer wij definities vragen aan kinderen, speelt dan ook direct'de spierbeweging een groote rol. Het gedachten lezen berust ook etikel en alleen op de spier beweging. Is er in een gezelschap een gedachtenlezer die aan era der aanwezigen b.v. verzoekt bij een ander lid van het gezelschap, zonder dat de gedachtenlezer het ziet een naald te verbergen, dan neemt hij die man bij de hand en leidt hem langs alle leden van het ge zelschap rond. Door het meer of minderbewegen met de hand, ademhaling, trillen der neusvleugels enz., kan hij zien bij wien de naald is verborgen en zonder aar zelen wijst hij den bezitter aan. Dieren doen dit nog sterker, met name de denkende paarden van Elberfeld. Neemt men b.v. het getal 5 in gedachten, dan zal net paard beginnen te kloppen met de poot tot hij aan 5 komt. Gij hebt bij uzelf de gedachte gehadnu is Je er, en hebt dit door de een or andere bijna gezichtbare beweging verraden. Het beest heeft het echter opge merkt en bij den vijfden klop houdt het op. Blinddoe ken we het dier echter ra geven we hem geen contact met dra persoon die het getal in zijn gedachten neemt, dan mislukt de proef altijd jammerlijk. Ieder onderwijzer weet dat wanneer zijn gezicht boos heid, melancholie of droefheid uitdrukt, dit onwille keurig van invloed is op de kinderen, die op hun beurt, knorrig of angstig en verdrietig worden. Mettemich heeft gezegt dat wanneer hij in conflict met iemand was en hij wilde dat conflict langs diplomatieken weg oplossen, hij slechts het gezicht van zijn tegenstander te observeeren en diens gelaatsuit drukkingen bij zichzelf te imiteeren had om tot de con clusie te komen of de man waarheid sprak dan wel loog. Is er een moordenaar gevangen genomen, die zijn gebruikt had. „Heb je den naam Strange aangeno men", vroeg hij met een plotselinge ingeving, „slechts bij toeval, zooals ik meende of had die iéts met den hare te maken?" „Niet bij toeval; hij had iets met den hare te ma ken." „Juist zoo! En jij hield dat geheim De manier waarop Conquest dat zei, deed Ford op kijken. Hij zag een man met. een plotseling aschvaa! gezicht, alsof daarin een licht was uitgedoofd. Hij was misnoegd op zichzelf, omdat hij voelde tactloos ge sproken te hebben en trachtte de fout te herstellen. „Ik hield het om geldige redenen geheim. Dat miss Strange je er niets van verteld heeft, komt omdat zij er niet de persoon naar is over een geval te spreken, waarin zij zelf zulk een edele rol heeft gespeeld. Maar ik zal je nu van de geheele geschiedenis op de hoogte brengen." „Je zult mij daarmee zeer verplichten", zei Conquest droog. Hij ging op de punt van een van zijn groote leu ningstoelen zitten, voorover gebogen, zijn nog onaan gestoken sigaar zenuwachtig tusschen zijn vingers draaiend, en zag toe, hoe Ford de rook in kringen voor zich uitblies, voordat hij begon. Hij deed niet veel moeite om de spanning waarmee hij luisterde te verbergen, da a r'Ford in het eerst op een droomerige manier sprak zonder in zijn richting te kijken. Wordt vervolgd misdaad in era bosch heeft begaan, en roept men hem eenige onverschillige woerden toe als brood, kamer, stoef, paard, dan zal dat niet dra min? tra indruk op hem maken, doch zegt mra daarentegen bosch, boom, tak, enz. dan zal hij zichtbaar ontroeren. Gedachten lezen door het vasthouden van de hand is onzin. Wel kan men, als men eenigen tijd achterten iemands hand vasthoudt en hem strak in de oogen kijkt, soms plotseling achter zijn gedachten komen Wat volgt er nu practisch uit deze beschouwing Dit: dat we bij het in aanraking brengen van het kind met de omgeving, deze zooveel mogelijk in actie voorstellen. Wanneer bij het kind de vraag-leeftijd komt, vraagt het niethoe ziet het ding eruit, maar wat doet het, waar komt het vandaan en waarvoor dient het. Wanneer het kind van een ding iets vasthoudt in zijn geheugen is het meestentijds debeweging. Als we denken aan een paard, dan is 't niet de kleu- ren-reproductie die bij ons het eeist voor den dag komt, of het feit dat het dier behaard is, doch de vorm. Geef het kind van een voorwerp slechts een schets waarop de hoofdvormen zijn aangewezen, en geen mooie preu tjes, waarop zooveel détails staan aangegeven die door het kind toch verwaarloosd worden. Montissori wees er reeds op. Bij een plaatje van de koe moet men zeg gen dat is een koe, en zoo doet dat beest. Breng bet toch niet te veel kleinigheden bij. Het kind vergeet ze toch weer. Voor het jonge kind dat handelend optreedt is wel het voornaamste dat het zijn indrukken weer geeft in het boetseeren in klei of teekenen. Wie zijn spieren oefent, oefent niet alleen zijn lichaam, doch ook zijn geest 1 Een krachtig applaus beloonde deze rede, waarop dr. van Waayenberg den aanwezigen in de gelegenheid stelde vragen te does, waarvan door eenigen gebruik werd gemaakt. onder leiding van den heer J M. OTTO, op ZONDAG 1 AUGUSTUS, 's avonds 7 y, uur, Programma 1. Ter Herinnering aan Halsteren's Festival 1914, Pas rédoublé J. R. v. d. Glas. 2. „Confiance", ouverture Chr. Volcke. 3. „Retraite des Mariounettes", Morceau caracteristique F. J. Schweinsberg. 4. „Sardanopale", fayiaisie E. imunay P a u z e. 5. „La reine d'été, ouverture Ch. Panne. 8. „Une fête d'été", potpourri populaire A. Korn. 6. „La reconnaissance", fantaisie V. I. Benoordt. 7. „Voix roumaines", valse de concert Kesaels. GESLAAGD. De heeren P. Hartog te Anna Paulowna, N. Koorn te Wieringen, A. de Man en G. van der Poi alhier, leerlingen van den heer I. Prins Ar.., slaagdra voor het examen Boekhouden vanwege de Vereeniging van Leeraren :n de Handelswetenschappen te Amsterdam GLAZEN BOLLEN. Door den heer Hoebe is hedenmiddag een glazen bol, die met een touwnetje omgeven was, in het Kanaal gevonden bij de Spoorbrug. Voor belang stellenden is het voorwerp te zien aan ons bureau op den Voordam. DE WOLVORDERING. Naar men ons meldt, zijn de Noord-Hollarsdsche schapenhouders nog zeer slecht gesterad over de vaststelling van den prijs voor de opgevorderde wol van de scheer 1915, In opdracht van een groep on tevreden wolproducentea werden door de Vereeni- ging tot verbetering van de Wolhandel alle veehou ders wolproducenten opgeroepen tot bijeenkomsten ter bespreking der grieven tegen deze vordering. Deze bijeenkomsten worden gehouden te Alkmaar, Hoorn, Midden-Beemster en Schagente Alkmaar a.s. Maandag in het Café „Central." GESLAAGD. Gister slaagde te Amsterdam voor hoofdacte, de heeren W, Strubbe, onderwijzer te Alkmaar, en C. Bakker, idem te Oudkarspel, beide leerlingen van den gemeentelijken hoofdactecursus alhier. Geslaagd voor toelatings-examen tot den cursus voor opleiding voor officier te Kampen, de korporaals J. Dieleman en L. T. Franse, beiden van het dépot- bataljon alhier. PREDIKBEURTEN. 1 Augustus 1915. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman, bediening ï&n dra H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Vlasblom van St Pflncf3i8 Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Evang. Luth. Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem. GerefKerk, 10 uur, Ds. A. Klaver, rem pred. te Hoorn. Geref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. C. Bouma van Schoonebeek. Hersteld Apostolische Oerneenle. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 30 Juli. (Officieel). (Westelijk oor- logstooneel). Bij Perthes in Champagne hadden aan de beide kanten ijmnontploffingen plaats, waarbij de Fransche borstweringen ten N. W. van die plaats vernield werden. In het Bois-le-Prêtre mislukte een Fransche aanval aan beide zijden van het Bois-des-Carmes in het vuur der infanterie en artillerie voor onze hindernissen. In de Vogezen viel de vijand gisteren namid dag opnieuw de linie LingekopfBarrenkopf aan. Gevochten werd man tegen man. Twee Engelsche vliegers moesten vlak bij de kust op het water dalcrt en werden gevangen ge nomen. Oostelijk Oorlogstooneel.' De toestand is in het algemeen onveranderd. Zuid-Oostelijk Oorlogstooneel. De troepen van generaal von Woyrsch hebben op 28 April in dra vroegen morgen ae Weichsel-overgangen tusschen den mond der Pilitsza en Cazienice op verschil lende plaatsen geforceerd. Op den Oostelijken oever wordt gevochten. Tot nu toe vielen 800 gevangenen, en 5 machine- geweeren in onze handen. Gisteren hadden de verbonden troepen van generaal veldmaarschalk yon Mackensen het offensief weder hernomen. Ten Westen van de Wieprz doorbraken de troe pen de Russische posities. Zij bereikten 's avonds de linie PiaskiBiscupice ra de spoorweg ten Oosten daarvan. Véle duizenden gevangenen en drie stukken ge schut vielen in onze handen. Dit succes, evenals de aanvallen der Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen ten oosten van den Weichsel, de Pruisische gardetroepen bij Crupc (ten N. O. van Krasnostof) en andere Duitsche troepen in de streek van Woyslawice, hebben het Rssische front, van Weichsel tot Boeg, aan het wankelen ge bracht. Hedenmorgen vroeg ontruimden de Rus sen daar hunne posities. Ten Westen van Groebe- sof houden zij echter nog stand. RUSSISCH LEOERBERICHT. St. PETERSBURG, 30 Jtuli. (Officieel). De groote generale staf deelt officieel het volgende mede: Tusschen de Dwina en de Njemen geen belang-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2